Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Хичээлийн хураангуй: хүүхдүүдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэл. "Өвлийн хөгжилтэй" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох). Гэнэтийн мөч - туулайн дүр төрх

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа бага сургууль(7-8 нас) сэдвээр: Өвлийн хөгжилтэй


Гест Ксения Александровна, Москва мужийн Люберцы дүүргийн Октябрьский тосгоны "53-р сургууль" хотын боловсролын байгууллагын биеийн тамирын багш.

Материалын тодорхойлолт:Би танд тоймыг санал болгож байна боловсролын үйл ажиллагаа 1-2-р ангийн хүүхдүүдэд "Өвөл" сэдвээр. Энэ материалахлах бэлтгэл бүлгийн багш нарт хэрэгтэй болно.
Зорилтот: Өвөл, өвлийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
- яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулж сурах;
- ур чадвар, урвалын хурд, хөдөлгөөний зохицуулалт, орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх;
- ярианы илэрхийлэл, хөдөлгөөний илэрхийлэлийг хөгжүүлэх;
- хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, анхаарал, санах ой, төсөөлөл
Демо материал: "Улирал", цасан ширхгүүд, цасан хүн, кроссворд, "цас бөмбөлөг", "Гурав дахь хүрд" тоглоомын үгс бүхий картууд, амрах хөгжим (хонхны чимээ), гаслах салхины чимээ.
Тараах материал: "Болж байна, болохгүй" дасгалын байгалийн үзэгдэл, объектуудыг дүрсэлсэн картууд.

Ярилцлагын явц:

Тэргүүлэх:Сайн уу залуусаа!
(салхины гаслах чимээ, цасан шуурганы чимээ)
Хэн зөв тэмдгийг мэддэг вэ
Нар өндөр, энэ нь зун гэсэн үг.
Хэрэв хүйтэн, цасан шуурга, харанхуй бол
Тэгээд нар бага байна, тэгвэл ... (өвөл)

Зөв! Өнөөдөр бид өвлийн тухай ярих болно.
Өвөл- дөрвөн улирлын нэг, намар хаврын хооронд.
Жилийн энэ цаг үеийн гол шинж тэмдэг юу вэ? (хүүхдийн хариулт) ... бага температур, цас орно.
Аль өвөл хамгийн тохиромжтой вэ? хүйтэн сар? (хүүхдийн хариулт) ...Нэгдүгээр сар!
Ардын тэмдэг
(хүүхдүүд тэмдэг тус бүрийг тайлбарладаг)
Өвөл хүйтэн - зун дулаан.
Өвөл цастай - зун бороотой.
Өвлийн цас гүн байдаг - зуны улиралд талх өндөр байдаг.
Өвлийн улиралд одод хүчтэй гэрэлтдэг - энэ нь хяруу гэсэн үг юм.
Зуух дээрх муур нь хүйтэн байна гэсэн үг юм.
Бор шувуунууд нэг дор жиргэдэг - халуунд.
Том хэмжээний цасан ширхэгүүд нь гэсгээх болно гэсэн үг.
Өвлийн зугаа цэнгэл нь зөвхөн ойд төдийгүй бидний хамар дээр байдаг.

"Нэрлэх" дасгал
(Хөтлөгч нь хөвөн ноосны бөмбөгтэй - "цасан бөмбөг".)
Илтгэгч: Би ярих болно дуусаагүй өгүүлбэр, мөн "цасан бөмбөг" -ийг хүлээн авсан хүн өгүүлбэрийг үгээр дуусгана.
Өвөл цасан шуургатай... (шүүрдэх).
Өвлийн улиралд ойд өлссөн чоно байдаг... (уйлах).
Өвлийн улиралд мод ... (унтах).
Шөнө нь хоолойд салхи ... (улих, хашгирах).
Өвлийн улиралд эргэн тойронд цас орно ... (бүрхүүл).
Цасан үүлнээс цасан ширхгүүд ... (унах, нисэх, эргэх).
Өвлийн улиралд голын ус ... (хөлддөг).
Өвлийн улиралд шавьж... (нуух).
Өвлийн улиралд баавгай үүрэнд байдаг ... (унтдаг).
Хацар хамар дээр хяруу ... (хатгах).
Модны мөчир дээр хяруу... (гялбана).
Өвөл цасан доорх өвс... (дулаацах).
Илтгэгч: Сайн байна! Та даалгавраа сайн даван туулсан, өвлийн үзэгдлийг мэддэг.
Өвөл юугүйгээр өнгөрч болохгүйг та мэдэх үү?

"Болж байна, болохгүй" дасгал
Илтгэгч: Би танд зураг өгөх болно (та нар тус бүр дээр объект, үзэгдэл зурсан хоёр зураг байна ...), та миний асуултыг ээлжлэн тавина. шаардлагатай картуудмөн хариулах:
“Өвөл гэж үгүй... (цас, мөс, гулсуур, хяруу,...)
Илтгэгч: Сайн байна! Үргэлжлүүлэн тоглоцгооё.
“Өвлийн улиралд та... (цасан хүн бүтээх, чарга...)
"Өвлийн улиралд та чадахгүй ... (цас идэж, малгайгүй алхах ...)

Кроссворд


(хэвтээ)
1. Од эргэв
Агаарт бага зэрэг байна
Суугаад хайлсан
Миний алган дээр.
(цасан ширхгүүд)

2. Цас, мөс биш,
Мөнгөнөөр тэр модыг устгана.
(хүйтэн).

3. Цас газарт хатгасан байна
Салхи үлээж байна ...
(Хоёрдугаар сар)

4. Цагаан ширхэгүүд нисч байна,
Тэд чимээгүйхэн унаж, эргэлддэг.
Бүх зүйл цагаан болж хувирав.
Замуудыг юу бүрхсэн бэ?
(цас)

5. Өө, зөөлөн дэр,
Чихнийхээ доор бүү ав!
(цасан шуурга)

6. Хуанли эхэлнэ.
Нэртэй сар...
(1-р сар).

7. Би замуудыг нунтагласан,
Би цонхыг чимэглэсэн,
Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв
Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.
(Өвөл)

8. "Оны сүүлч, өвлийн эхэн!" –
Тэд надаас оньсого ингэж асуусан юм.
Хүйтэн, цасан шуурга, хашаанд цас,
Манайхаар өвөл ирж байна...
(12-р сар)

(босоо)
Юу вэ инээдтэй хүн
21-р зуунд хөл тавьсан уу?
Луувангийн хамар, гартаа шүүр,
Нар, халуунаас айдаг.
(Цасан хүн)
Илтгэгч: Зөв!
Бага наснаасаа хүн бүрийн мэддэг өвлийн гол зугаа цэнгэлийн нэг бол цасан хүн хийх явдал юм. Энэ уламжлал бидэнд хаанаас ирсэн бэ? Нэг хувилбарын дагуу энэ нь үүл, манан, цасыг удирддаг сүнснүүд байдаг тухай эртний Славуудын итгэл үнэмшилтэй холбоотой байв - агаарт амьдардаг тэнгэрлэг охид. Тэднийг хүндэтгэн бидний өвөг дээдэс цасан эмэгтэйг баримал хийж эхэлсэн. Цаг хугацаа өнгөрч, өөрчлөгдсөн боловч анхны утга учрыг нь бүрэн алдалгүй цасан эмэгтэйчүүд эрчүүд болж хувирав - өвлийн сүнсийг бэлгэддэг цасан хүн, тэд тусламж дуудаж, ухрахыг хүсэв. хүчтэй хяруу. Цасан хүний ​​гарт байгаа шүүр нь түүний хүч чадлын тодорхой бэлгэдэл бөгөөд энэ нь цасан хүн муу ёрын сүнснүүдийг тараахын тулд шүүрийг ашиглаж, түүнийг сохорсон байшин руу орохоос сэргийлж байсантай холбоотой юм. Гэсэн хэдий ч цасан хүний ​​гарал үүслийн өөр нэг хувилбар байдаг бөгөөд үүний дагуу тэрээр Bigfoot шиг муу, хүчирхэг амьтантай холбоотой байжээ. Эрт дээр үед бидний өвөг дээдэс түүнээс айж, хүүхдүүдийг нь хулгайлахгүйн тулд цасан хүний ​​шүтээн бариулж, бэлэг авчирдаг байжээ.

Илтгэгч: Цасан хүн бүтээцгээе.
(Хурууны гимнастик).
Алив, анд минь, зоригтой бай, анд минь! (Хүүхдүүд төсөөллийн бөмбөг хийж, өөрөөсөө өнхрүүлдэг.)
Цасан бөмбөгөө цасан дээр өнхрүүл - Өтгөн бөөн болж хувирна. (Агаарт тойрог зур).
Мөн бөөн нь цасан хүн болно. (Хүүхдүүд доороос дээш янз бүрийн хэмжээтэй гурван тойрог зурдаг).
Түүний инээмсэглэл үнэхээр тод! (Алгыг хацар руу нь тавьж, өргөн инээмсэглэлийг дүрсэл.)
Хоёр нүд, малгай, хамар, шүүр... (Хүүхдүүд үзүүлэв долоовор хуруунүд, далдуу мод - малгай, нударга баруун гар- хамар ба төсөөллийн шүүр).
Гэхдээ нар бага зэрэг халуун байх болно - (Хүүхдүүд гараа дээш өргөв).
Харамсалтай нь! Мөн цасан хүн байхгүй! (Мөрөө дээшлүүлж, гараа хажуу тийш нь тарааж, дараа нь доош тонгойж, толгойгоо гараараа тагла).
Сайн байна!
Бидний олж мэдсэн цасан хүн бол энгийн, сониуч, золгүй хүн биш юм.
Залуус өвлийн улиралд өөр юу хийдгийг мэдмээр байна уу?
(хүүхдийн хариулт: цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, чарга унах, цасан бөмбөг тоглох ...)

Тоглоом "Гурав дахь хүн"
Одоо өвлийн үгсийг хараарай, нэг нь гурван үгИлүүдэл байх болно, та шийдвэрээ тайлбарлаж, нэрлэж, арилгах хэрэгтэй.
1. Арванхоёрдугаар сар, өвөл, нэгдүгээр сар.
2. Цасан бөмбөг, цана, тэшүүр.
3. Цасан шуурга, мөсөн тэшүүр, цас орно.
4. Цасан бөмбөг, цасан хүн, бухын шувуу.
Зөв! Та өвөл, өвлийн үзэгдлийн талаар бүгдийг мэддэг.

АМРАХ
Өнөөдөр бид хөгжилдөж, тоглож, зугаацлаа.
Одоо бид амрах цаг боллоо, хүүхдүүд ээ.
(Хүүхдүүд тайван хөгжмийн эгшигт тайвширдаг. Хонхны дуунаар "сэрэх" болдог):
Чимээгүйхэн, чимээгүйхэн, миний бяцхан хонх, хонх, дуугарах.
Бяцхан хонх минь, хэнийг ч бүү сэрээ.
Чанга, чанга, миний бяцхан хонх, дуугарах, дуугарах.
Бүх охид хөвгүүдийг сэрээцгээе.
Хүүхдүүд босож, суниаж, над руу инээмсэглэв.
Бид хөгжилтэй бяцхан амьтан Зимушкатай салах ёс гүйцэтгээд бүлэг рүүгээ явлаа.

Дүгнэлт.
Ярилцлага нь юуны түрүүнд хүүхдийн үйл явцад хүлээн авсан санаа бодлыг нь тодорхой болгох, системчлэх арга юм. өдөр тутмын амьдралмөн ангид. Ярилцлагын мөн чанар нь хүүхдээс мэдлэгээ идэвхтэй хуулбарлах, харьцуулах, үндэслэл гаргах, дүгнэлт гаргах чадвартай байхыг шаарддаг. Ярилцлагын тусламжтайгаар хүүхдүүд тодорхой объект, үзэгдлийн талаархи мэдээллийг олж авч, объектын шинж чанар, объекттой хийсэн үйлдлүүдийг үгээр илэрхийлж сурсан. Ярилцлага хүүхдүүдийг шинэ мэдлэгээр баяжуулсан. Ярилцлагад оролцсоноор хүүхэд нэг сэдвээр санал бодлоо төвлөрүүлж, энэ талаар мэддэг зүйлээ санаж, логикоор сэтгэж сурсан. Ярилцлагын үеэр хүүхдүүд өөрсдийн бодлоо тодорхой илэрхийлж, асуултуудыг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлж, асуултын мөн чанараас хамааран товч эсвэл илүү дэлгэрэнгүй хариултыг зөв боловсруулж, асуултуудыг зөв асуудаг.

Лавлагаа:
1. "305 хөгжилтэй оньсогошүлэгт" - Савельева Е.А. - 2008
2. "Оросууд" ардын тэмдэгба итгэл үнэмшил" - Кулматов В.А., Кулматова Т.В. - 1999 он
3. "Өвөл, өвлийн хөгжилтэй" ("Тоглоом ба зураг дээрх дүрэм" цуврал) - Борисенко М.Г. / Лукина Н.А. – 2005
4." Гадна тоглоомууд, хэл ярианы эмчилгээний хүүхдүүдэд хэл яриа, хөгжимтэй физик минут, ерөнхий хөгжлийн дасгалууд. Цэцэрлэг" - Овчинникова Т.С. - 2006 он

Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Хүүхэд хөгжлийн төв - цэцэрлэг"Теремок"

Кунашакский хотын дүүрэгЧелябинск муж

ХИЙСЭН БАЙДАЛ

Хэл ярианы эмчилгээний бүлгийн хичээлүүд

Сэдэв: "Өвөл. Өвлийн хөгжилтэй».

Боловсруулсан: багш

Хайретдинова Рузалиа

Сайфитдиновна

Кунашак, 2014 он

Сэдэв: "Өвөл. Өвлийн хөгжилтэй."

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын зорилго:

  1. Өвөл, өвлийн зугаа цэнгэлийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж, тодруулах.
  2. Үйлдлийн үг, дохионы үгээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.
  3. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх ("Өвөл. Өвлийн хөгжилтэй" хичээлийн сэдвээр өгүүлбэр зохиох).

Хөгжлийн даалгавар:

  1. Сонсголын болон харааны анхаарал, ойлголт, ой санамж, ярианы сонсголыг хөгжүүлэх.
  2. Хөгжүүлэх хувийн чанарууд: үйл ажиллагаа, сониуч зан.
  3. Урьдчилсан нөхцөлийг боловсруулах боловсролын үйл ажиллагаа: насанд хүрсэн хүний ​​үгийг сонсож, түүний зааврыг дагах чадвар.

Боловсролын даалгавар:

  1. Хичээлийн тогтвортой сонирхол, идэвхтэй ажиллах хүсэл эрмэлзэл, шийдвэр гаргахад бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Цаг агаарын ажиглалт, цасан ширхгүүд; өвлийн тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж:

Цасан ширхгүүд; түүхийн зургууд; тоглоом - цасан хүн; "Улирал" фонограмм; "Өвлийн нууцууд" танилцуулга.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Өвөл - өвөл, цасан ширхгүүд, мөнгөлөг, цасан цагаан, цасан бөмбөг, цасан хүн; хүйтэн, цастай, салхитай.

Ганцаарчилсан ажил:Хичээлийн үеэр Регина, Максим нарыг идэвхжүүл.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, шүлгийг сонсоорой:

Өө тийм өвөл - өвөл

Та байшингаа хэрхэн чимэглэсэн бэ!

Эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг цайруулсан

Бүх дээвэр дээр цагаан хөвсгөр байдаг.

Хашаандаа гулсуур байх болно,

Хүүхдэд зориулсан зугаа цэнгэлийн төлөө.

Залуус та өвөлд дуртай юу?

Хүүхдүүд - Тийм ээ!

- Тэгээд охидууд? Тэгээд хөвгүүд үү?

Хүүхдүүд - Тийм ээ!

Өвлийн тухай юу мэддэгийг чинь сонсмоор байна. Надад хэлээч, өвөл ямар цаг агаартай байж болох вэ? Би сонголтуудыг санал болгож байна:

Гадаа цас орж байвал цаг агаар...

Цас - (цастай);

Хүйтэн - (хүйтэн);

Салхи - (салхи);

Хүйтэн - (хүйтэн)

Дидактик тоглоом "Тийм ба үгүй"

Багш хүүхдүүдэд хэллэг санал болгож, хүүхдүүд өвлийн улиралд тохиолдох эсэхийг тодорхойлдог: Өвөл цас орж байна. Өвлийн улиралд хүмүүс голын усанд сэлдэг. Өвлийн улиралд тэд дугуй унадаг. Өвлийн улиралд хүмүүс үслэг дээл өмсдөг. гэх мэт.

Тоглоом "Үгийг хэл".

Өвлийн улиралд эргэн тойрон дахь бүх зүйл цагаан сэвсгэр цасаар хучигдсан байдаг. "Цас" гэдэг үгээр тоглоцгооё.

"Зүүдэнд байгаа юм шиг чимээгүйхэн, чимээгүйхэн газарт унана. (Цас.)

Мөнгөлөг хөвсгөр тэнгэрээс гулсаж байна. (Цасан ширхгүүд.)

Бүгд уралдаж байна, бүгд тоглохыг хүсдэг. (Цасан бөмбөг.)

Яг л цагаан хүрэм өмссөн мэт. (Цасан хүн.)

Биеийн тамирын минут.

Хүүхдүүд ээ, бүгд тойрог дээр зогсож,

Тоглоомоо хурдан эхлүүл.

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог).

"Эцэст нь өвөл ирлээ, (Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь сунгадаг)

Байшингууд цагаан болсон, (Гараа толгой дээрээ тавь)

Гадаа цас орж байна, (Гараа дээрээс доош хөдөлгөдөг)

Цэвэрлэгч гудамжийг шүүрдэж байна, (дуурайх)

Бид чарга унаж байна (Доошоо бөхийж, гараа урагш сунгана)

Уран гулгалтын талбай дээр тойрог хийх, (Гараа ардаа тавиад аажмаар эргүүлээрэй)

Бид цанаар гулгадаг, (дуурайх)

Тэгээд бид бүгд цасан бөмбөг тоглодог. (Цасан бөмбөг хийх, шидэх)

- За бид дахин нэг тоглолттой. Хүүхдүүд ээ, бид тоглох уу?

Хүүхдүүд - Тийм ээ!

Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ".

Хэдийгээр өвөл хөлдөж, бүх зүйлийг бүрхсэн ч бид үүнийг хайрлаж, энхрийлэн юу гэж нэрлэдэг вэ? (Зимушка).

Хүйтэн - (хүйтэн).

Мөс - (мөс).

Хүйтэн - (хүйтэн).

Цас - (цасан бөмбөг).

Цасан ширхгүүд - (цасан ширхгүүд).

Зул сарын гацуур мод - (загас)

Чарга - (чага)

Горка - (толгод)

Бид яагаад өвөлд маш их хайртай вэ? Өвлийн улиралд юу хийж болох, хэрхэн зугаацах талаар ярилцъя.

Хуйвалдааны зургийн санал гаргах.

(хүүхдүүд зургийг харж, өгүүлбэр зохиож, бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг)

Амьсгалын дасгалууд.

Өвлийн улиралд ихэвчлэн хүйтэн салхи үлээж, баяр хөөртэй цасан ширхгүүд тэнгэрт нисдэг.

“Өвлийн сэвшээ салхи үлээж, цасан бөмбөг нисэв.

Цас, цас, цагаан цас, чамайг бүгдийг нь бүрхэв."

Би чамайг хүйтэн салхи болгон хувиргаж, чи надад цасан ширхгийг үлээхэд тусална. (Цасан ширхгүүдийг гарга)

Та хэрхэн зөв үлээхээ мэдэх үү? Бид мөрөө өргөхгүйгээр хамраараа гүнзгий амьсгалдаг. Амьсгалахдаа хацраа бүү хий. (Хүүхдүүд цасан ширхгийг утсан дээр авч, удаан хугацаанд үлээж, цасан ширхгийг эргэлдэж байхыг хардаг).

Энд юу байна сайхан цасан ширхгүүд. Тэднийг илүү нарийвчлан авч үзье ... Тэд тус бүр нь өвөрмөц юм. Сонгоцгооё сайхан үгсцасан ширхгүүдийн хувьд. Ямар цасан ширхгүүд вэ? (Мөнгөлөг, жижиг, агаартай, гялалзсан, нэхсэн тор, цасан цагаан, хүйтэн, гялалзсан). Сайн байна, одоо цасан ширхгүүдээ дахин хараарай ...

Алсын харааг засах дасгал.

Бид цасан ширхгийг хараад цасан ширхгээр тоглов.(Хүүхдүүд цасан ширхгийг гартаа барьдаг. Та цасан ширхгийг урдуур нь татаж, харцаа төвлөрүүлэх хэрэгтэй).

Цасан ширхгүүд баруун тийш нисч, бяцхан нүд нь баруун тийшээ харав.(Цасан ширхгийг баруун тийш хөдөлгөж, хөдөлгөөнийг харцаараа дага).

Одоо цасан ширхгүүд нисч, нүд нь зүүн тийшээ харав. (Цасан ширхгийг зүүн тийш хөдөлгөж, хөдөлгөөнийг харцаараа дагана уу).

Салхи цасыг дээш өргөөд газарт унагав(Цасан ширхгийг дээш доош өргөх).

Хүүхдүүд дээш доош хардаг. Бүгд! Тэд газар хэвтэв.(Эргэж суугаад цасан ширхгийг шалан дээр буулгана).

Бид нүдээ анилаа(Алгаараа нүдээ аних).Нүд амарч байна.

Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

"Өвлийн оньсого" танилцуулгыг идэвхжүүлж, хүүхдүүд сандал дээр суугаад оньсого тааварлав.

Сайн байна, залуусаа! Та хэрхэн сонсож, оньсого тааварлахаа хэр сайн, анхааралтай мэддэг вэ?

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ? Танд юу таалагдсан бэ?(хүүхдийн хариулт, би нэгтгэн дүгнэж, дүгнэлт гаргадаг).


Мартынович Раиса Валентиновна
"Өвлийн хөгжилтэй" харилцааны боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. (Ахлах бүлэг).

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Зурган дээрх бүх объектыг харж, тэдгээрийг нэгтгэхийг хүүхдүүдэд заах;

2. Богино өгүүллэг зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

3. Хүүхдүүдийн өвлийн тухай мэдлэгийг бэхжүүлэх, өвлийн үзэгдэл;

4. тухай мэдлэгээ тодруулах өвлийн төрөл зүйлтоглоомууд, хөгжилтэй;

5. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх;

6. Логик сэтгэлгээ, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх;

7. Хүүхдүүдийн хариултанд хүлээцтэй хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: нэр үгтэй хүйс, тоогоор тохируулж сурах, нэр үгэнд үйл үг сонгох дасгал хийх.

Хувь хүний ​​ажил: Наташа, Дима, Азалия нартай.

Зорилтот: ангийн хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: өвлийн тухай шүлэг унших ба өвлийн зугаатай, алхалт, ажиглалт, өвлийн тоглоомууд.

Арга зүйн техник:

Амаар: асуулт, хариулт, тодруулга, дүн шинжилгээ, уран сайхны илэрхийлэл;

Тоглоом: дасгал, тоглоом;

Харааны: зураг харах;

Практик: хөдөлгөөнийг дуурайлган шүлэг унших.

Материал: оньсого бүхий дугтуй, цасан хүн тоглоом, зургийн багц « Өвлийн хөгжилтэй» , 4 "замууд".

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч. "Сайхан сэтгэл".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өглөөний мэнд хүүхдүүд ээ. Та бүхнийг манай найрсаг дугуйланд хүлээн авч байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр танд байгаадаа би маш их баяртай байна сайхан сэтгэл. Өдрийн турш сайхан сэтгэл таныг орхихгүй байхыг би үнэхээр хүсч байна. Би та бүхнийг гар барьж, бие биенийхээ нүд рүү эелдэг харцаар харж, бидний уулзалтаас халуун дулаан, сайхан сэтгэл, баяр баясгалангийн мэдрэмжийг илэрхийлэхийг урьж байна.

2. Тоглоомын сэдэл.

IN бүлэг захидал хүлээн авлаа, дугтуйнд нь цасан ширхгийг зурсан байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:

Захидал.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэн авчирсан гэж бодож байна?

Хүүхдүүд хариулж, санал бодлоо илэрхийлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн дугтуйнд сэжүүр байна - оньсого (багш оньсого уншина).

Би хашааны голд амьдардаг байсан

Хүүхдүүд хаана тоглодог

Гэхдээ нарны туяанаас

Би урсгал болж хувирав. (Цасан хүн).

(Цасан хүний ​​ирэлт).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дугтуйнд өөр нэг оньсого бий.

3. Оньсого таавар

Хүйтэн ирлээ

Ус мөс болж хувирав

Урт чихтэй саарал туулай

Цагаан туулай болж хувирав

Баавгай архирахаа болив

Ойд өвөлжсөн баавгай

Хэн хэлэх вэ, хэн мэдлээ

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ оньсого жилийн аль цагийн тухай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

4. Яриа.

Та ямар шинж тэмдгээр таамагласан бэ? Өвөл ирснийг хэрхэн тодорхойлох вэ? Та өвөлд дуртай юу? Өвлийн тухай юу хэлэх вэ, жилийн хэдэн цагаас хойш эхэлдэг вэ? Чи түүний яг юунд дуртай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Цасан хүн чамайг бид хоёрыг өвлийн аялалд урьж байна.

5. Үг тоглоом "Үгсээ сонго". Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн улиралд гадаа цаг агаар өөр өөр байдаг. Нэг бол цасан шуурга шуурна, дараа нь хүчтэй хяруу болно, эсвэл цас орно. Би байгалийн үзэгдлийг нэрлэе, та хариулна уу.

Хөлдөж байна (юу хийдэг)- шаржигнах, чимхэх, хазах ... Цасан шуурга (юу хийдэг)- буржгар, уурлаж, орилох, шүүрдэх... Цас (юу хийдэг)- алхах, нисэх, унах, эргэлдэх ... Хүүхдүүд (тэд юу хийж байгаа юм)- хөгжилдөх, алхах, тоглох, баярлах, морь унах. ...

5. Дидактик тоглоом "Хувцас авах" .

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Аялалд гарахын өмнө бид зөв хувцаслах ёстой. Сайхан мэдрэмж төрүүлэхийн тулд ямар хувцас өмсөх ёстой гэж бодож байна вэ? (Өвлийн улиралд ихэвчлэн ямар хувцас өмсдөг вэ).

Хүүхдүүдийн хариулт.

6. Дидактик дасгал "Зам сонгоно уу".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид хөлдөхгүйн тулд дулаахан хувцасласан. Хараач, энд 4 зам байгаа, бид өвөлд хүрэхийн тулд аль замаар явах ёстой вэ? Та яаж бодож байна? Яагаад?

(Хүүхдүүд зам руу хардаг).

За ингээд замдаа гаръя - өвлийн зам - өвөл?

(Хүүхдүүд зам дагуу алхаж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ингээд бид тоглоомын талбай дээр ирлээ. Мөн өвөл бидэнд маш их бэлдсэн хөгжилтэй тоглоомууд . Харцгаая (зураг харах).

7. Зохиолын зураг дээр үндэслэн санал гаргах.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Жилийн аль цагийг харуулсан бэ?

Зураг дээр ямар өвөл болж байна вэ? (Цастай, жавартай, хүйтэн, мөнгөлөг, хөгжилтэй, үзэсгэлэнтэй, баяр баясгалантай ....).

Хүүхдүүд юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүд уулнаас чаргаар гулгаж, уран баримал урлаж байна цасан эмэгтэй, цанаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох ....).

Залуус өвлийн улиралд яаж тоглодог вэ? (Нөхөрсөг, хөгжилтэй, баяр хөөртэй, халуун сэтгэлтэй, сонирхолтой ....).

Та хүүхдүүдийн хажууд байна гэж төсөөлөөд үз дээ, та юу сонсож байна вэ? (Хөгжилтэй инээд, хүүхдийн дуу, цасан шуурга, нохой хуцах....).

Хэрэв та зурган дээр дүрслэгдсэн хүүхдүүдийн хажууд байсан бол ямар үйл ажиллагаа, ямар тоглоом сонгох вэ?

8. Дидактик дасгал « Өвлийн хөгжилтэй» .

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэгэхээр тэд юу вэ? өвлийн зугаатай?

Тэшүүрийн зургийг харуулж байна.

Энэ юу вэ хөгжилтэй?

Зөв. Үйлдлийн үгс гаргаж ирээрэй. Хүүхдүүд тэшүүрээр юу хийдэг вэ? (Тэд эргэдэг, хоккей тоглодог, гүйдэг).

Үүнтэй төстэй ажлыг бусад зургуудтай хамт хийдэг.

9. Биеийн тамирын хичээлийн мөч "Өвөл".

(Текстийг дуудаж, дагалдах хөдөлгөөнийг нэгэн зэрэг гүйцэтгэдэг).

Өвлийн улиралд бидний хувьд ямар сонирхолтой байдаг вэ! (гараа хажуу тийш)

Бид олны дунд чаргаар явж байна, (чага чарга дуурайх)

Дараа нь бид цасан бөмбөг тоглох болно, (загвар өмсөж, цасан бөмбөг шидэх)

Бид бүгд хамтдаа цана өмссөн, ( "хувцас"цана, "авах"саваа, "явж байна")

Дараа нь бүгд гулгаж эхлэв (мөсөн гулгах дүрслэл)

Өвлийн сайхан өдрүүд! (гараа хажуу тийш)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Цасан хүн чамайг нүдээ анихыг гуйж байна. Нэг, хоёр, гурав - гайхамшиг тохиолддог! Бид зурагнаас өөрсдийгөө олсон. Та гудамжинд алхаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Зураг дээрээс өөрийгөө олж, юу хийж байгаагаа бидэнд хэлээрэй.

10. Хүүхдүүд зурган дээр үндэслэн үлгэр зохиодог.

(Багш 4-5 хүүхдийн түүхийг сонсож, бэрхшээл тулгарвал тусалдаг, бүрэн, нарийвчилсан хариултыг олж, өгүүлбэрийг зөв зохиоход тусалдаг).

Манай зочин Цасан хүн маш их баяртай байна. Түүнд таны түүх таалагдсан өвлийн зугаатай.

Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Цасан хүн чамайг дахин нүдээ анихыг гуйж байна. 1-2-3 - гайхамшиг тохиолдох болно. Манай аялал танд таалагдсан уу?

11. Дүгнэлт. Үг тоглоом "Үнэхээр биш".

Та өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Хариултаа өгөөч найз минь.

Анхааралтай сонс

Хариулах "ТИЙМ"эсвэл "Үгүй".

Та найзуудтайгаа цасан бөмбөг тоглож байсан уу?

Та ойд мөөг цуглуулсан уу?

Та толгодоор чаргаар гулгасан уу?

Та тосгоны голд сэлж байсан уу?

Та ойгоор цанаар тэнүүчилж үзсэн үү?

Та олон цэцэг олсон уу?

Та цэцэрлэгтээ ор ухсан уу?

Та Санта Клаустай бүжиглэсэн үү?

Та хариулахаас залхаж байна уу?

Та жилийн дараа дахин өвөл болно гэж хүлээж байна уу?

Таны эелдэг харц, найрсаг инээмсэглэлд баярлалаа. Тэгээд бид дахин инээмсэглэлээр аяллаа дуусгамаар байна. Гараа барьж, Цасан хүн, бие биенээ болон эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс рүү инээмсэглэцгээе.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Эцэг эхтэйгээ усан сан дахь зугаа цэнгэлийн хувилбар "Өвлийн уралдаан" (ахлах бүлэг)Эцэг эхчүүдтэй зугаацах хувилбар "Шинэ жилийн уралдаан" ахлах бүлгийн Зорилго: биеийн тамир, амралт чөлөөт цагийг хөгжүүлэх, сурталчлах.

Усан сан дахь амралт "Өвлийн хөгжилтэй" (дунд бүлэг)Зорилго: усанд сэлэх сонирхлыг бий болгох. Зорилтууд: 1. Толгойгоороо усанд дүрж, усанд амьсгалаа хэрхэн гаргах талаар үргэлжлүүлэн заах. (Боловсролын.

"Сайн өвөл" төсөл (дунд бүлэг)Сэдэв: "Өвлийн сайхан хөгжилтэй!" дунд бүлэгЗОРИЛГО ТОГТООХ УРЬДЧИЛГАА: Ойгоос бяцхан туулай хүүхдүүд рүү гүйж ирдэг. Тэр хүссэн зүйлээ хэлдэг.

Зорилго: жижиг удирдамж Олимпийн наадам- сонирхол нэмэгдсэн биеийн тамирТэгээд эрүүл дүр төрххүүхэд, насанд хүрэгчдийн амьдрал. Чадварыг тодорхойлох.

Даалгаварууд:

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэл

  • Байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг тодруулж, өргөжүүлэх.
  • Өвлийн шинж тэмдгийг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх өвлийн тоглоомуудболон зугаа цэнгэл.
  • Шинэ үгсийг танилцуулах (тэшүүр, хоккей).
  • Сонсголын болон харааны ойлголт, санах ой, анхаарал, төсөөлөл, оюун ухаан.

"Харилцаа холбоо" боловсролын салбар

  • Сэдвийг идэвхжүүлэх, баяжуулах, лексик сэдвээр аман толь бичиг.
  • Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.
  • Хүүхдүүдэд оньсого таахыг заа.
  • Тайлбарлах яриаг хөгжүүлэх.
  • Нэр үгийг нэр үгтэй тохирч сур.
  • Хүүхдэд ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  • Дууны зөв дуудлагыг ашиглахаа мартуузай.
  • Нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэж сур.

"Биеийн тамир" боловсролын салбар

  • Хөдөлгөөнийг яриатай уялдуулж сур.
  • Ур чадварыг хөгжүүлэхбөмбөгтэй тоглоомын хөдөлгөөний хүч чадал, нарийвчлалыг зохицуулах.

"Нийгэмшил" боловсролын салбар

  • Хүүхдэд хичээлд оролцох эерэг хандлага, багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

"Эрүүл мэнд" боловсролын салбар

Хүүхдийн нэгдмэл шинж чанарууд:сониуч зан, сэтгэн бодох, хөгжүүлэх ярианы үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, харилцааны хэрэгслийг зохистой ашиглах, харилцан ярианы чадвар, зан төлөвийг удирдах чадвар.

Толь бичиг:

Сэдэв: өвөл, цас, цасан хүн, цасан бөмбөг, цана, гулсуур, чарга, тэшүүр, тэшүүр, тэшүүрийн талбай, мөс, хоккей, мод, шайб.

Чанарын: гулгамтгай, мөстэй, өндөр, хурдан, хурц, модон, хуванцар, хүүхэд, насанд хүрэгчид, том, цастай, үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй.

Амаар: баримал, шидэх, өнхрөх, цутгах, оноо (гоол).

Арга, техник: мэндчилгээний зан үйл, багшийн асуулт, оньсого, түүхийн зургийг үзэх, гэнэтийн мөч (тоглоомтой цасан хүнтэй уулзах), дидактик тоглоомууд"Үг сонго", "Зургийг цуглуул", үр дүн нь урам зориг юм.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи:тархины гимнастик экс. "Заан", биеийн минут.Ганцаарчилсан ажил:ярианд идэвхгүй хүүхдүүдийг оролцуул: Марк, Ваня, Кристина.

Материал: тоглоомын цасан хүн, үлгэрийн зураг, мөсөн шоо, бөмбөг, зүссэн зураг бүхий дугтуй.

Хичээлийн явц

Угтах зан үйл:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, гараа нэгтгэцгээе. Сайхан сэтгэл санааг бий болгохын тулд бие биедээ инээмсэглэцгээе. Хичээл дээр олон сонирхолтой зүйлийг сурахын тулд та анхааралтай байж, хашгирах, гараа өргөх, бие биенээ сонсох хэрэгтэй.

Зохион байгуулалтын цэг:

- Оньсого тааварлаарай:

"Тэд түүнийг өсгөсөнгүй, цаснаас хийсэн.

Хамрын оронд тэд ухаалгаар лууван оруулав.

Нүд нь нүүрс, уруул бол гичий.

Хүйтэн, том. Тэр хэн бэ?

Хүүхдүүд: - Энэ бол цасан хүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Сайн байна, тийм байна. Энэ бол цасан хүн.

(Багш тоглоомон цасан хүнийг харуулж байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Таныг өглөө цэцэрлэг рүүгээ ямар хөгжилтэй гүйж ирснийг хараад хажууд нь очиж танилцахаар шийдсэн. Тэр маш сайхан ааштай байгаа, учир нь одоо тэр дуртай цагжил. Аль нь вэ?

Хүүхдүүд: - Өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зөв. Яагаад яг? өвөл - дуртайцасан хүний ​​улирал?

Хүүхдүүд: - Цасан хүнийг цаснаас хийдэг, зуны улиралд цасан хүн хайлах болно.

тархины гимнастик экс. "Заан"

Өвдөгөө нугалж, толгойгоо мөрөн дээрээ дарж, гараа урагш сунгана (чиний бичиж байгаа). Сунгах үедээ агаарт залхуу найман дүрс зур дээд хэсэгих бие гарыг дагаж, хавиргаа хөдөлгөж байна. Хурууныхаа цаанаас хар. Үүнийг нөгөө гараараа давт.

Үндсэн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, цасан хүн та нартай гадаа тоглохыг хүссэн ч манайд ирэхгүй удаж байгаа бөгөөд өвлийн улиралд ямар тоглоом тоглож болохыг мартжээ. Түүнд эдгээр тоглоомуудыг сануулъя.

Тэгэхээр та өвлийн улиралд гадаа ямар тоглоом тоглодог вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг, багш өвлийн үйл ажиллагаатай үлгэрийн зургуудыг нэг нэгээр нь үзүүлэв)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энэ залуусыг хараач, юу хийж байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: - Цасан хүн хийх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зөв. Цаснаас өөр юу баримал хийж болох вэ?

Хүүхдүүд: - Цаснаас цасан бөмбөг хийж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Цасанд тоглож буй хүүхдүүдийн зургийг хар даа?

Хүүхдүүд: - Хүүхдүүд бие бие рүүгээ цасан бөмбөг шидэж, цасан хананы ард нуугдана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зөв. Мөн цасан бөмбөлгүүд хана руу цохиулж, тэдэнд биш, учир нь хүүхдүүд маш их хөгжилтэй байдаг.

Залуус аа, өвлийн улиралд юу унаж болохыг санацгаая.

Хүүхдүүд цанаар гулгаж байгаа дараагийн зургийг анзаараарай?

Хүүхдүүд: - Цас болон уруудахад.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Цастай, уруудсанд өөр юу унаж чадах вэ?

Хүүхдүүд: - Чарга дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зөв. Хараач, миний гарт мөсөн шоо байна. Яагаад надад хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд: - Гулсуураар унах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Гулсыг гулгамтгай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: - Та слайдыг усаар дүүргэх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Сайн байна, чи ямар ухаантай юм бэ. Слайд нь усаар дүүрч, хүйтэнд мөсөөр хучигдсан байдаг. Тэгэхээр ямар толгод вэ?

Хүүхдүүд: - Мөстэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Сайн байна. Би чамд жаахан амрахыг санал болгож байна.

БИЕИЙН "Өвлийн хөгжилтэй"

Цас, цас, цагаан цас,(Хүүхдүүд ЦАС дасгал хийдэг)

Тэр биднийг бүгдийг унтуулдаг!

Бид хамтдаа цана дээр суув(Цачин хүний ​​хөдөлгөөнийг дуурайх)

Тэд цас дундуур гүйж,

Тэгээд тэд чарга дээр суув, (Тэд бөхийж, дараа нь босоод алгаа ташина)

Тэд толгод уруу зоригтой нисэв!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та мөсөн дээр гулгаж болно. Давтах:"тэшүүр"

(Хүүхдүүд давтана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зургийг хар даа. Хүүхдүүд юу хийж байна вэ?

Хүүхдүүд: - Мөсөн гулгалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Хүүхдүүд хаана унаад явдаг вэ?

Хүүхдүүд: - Уран гулгалтын талбай дээр, мөсөн дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Мөсөн тэшүүрээр спортын хоккей тоглох боломжтой. Давтах:"хоккей"

(Хүүхдүүд давтана)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зургийг хар л даа, нэг хүү бөмбөгийг саваагаараа хаалга руу цохив.

Залуус аа, зуны улиралд эдгээр тоглоомуудыг тоглох боломжтой юу?

Хүүхдүүд: - Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Яагаад?

Хүүхдүүд: - Ийм тоглоомд цас, мөс хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Зөв. Чамтай бөмбөг тоглоцгооё.

"Үг сонгох" дидактик тоглоом

Ямар төрлийн тэшүүр вэ? (хурдан, хурц)

Модоор хийсэн цана ямар байх вэ? (Модон)

Хэрэв энэ нь хуванцараар хийгдсэн бол? (хуванцар)

Хүүхдэд зориулсан цаныг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдийн)

Мөн насанд хүрэгчдэд? (Насанд хүрэгчид)

Ямар цасан хүн? (Том, ​​цастай, үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй)

Ямар толгод вэ? (Мөстэй, өндөр, гулгамтгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Сайн байна, залуусаа. Өө, хар даа, манай Цасан хүн бухимдаж, уйлж байна! Өвөл түүнд өвлийн зугаа цэнгэлийн мөстэй зургуудыг өгсөн ч тэд сүйрсэн гэж тэр хэлэв. Цасан хүн танаас түүнд тусалж, зураг цуглуулж, тоглоомын талаар дахин сануулахыг хүсч байна.

Дидактик тоглоом "Зураг цуглуул"

(Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа! Цасан хүн танд тусалсанд талархаж, "цасан ширхгүүд" (мерингу) -аар эмчилдэг.

Багш Мельник Галина Александровна

Сэдэв: "Өвөл. Хүүхдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэл."

Зорилго: хүүхдүүдэд өвлийн тухай ойлголтыг тодруулах, өргөжүүлэх; байгалийн үзэгдлүүдмөн өвлийн хөгжилтэй.

Боловсролын:

*Оросын байгалийг хайрлах сэтгэлийг төрүүлэх.

*Янз бүрийн эх сурвалжаас мэдээлэл авах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

*Байгаль орчны сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

* Хамтран ажиллах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

*Сургалтын үйл явцад эерэг сэдлийг бий болгох.

Боловсролын:

* Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи санаа бодлыг харьцуулах, харьцуулах замаар өргөжүүлэх.

* Сурагчдын яриаг хөгжүүлэх.

* Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Ашигласан технологиуд:

Тоглоом;

Эрүүл мэндийг хэмнэх;

Мэдээлэл, харилцаа холбоо.

Тоног төхөөрөмж:

* “Гурван цагаан морь” дууны бичлэг (Үг: Л. Дербенева,

хөгжим: Е.Крылатова).

*Компьютер, мультимедиа проектор, "Хүүхдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэл" танилцуулга.

*Ажлын дэвтэр"Сайн уу, дэлхий" 3-р хэсэг. Зохиогч Вахрушев А.А., Кочемасова Е.Е.

*Оюутнуудад зориулсан гарын авлага (цасан хүн), хөвөн ноосны хэсэг; Шинэ жилийн тоглоом(бөмбөг), бөмбөг бол үсрэгчид.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч. (1 мин.)

II. Сэдвийн танилцуулга ("Гурван цагаан морь" дуу тоглодог.) (1 мин.)

Энэ дуу жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ? (Өвлийн тухай).

Дэлгэц дээр "Улирал" цаг байна. (Слайд 1)

Өвлийн хавар

Намрын зун

Залуус аа, та хичээл дээр юу ярихыг ойлгож байна уу?

Өнөөдрийн бидний хичээлийн сэдэв: "Өвөл. Хүүхдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэл." (Слайд 2)

Өнөөдөр бид өвлийн цаг агаар, хүүхдүүдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэлийн талаар ярих болно. Мөн та мэдлэгээ харуулдаг.

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах. (15 мин.)

Энэ дуунд хэдэн сарыг дурдсан бэ? (12, 1, 2-р сар).

1). Тоглоом: "Арван хоёр сар."

Саруудыг улирлын дагуу тохируул.

Саруудын нэрс холилдсон, тэдгээрийг улирлын дагуу цэгцлэх хэрэгтэй.

12 хүүхэд гарч ирээд урд нь сарын нэртэй карт барьдаг.

Хүүхдүүд бүлгээрээ ажилладаг.

2). -Өвлийн эхний сарыг та мэдэх үү? (12-р сар.)

Өвлийн хоёр дахь сар гэж юу вэ? (1-р сар.)

Өвөл аль сард дуусдаг вэ? (Хоёрдугаар сар.)

Залуус аа, гараа өргө, өвлийн энэ саруудад хэн төрсөн бэ?

Та өвлийн талаар маш их зүйлийг мэддэг байсан тул яг юу болохыг давтъя.

Өвлийн ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? (Хүйтэн болж, моднууд гоёл чимэглэлээ алдаж, цас орж, тэнгэр илүү олон удаа үүлээр бүрхэгдсэн, өдөр богиносч, шөнө уртасч байна).

3). Тоглоом: "Өвлийн сэдэвт үгс."

"s" авиатай үгсийг бодож үзээрэй. Өвлийн сэдэв».

(Цас, цасан хүн, цасан шуурга, цасан охин, чарга, бух, нар, мөсөн бүрхүүл, цасан ширхгүүд). (Слайд 3)

4). Өвлийн тухай яриа. (Слайд 4).

Залуус аа, өвөл бол жилийн хамгийн сайхан цаг юм. Оросын өвөл дуулдаг ардын дуунууд, Оросын хөгжмийн зохиолчдын хөгжимд.

Зураачид Оросын байгаль, өвлийн ландшафтын зургийг дүрсэлдэг.

Манай Орост байдаг шиг ийм өвөл дэлхийн хаана ч байхгүй. Дуу, тууль, үлгэрт өвлийг шидтэн, илбэчин, гоо үзэсгэлэн, зүүчин гэж нэрлэдэг. Мөн хяруу бол бүхнийг чадагч командлагч юм.

Залуус аа, өвлийн тухай олон шүлэг бичсэн. Одоо Оросын агуу яруу найрагчдын өвлийн сайхныг дуулж буй шүлгийг санацгаая.

Хүүхдүүд өвлийн тухай шүлэг уншдаг.

5). - Залуус аа, өвлийн улиралд ямар хур тунадас ордог вэ? (Цас).

Өвлийн улиралд хур тунадас яагаад цас хэлбэрээр ордог вэ? (Хүйтэн байсан тул).

Залуус аа, цас гэж юу вэ? (Оюутны хариулт).

"Цас - энэ юу вэ?" Түүх. (З. Трофимова).

Газрын гадаргаас дээш өндөрт, маш хүйтэн байдаг усны уур нь ус руу орох цаг завгүй, тэр даруй жижиг мөсөн хэсгүүд болж хувирдаг. Тэд тоос шороо шиг жижиг хэмжээтэй байдаг. Тэдгээрийг алмазан тоос гэж нэрлэдэг.

Хэрэв хүйтэн жавар тийм ч хүчтэй биш бол үүл рүү унаж буй мөсөн тоосны тоосонцор шинэ зүүгээр дарагдаж, улам бүр томорч, танил цасан ширхгийн хэлбэрийг авдаг (цасан ширхгүүдийн зургийг хар). (SLIDE 5). Тэд цагаан од шиг харагдаж байна. Хэрэв та зулзаган дээрээ хэдэн цасан ширхгийг барьж аваад сайтар ажиглавал тэд өөр болохыг олж харах болно. Тэд нэхсэн тор шиг харагдаж байна, нимгэн туяатай, яг зургаа, дэлбээтэй, ихэнх нь шиг. нарийн цэцэг.

Өвлийн улиралд цаг агаар зөөлөн байх үед цасан ширхгүүд хоорондоо наалдаж, өтгөн, сэвсгэр ширхэгүүд үүсгэдэг. Тиймээс цасыг ихэвчлэн сэвсгэр гэж нэрлэдэг. Энэ нь өтгөн цагаан хөнжилөөр газрыг бүрхсэн.

Цэлмэг, жавартай өдөр цастай замаар гүйвэл хөл дороо цасан шуурга сонсогдоно. Та яагаад бодож байна вэ?

Энэ бол хүйтэн оддын жижиг цацрагууд юм. Тэдний олонх нь нэг дор эвдэрдэг тул бид сүйрэл сонсдог.

Цас орох үед цасан ширхгүүд 8-аас 40 хэлбэртэй байж болно. Нийтдээ 246 хүн тоологдсон янз бүрийн хэлбэрүүдцасан ширхгүүд.

6). Биеийн тамирын минут

Одоо биеийн тамирын дасгал хийцгээе. (Оюутан хөтлөв).

"Бид нунтагаас айдаггүй -

Цас барьж байна

Гараа алгада!

Гараа хажуу тийш, оёдол дээр -

Бидэнд болон танд хангалттай цас байна!

Бид цасан шуурга дундуур алхаж байна,

Эгц цасан шуурга дундуур.

Хөлөө өндөрт өргө

Өөрийнхөө замыг гарга."

8). Тоглоом "Зул сарын гацуур модыг чимэглэ."

Залуус аа, манай хичээлд зочин ирсэн - Цасан хүн.

Өө, юу болсон бэ?

Цасан хүн яагаад уйлж байна вэ?

Удахгүй Шинэ жил, мөн зул сарын гацуур мод тоглоомгүй зогсож байна.

Цасан хүнд тусалж, гацуураа чимэглэцгээе, гэхдээ үүний тулд бид шаргуу ажиллах хэрэгтэй. (Бараа материал: 2 хайрцаг тоглоом)

За, сайн байна, та маш сайн ажилласан. Та ямар үзэсгэлэнтэй зул сарын гацуур модыг бүтээсэн бэ!

V. Дэлгэцтэй ажиллах. (SLIDE 6) "Өвлийн хөгжилтэй." (3 мин.)

Дэлгэц рүү хараад хөгжилтэй зүйл юу болохыг хэлж өгөөч? (Тоглоом, зугаа цэнгэл, зугаа цэнгэл).

Цастай холбоотой ямар хөгжилтэй тоглоомуудыг та мэдэх вэ? (Цасан бөмбөг тоглох, цасан цайз барих, гулсуулах, агуй ухах).

Оньсогоонд ямар спортыг дурддаг вэ?

Модон морьд

Тэд цасанд үсэрч,

Мөн тэд цасанд унахгүй. (цана)

Бид зуны турш зогсож байсан

Өвөл хүлээж байсан.

Цаг нь ирлээ -

Бид уул руу яаран буув. (чага)

Гол урсдаг - бид худлаа хэлдэг,

Гол дээрх мөс - бид гүйж байна. (тэшүүр)

Гараа өргө, хэн цана, чарга, тэшүүрээр гулгасан бэ?

Одоо бид үүнийг шалгаж, тоглоом тоглох болно.

Анхааралтай сонс

"Тийм" эсвэл "Үгүй" гэж хариулна уу.

Та найзуудтайгаа цасан бөмбөг тоглож байсан уу?

Та ойд мөөг цуглуулсан уу?

Та толгодоор чаргаар гулгасан уу?

Та тосгоны голд сэлж байсан уу?

Та ойгоор цанаар тэнүүчилж үзсэн үү?

Та олон цэцэг олсон уу?

Та цэцэрлэгтээ ор ухсан уу?

Та Санта Клаустай бүжиглэсэн үү?

Та хариулахаас залхаж байна уу?

Жилийн дараа дахиад өвөл болно гэж үү?"

VI. Сурах бичгийн дагуу ажиллана. (хуудас 27). (7 мин.)

Сурах бичгээ 27-р хуудас руу нээ.

Зургуудыг хар, тэднээс юу харж байгаагаа хэлээч? (Нэг охин, хүү хоёр орж байна өвлийн ой, цасан хүн хийх).

Даалгавар: хуанлийн хуудас, зургийг харгалзах цаг агаартай холбоно.

Хуудсыг эргүүлье (28-р хуудас, №2).

Яагаад цасыг "хөнжил" гэж нэрлэдэг вэ?

Манай ойд амьдардаг амьтдыг нэрлэ. (Чоно, баавгай, туулай, гахай, үнэг).

Би та нарт оньсого хэлье, харин та амьтдыг оньсого гэж нэрлэдэг.

Энэ ямар ойн амьтан бэ?

Тэр өвлийн улиралд цагаан үстэй дээл өмсдөг.

Аймхай амьтан хүн бүрээс айдаг.

Түүний нэр хэн бэ? (туулай)

Зуны улиралд би зөгийн бал, бөөрөлзгөнө идсэн,

Өвлийн турш сайн унтахын тулд.

Чимээгүй бай, хүүхдүүд ээ! Битгий чимээ гарга!

Түүнийг тайван унтаарай... (баавгай)

Энэ хэн болохыг таагаарай?

Тэр улаан үстэй дээл өмссөн байна.

Загас ч биш, шувуу ч биш.

Энэ бол зальтай ... (үнэг)

Тэр өтгөн ойд өссөн,

Бүгд саарал үстэй ургасан.

Амттай туулайнуудын талаар ихийг мэддэг

Ууртай өлссөн саарал... (чоно)

Сайн байна! Бүх оньсого тааварыг зөв таасан.

"Бяцхан туулай үнэгнээс зугтаж байна" тэмцээн (Бараа материал: бөмбөрцөг)

VIII. Хичээлийн хураангуй. (3мин.)

Залуус аа, бид өнөөдөр ангидаа юу хийсэн бэ? (Бид өвлийн тухай, тэмдгүүдийн талаар ярилцсан, шүлэг уншиж, амьтан, шувуудын тухай ярилцсан, оньсого тааварласан, тоглосон).

Аль нь өвлийн саруудТа мэдэх үү?

Өвлийн ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? (Хүйтэн болж, моднууд нь өдгөө алдаж, ихэвчлэн цас ордог).

Та ангийнхаа ажилд сэтгэл хангалуун байна уу?

Залуус аа, та бүгд сайн ажилласан, хүлээж авлаа идэвхтэй оролцооангидаа, бүгдэд нь баярлалаа.

IX. Гэрийн даалгавар. (1 мин.)

Өвлийн хөгжилтэй тухай үлгэр зохиож, түүнд зориулж зураг зур.

САЙД 4


Та бас сонирхож магадгүй:

Камео ба түүний Дорнод дахь Жеммагийн түүх
Жемма бол өнгөт чулуу, эрдэнийн чулуугаар хийсэн бяцхан сийлбэрийн жишээ юм - глиптик. Энэ үзэмж...
Унасан гогцоотой пуловер
98/104 (110/116) 122/128 Танд утас (100% хөвөн; 125 м / 50 гр) хэрэгтэй болно - 250 (250) 300...
Хувцасны өнгөний хослол: онол ба жишээ
Янз бүрийн өнгө, сүүдэрт зориулсан нийтлэлийн цуглуулгаа үе үе дүүргэдэг...
Ороолт уях загварлаг аргууд
Хүзүүндээ зөв зүүсэн ороолт нь гадаад дүр төрхөд нөлөөлж, дотоод...