Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Бөөрөнхий бэлгийг хэрхэн савлах вэ - ямар ч тохиолдолд анхны санаанууд

Grünes Gewölbe ногоон хөшиг

Насосгүй агаар матрасыг хэрхэн зөв буулгаж, шахах вэ Хүүхдийн усан сэлэлтийн бөгжийг хэрхэн яаж буулгах вэ

Хүмүүс үнэнийг хэлэхийн төлөөх залбирал

Нөхрөөсөө хэрхэн салж, гэр бүлээ орхих вэ Дарангуйлагч нөхрөөсөө хэрхэн үүрд салах вэ

Сэдвийн талаархи эссэ: Миний гэрийн үүрэг Хүмүүсийн ёс суртахууны дүрэм

Sursil ortho шаахайнуудын размерын хүснэгт

Гар дээр гэрлэлтийн шугам

Бид цагийг сайхан өнгөрүүлсэн ч... Нэг залууг орхих ямар сайхан гээч

Эх, ураг хоорондын Rh зөрчил: магадлал, хэзээ тохиолдох, яагаад аюултай, юу хийх, Rh зөрчилдөөнд юу заналхийлж байна

Дизайнерын бус DIY сүлжмэл Осман

Төрсөн өдөрт зориулсан сценари, ойд зориулсан насанд хүрэгчдийн тэмцээн

Сүлжмэл малгайг өөрийн гараар хэрхэн яаж чимэглэх, малгай дээр хатгамал хийх

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Бага 1-р бүлэгт сэдэв зурах зорилго. Бага ангийн нэгдүгээр бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй “Ноён нар. Бүгд батгатай, ногоон өнгөтэй

Бага ангийн 1-р бүлэгт энэ сэдвээр зурах GCD-ийн хураангуй: "Зураг зурах саваа"

Товчлолын зохиогч: Хоёрдугаар ангиллын багш Кроттер НинаОлеговна MBDOU d/s No4 "Алёнушка" Новосибирск мужийн Карасук хотын

Даалгаварууд: Текстийг сонсож, текстийн дагуу хөдөлгөөн хийхийг хүүхдүүдэд заах;nҮргэлжлүүлэн будгаар зурах, бийрийг зөв барих, шулуун, огцом шугам зурах, зураг дээр тодорхой дүрсийг дамжуулах, зурах хүслийг хөгжүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: ярианы хөгжил, нийгэм-харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Теремок" ширээний хүүхэлдэйн театр,

Easel, лог сойз, бор будаг, салфетка, хуудас цаас, аяга.

Зохион байгуулалтын цэг: Ойн ард. Ойн захадХэнийхямар нэг зүйл нуусан овоохой

Овоохой биш, жижигхэн харш

Тэр намхан ч биш өндөр ч биш.

Терем, Терем, өөрийгөө харуул,Эргэн тойрон эргэ, зогс

Ой руу буцаж, бидэнтэй нүүр тулж,

Мөн цонх, үүдний танхим.Багш хүүхэлдэйн театрын дүрсийг ашиглан үлгэр үзүүлж, ярьдаг.

Үндсэн хэсэг: :

Биеийн тамирын минут:

Одоо Теремокыг бүтээцгээе. Гараа бэлдээрэй("Байшин" тоглоом)
Тогших, алхаар тогших(нударгаараа нударгаараа тогших) Бүүжин шинэ байшин барьж байна.Дээвэр нь том(гараа өндөр өргөх) Энд байна!Цонхнууд том(гараа хажуу тийш нь өргөн хөдөлгө) Тэд энд байна!Бүжин өдрийн турш барьдаг! (нударгаараа нударгаараа тогших)
Бөжин байшин барихаас залхуу биш.

Тэр чамайг гэртээ дуудах болнозочид ("Таны гараараа дуудах")
Гэр илүү хөгжилтэй байх болно(алгаа алгадах) .

Байшин барих нь амаргүй. Эхлээд та маш олон мод, мод бэлтгэх хэрэгтэй. Амьтад тэдгээрийг ашиглан цамхагийн ханыг бүтээх болно. (Саваа, гуалин үзүүлж, Соронзон самбарт нааж, тэдгээрээс цамхагийн ханыг барина. Та хүүхдүүдийг ханыг барихад нь урьж болно.)

Ганцхан хана барихад хичнээн лог хэрэгтэйг та харж байна. Амьтдад тусалж, тэдэнд зориулж мод - гуалин бэлтгэцгээе. Бидэнд будаг, багс бий. Тиймээс бид мод зурах болно - гуалин. Үүнийг хийхийн тулд бид бор будгийг авч, сойзоо нэг аяга усанд норгоод, сойзоо будганд дүрж, мод - гуалин зурна.

Багш нь саваа зурах арга техникийг харуулж, хүүхдүүдийн анхаарлыг бийр барьж, сойз дээр будаг тавих, савны ирмэг дээр хүрч илүүдэл будгийг овоолноос арилгах.

Хүүхдүүд зурж эхэлдэг. Багш нь ажлын арга барилыг хянаж, даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд тусалдаг. Багш хүүхдүүдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, "Надя савааг маш урт хийдэг тул хөрөөдөх шаардлагатай болно. Гэхдээ Женя хэтэрхий богино саваа зурдаг, урт нь хананд хүрэлцэхгүй, хадаасаар холбох хэрэгтэй болно" гэх мэт.

Эцсийн хэсэг:

Хүүхдийн зурсан зургуудыг индэрт тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид амьтдад зориулж хичнээн мод, гуалин зурсныг хараарай. Одоо тэд шинэ байшин барих нь гарцаагүй.

Зорилтот:) болон хэлбэрүүд.

Даалгаварууд:

4. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

Тоног төхөөрөмж:

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
“Нэгдүгээр бага бүлгийн “Цагаан нар” сэдвээр хийсэн зургийн тойм.

Нэгдүгээр бага бүлгийн "Цагаан нар" сэдвээр хийсэн зургийн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх, зурах сонирхол, өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (шар ) болон хэлбэрүүд.

Даалгаварууд:

1. Нарны дүрсийг зургаар илэрхийлж сурах;

2. Хүүхдэд сойз, будаг, ус, салфетка хэрхэн зөв хэрэглэх талаар үргэлжлүүлэн сургах;

3. Бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг төлөвшүүлэх;

4. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

5. Дугуй объектыг зурах, тойрог хэлбэрээр дүрс зурах, шулуун шугам зурах чадварыг үргэлжлүүлэн заах;

6. Хүүхдэд нар харах сонирхол, хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:цомог (А4 хуудас), будаг (шар), сойз, лонхтой ус, салфетка, нарны зураг, тоглоомын баавгай, тоглоомын сагс.

Хичээлийн явц:

Хаалга тогш...

Залуус аа, сонссон уу? Хэн нэгэн манай хаалгыг тогшиж байна. Бидэн дээр хэн ирсэнийг харцгаая.

(Бид хаалгыг онгойлгож, шалан дээр тоглоомон баавгай, хажууд нь сагс байна)

Энэ хэн бэ, залуусаа? (хүүхдийн хариулт)

Магадгүй бид зочноосоо яаж энд ирсэн, юу авчирсныг асууж болох уу (хүүхдийн хариулт)

Бяцхан баавгай, та манай цэцэрлэгт хэрхэн суралцсанаа, манай хүүхдүүдээс юу сурахыг хүсч байгаагаа хэлээрэй ... (Баавгай чимээгүй боловч сагсанд нь зураг байна)

Чи яагаад чимээгүй байгаа юм, Мишенка? Магадгүй та хүүхдээс айдаг болов уу? За миний чихэнд хэлээрэй. (Бяцхан баавгай ойгоос бидэн дээр ирсэн гэж бидний чихэнд шивнэж байна, бусад амьтад түүнийг сэрээж, босох цаг болсон гэж хэлэв, гадаа нар аль хэдийн гэрэлтэж байна! Одоо тэр ямар нар болохыг гайхаж байна! )

Залуус аа, найздаа нарны тухай яръя? (хүүхдийн хариулт)

Багш нарны зургийг үзүүлж, хүүхдүүдээс асууна:

Залуус аа, нар ямар хэлбэртэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Ямар өнгөтэй вэ? (хүүхдийн хариулт)

Мөн наранд хэдэн эсвэл цөөхөн туяа байдаг гэдгийг хараарай? (хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, цонхоор хар. Гудамжинд нар тусаж байна уу? (Хүүхдийн хариулт)

Нар биднийг дулаацуулж, шувууд дуугаа дуулж эхэлдэг, удахгүй цас хайлж, гадаа хавар ирэх болно.

Алив, хүүхдүүд ээ, бид та нартай тоглох болно, тэр үед бид зочин Мишкадаа хөгжилтэй тоглоомоо заах болно. Бид бүгд чимээгүйхэн сандлаасаа босч, шидэт туузныхаа дэргэд зогсож, хамгийн хүчтэй, хамгийн хурдан нь болдог...

Тоглоом "Эрүүл мэндийн минут"

Өглөө нар мандсан (амгалах)

Тэгээд би зугаалахаар явлаа (газар дээрээ алхаж)

Түүнд манай гудамжны бүх зүйл таалагдсан (толгой баруун, зүүн тийш хазайсан)

Нар алтан замаар гүйв (тойрог гүйх)

Нар яг манай цонхонд орж ирэв (бид гараа "цонх" хэлбэрээр эвхдэг)

Бид хамтдаа нартай хамт цэцэрлэг рүү явна (тойрогоор алхах)

Нар бүх хүүхдүүдийг нэг дор энхрийлэв (хүүхдүүд толгойгоо илэх)

Сайн байна. Одоо чимээгүйхэн, суудалдаа анхааралтай суугаад намайг анхааралтай сонсъё.

Ямар сайхан, сайхан нар вэ! Та нар манай нар шиг хүчтэй, эрүүл, эелдэг, сайхан өсөхийн тулд би бүх залуусыг илбэв!

Залуус аа, одоо би та нарт цомог, будаг, багс, аяга ус өгөх болно. Одоо зургийн хичээлдээ хэрхэн биеэ авч явахаа санацгаая...

(Бид танд ёс зүйн дүрмийг сануулж байна)

Алив, бидэнд туслаач, хүүхдүүд ээ, бяцхан баавгайдаа нараа хэрхэн зурахаа хэлье ...

1. Миний араас бүгдийг давт: эхлээд бид нараа агаарт эргэлдэнэ. Энэ ямар байна вэ? (0 хүүхдийн хариулт)

2. Бид нараа ямар өнгөөр ​​зурж болох вэ (хүүхдүүдийн 0 хариулт)

3. Бийрэндээ будаг түрхэхээсээ өмнө би чамд нэг шидэт шүлэг хэлье, та бүхэн анхааралтай сонсоорой...

Надад будаг авахын тулд

Будгийг хутгах шаардлагатай.

Будаг урсахгүйн тулд

Сойз дусаагүй,

Би сойзоо дүрнэ.

Энд би сойз барьж байна

Савааны дунд

Би үүнийг цаасан дээр авчирдаг,

Би одоо зурж эхэлнэ.

(Би шар будгийг хутгаж, сойз дээр тавиад, сойзноос будаг дусаж байгаа эсэхийг хүүхдүүдээс асуу (хариулдаг) Би сойзоо А4 хуудас руу авчирч, цаасан дээр хүрч, толбо үлдээж, сойзоо өргөлгүйгээр хийдэг. , Би толбуудыг дугуй хөдөлгөөнөөр нэмэгдүүлж эхэлдэг:

Манай нар ургаж байна

Манай нар мандаж байна

Нар сэрж байна

Хүүхдүүд рүү инээмсэглэ!)

Залуус аа, та нар өөрсдөө зурмаар байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Хүүхдүүд ажилдаа орно.

Одоо нараа туяагаар чимэглэцгээе!

Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та маш сайн ажиллаж байна. (Зураг зурж дууссан)

Магадгүй та ядарч байна уу? За, амарцгаая! Бийрээ аягатай усанд хийж, салфетка болгоомжтой авч гараа арчцгаая... Хуруугаа бэлдье. Алив, хуруугаа харуул!

Хурууны гимнастик: Жимс

Салбараас жимс түүж байна

Тэгээд би сагсанд цуглуулдаг.

Иж бүрэн сагс байх болно

Би жаахан оролдоно.

Би дахиад жаахан идье.

Гэртээ хүрэх зам хялбар байх болно!

Таны тайвширсан гар ойролцоогоор нүүрний түвшинд байхын тулд гараа бага зэрэг өргө. Хуруунууд нь тайвширч, доош унждаг.

Нөгөө гарынхаа хуруугаараа хуруу бүрийг ёроолоос үзүүр хүртэл нь илбэж, тэндээс төсөөлж буй жимсийг салгана.

Хоёр алгаа өмнө нь аяганд хийнэ.

Нэг аягатай далдуу модыг өөр аягатай далдуугаар хучих.

Нэг атираат далдуу мод нь сагсыг дуурайлган хийдэг, нөгөө гараараа бид төсөөллийн жимсийг гаргаж аваад амандаа хийдэг.

Хөлийг дуурайж, хоёр гарны дунд болон долоовор хурууг аль болох хол "зугтуулна".

Чи бид хоёр хуруугаараа тоглож байтал уран зураг маань хатсан. Тэд бүгд ямар тод, үзэсгэлэнтэй болсныг харцгаая. (зураг харах)

Өнөөдөр хичээл дээрээ юу хийснээ санацгаая?

Манай Бяцхан баавгай юу мэдэхийг хүссэн бэ? (хүүхдийн хариулт)

Та юу гэж бодож байна, Бяцхан баавгай таны зургуудад таалагдсан уу? (хүүхдийн хариулт)

Та ийм нар зурах дуртай байсан уу - үзэсгэлэнтэй, тод, хавар? Өөр төрлийн нарны туяа? (хүүхдийн хариулт)

Сайн байна, залуусаа! Бүх зүйл маш сайн болсон!

Зорилго:

  • Хүүхдүүдийн зурах сонирхлыг үргэлжлүүлэн бий болго.
  • Өмнө нь бүтээсэн байшингийн зургийг зураас, цэг, дугуйлангаар чимэглэх техниктэй хүүхдүүдэд танилцуулах.
  • Будгаар будсаны дараа сойзоо угаах дүрмийг бататгах.
  • Хүүхдүүдийг 2 өөр өнгийн будаг хэрэглэхийг урамшуул.
  • Шар, ногоон нэрсийг засаарай.
  • Хийсэн ажлынхаа баяр баясгалангийн мэдрэмжийг хүүхдүүдэд бий болго.

Урьдчилсан ажил:өнгийн харандаагаар зурсан байшингийн зураг бүхий цаасан дээр цас зурах; жижиг тоглоомын байшин барих; "Үзэсгэлэнт байшингууд" програмыг бэлэн геометрийн хэлбэрээс хийх; Ю Васнецовын гоёл чимэглэлийн чимэглэл бүхий байшингуудыг дүрсэлсэн зургуудын үзлэг.
Газар нутгийг нэгтгэх:танин мэдэхүй, уран сайхны бүтээлч байдал, хөдөлмөр, эрүүл мэнд, аюулгүй байдал, нийгэмшил, харилцаа холбоо.
Ашиг тус: "Оросын ардын үлгэр" ном, сэдэвчилсэн зураг - мэлхий, хулгана, үнэг, чоно, баавгай; мольберт; өнгөт цаасаар хийсэн наасан байшингууд; шар, ногоон гуаш, багс, хөвөн савх, аяга ус, хүүхэд бүрийн өөдөс.

Хичээлийн явц.
Багш хүүхдүүдийг дуудаж, тэдэнтэй үлгэрийн тухай ярьж эхлэв. "Оросын ардын үлгэр" -ийн гарт.
- Залуус аа, энэ номонд ямар үлгэр нуугдаж байгаа гэж та бодож байна вэ? (Теремок).
-Яаж таамагласан бэ? ( Хавтасны дагуу).
- Энэ үлгэрт хэн амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт).
- Тийм ээ! Эдгээр нь бяцхан хулгана, мэлхий, оргосон туулай, бяцхан үнэг, чонын саарал сүүл, хуруутай баавгай юм.
- Хараач, тэд энд байна - цамхагийн оршин суугчид (Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг амьтадтай машин руу татдаг).
- Залуус аа, энэ үлгэрт баавгай юу хийсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, баавгай тэдний гэрийг эвдсэн.
- тэр яагаад үүнийг эвдсэн бэ? (Учир нь баавгай том, хүнд байсан!) Хөөрхий амьтад.
-Тэд одоо хаана амьдрах ёстой вэ? Эцсийн эцэст тэдэнд байшин хэрэгтэй!
- Залуус аа, та бид хоёр аль хэдийн малдаа байшин барьчихсан гэдгийг санаарай.
- Та тэдгээрийг хэрхэн хийснийг санаж байна уу? (Наасан).
- Эдгээр байшингуудыг улам гоё болгож, ойн амьтдын сэтгэлд нийцүүлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Будагтай өнгөөр ​​будна.)
- Та тэдгээрийг будахыг хүсч байна уу? (Тийм).
- Катюша, та хэнд зориулж байшингаа тохижуулахыг хүсч байна вэ? (... төлөө). Энд, өөрийгөө үнэг ав. Та, Маша, та хэнд зориулж байшингаа тохижуулахыг хүсч байна вэ? Энд танд нэг оргосон туулай байна. Тэгээд Кира болхи баавгайтай болжээ. (Хүүхэд бүр нэг амьтан авдаг).
Дараа нь ширээн дээр суу. Амьтдаа ойролцоо байрлуул. Тэд чамайг байшингаа чимэглэхийг харах болно!
- Эхлээд хуруугаа сунгаж, байшингуудыг маш үзэсгэлэнтэй болгож чадна.

Хурууны гимнастик.

За, хуруугаа дулаацуулж, дулаацуулж, одоо бид байшингуудыг чимэглэж эхэлнэ.
- Таны өмнө байшингууд байна. Хараач, таны ширээн дээр өөр юу байгаа вэ? (Будаг, сойз, хөвөн, ус, ...)
- Шулуун сууж, хөл нь шулуун, ханцуйгаа толбо үүсгэхгүйн тулд дээш өргөх.
- Бийрээ гартаа, төмрөөр, хоёр хуруугаараа эсвэл хөвөн хуруугаараа зөв ав. Усанд дүрээд дараа нь өөрийн хүссэн будагандаа дүрнэ. Хөвөн арчдас, сойз хоёуланг нь хэрхэн ашиглахыг бид аль хэдийн мэддэг болсон.
- Та тойрог, цэгүүдийг хэрхэн зурахаа аль хэдийн мэддэг болсон! Одоо бид цус харвалт, толботой будгаар зурах болно. (Хүүхдэд үзүүлэх).
(Нэг өнгөний будгаар будсаны дараа сойз угаах дүрэмтэй танилцах.) Будгийн өнгөний нэрийг засах. Хувь хүний ​​тусламж. Буухыг ажигла.)
- Та ямар сайхан байшингууд хийдэг вэ!
- Үнэг, чоно, туулай, хулгана, баавгай, мэлхий зэрэг байшингууд үнэхээр таалагдах болно!
Тоглоомын дүрүүдийг ашиглан хүүхдийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх.

Бага 1-р бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Эхний урсгалууд"

Зорилтот:

Зүүнээс баруун тийш хэвтээ шугам зурж хуудсыг бүхэлд нь будах чадварыг хөгжүүлэх.

Бийрийг зөв барьж, ажлын материалыг болгоомжтой ашиглах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх

Өнгө (цэнхэр), хэмжээ (урт) -ийг ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Байгалийн үзэгдлийн сонирхлыг хөгжүүлэх

Материал:

Хэв маягаар харуулсан хуудас цаас - завь (лаа эсвэл лавтай, завины дүрсийг цаасан дээр наасан)

Цэнхэр гуаш

Пони сойз №6

Сойз эзэмшигч

Урьдчилсан ажил:

Багш хүүхдүүдийг жилийн цаг - хавартай танилцуулав. Явган аялалын үеэр бид хаврын онцлог шинж тэмдгүүд (нар, дулаан, цас, горхи), усан онгоцыг ажиглав.

Хичээлийн явц:

Тоглоомын урам зориг

Багш хүүхдүүдэд хавар ирж, нар дулаарч байгааг сануулж байна.

Цас юу болох вэ? (хайлж)

Цас хайлах үед юу болж хувирдаг вэ? (зарим усанд)

Мөн зам дагуу тэд урсаж эхэлдэг ... (урсгал)

Та байшингийнхаа ойролцоо горхи харсан уу? (Тийм)

Мөн та цэцэрлэгийн ойролцоох горхи харсан уу? ( Тийм)

Урсгал урт уу, богино уу? (урт)

Өнөөдөр бид зугаалахаар юу хийсэн бэ? ( тэд завь оруулдаг)

Эдгээр завьнууд урсаж байв ... урсгалууд(хүүхдүүд ярьж дуусна)

Урсгал зурцгаая.

Хүүхэд бүрт харагдахуйц завины загвар бүхий цаас бэлтгэдэг. Багш будгийн өнгийг нэрлэхийг хүснэ (цэнхэр).

Бид хүүхдүүдэд сойзоо хэрхэн зөв барихыг сануулж, гурван хуруугаараа металл хэсгээс дээш гарна. Сойзыг бүхэлд нь будганд дүрж, савны ирмэг дээрх илүүдэл хэсгийг арилгана. Зүүн гараараа хуудсыг барь. Гараа өргөхгүйгээр зүүнээс баруун тийш шугам зур. Хуудасны бүх гадаргуу дээр шугам зурахыг дэмжээрэй, горхи нь урт, тэдгээрийн олон нь байдаг. Болгоомжтой зур, ажлын талбайгаа бохирдуулж болохгүй. Хуудсыг бүхэлд нь урсгалаар будсан үед завины дүрс гарч ирдэг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд гэнэтийн мөч юм. Хүүхдүүд завины үзэмжийг хараад баярлаж, бүгд хамтдаа бүтээлийг харж, биширдэг. Ажлаа дуусгаад тоглоомын төвд завьтай тоглодог.

Бага ангийн 1-р бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: Тахианд зориулсан үр тариа.
Боловсролын бүс: Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.
Боловсролын салбаруудтай нэгтгэх: Танин мэдэхүйн болон ярианы хөгжил.
Зорилтот:уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглах замаар бага насны хүүхдийн уран сайхны бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгавар:
Боловсролын:
- хүүхдийнхээ шувууны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
- хөвөн арчдастай үрийг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх;
-Үндсэн өнгө - шарыг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх.
Хөгжлийн:
- хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;
-гарын зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
- шувууны аж ахуйд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх;
- хүүхдүүдэд дүрслэх урлагийн сонирхлыг бий болгох;
- бие биедээ найрсаг хандах хандлага.
Материал:тоглоом: cockerel, тахиа, дэгдээхэйнүүд, хөвөн арчдас, үр, тахианы зурагтай цомгийн хуудас, хар гуаш.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд багшийн эргэн тойронд чөлөөтэй зогсдог.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, шинэ өдрийн мэнд хүргэе.
Тоглоом "Өглөө ирлээ"
Нар сэрээд тэнгэрт гарч ирнэ (Бид гараа өргөж, сунгана)
Ding-day, ding-day, шинэ өдрийг эхлүүлцгээе.
Бүх зүйл эргэн тойрон эргэлдэж, далавчаа дэвсэж байна (Хүүхдүүд хөлөө дэвсэж, далавчаа дэвсэж байна)
Эргэн тойрон дахь бүх зүйл үсэрч, сарвуугаа хөдөлгөж байна (Хүүхдүүд байрандаа үсэрч байна)
Гараа дээшээ, доошоо бөхийлгөнө
Тэд эргэж, эргэж, бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ (Хүүхдүүд багш нарын дараа хөдөлгөөнийг давтана).
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн нартай хамт мандаж, чанга дуулах вэ? (хүүхдийн хариулт)
-Хоол биднийг ямар дуугаар сэрээдэг вэ? (Ономатопой хүүхдүүд)
-Таазанд юу байгааг хэлээд өгөөч? (толгой, хөл, далавч, сүүл, сам)
-Тахиа ямар гэр бүлтэй вэ (тахиа, дэгдээхэй)
Тоглоомын азарган тахиа, тахиа, дэгдээхэйг үзүүлэв.
-Өө, залуус аа, би тахиа шажигнахыг сонсдог. Тэр ямар нэг зүйлд маш их санаа зовж байна.
- Тахианы мах яаж шуугидаг вэ? (Хүүхдийн ономатопея)
-Тэр тахиа тоолохоо мэдэхгүй байгааг чи мэднэ. Бид түүнд туслах уу?
Тахиа зугаалахаар явлаа
Би тахиа цуглуулсан.
Гурав нь түрүүлж гүйв
Хоёр нь үлдсэн.
Тэдний ээж санаа зовж байна
Тэгээд тоолж чадахгүй
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав
Бүх тахиа тоолсон (Хүүхдүүд тав хүртэл тоолдог)
-Залуус аа, тахиа идмээр байна, гэтэл клиринг үр тариагүй. Тахиаанд зориулж будгийн үр тариа зурцгаая. Таныг зурж эхлэхээс өмнө би танд үр тариа, үрийг танилцуулах болно.
-Одоо ширээний ард сууцгаая.
Ширээн дээр тахианы зураг бүхий цаас, хөвөн арчдас, хар будаг, салфетка байна.
-Хөвөн арчдасыг хар будаг руу дүрж, үр тариа тараана. (Багш үүнийг хэрхэн хийхийг зааж өгдөг, хүүхдүүд өөрсдөө үр тариа зурдаг.
-Сайн байна уу залуусаа, тахиа үр тариа иддэг, тэдэнд үнэхээр таалагдсан.
-Тахиа тэжээсэн, яасан, тахиа санаа зовж байна. Тахиа цангаж байна гэж тахиа хэлэв.
-Намайг тахиа, та нар бол тахиа.
Тоглоомыг үйлдвэрлэж байна.Хүүхдүүд босоод багшийн араас алхаж байна.
Бяцхан тахиа гол руу явав
Тахиа жаахан ус олов
Тахиа дэгдээхэйгээ уухыг хүсдэг.
Пи-шээ-шээ, шээ-шээ! (Хүүхдийн ономатопея) Тоглоом давтагдана.
Тусгал.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид өнөөдөр юу зурсан бэ? Хэний төлөө? Дэгдээхэйн аавыг хэн гэдэг вэ? Дэгдээхэйнүүдийн ээжийг хэн гэдэг вэ? Тахиа дэгдээхэйгээ юу гэж дууддаг вэ? Дэгдээхэйнүүд хэрхэн хариу үйлдэл үзүүлдэг вэ?
Гэр бүлийн cockerel тоглоомыг үзүүлж байна

Үрийн үр тариа


Хар гуашийг усаар шингэлнэ


Хөвөн арчдастай үрээр зурсан тахианы зургийг үзүүлж байна


Хүүхдийн зураг.

Та бас сонирхож магадгүй:

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд
Түүнээс гадна, ямар ч гал тогооны өрөөнд энэ үйл ажиллагаанд маш олон үндсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүд байдаг! Хэрэв...
Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм
Эрэгтэйчүүдийн үндсэн хувцасны шүүгээг бий болгох зөвлөмж гаргадаг стилистүүд нэг...
Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?
Лазер нүүрстөрөгчийн хальслах аргыг анх Ази тивд хөгжүүлж байсан бөгөөд одоо...
Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм
График маягийн шивээс нь үнэхээр ер бусын байдаг тул ихэвчлэн бусдаас тусгаарлагддаг...
Сатин оёдолтой хөл
Та шинэ оёдлын машин худалдаж авахдаа багаж хэрэгсэл, дагалдах хэрэгслийн хайрцагт нь байнга...