Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Нөхрөөсөө хэрхэн салж, гэр бүлээ орхих вэ Дарангуйлагч нөхрөөсөө хэрхэн үүрд салах вэ

Сэдвийн талаархи эссэ: Миний гэрийн үүрэг Хүмүүсийн ёс суртахууны дүрэм

Sursil ortho шаахайнуудын размерын хүснэгт

Гар дээр гэрлэлтийн шугам

Бид цагийг сайхан өнгөрүүлсэн ч... Нэг залууг орхих ямар сайхан гээч

Эх, ургийн Rh зөрчил: магадлал, энэ нь хэзээ тохиолддог, яагаад аюултай вэ, юу хийх вэ, Rh зөрчилдөөний аюул юу вэ?

Дизайнерын бус DIY сүлжмэл Осман

Төрсөн өдөрт зориулсан сценари, ойд зориулсан насанд хүрэгчдийн тэмцээн

Сүлжмэл малгайг өөрийн гараар хэрхэн яаж чимэглэх, малгай дээр хатгамал хийх

Бошиглогч Елиагийн өдөр: баярын түүх, тэмдэг, уламжлал

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлгээний онцлог

Эхлэгчдэд зориулсан ирмэгийн гар урлал, цэцгийн хэв маяг

Цэцэрлэг, сургуулийн үр, үр тариа, хүнсний ногоо, жимс, цэцэг, пластилин, давстай зуурмаг, хуванцар лонх, цаас, эрдэнэ шишийн саваа, ижүүр, кофены шош, шүдний оо, навч, боргоцой, туулайн бөөр зэрэг гар урлалын болон аппликешны зараа

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Биеийн хөдөлмөрийн тухай тэмдэглэл “Өөрсөг хүүхэлдэй хийх. Ахлах бүлгийн гар хөдөлмөрийн хичээлийн хураангуй

Үндсэн бүрэлдэхүүн хэсгээс гадна үйлчилгээний ажил мэргэжил

"Хүүхдийн гар нэхэх"

Сэдэв: "Мэргэн шар шувуу"

(нэхмэл бус хивсэн эдлэлийн элемент бүхий аппликейшн, багаар ажиллах)

Хичээлийн зорилго:

    Суралцагчдад картон туузан (нэхмэл бус хивсэн) утас хэрхэн ороохыг заа.

    Бүтээлч даалгавар гүйцэтгэх явцад найрлага, өнгөний хослолын талаархи мэдлэгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

    Бие даан ажиллах ур чадварыг дээшлүүлэх, утсыг хэмнэлттэй ашиглах, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

    Эхэлсэн ажлаа дуусгах хүсэл эрмэлзэл, хэрэглээний урлагт хүндэтгэлтэй хандах, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:

"Наранцэцэг" самбарыг "картон ороох" техникээр хийсэн, модны мөчрөөр хийсэн "шар шувуу" гар урлал.

Материал:

20*20 см хэмжээтэй шар шувууны дүрс бүхий өнгөт хоосон (суурь);

Ноосны хольц ба нийлэг утас (саарал, цагаан, шаргал, хүрэн);

8мм өргөн, 20 см урт (20 ширхэг) картон тууз;

Мохоо үзүүртэй хайч.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

Багш (P.). Залуус аа, оньсого тааж, өнөөдөр хичээл дээр хэн хийхээ олж мэдье.

    Аль шувууг таагаарай
    Шөнө харанхуйд унтаж чадахгүй байна уу?
    Өвс хулганыг бүрхэхгүй,
    Эцсийн эцэст тэр түүний араас нисч байна ... (шар шувуу).

    Шөнөдөө ой унтаж чадахгүй байв:

Хэн нэгэн аймшигтай чимээ гаргав.

Салбаруудаар цуурхал тархав -

Энэ хөө... ( шар шувуу).

(Модны мөчрөөр хийсэн "шар шувуу" гар урлалыг үзүүлэв) Хавсралт 1

P. Залуус аа, энэ хэн болохыг та мэдэх үү? ( хүүхдүүдийн хариулт). Өнөөдөр бид "Мэргэн шар шувуу" хамтын бүтээлийг хийх болно. ирээдүйн зургийн бэлтгэлийг харуулах)

Үндсэн хэсэг.

P. Хэрхэн хийхээ аль хэдийн мэддэг болсон зүйлээ санацгаая? ( хүүхдүүдийн хариулт)

1. “Довгон” техникийг ашиглан утас хайчлах, наах.

2. Утсыг бөмбөлөг болгон ороох.

P. "Чи мастер болж төрж болохгүй, чи мастер болж сурах хэрэгтэй" гэж хэлдэг. Та өмнө нь үүнийг яаж хийхээ мэддэггүй байсан ч энэ ажлыг хийхдээ сурч, таашаал авдаг байсан. Өнөөдөр би танд картон туузан дээр утас хэрхэн ороохыг зааж өгөх болно, ингэснээр таны ур чадвар улам бүр нэмэгдэх болно.

Багш нь "картон ороох" техникээр хийсэн "Наранцэцэг" самбарыг үзүүлж, хүүхдүүдэд энэ аргыг гүйцэтгэх дарааллыг танилцуулдаг.

Хавсралт 2

P. Одоо бид "Мэргэн шар шувуу" хамтын бүтээлийг бүтээхийн тулд цаасан саваа дээр утас ороож сурах болно.

Үүний тулд бид картон саваа, утас (нийлэг) ашиглана. Хавсралт 3

Бидэнд ямар өнгийн утас хэрэгтэй вэ? ( хүүхдүүдийн хариулт)

Хурууны гимнастик.

Би гартаа харандаа эргэлдэж,

Би үүнийг хурууныхаа хооронд эргүүлж байна.

Мэдээж хуруу бүр

Би чамд дуулгавартай байхыг заах болно. A. Белая

Ажлын практик гүйцэтгэл.

Багш нь саваа дээр утас ороож, сууринд бэхлэх зарчмыг харуулдаг ("картон ороомог")

Хавсралт 3

Биеийн тамирын минут

Уулан дээр ой мод бий гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх
Тэр намхан ч биш өндөр ч биш. суух, босох, гараа өргөх
Гайхамшигтай шувуу бидэнд дуу хоолойг өгдөг. нүд, гараа дээш өргөх, сунгах
Зам дагуу хоёр жуулчин байрандаа алхаж байна
Бид холоос гэр лүүгээ алхав
Тэд: "Бид өмнө нь ийм шүгэл сонсож байгаагүй." мөрөө өргө

    Зүүн гартаа картон саваа, баруун гартаа утас ав. Утасны төгсгөлийг савааны ирмэг дээр хавчих.

    Баруун гараараа бид утсыг зүүнээс баруун тийш саваа руу ороож, эргэлтүүдийг хооронд нь нягт байрлуулж, утасны төгсгөлийг бэхлэхийн тулд хавчаар ашиглана.

    Бид ороомгийг зөөгчний ирмэг дээр авчирдаг. (1-3 саваа, шаргал утас - зургийн дэвсгэр) Хавсралт 4

    Бид шар шувууны өнгөт дүрсийг харгалзан ашигласан утасны өнгийг өөрчилдөг (4-19 саваа, шаргал, цагаан, хүрэн утас) Хэрэглээ 5.6

    Ажил дуусгах (зөөгч 20) - 2-р зүйлийг үзнэ үү.

Дүгнэж байна.

Шинжилгээний явцад багш оюутнуудын утас ороох ур чадварын түвшин, утаснуудын өнгө сонгох тууштай байдлыг тэмдэглэдэг.

Багш нь хичээл дууссаны дараа элементүүдийг (шархны саваа) PVA цавуугаар өнгөт суурьтай холбодог.

Дараагийн хичээл дээр оюутнууд "Мэргэн шар шувуу" (нүд, чих, далавч, хушуу) зургийн дизайныг дуусгахад оролцдог.

Уран зохиол.

1. Сургуулийн өмнөх боловсролын сургалтын хөтөлбөр / Беларусь улсын Боловсролын яам, 2012 он.

2. I.V. Новикова "Цэцэрлэгийн утас, утаснаас хийсэн гар урлал."

Ярославль: Хөгжлийн академи, 2011 он.

3. Оксана Жмаева “Хөгжилтэй салхинууд” (М.: AST-PRESS KNIGA, 2014. – 64 х.: өвчтэй. – (Хоббигийн мөнгөн номын сан))

4. Цахим эх сурвалж http://nsportal.ru

Ангигар хөдөлмөр"Dressy fly agaric" ахлах бүлэгт (товчлуур оёх)

Зорилтот:оёдлын хэрэгслийг практик ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын

  • Хүүхдэд ажлын үе шатыг төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх, дараалсан гинжин хэлхээг дагаж мөрдөх: (утасыг зөв хэмжих, зүү утаслах, зангилаа уях, товчлуур дээр оёх)
  • Хичээлд ашигласан материалын боломжуудын талаар хүүхдүүдэд ойлголт өгөх: (утас, товчлуур, хайч, зүү)
  • Хүүхдүүдэд янз бүрийн тооны нүхтэй товчлууруудыг оёх дасгал хий.

Хөгжлийн

  • Хөдөлгөөний ерөнхий зохицуулалт, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарны хөдөлгөөний зохицуулалт, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  • харааны анхаарал, ассоциатив санах ойг хөгжүүлэх.
  • бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Боловсролын

  • гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх (товчлуурын аяыг тааруулах утас сонгох).
  • үнэн зөв, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

хүүхдийн хөгжлийн төв - "Рябинка" 1-р цэцэрлэг.

Арга зүйн боловсруулалтын хотын уралдаан

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

Гар хөдөлмөрийн хичээл (товчлуур оёх)

Хуучин бүлэгт

Сэдэв: "Өмсгөлтэй ялаа агарик"

Сурган хүмүүжүүлэгч

эхний мэргэшлийн ангилал

Гулевская Татьяна Федоровна

Пущино 2010 он

Зорилтот: оёдлын хэрэгслийг практик ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын

  1. Хүүхдэд ажлын үе шатыг төлөвлөх чадварыг хөгжүүлэх, дараалсан гинжин хэлхээг дагаж мөрдөх: (утасыг зөв хэмжих, зүү утаслах, зангилаа уях, товчлуур дээр оёх)
  2. Хичээлд ашигласан материалын боломжуудын талаар хүүхдүүдэд ойлголт өгөх: (утас, товчлуур,хайч, зүү)
  1. Хүүхдүүдэд янз бүрийн тооны нүхтэй товчлууруудыг оёх дасгал хий.

Хөгжлийн

  1. Хөдөлгөөний ерөнхий зохицуулалт, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хоёр гарны хөдөлгөөний зохицуулалт, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
  2. харааны анхаарал, ассоциатив санах ойг хөгжүүлэх.
  3. бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Боловсролын

  1. гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх (товчлуурын аяыг тааруулах утас сонгох).
  2. үнэн зөв, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.

Материал: Хоёр цооногтой товчлуурын зураг, тэдгээрийг оёх арга, тус бүр нь хоёр нүхтэй гурван товч, мөөгний картон дүрс, хавчаар, цагаан утас, зүү, хайч, тоглоомон хэрэм, ялаа шувууны зураг, сагс, самар.

Урьдчилсан ажил:Оёдлын дагалдах хэрэгслийн танилцуулга: зүү, хайч, зүү, дэр, картон дээр хатгамал, тулгуур зүүгээр ажиллах.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна. Багш хаалга тогшиход анхаарлаа хандуулна. Бүлэгт тоглоомон хэрэм авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн уу, хэрэм! Чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ, юу болсон бэ?

Хэрэм. Сайн уу! Би асуудалд орсон. Би хорт ялаа мөөгөөр хордсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Яаж ийм болсон юм бэ, хэрэм минь, ялаа шувууг танихад хялбар байдаг. Тэр цагаан цэгүүдтэй улаан малгайтай (ялаа шувууны дүрслэлийг харуулж байна).

Хэрэм. Би идэж болох, хортой бүх мөөгийг сайн мэднэ. Гэтэл ойд нэг хүн тоглоом шоглоом тоглож, бүх ялааны цагаан толбыг урж хаясан тул би эндүүрчээ. Бусад амьтад болон хүмүүс алдаа гаргахгүйн тулд тэдгээрийг буцааж байранд нь тавихад надад туслаач (сагснаас цагаан цэггүй ялаа мөөгний картон дүрсийг гаргаж ав).

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, хэрэм, бид малгайн дээр цагаан товч оёж болно, тэгвэл хэн ч урж хаяхгүй. Гэхдээ бид танд бас даалгавар байна, бидний оньсого таавар, тэдгээр нь оёдлын хангамжийн тухай юм.

Нэг найз охин нь нөгөөгийнхөө чих рүү гараа сунгав(зүү ба утас)

Хоёр цагираг, хоёр төгсгөл, дунд нь үржүүлтэй байдаг(хайч)

Хорхойн сүүл дээрх төмөр алдаа(зүү)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Товчлуур дээр оёхын тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ? (зүү, товчлуур, утас, хайч.Бид ямар өнгийн утас ашиглах вэ?(товчлуур шиг цагаан)

Сурган хүмүүжүүлэгч . Зүү, хайчтай харьцахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг санацгаая.

  1. Зүүг тодорхой газар (тусгай хайрцаг, дэр) хадгална. Зүүг амандаа хийж болохгүй, хувцас хунарт хийж болохгүй. Зөвхөн хуруувчаар оё. Шүдээрээ утсыг хазаж болохгүй.
  1. Хайчыг зориулалтын газар хадгална. Найздаа хурц үзүүртэй хайч өгөхийг хориглоно. Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй. Ширээний тавцангийн ирмэг дээр өлгөхгүйн тулд хайчаа байрлуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч . Хуруугаа сайн ажиллуулахын тулд тэдэнд массаж хийцгээе.

  1. Хурууны гимнастик.
  1. Хуруунууд сайн уу гэж хэлдэг (нэг талаас)
  2. Хуруугаараа гар барих (хоёр гар хоорондоо мэндлэх)
  3. Түгжих.
  4. тээрэм.
  5. Ялах.
  1. Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Багш нь товчлуур дээр оёх аргыг харуулж байна: утсыг зүү рүү оруулаад, утасны төгсгөлд зангилаа уя. Дараа нь бид мөөгний товчлуурыг тавиад ар талд нь зүүгээр цоолж, нүх рүү орохыг оролддог. Бид хоёр дахь нүхийг цоолж байна. 2-3 удаа давтана. Утсыг бэхлээд хайчаар таслана. Гурван товчлуурыг ялаа агарик малгайд оёх шаардлагатай.
  2. Динамик түр зогсолт (ажлын дундуур)
  1. Нүдэнд зориулсан гимнастик (нэг нүдээ аниад нөгөө нүдээ аниад, хоёр нүдээ анивчих, том нээх)
  1. Хэрэм нөөцөөрөө тоглохыг санал болгож байна (гар, хуруугаа хушгагаар массаж хийх: самарыг алган дээр дугуй хөдөлгөөнөөр эргэлдүүлж, дараа нь хоёр гарынхаа ар талд самарыг хоёр гараараа ээлжлэн нударгаар шахаж ав)

Багш нь шаардлагатай бол ажлаа дуусгахад хэцүү байгаа хүүхдүүдэд тусалж, зөвлөдөг.

  1. Доод шугам. Ажлын төгсгөлд Белочка тусалсан залууст баярлалаа. Багш "Ой" самбар дээр мөөгийг байрлуулна.

MBDOU Бакалинскийн "Солонго" цэцэрлэг

ШУУД

БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА

АХЛАХ БҮЛГИЙН ГАР ХӨДӨЛМӨР

"НОМ ЗАСВАР"

Бэлтгэсэн: багш

Мингалева Т.А.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдийн номын талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх;

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, үндэслэл, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

Номонд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх;

Удахгүй болох үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох;

Хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэхэд шаардлагатай арга хэмжээг эрэлхийлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх;

Гарын авлагын хөдөлмөрийн техникийг заах, тодорхой дарааллыг дагаж мөрдөх хэрэгцээг анхаарч үзэх, харааны загвар ашиглах;

Үр дүн, тэдгээрийн ач холбогдлыг үнэлэх.

Номыг хэрхэн засах вэ?

Тоног төхөөрөмж : чимэглэл, хайч, цавуу, өнгөт цаас, тосон даавуу.

Урьдчилсан ажил : номын сангаар аялах, бага насны хүүхдүүдэд зориулсан ном засварлах, ном үзэх, "Бяцхан ном" аян өрнүүлэх, хүүхдийн зохиолчдын тухай яриа.

Хичээлийн явц

    Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав - тоглохын тулд тойрог дээр зогс. Шинэ өдөр ирлээ. Би чам руу инээмсэглэх болно, та нар бие биедээ болон зочид руу инээмсэглэнэ. Бид тайван, сайхан сэтгэлтэй, нөхөрсөг, эрүүл саруул. Хамараараа гүнзгий амьсгаа аваад шинэлэг байдал, эелдэг байдал, гоо үзэсгэлэнгээр амьсгал. Бүх гомдол, урам хугарах зүйлээ амаараа амьсгалаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би та нарт нэг оньсого хэлмээр байна.

Бут биш, харин навчтай,

Цамц биш, харин оёмол,

Эр хүн биш, харин үлгэрч,

Энэ юу вэ? (ном)

Зөв.

Багш ажил дээрээ байгаа зохиолч, номонд зориулж зураг зурж буй зураач гэсэн хэд хэдэн зургийг харуулж байна.

Санааномууд зохиолчийн толгойд төрдөг. Зохиогч янз бүрийн түүхийг цаасан дээр (хуудас) бичдэг. Дараа нь энэном зураачийн гарт ордог.

Зураач уншдагном , нүүр царай, хөдөлгөөнийг гаргаж ирээд цаасан дээр зурдаг. Зургууд нь тод, сайхан сэтгэлтэй тул уншигчид номыг уншихыг хүсдэг.

Номыг үйлдвэрт тусгай машин дээр хэвлэдэг.

Дууссан ном нь номын сан эсвэл номын дэлгүүрт дуусдаг. Хүүхдэд зориулсан сайн ном бүтээх нь маш том урлаг юм.

Номыг авч үзье: нугалах ном, цаас, картоноор хийсэн нимгэн, зузаан ном.

Энэ номонд хүүхдүүдэд зориулсан үлгэр, үлгэр, шүлэг багтсан болно.

Номын нүүрэн тал ба сүүлчийнх нь хавтас гэж нэрлэгддэг. Ном нь бүх хуудсыг оёж эсвэл наасан нуруутай байдаг.

"Үг нэмэх" тоглоом тоглоцгооё. Хэллэг, утга учиртай үгсийг нэмээрэй.

    Ном нь хувцастай,

    Үүнийг ... гэж нэрлэдэг. (бүрхэвч )

    Манай ном энгийн биш,

    Тэдгээрийн дарааллаар...(хуудас)

    Цэцэрлэгт ч, гэртээ ч ном байдаг

    Цаасан дээрээс ба...(картон )

    Ном бол ухаалаг бүтээл,

    Хүүхдийн ном...(болгоомжтой байгаарай)

    Дэлхий дээрх бүх зүйлийг мэдэхийн тулд,

    Бидэнд ном хэрэгтэй байна...(унших )

    Физминутка

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо Мишка ямар номтой байсныг сонсоорой (шүлэг унших).

    Скворцовын Гришка дээр

    Нэгэн цагт ном байсан -

    Урагдсан, сэгсгэр,

    Халтар, бөгтөр.

    Төгсгөлгүй, эхлэлгүй,

    Холбох нь бөмбөрцөг шиг,

    Хуудаснууд дээр сараачнууд байдаг,

    Номууд гашуунаар уйлсан. (С. Маршак)

    Залуус аа, Гришкаг номноос зугтахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? Номыг хамгаалах ёстой гэж түүнд хэрхэн итгүүлэх вэ? Би түүнд юу хэлэх ёстой вэ? Би түүнд юу үзүүлэх ёстой вэ?

    Хүүхдүүд: Номын санд очиж, номнууд ямар дарааллаар хадгалагдаж байгааг Гришкад үзүүлэхийг санал болго. Номын сангийн номыг олон хүн ашигладаг, тэднээс олон сонирхолтой зүйлийг сурдаг, тиймээс номонд анхаарал тавих хэрэгтэй гэж түүнд хэлээрэй. Номыг хэрхэн ашиглах талаар тайлбарла (цэвэр гараар авч, хуудасны булангуудыг нугалж болохгүй). Гришкаг номыг хэрхэн засах талаар сурахыг урь.

    (Багш хүүхдүүдэд урагдсан ном үзүүлэв; түүний нугас, хуудасны муруй ирмэгийг анхаарч үзээрэй).

    Одоо энэ номыг хар. (Зассан номыг үзүүлэв). Түүнд юу өөрчлөгдсөн бэ?

    Хүүхдүүд: Нуруунд цаасан тууз наасан байна. Бүрхүүлийн буланд гурвалжин наасан байна.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Цаасан тууз, гурвалжин ямар өнгөтэй вэ?

    Хүүхдүүд: Тэд бүрээстэй ижил өнгөтэй байна.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид хаанаас ажиллахаа бодъё?

    Хүүхдүүд: Эхлээд та ажлын бүх зүйлийг авах хэрэгтэй: хайч, цавуу, өнгөт цаас, тосон даавуу, өөдөс.

    (Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш шаардлагатай тоног төхөөрөмжийг үзүүлнэ).

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд?

    Хүүхдүүд: Тэгвэл хаанаас ажлаа эхлэхээ бодох хэрэгтэй.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Одоо бид номоо хэрхэн засах, эхлээд юу хийх, дараа нь юу хийхээ хамтдаа шийднэ.

    (Засварын материал, номыг хүүхдийн ширээн дээр тавьдаг.)

    Номын нурууг хэрхэн бэхжүүлэх ёстой гэж та боддог вэ?

    (Хүүхдүүд хариулна. Хэрэв тэдэнд хэцүү гэж үзвэл багш цаасан тууз хайчилж, уртаар нь нугалж, цавуугаар тарааж, нуруун дээр байрлуулна).

    Хавтасны булангуудыг хэрхэн бэхжүүлсэнийг одоо тааварлаарай.

    (Хүүхдүүд хариултаа санал болгож, багш ажлын аргыг харуулдаг: тэр дөрвөлжин зүсэж, диагональ байдлаар зүсэж, бүрээсний буланд гурвалжин байрлуулна. Дээжийг тавиур дээр байрлуулна).

    Чи бүгдийг ойлгож байна уу? Одоо та ажиллаж эхлэх боломжтой. Хэрэв та нарын хэн нэгэн нь буланг хэрхэн бэхжүүлэхээ мартсан бол эдгээр загваруудыг хараарай.

    Хүүхдүүд ажилдаа орно. Ажлын явцад багш анхааралтай, анхааралтай ажиллах, үйлдлээ шалгах (алхам алхмаар хяналт тавих) шаардлагатайг сануулдаг. Бие биедээ туслах хэрэгтэйг сануулдаг.

    Хийж дууссаны дараа хүүхдүүд зассан номоо мольберт эсвэл тавиур дээр тавьдаг.

    Багш хүүхдүүдийг тэдний бодлоор хамгийн болгоомжтой засварласан номнуудыг үзүүлж, яагаад эдгээр номыг сонгосноо хэлэхийг урьж байна.

    Тэрээр хүүхдүүдийн хичээл зүтгэлийг эерэгээр үнэлж, үе тэнгийнхэндээ туслах жишээг өгдөг. Дүгнэж хэлэхэд, олж авсан ур чадварын ач холбогдлыг үнэлдэг.

    Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та гэртээ номоо эмх цэгцтэй байлгаж, найз нөхөддөө зааж болно.

Гарын авлагын хөдөлмөрийн хичээлийн тэмдэглэл
"Байшин" ахлах бүлэгт

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • эд ангиудыг (олон давхар байшин, тагттай байшин гэх мэт) нягт холбож, хайрцаг дээр тулгуурлан гар урлал хийж сурах;
  • гар урлалыг зурагтай тохирох нарийн ширийн зүйлсээр нөхөх;
  • Хүүхдүүдэд байшингууд нь ижил хэлбэртэй, гэхдээ өөр өөр хэмжээ, өнгө, дизайнтай байдаг гэсэн санааг төрүүлэх.

Боловсролын:

  • Хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

  • хамтын ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • ажилдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх;

Урьдчилсан ажил:

1. “Сургут хот” цомгийн тойм

2. "Өөр өөр байшин" програм

3. Төрөл бүрийн байшингийн зураг, чимэглэлийг үзэх

4. "Байшин барих", "Барилгачид" дүрд тоглох тоглоом хийх.

5. Байшингийн хажууд зогсож буй хүнийг ажиглах

6. Л.Яхниныг унших “Манай гэрт хэдэн ах байна”

Хэрэглэсэн материал:

Янз бүрийн хэмжээтэй хайрцаг, цавуу, цавуу сойз, хайч, салфетка, ханын цаас, өнгөт цаас, "Гудамж" хуурамч цаасны картон суурь.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хараарай, бид захидал хүлээн авлаа. Энэ захидалд юу байгааг та гайхаж байна уу? Тэгээд нээцгээе. (Багш захидлыг нээж уншина)

- "Муу шидтэнгүүд бидний байшинг сүйтгэж, сүйтгэж, одоо бид амьдрах газаргүй болсон. Залуус та бүхнийг бидэнд туслаач гэж үнэхээр хүсч байна. Тоглоомын эрчүүд."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бид энэ хүсэлтийг биелүүлж чадна гэж бодож байна уу? (хүүхдүүд зөвшөөрч байна)

Удахгүй хийх ажлын тухай яриа.

Цаасан хайрцгаар хийсэн байшингууд гарч ирнэ гэж та бодож байна уу? Хайрцагнууд ямар харагддаг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Гэхдээ барилгын ажил эхлэхээс өмнө байшин ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая? ( цонх, хаалга, тагт). Оньсого сонсоорой...

Хэн ирдэг, хэн явдаг -

Бүгд түүний гараас хөтлөнө.

Шалан дээр биш, тавиур дээр биш.

Тэр байшин, гудамж руу харав ... (цонх)

Та нарыг чадварлаг гартай гэдгийг би мэднэ. Таны мэдэж байгаагаар "чадварлаг гарууд уйтгар гунигийг мэддэггүй"!

Хэн байшин барьдаг вэ? (барилгачид). Тиймээс өнөөдөр бид барилгачид болно.

Халаалт:

Бид барьдаг, бүтээдэг, байшин барьдаг.

Тоосго, тоосго өрчихье.

Манай байшин тэгш байхын тулд

Бид гараа хамтдаа үрнэ.

Тэгээд бид үүнийг дахин сэгсрэх болно.

Бид сууна, хамтдаа зогсоно,

Гэрээ тойруулцгаая,

Одоо гүнзгий амьсгаа авцгаая.

Чимээгүйхэн бүгдээрээ ширээнд сууцгаая

Тэгээд бид ажиллаж эхэлнэ.

Ирээдүйн гэрийнхээ суурь хайрцгийг сонго. ( Хүүхдүүд нэг хайрцгийг сонгоод ширээ рүү явна).
- Эхлэхээсээ өмнө цавуу, хайчаар ажиллах дүрмийг авч үзье (Хүүхдүүд аюултай зүйлтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээг давтдаг).

Ширээн дээр барилгын ажилд хэрэгтэй бүх зүйл бий, суугаад ажилдаа ороорой. Үзэсгэлэнт байшингууд: өөр өөр, цэнхэр, улаан, өндөр, намхан, тагттай, эрдэнэ шиштэй, цамхаг, нуман хаалгатай - бэлэгтэй болоорой!

Өнгө өнгийн байшингууд хийцгээе. Бидний ширээн дээр өнгөт цаас байдаг. Үүнийг аваад хайрцагны эргэн тойронд боож өгнө (үзүүлэх). Нэмэлт цаас эвлэрэл ирмэгийн дагуу нугалж, таслав. Дараа нь бид хайрцаг эсвэл цаасыг цавуугаар түрхэж, нааж, хайрцган дээр сайтар дарна. Бид анхааралтай ажилладаг! Дараа нь бид дээвэр хийж, цонх, хаалгыг наа. Эхлээд бодоод үзээрэй, манай байшин нэг давхар эсвэл олон давхар, тагттай эсвэл цамхагтай юу байх вэ?

Хүнд хэцүү хүүхдүүдэд ганцаарчилсан тусламж үзүүлэх.

Дууссан гар урлалыг "Гудамж" бааз дээр байрлуулдаг.

Та өнөөдөр ямар сайн ажил хийв. Сайн байна, бид таныг чадварлаг гартай гэдэгт итгэлтэй байна. Манай байшингууд ижил тэгш өнцөгт хэлбэртэй, гэхдээ өөр өөр хэмжээ, өнгө, дизайнтай байдаг тул бяцхан хүмүүст таалагдана гэж найдаж байна. Бидэнд бүхэл бүтэн хот бий. Манай бяцхан хүмүүс энд байна. Тэдэнтэй тоглоцгооё.

(Хүүхдүүд барилгатай тоглодог)

Үр дүн:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ? Та ямар байшинтай болсон бэ? Та хэнд зориулж байшин барьсан бэ?
Сайн байна! Та сайн ажилласан!

Та бас сонирхож магадгүй:

Сатин оёдолтой хөл
Та шинэ оёдлын машин худалдаж авахдаа багаж хэрэгсэл, дагалдах хэрэгслийн хайрцагт нь байнга...
Бөөрөнхий бэлгийг хэрхэн савлах вэ - ямар ч тохиолдолд анхны санаанууд
Бид төрсөн өдөр, шинэ жил гэх мэт хайртай хүмүүстээ, найз нөхөддөө, хамт олондоо бэлэг өгдөг...
Grünes Gewölbe ногоон хонгил
Энэ газрын зургийг үзэхийн тулд Javascript шаардлагатай Grunes Gewelbe Museum "Ногоон...
Насосгүй агаарын матрасыг хэрхэн зөв буулгаж, шахах вэ Хүүхдийн усан сэлэлтийн дугуйг хэрхэн яаж буулгах вэ
Мэргэжилтнүүд хүүхдээ усанд оруулахдаа тойрог хэрэглэхийг зөвлөж байна, учир нь энэ нь ашигтай байдаг...
Хүмүүс үнэнийг хэлэхийн төлөөх залбирал
Үнэнийг олж мэдэх хуйвалдаан Хүн бүр чин сэтгэлээсээ байхыг мөрөөддөг...