Sport. Egészség. Táplálás. Tornaterem. A stílusért

Szórakoztató forgatókönyv a második junior csoport számára. Közös szórakozás a fiatalabb csoport szüleinek és gyermekeinek: „Díszíts húsvéti tojást”

A GCD absztraktja a művészi és esztétikai kreativitásról a „Húsvéti ajándéktárgy” második junior csoportjában

Cél : Pa gyerekek megismertetése az orosz népi kultúra eredetével ajándékok - emléktárgyak készítésével az ünnepre. Elősegíti az orosz népi kultúra iránti szeretetet; Hazafias érzelmek kialakítása az orosz nép ortodox hagyományai iránt; A gyermekek kognitív tevékenységének és kíváncsiságának fejlesztése az ortodox nép történelmének és hagyományainak ismeretében.

Technikai ismeretek: tudjon helyesen ragasztót húzni az ecsettel a foglalatból, és eltávolítani a felesleget a foglalat széléről. Terítse ki a formát a papír fehér oldalának közepétől a szélekig. Legyen képes megfordítani a terített serpenyőt, mindkét kezének ujjaival mindkét oldalán tartva. Tudjon gondosan dolgozni.

Anyagok: Színes tojás képek, húsvéti sütemények, kézműves minták - húsvéti tojás, csirke kép. Színes papírból, ragasztóból, bojtból, olajkendőből, szalvétából készült tojássablonok és húsvéti sütemények.

Az óra menete: A gyerekek asztaloknál ülnek. - Srácok! Ma az applikációról van leckénk. Először is, mondja meg, milyen évszak van? (tavaszi). Tavasszal sok csodálatos ünnep van, ezek egyike a húsvét.A húsvét nagyon szép ünnep, a jóság és a béke ünnepe. Ezért nagyon szeretnék gratulálni a családomnak és a barátaimnak ezen az ünnepen. A saját kezűleg készített ajándék lesz a legjobb és legkívánatosabb ajándék. A húsvét szimbóluma a „húsvéti tojás”.Ma pedig gyönyörű rátétet készítünk erre az ünnepre.

Húsvéti.
Húsvét fényes ünnepe jön a földre
Varázslatosabb, mint bármelyik tündérmese
Csodálatosabb minden földi csodánál:

Húsvéti harang és a tojás húsvéti süteményekkel.
A nyírfák fehér gyertyákként álltak fel.
És a jó hír elterjed a földön:
Krisztus feltamadt! Valóban Feltámadt!
És fűz a Szent Feltámadás tiszteletére
Felvettem a tavaszi ékszereimet...
És mint egy templom, az erdő tele van énekléssel:
Krisztus feltamadt! Valóban Feltámadt!
Andrej Usachov.

- Srácok, AHányan tudják, mi a húsvét, és melyek ennek az ünnepnek a főbb jellemzői? Teljesen helyes: színes tojások, húsvéti sütemények,A tojás a húsvéti ünnep szimbóluma. Húsvétkor bevett szokás, hogy mindenki, felnőtt és gyerek is tojást fest, díszít. Speciális festékekkel festhetők, többféleképpen díszíthetők, mintákat rajzolhatunk rájuk. (Képek megjelenítése színes tojásokkal). Dekorációként különféle anyagokból is készíthet tojást (különböző tojással díszített kézműves alkotásokat mutat be). Így ma szép tojásokat készítünk színes papírból és húsvéti süteményeket. Díszítsük fel őket, hogy igazi húsvéti legyen. Mutasd a mintát. Most elkezdheti a díszítést. Az óra végén a gyerekek megmutatják egymásnak, milyen szép a munkájuk.

Tatiana Adonina
GCD a 2. junior csoport számára „Húsvét ünneplése” (nem hagyományos rajzolási módszerek)

Programfeladatok: megismertetni a gyerekekkel az orosz népi kultúra eredetét, tiszteletet és szeretetet kelteni népük ortodox hagyományai iránt. Erkölcsi és esztétikai érzések ápolása, kreatív képzelet, gondolkodás, finommotorika fejlesztése. A technikai készségek erősítése rajz piszkálással. Tanulj meg kis leíró rejtvényeket megoldani.

Anyag: csengő, homokóra, zenedoboz, festett tojás, projektor, számítógép, multimédiás tábla, bemutató.

Minden gyereknek: tojás állványon, gauche, bökkenő, szalvéta.

A tanár megnyom egy ezüstcsengőt, és felkéri a gyerekeket, hogy jöjjenek hozzá.

Voss: Milyen évszak van most?

Gyermekek: Tavasz.

Voss: Milyen tavaszi ünnepeket ismersz?

Voss:A távoli fecskék földjéről repülnek

Vidáman csicseregnek, emberek Azt mondják:

„Emberek, ébredjetek fel! Jön hozzád a tavasz

És a tavaszi és A húsvét örömet okoz számodra!

Egy gyerek A. Pleshcheev versét olvassa "Vidéki dal"

Vos- ll: Gyerekek, hamarosan ünnep lesz húsvéti. Minden család készül erre ünnep: sütni húsvéti, pitéket, sütiket, vásároljon sok édességet és festse a tojásokat különböző szép színekre. Mindezt egy tányérra teszik, és ezzel kedveskednek rokonaiknak, barátaiknak. A tojások más színűek voltak minták: bökések, fürtök, hullámos és egyenes vonalak.

A tanár kivesz egy festett tojást a zenedobozból, és a gyerekekkel együtt megvizsgálja. Példát mutat a tojás színezésére. Felkéri a gyerekeket, hogy menjenek a munkahelyükre.

(minden gyereknek van egy-egy különböző színű tojása az állványon)

Didaktikus játék folyik "Nevezd meg a színt"

Voss: Megmutatom a gyerekeknek a homokórát, hogyan ömlik ki a homok, félreteszem a munkát és a játékot (munkakezdés előtt a gyerekek egyenes és hullámos vonalakat, pontokat rajzolnak a levegőbe)

Voss: Srácok, hogy a tojás mintája szép és örömteli legyen. Mosolyogjunk egymásra.

Egyéni munka: a tanár segít Galya M-nek, Andrey Ts-nek, Ksenia Ch-nek az induláshoz.

Vos-l: Srácok, nézzétek a homokot az órában, itt az ideje, hogy játsszunk egy kicsit az ujjainkkal.

Ujjtorna.

A kezünk olyan, mint a virág

Az ujjak, mint a szirmok

A nap ébred

Virágok nyílnak

A sötétben megint ott vannak

Nagyon mélyen fognak aludni

Vos-l: Most folytassuk a tojásfestést, és hagyjuk megszáradni.

Vos-l: Arra emlékezteti a gyerekeket, hogy a tojás a természeti világ tárgya, a festett tojás pedig az ember alkotta világ tárgya.

Vos-l: Játsszunk. Játék adja át a tojást (a gyerekek körben állnak és adják egymásnak a tojást)

Voss: Találd ki a rejtvényt

Találtam egy labdát és eltörtem

Fehér ház sárga bérlővel (tojás)

Régen volt egy tojássárgája,

És most - (csaj)

Voss: Milyen ünnepre festettünk tojást?

Gyermekek: húsvéti.

Voss: Mivel színeztük ki őket?

Gyermekek: piszkál

Voss: Teljes válaszokat keresek.

Voss: Jól tetted, helyesen találtad ki a rejtvényeket, szépen kiszínezted a tojásokat, játszottál, válaszoltál a kérdésekre, ehhez egy édes meglepetéssel készültem Neked. (Csokis csirkét mutatok tojással egy tányéron)

A középső csoportban az óvodások a kreatív készségek tanulásának és elsajátításának hosszú és érdekes útja elején állnak. A tanár feladata, hogy a módszerek és technikák egész sorát felhasználva fejlessze a gyerekek művészi ízlését, a körülöttük lévő világ esztétikai felfogását, valamint érdeklődését saját kis remekművek megalkotása iránt: a legegyszerűbb vonalaktól és formáktól a bonyolultabb kompozíciókig. A vizsgált téma tükröződjön a vizuális művészetek (rajz, rátét, modellezés) órákon a hagyományos és nem hagyományos technikák használatával kombinálva. Esetünkben az „Egyszerű és arany herék” témáról fogunk beszélni.

Pedagógiai tanácsok a középső csoport rajzóráinak szervezéséhez

A középső óvodás korú gyermekek kognitív érdeklődést mutatnak a kreativitás iránt. Különféle beszédfigurák segítségével a gyerekek megtanulják kifejezni véleményüket a nekik tetsző képről, és alapvető érveket mondani a képek közvetítésére használt művészi eszközök mellett.

A tanár elkezdi bemutatni a gyerekeknek a népi játékokat: Dymkovo, Filimonov. Annyira fényesek és kifejezőek, hogy azonnal vonzzák a gyerekeket színes képeikkel. A középső csoportban a dekoratív rajz órákat vezetik be, amelyek során egy előzetes beszélgetés során a tanár az orosz hagyományos népi mesterségek alkotásait mutatja be. A gyerekek különböző mintákkal díszítik a babaruhákat, sálakat, kötényeket, napruhákat a matrjoska babákhoz. A gyerekek fantáziájának fejlesztése érdekében tanácsos fehér kartonból vagy papírból kivágni egy Dymkovo vagy Filimonovskaya játék körvonalait, amelyeket a gyerekek mintákkal díszített papírlapokra helyeznek. A gyerekek egy érdekes festett játékot láthatnak, amely egy népi játékra emlékeztet.

Mielőtt egy tárgyat ábrázolna, a tanár megtanítja a gyerekeknek, hogy elsajátítsák annak alakját, tanulmányozzák a képet, mint egészet anélkül, hogy szem elől tévesztenék a tárgy szempontjából fontos részleteket. A gyermekrajzok kifejezővé tétele érdekében különféle formájú és színű papírt kínálhat nekik. A tanár kompozíciós és cselekményi lehetőségeket kínál, mivel a négyéves gyerekek számára ez a feladat bizonyos nehézségeket jelent, különösen a tanév elején. Az év második felében azonban a tanárnak fokozatosan be kell vonnia a gyerekeket a rajz cselekményének és kompozíciós szerkezetének kidolgozásába. Így a tanár azt a feladatot tűzi ki, hogy motiválja a gyerekeket, hogy ne csak karaktereket ábrázoljanak, hanem a cselekményt más részletekkel egészítsék ki. Például csirkék rajzolásakor füvet és virágokat rajzoljon.

A rajzórákon hagyományos rajztechnikákat használhat színes ceruza, viaszkréta, gouache és akvarell segítségével. A rajzhordozókat kombinálhatja: akvarell és viaszkréta. A nem hagyományos technikák közül az ujjfestés és a piszkálás (herék díszítésére) lehet érdekes.

Fejlessze érdeklődését a vizuális művészetek iránt

Az „Egyszerű és aranytojás” téma lehetővé teszi a különféle vizuális tevékenységek iránti érdeklődés felkeltését, vagyis a rajzolással együtt a tanár modellezést is alkalmazhat, például „A Ryaba tyúk tojtott” témában, és rátétet alkalmazhat. a téma „Többszínű húsvéti tojás”, „Díszítsünk” tojás nagymamának. Az egyik legérdekesebb nem hagyományos technika a sótésztából való modellezés, aminek számos előnye van a gyurmával szemben. A sós tészta teljesen biztonságos, jól formálódik anélkül, hogy a kézhez ragadna, nem foltosodik a munkafelület és könnyen tisztítható, és a lényeg, hogy az ilyen tésztából készült kézműves rajzórákon vagy közös tevékenységek során szárítható és festhető legyen. a tanár és a gyerekek. Újjáéled a sótésztából való modellezés Oroszországban már ismert hagyománya, amely lehetőséget ad a kreativitásra.

A tanár egyéni feladatokat tud ajánlani azoknak a gyerekeknek, akik különleges érdeklődést és képességet mutatnak a rajz iránt. Például díszítse a heréket egy mintával, nem hagyományos rajzolási technikákkal (ujjfestés, festés vattacsomóval). Tenyérfestési technikával tojásból kikelt csirkét is rajzolhatsz. A gyerekeknek lenyűgözőnek kell találnia a búzadara felhasználásának ötletét, meg kell rajzolni a herék körvonalait, majd bekenni ragasztóval és megszórni búzadarával. Ez a fajta feladat igazi kreatív folyamattá varázsolja a tanulást, és a gyerekek művésznek érzik magukat.

Tanulj meg kompozíciókat kitalálni

A kompozíció már óvodáskortól kezdve fontos szerepet játszik a gyermekek művészi fejlődésében. Minden következő korcsoportban összetettebbé válnak a kompozíciós megoldások, megjelenik egy művészi koncepció, amelyet a gyermek különböző típusú vizuális tevékenységekkel próbál kifejezni. A 4-5 éves gyerekeknek érzékeny pedagógiai irányításra van szükségük, vagyis a tanár különféle kompozíciós megoldásokat, kreatív feladatokat kínál, minden alkalommal valami újat kitalálva. Amikor a gyerekek a tanév elején elsajátítják a különféle formájú tárgyak ábrázolásának egyszerű technikáit, akkor az egyszerű és arany tojások rajzolásáról szóló leckében nehéz beszélni a kompozíciós megoldások nagy változatosságáról. A gyerekek azonban az év második felében már elsajátítják a dekoratív rajzolás készségét, elsajátítják az ecsetfestés különféle technikáit, és beszélhetünk a cselekmény- és kompozíciós vonalak bonyolításáról. Az egyik érdekes lehetőség lehet a húsvéti tojások kollektív összetétele vagy a kosárban lévő sokszínű tojás. A kompozíció kiegészíthető csirkével vagy húsvéti nyuszival.

Motiválja a kreativitást

Az óra elején a tanár több percet szentel a gyermekek kognitív tevékenységének aktiválására, különféle játéktechnikák segítségével. A játék gazdag világának és az oktatási folyamatnak a kombinálásával a tanár bármilyen feladat elvégzését érdekessé teszi. Ezért a gyerekeknek játékmotivációval kell rendelkezniük. Motiváló kezdésként használhatsz egy árnyékszínházat a „Ryaba Tyúk” című mese előadásával, egy didaktikus játékkal kedvenc szereplőiddel. A tanár a gyerekekkel közösen eljátszhat egy jelenetet mese alapján, vagy amikor egy tyúk és csibék jönnek látogatóba. A gyerekek érdeklődni fognak, hiszen ők maguk is részt vesznek a produkcióban. A tanár kezdheti az órát mesemondással vagy meseolvasással, verstanulással vagy zenei kísérettel.

Példák szerzői jegyzetekre a középső csoport rajzóráihoz

Az órajegyzetek összeállításakor figyelni kell a tervezett munka sorrendjére és típusaira, és helyesen kell beosztani az időt az egyes oktatási szakaszokhoz:

  1. Előzetes munka (2-3 perc)
  2. Fő rész (10-13 perc)
  3. Testnevelés perc (1-2 perc)
  4. Utolsó rész (összefoglaló) (2 perc)

Ő. Mischuk. Rajzlecke „Egyszerű és aranytojás a Ryaba csirkéhez” témában

A kreativitás iránti érdeklődés fejlesztésével személyiséget ápolunk.

Példa a rajzóra jegyzeteire

Egyfajta tevékenység Téma/Anyagok
Rajz “A tojás egyszerű és aranyszínű”
Anyagok.
Fehér, sárga gouache, világoszöld lapok, világoskék papír, ecsetek, üvegek vízzel.
Az ovális formával, az „éles” és a „tompa” fogalmakkal kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.
Tanulj meg ovális tárgyakat rajzolni. Gyakorold azt a képességet, hogy átfesthetsz egy képet anélkül, hogy túllépnél a körvonalon.
Fejleszti a gyerekek fantáziáját.
Lecke szakasz GCD tartalom
Előzetes munka Vegye figyelembe a herék megjelenésének sajátosságait, hogy megszilárdítsa azt a tudást, hogy az egyik vége éles, a másik pedig tompa.
Fő rész Beszélgetés gyerekekkel
A tanár elmondja a gyerekeknek, hogy ma Ryaba, a csirke meglátogatta őket az órára. Egyenesen egy meséből jött ki. Arra kéri a gyerekeket, hogy emlékezzenek a tartalmára egy árnyékszínház bemutatásával. A gyerekek emlékeznek rá, hogy a mese végén az egér tojást tört, a tyúk pedig megígérte, hogy aranytojást toj a nagyszüleiknek.
A tanárnő elmondja, hogy mivel a csirke nem egyszerű, hanem mesés volt, úgy döntött, hogy eljön hozzátok, hogy ti is mesebeli hősöknek érezzétek magatokat, és rajzoljatok tojást a nagyszülőknek. Egy sima és egy arany.
A tanár felajánlja, hogy verset olvas a csirkének.
Pácolt tyúk, kedves kövérkés,
Körbejár az udvaron, és hívja a gyerekeket:
- Ko-ko-ko, srácok, hol vagytok csirkék?
Sárga csomók, lányok és fiak?
Siess anyuhoz: veled eszünk
Magok és morzsa, vegye ki a kanalakat.

Íme néhány további rejtvény, amit meg kell oldani.

Csirkéket vezet
Mint egy dajka az óvodában.
(Csirke)
Felkacagott: „Nagy madár vagyok!
Nézd, sárga tojást hozott!
És kiment
Dicsekszik... (Csirke)
„Csaj-csaj-csaj! Hol, hol, hol!” –
Halljuk az utcán.
Hívja az összes csirkét
Ryabenkaya... (Csirke)

Most rajzoljuk meg a csirke heréit.
A tanár megkérdezi, milyen alakú a tojás. (Ovális).
Mutasson képeket tojásról, Ryaba csirke tojással.
Ne feledje, hogy már rajzoltak és faragtak ovális alakú tárgyakat. Először a tanár felajánlja, hogy ujjal vagy ecsettel mutassa meg a mozgást a levegőben, hogyan rajzolnak tojást.

A rajzi séma magyarázata.

Testnevelés perc Torna „Kis csirke”
Egy huncut csirke élt
Egész nap forgattam a fejem.
Jobbra, balra fordult,
Behajlította a bal lábát,
Aztán felemelte a jobbat
És újra felállt mindkettőre.
Elkezdte csapkodni a szárnyait
Emelje fel és engedje le.
Fel, le, fel, le.
Balra, jobbra dőlt.
Jó a világon, tényleg!
Nézzük meg, milyen szépek lettek a heréid. Tetszenek a rajzaid? Ryaba, a tyúk is boldog, kacagva: „Ko-ko-ko, micsoda remek srácok! Nagyapa és nagymama örülni fognak az ilyen heréknek.”
A tyúkok odaadják rajzaikat.
Gyermekművek kiállítása. A kompozíció közepén Ryaba, a tyúk képe látható, gyermekművekkel körülvéve. Helyezheti egy nagy papírlapra vagy egy állványra.

A sima és az aranytojás rajzolásának lépései

A tanárnak különös figyelmet kell fordítania a tojás rajzolásának minden szakaszának elmagyarázására.

  1. Helyezzen vízszintesen egy papírlapot. A lap bal oldalán egy egyszerű tojást rajzolunk, a jobb oldalon - egy aranyat. Az egyik lapra egyszerű tojást, a másikra aranyszínűt rajzolhat. (1., 2. ábra).
  2. Kezdje el felülről festeni az egyszerű herét fehér gouache-szal, a hegyét lekerekítve, az ecsetet simán, megállás nélkül mozgassa, alul kitágítja a herét (a herék tompa hegye), térjen vissza a felső pontra, felülről szűkítse a herét.
  3. Fesd be a tojást fehér gouache-val. Emlékeztessen arra, hogy óvatosan, egy irányban kell festenie, anélkül, hogy túllépne a kontúron. (3. ábra).
  4. Ugyanezzel a technikával rajzoljon egy arany tojást sárga gouache-val. (4. ábra).

Színezett világoskék papírlap
Toriált világoszöld papírlap

Képek a gyerekeknek

A Ryaba tyúk egyszerű és aranyszínű tojásokat tojott.

A tyúk egyszerű tojást tojott Egy fehér tojást Egy barna tojást Egy tyúk tojó aranytojást Ragyog a napon Tündértojás a nagyszülőknek Tündértojások

Ha a tanév első felében a gyerekek meglehetősen egyszerű formájú tárgyakat rajzolnak, akkor tavaszra már megvan a dekoratív rajzolás készsége, azaz mintával (pontok, körök, csíkok, vonások) díszíthetik rajzaikat. . Ezért a húsvét fényes tavaszi ünnepének megünneplésének előestéjén a tanárnak nagyszerű lehetősége van nemcsak az ünnepről - a történelemről, az ünnepség jellemzőiről, a szimbólumokról -, hanem egy érdekes tematikus leckét is megszervezni. Az első szakasz a húsvéti tojások faragása, majd festése. A tojásokat szobrászórán vagy a tanár és a gyerekek közös tevékenysége során faraghatja. Fesd ki a faragott heréket dekoratív rajzórán.

Ő. Mischuk. Dekoratív rajzóra „Húsvéti készülődés” témában

Órajegyzetek a dekoratív rajzról

Szervezeti oktatási tevékenység
Egyfajta tevékenység Téma/Anyagok Célok/A program tartalma
Rajz Dekoratív rajz
Anyagok.
Különböző színű gouache, sótésztából készült tojások, ecsetek, vizes üvegek.
Tanuljon meg ovális alakú tárgyakat díszíteni.
Bővítse látókörét, ismereteit az orosz ünnepekről, kultúráról, hagyományokról.
Fejleszd a képzelőerőt.
Ápolja a tisztaságot.
Lecke szakasz GCD tartalom
Előzetes munka Beszélgetés a húsvétról, ünneplésének hagyományairól, szimbolikáról.
Nézd meg a képeket festett tojással.
Beszéljétek meg, milyen mintaelemekkel lehet a húsvéti tojásokat díszíteni.
Fő rész Beszélgetés gyerekekkel
A cseppek hangosan csöpögnek
Az ablakunk közelében.
A madarak vidáman énekeltek,
A húsvét eljött hozzánk.
K. Fofanov

A tanár a húsvétról beszél.
A húsvét minden keresztény fő ünnepe, nagyon fényes és kedves. Ezen a napon mindenki húsvéti süteményt süt, húsvéti túrót készít és tojást fest.
A tojás az élet és annak újjászületésének szimbóluma. A tojásokat különböző színekre festik, és a következő szavakkal adják oda rokonoknak, barátoknak: „Krisztus feltámadt!” Válaszul azt kell mondania: „Valóban feltámadt!”, csókolja meg egymást a megbocsátás és a szerettei iránti szeretet jeleként.
A tanárnő verset olvas a húsvéti tojásról.
Nézd, micsoda csoda
Anya tette az edénybe?
Van egy tojás, de nem egy egyszerű:
Aranyra festett,
Mint egy fényes játék!
Vannak csíkok, fürtök,
Sok kis gyűrű
Csillagok, körök és szívek.
Mire valók ezek a színek?
Mint egy jó öreg mesében?
Anya mindenkinek megadta a választ:
- A húsvét a legfényesebb ünnep!
És a tojás, tudom,
A földi élet szimbóluma!
T. Lavrova

A húsvét a tavasz, a hit, a szeretet szimbóluma.
Ma pedig eljött hozzánk a húsvéti nyuszi, ami más országokban a húsvét szimbóluma. Hosszú utat járt be, hogy meglátogasson minket. Gyerünk, srácok, és fessük meg a tojásokat, amiket te és én készítettünk tésztából. Már megszáradtak és várják, hogy szépen feldíszítsük őket húsvéti mintákkal.

A tanárnő képeket mutat festett húsvéti tojásokkal. Megbeszéli a gyerekekkel, hogy milyen elemeket lehet használni a díszítéshez. A tanár arra kér, mutasson fantáziát és pontosságot a herék festése közben.

A rajzi séma magyarázata.

Testnevelés perc Torna „Kisgyerekek”
A kezünket használjuk a tapsolásra
A lábunkkal „top-top”
Megvonjuk a vállunkat - „csaj-csaj”
A szemünkkel - „pillanat-pillanat”,
Egyszer ott, egyszer ott
Fordulj meg magad.
Egy leült, kettő felállt,
Mindenki felemelte a kezét.
Egy, kettő, egy, kettő
Itt az ideje, hogy elfoglaljuk magunkat.
Utolsó rész (összefoglaló) A tanár felkéri a gyerekeket, hogy nézzék meg, milyen szépek a tojásaik, és rendezzenek kiállítást, hogy az anyukák és apukák megtekinthessék munkáikat.
Ha a tojások terjedelmesek voltak, akkor szárítás után egy kosárba rakható és a húsvéti nyuszi mellé helyezhető.
Ha a tojások lapos alakúak, akkor sokszínű szalagokat köthet, és a gyerekekkel együtt díszítheti a fűzfaágakat, amelyeket a húsvéti nyuszi hozott nekik az ünnepre.

A húsvéti tojások díszítésének szakaszainak ismertetése

A tanárnak különös figyelmet kell fordítania a húsvéti tojásfestés minden szakaszának elmagyarázására.

  1. A tanárnő gyúrja a sós tésztát, a gyerekek tojásokat készítenek, amiket a rajzórán díszítenek. A tésztához adhatunk gouache-t vagy természetes színezékeket (sárgarépa vagy céklalé), ekkor a tojások színesek lesznek. (1., 2. ábra).
  2. A gyermekek általános képzettségi szintjétől és egyéni jellemzőitől függően lapos, tojás alakú vagy terjedelmes formákat faraghatnak. Ha az üres lapok laposak, akkor a tanár lyukakat készíthet a tetejére, hogy az elkészült munkát az állványra akassza. (3., 4., 5. ábra).
  3. Lapos blankokat helyeznek a munkafelületre, a terjedelmes gyerekek mindkét végét a bal kezük ujjaival tartják és festenek. Ezután a tanár segít megfordítani a darabot, a gyerekek pedig díszítik a tojást a másik oldalon. A munka végén helyezzük a tojásokat egy állványra, hogy tovább száradjanak. Műanyag kupakokat használhat állványként. (6., 7. ábra).
  4. Csíkok rajzolásakor simán mozgassa az ecsetet anélkül, hogy felemelné a felületet.
  5. Virágokat merítéstechnikával rajzolunk.
  6. Az ecset hegyével pontokat, köröket rajzolunk. A vattakoronggal való piszkálás szokatlan technikájával is elvégezheti őket.

Sós tészta dagasztása Tésztamintázat Tojás tésztából Formált tojás Üres dekorációhoz Húsvéti tojásfestés Húsvéti tojásfestés

Képek a gyerekeknek

Nyúl és csibe A nyúl tojást díszít A nyúl látogatóba megy Húsvétra készül a nyúl Húsvéti tojást ad a nyúl A vidám nyúl vendégeket várja

Festett húsvéti tojás

Világos minták Piros-szép pöttyök-virágok
Finom százszorszép Színes húsvéti fürtök Csíkok Gyengédség Örömteli húsvéti körök Csíkok és pöttyök Különböző minták

Kudelkina Tatyana Borisovna
A „Húsvéti tojás” rajzóra összefoglalója a második junior csoportban

Óraösszefoglaló a második junior rajzcsoport számára

« húsvéti tojás»

A program tartalma:

1. felkelteni az érdeklődést a művészetek és a kézművesség iránt

2. erősítse a kefe helyes tartásának képességét

3. készség fejlesztése festék egyenes és hullámos vonalakat, ritmikus mintát készítve belőlük

4. erősítsd a merítés készségét

5. egyszerű kompozíciós készségek fejlesztése (váltakozó vonalak szín szerint, egyenes hullámos, levélszerű vonalak)

6. ösztönözze az alkotó egyéniség kifejezését

Anyag: különböző színű gouache, ecsetek, sziluettek húsvéti tojás, játék csirke

A lecke menete

1. Gyerekek lépnek be csoport, egy csirke ül az asztalon egy fészekben. Srácok, nézzétek, ki jött el hozzánk.

Ko-ko-ko, sziasztok srácok! hoztam neked ajándékot húsvéti tojás. Szia csirke! Köszönöm, mekkora hoztál nekünk tojást. Csak tudod, be húsvéti Nem adnak fehér heréket. Tényleg, srácok? Ko-ko-ko! És milyen tojást adnak húsvéti? (gyerekek válaszai - festett, elegáns, színes, festett). Csirke, ne aggódj, a gyerekek feldíszítik a heréidet, és igaziak lesznek. húsvéti. (A gyerekek az asztalokhoz mennek)

2. Nézd, már kiszíneztem kettőt tojás. Nézd meg a mintákat rajtuk, miből vannak? (sorokból). Melyik vonalak azonosak? (nem, többszínű). És miben különböznek egymástól? (a csíkok egyenesek és hullámosak, váltakoznak egymással). És a másik tojás miből áll a minta? (csíkokból és levelekből). Hogyan lehet leveleket szerezni? Mit kell ehhez tenni? (az ecsetet a papírhoz kell érintenie). Hogy haladunk egyenes vonalakat húzni? (balról jobbra, az ecset a pálca mögött mozog). Mi a helyzet a hullámosakkal? (mozgassa az ecsetet fel-le). Gondold át, milyen mintát szeretnél húz, válassza ki, milyen színű gouache-ra lesz szüksége. Kezdje el a színezést.

3. Srácok, hozzátok a heréiteket a csirkéhez. Nézd, csirke, felismered a heréidet? Valahogy nem ismerem fel! Milyen elegánsak és festettek! (megvizsgálja az összes herét, megdicséri, megjegyzi a vonásokat). Szép munka. Ilyen csodálatos tojásokat most már a szülők is kaphatnak.

Publikációk a témában:

A második junior csoport „Olvadnak a jégcsapok” rajzórájának összefoglalója– Olvadnak a jégcsapok. Oktatási terület: művészeti és esztétikai nevelés. Cél: tanulj meg óvatosan jégcsapokat rajzolni vékony segítségével.

Téma: Cseppek Cél: az óvodáskorú gyermekek megtanítása az esőcseppek ábrázolására nem szokványos rajztechnikával (ujjrajz.

Egy rajzóra összefoglalása a 2. junior csoportban az „Őszi fa” témában Cél: megismerkedés egy nem szokványos rajzmóddal (rajz.

A második junior csoport „Csirkék” rajzórájának összefoglalása GBOU óvoda No. 1876 kompenzációs típus Készített jegyzetek egy rajzórához a második „Csirkék” csoportban.

Egy rajzóra összefoglalója a második junior csoport „Herringbone” csoportjában A második „Karácsonyfa” csoport rajzórájának összefoglalása A program tartalma: tanítsa meg a gyerekeket a karácsonyfa képének közvetítésére rajzban;

Egy rajzóra összefoglalása a „Tiszta Nap” második junior csoportjában. Egy rajzóra összefoglalása a „Tiszta Nap” második junior csoportjában. Cél: A nem hagyományos rajztechnikák iránti érdeklődés felkeltése.

Rajzóra összefoglalója a második junior csoportban: „Levélhullás” Előkészítő munka: A természet évszakos változásainak megfigyelése;

Julia Pankova

Egy nyílt óra összefoglalása a második junior csoportban« Húsvéti tojás» nál nél projekt kivitelezés« Kellemes Húsvéti Ünnepeket»

Cél: Ismertesse meg a gyerekekkel a keresztény ünnepet Kellemes húsvéti ünnepeket és szokásait.

Feladatok: szeretetet ápolni a nép kultúrája, annak hagyományai, szokásai és rituáléi iránt. Fejleszti a gyermekek művészi és kreatív képességeit. Bővítse a gyermekek szókincsét szavak: húsvéti, Húsvéti tojás, arany, festett.

Felszerelés: csészealj festett festett tojásokkal és húsvéti sütemény, képek festett tojással, kézzel készített csirke a "Kinder meglepetés", minden gyereknek kanál, díszített tojás tól "Kinder meglepetés"; egy színezett papírlap tojás képével, pamut törlőkendők, vízzel hígított gouache, szalvéták minden gyereknek.

A lecke előrehaladása

1. A tanár felolvas egy verset « Húsvéti tojás» .

Nézd, micsoda csoda

Anya tette az edénybe?

Itt tojás, de nem egyszerű:

Aranyra festett,

Mint egy fényes játék!

Vannak csíkok, fürtök,

Sok kis gyűrű

Csillagok, körök és szívek.

Mire valók ezek a színek?

Mint egy jó öreg mesében?

Anya mindenkinek megadta a választ:

- A húsvét a legfényesebb ünnep!

A tojás, Tudom

A földi élet szimbóluma!

A tanár kérdéseket tesz fel a tartalommal kapcsolatban verseket:

Srácok, melyik ünnepről szól ez a vers? (húsvéti)

- húsvéti- a fő keresztény ünnepnek tartják. Mondd, milyen csodát tett anya az edénybe? (Tojás) . Melyik tojás? (Arany, festett).

Ünnep húsvéti minden évben megünnepelték. Az emberek kezdenek felkészülni rá előlegként: takarítsák ki a házukat, sütjenek húsvéti kalácsot, pékárut, festsenek tojást (képek megjelenítése).

Srácok, miért? Húsvétkor tojást festünk?

- Tojás- ez egy kis csoda, ez az új élet szimbóluma. A csirke tojást toj, és az úgy néz ki, mint egy kavics – mintha élettelen lenne, de van benne élet. Egy élő csirke, amely kikel a tojásból.


A tojásfestés ősi szláv szokás. Tovább húsvéti Színes tojást szokás adni. A tojásokat különböző színekre festik és ajándékba adják. szavak: "Krisztus feltamadt!" A válasz az kell, hogy legyen mond: „Valóban feltámadt!”

Az egyszínűre festett tojást festett tojásnak nevezték. Ha egy általános színű háttéren más színű foltok, csíkok vagy foltok jelentek meg, ezeket a tojásokat foltoknak nevezték. És vannak tojások is - pysanky. Kézzel festettek telek- vagy ornamentális mintákkal.

BAN BEN húsvéti egy hétig látogatják egymást, színes tojásokat és húsvéti süteményeket adnak, játszanak Húsvéti játékok. Hajrá srácok, mi is játszunk veletek!

2. Szabadtéri játékok.

Játék "A legügyesebb".


A gyerekek körben állnak, a tojások száma eggyel kevesebb, mint a gyerekek. A gyerekek vidám zenére futnak körbe, ha a zene véget ér, mindenkinek el kell fogadnia tojás. Aki nem ért hozzá, az kilép a játékból (ülj le egy székre).


Játék "Átruházás tojást kanálban» .




Rajz.

És most te és én igazi mesterek leszünk, és mi magunk díszítjük a tojásokat.

A gyerekek asztaloknál ülnek, és festett tojásokat díszítenek egy papírlapon vattacsomóval, piszkáló módszerrel.



4. Reflexió.

Milyen ünnepről beszéltünk ma?

Mit szokás adni egymásnak ezen az ünnepen?


Publikációk a témában:

Kellemes Húsvéti Ünnepeket, milyen jó saját kezűleg készített ajándékot kapni, és ha ezt az ajándékot egy gyerek készítette, az duplán szép. Mert.

A második junior csoport "Húsvéti tojás" szalvétából készült rátét, saját alkotásokkal díszítve, úgy néz ki, mint valami.

Ismeretes, hogy a gyermekkorban szerzett benyomások egy életen át az emlékezetben maradnak. Ezért kedvező az óvodás kor.

Cél: Vágyat kelteni a gyerekekben, hogy saját kezűleg ajándékokat készítsenek rokonaik számára. Feladatok: Példa segítségével ismertetjük meg a gyerekekkel a „Család” fogalmát.

Óraösszefoglaló fogyatékos gyerekeknek a fizikai munkáról „Húsvéti tojás” Téma: „Húsvéti tojás” Cél: Feltételek megteremtése a flitterek tűvel habosított műanyaghoz való rögzítésének képességének fejlesztéséhez. Célok: 1. Tanulj meg kitűzni.

Esetleg ezek is érdekelhetnek:

Izgalmas szórakozás fiúknak
Ha a gyerekek kiskorukban nagyobb valószínűséggel sajátítanak el különféle készségeket és tevékenységeket tárgyakkal,...
Négy nagyszerű napfényes ünnep
Szinte minden ünnepnek pogány szláv gyökerei vannak. Cikkünkben szó lesz...
Tippek a stylistoktól: hogyan válasszunk és vásároljunk ruhát helyesen?
A jó megjelenés nem garantálja a sikert a nők körében. Azonban egy jó első...
Milyen hasi fájdalmat okozhat a második trimeszter és hogyan lehet megkülönböztetni őket A szülészeti fájdalom okai
A terhesség alatt a hasi fájdalom mindig aggodalomra ad okot a kismama számára. Még...
Korall színkombináció Szürke korall
string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10)...