Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Цэцэрлэгийн бүлгийн мэдрэхүйн ур чадварын талаархи тэмдэглэл. "Хөгжилтэй бяцхан хулгана" мэдрэхүйн хичээл (үржүүлгийн бүлэг). Тоглоом "Шидэт цүнх"

Хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжил нь түүний ойлголтыг хөгжүүлэх, объектын гадаад шинж чанар: хэлбэр, өнгө, хэмжээ, орон зай дахь байрлал, үнэр, амт зэрэг талаархи санаа бодлыг бий болгох явдал юм. Бага насны болон сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжлийн ач холбогдлыг хэт үнэлэхэд хэцүү байдаг. Энэ нас бол мэдрэхүйн үйл ажиллагааг сайжруулах, хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи санаа бодлыг хуримтлуулахад хамгийн таатай үе юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан мэдрэхүйг хөгжүүлэх тоглоомууд нь хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг бөгөөд энэ нь эргээд оюуны хөгжил, ярианы хөгжилд хүргэдэг. Мэдрэхүйн хөгжил нь нэг талаас хүүхдийн сэтгэхүйн ерөнхий хөгжлийн үндэс суурийг бүрдүүлдэг бол нөгөө талаас хүүхдийн цэцэрлэг, сургууль, олон төрлийн ажилд амжилттай суралцахад бүрэн ойлголт шаардлагатай байдаг тул бие даасан ач холбогдолтой. үйл ажиллагаа.

Бага насны хүүхдүүдэд (2-3 настай) мэдрэхүйн боловсрол олгох дидактик тоглоомуудын картын индекс

"Пирамид угсрах"

Зорилго: объектын хэмжээнээс ялгаатай байх хүүхдийн чиг баримжааг хөгжүүлэх.

Материал: 4-5 цагирагтай пирамид.

Аргачлалын арга: пирамид нь 8-10 цагирагаас бүрдэх томоос угсардаг. Энэ насны хүүхдүүдийн хувьд ийм пирамидыг нэг цагирагаар угсардаг, өөрөөр хэлбэл энд байгаа цагиргийн хэмжээсийн ялгаа нь илүү ялгаатай байдаг.

"Хоёр оруулгатай матрешка хүүхэлдэйг эвхэх"

Зорилго: янз бүрийн хэмжээтэй объектуудтай энгийн үйлдлүүдийг үргэлжлүүлэн заах.

Дидактик материал: үүрлэх гурван хүүхэлдэй (хүүхэд, насанд хүрэгчид тус бүрд).

Арга зүйн арга барил: үйлдлүүдийг харуулах, янз бүрийн объектын хэмжээг харьцуулах нь: нээлттэй, ойр, жижиг, том, жижиг, том, энэ, тэр биш гэсэн үгс дагалддаг.

"Цонхоо хаах"

Зорилго: хүүхдүүдэд объектыг хэлбэр, өнгөөр ​​нь нэгэн зэрэг харьцуулахыг заах.

Дидактик материал: геометрийн дүрс (цонх) бүхий өөр өөр өнгийн 4 байшин.

Аргачлалын арга: байшингийн цонхыг дүрсээр хаах.

"Ажилтайг нь ол"

Дидактик материал: гурван бөмбөг, ижил өнгөтэй, хэмжээтэй гурван шоо.

Арга зүйн арга: багш хүүхдүүдийг тоглож байхдаа ижил хэлбэртэй объектуудыг олохыг урьж байна

"Хүүхэлдэйг хувцаслацгаая"

Зорилго: ижил өнгийн хосолсон объектуудыг дээжтэй тааруулах.

Дидактик материал: улаан, цэнхэр өнгийн бээлий.

Арга зүйн арга: багш хүүхдүүдийг хүүхэлдэй дээр бээлий өмсөхийг урьж байна. Хүүхдүүдийн өмнө 4 бээлий (2 улаан, 2 цэнхэр) байрлуул. Тэрээр нэг гартаа улаан бээлий тавиад, нөгөө гарт нь тавихыг хүүхдүүдэд санал болгодог. Хэрвээ хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэсэн бол тоглоомыг цэнхэр бээлий ашиглан давтана.

"Гайхалтай цүнх"

Зорилго: хүүхдийн дүрс (шоо, бөмбөг, тоосго) талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Дидактик материал: янз бүрийн хэлбэрийн объект бүхий цүнх.

Аргачлалын арга: объектыг хүрэх замаар тодорхойлох.

"Үүнийг хайрцагт хий"

Зорилго: хүүхдийн анхаарлыг объектын өнгөт шинж чанарт төвлөрүүлэх.

Дидактик материал: олон өнгийн хайрцаг, шар, ногоон барималууд.

Арга зүйн арга барил: багш хүүхдүүдийг шар өнгийн барималыг ижил өнгийн хайрцагтай тааруулахыг урьж байна.

"Хайрцагтай тагийг нь тааруулна уу"

Зорилго: дээжийн дагуу зүйлсийг сонгох.

Дидактик материал: янз бүрийн хэлбэрийн хайрцаг (дугуй, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин) ба харгалзах таг.

Арга зүйн арга: багш хүүхдийн гарыг барьж, хуруугаараа хайрцагны нүхний хэлбэрийг зурдаг. Дараа нь тэр үйлдлийг үгээр дагалдан объектыг харуулж байна. Хүүхдүүдийн өмнө тэр объектыг харгалзах нүх рүү буулгана. Үүний дараа тэрээр хүүхдүүдэд энэ даалгаврыг санал болгодог.

"Өнгөт саваа"

Зорилго: хүүхдийн анхаарлыг тоглоомын өнгөт шинж чанарт төвлөрүүлэх, нэгэн төрлийн объектын өнгө, ялгааг тодорхойлох хамгийн энгийн арга техникийг бий болгох.

Дидактик материал: улаан, шар, ногоон, цэнхэр, цагаан, хар өнгийн саваа (өнгө тус бүрээс 10).

Арга зүйн арга: эхлээд багш өөрөө саваа тарааж, дараа нь хүүхдүүдийн аль нэгийг нь ямар ч саваа авч, ижил өнгийн саваа хаана байгааг харж, нэгтгэхийг урьж, дараа нь өөр өнгийн саваагаар ижил зүйлийг хийнэ.

"Өнгөт бөмбөг"

Зорилго: нэгэн төрлийн объектуудыг өнгөөр ​​нь бүлэглэх чадварыг үргэлжлүүлэн бэхжүүлэх.

Дидактик материал: өнгөт бөмбөг, сагс.

Арга зүйн арга: багш эхний хоёр хосыг өөрөө бүлэглэж, ижил өнгийн (улаан) бөмбөгийг нэг сагсанд, өөр өнгийн (шар) бөмбөгийг өөр сагсанд хийж, дараа нь хүүхдүүдийг бүлэгт оролцуулна.

"Хүүхэлдэйнд зориулсан тууз"

Зорилго: объектын хэмжээн дээр анхаарлаа хэрхэн хандуулахыг үргэлжлүүлэн зааж, мөн чанар, өнгөний ялгааг тодорхойлох хамгийн энгийн арга техникийг бий болгох.

Дидактик материал: янз бүрийн урт, өнгийн тууз бүхий хайрцаг, том, жижиг хүүхэлдэй.

Аргачлалын арга: та хүүхэлдэйг хувцаслах хэрэгтэй: том хүүхэлдэйнд - том нум, жижиг хүүхэлдэйнд - жижиг нум. Цэнхэр даашинзтай том хүүхэлдэйний хувьд бид том цэнхэр нум, улаан даашинзтай жижиг хүүхэлдэйний хувьд жижиг улаан нум сонгох болно (хүүхдүүдтэй хамт үзүүлээрэй). Дараа нь хүүхдүүд өөрсдөө сонгоно.

"Бөмбөлөгт утас уяцгаая"

Зорилго: объектуудыг өнгөөр ​​нь бүлэглэх.

Дидактик материал: олон өнгийн дугуй (зууван), ижил өнгийн саваа.

Аргачлалын арга: улаан тойргийн хажууд ижил өнгийн саваа ол.

"Хэмжээ нь багассан цагирагуудыг саваа дээр бэхлэх."

Зорилго: объекттой энгийн үйлдлүүдийг үргэлжлүүлэн заах (цагирагыг арилгах, татах), хүүхдийн харааны болон хүрэлцэх чадварыг баяжуулах. Дидактик материал: таван цагираг бүхий конус хэлбэрийн пирамид

Аргачлалын арга: Ширээн дээр бүх цагиргууд нь пирамидын баруун талд өсөх дарааллаар байрладаг. Дараа нь пирамидыг зохих дарааллаар угсарна. Насанд хүрсэн хүн: "Энд хамгийн том бөгж байна, энд жижиг нь байна, энэ нь бүр жижиг, энд хамгийн жижиг нь байна." Пирамидыг оройгоор нь бүрхсэний дараа тэрээр пирамид доошоо өргөжиж байгааг мэдрэхийн тулд хүүхдүүдийг гараараа гадаргуугаас дээш доош гүйлгэхэд урьж байна: бүх цагиргууд байрандаа байна. Пирамидыг зөв угсарсан.

"Янз бүрийн хэлбэрийн объектуудыг тохирох нүх рүү түлхэх"

Зорилго: хүүхдүүдэд объектыг хэлбэр дүрсээр нь харьцуулахыг заах.

Дидактик материал: янз бүрийн хэлбэрийн нүхтэй хайрцаг, хайрцагны нүхний хэмжээ нь шоо, бөмбөгний хэмжээтэй тохирч байна. Бөмбөлөг нь шоо дөрвөлжин нүхэнд багтахгүй байх нь чухал бөгөөд шоо нь дугуй нүхэнд багтах боломжгүй юм.

Арга зүйн арга барил: багш хүүхдүүдэд нүхтэй хайрцгийг үзүүлж, нүхний хэлбэрт анхаарлаа хандуулдаг. Бөөрөнхий нүхийг гараараа эргэлдүүлснээр том хүн хүүхдүүдэд дөрвөлжин нүхийг тойруулан ийм цонх байдаг гэж тайлбарладаг; Дараа нь багш хүүхдүүдийг нэг бөмбөгийг тохирох цонхонд байрлуулахыг урьдаг.

"Хөгжилтэй ачааны машин"

Зорилго: объектын хэлбэр, хэмжээсийн талаархи ойлголтыг бий болгох.

Дидактик материал: янз бүрийн геометрийн өнгөт дүрс (тойрог, дөрвөлжин, том, жижиг тэгш өнцөгт).

Арга зүйн арга барил: багш ачааны машиныг хэрхэн бүтээхийг дүрсээр харуулав.

"Тохирох нүхэнд янз бүрийн хэмжээтэй дугуй оруулга байрлуулах"

Зорилго: хүүхдүүдийн объектыг хэмжээгээр нь харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх.

Дидактик материал: том, жижиг нүхтэй оруулга.

Аргачлалын арга: нэгдүгээрт, нялх хүүхэд оруулгыг зохих завсарт байрлуулсны дараа хүүхдэд том нүхийг таглахыг санал болгож, түүнд жижиг нүхэнд зориулж жижиг оруулга өгдөг.

Хувцасны хавчаартай тоглоомууд

"Нар"

Зорилго: үндсэн өнгийг тодорхойлж, нэрлэж сурах, дээж дээр үндэслэн хүссэн өнгө сонгох.

Дидактик материал: шар тойрог, хоёр өнгийн хувцасны хавчаар.

"зараа"

Зорилго: хүүхдүүдэд хэмжээ, үгээр сонголт хийхийг заах; өнгө, хэмжээгээрээ солигдоно.

Дидактик материал: зараа, зул сарын гацуур модны хавтгай дүрс, ногоон, цагаан, хар өнгийн хувцасны хавчаар.

"Өнгөт эрчүүд"

Зорилго: хүүхдүүдэд загвар зохион бүтээх, үндсэн өнгө, хэлбэрийг нэрлэх, хүүхдүүдэд нөхөрсөг байдлыг сурталчлах.

Дидактик материал: геометрийн хэлбэр ба хувцасны хавчаар.

"Хөгжилтэй хувцасны зүүлт"

Зорилго: хүүхдүүдэд хувцасны хавчаарыг зөв авч, онгойлгох, түүний байршлыг өнгөөр ​​нь олохыг заах.

Дидактик материал: ирмэгийн дагуу наасан өнгөт судал бүхий тунгалаг сав, өнгөт хувцасны хавчаар.

"Тохирох нөхөөсийг ол"

Зорилго: ижил геометрийн хэлбэрийг (хавтгай ба эзэлхүүн) олж сурах.

Дидактик материал: геометрийн хэлбэрүүд.

Арга зүйн арга барил: багш геометрийн дүрсийг тарааж өгдөг. Хүүхдүүд багцаас дүрст тохирсон дүрсийг сонгож, үүрэнд оруулна.

Сургуулийн өмнөх насны (3-4 настай) хүүхдийн мэдрэхүйн хөгжилд зориулсан тоглоомууд

"Эрвээхэйг чимэглэ"

Зорилтууд:
Хүүхдүүдэд объектуудыг өнгөөр ​​нь бүлэглэхийг заа. Тойргийн геометрийн дүрс, олон - нэг, том - жижиг гэсэн ойлголтуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.
Материал:
Янз бүрийн өнгөт эрвээхэй, картоноос хайчилж, янз бүрийн хэмжээ, өнгөт дугуйлан.
Тоглоомын явц:
Багш хүүхдүүдэд эрвээхэйг үзүүлж, тэдэнтэй уулзахаар ирсэн гэж хэлэв. Тэрээр эрвээхэйнүүд өөр өөр өнгийн аяга авчирсан бөгөөд хүүхдүүдийг далавчаа чимэглэхийг хүсдэг гэж тэр хэлэв. Багш эрвээхэйд туслахыг санал болгож байна. Эхлээд тэрээр хүүхэд бүрээс санал болгож буй дөрвөн аяганаас нэг өнгийн аяга сонгохыг хүсдэг. Үүний зэрэгцээ тэрээр нэг эсвэл өөр хүүхдийг дуртай өнгөт аягыг сонгохыг урьж байна. Бүх хүүхдүүд сонгосоны дараа багш тэдэнд эрвээхэйний дүрсийг өгч, тэднийг чимэглэхийг урьж байна.
Тоглоомын төгсгөлд багш бүх хүүхдүүдийг эрвээхэйг чимэглэж, илүү үзэсгэлэнтэй болгосон гэж магтдаг.

"Буужингийн хувцсыг зас"

Зорилтууд:
Хүүхдүүдэд өнгийг ялгах, өнгөний нэрийг ярианд ашиглахыг заа. Геометрийн дүрсийг таних, тэдгээрийг нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин). Нарийн моторт ур чадвар, өнгөний мэдрэмж, анхаарлыг хөгжүүлэх.
Материал:
Хувцасны дүрс, картоноор хайчилж авсан геометрийн дүрсүүд.
Тоглоомын явц:
Туулай сагс бариад гарч ирэн уйлж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан бөжин чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ?
Бөжин: Би бөжиндөө бэлэг авсан - шорт, банзал. Би ой дундуур явж байхдаа нэг бутанд хүрч, тэд урж таслав. (Картон шорт, банзал үзүүлэв).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүү уйл, бөжин, бид танд туслах болно. Хүүхдүүд ээ, нөхөөсийг авч, нүхийг нөхцгөөе. Банзал, шортны нүхнүүд ямар харагддаг вэ?
Хүүхдүүд: гурвалжин, дөрвөлжин, тойрог.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв.
Туулай шорт, банзалаа "хожуул" (ширээ) дээр байрлуулж, дээр нь засваруудыг урьдчилан тавьдаг. Хүүхдүүд ширээн дээр ирээд даалгавраа гүйцэтгэнэ. Багш хүүхэд бүрээс ямар өнгийн наалт тавьж, ямар геометрийн дүрстэй төстэй болохыг асуудаг.
Харе: Хүүхдүүддээ маш их баярлалаа!

"Том, жижиг бөмбөг."

Зорилго: Өнгө, хэмжээ (том - жижиг) хооронд ялгахыг заах; хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх; үгсийг хэмнэлээр дуудна.
Тоглоомын даалгавар. Хүүхэлдэйнд зориулж бөмбөг аваарай.
Тоглоомын дүрэм. Бөмбөгийг өнгө, хэмжээгээр нь зөв сонго.
Тоглоомын явц. Багш нь янз бүрийн өнгөтэй (цэнхэр, ногоон, улаан, шар), өөр өөр хэмжээтэй (том, жижиг) бөмбөгийг харж болно. Хэрхэн хэмнэлээр үсэрч байгааг харуулж: Үсэрч, үсэрч,
Бүгд үсэрч, үсрээрэй
Бидний бөмбөгийг унт
Дасаагүй ээ.
Багш том, жижиг хоёр хүүхэлдэй гаргаж ирээд: "Том хүүхэлдэй Оля өөртөө бөмбөг хайж байна. Бяцхан хүүхэлдэй Ира ч бас бөмбөгөөр тоглохыг хүсдэг." Хүүхдүүдийг хүүхэлдэйнд зориулж бөмбөг авахыг урьж байна. Хүүхдүүд шаардлагатай хэмжээтэй бөмбөгийг сонгодог (том хүүхэлдэй бол том бөмбөг, жижиг хүүхэлдэй бол жижиг бөмбөг). Оля хүүхэлдэй бол эрч хүчтэй: түүнд банзал шиг шар бөмбөг хэрэгтэй. Хүүхэлдэй Ира бас ууртай байна: түүнд нум шиг улаан бөмбөг хэрэгтэй. Багш хүүхдүүдийг хүүхэлдэйг тайвшруулахыг урьж байна: тэдэнд зөв бөмбөг сонго.

"Хулгана нуух"

Зорилтууд:
Хүүхдүүдийг зургаан үндсэн өнгөтэй үргэлжлүүлэн танилцуулж, тэдгээрийг ялгахыг заа. Урвалын хурд, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Амьтны тухай мэдлэгийг бэхжүүлэх.
Материал:
Үзүүлэн: зургаан өнгийн цаас (20 - 15), дунд нь цагаан дөрвөлжин (8-8), хулгана зурсан (хулганы байшин), ижил зургаан өнгийн дөрвөлжин хаалга (10х10), том картон тоглоом - муур, зөөлөн хулгана.
Тараах материал: энэ материал нь жижиг хэмжээтэй - 10х8 өнгийн хуудас, 5х5 цагаан дөрвөлжин, өнгөт дөрвөлжин.
Тоглоомын явц:
Залуус аа, өнөөдөр бид ямар бяцхан зочинтой вэ? Энэ хэн бэ, тийм ээ, хулгана? Тэр ямар жижигхэн, сэвсгэр, саарал юм бэ. Түүнийг тэжээ. Хүүхдүүд хулганыг ээлжлэн өхөөрддөг.
- Та хулгана хаана амьдардагийг мэдэх үү? Усны булга дотор. Хулгана хэнээс нуугдаж байна вэ? Муурнаас. Хаа нэгтээ муур байгаа эсэхийг хараарай, тэгэхгүй бол манай хулгана айдаг. Бид хулганыг нүхэнд нуухад нь тусалж чадах уу? Одоо бид тантай "Хулганаа нуух" тоглоом тоглох болно.
Эхлээд бид хамтдаа тоглож сурна. Надад хулганы байшин бий. Би гурван байшинг жагсаалын самбар дээр байрлуулж, хажууд нь зургаан өнгийн зургаан квадрат байрлуулдаг. Та хулгана цонхоор харж байгааг харж байна.
Хулганыг нуухын тулд та цонхыг хаалгаар хаах хэрэгтэй - байшинтай ижил өнгийн дөрвөлжин, эс тэгвээс муур ирээд цонх хаана байгааг харж, нээж, хулганыг идэх болно.
Би гурван хүүхдийг ээлжлэн дуудаж, гурван цонхыг ээлжлэн хаахыг хүснэ, би бүх цонхыг сайн хаасан эсэхийг олж мэдэв.
Хэрэв хэн нэгэн алдаа гаргасан бол би тэр хүүхдийг залруулахын тулд дуудаж байна. Би өмнө нь нуусан муурыг гаргаж авдаг бөгөөд энэ нь "хулгана барих" зорилготой юм.
"Би очоод хулгана хаана амьдардагийг олж мэдье. Хүүхдүүд ээ, та хулгана харсан уу? Муур хулганаа ололгүй орхино. Хүүхдүүдэд нэг хуудас цаас өгдөг - "хулганы байшин" (бид тус бүрийн хажууд сууж буй хүмүүст өөр өөр өнгийн цаас өгдөг), бүх өнгийн зургаан квадрат. "Одоо муур унтаж байхад хулганаа нуу. Тавган дээрх квадратуудаас хулганы байшингийнхтай ижил өнгийн квадратыг сонго."
Бүх хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэсний дараа муур дахин "анд явна". Би муурыг тэврээд нууцаар алхаж, эгнээ дундуур алхаж, хэний хулгана муу нуугдаж байгааг харна. Үүний зэрэгцээ алдаа гаргасан хүүхдүүдэд боломж олгодог. Муур тэдэнд ойртохоос өмнө нөхцөл байдлыг засаарай. Хэрэв алдаа засаагүй бол муур хулганатай цаасыг хүүхдээс авдаг.
Өнөөдөр бүгд сайн тоглосон, бүгд хулганаа нуусан, зөвхөн зарим залуус алдаа гаргасан (ямар алдаа гарсныг би зааж өгсөн). Дараагийн удаа тэд хулганаа сайн нуух нь гарцаагүй.

Хоёрдахь сонголт "Хулганаа нуух" тоглоом

Зорилго: Төрөл бүрийн геометрийн дүрсүүдийн нэрийг тодорхойлж, нүх, доторлогоог хэлбэр, хэмжээгээр нь хооронд нь холбож сурах.
Энэ тоглоомын хувьд танд картоноор хийсэн байшингийн дүрс хэрэгтэй. Байшингийн цонхон дээр хулгана будсан байдаг. Байшингийн цонхнууд нь янз бүрийн хэлбэртэй байдаг: дугуй, зууван, дөрвөлжин, гурвалжин. Мөн танд цонхны бүрээс хэрэгтэй болно (байшингийн цонхтой ижил хэлбэр, хэмжээтэй зураг). Хүүхэд бүрт ийм байшин, тагны нэг багц байх ёстой. Багш хулганууд ямар байшинд суурьшсаныг хүүхдүүдэд үзүүлэв.
- Тэд одоо цонхоор харж байна. Хүн бүрийн цонх өөр өөр байдаг: дугуй, зууван, дөрвөлжин, гурвалжин. Хулганууд зөвхөн шөнө унтахдаа эсвэл ойролцоох муурыг хараад л эдгээр цонхыг хаадаг. Шөнө ирж, хулгана цонхоо хаах хэрэгтэй гэж төсөөлөөд үз дээ. Цонхны хэлбэр нь тагны хэлбэртэй таарч, өөрөөр хэлбэл цонхнууд нь нягт хаалттай байхаар тагийг нь аваад цонхыг хаа. (Багш хүүхдүүдэд цонхны тагийг зөв сонгоход тусалдаг.)
- За, одоо өглөө боллоо, цонхоо нээх хэрэгтэй.
Өдөр ирлээ.
Гэнэт хэн гарч ирснийг хараарай (багш тоглоомон муур гаргаж ирдэг)?! Хөөрхий хулганыг муур идэхгүйн тулд хурдан нуух хэрэгтэй!
Хүүхдүүд дахин байшингийн цонхыг хааж байгаа ч одоо аль болох хурдан хийхийг хичээж байна.
- Муур ганц ч хулгана олоогүй тул явсан. Та байшингийн цонхыг онгойлгож, хулганыг үдшийн үүрийг биширч болно. Гэхдээ дараа нь шөнө дахин ирж, хулгана унтах болно, та цонхоо хаах хэрэгтэй.

Хувцасны хавчаартай тоглоомууд

Зорилтууд:
Хувцасны хавчаартай дидактик тоглоомын гол зорилго нь бага насны хүүхдүүдэд нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх явдал юм.
Мөн эдгээр тоглоомууд нь өнгө дээр үндэслэн объектуудыг харьцуулах, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.
Нэмж дурдахад хувцасны хавчаараар тоглох нь өөрийн хөдөлгөөний мэдрэмжийг хөгжүүлэх, насанд хүрсэн хүнтэй хамтран ажиллах эерэг хандлагыг бий болгоход тусалдаг. Тэд хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг.
Тоглоомын явц:
Насанд хүрэгчид: Оньсого тааварлаарай.
Би гүүрэн доор сэлж байна
Тэгээд би сүүлээ савладаг.
Хүүхдүүд: Энэ бол загас. Насанд хүрэгчид: (загасны зургийг харуулав). Энэ нь зөв, энэ бол загас юм. Зургийг хараад загасны нүд хаана байгааг харуулна уу?
Хүүхдүүд бяцхан нүдээ харуулдаг
Насанд хүрсэн: Түүний ам хаана байна?
Зураг дээр хүүхдүүд загасны амыг харуулж байна.
Насанд хүрсэн хүн: Түүний сүүл, сэрвээ нь хаана байна?
Хүүхдүүд сүүл, сэрвээ харуулдаг.
Насанд хүрсэн хүн: Одоо загасаа өөрсдөө хийцгээе.
Хүүхдүүд өнгөт тохирсон хувцасны хавчаарыг сонгож, загас бүрт сүүл, сэрвээ нэмж өгөх хэрэгтэй.
Насанд хүрэгчид: Энэ хэн болохыг таагаарай:
Ар талд нь зүү, урт, өргөстэй байдаг.
Тэгээд тэр бөмбөлөг болж муруйсан - толгойгүй, хөлгүй.
Хүүхдүүд: Энэ бол зараа. Насанд хүрэгчид: (зарааны зургийг харуулав). Энэ нь зөв, энэ бол зараа юм. Түүний нүд, хамар, чих хаана байгааг надад харуулаач?
Хүүхдүүд үзүүлэв.
Насанд хүрэгчид: Зараагаа зүү олоход нь тусалцгаая.
Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд нүд, чих, хамар зурсан өнгөт картоноор хийсэн зараа өгдөг, гэхдээ зүү байхгүй. Хүүхдүүд зарааны арын хэсэгт хувцасны хавчаар бэхэлдэг.
Насанд хүрсэн хүн: (зараа шинэ зүү дээрээ илбэв). Өө! Ямар өргөст зараа болчихов оо!
Энд шинэ нууц байна.
Өргөст ногооныг сүхээр таслав.
Манай гэрт сайхан ногоон нэгийг авчирсан.
Хүүхдүүд. Энэ бол зул сарын гацуур мод юм.
Насанд хүрэгчид: Тийм ээ, энэ бол гацуур, гэхдээ уйлж байна. Тэр бүх зүүгээ алдсан. Битгий уйл, битгий уйл, гацуур мод! Бид танд туслах болно.
Насанд хүрсэн хүн ногоон картоноор хайчилж авсан гурвалжнуудыг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг. Хүүхдүүд хайрцагнаас ногоон хувцасны хавчаар сонгож, зүүг нь модонд "буцаадаг".
Насанд хүрэгчид: (зул сарын гацуур модыг илж). Өө! Зул сарын гацуур мод нь зүү, зүүтэй!
Насанд хүрэгчид: Нар хаана байдаг вэ? Энэ нь туяагаа алдсан. Нарны туяа ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд. Шар.
Насанд хүрсэн хүн: Тийм шүү. Наранд тусалцгаая. Нар, хар, шар, гэрэлт.

Полянка

Зорилтууд:
Объектуудыг өнгөөр ​​нь бүлэглэж сур.
Нэг төрлийн объектуудын өнгөний ялгаа, ялгааг тогтоох.
"Өнгө", "энэ", "ийм биш", "өөр" гэсэн үгсийг ойлгож сур.
Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд зугаалахыг хүсч байна уу? Хөгжимтэй хамт алхцгаая. Бид "цэвэрлэгээ рүү" ирдэг. Өө, бид хаана байна?
Та яаж таамагласан бэ? Зөв.
Ойд өвс, мод, цэцэг ургадаг. Эдгээр нь зөвхөн цэцэг биш, харин эрвээхэйний байшингууд юм.
Одоо би та бүхэнд картонон эрвээхэй тоглоом бэлэглэх болно. Хөгжим тоглож байна. Хүүхдүүд ээ, эрвээхэйтэйгээ хамт "нисье". Одоо эрвээхэйнүүд ядарч байна. Гэртээ эрвээхэй суулгацгаая. Болгоомжтой байгаарай! Эрвээхэй бүр өөрийн гэсэн байшинд суух ёстой. Тэд намайг шоронд хийсэн.
Тоглоом нь сурсан өнгийг хөгжилтэй байдлаар сурах эсвэл бэхжүүлэхэд тусалдаг.
Та үүнийг янз бүрийн өнгийн навчаар давтаж болно.

Нэхэх тоглоом

Тоглоомын гарын авлага нь гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хурууны хөдөлгөөнийг сайжруулах, анхаарал төвлөрүүлэх, нүдний нарийвчлал, зохицуулалт, үйл ажиллагааны дарааллыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.
Энэ нь гараа бичихэд бэлтгэх, тэсвэр тэвчээрийг сургах сайн арга бөгөөд ихэвчлэн ийм тоглоом нь хүүхдийг тайвшруулдаг.
Энэ тоглоомонд уран сэтгэмжийн хөгжлийг бас мартдаггүй: ердийн контурыг бодит объекттой хослуулан "хатгамал" хийх нь хийсвэр сэтгэлгээ, шинж чанарыг ерөнхийд нь дүгнэх, "объектийн мөн чанарыг олж харах" үндэс суурь болдог.
Би гар ур чадварыг хөгжүүлдэг
Би уяагаар тоглодог.
Би логикийг сургадаг
Мөн нарийн моторт ур чадвар!

"Гэрлэн дохио", "Баавгай"

Зорилтот:
Хүүхдийг бие даасан үйл ажиллагаанд оролцохыг урамшуулах; өнгөт дүрслэлийг бүрдүүлэх, тагийг шураглах чадварыг хөгжүүлэх.
Нарийн моторт ур чадвар, мэдрэхүйн ур чадвар, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.
Үгийн сангаа баяжуулаарай.
Та бөглөөтэй дараах дасгалуудыг ашиглаж болно - хүүхдүүд хуванцар савнаас үйсэн боолтыг хүзүүндээ тайлж, мушгина.
Өнгө засахын тулд олон өнгийн үйсэн бөглөөийг тохирох хүзүүнд шургуулна.

Аяга тавагтай тааруулна

Зорилтууд:
Хүүхдүүдэд өнгийг ялгах, өнгөний нэрийг ярианд ашиглахыг заа. Нарийн моторт ур чадвар, анхаарлыг хөгжүүлэх.
Материал:
Янз бүрийн өнгийн даавуу, таваг, аяганы багц.
Тоглоомын явц:
Дэлгүүрт эхлээд таваг авчирсан. Худалдагчид тэдгээрийг тавиур дээр тавьдаг. Тэд эдгээр тавагуудыг дээд тавиур дээр тавьдаг (шоу)
Аль нь? (Хүүхдийн хариулт).
Доод талд - иймэрхүү. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Дээд тавиур болон доод талд байгаа таваг ижил өнгөтэй байна уу? (Хүүхдийн хариулт).
Дараа нь аяганууд ирлээ. Худалдагчдад тавагны аягыг зөв сонгоход нь тусалцгаая. Тэд тавагтай ижил өнгөтэй байх ёстой.
Багш ширээн дээр хавтгай цаасан аяга тавьдаг. Тэрээр хүүхдэд аягануудыг тавагтай тааруулахыг заадаг.
Хүүхдийн үйлдлийг сайшааж, тавагуудыг анхааралтай ажигласны дараа шаардлагатай бүх аягыг сонгодог. Тэр тэд ямар өнгөтэй болохыг асуув.

Бөмбөлгүүдийг

Зорилтот:
нарийн моторт ур чадвар, харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх; объектыг хэлбэр, өнгө, материалаар нь ялгах; тэсвэр тэвчээрийг хөгжүүлэх
Материал:
янз бүрийн хэмжээ, өнгөт товчлуурууд; янз бүрийн хэлбэр, хэмжээ, материалын бөмбөлгүүдийг; утас, загас барих шугам, нимгэн утас.
Явц:
Илтгэгч хүүхдийг бөмбөлгүүдийг хийхийг урьж байна. Та дээжийн дагуу бөмбөлгүүдийг хийх, хэлбэр, өнгөний дагуу товчлуур сонгохыг санал болгож болно. Магадгүй хүүхэд өөрөө бөмбөлгүүдийг хийх өөрийн хувилбарыг санал болгож магадгүй юм. Үүний дараа хүүхэд бөмбөлгүүдийг үүсгэж эхэлдэг.

"Хэсэг хэсгүүдийг байранд нь тавь!"

Зорилтот:
Хавтгай геометрийн дүрсийг танилцуулах - дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин, зууван, тэгш өнцөгт. Янз бүрийн аргуудыг ашиглан зөв хэлбэрийг сонгож сур.
Материал:
Хавтгай геометрийн хэлбэрүүд (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин). Монтессори хүрээ оруулах.
Явц:
Завсараас дүрсүүдийг гаргаж, тэдэнтэй тогло: "Энд хөгжилтэй өнгөлөг дүрсүүд байна. Энэ бол тойрог, энэ нь эргэлддэг - ийм байна! Мөн энэ бол дөрвөлжин юм. Үүнийг суулгаж болно. Одоо дүрсүүд үсэрч байна (бүжиглэж байна). Дараа нь хүүхдүүдийг "орондоо" дүрсүүдийг байрлуулахад урь: "Орой боллоо. Энэ тоонууд амрах цаг болжээ. Тэднийг орон дээр нь хэвтүүлчихье."
Хүүхдүүдэд тус бүр нэг баримал өгч, тэднээс ээлжлэн тус бүрдээ байр олохыг хүс. Хүүхдүүд тоонуудыг гаргасны дараа тоглоомыг дүгнэж хэл: "Одоо бүх дүрүүд ороо олж, амарч байна." Дараа нь хүүхдүүдийг давтах шаардлагагүйгээр бүх дүрсийг дахин үзүүлж, нэрлээрэй. Энэ тоглоомыг олон удаа давтаж болох бөгөөд тэр болгондоо өрнөлийг нь өөрчилдөг.

"Баримлын цонхыг ол"

Зорилтот:
Хүүхдүүдэд хэсгүүдийн хэлбэрийг нүхний хэлбэртэй харьцуулахыг заа.
Явц:
Тоглоомыг 3-4 хүүхдийн оролцоотойгоор тоглодог. Багш ширээн дээр геометрийн дүрсүүдийг байрлуулж, хүүхдүүдэд товойлгон дүрс бүхий картуудыг тарааж өгдөг. Багш картуудыг харж, оффисын цонхыг хуруугаараа дугуйлахыг зөвлөж байна.
- Таны цонхонд ямар дүрс тохирох вэ?
Хэрвээ хүүхэд буруу дүрс сонгосон бол энэ нь тохирохгүй байгаа эсэхийг шалгаж, дараагийн зургийг сонгохыг санал болго. Хүүхэд зөвийг нь олох үед та түүнийг магтаж, бусад тоглогчдод цонх хаагдсаныг харуулж, цонхыг өөрөө хэд хэдэн удаа нээж, хаахыг урь. Дараа нь дараагийн хүүхэд цонхныхоо дүрсийг сонгоно.

Тоглоом "Шидэт цүнх"

Зорилго: Объектын үнэрийн нэрийг тодорхойлж сурах, объект ба түүний үнэрийн хоорондын хамаарлыг тогтоох; үнэрлэх мэдрэмж, өөрөөр хэлбэл үнэрийн мэдрэмж дээр тулгуурлан объектын нэрийг тодорхойлох чадвар дээр ажиллах.
Тодорхой үнэртэй янз бүрийн зүйлийг ямар ч тунгалаг бус даавуугаар хийсэн уутанд хийдэг. Эдгээр нь үргэлж ижил үнэртэй байх ёстой (жишээлбэл, нимбэг, алим, жүрж, өвөрмөц үнэртэй цэцэг: герани, голт бор, сарнай; будаг, загас гэх мэт). Эдгээр бүх объектыг бусад (жишээлбэл, хүрэлцэхүйц) мэдрэхээс зайлсхийхийн тулд нүхтэй тусдаа хайрцагт байрлуулна. Мөн хүүхэд бүрийн нүдийг боож, өмнө нь анхилуун үнэртэй саван, хүүхдийн тос, савтай үнэртэй ус бариад “Энэ юу вэ?” гэж асууж болно. Зөв хариултыг авахын тулд хүүхдийнхээ гарыг тос, үнэртэй усаар үрж эсвэл зөв тодорхойлсон цэцэг өг.

Тоглоом "Материалын шинж чанарыг нэрлэ"

Зорилго: Материалын янз бүрийн шинж чанаруудын нэрийг тодорхойлж, материал ба түүний мэдрэмжийн хоорондын холбоог тогтооход суралцах.
Тоглоомын үзүүлэнгийн материал: хүрэхэд өөр мэдрэмж төрүүлдэг материалын дээж (гөлгөр хавтан, хуванцар, хулдаас, хилэн, үслэг даавуу, үслэг даавуу, фланел) картон дээр наасан.
Тоглохын өмнө хүүхдүүдийг хүрэхэд өөр өөр материалтай танилцуул. Үүнийг хийхийн тулд та мэдрэмжээрээ тодорхой ялгаатай хэд хэдэн материалын дээж бэлтгэх хэрэгтэй. Энэ нь гөлгөр хавтанцар, хуванцар, хулдаас, хилэн, үслэг даавуу, үслэг эдлэл, фланел байж болно. Дөрвөлжин картон хуудсан дээр дээжийг наа. Хүүхэд бүр квадратаар тоглож, тэдгээрийг мэдэр. Материалын янз бүрийн шинж чанаруудын талаар хүүхдүүдтэй ярилц: хатуу эсвэл зөөлөн, гөлгөр эсвэл барзгар уу ... Хүүхдүүд янз бүрийн гадаргуугийн хүрэлцэх мэдрэмжээ санаж байх үед квадратуудыг хольж, хүүхэд бүрт нэг дээж өгнө. Тэд энэ түүвэрт тохирохыг олж чадах болов уу? Мэдээжийн хэрэг, хүүхдүүд зөвхөн хүрэлцэх мэдрэхүйн тусламжтайгаар төдийгүй алсын харааны тусламжтайгаар жолоодох боломжтой болно. Гэхдээ эхний үе шатанд энэ нь гэмтээхгүй, учир нь хүүхдүүд өөрсдийн чадварт итгэх итгэлийг олж авах боломжтой болно.
Дараа нь та даалгавраа хүндрүүлж болно. Хүүхдүүд сохроор "давхар" сонгохыг хичээгээрэй. Энэ тохиолдолд тэд мэдрэхүйн мэдрэмж дээр тулгуурлан чиглүүлэх болно. Энэ даалгаврыг өгөхдөө хүүхдүүдээс материалын шинж чанарыг нэрлэхийг хүс: хатуу, зөөлөн, гөлгөр, барзгар.

"Гоёл чимэглэлийг тавь"

Зорилго: хүүхдэд геометрийн хэлбэрийн орон зайн зохицуулалтыг тодорхойлох, гоёл чимэглэлийг байрлуулахдаа яг ижил зохицуулалтыг хуулбарлахыг заах.
Материал: Өнгөт цаасаар хайчилж авсан 5 геометрийн дүрс, тус бүр 5 ширхэг (нийт 25 ширхэг), гоёл чимэглэлтэй картууд.
“Бидний өмнө байгаа гоёл чимэглэлийг хар. Эндээс харж буй тоонуудаа бодоод нэрлэ. Одоо хайчилж авсан геометрийн дүрсүүдээс ижил чимэглэл хийхийг хичээ."
Дараа нь дараагийн картыг санал болгож байна. Даалгавар ижил хэвээр байна. Хүүхэд картанд үзүүлсэн бүх гоёл чимэглэлийг тавьснаар тоглоом дуусна.

Тоглоом "Тоглоом угсрах"

Зорилго: Мэдрэхүйн болон харааны мэдрэмжинд тулгуурлан янз бүрийн геометрийн хэлбэрийг ялгах чадвар дээр ажиллах, өөрөөр хэлбэл хүрэлцэх, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Энэ тоглоомын хувьд та фанер, хөөс резин эсвэл картоноос тоглоом (туулай, баавгай эсвэл хүүхэлдэй) дүрсийг хийж, нүд, хамар, амаа хайчилж, дараа нь эдгээр хэсгүүдийг байрлуулж болно. Оруулгыг тохирох өнгөөр ​​будаж болно. Хүүхдүүд бие даан зүссэн хэсэг тус бүрийн газрыг олж, дутуу нүд, ам, хамрын нүхэнд оруулах ёстой. Аажмаар ялгахад хэцүү шинэ геометрийн дүрсүүдийг нэмж оруулаарай (жишээлбэл, та хүүхэлдэйний даашинз эсвэл тоглоомон амьтдын хувцас дээрх хэв маягийг хайчилж болно). Хүүхдүүдэд зүссэн хэсгүүдийг нүхэнд оруулаарай.

Тоглоом "Хэлбэрийн зураг"


Энэ тоглоомонд хүүхэд бүрт янз бүрийн хэлбэрийн геометрийн дүрс (тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин) болон хоёр хэмжээтэй (том, жижиг) багц шаардлагатай: нийт 12 эсвэл 24 дүрс (төрөл бүрээс 2 эсвэл 4). Эдгээр тоонуудыг картон эсвэл нимгэн хуванцараар хийж болно. Багшийн хувьд фланелграф дээр бэхлэхийн тулд илүү том хэмжээтэй ижил дүрс хэрэгтэй.
Энэхүү тоглоом нь хүүхдийн уран сэтгэмж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Тоглоомын эхэнд багш хүүхдүүдэд тодорхой дүрсүүдийг бие биенийхээ хажууд байрлуулсан бол ямар төрлийн зураг авах боломжтойг фланелграф дээр харуулдаг. Багш нь хүүхдүүдэд энгийн барилга байгууламж барих арга, журмыг харуулдаг. Үүний дараа тэрээр хүүхдүүдийг өөрсдийнхөө дүрсийг ашиглан өөрсдийн зохиосон бусад зургийг гаргахыг урьдаг. Хүүхдүүд бэлэн зургийг хуулахгүйн тулд фланелграф дээрх зургийг устгасан.

Тоглоом "Ээлжлэх тугнууд"

Зорилго: Хүрэлцэх, харааны мэдрэхүйд тулгуурлан янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй геометрийн дүрсийг ялгах чадвар дээр ажиллах, өөрөөр хэлбэл хүрэлцэх, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Энэ тоглоомын хувьд та хүүхэд бүрт 4-5 гурвалжин ба тэгш өнцөгт туг бэлдэж, ар талд нь хилэн цаасаар наасан ижил тооны тугуудыг багшид зориулж фланелграфт хавсаргах хэрэгтэй. Хүүхдэд зориулсан тугуудыг картоноор хийж болно. Баярын үеэр гудамж талбайг туг далбаагаар чимэглэдэг ч санамсаргүй байдлаар өлгөдөггүй, янз бүрийн хэлбэртэй тугнууд ээлжлэн оршдог зүүлт хэлбэртэй байдаг гэж багш хэлэв. Жишээлбэл, үүнтэй адил (насанд хүрсэн хүн фланелграф дээр тугуудыг хавсаргадаг бөгөөд ингэснээр тэгш өнцөгт тугнууд гурвалжин хэлбэртэй байдаг). Багш танаас ямар туг хавсаргах хэрэгтэйг хэлэхийг хүсч байна: тэгш өнцөгт эсвэл гурвалжин, одоо гэх мэт. Хүүхдүүд туг солих дарааллыг сайтар эзэмшсэний дараа багш сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ширээн дээр байгаа тугнаас ижил зүүлт хийхийг урьж байна. Хүүхдүүд ажиллаж байх үед багш хүүхэд бүрт ойртож, шаардлагатай бол тугуудыг зөв байрлуулахад тусалдаг.

SOD-ийн хураангуй

мэдрэхүйн хөгжлийн талаар

цэцэрлэгийн бүлэгт

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. Хүүхдүүдэд үндсэн өнгө (улаан, шар, цэнхэр, ногоон) ялгахыг үргэлжлүүлэн заах.

2. “Нэг”, “олон” тоонуудыг нэр үгтэй уялдуулж сур.

3. Хэмжээний тухай санааг бүрдүүлэх: том, жижиг.

4. Асуултанд хариулахад хүүхдүүдийг урамшуул.

5. Сайн дурын анхаарал, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх.

6.Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх, хүрээлэн буй орчинд чиг баримжаа олгох туршлагыг өргөжүүлэх, хүүхдүүдэд янз бүрийн мэдрэхүйн сэтгэгдлийг баяжуулах.

Тоног төхөөрөмж, материал.

Демо.

Нарны зураг (баяр хөөртэй, гунигтай), бөжин тоглоом, шар, ногоон хувин.

Түгээх.

Нарны туяа (шар судал); тоглоом (шар ба ногоон, том, жижиг);Урьдчилсан ажил.

А.Бартогийн шүлгийг унших, цээжлэх, өнгө, хэмжээг ялгах дидактик тоглоомууд.

Арга зүйн техник.

Дүрслэл, бие даасан байдал, асуулт, тайлбар, гэнэтийн мөч, аман дагалдах.

Хичээлийн явц.

1. Бүлэгт хүүхдүүд хамрагдана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай хичээлд зочид ирлээ.Зочдоо хүлээн авцгаая.

Тоглоом "Сайн уу алга"

Сайн уу алга! Алга таших-алгадах!

Сайн уу хөлөө! Топ-топ-дээд!

Сайн уу хацар! Плоп-плоп-плоп!

Дугуй хацар, плоп-плоп-плоп!

Сайн уу, хамар минь! Дуут дохио!

Сайн байна уу зочид! Та тавтай морил!

(Уйлах нь сонсогддог)

Залуус аа, хэн уйлж байна вэ?

Би хүүхдүүдийн анхаарлыг туулай руу хандуулдаг. Би туулайг гартаа авав.

Би хүүхдүүдээс асууж байна.

Та туулай яагаад уйлж байна гэж бодож байна вэ? (Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал би танд мэдэгдье.)

Эзэмшигч нь туулайгаа мартжээ. Туулайг тайтгаруулж, өрөвдье. (Хүүхдүүд, багш нар туулайг тэжээдэг.)

Залуус аа, ямар төрлийн туулай вэ? (зөөлөн, сэвсгэр)

Залуус аа, бид А.Бартогийн туулайн тухай “Бүжин” шүлгийг мэднэ.

Хүүхдүүд, багш нар шүлгийг уншдаг.

2 . Сурган хүмүүжүүлэгч . Бүүжин хувин авчирчээ.Нэг хувин нь жижиг, нөгөө нь том.

Энэ ямар төрлийн хувин вэ: том эсвэл жижиг үү?

Хүүхдүүд.Жижиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч . Хувин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд.Шар.

Сурган хүмүүжүүлэгч . Яг шар өнгөтэй байна. Энэ ямар шанага вэ?

Хүүхдүүд.Энэ хувин том юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Том хувин ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, хувин нь том ногоон өнгөтэй байна. Гэхдээ яагаад ч юм хувингууд нь хоосон байна. Одоо бид Bunny-ээс асуух болно.(Багш асуув).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бид Бөжинд тусалж, энэ гайхалтай цүнхэнд байгаа зүйлээр хувингаа дүүргэх хэрэгтэй болж байна. Үүнийг харцгаая.

D/I "Гайхалтай цүнх"

Багш цүнх рүү харав.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өө, энд маш олон сонирхолтой зүйл байна, хүүхдүүд ээ! Би одоо авах болно(Жижиг шар машин гаргаж ирэв) Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд.Машин.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь зөв, машин. Хэр том эсвэл жижиг вэ?

Хүүхдүүд.Жижиг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бяцхан машин ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд.Шар.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Үүнийг ямар хувингаар хийх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд.Жижиг шар хувин дотор.

Үүнтэй төстэй асуулт, үйлдлүүдийг бусад объектуудтай хамт хийдэг. Та хүүхдүүдийг гайхалтай цүнхнээсээ энэ эсвэл тэр зүйлийг гаргаж авахыг урьж болно. Цүнх хоосон бол хувингаа зөв дүүргэдэг.

Бүжин хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж, түүнтэй тоглохыг санал болгож байна.

"Ойн зүлгэн дээр" хөгжимт тоглоом

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Би хүүхдүүдийн анхаарлыг фланелграф руу хандуулдаг.

Залуус аа, хар даа, манай бүлэгт нар бууж байна, гэхдээ яагаад ч юм гунигтай байна.

(Би хүүхдүүдэд нар яагаад гунигтай байгааг хэлэхийг санал болгож байна).

Нар ямар ч туяагүй.

Залуус аа, наранд хэдэн туяа өгцгөөе.

(Би хүүхдүүдэд цацрагийг үзүүлдэг).

Би хэдэн туяатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт их байна.

Алина, нэг туяа аваад наранд өг. Хүүхэд туяа авдаг.

Би асуув: - Алина, чамд хэдэн туяа байдаг вэ?

Хүүхдийн хариулт. - Нэг.

Хүүхэд наранд гэрлийн туяа тавьдаг.

(2 - 3 хүүхдээс асуу, дараа нь бүх хүүхдүүд туяа авч наранд түрхэнэ).

Би нарыг өөрчилдөг. Хараач, нар инээмсэглэж, баярлаж байна.

Чи бид хоёр өнөөдөр үнэхээр мундаг, туулайг өрөвдөж, наранд тусалсан. Бүгдээрээ хамтдаа бүжиглэцгээе.

Дуу бүжиг "Ингэж нар манддаг..."

Хичээл дууслаа. Хүүхдүүд зочдод баяртай гэж хэлдэг.

Хийсвэр

Нарийн төвөгтэй хичээл

(ярианы хөгжил + мэдрэхүй)

цэцэрлэгийн бүлэгт

MDOU No 104, Саратов

Сурган хүмүүжүүлэгч

Лобова О.В.

2009 он

Хичээлийн сэдэв:

Наранд зочлох

Хөтөлбөрийн агуулга

  1. Хөгжлийн зорилтууд: хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх, үгсийн санг баяжуулах; моторын үйл ажиллагааны явцад янз бүрийн төрлийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх; өрөвдөх сэтгэлийг ашиглан төсөөллийг хөгжүүлэх ("нарыг дагах").
  2. Боловсролын зорилго: хүүхдүүдийг Оросын ардын хүүхдийн шүлэгтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах, хүүхдүүдийн шүлгийг бие даан уншихыг заах; хүүхдүүдэд ойлгомжгүй үгсийн утгыг тайлбарлах замаар үгсийн санг баяжуулах (тугал, хурга, хувин); харилцан яриа хийх чадварыг заах: асуусан асуултыг сонсож, ойлгох, тодорхой хариулах;

Хүүхдүүдийн объектыг хэлбэр, өнгөөр ​​сонгох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Дугуй геометрийн хэлбэр ба шар өнгийг ялгаж сурах;

Бүх амьд биетэд нарны ач холбогдлын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх.

  1. Боловсролын зорилго: байгальд сонирхлыг хөгжүүлэх, гоо үзэсгэлэнг харуулах

Нар; бие биедээ болон бусдад найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Хүүхдүүдэд тайван ярихыг заа

  1. Эрүүл мэндийг хэмнэх ажил: Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлийг өөрчлөх, хөнгөн хувцас өмсөх зэргээр хэт ядрахаас урьдчилан сэргийлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Фланелограф, дуу хураагч; цаасаар хийсэн үүл, нар, зураг (үхэр, тугал, хонь, хурга, тарвас, алим, хүрд, бөмбөг, шоо), шар тоглоом.

Хичээлийн явц

I хэсэг. Гэнэтийн мөч

Ханан дээр том цаасан үүл өлгөөтэй, цаана нь утаснууд дээр цаасан нар байдаг.

Хүүхдүүд ээ, манай өрөөнд ямар том үүл байгааг хараарай. Тэр тод, зөөлөн нарыг өөрөөсөө бүрхэв. Залуус аа, та нар үүлний цаанаас гарахад туслахыг хүсч байна уу? (Тийм)

Халуун нарыг үржүүлгийн шүлгээр дуудцгаая.

Багш нь хүүхдийн шүлгийг уншиж, хүүхдүүд бие даасан үгсийг дуусгадаг.

"Нар бол хувин юм!

Хурдан ирээрэй

Гэрэлтээрэй, дулаацаарай -

Тугал, хурга,

Илүү олон бяцхан залуус"

Үгүй ээ, нар гарахгүй. Нарыг өөр хэн дуудах вэ?

Хүүхдүүд хүүхдийн шүлгийг санаж чадна:

"Нар бол хувин,

Цонхоор хар!

Хүүхдүүд чинь уйлж байна

Тэд хайрга дээгүүр үсэрч байна"

Хөгжимд нар үүлний цаанаас гарч ирнэ. (утаснаас татах)

II хэсэг. Тайлбар толь бичгийн ажил

Бидэнтэй хамт байж, бяцхан хүүхдүүдийг энхрийлж, тоглож, дулаацуулахын тулд нар тэнгэрээс газарт бууж ирэв.

Дэрэн дээр суугаад наранд шарцгаая. (Хүүхдүүд хивсэн дээр дэрэн дээр сууна.)

Нар тугалуудыг дулаацуулсаар байна. Эдгээр нь зулзаган үнээ юм (би зураг оруулдаг). Нар хургануудыг дулаацуулдаг - эдгээр нь нялх хонь юм. (Би зураг нийтэлдэг). Нар хэнийг дулаацуулдаг вэ? (Тугал, хурга).

Нар туяарах үед цаг агаар сайхан байдаг тул нарыг хувин гэж нэрлэдэг.

III хэсэг. Тоглоом "Нар, бороо"

Одоо тоглоцгооё.

"Нар цонхоор харж байна,

Энэ нь манай өрөөнд гэрэлтдэг.

Бид алгаа ташив

Бид нарыг харсандаа маш их баяртай байна!"

Залуус аа, зугаалцгаая.

Санамсаргүй алхах. Хүүхдүүд хөдөлгөөн хийж, багшийг дуурайж, хөлөө дэвсэлж, алга ташиж, хоёр хөл дээрээ үсрэлт хийдэг.

Өө, бороо орж байна! Гэртээ яараарай!

(Хүүхдүүд гүйж, вандан сандал дээр сууна)

Залуус аа

"Бороо, бороо, илүү хөгжилтэй,

Дусалд харамсах хэрэггүй!

Зүгээр л биднийг битгий алаарай,

Дэмий хоосон цонх тогших хэрэггүй!

Бороонд хэн ч норсонгүй!

IV хэсэг. 1) Хүүхдийн тоглоом "Нар шиг хэлбэртэй зүйлийг ол."

Залуус аа, нар биднийг түүнтэй тоглохыг урьж байна. Нар ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй)

Наранд дугуй хэлбэртэй объектуудыг өгье.

(Ширээн дээр зургууд байна: тарвас, алим, бөмбөг, дугуй, шоо) Хүүхдүүд нэг нэгээр нь нэг зураг авч, фланелграф дээр хавсаргана.

Сайн байна!

Чи яагаад шоо аваагүй юм бэ? (Энэ нь дугуй биш)

2) Хүүхдийн тоглоом "Нартай ижил өнгөтэй объектуудыг ол."

Залуус аа, нар ямар өнгөтэй вэ? (Шар)

Наранд шар өнгөтэй зүйлсийг өгцгөөе.

(Хүүхдүүд шар өнгийн зүйлийг олж, сагсанд авчирдаг)

Сайн байна! Нар "Баярлалаа!"

V Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, наранд сайхан амарсан уу? (Тийм)

Нар зөөлөн, өөр юу вэ? (хөгжилтэй, дулаахан, гэгээлэг, сайн, эелдэг гэх мэт)

Өөр хэн ийм байж чадах вэ? (ээж)

Бүлэг, гэр орон тань үргэлж гэрэл гэгээтэй, дулаахан байхын тулд ээжүүддээ зориулж нар их зурцгаая. Явж цаас харандаа авцгаая.

(Хичээлийг ашигтай үйл ажиллагаанд шилжүүлэх).


Ганиуллина Айгуль Сабирзяновна

MBDOU No 83 Nizhnekamsk b

багш

Сэдэв: Цэцэрлэгийн бүлгийн "Мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэх" тэмдэглэл-хичээл

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Хүүхдүүдийг геометрийн дүрстэй (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) танилцуулах.

2. Объектуудыг өнгө, үзүүлэн, аман тэмдэглэгээгээр сонгож сур.

3. Хүүхдүүдийн өнгө, хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

4. Төсөөлөл, ой санамж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

5. Сонирхолтой байдлыг төлөвшүүлэх, хүрээлэн буй орчинд чиг баримжаа олгох туршлагыг өргөжүүлэх, хүүхдүүдэд янз бүрийн мэдрэхүйн сэтгэгдэл төрүүлэх.

Хичээлийн явц:

1-р хэсэг.

Би хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсохыг хүсч байна. Тойрог дотор цагираг бий.

Хүүхдүүд ээ, манай тойрог ямар том болохыг хараарай. Тэр нар шиг харагдаж байна уу? Манай нарны тойрог дотор та юу харж байна вэ? (Цаг.)

Цагираг нь нар шиг харагдаж байна уу? (Хариулт нь өөр байж болно.)

Нарандаа хэдэн туяа хийцгээе. Баруун гараараа цагирагнаас барьж, зүүн гараа хажуу тийш нь сунгана. Бид ямар туяа вэ!

Би хүүхдүүдийг тойруулга тоглохыг урьж байна. Тэд цагираг барьж, таашаалтайгаар эргэлддэг.

Нарны цагираг ямар хэлбэртэй вэ? (Тойрог дээр.)

2-р хэсэг.

Ширээн дээр геометрийн дүрстэй төстэй объектуудыг тавьдаг. Би хүүхдүүдээс асууж байна:

Объектууд ямар дүрстэй төстэй вэ? (Би хариултыг нь сонсдог.)

Би хүүхэд бүрийг ямар ч объектыг сонгож, зохих тэмдэглэгээтэй (хэлбэрийн хамаарал) ширээн дээр тавихыг урьж байна.

Би хүүхдүүдтэй объектын өнгө, хэмжээг тодруулдаг. Тэднийг хуруугаараа объектын хэлбэр дүрсийг зур. Бүх залуус зүйлсийг зөв байрлуулсан эсэхийг шалгана уу.

3-р хэсэг. Биеийн тамирын минут.

Пиноккио өөрийгөө дээш татав

Нэг удаа бөхийв

Хоёр бөхийв

Зүүнээс баруун тийш эргэв

Тэгээд урд нь орлоо

(Хүүхдүүд багшийн үгийг текстэд тохирсон хөдөлгөөнөөр дагалддаг. Эхлээд эдгээр хөдөлгөөнийг харуулах эсвэл багштай хамт хийх нь дээр.)

Би хүүхдүүдийг тоолох саваагаар том жижиг гурвалжин, дөрвөлжин бүтээхийг урьж байна. Аль дүрс илүү саваа шаарддагийг би асууж байна.

Би танаас нэхсэн тороор (том, жижиг) тойрог хийхийг хүсч байна. Би хоншоорны уртыг (урт, богино) шалгаж байна. Хүүхдэд аль тойрог нь урт утаснаас, аль нь богино утаснаас хийгдсэн болохыг шалгаарай.

5-р хэсэг. Тоглоом. "Үүнийг цүнхнээс нь гарга."

Би нэг дүрсийг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдийн нэгийг нь ижил дүрсийг олохыг урьж байна. Хүүхэд уг дүрсийг хүрэлцэх замаар гаргаж аваад нэрлээд дараа нь өнгө, хэмжээг нь тодорхойлно.

6-р хэсэг. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид геометрийн дүрсийг ялгаж сурсан бөгөөд тэдгээр нь ямар харагддагийг олж мэдэв. Бас нэг зүйл бол тэд өөр өөр өнгө, хэмжээтэй ирдэг.

Тойрог

Мэдээжийн хэрэг, энэ бол тэр:

Төгсгөл ч үгүй, эхлэл ч үгүй

Ямар ч булан, хажуу тал байхгүй.

Зууван

Хүү гараараа тойргийг шахав -

Тойрог зууван болж хувирав.

Гурвалжин

Гурвалжинд харагдаж байна

Гурван булан, гурван тал.

Хөтөлбөрийн агуулга.

1. Хүүхдүүдэд үндсэн өнгө (улаан, шар, цэнхэр, ногоон) ялгахыг үргэлжлүүлэн заах.

2. “Нэг”, “олон” тоонуудыг нэр үгтэй уялдуулж сур.

3. Хэмжээний тухай санааг бүрдүүлэх: том, жижиг.

4. Асуултанд хариулахад хүүхдүүдийг урамшуул.

5. Сайн дурын анхаарал, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх.

6.Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх, хүрээлэн буй орчинд чиг баримжаа олгох туршлагыг өргөжүүлэх, хүүхдүүдэд янз бүрийн мэдрэхүйн сэтгэгдлийг баяжуулах.

Тоног төхөөрөмж, материал.

Демо.

Дүрслэл (нар, бөмбөлөг); тоглоом (бөжин, мөөг).

Түгээх.

Нарны туяа (шар судал); тоглоом (бөжин), өнгөлөг тууз, бөмбөлөг.

Урьдчилсан ажил.
А.Бартогийн шүлгийг унших, цээжлэх, өнгө, хэмжээг ялгах дидактик тоглоомууд.

Арга зүйн техник.

Дүрслэл, бие даасан байдал, асуулт, тайлбар, гэнэтийн мөч, аман дагалдах.

Хичээлийн явц.

1. Бүлэгт хүүхдүүд хамрагдана.

V - л.

Залуус аа, манай хичээлд зочид ирлээ. Сайн уу гэж хэлье.

(Хүүхдүүд "Сайн уу!" Гэж хэлдэг)

(Уйлах нь сонсогддог)

Залуус аа, хэн уйлж байна вэ?

Би хүүхдүүдийн анхаарлыг туулай руу хандуулдаг. Би туулайг гартаа авав.

Би хүүхдүүдээс асууж байна.

Та туулай яагаад уйлж байна гэж бодож байна вэ? (Хэрэв хүүхдүүд хариулахад хэцүү байвал би танд мэдэгдье.)

Эзэмшигч нь туулайгаа мартжээ. Туулайг тайтгаруулж, өрөвдье. (Хүүхдүүд, багш нар туулайг тэжээдэг.)

Залуус аа, бид А.Бартогийн туулайн тухай “Бүжин” шүлгийг мэднэ.

Би нэг хүүхдийг шүлэг уншихыг урьж байна.

Bunny залууст зочлох дуртай байсан тул найзуудаа урьсан.

(Том, ​​жижиг туулай). Би хүүхдүүдийн өмнө янз бүрийн хэмжээтэй бөжин тавьдаг.

Залуус аа, надад том туулайнуудыг үзүүлээрэй? (Найралт болон хувь хүний ​​хариулт).

Надад бяцхан туулай харуулах уу? (Том, ​​жижиг туулай харуулахыг 2-3 хүүхдээс нэг бүрчлэн хүс).

Хүүхдүүдийг "Том", "Жижиг" гэсэн үгсийг дуудахыг урамшуул.

Залуус аа, үнэг ойролцоо алхаж байна, тэр бөжин барихыг хүсч байна.

Мөөгний доорх цэвэрлэгээнд бөжин нууцгаая. (Би хоёр мөөгийг харуулж байна.)

Бид том туулайнуудыг том мөөгний доор, жижиг туулайнуудыг жижиг мөөгний доор нуух болно.

(Хүүхдүүд бөжин нууж байна, багш тоглоомон үнэгтэй туулай хайж байна).

Сайн байна, залуус бөжинд үнэгнээс нуугдаж байхад тусалсан.

Би хүүхдүүдийг сандал дээр суухыг урьж байна.

2.( Би хүүхдүүдийн анхаарлыг фланелграф руу хандуулдаг).

Залуус аа, хар даа, манай бүлэгт нар бууж байна, гэхдээ яагаад ч юм гунигтай байна. (Би хүүхдүүдэд нар яагаад гунигтай байгааг хэлэхийг санал болгож байна).

Нар ямар ч туяагүй.

Залуус аа, нарны туяа өгцгөөе.

(Би хүүхдүүдэд цацрагийг үзүүлдэг).

Би хэдэн туяатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт их байна.

Саша, надад хэдэн туяа байна вэ?

Хүүхдийн хариулт. - Маш их.

Жулиа, надад хэдэн туяа байна вэ?

Хүүхдийн хариулт их байна.

Полина, нэг туяа аваад наранд өг. Хүүхэд туяа авдаг.

Би асуув: - Полина, чамд хэдэн туяа байдаг вэ?

Хүүхдийн хариулт. - Нэг.

Хүүхэд наранд гэрлийн туяа тавьдаг.

(2 - 3 хүүхдээс асуу, дараа нь бүх хүүхдүүд туяа авч наранд түрхэнэ).

Би амаа сольж байна, хонгор минь. Хараач, нар инээмсэглэж, баярлаж байна.

3. Биеийн тамирын дасгал.

4. Хүүхдүүд сандал дээр сууна

V - л.- Залуус аа, та бөмбөлөгөөр тоглох дуртай юу?

Миний бөмбөгнүүд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай.

Федя, энэ бөмбөг ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдийн хариулт.- Улаан.

V - л. - Ксюша, бөмбөг ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдийн хариулт.- Шар. (4 хүүхдээс асуудаг).

Бөмбөгний өнгөнд тохирсон туузыг бөмбөг бүрт холбохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд ээлжлэн даалгавраа гүйцэтгэдэг. Замдаа би асуухад тууз ямар өнгөтэй вэ?

Сайн байна, энэ хэдэн сайхан бөмбөг байна.

Залуус аа, та бөмбөлөгөөр тоглохыг хүсч байна уу? Би хүүхдүүдэд бөмбөлөг гаргаж, тэдэнд өгдөг.

Хөгжилтэй хүүхдүүд

Олон өнгийн бөмбөг.

Би зугаалахаар явахдаа

Би бөмбөгийг утаснаас барьж байна.

Би бөмбөгөнд үнэхээр харамсаж байна

Тэр яагаад жингээ хасаад байгаа юм бэ?

Хичээл дууслаа. Хүүхдүүд зочдод баяртай гэж хэлдэг

Та бас сонирхож магадгүй:

Камео ба түүний Дорнод дахь Жеммагийн түүх
Жемма бол өнгөт чулуу, эрдэнийн чулуугаар хийсэн бяцхан сийлбэрийн жишээ юм - глиптик. Энэ үзэмж...
Унасан гогцоотой пуловер
98/104 (110/116) 122/128 Танд утас (100% хөвөн; 125 м / 50 гр) хэрэгтэй болно - 250 (250) 300...
Хувцасны өнгөний хослол: онол ба жишээ
Янз бүрийн өнгө, сүүдэрт зориулсан нийтлэлийн цуглуулгаа үе үе дүүргэдэг...
Ороолт уях загварлаг аргууд
Хүзүүндээ зөв зүүсэн ороолт нь гадаад дүр төрхөд нөлөөлж, дотоод...