სპორტი. ჯანმრთელობა. კვება. Სპორტ - დარბაზი. სტილისთვის

ნაყოფის ფოტო, მუცლის ფოტო, ექოსკოპია და ვიდეო ბავშვის განვითარების შესახებ რამდენს იწონის ნაყოფი 26 კვირაში?

კატეგორია: ნაქსოვი

როგორ გააკეთოთ ტიტების ქაღალდისგან საკუთარი ხელით?

მსუქანი ამურის ვეფხვები: რაღაც უცნაური ხდება ჩინურ ნაკრძალში ბრაკონიერები უნდა დაისაჯონ არა ციხით, არამედ დიდი ჯარიმებით

ხალხური საშუალება წამწამების ზრდისთვის სახლში

Who's the Killer (ეპიზოდი I) Who's the Killer ეპიზოდი 1 სახელური

ნაქსოვი მაიმუნი: მასტერკლასი და აღწერა

საბავშვო პონჩო გოგონებისთვის

ჩემი ბოროტი ფეხსაცმლის თასმა კვანძში შეიკრა, ან როგორ ვასწავლო ბავშვს ფეხსაცმლის თასმის შეკვრა.

ბავშვთა მაკიაჟი ჰელოუინისთვის მაკიაჟის ჩონჩხის შექმნის პროცესი ბიჭისთვის ჰელოუინისთვის

რომელი ზეთია წამწამების ზრდისთვის ყველაზე ეფექტური და მომგებიანი, აფთიაქში წამწამების ზეთი

ბიჭმა გადააგდო: როგორ უნდა დაამშვიდო როგორ გავახალისოთ ბიჭი, რომელიც ბიჭმა გადააგდო

როგორ ვასწავლოთ ბავშვს უფროსების პატივისცემა

მარჯნის ფერის კომბინაცია ნაცრისფერი მარჯანი

სუნამოს დამზადება - მასტერკლასი სახლში სუნამოს დამზადებაზე

გაკვეთილის შენიშვნები. თემა: "საყვარელი სათამაშოები" (უმცროსი ჯგუფი). გაკვეთილის შეჯამება უმცროს ჯგუფში თემაზე "სათამაშოები"

მიზნები:

გააძლიერეთ ბავშვების წარმოდგენები სათამაშოების ტიპების შესახებ

ხელი შეუწყოს ქცევითი სფეროს განვითარებას:

1. გააძლიერე მეგობრობა ბავშვებს შორის

2. ჩამოაყალიბოს პოზიტიური დამოკიდებულება ღირებული მორალური თვისებების მიმართ, თვითშეგნება

ჩამოტვირთვა:


გადახედვა:

მუნიციპალური საბიუჯეტო სკოლამდელი აღმზრდელობითი დაწესებულება №36 კომბინირებული ტიპის საბავშვო ბაღი „როსინკა“

Აბსტრაქტული

საგანმანათლებლო საქმიანობა

(შემეცნების საგანმანათლებლო სფერო, სოციალიზაცია)

"სათამაშოების მაღაზია"

მე-2 უმცროს ჯგუფში

მასწავლებელი ევდოკიმოვა ნ.ი.

მიზნები:

გააძლიერეთ ბავშვების წარმოდგენები სათამაშოების ტიპების შესახებ

ხელი შეუწყოს ქცევითი სფეროს განვითარებას:

1. გააძლიერე მეგობრობა ბავშვებს შორის

2. ჩამოაყალიბოს პოზიტიური დამოკიდებულება ღირებული მორალური თვისებების მიმართ, თვითშეგნება

განავითარეთ წარმოსახვა, მეტყველება, პანტომიმიური და ვერბალური ექსპრესიულობა

ასწავლის ბავშვებს მოძრაობის ახალი ფორმების შექმნას და საავტომობილო გამოცდილების გამდიდრებას

წაახალისეთ შემოქმედებითი თვითგამოხატვა

გაამდიდრეთ ბავშვების ემოციური გამოცდილება

შეინარჩუნეთ მხიარული და მხიარული განწყობა

მასალა: სათამაშოების მაღაზიის ვიტრინის გაფორმება; "დათვის" ქუდი; სიმღერა "კუკლიანდია", მელოდია "მატარებელი".

წინასწარი სამუშაოები:სათამაშოების შესახებ მოთხრობების და ლექსების კითხვა; საუბრები სხვადასხვა სახის ტრანსპორტის, სპორტული სათამაშოების, სახალისო სათამაშოების შესახებ; ცხოველური ჩვევების იმიტაცია; მოთხრობა თემაზე "ჩემი საყვარელი სათამაშო", ლექსების დამახსოვრება.

გაკვეთილის მიმდინარეობა.

განმანათლებელი: ბავშვებო, თქვენ ყველას გიყვართ თამაში სხვადასხვა სათამაშოებით. მოდი, შემახსენე რა სათამაშოები გვაქვს ჩვენს ჯგუფში? დღეს ჩვენ წავალთ მოგზაურობაში, რომელშიც ყველა სათამაშო ცოცხლდება. და ჩვენ თვითონ გავხდებით სათამაშოები. მითხარი, როგორი სათამაშო გინდოდა გამხდარიყავი ჩვენს მოგზაურობაში? შესანიშნავია, ისევე როგორც Detsky Mir მაღაზიაში, სათამაშოების განყოფილებაში! მხოლოდ ყველა სათამაშოა ცოცხალი და მხიარული.

ბავშვებო, გავიხსენოთ ა.ბარტოს ლექსები სერიიდან "სათამაშოები". ლექსებს გაგახსენებ და შენ გაჩვენებ, როგორც თეატრში.

(ბავშვები ასრულებენ მოძრაობებს ლექსების ტექსტებზე დაყრდნობით)

"მე მიყვარს ჩემი ცხენი..."

”ჩვენი ტანია ხმამაღლა ტირის…”

"ხარი დადის, ქანაობს..."

განმანათლებელი: კარგად, ბავშვებო. ჩვენს სათამაშოების მაღაზიაში უამრავი მანქანაა. რა მანქანები იცით? რას გადააქვთ სატვირთო მანქანები? ვინ ატარებენ მანქანებს? ვინ მართავს მანქანებს?

წარმოვიდგინოთ, რომ ჩვენი ბიჭები მძღოლები არიან და მანქანებს ატარებდნენ.

(ბიჭები აჩვენებენ მოძრაობებს.)

ლექსი "ჩვენ ვართ მძღოლები"

ჩვენ ვატარებთ მანქანას, ისინი ბაძავენ მანქანას.

დააჭირეთ პედალს ფეხი მოხრილი და გაშლილი აქვს

გაზს ვრთავთ, გამოვრთავთ, წარმოსახვით ბერკეტს ვახვევთ

ხელი შენსკენ, შენგან შორს

ჩვენ დაჟინებით ვუყურებთ შორს, ხელისგულს შუბლზე ვდებთ

„დამლაგებლები“ ​​ასუფთავებენ წვეთებს, მკლავებს იდაყვებში მოხვევენ წინ,

მარჯვნივ მარცხნივ. სიწმინდე! ხელები ღია, ხელები დახრილი

მარჯვნივ მარცხნივ.

ქარი თმებში გიბერავს, თითებს თავზე მაღლა სწევ.

ხელი

ჩვენ ვართ მძღოლები ყველგან! თითები მაღლა

განმანათლებელი: ბავშვებო, სხვა რა მანქანები იყიდება, გარდა მანქანებისა, სათამაშოების მაღაზიაში? (მატარებელი, თვითმფრინავები, ვერტმფრენები, გემები, ნავები, ნავები და ა.შ.) ვინ აკონტროლებს მატარებელს? (მძღოლი). ავირჩიოთ მძღოლი, რომელიც მართავს ლოკომოტივს, დანარჩენი კი იქნება ვაგონები.

(ბავშვები დგანან "ლოკომოტივის" უკან და ხელებს აფარებენ წინ მყოფს მხრებზე)

ჩუგ-ჩუგ! ჩუგ-ჩუგ!

მატარებელი მთელი სისწრაფით მირბის

ლოკომოტივი ცვივა.

მეჩქარება - ზუზუნებს

მეჩქარება! მეჩქარება!

განმანათლებელი: მაგრამ ჩვენ დაგვავიწყდა გოგოები. და მათ უყვართ თოჯინებით თამაში, რომლებიც ყოველთვის არ ემორჩილებიან მათ. გოგოებო, გამოდით და აჩვენეთ როგორ ზრუნავთ თქვენს თოჯინა ქალიშვილებზე.

სავარჯიშო "ცელქი ქალიშვილი"

თოჯინას ნაზად ვქაჩავ, ჩემს წინ ხელებს ვაქნევ

და ის ყვირის: "ვაჰ"

აწევს ხელებს, ფეხებს აწევს ხელებს, ფეხებს

დილამდე არ დაიძინებ, ხელისგულები ლოყების ქვეშ დადე, ნეგატიური

თავი დაუქნიეთ

ფაფას უკეთესად მოვამზადებ მას შენი ხელით.

და დავდებ თეფშზე, გახსენი ერთი ხელის გულზე - თეფშზე.

მეორე გვიჩვენებს ხელში კოვზის მოძრაობას

სულ ბინძური, ბინძური! სახე თითებით მოიწმინდე

ნება მომეცი მისთვის ფაფა დავლიო. გააკეთეთ ფანირების მოძრაობა თქვენი ხელით

მე დავიბანე ჩემი ქალიშვილი.

ხელები, კისერი და სახე

მთელი ფაფა ჩამოიბანეთ წყლით.

საკმარისად ვითამაშე თოჯინასთან. ყველა! გაშალეთ ხელები გვერდებზე

კარგი გოგოებო! ძალიან საინტერესოდ თამაშობ შენს თოჯინა ქალიშვილებთან.

განმანათლებელი: ბავშვებო, სათამაშოების მაღაზიაში იყიდება არა მხოლოდ თოჯინები, არამედ ზღაპრის პერსონაჟები და ტყის ცხოველები. რა სათამაშოები იცით?

მოდით ვითამაშოთ დათვს. ვინ იქნება დათვი?

გარე თამაში "დათვი"

მოთამაშეები დგანან წრეში. მძღოლი "დათვია". ის წევს იატაკზე წრის ცენტრში. ბავშვები, ხელჩაკიდებული, გუნდში, წარმოთქვამენ სიტყვებს და ასრულებენ მოძრაობებს ტექსტის შესაბამისად.

ერთხელ ტყეში დავდიოდით, წრეში, ხელჩაკიდებული დავდიოდით.

და ჩვენ შევხვდით დათვს

ხის ქვეშ წევს, გაჩერდი და მოუსმინე

გაჭიმულია და ხვრინავს.

ჩვენ ვიარეთ მის ირგვლივ და ფეხის თითებზე დავდიოდით

მათ გააღვიძეს ქერტლი:

„მოდი, მიშენკა, ადექი, ისინი ამბობენ სიტყვებს

და ჩქარა დაგვეწიე"

ბავშვები მირბიან სკამებთან და სხედან

არცერთი. „დათვი“ მათ ასწრებს.

განმანათლებელი: სათამაშოების მაღაზიაში ასევე იყიდება ჯარისკაცები, რომლებითაც ბიჭებსაც და გოგოებსაც უყვართ თამაში. მოდით ვაჩვენოთ, თუ როგორ შეუძლიათ ჯარისკაცებს შეასრულონ ბრძანებები. მე ვიქნები შენი მეთაური, შენ კი ჩემი ჯარისკაცები.

"ყურადღება", "ადგილზე, ნაბიჯი მარში", "შეჩერება"

"ნაბიჯი წინ", "ნაბიჯი უკან"

"აწიე ერთი ხელი", "დაწიე ერთი ხელი"

"ორი ხელი აწიე", "ორი ხელი ქვედა"

რამდენად კარგები არიან მაღაზიაში სათამაშო ჯარისკაცები? რამდენად ზუსტად სრულდება მეთაურის ბრძანებები.

განმანათლებელი: ახლა კი მე გადაგაქცევთ სხვადასხვა სათამაშოებად, რომლებსაც უყვართ ცეკვა: „მობრუნდი, შემობრუნდი და გადააქციე სათამაშოდ!“

ცეკვა "კუკლიანდია"

Ძალიან სასაცილოა. ნამდვილი სათამაშოები იყავი. მაგრამ დროა გავხდეთ ბავშვებად: "სათამაშო, შემობრუნდი და ბავშვად იქცე!"

განმანათლებელი: ჩვენი მოგზაურობა სათამაშოების მაღაზიაში დასასრულს უახლოვდება. რა სათამაშოები ნახე მაღაზიაში? რომელი მოგეწონათ ყველაზე მეტად? ჩვენ ყოველდღე შევდივართ ჩვენს მაღაზიაში და ვითამაშებთ ჩვენი საყვარელი სათამაშოებით.


GCD-ის შეჯამება უმცროს ჯგუფში

მასალის აღწერა:გთავაზობთ პირდაპირი საგანმანათლებლო აქტივობების შეჯამებას უმცროსი ჯგუფის ბავშვებისთვის (3-4 წლის)
თემაზე: "სათამაშოების სამყაროში". ეს მასალა სასარგებლო იქნება უმცროსი ჯგუფის მასწავლებლებისთვის. ეს არის საგანმანათლებლო გაკვეთილის შეჯამება, რომელიც მიზნად ისახავს ხელების მშვენიერი საავტომობილო უნარების განვითარებას.

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია:"ჯანმრთელობა", "შემეცნება", "კომუნიკაცია", "სოციალიზაცია", "უსაფრთხოება".

სამიზნე:გააფართოვეთ ცოდნა მაღაზიაში ქცევის წესების შესახებ.

Დავალებები:
საგანმანათლებლო: ასწავლეთ ბავშვებს ამოიცნონ და დაასახელონ სათამაშოები: კურდღელი, დათვი, ბუშტი, მანქანა, ბურთი, ტანია თოჯინა, კატა.
განვითარება: ვიზუალური აღქმა, მშვენიერი მოტორული უნარები და ლოგიკური აზროვნება, სივრცეში ორიენტაცია. გააუმჯობესეთ თვალის მოძრაობა სხვადასხვა მიმართულებით სხვადასხვა საწყისი პოზიციიდან.
მეტყველება: განავითარეთ თანმიმდევრული მეტყველება, გაამდიდრეთ ბავშვთა ლექსიკა: კურდღელი, დათვი, ბუშტი, მანქანა.
საგანმანათლებლო: აუხსენით ბავშვებს სათამაშოების მაღაზიის გაგება. გააგრძელეთ გაყიდვების პროფესიის დანერგვა. სათამაშოებთან მუშაობის წესების დაწესება.

დემო მასალა:სათამაშოებით გაფორმებული მაღაზიის დახლი.

ბავშვთა ორგანიზაცია:
GCD-ის I ნაწილი: კონსტრუქცია ნახევარწრეში;
GCD-ის II ნაწილი: ბავშვები სხედან მაგიდებთან.

GCD მოძრაობა:
(ბავშვები შედიან ჯგუფში).
(ნაკვეთი: სათამაშოების მაღაზია, მასწავლებელი - გამყიდველი, ბავშვები - მყიდველები).

მასწავლებელი: ბავშვებო, დღეს ჩვენ წავალთ სათამაშოების მაღაზიაში.
ჩვენ უნდა ვითამაშოთ
მოდით წავიდეთ ვიყიდოთ სათამაშოები!
(ბავშვები მასწავლებელთან ერთად დადიან ჯგუფში, ჩართულია აუდიოჩანაწერი "სასიამოვნოა ერთად სიარული ...", მასწავლებელი ამახვილებს ბავშვების ყურადღებას მაღაზიაზე).
მასწავლებელი: ბავშვებო, ნახეთ, მოვედით სათამაშოების მაღაზიაში. ვიყიდოთ რამე!
დიდაქტიკური თამაში "სათამაშოების მაღაზია":
(მაგიდაზე დევს ბავშვებისთვის ნაცნობი სათამაშოები. ეს არის მაღაზიის "დახლი". მასწავლებელი გამყიდველია, ბავშვები მყიდველები. ბავშვები ყიდულობენ სათამაშოს, რომელიც მოსწონთ. თითოეულ ბავშვს შეუძლია იყიდოს მხოლოდ ერთი სათამაშო. ადგილი ბავშვებსა და მასწავლებელს შორის).
მასწავლებელი: ანა, რა სათამაშო მოგწონს?
ბავშვი: თოჯინა ტანია.
მასწავლებელი: გვითხარით ლექსი თოჯინა ტანიას შესახებ.
ბავშვი: ჩვენი ტანია ხმამაღლა ტირის,
მან ბურთი მდინარეში ჩააგდო.
გაჩუმდი, ტანეჩკა, ნუ ტირი,
ბურთი მდინარეში არ დაიხრჩობა.
მასწავლებელი: კიდევ ვის უნდა სათამაშოების ყიდვა?
ბავშვი: მინდა.
მასწავლებელი: რა სათამაშოს ყიდვა გინდა, რამილ?
ბავშვი: ტედი დათვი.
მასწავლებელი: ვინ გვეტყვის ლექსს დათვზე?
ბავშვი: მათ დათვი იატაკზე დააგდეს,
მათ დათვს თათი მოსწყვიტეს.
მე მაინც არ მივატოვებ მას,
იმიტომ რომ ის კარგია.
მასწავლებელი: ილია, გინდა იყიდო სათამაშო?
ბავშვი: დიახ.
მასწავლებელი: მაშინ აირჩიე რომელი სათამაშო მოგწონს?
ბავშვი: ბურთი.
მასწავლებელი: ბავშვებო, მოდით ვითამაშოთ ბურთით.
ფიზიკური აღზრდის გაკვეთილი "ბურთი".
იფრინეთ ჩემი ბურთი, (გადააგდეთ ბურთი ერთმანეთს)
იფრინე შენთან.
არ გამოტოვოთ!
დაიჭირე, დაიჭირე
და ისევ მომაგდე. (ბავშვები ტაშს უკრავენ)
მხიარული მეგობარი, ჩემი ბურთი,
ყველგან, ყველგან ჩემთანაა.
1, 2, 3, 4, 5! (ბავშვები ხტებიან ორ ფეხზე)
ჩემთვის კარგია მასთან თამაში!
მასწავლებელი: ბავშვებო, ახლა მოდით ვითამაშოთ დანარჩენი სათამაშოებით.
დიდაქტიკური თამაში "რომელი სათამაშო აკლია?"
(მაგიდაზე დევს ოთხი სათამაშო. ბავშვები თვალებს ხუჭავენ. ერთი სათამაშო ამოღებულია. შემდეგ ბავშვებს სთხოვენ ყურადღებით დააკვირდნენ და თქვან რომელი სათამაშო აკლია. ითამაშეთ 2-3-ჯერ).
მასწავლებელი: ბავშვებო, ნახეთ, ბუშტი მოვიდა ჩვენთან, მასაც სურს თქვენთან თამაში.
ოფთალმოლოგიური პაუზა "ბურთი".
ბურთი, ბოროტი ბურთი (ბავშვები ახამხამებენ თვალებს)
Მოდი, ითამაშე ჩემთან ერთად.
მოდი, ბურთი, შემობრუნდი (წრიული მოძრაობები თვალებით)
მაჩვენე შენი თავი.
მე მარცხნივ გავიხედავ, (მარცხნივ გაიხედე)
მე ვიპოვი ბურთს მარცხნივ.
ახლა მე ვიყურები მარჯვნივ, (მოიხედე მარჯვნივ)
მე ვიპოვი ბურთს მარჯვნივ.
(მასწავლებელი ეპატიჟება ბავშვებს მაგიდებთან დასაჯდომად. უკრავს აუდიოჩანაწერი „სახალისოა ერთად სიარული...“).
მასწავლებელი: ბავშვებო, მისმინეთ, ვიღაც აკაკუნებს ჩვენს კარზე. (დააკაკუნე კარზე)
- ვნახოთ ვინ არის?
(შედის პეტრუშკა, ჟღერს მუსიკა)
ოხრახუში: გამარჯობა ბიჭებო, მიცნობთ?
ბავშვები: დიახ!
ოხრახუში: მხიარული სათამაშო, რა მქვია?...
ბავშვები: ოხრახუში!
ოხრახუში: ბავშვებო, ჩემი სათამაშოები გატყდა და ნაწილებად დაიშალა. ახლა კი მათ ვერ ვაგროვებ. Რა უნდა გავაკეთო?
მასწავლებელი: ოხრახუში, იქნებ დაგეხმაროთ?
ოხრახუში: ძალიან გამიხარდება თუ დამეხმარებით.
მასწავლებელი: ბიჭებო, დაეხმარებით სათამაშოს?
ბავშვები: დიახ!
(ოხრახუში ბავშვებს აძლევს კონვერტებს სხვადასხვა ფერისა და ზომის გეომეტრიული ფორმების ნაკრებით).
დიდაქტიკური თამაში "გეომეტრიული მოზაიკა"
(ბავშვები აყალიბებენ სათამაშოს მოდელის მიხედვით).
ოხრახუში: გმადლობთ, ბავშვებო, ძალიან დამეხმარეთ. და ამისათვის მადლობას მოგახსენებთ! (ურიგებს ულუფებს).
მშვიდობით, ბავშვებო!
დროა წავიდე სახლში!
მასწავლებელი: ბავშვებო, მოდით ვითამაშოთ თამაში?
დიდაქტიკური თამაში "დიახ - არა"
მასწავლებელი: ბავშვებო, შესაძლებელია თუ არა სათამაშოების გატეხვა?
ბავშვები: არა.
მასწავლებელი: გჭირდებათ თუ არა სათამაშოები თავის ადგილზე დააბრუნოთ?
ბავშვები: დიახ!
მასწავლებელი: მოგწონს სათამაშოები?
ბავშვები: დიახ!
მასწავლებელი: კარგად გააკეთე! თქვენ უნდა გიყვარდეთ სათამაშოები და ყურადღებით მოეპყროთ მათ.

მუნიციპალური სკოლამდელი აღზრდის

ავტონომიური დაწესებულება "საბავშვო ბაღი No91 "როსინკა" კომბინირებული ტიპის ორსკში"

სცენარი

ინტეგრირებული საგანმანათლებლო საქმიანობა

საგანმანათლებლო სფერო "მეტყველების განვითარება", "კოგნიტური განვითარება", "ფიზიკური განვითარება".

თემა: „Toyland-ში ».

Ასაკობრივი ჯგუფი მეორე უმცროსი ჯგუფი

Მიერ მომზადებული: ბაიტლესოვა T.V. მასწავლებელი

ორსკი, 2016 წ

თემა: « ტოილენდში »

სამიზნე: გააფართოვოს ბავშვების გაგება სათამაშოების შესახებ.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

გაამდიდრეთ ბავშვთა ლექსიკა სათამაშოების სწორი სახელებით, მათი თვისებებითა და მოქმედებებით.

ასწავლეთ ბავშვებს სიტყვები ნათლად და სწორად წარმოთქვან ბგერით[სთ]სიტყვებში და ფრაზებში;

ბავშვების ცოდნის კონსოლიდაცია თემაზე: "სათამაშოები";

საგანმანათლებლო:

სმენის აღქმისა და მეტყველების სმენის განვითარება (ბგერების, სიტყვების ჟღერადობის მოსმენა);

გეომეტრიული ფორმების შესახებ ცოდნის კონსოლიდაცია, ძირითადი ფერების გარჩევისა და დასახელების უნარი;

ქულის დაფიქსირება ხუთში;

- ბავშვების ემოციური რეაგირების განვითარება.

საგანმანათლებლო:

სათამაშოების მიმართ მზრუნველი დამოკიდებულების ჩამოყალიბება;

- კლასებში აქტივობის დამუშავება, ამხანაგების პასუხების მოსმენის უნარი.

ლექსიკონზე მუშაობა : გაააქტიურეთ ბავშვთა ლექსიკა ამ თემაზე.

ბავშვთა საქმიანობის მართვის ტექნიკა:

    გაამდიდრეთ ბავშვთა ლექსიკა სათამაშოების სწორი სახელებით, მათი თვისებებითა და მოქმედებებით;

    სმენის აღქმისა და მეტყველების სმენის განვითარება (ბგერების, სიტყვების ჟღერადობის მოსმენა);

    გეომეტრიული ფორმების შესახებ ცოდნის კონსოლიდაცია, ძირითადი ფერების გარჩევისა და დასახელების უნარი;

    ბავშვებში ჩამოუყალიბდეს მზრუნველობის გამოვლენის უნარი დასათამაშოების ფრთხილად მოპყრობა.

წინასწარი სამუშაოები: სათამაშოები – კურდღელი, დათვი, თოჯინა ზოია, სამი კალათა, გეომეტრიული ფორმები, მაგნიტური დაფა, საჩვენებელი მასალა (ობიექტური ნახატები), ICT: პრეზენტაცია „სათამაშოები“.

ბავშვთა საქმიანობის სახეები OD- ში:

კომუნიკაბელური

ძრავა

თამაში

შემეცნებითი.

მიზნები ადრეულ ასაკში


ბავშვი ავლენს ინიციატივას და დამოუკიდებლობას სხვადასხვა სახის აქტივობებში - თამაში, კომუნიკაცია, შემეცნებითი და კვლევითი აქტივობები; - აქტიურად ურთიერთობს თანატოლებთან და უფროსებთან; განასხვავებს პირობით და რეალურ სიტუაციებს; ბავშვი იჩენს ცნობისმოყვარეობას, დაინტერესებულია მიზეზ-შედეგობრივი ურთიერთობებით და ცდილობს დამოუკიდებლად მოიფიქროს ბუნებრივი მოვლენების ახსნა; დაკვირვებისკენ, ექსპერიმენტისკენ მიდრეკილი; - აქვს ცოცხალი ბუნების ძირითადი გაგება;

- საუბრობს ზეპირ ენაზე, შეუძლია მეტყველების გამოყენება საკომუნიკაციო სიტუაციაში სამეტყველო გამონათქვამის ასაგებად;

- ბავშვს შეუძლია დაიცვას წესები სხვადასხვა ტიპის აქტივობებში, დაიცვას უსაფრთხო ქცევისა და პირადი ჰიგიენის წესები;

- ბავშვს განუვითარდა უხეში და წვრილი მოტორული უნარები; ის არის მობილური, ფლობს ძირითად მოძრაობებს, შეუძლია აკონტროლოს და გააკონტროლოს თავისი მოძრაობები.

დაგეგმილი შედეგები:

    პირადი: ემოციურადგამოხატავს თავის ემოციებს მოძრაობებში. ურთიერთქმედებს უფროსებთან და თანატოლებთან შემეცნებითი აქტივობის დროს.

2. ინტელექტუალური : შეუძლია თავისი აზრების გამოხატვა და მარტივი წინადადებების შედგენა. განავითარეთ ყურადღება, წარმოსახვა და ლოგიკური აზროვნება.

3. ფიზიკური : განვითარებულია სიტყვებთან მოძრაობების კოორდინაციის უნარი.

OD-ში ბავშვთა აქტივობების შეფასების კრიტერიუმები

    აქტივობა

    დამოუკიდებლობა

    ურთიერთქმედება თანატოლებთან და უფროსებთან

    თანაგრძნობა

    ემოციურობა

    თქვენი ქცევის მართვის და თქვენი მოქმედებების დაგეგმვის უნარი

    დამოუკიდებლად შეძენილი ცოდნისა და საქმიანობის მეთოდების გამოყენება ახალი ამოცანების (პრობლემების) გადასაჭრელად.

    თამაშის დავალებების შესრულებისას მიჰყევით ზრდასრულთა მითითებებს.

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია საგანმანათლებლო პრობლემების გადაჭრის შინაარსსა და საშუალებებში:

რეგიონები

ინტეგრაციის ინსტრუმენტები

გადასაჭრელი პრობლემები

კოგნიტური განვითარება

თამაშის დავალებების შესრულება მასწავლებლის მითითებების მიხედვით - დიდაქტიკური თამაში "შეაგროვე ფიგურები", ICT პრეზენტაციების ნახვა.საგნის სურათების ჩვენება.

გაამდიდრეთ ბავშვების გაგება სათამაშოების შესახებ. მიიღეთ აქტიური მონაწილეობა აქტივობებში.

Საუბარი

აუხსენით ბავშვებს ცოდნა სათამაშოების შესახებ.ისწავლეთ მასწავლებელთან და თანატოლებთან საუბრის შენარჩუნება; მართეთ ქცევა და მორიგეობა საუბრის დროს. სათამაშოებისადმი ყურადღებიანი და მზრუნველი დამოკიდებულების გამომუშავება.

მეტყველების განვითარება

Საუბარი

ისწავლეთ თქვენი აზრების გამოხატვა, შეადგინეთ მარტივი წინადადებები.

თავისუფალი დიალოგური მეტყველების განვითარება თანატოლებთან და უფროსებთან ურთიერთობაში. წინათქმების გააქტიურება ამ თემაზე. ბავშვებში თანატოლებთან ურთიერთობის უნარის განვითარება.

მხატვრული და ესთეტიკური განვითარება

მუსიკა

ფიზიკური განვითარება

გარე თამაში "ნაცრისფერი კურდღელი"

ტანისა და კიდურების კუნთების გაძლიერება, სწორი პოზის განვითარება, რეაქციის სისწრაფე და მოხერხებულობა.

მაკორექტირებელი განვითარება

რიტმული ვარჯიშები

განავითარეთ ყურადღება, წარმოსახვა და ლოგიკური აზროვნება. უმაღლესი გონებრივი ფუნქციების განვითარება (მეხსიერება, ყურადღება, აზროვნება). ხელის მოძრაობების სიტყვებით კოორდინაციის უნარის განვითარება.ბგერების ავტომატიზაცია - z - თავისუფალ სიტყვაში.მეტყველების აქტივობის გააქტიურება.

ინტეგრირებული აქტივობების პროგრესი

GCD ნაწილები

შინაარსი

რეგიონები

Დროის მონაკვეთი

1. შესავალი ნაწილი .

ბავშვთა საქმიანობის მოტივის შექმნა (ფსიქო-ტანვარჯიში)

ორგანიზების დრო:

ბავშვების საქმიანობისთვის მოტივაციის შექმნა (ფსიქო-ტანვარჯიში - ბავშვების ჩართვა აქტივობებში, პოზიტიური ემოციური განწყობის შექმნა ბავშვები თამაშობენ ხალიჩაზე). მასწავლებელი შენს გვერდით ზის.აღმზრდელი: მოგწონთ სათამაშოები? ბავშვები: (დიახ).

განმანათლებელი: და, რა თქმა უნდა, თქვენ გაქვთ თქვენი საყვარელი სათამაშოები - მანქანები, თოჯინები, კუბურები და სხვა. იცით თუ არა, რომ სათამაშოებმა შეიძლება გაგაწუხოთ, გაგახაროთ ან დაგამწუხოთ? როცა ბავშვები სათამაშოებს აგდებენ, აგდებენ, ამტვრევენ, სათამაშოები ბრაზდებიან და ტირიან, ხოლო თუ მოუვლიან და თამაშის შემდეგ თავის ადგილზე დააბრუნებენ, უხარიათ და იღიმებიან.

ბავშვები წრეში დგანან.

2. მოტივაცია

აღმზრდელი: ბიჭებო, დღეს გეპატიჟებით სათამაშოების ქვეყანაში. წარმოიდგინე, რომ სათამაშოები არ არიან ჩვენთან მოსანახულებლად, მაგრამ მე და შენ ახლა ჯადოსნურად აღმოვჩნდებით სათამაშოების ქვეყანაში.

აღმზრდელი: დაატრიალეთ და შემობრუნდით სათამაშოების ქვეყანაში.(ბავშვები დახუჭავენ თვალებს და იმეორებენ მასწავლებლის შემდეგ.)

სოციალური და კომუნიკაციური განვითარება

კოგნიტური განვითარება

მეტყველების განვითარება

3 წუთი

2. ძირითადი ნაწილი .

საუბარი, ბავშვების პირადი გამოცდილების აქტუალიზაცია. დიდაქტიკური თამაში "შეაგროვეთ ფიგურები", გარე თამაში:

"ნაცრისფერი კურდღელი"

აღმზრდელი: ასე რომ, მე და შენ აღმოვჩნდით სათამაშოების ქვეყანაში. აღმზრდელი: ბიჭებო, ნახეთ, რა ლამაზია სათამაშოები! რამდენი სათამაშოა?

ბავშვები: ბევრი.

აღმზრდელი: გირჩევ მიუახლოვდე და შეხედო მათ. აღმზრდელი: ბიჭებო, ვინ არის ეს? ბავშვები: პასუხები აღმზრდელი: მოდით მივესალმოთ დათვს. ბავშვები: გამარჯობა დათვი(ბავშვები მას თათით იღებენ) აღმზრდელი: ბიჭებო, მითხარით, როგორი დათვია? რისი ჭამა უყვარს დათვს? (თაფლი). აღმზრდელი: დათვი, ჩვენ ვიცით ლექსი შენზე. ბიჭებო, გირჩევთ წაიკითხოთ ლექსი "ტედი დათვი"(ლექსის კითხვა და მოძრაობების იმიტაცია). აღმზრდელი: მიშკა გმადლობთ, მას ნამდვილად მოეწონა! და მას სურს ჩვენთან მოსვლა.(მიშკას თან წაჰყავთ.)

აღმზრდელი: ბიჭებო, ვინ არის ეს ჩვენთან ერთად? ბავშვები: თოჯინა. აღმზრდელი: მოდით გავეცნოთ მას.დაჯექი სკამებზე.(ბავშვები სხედან სკამებზე).

აღმზრდელი: გამარჯობა, მე მქვია ტატიანა ვლადიმეროვნა, რაც შეეხება შენ?(ყურში გელაპარაკება) მასწავლებელი : ბიჭებო, ზოია ჰქვია.

აღმზრდელი: ბიჭებო, წარმოადგინეთ საკუთარი თავი და რა გქვიათ.

აღმზრდელი: ოჰ, ის მეუბნება რამეს? მოუსმინეთ ამბავს თოჯინის შესახებ:„ზოის ჰყავდა მაიმუნი, სახელად ზი-ზი. მაიმუნი ძალიან ცელქი იყო და სათამაშოებს ყოველთვის მალავდა ზოიას. ზოიას ჰქონდა მოზაიკა, ქოლგა, სარკე, ციხე, ზებრა“. (აჩვენეთ სურათები მაგნიტურ დაფაზე) აღმზრდელი: მითხარით, რა ჰქვია თოჯინას? ვინ იყო ზოიასთან? რა ერქვა მაიმუნს? რა სათამაშოები ჰქონდა ზოიას?(ჰკითხეთ ყველას)

აღმზრდელი: ბიჭებო, ზოიას კიდევ ერთი სათამაშო ჰქონდა, მაგრამ ზიზიმ ის ისე დამალა, რომ ზოიამ ვერ იპოვა. ახლა წაგიკითხავთ გამოცანას და შეგიძლიათ გამოიცნოთ ვისზე ვსაუბრობ?

ფუმფულა ბურთი, გრძელი ყური. ოსტატურად ხტება და ღეჭავს სტაფილოებს.

აღმზრდელი: მართალია, ეს კურდღელია. განმანათლებელი: როგორ ხტება კურდღელი?

აღმზრდელი: დავეხმაროთ ზოიას კურდღლის პოვნაში?

აღმზრდელი: მაშინ წავიდეთ ვნახოთ?

ბავშვები: წავიდეთ.

მასწავლებელი და ბავშვები იყურებიან თაროზე, მაგიდის ქვეშ, სკამთან.

მასწავლებელი ბავშვებს მიჰყავს კაბინეტში, სადაც კურდღელი ზის. ბავშვები პოულობენ კურდღელს.

აღმზრდელი: ბიჭებო, ჩვენი კურდღელი ასე მოწყენილია?

ბავშვებს დიალოგური მეტყველების სწავლება .

განმანათლებელი:რა უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ გაიგოთ რა დაემართა კურდღელს?

ბავშვები: ჰკითხეთ მას.

აღმზრდელი: ჰკითხეთ.

ბავშვები: კურდღელი, რატომ ხარ ასე მოწყენილი?

აღმზრდელი: ამბობს, რომ მან შემთხვევით მიმოფანტა გეომეტრიული ფიგურები. მე ვთავაზობ კურდღელს დაეხმარო გეომეტრიული ფორმების შეგროვებაში და კალათებში ჩასმაში.

აღმზრდელი: ამ კალათაში სამკუთხედები ჩავსვით. ამ მოედნებზე. ამ წრეში.

განმანათლებელი: ოჰ, რა სწრაფად შევაგროვეთ გეომეტრიული ფორმები. კარგად გააკეთე.(გეომეტრიული ფიგურების შეგროვების შემდეგ ბავშვები მასწავლებელთან ერთად ასახელებენ გეომეტრიულ ფორმებს ფერის მიხედვით და ადგენენ რაოდენობას თითოეულ კალათაში.)

განმანათლებელი: ეს ასეა.

აღმზრდელი: კურდღელი სთავაზობს მასთან თამაშს. Მოდი ვითამაშოთ.

ბავშვები: დიახ.

ბავშვები წრეში დგანან. "ნაცრისფერი კურდღელი ზის" მასწავლებელი წარმოთქვამს სიტყვებს, ბავშვები ასრულებენ მოძრაობებს.

ნაცრისფერი კურდღელი ზის

და ის ყურებს აქნევს.

ცივა კურდღლის ჯდომა

თათები უნდა გავათბოთ.

ცივა კურდღლის დგომა

ბაჭიას ხტომა სჭირდება . აღმზრდელი: კარგი ბიჭებო. კურდღელს ძალიან სიამოვნებდა ჩვენთან თამაში.აღმზრდელი: მაშ, ჩვენ მეგობრებთან ერთად ვბრუნდებით ჯგუფში.

განმანათლებელი: დატრიალდით, შემობრუნდით და აღმოჩნდებით ჩვენს ჯგუფში?(ბავშვები იმეორებენ მასწავლებლის შემდეგ).

სოციალური და კომუნიკაციური განვითარება

კოგნიტური განვითარება

ფიზიკური განვითარება

მეტყველების განვითარება

მაკორექტირებელი სამუშაო

10 წუთი

წუთები

3. დასკვნითი ნაწილი.

ბავშვების აქტივობების შეფასება.

ასახვა:

განმანათლებელი: დაჯექით ბიჭებო.

სად ვიყავით დღეს? (ტოილენდში).

ვის შევხვდით ტოილენდში?

რა მოგეწონა ყველაზე მეტად?(ჰკითხეთ ყველას)

ძალიან მომეწონა შენი თამაში. ახლა მე გთავაზობთ უყუროთ პრეზენტაციას სათამაშოების შესახებ.

კარგად გააკეთე!

Კომუნიკაცია

სოციალიზაცია

2 წუთი

ინტეგრაციული აქტივობის ხანგრძლივობა: 15 წუთი.

გამოყენებული ლიტერატურის სია:

გალინა მერკულოვა

სამიზნე: განუვითარდეთ თანაგრძნობისა და პატივისცემის გრძნობა სათამაშოები, სისუფთავე.

წინასწარი Სამუშაო: ა.ბარტოს ლექსების კითხვა « სათამაშოები» , საუბარი "Ჩემი სათამაშოები» .

გადაადგილება კლასები.

ბიჭებო, გვაქვს ჯგუფილამაზი ყუთია. და ამ ყუთში - სათამაშოები.

ისინი მიტოვებულები არიან, განაწყენებულები. გინდა მათ შეხედო? (დიახ)

და მათ დასათვალიერებლად, თქვენ უნდა გამოიცნოთ თავსატეხები:

- სათამაშოვინც მას პატივისცემას უგზავნის (სპილო)

- სათამაშორომელიც წვიმაში დასველდა (კურდღელი)

- სათამაშო, რომელიც დადის, ქანაობს (Ჩავლა)

- სათამაშორომელსაც თათი ჩამოგლიჯა (დათვი)

სათამაშო, რომელიც კატამ დაარტყა (სატვირთო)

ბავშვები გამოცნობენ გამოცანებს და კითხულობენ ა.ბარტოს ლექსებს ციკლიდან « სათამაშოები» .

Საუბარი:

ბიჭებო, მითხარით, შემიძლია გავანადგურო? სათამაშოები? (აკრძალულია). Რატომაც არა? (ისინი დაშავებულები არიან. ისინიც განაწყენებულები არიან)

ბიჭებო, შეგიძლიათ დატოვოთ გარე სათამაშოები? (არა. სათამაშოები აღარ დარჩება)

ბიჭებო როგორ თამაშობთ საბეჭდ მანქანას რომ არ გატყდეს? (ის თოკზე უნდა გააგორო, მანქანაზე დაწოლა არ შეგიძლია)

ბიჭებო, მოდით ჩვენი სათამაშოებიყოველთვის ლამაზი იყავი, რა ვქნა? (დაბანა, სავარცხელი)

ბიჭებო, ჩვენ უნდა ვიზრუნოთ სათამაშოები: ფრთხილად უნდა ითამაშო, რომ არ წაიქცნენ. და თუ ისინი დაეცემა, რა შეიძლება მოხდეს? (მათ შეიძლება გატეხონ, გატეხონ, დაბინძურდნენ).



ასე რომ, ჩვენ დავეხმარეთ სათამაშოები. ისინი ბედნიერები არიან.

მაგრამ ისინი მაინც ცოტათი მოწყენილი არიან: ბოლოს და ბოლოს, ყველას სათამაშოებს თავისი ადგილი აქვს.

თამაშების შემდეგ ჩვენ ყველანი სათამაშოებიჩვენ დავაყენებთ თავის ადგილზე.

მოდით მივიყვანოთ ისინი თავიანთ ადგილებზე, მბრძანებლის თაროებზე.


და რომ უფრო სახალისო იყოს ჩვენთვის, დავხარჯავთ ფიზიკური წუთი:

ახლა ბიჭებო, ადექით

აწიეთ ხელები ნელა

მოჭერით თითები, შემდეგ გაშალეთ ისინი,

ხელები ჩამოწიე და ასე დადექი.

დაიხარე მარჯვნივ, მარცხნივ.

და ისევ შეუდექით საქმეს.




აქ არის - თაროები სათამაშოები. დაალაგე შენი სათამაშოები თაროებზე(ბავშვები აწყობენ სათამაშოები) .

ბიჭებო, ყველას სათამაშოებს თავისი ადგილი აქვს. სათამაშოები დაცული უნდა იყოს: მათი გატეხვა, გადაგდება ან დატოვება შეუძლებელია.

სათამაშოები ძალიან ბედნიერია: მშვენიერი ხარ - შენ მოაწყვე სათამაშოები ადგილებზე. ახლა თქვენ იცით, რომ საჭიროა ფრთხილად თამაში და დაცვა სათამაშოები. სათამაშოები ამბობენ მადლობას.

ქალაქ პავლოდარის GKKP „ბაგა-ბაღი No96“ - ქალაქ პავლოდარის განათლებისა და სპორტის დეპარტამენტის CGR „Rainbow“, ქალაქ პავლოდარის აკიმატი.

განმანათლებელი:

სოლოდენკო ზ.ვ.

მეტყველების განვითარების გაკვეთილი

მეორე უმცროს ჯგუფში.

საგანი: მოთხრობის შედგენა ნახატზე „ბავშვები თამაშობენ ბლოკებით“. "სათამაშოები"

მიზნები: შეძლოს მოთხრობის შედგენა სურათზე, მასწავლებლის მოდელით.

Დავალებები:ხელი შეუწყოს ბავშვებში თანმიმდევრული მეტყველების განვითარებას, განავითაროს სურათის შესწავლის უნარი, ფოკუსირება სიუჟეტზე; განუვითარდებათ აზროვნება, ყურადღება და ზრდასრულთა კითხვებზე პასუხის გაცემის უნარი; განუვითარდებათ ერთმანეთის მოსმენის უნარი.

მასალა: ნახატი „ბავშვები ბლოკებით თამაშობენ“, დაზგური, ბურთი.

გაკვეთილის მიმდინარეობა:

    საბაზისო ცოდნის განახლება თემაზე "სათამაშოები"

ბურთის თამაში "მისალმება" (წრეში).

ბიჭებო, რა მაქვს ხელში?

ეს რა ბურთია?

რა შეგიძლიათ გააკეთოთ მასთან?

მოდით ვითამაშოთ მასთან ასე: უთხარით მას თქვენი სახელი და თქვენი საყვარელი თამაში. დავიწყებ: „მე მქვია ზოია ვიქტოროვნა, მიყვარს ბურთით და კონსტრუქციული ნაკრებით თამაში“, ვაძლევ ბავშვებს, სადაც თითოეული ბავშვი მონაწილეობს და ვეხმარები პასუხის სწორად ჩამოყალიბებაში.

    თითის თამაში "ნარინჯისფერი".

ჩვენ გავუზიარეთ ფორთოხალი. ჩვენ ბევრი ვართ, მაგრამ ის ერთია!

ეს ნაჭერი არის ზღარბისთვის, ეს ნაჭერი არის სისქისთვის,

ეს ნაჭერი არის იხვის ჭუკისთვის, ეს ნაჭერი არის კნუტებისთვის,

ეს ნაჭერი თახვისთვისაა... მგლისთვის კი ქერქია!

ჩვენზე გაბრაზებულია, კატასტროფაა! გაიქეცი ყველა მიმართულებით!

(ბავშვები ასრულებენ მოქმედებებს ტექსტის მიხედვით)

    ლექსიკო-გრამატიკული სავარჯიშო

მაგიდაზე სხვადასხვა სათამაშოები მაქვს. მოდით შევხედოთ მათ და დავასახელოთ ისინი. (იულა, ბურთი, თოჯინა, მანქანა, კუბურები, მატრიოშკა)

მიდი მაგიდასთან, წაიღე სათამაშო, რომელიც მოგწონს. დაასახელეთ და გვითხარით, როგორ შეგიძლიათ მასთან თამაში.

ბურთულს ახვევენ, იჭერენ, ყრიან.

თოჯინა იკვებება, რხევა, ჩაცმულია და ა.შ.

    ლექსიკონის გააქტიურება:

    უყურებს სურათს (ბავშვები სხედან სკამებზე).

ბიჭებო, გირჩევთ განიხილოთ ერთი სურათი.

რას ხედავთ სურათზე? (ბავშვების პასუხები)

Ეს ვინ არის? (მიუთითებს სურათზე გამოსახულ ბავშვებს)

Რას აკეთებენ ბავშვები?

რით თამაშობენ?

მოდით უფრო ახლოს მივხედოთ! Ეს ვინ არის? (გოგონა)

როგორ გამოიცანით, რომ ეს გოგო იყო? (მას კაბა აცვია და თავზე ლამაზი მშვილდი)

რას აკეთებს გოგო? (კუბურებისგან აშენებს შენობას)

    სურათზე მოცემული ობიექტების შედარება:

და ვინ არის ეს? (ბიჭი)

როგორ მიხვდით, რომ ბიჭი იყო? (მას აქვს მოკლე თმა და აცვია მწვანე პერანგი და შორტები)

რას აკეთებს ეს ბიჭი? (ასევე თამაშობს ბლოკებს გოგონასთან ერთად)

და ვის ვხედავთ აქ? (მიუთითებს სხვა ბიჭზე)

ესეც ბიჭია? რატომ გადაწყვიტე ასე? (დიახ, რადგან მასაც აცვია პერანგი და შორტი, თმა უფრო მოკლე აქვს ვიდრე გოგოს)

როგორ განვასხვავოთ ისინი, რომ უფრო ადვილად თქვან? (ამ ბიჭს წითელი პერანგი აქვს)

რას იტყვით წითელ პერანგში გამოწყობილ ბიჭზე? (მას ხელში სატვირთო თოკი აქვს)

რა არის სატვირთოში? (კუბურები)

რატომ შემოიტანა ამ ბიჭმა ბლოკები მანქანაში? (რათა უფრო მეტი იყოს და კიდევ რაღაც აშენდეს)

რა კარგი ბიჭები არიან: ისინი ყველა ერთად თამაშობენ და ერთმანეთს ეხმარებიან!

როგორ ფიქრობთ, სად თამაშობენ? (საბავშვო ბაღში ან საბავშვო ოთახში)

5. მუშაობა თანმიმდევრული მეტყველების განვითარებაზე

ახლა ერთად გავაკეთოთ ამბავი სურათის მიხედვით! მე დავიწყებ და შენ დამეხმარე!

„ბავშვები თამაშობენ ლამაზ, ნათელ ოთახში. ჩვენ ვხედავთ ერთ...გოგოს და ორს...ბიჭს. თამაშობენ... კუბებით და აშენებენ... სახლს მათგან. ბავშვები მშვიდად და... მეგობრულად თამაშობენ, ეხმარებიან ერთმანეთს - მერე როგორი ბიჭები არიან? – კარგი, მზრუნველი და კეთილგანწყობილი!” (ბავშვების პასუხები შეიძლება განსხვავდებოდეს)

6. რეფლექსია:

ბიჭებო, რას აკეთებდით დღეს კლასში?

Რა მოგეწონა?

მომეწონა, როგორ უპასუხე კითხვებს დღეს და როგორ შევქმენით ერთად ამბავი ნახატზე დაყრდნობით! Გმადლობთ! კარგად გააკეთე!

თქვენ ასევე შეიძლება დაგაინტერესოთ:

ნაქსოვი ნაკრები
Სალამი ყველას! :) მეჩქარება გაჩვენოთ ჩემი ახალი ბამბის ჟილეტი. არ მიჭამია, არ სვამდა, უბრალოდ...
ბოტასები ნიანგის ტყავი
ყველას არ შეუძლია ჩექმების შეკერვა. ამას მოთმინება და ცოტა საბაზისო ცოდნა სჭირდება...
ვქსოვთ ჟილეტების სხვადასხვა მოდელებს ჩვილებისთვის და ახალშობილებისთვის
ძალიან ლამაზი თბილი საბავშვო ჟილეტი Seal Island მოქსოვილი დიზაინერ ამანდას მიერ...
რა არის მაკიაჟი მაკიაჟის სუნამოები
იმისათვის, რომ გავიგოთ, საიდან იღებს ქალებს მათი ურყევი სურვილი, იყვნენ ლამაზი...
ყველაზე მაგარი წვრილმანი ფრჩხილების დიზაინი
მოვლილი ქალის ხელები თავისთავად ლამაზია, მაგრამ გოგოები ყოველთვის ეძებენ გზებს, რომ გახდნენ...