Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Эх, ургийн Rh зөрчил: магадлал, энэ нь хэзээ тохиолддог, яагаад аюултай вэ, юу хийх вэ, Rh зөрчилдөөний аюул юу вэ?

Дизайнерын бус DIY сүлжмэл Осман

Төрсөн өдөрт зориулсан сценари, ойд зориулсан насанд хүрэгчдийн тэмцээн

Сүлжмэл малгайг өөрийн гараар хэрхэн яаж чимэглэх, малгай дээр хатгамал хийх

Бошиглогч Елиагийн өдөр: баярын түүх, тэмдэг, уламжлал

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлгээний онцлог

Эхлэгчдэд зориулсан ирмэгийн гар урлал, цэцгийн хэв маяг

Цэцэрлэг, сургуулийн үр, үр тариа, хүнсний ногоо, жимс, цэцэг, пластилин, давстай зуурмаг, хуванцар лонх, цаас, эрдэнэ шишийн саваа, ижүүр, кофены шош, шүдний оо, навч, боргоцой, туулайн бөөр зэрэг гар урлалын болон аппликешны зараа

Жирэмсний гурав дахь гурван сар долоо хоногоор: хүүхэд хэрхэн хөгжиж байна

Таны даавуу зөөлрүүлэгчийг олоход тань тусална уу!

Улаан өндөгний баярын сагс: тэдгээрийг хэрхэн яаж хийх вэ Улаан өндөгний баярын өндөгний сагсыг хэрхэн яаж хийх вэ

Янз бүрийн насны охидод зориулсан сүлжмэл цамц: тайлбар ба хэв маяг

Мастер анги "Театрын маскууд Таны бүтээлч төсөөллийн дагуу хавтанг буд

Насосгүй агаарын матрасыг хэрхэн зөв буулгаж, шахах вэ Хүүхдийн усан сэлэлтийн дугуйг хэрхэн яаж буулгах вэ

Хүмүүс үнэнийг хэлэхийн төлөөх залбирал

Загварын ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй: "Туулай. Ахлах бүлэгт зориулсан "Ид шидийн загварчлал" хөтөлбөр

Ахмадишина Миляуша Азватовна
Боловсролын байгууллага:Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Азнакаевский дүүргийн Урманаево тосгон дахь MBOU дунд сургууль
Ажлын байрны товч тодорхойлолт:

Нийтэлсэн огноо: 2018-01-17 "Алхаж буй эмгэн хумс" сэдвээр загварчлах талаар ахлах бүлгийн тэмдэглэл. Ахмадишина Миляуша Азватовна сэтгэцийн болон бие бялдрын гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх, бие бялдрын эв нэгдэлтэй хөгжлийг хангах.

Нийтлэлийн гэрчилгээг харах

"Алхаж буй эмгэн хумс" сэдвээр загварчлах талаар ахлах бүлгийн тэмдэглэл.

Ахлах бүлгийн "Алхаж буй эмгэн хумс" сэдвээр загварчлах

Зорилтот:сэтгэцийн болон бие бялдрын гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх, бие бялдрын эв нэгдэлтэй хөгжлийг хангах.

Даалгаварууд:үндсэн төрлийн хөдөлгөөний ур чадвар, чадварыг сайжруулах

- хөдөлгөөнийг илэрхийлэх боловсрол

- өдөр тутмын биеийн тамирын дасгал хийх хэрэгцээг бий болгох

- эрүүл мэндийн үнэ цэнийн талаар ойлголт өгөх, эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох хүслийг бий болгох

OD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр цаг агаар ямар сайхан байна. Нар гийж байгаа нь хүн бүрийг сайхан сэтгэлтэй болгож, бие биенийхээ гарыг барьж, өдрийн мэндийг хүргэе.

Одоо би чамайг шүлгийг сонсохыг урьж байна:

Эмгэн хумс аажмаар мөлхдөг,

Навч дээр дүүжин

Эмгэн хумс өдөржингөө зөөдөг

Өөрийн гэсэн гэр.

Түүнийг өмсөхөд хэцүү байдаг

Тэр үүнийг тайлж чадахгүй!

Эмгэн хорхойд амьдрах газар хэрэгтэй,

Түүнд унтах газар хэрэгтэй байна!

Гэхдээ тэнд танихгүй хүн байхгүй

Үүнийг хэзээ ч даван туулахгүй!

Тэгээд байшингаа хамгаалдаг

Эмгэн хумс үргэлж сайн байдаг!

Энэ шүлэг хэний тухай ярьж байна вэ? Эмгэн хумс юу авч явдаг вэ? Эмгэн хумсны байшингийн нэр юу вэ? Эмгэн хумс яаж мөлхдөг вэ?

Зөв шүү, хүүхдүүд ээ, сайн байна!

Өнөөдөр бид дун баримал хийх болно. Манай эмгэнүүд цаг агаар сайхан байгаад баярлаж, зугаалахаар шийдсэн гэж төсөөлөөд үз дээ.

Хурууны тоглоом "Эмгэн хумс"

Эмгэн гэртээ суугаад эвэрээ цухуйлгаж, чимээгүй байна.

(Нэг гар нь "цэцэг". Ширээн дээр тохойндоо түшин зогсоно. Хуруу нь нугалж, дэлгэсэн. Алга нь

цоморлиг. Хоёр дахь гар нь эмгэн хумс юм. Эрхий, дунд, нэргүй хурууны үзүүрүүд хүрдэг. долоовор ба жижиг хуруунууд урагш сунгасан (дунгийн эвэр).

Энд нэг эмгэн хумс мөлхөж байна (“Эмгэн хумс” хажуу тийшээ найгадаг).

Удаан урагшаа. ( Ширээн дээр урагш мөлхөж байна).

Тэр цэцэг рүү мөлхөх болно, " Эмгэн хумс "цэцэг" рүү мөлхдөг).

Тэр дэлбээ хазах болно. ("Эмгэн хумс" нь хоёр дахь гарны ("цэцэг") хурууг ("дэлбээ") ээлжлэн зуурдаг.

Тэр толгойдоо эврээ татав, ( Гар ("эмгэн") нударгаараа муруйдаг ("эврээ татдаг").

Тэр байшинд нуугдаж, унтжээ. ( Хоёрдахь гар ("цэцэг") хаагдаж, "эмгэн хумс" -ыг "нахиалах" хэсэгт нуудаг).

Практик хэсэг (заавар):

Эмгэн хумсны баримал, зүлэг урлах

1) Эмгэн хумсны бүрхүүл хийхийн тулд нэг ширхэг хуванцар авч, хэсэг дээр нь идэвхтэй "амьсгалж", хуванцарыг сайтар нухаж, хуванцарыг "хиам" болгон сайтар эргүүлнэ ("" өнхрүүлээрэй" хиам” гэх мэтийг самбар дээр эсвэл алганы хооронд) хийж, одоо “хиам”-ыг спираль хэлбэрээр өнхрүүлцгээе.

2) Бид эмгэн хумсны биеийг өөр өнгийн хуванцараас хэвлэдэг. Бид жижиг хуванцар хэсгийг чимхэж, богино "хиам" өнхрүүлж, биеийг нь нугалж, ёроолд нь тэгшлэнэ.

3) Их бие болон бүрхүүлийг холбоно.

4) Нүдний хувьд бидэнд 2 жижиг цагаан бөмбөлөг, 2 бүр жижиг хар бөмбөг хэрэгтэй болно.

5) Амны хувьд жижиг улаан бөмбөгийг өнхрүүл.

6) Малгай хийхийн тулд 2 бөмбөг өнхрүүлээрэй: 1 илүү, 1 бага. Том бөмбөгийг тэгшлээд жижиг бөмбөгтэй холбоно. Эмгэн хумс дээр малгай тавицгаая. Эмгэн хумс бэлэн боллоо! Эмгэн хумсанд найз охинтой болгоцгооё! (Бид эхнийхтэй ижил аргаар өөр эмгэн хумс хийдэг.)

7) Одоо бид эмгэн хумснууддаа зүлэг хийх болно. Самбар дээр ногоон хуванцарыг тараана. Цэвэрлэгээг цэцэгсээр чимэглэцгээе.

Замыг загварчлах: нэг ширхэг бор хуванцар авч, урт "хиам" өнхрүүлэн, хавтгай дээр тэгшлээд нугалахад зам гарч ирнэ. Зүлгэн дээрээ наа. Зам дагуу мөлхөж байгаа мэт дунг зүлгэн дээр тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо жаахан амарч, биеийн тамирын дасгал хийцгээе.

Физминутка:(Дасгалыг шүлгийн текстийн дагуу гүйцэтгэдэг.)

Зам дагуу эмгэн хумс мөлхөж байна

Тэр байшингаа нуруун дээрээ үүрч,

Яаралтай биш чимээгүйхэн мөлхөж байна

Үргэлж эргэн тойрноо хардаг.

За, их ядрах үед

Тэр амрахыг хүсч байна,

Энэ нь хурдан сүйрч болно

Тэгээд дугуй бөмбөг болж хувирна.

Тусгал. Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр хэнийг сийлсэн бэ? Манай эмгэн хумснууд юу хийж байна вэ? Та цэвэр агаарт алхах дуртай юу? Та зугаалахдаа хэнийг авч явах вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Евграфова Наталья Евгеневна

1-р дээд зэрэглэлийн багш

GKKP "Гүлдэр" 8-р цэцэрлэг"

"Үлгэр Гжель" ахлах бүлгийн загварчлалын хичээл

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • Ард түмнийхээ авьяасаар бахархах, эзнээ хүндлэх, хамтын бүтээлийг өөрийн гараар бүтээх хүсэл эрмэлзэлийг төлөвшүүлэх - Гжэл үйлчилгээ.
  • Гжель керамик эдлэлийн жишээг ашиглан хүүхдүүдийг Оросын ардын гар урлалтай үргэлжлүүлэн танилцуулах.
  • "Пластинографи" техникийг ашиглан ажил хийж, Гжель будгийн хэв маягийн элементүүдээр хавтгай дүрсийг чимэглэж сур.
  • Ардын гар урлалын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх: Филимоново, Дымково, Городец, Хохлома.
  • Зохиолын мэдрэмж, гурван хэмжээст хавтгай дээр хэв маягийг сайхан зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн ардын урлаг, гар урлалын сонирхлыг хөгжүүлэх, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх, гоо үзэсгэлэнг төлөвшүүлэх.
  • Хүүхдийн яриа, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

"Үлгэр Гжель" слайд танилцуулга, ардын гар урлал, цагаан цаасаар хийсэн хавтгай ширээний хэрэгсэл, цэнхэр хуванцар, салфетка, самбар. TSO.

“Намайг битгий март” дууны аудио бичлэг. Ю.Чичкова, дууны үг. П.Синявский.

Урьдчилсан ажил:

Gzhel гар урлалтай танилцах. Хичээлдээ зориулж хуванцар бөмбөг хийдэг хүүхдүүд.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн уу залуусаа! Чамтай уулзахыг үнэхээр тэсэн ядан хүлээж байсан болохоор өглөөнөөс хойш миний сэтгэл санаа маш сайхан байлаа. Та цэцэрлэгт явахдаа баяртай байсан уу?

Би чамайг баяр баясгалангийн тойрогт урьж байна. гэж хэлье:

Сайн уу, алтан нар аа!

Сайн уу, хөх тэнгэр!

Сайн уу найзуудаа!

Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна!

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна, зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндчилье! Өнөөдөр бид аялалд гарна. А, чи аялах дуртай юу? Та бид хоёр гоо үзэсгэлэн, сайн сайхны ертөнц, ардын урчуудын гайхалтай бүтээлийн ертөнцөд аялах болно. Та одоо ямар гар урчуудийг таних болно.

Өнөө өглөө эрт шуудан зөөгч илгээмж авчирчээ.

Тэр ямар ер бусын болохыг хараарай? (янз бүрийн гар урлалын зүйлсийг илгээмж дээр наасан).

Үүнийг хэн бидэнд илгээсэн, дотор нь юу байгаа вэ? (хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг)

Бид илгээмжийг нээх үү? Хараач, энд маш олон янзын зүйл байна. Тэднийг гаргаад харцгаая. (хүүхдүүд илгээмжээс объектуудыг олж, зургийг нэрлэнэ)Гэхдээ өнөөдөр бид зөвхөн нэг гайхалтай загас агнуурын тухай ярих болно. Одоо та алийг нь сурах болно. Шүлэг сонс:

Цэнхэр, цагаан хоол

Надад хэлээч: чи хаанаас ирсэн бэ?

Хойд зүгээс ирсэн бололтой

Мөн цэцэгсээр цэцэглэв:

Цэнхэр, цэнхэр,

Нарийхан, үзэсгэлэнтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ хоолны нэр юу вэ? Зөв шүү, сайн байна!

Хүүхдүүд ээ, бид ардын урлаачдыг хөх цэнхэр үлгэрт үзэх аялалд явж байна. Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Одоо та өөрөө ойлгох болно. Сандал дээр очоод анхааралтай ажигла. Би чамд түүх ярьж өгье.

(1 слайд) Москва мужид ийм газар байдаг

Цагаан төгөл, хөх гол.

Оросын энэ нам гүм байгальд

Шидэт аялгууны цуурай сонсогдоно.

Мөн булгийн ус гэрэлтэж,

Мөн салхины амьсгал илүү сонсогддог.

Gzhel эрдэнэ шишийн цэцэг цэцэглэдэг,

Гзелийг битгий мартаарай!

(слайд №2)Эрт дээр үед зоригтой, чадварлаг хөгжилтэй гар урчууд тэнд амьдардаг байв. Нэг л өдөр тэд нийлж, тэдэнд хэрхэн ур чадвараа харуулах, ард түмнийг баярлуулах, газар нутгаа алдаршуулах талаар бодож эхлэв. Бид бодож, бодож, нэг санаа гаргасан.

(слайд №3)Тэд хажуу талаасаа гайхамшигтай шавар олж, тэндээс янз бүрийн аяга таваг урлаж, янз бүрийн сүүдэртэй цэнхэр будгаар будахаар шийджээ. Гжэлчүүд өөрсдөө тэнгэр нь дэлхийн хаана ч байхгүй хөх өнгөтэй гэж хэлэх дуртай байсан. Тиймээс тэд энэ хөхийг цагаан шаазан руу шилжүүлэхээр шийдсэн.

(слайд №4)Тэд аяга таваг дээр цэцэг, дусал, судал, торны хээг зурсан.

Мастер бүр өөрийн чадвараа харуулж эхлэв.

(слайд №5)Нэг мастер цайны аяга хийсэн: байшин хэлбэртэй, таган дээр нь яндантай байшин байдаг бөгөөд тэр байшинд хүмүүс амьдардаг.

(слайд №6)Гжэл цайны савыг хараад нүд чинь томордог. Тэд маш сайн!

Өөр нэг мастер хараад гайхсан боловч цайны савыг сийлээгүй.

Тэрээр халимны тухай үлгэр сонсож, тосны сав хийсэн . (слайд №7)Халимны нуруун дээр цамхаг, сүм хийд бүхий үлгэрийн хотыг сийлсэн байдаг.

Гурав дахь мастер энэ гоо үзэсгэлэнг биширч, бүр илүү сайн санаа гаргаж ирэв.

(слайд №8)Тэрээр гайхалтай загасны хэлбэртэй чихрийн аяга хийжээ. Загас инээмсэглэж, сүүлээ даллаж, сэрвээгээ сэгсэрнэ. Чихрийн аяга үнэхээр гайхалтай болсон.

Гжель мастерууд бол агуу мөрөөдөгч юм.

(слайд №9)Тэдний аяганы зарим нь нарийхан, өндөр, зарим нь жижиг торх шиг харагддаг, зарим нь буржгар, нарийн төвөгтэй байдаг. Мөн хүн бүрийн гар өөр.

(слайд №10)Гжель гар урчууд амьтан, шувууг сийлсэн.

(слайд №11)гоёмсог даашинзтай янз бүрийн залуу бүсгүйчүүд.

Тэд бас Гжельд цаг хийдэг. (слайд №12)Тэдний хэлбэр нь нарийн төвөгтэй, хачин юм. Тэд цэцэг, шувуугаар дээрээс доошоо зурсан байдаг.

Уран бүтээлч бүр өөрийн дуртай хээтэй бөгөөд тус бүр өөрийн гэсэн талыг тусгасан байдаг.

(слайд №13)Түүний өвс торгомсог, цэцэг нь хавар, урлал нь ид шидтэй, биширмээр.

(слайд №14)Тиймээс мастер бүр ур чадвараараа хүн бүрийг баярлуулсан. Үр хүүхэд, ач зээ нараа сайн эзэн болоосой гэж янз бүрийн ухаанд сургасан. Ганцхан будаг...Тэгээд тэр зураг ямар дэгжин, баяр болж хувирав

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цэнхэр үлгэр танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Үлгэрээс сэдэвлэсэн яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

– Энэ үлгэр ямар төрлийн худалдааны тухай вэ?

– Гжель урчууд юугаар бүтээгдэхүүн хийдэг вэ?

– Урчууд ямар хээгээр бүтээгдэхүүнээ чимдэг вэ?

– Урчууд шавраар ямар бүтээгдэхүүн хийдэг байсан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: За амарцгаая.

Биеийн тамирын хичээл "Цэцэг"

Цэнхэр цэцэгс маань дэлбээгээ нээж байна.

Салхи бага зэрэг амьсгалж,

Дэлбээ нь ганхаж байна.

Манай цэнхэр цэцэг дэлбээг бүрхдэг.

Чимээгүй унтаж байна

Тэд толгой сэгсэрнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, тус хамтлаг "Үлгэрийн үлгэр" үзэсгэлэнгээ нээлээ, та бүхнийг энд үзэхийг урьж байна. Гжель гар урчуудын бүтээгдэхүүнийг харцгаая, энэ цэнхэр гайхамшгийг биширцгээе.

(Гар урлалын үзлэг)

– Gzhel бүтээгдэхүүн юунд хэрэгтэй вэ?

– Гжэлийг яагаад хөх-цэнхэр гэж нэрлэдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үзэсгэлэнд бас ер бусын цайны багц бий. Хар даа, зүгээр л нэг цайны аяга, таваг нь Гжель цэцгээр чимэглэгдсэн байдаг. Энэ үйлчилгээнд юу дутагдаж байна вэ? Цайны багцад байх ёстой зүйлсийг хэлж өгөөч?

За, хүүхдүүд ээ, одоо та ардын гар урчууд болж, энэ үйлчилгээг Гжель хээгээр чимэглэх цаг болжээ. Зөвхөн мастерууд аяга тавгаа будгаар буддаг байсан, гэхдээ та үүнийг ер бусын аргаар хийх болно - plasticine ашиглан. Өнөөдөр бидэнд хуванцар бөмбөг хэрэгтэй болно. Тэдний тусламжтайгаар бид аяга таваг дээр Gzhel загварыг хийх болно.

"Гайхамшигтай цүнх" дидактик дасгал

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо та чимэх аягаа сонгох болно. "Гайхамшигтай цүнхэнд" аяга таваг зурсан картууд нуугдаж байна. Та бүгд картаа гаргаж, үйлчилгээнээс зурагт тохирох зүйлийг сонгох болно.

(Хүүхдүүд аяга таваг сонгож, ширээнд сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үйлчилгээний бүх зүйл дээрх загвар нь ижил байх ёстой. Цайны аяга дээрх загварыг харцгаая.

Цайны савыг ямар хээгээр чимэглэсэн бэ? (цэцэг ба цэгийн хүрээ).

Цэцэг хаана байрладаг вэ? (Дунд, тавагны нэг талд).

Цэцэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ? (Дунд ба дэлбээнүүд).

Цэцгийн дэлбээнүүд ямар харагддаг вэ? (Зөвхөн бага зэрэг).

Дусал бол Гжель мастеруудын дуртай элементүүдийн нэг юм.

Ажлын гүйцэтгэлийн үе шатууд.

  • Цэцгийн төв. Бөмбөгийг аваад, бүтээгдэхүүний төвд дарж (хавтгай болгоно).
  • Дусал дэлбээнүүд.Бид бөмбөгнөөс зууван хэлбэртэй болгож, хуруугаараа шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлдэг. Дараа нь дусал үүсгэхийн тулд нэг талаас нь хавчих. Бид энэ дуслыг таваг дээр тавиад хавтгайруулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд. Үзэсгэлэнт цэцэг хийхийн тулд дуслын дэлбээг хэрхэн голыг тойруулан байрлуулах вэ?

Хил.Бөмбөлгийг тавагны ирмэгийн дагуу тэгшлээд жигд байрлуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, хаанаас эхлэх вэ?

“Намайг бүү март” дуу таны ажилд туслах болно.

("Намайг бүү март" дууны аудио бичлэг сонсогдож байна)

Хичээлийн төгсгөлд хүүхдүүд бүтээлээ ватман цаасан дээр нааж, тэгш хэмтэй байдлаар байрлуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх зүйлийг нэг зүйл дээр зурж, хамтдаа үзэсгэлэнтэй, гоёмсог үйлчилгээтэй болсон. Чи түүнд таалагдаж байна уу? Оросын ард түмэн нэг үг байдаг

"Дархан, дархан хүн өөртөө болон бусдад баяр баясгаланг авчирдаг."

Энэ бол чиний тухай. Та өөрийн ажилдаа болон эргэн тойрныхоо хүмүүст баяр баясгаланг өгсөн. Өнөөдөр бид ямар гар урлалын талаар ярилцсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гжэлийн тухай шүлэг сонсох ( Шүлгийг хүүхдүүд уншдаг)

Шаазан цайны аяга,

Лааны тавиур, цаг,

Амьтад, шувууд

Үл үзэгдэх гоо үзэсгэлэн.

Гжель хотын оршин суугчид бахархаж байна

Тэнгэрийн хөх,

Та дэлхий дээр уулзахгүй

Ийм гоо үзэсгэлэн!

Москва мужийн тосгон

Продоо алдартай болсон.

Хүн бүр мэддэг

Нэр нь GZHEL!

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

том хүүхдүүдтэй

(талбар: уран сайхны бүтээлч байдал)

Сэдвийн талаар: Шар шувуу - том толгой (загварчлах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шахова Е.А.

Хичээлийн зорилго: бие даасан хэсгүүдээс найрлагыг хэрхэн бүтээхийг заах; гар моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  1. Боловсролын - хуванцараар ажиллах ур чадвар, ур чадвараа ашиглан бие даасан хэсгүүдээс найрлага үүсгэж сурах - өнхрөх, тэгшлэх, стек ашиглан бүхэлд нь гурван хэсэгт хуваах.
  2. Хөгжүүлэлт - Хуванцараас найрлага бүтээхдээ гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.
  3. Боловсролын - анхаарал, төвлөрлийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

  1. Нил ягаан (цэнхэр) өнгийн зузаан картон, ½ А хэмжээтэй 4 ;
  2. хуванцар багц;
  3. гар арчих;
  4. загварчлалын самбар;
  5. стек;
  6. шар шувуу эсвэл тоглоомон шар шувууны дүрслэл.

Урьдчилсан ажил: Г.Снегиревын "Шувуудын тухай" номыг унших.

Хичээлийн явц:

  1. Зохион байгуулалтын хэсэг.

Багш аа. Залуус аа, хичээл эхлэхээс өмнө би та нарт оньсого таахыг санал болгож байна.

Ямар шувуу болохыг тааварлаарай:

Хурц гэрлээс айдаг

Дэгээтэй хушуу, хоншоортой нүд,

Өдрийн цагаар унтдаг, шөнө нь нисдэг.

Мөн хажуугаар өнгөрөх хүмүүсийг айлгадаг

Чихтэй толгой. Энэ…

Хүүхдүүд. Шар шувуу.

Багш аа. Зөв. Залуус аа, шар шувууны тухай олон үлгэр, шүлэг, дуу байдаг. Тэдний нэгийг нь сонсоорой.

Шар шувуу - бэлэвсэн эмэгтэй

Тэр мөчир дээр сууж байв.

Шар шувуу - бэлэвсэн эмэгтэй

Би голын цаанаас харлаа.

Шар шувуу нойрмоглож,

Бэлэвсэн эмэгтэй нойрмоглов.

Модноос унасан

Би гичий рүү уурлав:

Чи намайг авч болно, гичий минь,

Торхыг бариарай!

Багш хүүхдүүдэд шар шувууны дүрслэл үзүүлэв.

Багш аа. Шар шувуу нь том толгойтой, бүх талаараа эргэх боломжтой, хүзүү нь жижиг, шар шувууг өвлийн хүйтнээс авардаг өтгөн алаг чавгатай тул харагдахгүй. Бөөрөнхий далавч, өргөн богино сүүл нь чимээгүй нисэхэд тусалдаг. Залуус аа, шар шувуу яагаад чимээгүй нисдэг вэ?

Хүүхдүүд. Олзыг айлгахгүйн тулд.

Багш аа. Зөв. Шар шувуу бол шөнийн цагаар ан хийдэг махчин амьтан юм. Шувууд өөр ямар төрлийн хоол байж болох вэ?

Хүүхдүүд. Өвсөн тэжээлтэн, шавьж идэштэн.

Багш аа. Зөв. Шар шувуунд ямар нэгэн онцлог шинж байдаг уу?

Хүүхдүүд. Шөнөдөө ан хийж, өдөр унтдаг.

Багш аа. Сайн байна. Одоо би чамд яагаад гэдгийг тайлбарлах болно. Байгаль нь энэ шувууг нэг онцлог шинж чанартайгаар шагнасан: шар шувууны нүд нь өдрийн гэрэлд дургүй байдаг бөгөөд хэрэв та өдрийн цагаар үүрнээс нь гаргавал энэ нь арчаагүй болно, учир нь том нүд нь гэрэлд бараг харагдахгүй болно. Тиймээс өдрийн цагаар унтаж, хөндийнөөсөө мөлхдөггүй, шөнө нь харанхуйд төгс хардаг.

“Шөнийн цагаар шар шувуу шөнийн талбайн дээгүүр чимээгүйхэн нисдэг. Хулгана харваж, навчис шуугиж, шар шувуу түүнийг барьж аваад дахин хөндий рүү буцна."

Г.Снегирев

Биеийн тамирын минут "Шар шувуу"

Ойд харанхуй байна Хүүхдүүд алгаа нэг өнцгөөр нугалав

Хүн бүр удаан унтсан, толгой - "унтаж байна", нүдээ анилаа.

Бүх шувууд унтаж байна

Нэг шар шувуу унтдаггүй

Тэр нисч, хашгирав.

Шар шувуу, Цээжний түвшинд тохойгоороо бөхийсөн гар -

Том толгой "шар шувуу" мөчир дээр сууна.

Салбар дээр сууна

Толгойгоо эргүүлнэ Толгойгоо баруун - зүүн тийш эргүүлнэ.

Бүх талаараа хардаг

Тийм ээ, гэнэт - яаж нисэх вэ.Гараа хажуу тийш нь - далавчаа хий.

  1. Практик хэсэг.

Багш нь энэхүү гайхалтай шувууг дүрслэхийг санал болгож, хүүхдүүдтэй хамт шар шувууны гадаад төрх байдлын онцлог шинж чанаруудын талаар ярилцах болно: зууван хэлбэртэй толгойтой бие, хар сурагчтай том дугуй шар нүд, сойз хэлбэртэй хөмсөг. нүдний дээгүүр гурвалжин хушуу, бөөрөнхий далавч, алаг өдтэй.

Ажлын гүйцэтгэлийн үе шатууд.

  1. Толгой. Саарал хуванцараас хоёр бөмбөгийг өнхрүүлж, хавтгай бялуу болгон тэгшлээд, суурийн дээд хэсэгт зэрэгцүүлэн (хажуу талд нь) байрлуулна. Хоёр тойргийн ирмэгийн дагуу гүехэн цус харвалт хийнэ - сэвсгэр өд.
  2. Нүд. Шар хуванцараас хоёр жижиг бөмбөлөг - нүдийг өнхрүүлж, толгойн тойргийн дундуур ээлжлэн тэгшлээрэй. Сурагчдад зориулж жижиг хар бөмбөгийг өнхрүүлэн шар дугуйлан болгон тэгшлээрэй.
  3. Хөмсөгний сойз. Цагаан хуванцараас хиамыг өнхрүүлж, булангаар нь нугалж, толгойн дээд хэсэгт нүдний хооронд бэхлээрэй. Стек ашиглан хөмсөгний гадна талаас богино цохилтоор хөмсөг "хөвсгөр".
  4. Хушуу. Шар хуванцараар хийсэн богино хиамыг өнхрүүлж, нэг үзүүрийг хуруугаараа хурцалж, толгойны ёроолд хурц үзүүрээр нь бага зэрэг дар.
  5. Их бие. Саарал эсвэл хар бөмбөгийг эргэлдүүлж, гарны шууд хөдөлгөөнийг ашиглан зууван хэлбэртэй болгож, их биеийг толгойд холбож, суурь дээр нь тэгшлээрэй. Дараа нь саарал, хар хуванцараар хийсэн урт хиамыг өнхрүүлж, жижиг хэсгүүдэд хувааж, бөмбөлөг болгон өнхрүүлэн, тэгшлээд өдөн бялуу хийж өгнө. Дараа нь та шар шувууны биеийн доод ирмэгээс эхлэн өдийг эгнээ болгон байрлуулна: 1-р эгнээ - хар өдний бялуу, 2-р эгнээ - саарал өд, доод ирмэгийг хар өдний дээд ирмэг дээр байрлуулна. гэх мэт, эгнээ хүртэл Олон өнгийн өд шувууны бүх биеийг бүрхэж чадахгүй.
  6. Далавч. Хар хуванцараар хийсэн урт хиамыг өнхрүүлж, хоёр хэсэгт хувааж, үүссэн хиамны далавч бүрийг биеийн хоёр талд байрлуулж, тэгшлээрэй. Далавч бүрийн ёроолд ховилын өдний овоолгыг хий.
  7. Сарвуу. Улаан өнгийн хуванцараас жижиг хэсгийг аваад, бөмбөг болгон өнхрүүлэн, хуушуур болгон тэгшлээд, хоёр зүслэг хийж, бөмбөгний ирмэг рүү бага зэрэг хөдөлгөж, үүссэн хэсгүүдийг хуруугаараа тэгшлээд хурцлуулна. Шар шувууны сууж буй модны мөчрийг хийсний дараа хөлийг бэхлэх хэрэгтэй.
  8. Нийт найрлага дахь нэмэлтүүд:

модны суурь - шар шувууны биеийн дор байрлах урт хүрэн хиам, мөчрүүд нь ногоон хуванцараар хийсэн хавтгай хиам, хоёр талдаа "хөвсгөрсөн" хиам;

сар - шар өнгийн хуванцараар хийсэн үзүүртэй үзүүртэй нуман хэлбэртэй хиам;

одод - цагаан хуванцараар хийсэн жижиг хавтгай вандуй.

"Шар шувуу" хийж байхдаа гараа халаах.

Шар шувуу, Толгой дээрээ гараа тавиад сэгсэрнэ үү

Том толгой толгойг нь хажуу тийш нь.

Би мөчир дээр сууж байсан, Гараа толгойноосоо салгалгүйгээр эргүүлээрэй

Толгойгоо эргүүлж,хажуу тийшээ.

Тэр өвс рүү унаж,Гараа өвдөг дээрээ тавь.

Тэр нүхэнд унасан.Гараа өвдөгнөөсөө салгаад "нүх" рүү унага.

  1. Эцсийн хэсэг.

Хичээлийн төгсгөлд "Шар шувуу" тоглоом тоглогддог.

Хүүхдүүдийн нэг нь малгай өмсдөг - шар шувууны маск. Шар шувуу сандал дээр сууна (хөндийд).

Хүүхдүүд - шувууд бүлгийн чөлөөт орон зайн төв рүү "цэвэрлэгээ рүү" гүйж, нисдэг.

Бяцхан шар шувуу, том толгой,

Өдрийн цагаар тэрээр тайван унтаж, царс модон дээр сууна.

Тэгээд шөнө болоход,

Сэрдэг

Анд явах гэж байна

Тэр нисээд хашгирч: "Өө!"

Шар шувуу нисч, шувууд байрандаа хөлддөг эсвэл сууна. Шар шувуу хөдөлж буй шувуудыг хайж, тэднийг хөндий рүү аваачна.


Хичээлийн тэмдэглэл
Уран барималаар (пластинографи)
Сэдэв: "Хаврын ландшафт"

(Ахлах бүлэг)

Сэдэв:"Хаврын ландшафт" ("Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" боловсролын салбар нь "Хэл ярианы хөгжил" боловсролын чиглэлтэй нэгтгэсэн.

Зорилтот: plasticineography техникийг ашиглан хаврын ландшафтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсрол: Хаягдал материалыг ашиглан хуванцар эсвэл картон суурь дээр хуванцараас дэвсгэр, хавтгай суурин дээр хуванцараас найрлагыг хэрхэн хийхийг заах.

Хөгжүүлэх: байгалийн ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх; найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх, суурийн гадаргуу дээр дүрсийг эв найртай байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: бүтээлч сэтгэлгээ, сайн сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, шийдэмгий байдлыг хайрлах; эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлага, сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг бий болгох.

Урьдчилсан ажил:хаврын тухай бүтээл унших, шүлэг цээжлэх, алхаж байхдаа хаврын үзэгдлийг ажиглах, хаврын тухай зураг үзэх, тэдгээрийн агуулгын талаар ярилцах, "Ландшафт" сэдвээр хүүхдүүдтэй ярилцах - уран зургийн нэг хэлбэр; дидактик тоглоомууд.

Багшид зориулсан материал:Хаврын ландшафтын жишээ; стек; хулууны үр; салфетка; фланелограф; П.И.Чайковскийн “Улирал. Хавар".

Хүүхдэд зориулсан материал:цагаан картон; стек; хулууны үр; салфетка;

Хичээлийн явц

Хичээлийн хэсэг:

Танилцуулга хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, манай хамтлаг өнөөдөр зураачаас захидал хүлээн авлаа. Зураач ландшафтыг дүрслэх захиалга авчээ.

- Гэхдээ зураачид нэг асуудал тулгараад байгаа: будаг, харандаа дуусч, юу хийхээ мэдэхгүй байна.

- Ширээнүүдийг хар даа, бидэнд будаг, харандаа байгаа юу?

-Бид ч тэгдэггүй. Бид зураачдаа яаж туслах вэ?

- Өө, залуус аа, би пластилинографи (пластинаар зурах) хэмээх маш сонирхолтой техникийг мэднэ.

- Залуус аа, бидэнд хуванцар байна уу?

Хүүхдүүд:- ид

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бид зураачид тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:-Тиймээ бид чадна

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Зураач ямар ландшафт зурах ёстойг олж мэдэхийн тулд бид оньсого тааварлах хэрэгтэй.

Цасан шуурга намдаж, салхи зогсов,

Гацуур зүү нь бага зэрэг гялалздаг.

Санта Клаус чаргандаа сууж байна.

Тэр бидэнтэй баяртай гэж хэлэх цаг нь болсон.

Түүнийг орлуулахын тулд, сүр жавхлантай

Гоо сайхан ганцаараа алхаж байна.

Чи түүний тухай ихийг мэднэ

Гоо сайхны нэр нь...

Хүүхдүүд: -Хавар

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Мэдээж залуус аа, хавар боллоо.

Надад хэлээч, хаврын ямар шинж тэмдгүүд байдаг вэ?

Хүүхдүүд:“Бүх зүйл амь орж, цас хайлж, нар тусч, шувууд нисч, өвс ногоо ургаж, анхны цэцэгс гарч ирдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Би таныг ширээн дээр очиж зураачдаа захиалгыг гүйцэтгэхэд нь туслахыг санал болгож байна.

Үндсэн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, та нарын өмнө нэг хуудас цаас байна, үүнийг хэвтээ байрлуул.

- Бид ажлын арын дэвсгэртэй хаврын ландшафтыг бүтээж эхэлдэг. Залуус аа, бид ландшафтыг зурахдаа юу ашиглах вэ? Бид өнгийн харандаа шиг хуванцараар зурах болно.

Бид хуудасны дээд хэсгийг цэнхэр хуванцараар бүрхэх хэрэгтэй - тэнгэр, доод хэсгийг хоёр давхаргаар бүрхэх хэрэгтэй: эхний давхарга нь хүрэн, хоёр дахь нь ногоон өнгөтэй - шороо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Цэнхэр plasticine-ийн нэг хэсгийг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугамаар зур. Тиймээс бид дээд хэсгийг бүхэлд нь будна.

- Дараа нь бид ногоон хуванцарыг аваад баруунаас зүүн тийш шулуун шугамаар зурна.

Тиймээс бид доод хэсгийг бүхэлд нь будна. Дээжийг сайтар ажигла.

Дараа нь та хуруугаа ашиглан үүссэн бөөн хуванцарыг жигд болгож, дэвсгэрийг тэгшлэх хэрэгтэй.

Хүүхдүүд:- Нэг төрлийн дэвсгэр үүсэх хүртэл plasticine-ийг жигд болго

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Манай ландшафтанд ямар объект байх вэ гэдгийг мэдэхийн тулд зураач танд оньсого бэлдсэн. Та таамаглахад бэлэн үү? Тиймээс, 1 оньсого:

Цагаан хонь

Тэд зуухан дээр суудаггүй.

Тэгээд тэд холоос хөвж явдаг

Cumulus…

Хүүхдүүд: -Бэлэн

- Үүл

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн байна уу залуусаа, бид үүлийг эмгэн хумсны хэлбэртэй болгоно

- Нэг ширхэг plasticine авч, самбар дээр тавиад, урт хиамыг өнхрүүл.

- Намайг яаж үүнийг хийж байгааг анхааралтай ажигла.

- Тэгээд одоо бид хиамыг эмгэн хумс шиг өнхрүүлэв. Энэ мэт.

-Сайн байна залуусаа. Үүлийг тэнгэрт байрлуулж, долоовор болон дунд хуруугаараа тэгшлээрэй. Ингэж бид үүлийг олж авлаа.

Та дараагийн объектыг таахад бэлэн үү?

Оньсого тааварыг анхааралтай сонсоорой:

Өндөр биш, бага биш,

Хол биш, ойр биш.

Бөмбөг тэнгэрт хөвж байна

Гал шиг халуун.

Хүүхдүүд: Тиймээ бэлэн

- Энэ бол нар

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Мэдээж нар.

- Бид нарыг ямар өнгөөр ​​будах вэ? (шар)

- Нэг ширхэг пластилин аваад алганыхаа хооронд дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл.

- Бөмбөг хийцгээе.

- Дараа нь бид үүнийг картон дээр түрхээд хуруугаараа дарж, ийм хавтгай бялуу авах болно.

- Залуус аа, манай наранд юу дутагдаж байна вэ? (Лучиков)

- Бид долоовор хуруугаараа нарны ирмэгийн дагуу жижиг туяа зурдаг.

- Манай нар үзэсгэлэнтэй байхын тулд бид туяа тус бүр дээр зүсэлт хийх болно.

- Анхааралтай хар.

- Одоо нар таныг жаахан тоглохыг урьж байна. Та нартай тоглохыг хүсч байна уу?

"Нарлаг туулай" сэтгэлзүйн гимнастик

Таны нүд рүү нарны туяа харав. Тэднийг хаа. Энэ нь нүүрэн дээр нь цааш гүйв. Түүнийг алгаагаар зөөлөн цохих: дух, хамар, ам, хацар, эрүү, түүнийг айлгахгүйн тулд зөөлөн цохих, хүзүү, гэдэс, гар, хөл, тэр хүзүүвчний ард авирч - түүнийг тэнд цохино. Тэр бол өөдгүй хүн биш, чамайг хайрлаж энхрийлж, чи түүнийг өхөөрдөж, нөхөрлөдөг. Үүнийг алган дээрээ аваад, цохиж, ой руу суллана.

Би танд дараах оньсого байна.

Өндөр, ногоон

Энэ нь хадагдах болно

Хонь, ямаа, үхэр

Тэр үргэлж бэлэн байдаг.

Хүүхдүүд: -Өвс

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Манай газар нутаг залуу ногоон зүлэг дутмаг.

- Өвсийг дүрслэхийн тулд хуванцараар ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (ногоон)

-Тийм шүү залуусаа. Нэг хэсэг ногоон пластилин аваад вандуйны хэмжээтэй 4 ширхэгийг чимхэнэ. Жижиг хиамыг өнхрүүл. Энэ нь хогийн ургамал болно

- Бид өвсний 2 ирийг урд талд (бидэнд ойр) байрлуулна. Үлдсэн хэсэг нь арын дэвсгэр дээр (тэнгэрийн хаяанд ойр). Одоо хиам бүрийг эрхий хуруугаараа дээш тараана.

- Урд талд нь өвс өндөр, алсад бага байдаг. Нэг овоонд өвсний ирийг зур. Дээжийг сайтар ажиглаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -За, хаврын анхны цэцэг байхгүй бол хавар ямар байх байсан бэ?

- Оньсого нь ямар цэцэг зурахаа таахад тусална.

Зөөлөн цагаан толгойтой,

Цасан шуурганы доороос шууд,

Төрсөн

Бяцхан цэцэг!

Хүүхдүүд: -Цасан ширхгүүд

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Сайн байна залуусаа. Хавар болоход цасан ширхгүүд өвсийг нэвтлэн наранд хүрдэг.

- Цасан ширхгүүд өвсөн дундуур эргэлдэж эхэлснээс хойш та бид хоёр жижиг цасан ширхгүүдийг харж байна.

- Бид 3 хулууны үрээс нахиа хийх болно.

- Бид эхний үрийг авч, зүлгэн дээр байрлуулна. Тиймээс бид өвс бүр дээр цасан ширхгүүдийг байрлуулдаг.

"Бидэнд ийм сайхан газар нутаг бий." Хийсэн залуусаа, ард нь ажилдаа гарын үсэг зураарай.

Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, ажлаа аваад хивсэнцэр дээр гар.

- Надад хэлээч, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

- Жилийн хэдэн цагийн ландшафт?

-Та ямар техник ашигласан бэ?

- Та даалгавраа биелүүлсэн үү?

-Сайн байна залуусаа. Та сайн ажилласан, цэвэрхэн, хамгийн чухал нь үзэсгэлэнтэй.

- Одоо би танд үзэсгэлэн зохион байгуулахыг санал болгож байна, үүний тулд хувцас солих өрөөнд оч, би таны бүтээлүүдийг стенд дээр зүүх болно.

- Таны тусламж, хариу үйлдэл үзүүлсэнд баярлалаа. Та эелдэг, өрөвдөх сэтгэлтэй төдийгүй маш нямбай нэгэн. Бүх зүйлийг хэрхэн байранд нь оруулахаа харуулна уу (бүгд ажлын байраа эмх цэгцтэй болго)

Гарчиг: "Хаврын ландшафт" ахлах бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, загвар, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU "Үнсгэлжин" цэцэрлэг
Байршил: Ростов муж, Волгодонск хот

Муфазалова Венера Раимсовна
Нийслэлийн төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын 170-р цэцэрлэг,

Ульяновск
багш

"Театр - муур" сэдвээр ахлах бүлэгт загварчлах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот:ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэлбэр, агуулгын хувьд илэрхийлэлтэй зураг бүтээх, загварчлах чадварыг хөгжүүлэх;

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдийн амьтдыг үйл хөдлөлөөр дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх.

2. Муурыг дүрслэхдээ онцлог шинж чанар, хамаарлыг хэмжээ, харьцаагаар илэрхийлж сурах; дөрвөн хөлтэй амьтныг сийлбэрлэх арга барилыг нэгтгэх: далдуу модны хооронд өнхрөх, жижиг хэсгүүдийг сугалах, үеийг дарж, тэгшлэх замаар холбох. Гүйцэтгэх муурны дүр төрхийг илэрхийлж сур.

3. Plasticine-тэй ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: муурны тоглоомыг харах; муурыг дүрсэлсэн чимэглэл, оньсого асуух, Ж.Хармсын “Гайхамшигт муур” шүлгийг унших, Н.Носовын “Амьд малгай” өгүүллэг, муур зурах.

Хичээлийн материал: тод өнгийн пластилин, гар салфетка, цаасан салфетка, загварчлах самбар, стек, устай залгуур, циркийн муурны зураг, муурны баримал диаграмм.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, хүний ​​уран бүтээлчид биш, муур тоглодог театр байдаг гэж би хэлсэн. Энэ театрыг "Муурын театр" гэж нэрлэдэг. (Цирк дэх муурны зургийг хар). Зураг дээр бид үзүүлбэрээрээ үзэгчдийг баярлуулдаг муурнуудыг харж байна.

Би танд муурны театраа зохион байгуулахыг санал болгож байна.

Муурыг харцгаая. Муур ямар өнгөтэй вэ? Муур өөр ямар өнгөтэй вэ? (Цагаан, саарал, хар, алаг өнгөтэй). Муурны биеийн хэлбэр ямар байдаг вэ? (зууван).

Муурны толгой ямар хэлбэртэй вэ? (Дугуй, гэхдээ хошуу нь бага зэрэг урагш сунгасан).

Муурны толгой дээр юу байдаг вэ? (чих).

Тэд ямар хэлбэртэй вэ? (Гурвалжин хэлбэртэй, жижиг хэмжээтэй).

Муурны толгой дээр өөр юу байдаг вэ? (Нүд, хамар, ам, хацар, сахал).

Мууранд өөр юу байдаг вэ? (Сүүл). Тэр ямархуу хүн бэ? (Урт, зууван, сэвсгэр).

Мууранд өөр юу байдаг вэ? (Сарвуу). Хэдэн хүн байдаг вэ, тэд юу вэ? (Муур нь 4 сарвуутай, урт, сэвсгэр байдаг).

Залуус аа, диаграммыг хараарай, эндээс муурыг хэрхэн баримал хийхийг харж болно. (Муур баримал хийх загварыг судалж байна).

1. Улбар шар өнгийн пластилин (эсвэл өөр өнгө) аваад гурван хэсэгт хуваана: нэг том хэсэг нь бие, хоёр дахь нь толгой, гурав дахь нь чих, сүүлний хэсэг. Хамгийн том хэсгийг нь хиам болгон өнхрүүлэн хутгаар дундуур нь хоёр талаас нь зүснэ. Бид хуруугаараа тэгш бус байдлыг тэгшлээд, сарвууг дугуй хэлбэртэй болгодог.

2. Их биеийг хагас тойрог хэлбэрээр зөөлөн нугалж, толгойг нь сийлж эхэлнэ. Хуванцар хавтангийн хоёр дахь хэсгээс бид бөмбөгний толгойг өнхрүүлж, үлдсэн хэсгээс бид зууван сүүл, хоёр жижиг гурвалжин чихийг хийдэг (үүнийг хийхийн тулд та бөмбөгийг өнхрүүлж, дээд хэсэгт нь хуруугаараа хурцалж болно). Бид цагаан хуванцараас хошууг сийлбэрлэдэг: зууван хэлбэрээр өнхрүүлж, далдуугаараа дар. Хар өнгийн хэсгээс бид бөмбөрцөг хамар, нүдийг сийлдэг.

Бид бүх хэсгүүдийг хооронд нь холбож, түүний үйлдлийг гүйцэтгэдэг хөгжилтэй муурны баримал авдаг.

Бид муурны уран баримал хийдэг - уран бүтээлчид, тиймээс биеийг хоёр хөл дээр, дөрвөн хөл дээр эсвэл сууж байгаа мэт байрлуулж болно. Та муураа сайхан нум, цэцэг, малгай эсвэл банзал зэргээр чимэглэж болно. Та циркийн тоног төхөөрөмжийг загварчлах боломжтой: эдгээр нь бөмбөг, цагираг, шоо, бөмбөр, тавиур юм.

Театрт олон уран бүтээлчид байдаг бөгөөд таны муур өөр байх болно.

Хурууны гимнастик.

Хүүхдийн ажил. (Хувийн тусламж).

Ажлын төгсгөлд бид хүүхдүүдийн хийсэн бүх дүрсийг шалгана. Хүүхдүүд дуртай ажлаа сонгож, яагаад үүнийг сонгосон тухайгаа тайлбарладаг. Тэд муур юу хийж байгаа, биеийн харьцааг хэмжээгээр хүндэтгэж байгаа эсэх, ажил нь өнгөлөг эсэх зэргийг анхаарч үздэг.

Та бас сонирхож магадгүй:

Хэрхэн нөхрөөсөө салж, гэр бүлээ орхих вэ Дарангуйлагч нөхрөөсөө яаж үүрд салах вэ
Дарангуйлагч нөхрөөс яаж салах вэ, харамсалтай нь нөхрүүд аашлаад л...
Сэдвийн талаархи эссэ: Миний гэрийн үүрэг Хүмүүсийн ёс суртахууны дүрэм
Зорилго: хүүхдийн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэхэд хөдөлмөрийн үүрэг, ажлын талаархи ойлголтыг бий болгох ...
Sursil ortho шаахайнуудын размерын хүснэгт
Видео: Шаахайн Sursil Ortho Antivarus, mod. AV09-001* Хэмжээ сонгох:Var...
Гар дээр гэрлэлтийн шугам
Урвасан зураас - гар дээр бусад шинж чанаруудын нэгэн адил мөрдөж, тооцоолж болно ...
Бид цагийг сайхан өнгөрүүлсэн ч... Нэг залууг орхих ямар сайхан гээч
Харамсалтай нь, хамгийн тохиромжтой харилцаа гэж байдаггүй бөгөөд эмэгтэй хүн бүр дор хаяж заримдаа энэ тухай боддог ...