Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд

Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Сатин оёдолтой хөл

Бөөрөнхий бэлгийг хэрхэн савлах вэ - ямар ч тохиолдолд анхны санаанууд

Grünes Gewölbe ногоон хонгил

Насосгүй агаарын матрасыг хэрхэн зөв буулгаж, шахах вэ Хүүхдийн усан сэлэлтийн дугуйг хэрхэн яаж буулгах вэ

Хүмүүс үнэнийг хэлэхийн төлөөх залбирал

Нөхрөөсөө хэрхэн салж, гэр бүлээ орхих вэ Дарангуйлагч нөхрөөсөө хэрхэн үүрд салах вэ

Сэдвийн талаархи эссэ: Миний гэрийн үүрэг Хүмүүсийн ёс суртахууны дүрэм

Олон склерозтой эмэгтэйчүүдэд жирэмслэлт, төрөлт, төрсний дараах үеийн явцын онцлог

Оффисын романс: дууссаны дараа юу хийх вэ?

Загварчлах хичээлийн хураангуй (пластинографи). Сэдвийн аппликейшн, загварчлал (дунд бүлэг) хичээлийн тойм: Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй. Дунд бүлэгт "Өвлийн ландшафт" хуванцар зураг

Никитина Юлия Александровна

Хүүхдийн цэцэрлэг "Алтан түлхүүр"

Таксимо хот

Пластилинографийн хичээлийн тэмдэглэл Сэдэв:"Мөөгний мөөг ойд ургадаг"
дунд сургуулийн хүүхдүүдтэй

Зорилтууд:

  • хүүхдүүдэд мөөгний ерөнхий ойлголтыг бий болгох;
  • Бодит ба дүрслэгдсэн мөөгний хэлбэрүүдийн хоорондын холбоог олох, тэдгээрийн байгалийн шинж чанар, өнгийг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  • Хуванцар хавтангын шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх: зөөлөн, уян хатан, өгөгдсөн хэлбэрийг авах чадвартай.

Тоног төхөөрөмж: зузаан картон (хагас А4 формат), хуванцар багц, стек, загварчлах самбар, мөөгний зураг, мөөгний дамми.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, намар ойд маш олон мөөг байдаг. Одоо би танд хэдэн оньсого, оньсого хэлж өгье, та эдгээр мөөгийг юу гэж нэрлэдэгийг таахыг хичээгээрэй.

(Багш оньсого асууж, нэгэн зэрэг үзүүлнэ

Мөөгний зураг эсвэл дамми.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөөгний дээгүүр - гол нь,
Гөлгөр, сайхан.

Тэр хүчтэй хөл дээрээ зогсож,
Одоо сагсанд байна.

(Хариулт: цагаан мөөг, boletus.)

Ойн захад,
Харанхуй ойг чимэглэж,
Тэр яншуй шиг сэргэлэн өссөн,
Хортой...

(Хариулт: ялааны агарик.)

Сайн байна, та бүх оньсого тааварлалаа! Та нарын хэд нь эцэг эхтэйгээ мөөг түүж явсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо хэн ямар мөөг хийхээ шийдье. Надад boletus мөөг, дэгдэмхий мөөг, russula байна. Та сонгосон уу? Сайн байна! Мөөгийг ишнээс нь зурж эхэлцгээе. Бүх мөөг цагаан өнгөтэй. Энэ нь бидэнд цагаан хуванцар хэрэгтэй гэсэн үг юм. Boletus мөөг нь зузаан, хүчтэй хөлтэй тул та хуванцараас том хэсгийг аваад хиам болгон өнхрүүлэх хэрэгтэй. Мөн дэгдэмхий, руссула нар нимгэн хөлтэй байдаг. Эдгээр мөөгийг дүрслэхийг хүсч буй хүмүүс бага хэмжээний plasticine авч, нимгэн хиамыг өнхрүүлэх хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд хуванцараар хийсэн хиамыг өнхрүүлдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хиам бэлэн болсон тул тэдгээрийг картонон дээрээ мөөгний хөлөнд хавсаргах хэрэгтэй. Үүссэн хөлийг жигд дарж, суурь дээр тэгшлээрэй. Өвсний хувьд бидэнд ногоон хуванцар хэрэгтэй. Хэд хэдэн жижиг хэсгүүдийг авч, өвсний ирэнд зориулж жижиг хиам болгон өнхрүүл. Дараа нь бид тэдгээрийг хөлний ёроолд хэрэглэж, янз бүрийн чиглэлд тэгшлэнэ. Одоо малгай хийх цаг болжээ. Boletus мөөг нь гөлгөр, гялалзсан хүрэн малгайтай бол ялаа мөөг нь цагаан өнгийн цэгүүдтэй урт улаан малгайтай байдаг. Руссула өөр өөр малгайтай, тэднийг саарал болгоё. Өөрт хэрэгтэй өнгөт хуванцарыг аваад бөмбөг болгон өнхрүүлэн малгайны голд байрлуулна. Дараа нь тэгшлээд, мөөгний малгайнд хуванцарыг жигд тараана. Одоо малгай дээрх овойлт, цухуйсан хэсгүүдийг жигд болгоцгооё. Ялаа мөөг хийдэг хүмүүс цагаан цэгүүдийг хийхээ бүү мартаарай. Үүнийг хийхийн тулд цагаан хуванцараар хийсэн жижиг бөмбөлөгүүдийг хуруугаараа өнхрүүлж, таглаад хавсаргана.

Биеийн тамирын хичээл "Бидний нүүрэнд салхи үлээж байна"

Хүүхдүүд сандлын дэргэд зогсоод багштай хамт хөдөлгөөн хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна. (Нүүрнийхээ өмнө гараа урагш сунга.)

Мод найгав (Гараа дээш өргөж, модны титэмийг дүрслэн, баруун, зүүн тийш нугалав.)

Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм. (Гараа урдаа барьж, гүехэн гүехэн дасгал хий.)
Мод улам өндөр болж байна. (Гараа дээш өргөөд, хөлийн үзүүр дээр аажмаар дээшилж, сунгана.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо танд юу байгааг харцгаая. Би чамд мөөгний тухай хөгжилтэй дуу дуулах болно, та анхааралтай сонсоорой. Би таны зурсан мөөгийг нэрлэхэд зургаа хурдан дээш өргө.

Ой, ой, ойд амьдардаг байсан

Жижиг мөөг.

Оросууд түүнийг "Манай бяцхан зулзага" гэж дууддаг.

Улаан ялаанууд толгой сэгсэрч,

Тэд яагаад түүнийг өөрсөддөө, өөрсөдтэйгөө авч явдаг юм бэ?

Сайн байна! Та жинхэнэ ойн мөөгтэй болсон.

Пластинографи. Plasticine applique төрөл.

Пластилинографи нь цаас, картон эсвэл бусад суурин дээр хуванцараар цутгасан зургийг бүтээх зарчим бөгөөд үүний ачаар зургууд нь их бага хэмжээгээр гүдгэр, хагас эзэлхүүнтэй байдаг.

Plasticine-тэй тогтмол ажиллах нь хүүхдэд янз бүрийн, нарийн төвөгтэй техникийг ашиглан илүү нарийн төвөгтэй найрлагыг бий болгох боломжийг олгодог.

Пластилин ба тод хуванцар нь хэрэглэхэд тохиромжтой, учир нь боловсруулж, хүссэн хэлбэрийг нь өгөхөд хялбар байдаг. Мөн програм нь өөрөө хэлбэрээ удаан хугацаанд хадгалдаг. Хуванцар хавтангийн хувьд танд олон өнгийн хуванцар, картон (өнгөт эсвэл цагаан) хэрэгтэй болно, үүнээс гадна түрхэлтийг шилэн гадаргуу дээр хийж, дараа нь ижил шилээр хучиж, хүрээ рүү оруулна.

Аппликацын сэдэв нь нүүрстөрөгчийн цаас ашиглан гадаргуу дээр шилжүүлж болох ном, сэтгүүлээс ямар ч зураг байж болно.

Plasticine-ийн хэрэглээг янз бүрийн аргаар хийж болно. Ажиллахын тулд танд картон хуудас, сонгосон талбай, өнгөт хуванцар хэрэгтэй болно. Гурван хэмжээст дүрсийг баримал хийхтэй харьцуулахад хуванцар хавтангийн давуу тал нь та онгоцон дээр маш үзэсгэлэнтэй, тод зургийг бүтээх боломжтой бөгөөд үүнээс хамаагүй бага материал шаардагдах болно.

Эхлээд та дуртай зургаа картон цаасан дээр эсвэл маркераар шилэн дээр шилжүүлж, зургийн хэсэг бүрийг тохирох өнгийн хуванцараар дүүргэх хэрэгтэй бөгөөд үүнийг жижиг бөмбөлөг, туг эсвэл бүхэл хэсгүүдээр хийж, ирмэгийг нь өгч болно. стек бүхий хүссэн хэлбэр.

Шилэн дээрх хэрэглээ

Шилэн хэсгийг эхлээд саван эсвэл шилэн угаалгын нунтагаар сайтар угааж, салфеткаар хатаана. Ашиглалтын явцад гэмтэл учруулахгүйн тулд шилний ирмэгийг соронзон хальс эсвэл туузаар битүүмжлэх нь дээр. Зургийг маркер ашиглан шилэнд шилжүүлж, зургийн элементүүдийг хуванцараар дүүргэж, шаардлагатай хэмжээтэй хуванцарыг сонгоод гартаа сайтар нухаж, шилэн дээр түрхээрэй. Та хуруугаараа эсвэл шилээр түрхэж, нимгэн давхарга үүсгэхийн тулд гадаргуу дээр болгоомжтой дарж болно. Шинэ өнгийг дараалан, тусад нь хэрэглэх ёстой. Өргөдөл дууссаны дараа та туузыг ирмэгээс нь салгаж, хуванцар гадаргуу дээр өнгөт цаасны дэвсгэр байрлуулж, дээр нь ижил хэмжээтэй өөр шил, дараа нь зузаан картон байрлуулна. Үүссэн ажлын контурыг өнгөт цаасны туузаар хучиж, цэвэрхэн хүрээ үүсгэ. Програмыг зузаан картон хуудсан дээр хийж болно, гэхдээ энэ тохиолдолд хуванцараас тослог толбо суурь дээр үлдэх болно.

Plasticine хэрэглээний төрлүүд

Бүхэл хэсгүүдээс хэрэглэх. Пластилин зураг

Уран зураг нь plasticine applikue-ийн илүү төвөгтэй хувилбар юм. Энэ материалтай ажиллахад тодорхой ур чадвар, өнгө холих чадвар, нарийвчлал шаардагдана. Энгийн жижиг хэмжээтэй зураг бүхий plasticine уран зургийн технологийг эзэмшиж эхлэх нь хамгийн сайн арга юм. Пластилин техникийг ашиглан зураг зурах явцад хүн бүр өөрийн гэсэн хэв маяг, арга барилыг боловсруулж, материалтай ажиллах итгэл, ая, сүүдэр олж авах өөрийн жор, түүнчлэн жижиг заль мэх, нууцыг олж авдаг. Хэд хэдэн энгийн, жижиг зургуудыг дуусгаснаар. Илүү нарийн төвөгтэй ажилд шилжих боломжтой болно.

Тиймээс, хуванцараар зураг бүтээхийн тулд танд хуйвалдаан (өөрийн эсвэл ном (сэтгүүл), суурь, багц багц, хуванцараар зураг хийх техникийн талаар бага зэрэг анхан шатны мэдлэг хэрэгтэй болно.

Зузаан картон, plexiglass хавтан эсвэл фанер нь хуванцараар будах үндэс суурь болно. Пластилинаар хийсэн зураг нь түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдээс хамааран хавтгай эсвэл гүдгэр байж болно.

Пластилинаар хийсэн зураг нь тэгш гадаргуутай бөгөөд тосон зурагтай төстэй бөгөөд рельефийн загварт бүрэлдэхүүн хэсгүүд нь түүний гадаргуугаас бага зэрэг цухуйж болно.

Зураг нь дөрвөлжин, дугуй, зууван гэх мэт байж болно. Пластилиныг суурь дээр стек эсвэл хуруугаараа хэрэглэдэг. Пластилиныг картон дээр гараар тараах нь хамгийн сайн арга юм, учир нь даралттай материал нь гадаргуу дээр жигд давхаргад байрладаг тул тосон будгаар сойзоор цохих үр дүнд хүрдэг.

Зургийг янз бүрийн аргаар хөнгөвчлөх боломжтой - стек ашиглан элементүүдийг бий болгох, бие даасан хэсгүүдийг сийлбэрлэх, хайчаар зүсэх, зүслэгийг өргөх, хуванцарыг шигшүүрээр үрэх, сармис дарагчаар шахах гэх мэт.

Юлия Быкова
"Гэгээн гацуур мод" пластилинографийн хичээлийн хураангуй.

Пластилинографийн хичээлийн тэмдэглэл 2-р бага хүүхдүүдтэй бүлгүүд:

« Зул сарын гацуур мод гоёмсог» .

Бэлтгэсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч Быкова Ю.

Зорилтот:

4-т хүүхдийн хөдөлмөрийн чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдэд шинэ жил гэх мэт баярын тухай ойлголтыг бий болгох.

Хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн чадвар, бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөл, гарны нарийн моторт чадварыг идэвхжүүл.

Урьдчилсан ажил:

Чимэглэлийн талаар хүүхдүүдтэй хийсэн яриа Шинэ жилийн гацуур мод.

Өгөгдсөн сэдвээр түүхийн зургуудыг үзүүлэх.

тухай оньсого таавар Зул сарын гацуур мод.

Материал:

Цэнхэр өнгийн А4 хуудасны хагас нь зурсан их биетэй Зул сарын гацуур мод. Ногоон хуванцар, улаан, шар. Дууссан ажлын жишээ Зул сарын гацуур мод.

Хичээлийн явц:

V-l: Залуус аа, та удахгүй ямар баяр болохыг мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Шинэ жил!

V-l: Мэдээж сайн!

Би ийм загварлаг хүн

Хүн бүрт ямар гэнэтийн бэлэг вэ!

Би бөмбөлгүүдийг, гялалзах дуртай,

Аливаа чимэглэл.

Гэхдээ надад итгээрэй,

Их асуудал

Тэд намайг хувцасладаг

Жилд нэг л удаа!

(гацуур)

Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ -

Гэрэлт гялалзсан зогсож байна,

Ямар тансаг чимэглэсэн бэ.

Надад хэлээч, тэр хэн бэ?

(гацуур)

V-l: Залуус аа, бидний амралт байгаагүй бол ямар байх байсан бэ? Зул сарын гацуур мод, гэхдээ биднийх энгийн биш, гэхдээ хуванцар. Тэр ид шидээс бидэн дээр ирсэн хуванцар ой.

(Багш хүүхдүүдтэй хамт дээжийг хардаг Зул сарын гацуур мод.

сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах Зул сарын гацуур мод.)

V-l: Залуус аа, одоо бид шинэ жилийн гайхамшгийг бүтээж эхэлнэ Зул сарын гацуур мод.

Ажлын явц.

Таны өмнө цэнхэр цаас хэвтэж, үүн дээр бидний ирээдүйн их биеийг дүрсэлсэн байна Зул сарын гацуур мод. Ногоон ав хуванцар, үүнээс жижиг хэсгийг чимхэж, бөмбөг болгон өнхрүүлэн, бидний их биений дээд хэсэгт холбоно. Дараа нь долоовор эсвэл эрхий хуруугаа ашиглан сунгана хуванцар, гацуурын мөчир үүсгэдэг. Дараа нь бид өөр нэг хэсгийг чимхэж, ижил аргаар бөмбөг үүсгэж, өмнөх хөдөлгөөнийг давтана. Бид их биеийг бүхэлд нь мөчрөөр бүрхэх хүртэл үүнийг хийдэг. Хэзээ Зул сарын гацуур мод бэлэн болно, хөгжилтэй хэсэг болох чимэглэл рүү орцгооё. Улаан, шар өнгийн хэсгүүдээс хавчих хуванцар, тэдгээрийг бөмбөг болгон өнхрүүлж, бөмбөгийг гацуур мөчир дээр дар.

V-l: Өө, юу Бид хөөрхөн зул сарын гацуур модтой болсон! Жинхэнэ шинэ жилийн ой!

(Хүүхдүүд бүтээлүүдийг шалгаж, харьцуулж, олж авсан үр дүнг хэлэлцдэг).

V-l: Залуус аа, одоо бид жаахан амарч, хуруугаараа тоглох болно.

Хурууны гимнастик « Зул сарын гацуур модыг чимэглэх»

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав /Эрхий хуруунаас эхлэн хоёр гарын хурууны үзүүрийг ээлжлэн холбоно/.

Зул сарын гацуур модтой болцгооё хувцаслах. /Алга нийлнэ "байшин"толгойноосоо дээш гараа хажуу тийш нь дэлгэнэ/.

Бид бөмбөгийг өлгөх, /хоёр гарын хурууны үзүүрийг холбон бөмбөг үүсгэнэ/.

Гялалзсан гар чийдэн, /Алгаа нийлүүлэн, хуруугаа дэлгэх, алгаа урагш хойш эргүүлэх хөдөлгөөн хийх/.

Merry яншуй, /Урт хамар харуулах/.

Мөн янз бүрийн тоглоомууд: /Алгаа урагш сунгана/.

Бас дэггүй баавгай / Үзүүлж байна "баавгайн сарвуу"мөн хажуу тийш найгах/.

Мөн бяцхан туулай - хулчгар. /Алганы алгаа толгой руу нь түрхэнэ/.

V-l: Залуус аа, та өнөөдөр ямар сайхан ажил вэ! Маш үзэсгэлэнтэй Шинэ жилээр чимэглэсэн гацуур мод!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Ид шидтэй эрвээхэй" дунд бүлгийн пластилинографийн хичээлийн хураангуй."Гайхамшигт хуванцар" дугуйлан хураангуй. Сэдэв: "Ид шидтэй эрвээхэй". Зорилго: Эрвээхэйний тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх, байгалийн гоо үзэсгэлэнг олж харахыг тэдэнд сургах. Хүмүүжүүл.

"Эх орны нийслэл бол Москва" пластилинографийн нээлттэй хичээлийн хураангуйДүрслэх урлагийн нээлттэй хичээлийн хураангуй (гоёл чимэглэлийн хавтан) "Эх орны нийслэл бол Москва" Ахлах бүлэг Хотын захиргаа.

Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: ТХГН-ийн “Уран сайхны бүтээлч байдал”, “Танин мэдэхүй” ТХ, “Уран зохиол унших” ТБ, “Биеийн.

"Гэгээн гацуур мод" програмын хичээлийн хураангуй"Гоёл чимэглэлийн гацуур мод" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй Зорилго: "Гоёл чимэглэлийн гацуур мод" сэдвээр програм зохиох. Бэхэлгээний аргуудыг харуулах, бэхжүүлэх.

"Гэгээн гацуур мод" дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.Дунд бүлэгт “Гоёлтой гацуур” зурах тухай NNOD-ийн тэмдэглэл. Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд шинэ жилийн дүр төрхийг зургаар илэрхийлэхийг заа.

Пластилинографи бол манай сургуулийн өмнөх боловсролын практикт шинэ чиг хандлага юм. Эхлээд харахад хуванцар нь шинэ зүйл биш юм. Гэхдээ,.

Дунд бүлэгт "Ардын соёл, уламжлалтай танилцах" сэдвээр мастер ангиуд.

Зюркалова Наталья Геннадьевна, Тюмень хотын 166-р МАДОУ цэцэрлэгийн багш.
Тодорхойлолт:Энэ материал нь сурган хүмүүжүүлэгчид, нэмэлт боловсролын багш нар, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эцэг эхчүүд, зүгээр л бүтээлч хүмүүст хэрэгтэй болно. Энэ материал нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Ардын соёл, уламжлалтай танилцах" сэдвээр пластилинографийн мастер ангиудыг толилуулж байна. Сэдвийн энэ хугацаанд дунд бүлгийн хүүхдүүд ардын тоглоомуудтай танилцдаг: матрешка хүүхэлдэй, Дымково тоглоом: залуу эмэгтэй, морь, кокерел гэх мэт.

Зорилтот:пластилинографийн техникийг ашиглан ажил гүйцэтгэх
Даалгаварууд:
-пластинографийн үндсэн аргуудыг үргэлжлүүлэн заах (дарах, түрхэх, чимхэх, дарах, өнхрүүлэх);
-өгөгдсөн орон зайд ажиллаж сурах;
- нарийн моторт ур чадвар, гар зохицуулалт, нүдний хяналтыг хөгжүүлэх;
- хуванцараар болгоомжтой ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
Ажлын материал:
-пластин, загварчлах самбар, стек.
Загварууд:



Мастер анги №1 "Матрёшка бол хөөрхөн"

Хөтөлбөрийн агуулга:
-Оросын матрешка тоглоомыг танилцуулж, түүний гэрэл гэгээ, дэгжин байдалд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулах
-Гоо зүйн ойлголт, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх
- Хуванцар ашиглан зураг зурж сур
- Бие даасан байдал, үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх

Модон найз охидууд
Тэд бие биедээ нуугдах дуртай,
Тэд тод хувцас өмсдөг
Тэднийг матрешка хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг


Матрешка нарны даашинзыг чимэглэж эхэлцгээе. Эхлээд та нарны даашинзны дунд цэцэг хийх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та жижиг хуванцарыг чимхэж, жижиг хиам болгон өнхрүүлэн матрешка дээр дарж цэцэг үүсгэх хэрэгтэй.


Үүнийг хийхийн тулд ногоон навч нэмж, ногоон хуванцараас жижиг хэсгийг чимхэж, хиам болгон өнхрүүлж, цэцгийн ойролцоо дараарай. Стек дотор зураас хийж, хуудсыг тодруул. Дараа нь тавиурыг салгаж, жижиг хуванцар хэсгийг аваад, нимгэн туг гаргаж, үүрлэсэн хүүхэлдэй дээр дараарай.


Доод талд нь загвар нэмнэ үү. Бөмбөлөгүүдийг өнхрүүлэн доош нь дарж, бөмбөгний дээд талд жижиг бөмбөг хийж, загварыг илүү тод болгоно.


Дараа нь та үүрлэсэн хүүхэлдэйний ороолтыг будах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд хуванцарыг жижиг хэсэг болгон чимхэж, загвар дээр тараана.


Өөр загвар нэмбэл матрешка бэлэн боллоо! Ийм л үүрлэсэн хүүхэлдэйг хүүхдүүд хийсэн.


Хүүхдүүдийн хувьд үүрлэсэн хүүхэлдэйний янз бүрийн хувилбаруудыг санал болгосон: зурагтай будах ном, зураггүй загвар.

Мастер анги №2 "Дымково залуу эмэгтэй"

Хөтөлбөрийн агуулга:
-Дымково охины тоглоомын онцлог, өвөрмөц байдлыг хүүхдүүдэд танилцуулах (үүслийн түүх, өнгө, элементүүд)
-Дымково тоглоомыг (залуу хатагтай) харж сурах, алаг банзал чимэглэх элементүүдийг онцлон харуулах; тойрог, цэгүүдээр чимэглэ
-Тэгш хэм, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх
-Оросын ардын урлагийг сонирхох сонирхлыг төлөвшүүлэх

Дымково залуу бүсгүй
Тэр удаан алхаж байна.
Бүгд түүнийг биширдэг -
Өө, ямар сайн!


Залуу бүсгүйн буддаг номыг ав


Бид залуу эмэгтэйн банзалыг чимэглэж эхэлдэг. Бид хуванцарыг жижиг хэсэг болгон чимхэж, бөмбөгийг хуруугаараа өнхрүүлж, банзал руу нааж, хуруугаараа дарна.
Дараа нь бид тугуудыг өнхрүүлж, хэв маягийн дагуу байрлуулна.


Тугны хооронд тасархай бөмбөлөгөөр чимэглээрэй.


Том бөмбөлгүүдийн дээр жижиг бөмбөлөг-цэгүүд нэмбэл тойрог дотор цэгүүд гарч ирнэ.


банзалны ёроолд жижиг цэгүүд, том цэгүүдийг нэмнэ


Дараа нь том цэгүүдийг жижиг цэгүүдээр чимэглээрэй. Энгийн харандаа ашиглан бид цэгүүдэд сэтгэгдэл төрүүлэх болно.


Одоо залуу бүсгүйн царайг арчилж, бүх элементүүдийг сонгоцгооё.


Бид залуу эмэгтэйн хүрэмийг чимэглэсээр байна.


Бид бөмбөлгүүдийг цэгүүдээр чимэглэж, бүх нарийн ширийн зүйлийг тугны тусламжтайгаар тодруулж, тасархай бөмбөгөөр чимэглэнэ.


Мөн бид титэм дээр загвар гаргах болно.



Залуу эмэгтэй бэлэн байна!


Харин шавь нар маань ийм л залуухан хүүхнүүд болсон.

Мастер анги №3 Дымково морь

Хөтөлбөрийн агуулга:
-Хүүхдэд морины дүрсийг тод хуванцар хээгээр чимэглэх, хээг биеийн дагуу эгнээнд байрлуулах,
-Дымково зургийн элементүүд - дэлбээ ба цэгүүдийг үргэлжлүүлэн танилцуулах,
-заасан дарааллаар ажил гүйцэтгэх
- Plasticineography техникийг бататгах


Шавар морь уралдаж байна
Та чадах чинээгээрээ зогсож байна!
Та сүүлээ барьж чадахгүй,
Хэрэв та дэлээ алдсан бол!

Бүх ажлыг дээр дурдсан зарчмын дагуу дараах аргуудыг ашиглан гүйцэтгэдэг: чимхэх, өнхрөх, өнхрөх, дарах.


Өнгө будах ном ав


Бид морийг бөмбөлөг цэгүүдээр чимэглэж, эгнээнд байрлуулдаг


Бид түрхэх техникийг ашиглан морины дэлийг хийж, стекээр жижиг цус харвалт хийдэг

"Хөгжилтэй цасан хүн" хуванцараас урвуу аппликейшн. Алхам алхмаар зураг бүхий мастер анги.

Урвуу аппликейшн- энэ нь эсрэг талын програм юм. Энэ нь ил тод үндсэн дээр хийгдсэн бөгөөд түүний урвуу тал нь урд тал нь болдог.

Матвеева Любовь Викторовна, бага сургуулийн багш.
Зорилго: Мастер анги нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нар, засч залруулах дотуур байрны багш нар, бага сургуулийн багш нар, түүнчлэн нэмэлт боловсролын багш нарт хэрэгтэй болно. Ажлыг дангаар нь эсвэл хосоор нь хийж болно.
Зорилтот:Хуванцараас "Хөгжилтэй цасан хүн" урвуу хэрэглээг хэрхэн хийхийг сур.
Боловсролын зорилго:
- хуванцараас урвуу түрхэх шинэ техникийг нэвтрүүлэх;
- хуванцар болон стектэй ажиллах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх;
- материал, тэдгээрийн шинж чанар, ашиглалтын технологийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх; практик ур чадварыг бий болгох.
Хөгжлийн даалгавар:
- даалгаварт чиг баримжаа олгох, ажлын явцыг төлөвлөх явцад оюутнуудын сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
- гар, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын даалгавар:
- гоо зүйн амт, бие даасан байдал, нарийвчлалын боловсрол.

Материал ба багаж хэрэгсэл:

plasticine, стек, ламинатан хуудас (наасан) (эсвэл зузаан тунгалаг хальс, шил, хуванцар), будах.

Та дараах үйл ажиллагаа эсвэл хичээлийг эхлүүлж болно:

Оньсого жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ?
Замуудыг нунтагласан
Би цонхыг чимэглэсэн.
Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв
Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.
(өвлийн тухай).


-Та өвлийн ямар саруудыг мэдэх вэ? (12, 1, 2-р сар).
-Өвөл цаг агаар ямар байдаг вэ? (хүйтэн, хүйтэн)
- Өвөл дэлхий юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ? (цас)
-Ямар цас ордог вэ? (цагаан, сэвсгэр, цайвар, хүйтэн, наалдамхай, нойтон).
-Хүүхдүүд ээ, та өвлийн улиралд гадаа алхахдаа юу хийх дуртай вэ? (Чарга, цанаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох, цасан гулсуур хийх гэх мэт)
- Хэрэв та оньсого тааварлавал өнөөдөр хичээл дээр бид юу хийхээ мэдэх болно.
Хашаанд гарч ирэв
Арванхоёрдугаар сард хүйтэн байна.
Муухай, инээдтэй

Уран гулгалтын талбайн дэргэд шүүр барин зогсож байна.
Би өвлийн салхинд дассан.
Манай найз... (цасан хүн)


- Өнөөдөр бидэн дээр цасан хүн ирсэн. Тэр энд байна, гэхдээ манай цасан хүн маш гунигтай, түүнд найз байхгүй. Түүнд тусалцгаая.
- Надад хэлээч, та цасан хүн баримал хийх дуртай юу? Мэдээж сонирхолтой, хөгжилтэй.
- Цасан хүн юунаас бүтдэг вэ?
- Тэд яаж хийдэг вэ?
- Тийм ээ, эхлээд тэд том, том цасыг өнхрүүлдэг - энэ нь цасан хүний ​​бие байх болно. Дараа нь энэ эхний бөөн дээр хоёр дахь бөөгнөрөл тавигдсан бөгөөд энэ нь толгой болно. Хажуу талд нь хоёр жижиг дугуй бөөгнөрөл наалддаг - эдгээр нь гар байх болно.
- Манай Цасан хүн юунаас бүтсэн бэ, бидэнд юу хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (жишээ харуулах).


Тиймээс, ажлын хувьд танд хэрэгтэй болно: хуванцар, стек, ламинатан хуудас, будах, цаасан хавчаар.


Өнгөт хуудсыг хэвлэх.


- Ажил эхлэхийн өмнө биеийн тамирын дасгал хийцгээе
"Цасан хүн":
Бид цасан хүн хийж байна
Сэвсгэр цаснаас.
Анхны ком нь ийм л байна!
Тэр ийм л том юм.
Хоёр дахь нь арай жижиг,
Гурав дахь нь толгой байх болно,
Малгай хувингаас гарна,
Луувангийн хамар,
Мөн нүд нь хоёр хөгжилтэй гэрэлтэй байдаг.
Тэр үнэхээр инээдтэй юм;
Тэр чихнээс чих хүртэл инээдэг
Тэр хүүхдүүдийг баярлуулдаг.

Ажлын төлөвлөгөө:

1. Доод талд нь бид будгийг цаасан хавчаараар давхарласан хуудсан дээр бэхлэнэ.


2. Улбар шар өнгийн plasticine түрхэж, ирмэгийг нь стекээр тайрч, луувангийн хамар хийнэ.


3. Нүдэнд хар plasticine түрхэнэ.


4. Ам хийх: эхлээд бид хар хуванцараас туг ороож, дараа нь амны контурын дагуу (нааж байгаа мэт) хавтасласан хуудсан дээр дарна.


5. Цагаан хуванцар түрхэж, цасан хүний ​​толгойг хийж, ирмэгийг нь стекээр хайчилж ав.


6. Малгай хийж эхэлцгээе (та өөр өнгийг хослуулж болно).


7.


8. Бид улаан, нил ягаан өнгөөр ​​ээлжлэн ороолт хийж эхэлдэг.



9.Бид хар plasticine-аас товчлуур хийдэг.


10. Бид цасан хүний ​​биеийг цагаан хуванцараар хийж, ирмэгийг нь стекээр засдаг.


11. Шар өнгийн plasticine ашиглан бээлий хий.


12. Цэнхэр өнгийн сүүдэртэй plasticine ашиглан цасан хүний ​​эргэн тойронд цасан шуурга хий.


11. Будгийг арилгаж, эргүүлнэ. Ийм зүйл болсон.


12. Дараа нь та өөрийн төсөөлөл, бүтээлч чадвараа харуулж чадна.
Би доор нь цэнхэр картон тавив.


Би үүнийг квиллинг техник ашиглан цасан ширхгээр чимэглэсэн жаазанд хийсэн.


Ламинат пластилин аппликейшн ингэж гарч ирэв.
Малгай, ороолт дээрх өнгөний хослолыг солих, бээлийний өнгийг өөрчлөх, цасан хүнийг цэнхэр болгож, дэвсгэрийг өөрчлөх боломжтой бөгөөд та амжилтанд хүрнэ. минийхцасан хүн. Бүтээ, төсөөл. Танд амжилт хүсье!

Светлана Теренина

(хоёрдогч бүлэг No8 MBDOU No29, Азов)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Теренина С.Н.

MBDOU № 29, Азов, 2016 он.

Хичээлийн зорилго:"Пластинографи" уламжлалт бус урлагийн аргыг ашиглан зул сарын гацуур модыг бүтээх явцад бүтээлч сэтгэлгээг бий болгох, бие даасан бүтээлч үйл ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдийг уламжлалт бус загварчлалын техниктэй үргэлжлүүлэн танилцуулах - plasticineography;

Хуухдийн хуванцартай ажиллах чадварыг сайжруулах;

Хуванцар хэвлэх аргыг ашиглан хүүхдүүдийн ажиллах чадварыг хөгжүүлэх - хуруугаараа хиам, бөмбөгийг чимхэх, өнхрүүлэх, загвар дээр түрхэх, бэлэн гадаргууг тэгшлэх;

Уран сайхны илэрхийлэлээр яриаг хөгжүүлэх, үгсийн сан, бүтээлч төсөөллийг баяжуулах;

Хүүхдийн танин мэдэхүй, бүтээлч, мэдрэхүйн хөдөлгөөний хөгжлийг дэмжих, нийгэмшүүлэх;

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Бүлэгт сэтгэл хөдлөлийн таатай орчинг бий болгож, хүүхдүүдэд шинэ жилийн сэтгэл санааг хадгалах.

Урьдчилан таамагласан үр дүн:

Plasticine-ийн шинж чанарын талаархи мэдлэг, түүнтэй ажиллах үндсэн техникийг эзэмших;

Пластилинографийн техникээр ажиллах үндсэн техникийг эзэмших (хуруугаараа хиам, бөмбөгийг чимхэх, өнхрүүлэх, загвар дээр түрхэх, бэлэн гадаргууг тэгшлэх);

дээжийн дагуу гар урлалын бие даасан үйлдвэрлэл;

Хөдөлмөрийн ур чадвар, бүтээлч санаачлага, шаргуу хөдөлмөрийг хөгжүүлэх.

Ажилд шаардагдах материалууд:

Шинэ жилийн сүлд модны арга зүйн зураг, чимэглэл, гэрэл зураг;

Багшийн хийсэн дээж;

Картон загвар, өнгөт цаасны хуудас, гялтгануур, цоолбороор хийсэн цасан ширхгүүд);

Цавуу, plasticine, загварчлах самбар, стек, гар алчуур.

Урьдчилсан ажил:

Залуус аа, бид одоо жилийн хэдэн цагт болж байна вэ? (Өвөл).

Бид өвлийн ямар гол баярт (Шинэ жил) бэлдэж байна.

Юугүйгээр шинэ жил гэж байдаггүй юм бэ? (Санта Клаусгүй, цасгүй, гацуур модгүй).

Тийм ээ, залуус аа, шинэ жилийн баярын гол зочин бол гацуур мод юм. Хүмүүс зул сарын гацуур модыг баярын үеэр хэрхэн чимэглэдэг тухай зургуудыг харцгаая (дидактик зураг, чимэглэлийг үзэх, гацуур модыг чимэглэхэд хүүхдүүдийн анхаарлыг татах - тоглоом, зүүлт, цагаан тугалга гэх мэт).

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуус аа, удахгүй байшин бүрт чимэглэсэн гацуур мод байх болно. Мөн манай хөгжмийн танхимд тэд зул сарын гацуур модыг чимэглэх болно. Бид түүнийг тойрон бүжиглэж, дуу дуулж, шүлэг уншина. Манай шинэ жилийн гоо сайхны тухай шүлэг сонсмоор байна уу? (Хүүхдүүд хариулдаг).

А.Бартогийн “Охидууд дугуйлан зогсов” шүлгийг унших нь.

Охидууд тойрог хэлбэрээр зогсов.

Тэд босоод чимээгүй болов.

Санта Клаус өндөр модны гэрлийг асаав.

Дээд талд нь од, хоёр эгнээний бөмбөлгүүдийг байдаг.

Зул сарын гацуур мод унтардаггүй,

Үргэлж шатаж байг!

2. Үндсэн хэсэг.

Залуус аа, шинэ жилийн модоо чимэглэж, дэнлүүгээ асаацгаая. Зул сарын гацуур модыг үзэсгэлэнтэй, гоёмсог болгохын тулд эхлээд гар, хуруугаа сунгацгаая.

Хурууны гимнастик "Herringbone"

Өглөө нь хүүхдүүд гайхсан (гараа хажуу тийш нь дэлгэж, мөрөө дээш өргөв)

Ямар гайхамшиг тохиолдов

Энэ шинэ жилийн үдэш үү?

Бид юу ч хүлээж байсан (тэд хуруугаа зангидаж, тайлдаг)

Тэгээд бид жагсаалыг харсан:

Цасан хүмүүс дараалан зогсож байна (тэд гараараа агаарт гурван тойрог зурдаг)

Нүд нь хөгжилтэй гэрэлтэж байна, (нүдээ аниад алгаа нээ)

Тэдний өмнө зул сарын гацуур мод байна (алгаа алгадах)

Сэвсгэр, зүүгээр бүрхэгдсэн.

Гар урлалыг алхам алхмаар хийх.

Залуус аа, мод ямар өнгөтэй вэ? Энэ нь зөв, ногоон, тиймээс бид зул сарын гацуур модны хувьд ногоон хуванцар авах болно.

Эхлээд та хуванцарыг бэлтгэх хэрэгтэй - алган дээрээ дулаацуулж, сайтар зөөлрүүлж, зуурна. Одоо бид жижиг хуванцар хэсгийг чимхэж, бөмбөг болгон өнхрүүлж, тэгшлээд картон загвар дээр түрхэнэ. Зул сарын гацуур модыг аль болох цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болгохын тулд бид хуванцарыг аль болох нимгэн түрхэхийг хичээдэг. Дараа нь дараагийн жижиг хуванцарыг авч, бөмбөг болгон өнхрүүлж, тэгшлээд, түрхэнэ. Загвар бүхэлдээ ногоон болж хувирах хүртэл үргэлжилнэ.

Одоо жигдрүүлж эхэлцгээе. Зул сарын гацуур мод жигд, чимэглэл нь цэвэрхэн байхын тулд бид хуванцарыг хуруугаараа тэгшлэв.

Зул сарын гацуур модыг чимэглэх цаг болжээ. Бид пластилин дээр чимэглэл тавьдаг - цасан ширхгүүд, одод, бэлэг.

Эцэст нь бид зул сарын гацуур модыг өнгөт цаасан дээр нааж, картаа цасан ширхгээр чимэглэдэг.

3. Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид ямар гайхалтай зул сарын гацуур модтой болохыг хараарай! Зул сарын гацуур мод маань олон сайхан найз охидтой болсондоо баяртай байна.

Хичээлийн үр дүн бол гар урлалын стенд дээр бэлэн болсон бүтээлүүдийн үзэсгэлэн юм.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Урлаг, гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбарын GCD-ийн хураангуй. Платинографи "Херринг яс" (ахлах бүлэг)Зорилго: хуванцар, хурууны гимнастикаар дамжуулан гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх ур чадварыг сайжруулах. Зорилго: “Урлаг, гоо зүй.

"Гөлөгний найзууд" сургуулийн өмнөх насны "пластинографи" аргыг ашиглан загварчлалын талаархи тэмдэглэл.Хөтөлбөрийн зорилтууд: Боловсролын зорилтууд: 1. Хүүхдэд уламжлалт бус харааны техникээр ажиллахыг заах - plasticineography. 2.

Сургуулийн өмнөх насны ахлах насныханд зориулсан "пластинографи" аргыг ашиглан загварчлах GCD-ийн хураангуй "Өвлийн шинэ хувцас"Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын зорилтууд: 1. Хүүхдэд уламжлалт бус харааны техникээр ажиллахыг заах - пластилинографи.

"Дэмжлэг морь" дунд бүлгийн гоёл чимэглэлийн зургийн хичээлийн хураангуйСэдэв: Хувцасны өмсгөлтэй морь Зорилго: Нудлаар хээ (цэг) хэрэглэж сур. Дымковогийн гол элементүүдийг зурах ур чадварыг бэхжүүлэх.

Сайн байцгаана уу, эрхэм хамт олон! Удахгүй хүн бүрийн хамгийн дуртай, хүсэн хүлээдэг шинэ жилийн баяр болох гэж байна. Мөн шинэ жилийн баяр юугүй байх вэ.

Та бас сонирхож магадгүй:

Зул сарын гацуур зүүгээр оёдог
Хүйтэн цаг агаарт зүү хатагтай, бүтээлч хүмүүс хийх хүсэл эрмэлзэлээ улам бүр нэмэгдүүл...
Шинээр төрсөн хүүхдийн амьдралын хоёр дахь сар
Зорилго: хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх. Бид таны харцыг барих чадварыг хөгжүүлдэг...
Хүүхэд шээхээсээ өмнө яагаад уйлдаг вэ?
1-12 сартай МЭДРИЙН ЗӨВЛӨГЧИЙН ЭМЧЛЭГЧИЙН УУЛЗАЛТАНД Залуу эцэг эхчүүд ихэвчлэн бүрэн...
Сарын тэмдэг ирэхээс долоо хоногийн өмнө жирэмсний шинж тэмдэг Жирэмсний толгой өвдөх шинж тэмдэг
Ямар ч эмэгтэй мэддэг: өглөө дотор муухайрах, толгой эргэх, сарын тэмдэг ирэхгүй байх нь эхний шинж тэмдэг юм ...
Хувцасны загварчлал гэж юу вэ
Хувцас хийх үйл явц нь сэтгэл татам бөгөөд бидний хүн нэг бүрээс маш их зүйлийг олж чадна ...