Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Лхагва гарагт тогтмол Famp хичээл. Дунд бүлгийн эмэгтэйн тухай хичээлийн тэмдэглэл. Хичээлийн сценари, сэдэвчилсэн шинж чанарыг тоглуулах

FEMP-д зориулсан GCD-ийн хураангуй дунд бүлэг.

Сэдэв: "Математикийн аялал"


Бүс нутаг:
"Танин мэдэхүйн хөгжил. FEMP"
Зорилтот: тоон болон дарааллын тооллогын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, геометрийн дүрсийг нэрлэх, цаг хугацааны чиг баримжаа олгох.
Даалгаварууд:
- нэгээс тав хүртэлх хугацаанд тоолох мэдлэгийг нэгтгэх;
- нэрлэсэн дугаараас дараагийн болон өмнөх дугаарыг олох чадвар;
- тоонуудыг объектын тоотой хэрхэн уялдуулахыг үргэлжлүүлэн заах;
- тав дотор тоон болон дарааллын тооллогыг ялгах;
- хүүхдүүдэд геометрийн дүрсээс дүрс бүтээхийг заах;
- Өдрийн хэсэг, улирал, геометрийн хэлбэрийн нэрсийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Материал: тоо бүхий карт, объект бүхий зураг, халаастай галт тэрэг, геометрийн дүрс бүхий харандаа хайрцаг, түүхийн зургууд"Өдрийн хэсэг", гэнэтийн бэлэг бүхий цээж, бөмбөлгүүдийг хийх утас.

Хичээлийн явц:

(Хүүхдүүд хөгжим дагалдан бүлэгт орж, сандал дээр сууна)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид явна ид шидийн газарматематик. Тэд биднийг хаана хүлээж байна сонирхолтой даалгаварболон гэнэтийн бэлэг. Тэд үнэхээр биднийг хүлээж байсан бөгөөд маш их санаа зовсон тул бүгд төөрөлдөв.
D/I "Тоонуудыг зөв оруулна уу"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та тоо бүрт ижил тооны объект бүхий зураг тавих хэрэгтэй (Хүүхдүүд объектуудыг тоолж, тэдгээрийг харгалзах тоогоор наа. Нэг хүүхэд самбар дээр даалгавраа гүйцэтгэнэ.
Та бүх зүйлийг зөв тооцоолсон уу? Хэн амжилтанд хүрээгүй вэ?
Хэрхэн зөв тоолох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрхэн зөв тоолохыг давтан хэлье. (нэг зүйлийг бүү алдаарай, нэг зүйлийг хоёр удаа бүү тоо).
D/I "Байр олох"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнд математикийн оронГалт тэрэгнүүд байдаг ч зорчигчид нь хүмүүс биш, харин тоо байдаг. Галт тэрэг хөдлөхийн тулд та бүх тоог байранд нь оруулах хэрэгтэй. 3-ын өмнө ямар тоо ирдэг вэ?
- 1-ийн дараа ямар тоо ирдэг вэ?
- 3 ба 5 тоонуудын хооронд ямар тоо байна вэ?
Зөв. За, галт тэрэг хөдөлж болно.
D/I "Геометрийн бөмбөлгүүдийг"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энд хараарай, гэхдээ тэнд хэн амьдардаг вэ? геометрийн хэлбэрүүд) Зөв, эдгээр нь геометрийн хэлбэрүүд юм. Дүрсүүдийг тоглож, бөмбөлгүүдийг болгон цуглуулахыг хүсдэг. Эхнийх нь гурвалжин, хоёр дахь нь дөрвөлжин, гурав дахь нь тойрог, дөрөв дэх нь тэгш өнцөгт хэлбэртэй байх ёстой бөгөөд дараа нь бүгдийг давт.

Физик "Цаг"
Тик-ток, хачиг-так
Гэрт байгаа хэн үүнийг хийж чадах вэ?
Энэ бол цагны дүүжин юм
Цохилт бүрийг зоддог
Мөн цагт хөхөө сууж байна,
Тэр өөрийн гэсэн овоохойтой.
Шувуу цагийг өнгөрөөх болно.
Дахин хаалганы ард нуугдав.
Сумнууд тойрог хэлбэрээр хөдөлж,
Тэд бие биедээ хүрдэггүй.
Чи бид хоёр эргэх болно
Цагийн зүүний эсрэг.
Мөн цаг үргэлжилсээр байна.
Заримдаа тэд гэнэт хоцордог.
Заримдаа тэд яарч байна,
Тэд зугтахыг хүсч байгаа юм шиг!
Хэрэв тэд эхлэхгүй бол
Дараа нь тэд бүрэн босдог. Зүүн - баруун тийш хазайна.
Хүүхдүүд гүн суулт хийж сууна.
Хел тавих.
Биеийг баруун тийш эргүүлэх.
Их биеийг зүүн тийш эргүүлэх
Газар дээрээ алхаж байна.
Алхах хурдаа удаашруул.
Газар дээрээ гүйх.
Хүүхдүүд зогсоо.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сэрүүлэг дуугарч байна - босох цаг боллоо. Тэгээд бид босоод дасгал хийх үед. Энэ өдрийн аль хэсэг вэ? Таныг гэрт чинь хүргэж өгөх өдрийн хэсгийг юу гэдэг вэ? Оройн дараа юу ирэх вэ? Тэгээд бид гадаа алхаж, өдрийн хоолоо идэж, тоглож байхад өдрийн энэ хэсгийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Өдөрт хэдэн хэсэг байдаг вэ? (дөрөв)
Өнгөрсөн өдрийн нэр юу вэ? (өчигдөр)
Удахгүй болох өдрийн нэр юу вэ? (Маргааш)
Бидний одоо амьдарч буй өдрийн нэр юу вэ? (Өнөөдөр)
D/I "Хаана дуугарч байна?"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Серёжа над дээр ирээд нүдээ аниад би хонх дарна. Серёжа хонх хаана дуугарахыг тодорхойлох ёстой (Та 2-3 хүүхдийг урьж болно).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо улирлын тухай оньсого тааварлаарай
Талбай дээр цас орно
Усан дээрх мөс
Цасан шуурга алхаж байна.
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (Өвөл)
Цас хайлж, горхи дуугарч,
Урсгал улам хүчтэй болж байна.
Мөн дэгээнүүд аль хэдийн нисч байна
Алс холын орнуудаас бидэнд. (хавар)
Та усанд сэлж, загасчилж болно
Та сагстай ой дундуур тэнүүчилж болно,
Халуун бороонд шалбааг дундуур гүй
Мөн арьсанд норгохоос бүү ай. (зун)
Өглөө нь бид хашаа руугаа явдаг -
Навч бороо шиг унаж,
Тэд хөл дор чимээ шуугиантай
Тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг ... (намар)
(Хүүхдүүд оньсого тааж байхдаа улирал бүрт тохирох зургийг олж харуулдаг).
-Нийт хэдэн улирал байдаг вэ?
-Тэднийг дахин нэрлэ.
D/I "эсрэгээр нь хэлье"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо тоонууд тантай "Үүнийг эсрэгээр нь хэл" тоглоом тоглохыг хүсч байна, гэхдээ тоглохын тулд та тойрог үүсгэх ёстой. (Багш бөмбөг шидэж, үгийг хэлдэг, хүүхдүүд бөмбөгийг буцааж шидэж, эсрэгээр нь хэлдэг).
Урт-богино гүн-гүехэн
том-жижиг
өндөр-бага
хол ойр
хүчтэй-сул
маш их эсвэл бага зэрэг
зоригтой хулчгар
сайн - муу
хөгжилтэй-гунигтай
хүйтэн-халуун өргөн-нарийн хуурай-нойтон сайхан-аймар
Одоо таныг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна. Та олох ёстой шидэт цээжтоонуудын танд зориулж бэлдсэн амттангаар. Саша ширээн дээр ирж, залуус түүний баруун талд сууж байхаар өөрийгөө байрлуулна. Одоо та урагшаа 5 алхаж, баруун тийш эргэж, дахин 4 алхам алхаж, дараа нь зүүн тийш эргэж, урагш нэг алхаж, ... цээжийг авах хэрэгтэй. (Хүүхдэд зориулсан эмчилгээ)
-Залуус аа, бид өнөөдөр хаана байсан бэ? (математикийн улсад)
-Та юу хийсэн бэ? (тэд тоолж, тоог нэрлэж, геометрийн дүрсээр бөмбөлгүүдийг хийж, тоглож, оньсого тааж, өдрийн хэсгүүдийг нэрлэсэн ...)
- Юу таалагдсан бэ?
(хүүхдийн хариулт).
Тусгал: Баярлалаа, бүгд гайхалтай байсан, тэд өнөөдөр ялангуяа хичээсэн ... одоо бид бүлэгтээ буцаж очих цаг боллоо, нүдээ аниад.

Елена Афанасьева
Дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй

Хүүхдүүдэд алдартай геометрийн дүрсийг ялгаж, нэрлэхийг заа тэдгээрийг өнгөөр ​​нь бүлэглээрэй

Тоглоомоор дамжуулан үгсийн сангаа өргөжүүлээрэй - эсрэг утгатай үгс

Өгөгдсөн тооны дагуу байшинг олох чадварыг хөгжүүлэх

Тэсвэр тэвчээр, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх Материал: 1, 2,3 дугаартай 3 цагираг; хүүхэд бүрт нэгээс гурав хүртэлх тооны карт, баавгайн тоглоом, будсан хөнжил. Түгээх материал: 1-ээс 4 хүртэлх хүүхэд бүрт зориулсан цэг бүхий картууд Урьдчилсан Ажил:

Тоглоом "Эсрэгээрээ"

Тоглоом "Гэрээ ол"

Тоглоом "Хэлбэр ба өнгө"

Геометрийн лотто тоглоом

Хичээлийн явц:

Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр би чам дээр ганцаараа ирээгүй! Надтай хамт хэн ирсэнийг хараач?

Үнэхээр энэ бол Тедди баавгай юм!

Мишка чамайг өнөөдөр тоглох гэж байгааг сонсоод чамтай тоглохыг хүссэн. Бид түүнтэй тоглох уу? (Тийм)

Хараач, баавгай өөртэйгөө ямар нэг зүйл авчирсан уу? Өө, залуус аа, энэ бол баавгайг бүрхсэн хөнжил юм. Энэ нь ямар сонирхолтой, ер бусын юм бэ! Баавгайг хажуудаа суулгаад хөнжлөө харцгаая.

Залуус аа, энэ ямар геометрийн дүрстэй төстэй вэ? (тэгш өнцөгт бүрт)

Хөнжлийг юугаар чимэглэсэн бэ? (геометрийн дүрс)

Та ямар геометрийн дүрсүүдийг харж байна вэ? (гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, зууван, тойрог)

Зүүн талд байгаа дүрсүүд ямар өнгөтэй вэ? (цэнхэр)

Баруун талд байгаа дүрсүүд ямар өнгөтэй байна вэ? (улаан)

Тойргийн дээд талд ямар дүрс байна вэ? (гурвалжин)

Мөн квадратуудын хооронд ямар дүрс байна вэ? (зууван)

Тэгш өнцөгтийн доод хэсэг? (дөрвөлжин)

Сайн байна уу залуусаа! Мишка чамайг тоолж чадах уу гэж гайхаж байна (Тийм). Одоо бид баавгайд хэрхэн тоолж болохыг харуулах болно. (хүүхдүүд ширээн дээр очдог)

Тоглоом "Цэгүүдийг тоолох"

Залуус аа, та нарын ширээн дээр цэгүүдтэй картууд байна. Хэдэн хамартай нь хэдэн цэгтэй картыг үзүүлье? (нэг)

Та Миша хэдэн оноотой вэ? Чи Рома?

Мишка, хүүхдүүд зөв харуулсан, чи нэг хамартай.

Одоо баавгайд хэдэн нүдтэй болохыг харуулсан олон цэг бүхий картыг баавгайд үзүүлье?

Та Алина хэдэн оноотой вэ? Захар чинь яах вэ? (хоёр)

Лида, хар даа, баавгай хэдэн нүдтэй вэ? (хоёр)

Сайн байна залуусаа. Манай баавгай баавгайн тухай үлгэрт оролцсон гэдгийг та мэдэх үү? Надад хэлээч, тэнд хэдэн баавгай байсан бэ? (гурван). Тохирох картыг үзүүл.

Максим, үлгэрт хэдэн баавгай байсан бэ? (гурван).

Та Вика хэдэн оноотой вэ? (гурван)

Залуус аа, баавгайд хэдэн сарвуутай болохыг харуулсан цэгийн тоо бүхий картыг үзүүлцгээе? (Би баавгайтай хүүхэд рүү ойртлоо)

Сугар, баавгай хэдэн сарвуутайг тоолоорой? (дөрөв). Дөрвөн цэг бүхий картыг олох уу?

Диана чи зөв хариулттай картыг авах уу?

Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ! Баавгай чамтай тоглох үнэхээр их таалагдсан. Жаахан амарч, баавгай бидэнтэй хамт байцгаая.

Биеийн тамирын дасгал.

Толгой чинь өвдөхгүйн тулд.

Үүнийг баруун, зүүн тийш эргүүлье, (толгой эргэх)

Одоо бид гараа эргүүлж байна,

Мөн тэдэнд зориулж халаалт хийх болно, (гараа эргүүлэх)

Бид гараа тэнгэр рүү өргөж,

Бид хажуу тийшээ салж, (гараа дээш, хажуу тийш нь өргөх)

Баруун, зүүн тийш эргэх,

Бид саадгүй үйлдвэрлэдэг (Их бие эргэх)

Бид амархан бөхийж,

Бид гараараа хүрдэг. (урагш тонгойх)

Тэд мөрөө татаж, буцааж,

Одоо халаалт дуусч байна. (сандал дээр суух)

Залуус аа, баавгайтай дахиад нэг тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "эсрэгээр"

Би хүүхэд рүү бөмбөг шидэж байна "өргөн". Хүүхэд бөмбөгийг барьж аваад буцааж өгдөг эсрэг үг "нарийн". Би хэмжээ, жин, цаг хугацаа гэх мэт параметрүүдийг ашигладаг.

урт - богино,

Том - жижиг

Бага - өндөр,

Зузаан - нимгэн ".

Нэг нь олон

Тэд бүх зүйлийг зөв нэрлэсэн. Ухаалаг охид. За, бид дахиад дэндүү удаан суулаа. Дахиад тоглоцгооё?

Тоглоом "Гэрээ ол"

Шалан дээр гурван цагираг байна. Цагираг бүрийн дотор 1-ээс 3 хүртэлх тоонууд байдаг. Ширээн дээр

1-ээс 3 хүртэлх тоо бүхий картууд. Хэрвээ хүсвэл хүүхэд бүр өөрөө сонгоно

нэг оронтой тоо. Дохионы дагуу хүүхдүүд хүссэн дугаартай байшинг хайж олдог. -тай хамт

Даалгаврын зөв эсэхийг шалгахын тулд бид баавгай ашигладаг.

Сайн байна уу залуусаа! - Өнөөдөр юу тоглосноо санацгаая? (хариулт

Залуус аа, надад хэлээч, та юу тоглох дуртай байсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Мишка чамтай тоглоход үнэхээр их таалагдсан, би ч мөн адил! Баавгай чамтай үлдэхийг хүсч байна уу? Түүнийг тоглохоор үлдээе (Тийм). Баавгай чамтай үлдэхийг зөвшөөрч байна!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хөтөлбөрийн даалгавар: Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх. Хамарсан материалд тулгуурлан ур чадварыг бэхжүүлэх: 3 дотор тоо хэмжээ, тоолох; аюулгүй.

Зорилго: 1. Хүүхдүүдийн шавьжны талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх, танилцуулах идэвхтэй толь бичигхүүхдүүд "шавж" гэсэн ойлголтыг ерөнхийд нь хэлдэг. 2. Сурган хүмүүжүүлэх.

"Алиалагч руу зочлох" дунд бүлгийн FEMP-ийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй Зорилго: Үүсгэх математикийн чадвардундаж насны хүүхдүүдэд

FEMP-ийн дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуйСэдэв: Орооцолдсон ой" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Боловсролын зорилго: 3-ын дотор тоолох чадварыг нэгтгэх, харьцуулах чадварыг нэгтгэх.

Зорилго: Б тоглоомын хэлбэрхүүхдийн эзэмшсэн мэдлэг, чадвар, чадварыг нэгтгэх: 1. Долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь мэдэж, нэрлэх; 2. Оруулж сур.

Вера Золотарева

Сэдэв "Объектуудыг өндрөөр нь харьцуулах".

Зорилтот: Хүүхдэд объектын хэмжээсийн талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Уламжлалт хэмжүүр ашиглан объектыг хэмжих чадварыг бэхжүүлэх (өндөр);

5 дотор шууд болон дараалал тоолох чадварыг бэхжүүлэх;

Өндөр ба нам объектуудыг нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн:

Анхаарал, ажиглалтыг хөгжүүлэх;

Ижил төстэй байдал, ялгааг олох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: алхаж байхдаа объектуудыг ажиглах байгаль: бут, мод, өвс, янз бүрийн өндөртэй байшингууд. Танилцуулга үзэх "Дээр ба доор хэн, юу вэ?"

Тоног төхөөрөмж: хүүхэд бүрт 4 см-тэй тэнцэх хэмжээтэй, өөр өөр өндөртэй байшинг дүрсэлсэн зураг, өөр өөр хэмжээтэй шоо, ширээ тус бүрт 5 ширхэг, харандаа (хүүхэд бүрт 1). Өөр өөр өндөртэй объектуудын зураг.

GCD шилжих.

Хүүхдүүд хивсэн дээр дугуйлан сууна. (Би өндөр сандал дээр байна)

Би Сергей Михалковын шүлгээс ишлэл уншсан. "Стёпа авга ах"

Стёпа ахыг хэн мэдэхгүй вэ?

Стёпа ахыг бүгд мэддэг!

Стёпа ахыг бүгд мэднэ

Нэгэн цагт далайчин байсан.

Тэр талбайг тойрон алхдаг

Хашаанаас хашаа хүртэл,

Тэр дахин мөрний оосор зүүж байна,

Гар бууны үүртэй.

Би чамд нэг нууц хэлье,

Би цагдаад алба хаадаг

Учир нь энэ үйлчилгээ

Би үүнийг маш чухал гэж бодож байна!

Өнөөдөр бидэнд байна ер бусын үйл ажиллагаа. Чи бид хоёр хамгийн алдартай цагдаа Стёпа ахын амьдардаг хот руу явна. Тэрээр гудамжаар алхаж, гэмт хэрэгтнүүдийг барихын тулд отолтонд байгаа бүх байшингийн ард нуугдаж чадахгүйгээ олж мэдэв. Ийм газрыг хайхад бага цаг зарцуулахын тулд байшинг хэмжихэд нь туслахыг тэр биднээс хүссэн.

Стёпа ахад тусалцгаая, залуус аа?

Эхлээд бид тантай тоглоом тоглох болно "Өндөр - бага". Би танд объектуудыг үзүүлэх болно, та надад аль объект өндөр, аль нь намхан байгааг хэлэх болно. Бид гараа өргөөд нэг нэгээр нь хариулдаг.

Янз бүрийн хэмжээтэй объектын зургийг харуулах.

Хавсралт 1.

Хүүхдүүд өндөр, намхан зүйлийг нэрлэнэ.

Сайн байна залуусаа. Та энэ даалгавраа маш сайн хийсэн.

Стёпа ахад туслахын тулд та бид хоёр түр завсарлах болно.

Физик. нэг минут "Гурван баавгай".

Шүлгийн текстийг дуудаж, дагалдах хөдөлгөөнийг нэгэн зэрэг гүйцэтгэдэг.

Гурван баавгай гэр лүүгээ алхаж байв: (хүүхдүүд баавгай шиг алхдаг)

Аав том, том байсан (гараа дээш өргөх)

Ээж нь түүнтэй хамт байна - богино, (цээжний түвшинд гараа урагш сунгасан)

Миний хүү дөнгөж нялх, (дошоох)

Тэр маш жижигхэн байсан

Тэр чимээ шуугиантай алхаж, (босож, шажигнуураар тоглож дуурайж, гараа дээш өргөөд, үгс: чих дөжрөх)

Бид бага зэрэг амарсан бөгөөд одоо Стёпа ахад байшинг хэмжихэд тусална.

Үүнийг хийхийн тулд бид өөрсдийн газар руугаа явах хэрэгтэй. Та бүхэн сууна уу.

Таны ялтсууд дээр хэмжих соронзон хальснууд байгаа; бид тэдгээрийг байшингийн өндрийг хэмжихэд ашиглах болно.

Үүнийг хийхийн тулд бид харандаагаар хийсэн шугамыг ашиглан хэмжилт бүрийн төгсгөлийг тэмдэглэнэ.

Хэмжилтийн дарааллыг харуулна.

Хавсралт 2

Та том байшинг хэмжихэд хэдэн хэмжилт авсан бэ? (Гурван хэмжилт)

А жижиг байшин? (нэг хэмжүүр)

Стёпа ахыг ямар байшингийн ард харагдахгүй гэж бодож байна вэ? (өндөр байшингийн ард)

Тийм шүү залуусаа.

Бидний хэмжилтээс харахад авга ах Стёпа зөвхөн өндөр байшингийн ард отолт хийж чаддаг. Тэгвэл гэмт хэрэгтнүүд түүнийг харахгүй.

Сайн байна, та бүх зүйлийг зөв хэмжсэн.

Одоо чи бид хоёр тоглоом тоглох болно "Бид барилгачид".

Зорилтот: 5-ын дотор шууд болон дарааллаар тоолох чадварыг нэгтгэх.

Бид кубаас байшин барих болно.

Кубууд бие биенээсээ хэрхэн ялгаатай болохыг харж байна уу?

Зарим шоо том, бусад нь жижиг хэмжээтэй байдаг.

Тийм шүү залуусаа.

Эдгээр кубуудаас ямар байшин барьж болно гэж та бодож байна вэ?

Том шоо нь том байшинг, жижиг нь жижиг байшинг бүтээдэг.

Байшингаа барьж эхэлцгээе. Барилга барихад ашигласан шоо дөрвөлжин тоог тоолохоо бүү мартаарай.

Та байшингаа барихын тулд хэдэн тоосго авсан бэ? (5)

Та хэдэн шоо ашигласан бэ? (5)

Та ямар байшин барьж чадсан бэ?

Өндөр.

Бид нийт хэдэн байшин барьж чадсан бэ? Эхний байшинг хэн, хоёр дахь байшинг хэн барьсан бэ? гэх мэт.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хаалга тогшиж байна. Залуус аа, бид Стёпа ахаас захидал хүлээн авлаа. Тэр юу бичдэг юм бэ, уншъя. (Дугтуйнд хийсэн захидал)

Чи миний хотын бүх байшинг зөв хэмжиж, өндөр байшингуудын ард отолт хийж чадна гэдгийг мэдсэн гэж сэвшээ салхи надад хэлэв. Тусалсанд баярлалаа залуусаа.

Хүндэтгэсэн, таны авга ах Стёпа.

Стёпа авга ах бидэнтэй баяртай байна.

Таны хийх, хийх дуртай зүйл юу байсан бэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Та бүгдэд сайн байна. Бидний хичээл дууслаа. Одоо та тоглож болно.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Геометрийн ой руу аялал." Дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйЗорилго: формацийг дэмжих орон зайн дүрслэл, геометрийн хэлбэрийн талаархи санаанууд; хэд хэдэн байгаа эсэхийг тодорхойлох чадвар.

Хөтөлбөрийн даалгавар: Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх. Хамарсан материалд тулгуурлан ур чадварыг бэхжүүлэх: 3 дотор тоо хэмжээ, тоолох; аюулгүй.

FEMP-ийн дунд бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуйСэдэв: Орооцолдсон ой" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Боловсролын зорилго: 3-ын дотор тоолох чадварыг нэгтгэх, харьцуулах чадварыг нэгтгэх.

"Үлгэрт зочлох" дунд бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуйШууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаадунд бүлэгт Сэдэв: "Үлгэрт зочлох" Боловсролын бүс: Танин мэдэхүй: Үүсгэх.

Програм хангамжийн даалгавар:

  • Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэ. Хамрагдсан бүх материалд ур чадвараа нэгтгэ.
  • Өдрийн зарим хэсгийг нэгтгэж, цаг хугацааны тухай ойлголтыг бий болго.
  • Тоолох саваанаас хээ ашиглан дүрс зурах ур чадвараа үргэлжлүүлэн бэхжүүл.
  • Таван дотор тоон болон дарааллын тооллогыг бэхжүүлэх.
  • Объектуудын тоог тоотой харьцуулж сурахыг үргэлжлүүлээрэй.
  • Геометрийн дүрсүүдийн нэрс (тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, зууван) ба тэдгээрийг ялгах чадварыг бэхжүүлэх.
  • Хүүхдүүдийн хооронд найрсаг харилцааг бий болгох.
  • Сэтгэн бодох чадвар, ой санамж, яриа, оюун ухаан, анхаарлыг хөгжүүлэх.
  • Математикийн хичээлд оролцох сонирхол, харилцан туслалцах, хариулах чадвар, хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Дөрөвний тойрог өөр өөр өнгө(шар, улаан, хөх, нил ягаан) хүүхэд бүрт, Тоолох саваагаар хийсэн завины зураг (дээж), тоолох саваахүүхэд бүрийн хувьд галууны дүрс, 1-ээс 5 хүртэлх тоотой зулзагануудын зураг, хүүхэд бүрт 1-ээс 5 хүртэлх тооны объектын дүрс бүхий хуудас, өөр өөр өнгөтэй, өөр өөр геометрийн хэлбэртэй эх загас (дугуй, дөрвөлжин) , гурвалжин, зууван) дөрвөн ширхэг, янз бүрийн өнгө, хэлбэрийн жижиг загас (багшийн үзэмжээр тоо хэмжээ).

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та аялах дуртай юу? (Тийм)

Та биднийг өнөөдөр аялалд явахыг хүсч байна уу (тиймээ, бид хүсч байна.)

За, үүний тулд та биеэ зөв авч явах хэрэгтэй бөгөөд та маш анхааралтай байх хэрэгтэй. (Тийм)

Залуус аа, надад хэлээч, бидний аялал хэзээ, өдрийн хэдэн цагт эхэлдэг вэ? Одоо өдрийн хэдэн цаг вэ? (өглөө). Сайн байна залуусаа, тийм байна.

Хэрвээ хүүхдүүдэд хэцүү байвал. Би чамд туслах болно, оньсого сонс:

Нар тод мандаж байна,
Cockerel цэцэрлэгт дуулж байна
Хүүхдүүд маань сэрж байна
IN цэцэрлэгявж байна.
Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (өглөө)

Энэ нь мэдээжийн хэрэг, өглөө нь зөв юм.

Залуус аа, өдрийн өөр ямар хэсгүүд байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт) Надад хэлж өгөөч, бид өдрийн зарим хэсгийг ямар өнгөөр ​​ялгадаг вэ? Өглөөний карт - ямар өнгөтэй вэ? (шар), тийм ээ, бид өдрийн зарим хэсгийг тодорхойлоход өөр ямар өнгө хэрэглэдэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт. Улаан (өдөр), хөх (орой), нил ягаан (шөнө). Тийм шүү залуусаа. Залуус аа, бид өдөржин явах болно гэж айхгүй байна уу? (Үгүй). Би чамайг тоглохыг санал болгож байна. Би шүлэг уншина, чи карт үзүүлнэ хүссэн өнгө. Бид санал нэг байна. Болгоомжтой байгаарай!

Өглөө нар мандаж,
Хүүхдүүдийг унтуулж болохгүй!
Алив, хүүхдүүд ээ, сэрээрэй
Бос, угаа (шар - өглөө)

Өглөөний дараа өдөр нисдэг,
Зүйр цэцэн үг бидэнд хэлдэг:
Орой болтол урт өдөр,
хийх зүйлгүй үед (улаан өдөр)

За, үдэш, залуусаа,
Бүх зүйл сэрүүн байх болно,
Нар ч бас амрах хэрэгтэй
Мөн залууст - амттай оройн хоол(цэнхэр - орой)

Хүүхдүүд карт үзүүлдэг. Багш хариултуудыг шалгана.

Шөнө нь тэнгэрт сар байдаг,
Тэр маш хатуу:
Бүгд харж байна уу?
Та орондоо байна уу? (ягаан - шөнө)

Хүүхдүүд карт үзүүлдэг. Багш хариултуудыг шалгана

Залуус аа, бид өдрийн хэдэн хэсгийг (дөрөв) зөв мэддэг вэ?

Хүүхдүүдээс тэтгэмжийг хойш тавихыг шаарддаг.

Сайн байна уу залуусаа, бид замд хүрч чадна. Би танд голын дагуу аялал хийхийг санал болгож байна. Чи үүнийг хүсч байна уу? (тийм) Та голын дагуу, магадгүй машинаар аялахад юу ашиглаж болох вэ? (Үгүй)

Тэгээд юун дээр? (завь, хөлөг онгоц, завь, сал дээр) Сайн байна. Би завиар явахыг санал болгож байна. Мөн хүн бүр өөрийн гэсэн завьтай болно. Үүнийг хийхийн тулд та зургийг анхааралтай харж, саваагаар завь хийх хэрэгтэй.

Багш тоолох саваагаар хийсэн завины зургийг самбар дээр өлгөв.

Хүүхдүүдтэй хамт тэд завь тавих дарааллыг шинжилдэг.

Та бэлэн үү? Эхлээрэй!

Багш нь хүүхдүүдэд талбай дээрх даалгаврыг гүйцэтгэхэд тусалдаг.

Сайн байна, тэд сайн завь хийсэн. Одоо явцгаая. Залуус аа, аялж явахдаа хэн нэгэнтэй гарцаагүй уулзаж болно. Бид хэнтэй уулзах вэ? Оньсого сонс. Анхааралтай сонс.

Ээжийгээ хурдан усанд оруулдаг
Муу хүүхдүүд:
Юу? Та айж байна уу? Та хулчгар биш!
Ха-ха-ха! Эцсийн эцэст та ... (галуу)

Тийм шүү залуусаа.

Ээж уурын завь шиг голын дагуу бардам хөвж байна.

Түүний ард сэлж буй залуус бол ээжийнх... (захиа)

Самбар дээр багш галуу, зулзагануудын зургийг тавьдаг. Катерпиллар бүр 1-ээс 5 хүртэлх тоотой байдаг.

Зөв шүү залуусаа, энэ бол зулзагатай галуу юм. Чамтай адил гослингүүд тоглох дуртай. Бид тоглох уу? (тиймээ) Эхлээд залуусаа, бид бүх зулзагануудыг тоолох хэрэгтэй.

Хүүхдүүд багштай хамт хариултыг тоолж, шалгана.

Эх галуутай хэчнээн зулзаганууд зугаалсан бэ? (зөвхөн таван зулзага) Зөв шүү залуусаа, сайн байна.

Хараач, ялуу бүр өөрийн гэсэн дугаартай тул та эх галууны ард дарааллаар нь жагсахад туслах хэрэгтэй.

Аль зулзагыг түрүүлж (1-ийн тоогоор зөв), хоёрдугаарт (мэдээж 2-ын тоогоор) тавих нь зөв, дараачийнх нь (4-тэй) сайн, мөн 5 дугаартай сүүлчийн гослинг. Сайн байна! Хамтдаа дахин давтаж, зүүнээс баруун тийш залгацгаая: эхний, хоёр, гурав, дөрөв, тав. Бид зулзагануудтай тоглож, эх галуунд тусалж цагийг сайхан өнгөрөөсөн.

Залуусаа, би урд нь шидэт гүүрийг харж байна. Завьнууд маань доор нь явахын тулд бид даалгавраа зөв хийх хэрэгтэй. Таны өмнө ямар бүлэг объектуудыг дүрсэлсэн хуудаснууд байгаа бөгөөд та объект бүрийг хүссэн тоогоор холбох хэрэгтэй. Эхлээд та объектуудыг тоолж, дараа нь объектын тоог заасан тоогоор шугамыг холбох хэрэгтэй. Оруулна уу баруун гархарандаа хийгээд ажилдаа ор. Даалгавар хэцүү, гэхдээ та үүнийг даван туулах нь гарцаагүй.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, багш хэцүү байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг.

Сайн байна уу залуусаа, та үүнийг даван туулж чадсан хэцүү даалгавар! Одоо гол руу бууж усанд сэлэх цаг болсон гэж бодож байна (бие халаалт)

Бид хурдан гол руу буув.
Тэд бөхийж, угаав.
Тэгээд одоо бид хамтдаа сэлж байна.
Та гараараа юу хийх ёстой вэ?
Хамтдаа - нэг удаа, энэ бол мэлхий,
Нэг, нөгөө нь туулай.
Эрэг гарлаа
Тэгээд бид гэр лүүгээ явлаа!

Хүүхдүүд багштай хамт текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг.

За залуусаа, бидний аялал үргэлжлэх үү? Хэн нэгэнд бидний тусламж хэрэгтэй байгааг би харж байна. Тийм ээ, энэ загаснууд нялх загасаа дагуулан зугаалсан эх загаснууд, төөрөлдсөн, ээжийгээ олж чадахгүй ийм дэггүй амьтад юм.

Багш загасны хэлбэртэй өөр өөр өнгийн дөрвөн геометрийн дүрсийг самбар дээр өлгөв. Эдгээр нь эх загас (дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог, зууван) юм.

Шарсан махыг эх рүүгээ буцаж ирэхэд нь тусалцгаая?

Ширээн дээр янз бүрийн өнгө, янз бүрийн геометрийн хэлбэртэй загасны зулзага байдаг.

Залуус аа, бүх загас өөр өөр геометрийн хэлбэртэй байна ...

Энэ загасны бие ямар хэлбэртэй вэ? Түүний ээж хаана байна? Тийм ээ, энэ загас ямар хэлбэртэй вэ? Шарсан мах болгон эхээ олоход тусламж хэрэгтэй.

Та хүүхдүүдээс бүх загасны ижил төстэй зүйл юу болохыг асууж болно. (гурвалжин хэлбэртэй сүүл) Загас (хэлбэрээс гадна) бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө)

Сайн байна уу залуусаа, тэд загасанд тусалж, тэднийг бэрхшээлээс гаргав.

Ингээд бидний гол дагуух аялал өндөрлөв. Хамгийн хэцүү ажил юу байсан бэ? Аль даалгавар хамгийн хялбар вэ? Хамгийн сонирхолтой нь юу вэ? Та бүх даалгаврыг маш сайн даван туулсан тул энэ мэдлэг танд зөвхөн ангид төдийгүй амьдралд хэрэг болох нь дамжиггүй.

Залуус аа, гол нь чам шиг эелдэг, ухаалаг, хурдан сэргэлэн, өрөвч сэтгэлтэй залуустай таарсан нь үнэхээр их таалагдсан. Тэгээд тэр чамайг хийхээр шийдсэн бага зэрэг сюрприз! Та бүгдээрээ өөрийн гэсэн хэсгийг өг - жижиг дусал!

Багш хүүхэд бүрт өгдөг бөмбөлөг(Бөмбөлгүүдийг өмнө нь жижиг дэлгэцийн ард үлдээсэн).

Гуржапова Цырен-Дулма Гармаевна
Ажлын байрны нэр:багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU 15-р цэцэрлэг "Солонго"
Орон нутаг:Улаан-Үд
Материалын нэр:Арга зүйн хөгжил
Сэдэв:"Дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй, 5 хүртэлх тооллогыг нэгтгэх"
Нийтэлсэн огноо: 01.04.2018
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Дунд бүлгийн FEMP-ийн хичээлийн хураангуй

Тооцооллыг 5 хүртэл бэхлэх

Даалгаварууд:- тоонуудыг объектын тоотой харьцуулах чадварыг нэгтгэх;

- Тоон ба дарааллын тоололын ялгааг үргэлжлүүлэн заа.

Pin

геометрийн

орон зайн

харилцаа:

зүүн, баруун, дээд, доод, дунд;

Бие биедээ туслах, туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал:

Даалгавар бүхий дугтуй. Геометрийн хэлбэрүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин,

тэгш өнцөгт.

матрешка,

Боловсролын чиглэл: Танин мэдэхүй, ярианы хөгжил.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр өглөө ажилдаа ирэхэд энэ нохой сууж байсан

үүдний танхим болон өгсөн

Энэ бол надад зориулсан захидал. Үүнд юу байгааг харцгаая

захидал? (Би захидлыг гаргаж ирээд хүүхдүүдэд уншина)

"Намайг Жесси гэдэг, би үнэхээр цэцэрлэгт явмаар байна, гэхдээ тэд намайг авахгүй. Надад хэрэгтэй

Хүүхдүүд ээ, нохой тусламж гуйж байна, бид юу хийх ёстой вэ? Түүнд тусалцгаая!

Н а у х и м

тоолох,

ядаж

- Залуус аа, та нарын ширээн дээр таваг таваг, дотор нь тоонууд байдаг. Болъё

харуулж байна

харуулах)

-Энэ хэд вэ? (нэг)

Зөв

үзүүлэв

Сонсооч

номер нэгийн тухай шүлэг.

Энд нэг юмуу нэг юм -

Нэхмэлийн зүү шиг маш нимгэн.

Одоо надад Жесси хэдэн нүдтэй болохыг харуулсан тоог харуулаач?

Жессиг хар, тэр хэдэн нүдтэй вэ? (хоёр)

- Хоёр дугаарын тухай шүлэг энд байна:

Гэхдээ энэ бол хоёрдугаарт байна.

Энэ нь ямар байгааг биширдэг:

Deuce хүзүүгээ нугалж,

Сүүл нь түүний араас чирнэ.

-Сайн байна. Залуус аа, бид амьдардаг баавгайн тухай үлгэр уншдаг

ой. Тэд хэд байсныг тоолж үзье.

Тэнд амьдарч байсан ... аав, ээж, бяцхан баавгай (тоглоом харуулах)

Одоо надад хэд байгааг харуулсан тоог харуулаач?

Хэдэн баавгай байсан бэ? Та ямар дугаарыг харуулах ёстой вэ? (гурван)

Гэхдээ үүнийг хар,

Гуравын тоо гарч ирнэ.

Гурав нь дүрсний гуравны нэг юм.

Хоёр дэгээгээс бүрдэнэ.

харуулж байна

(Би нохойтой хүүхэд рүү ойртдог).

- Нохой хэдэн сарвуутай болохыг тоолоорой? (дөрөв). Та үүнийг зөв харуулсан уу? (Тийм)

Дөрөвийн тооны тухай шүлэг ч бид мэднэ.

Хараач, дөрөв бол сандал,

Үүнийг би эргүүлэв.

Та гартаа хэдэн хуруутай вэ? (тав) 5-ын тоог харуул.

Энэ бол илбэчин - тав.

Чи түүнийг анхааралтай ажигла.

Тэр унах болно - нэг удаа, хоёр удаа! –

Энэ нь хоёр дахь дугаар болж хувирах болно.

Жесси, чи одоо тоонуудыг санаж байна уу? Танд таалагдсан уу? Залуус та яах вэ?

Биеийн тамирын минут

Даваа гарагт би сэлсэн (сэлж байгаа дүр эсгэх)

Мягмар гарагт би зурсан (бид зурж байгаа дүр эсгэдэг)

Лхагва гаригт би нүүрээ угаах гэж нэлээд удсан (“угаацгаая”)

Пүрэв гарагт би хөлбөмбөг тоглосон (газар дээр нь гүйж)

Баасан гарагт би үсэрч, гүйж, (үсэрч)

Би маш удаан бүжиглэсэн (байрандаа эргэлддэг)

Мөн Бямба, Ням гарагт (алгаа таших)

Би өдөржин амарсан.

(хүүхдүүд доош тонгойж, хацрын доор гар - унтдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

геометрийн дүрсийг таахыг хичээ (хүүхдийн нэр, үзүүл

тэдний өмнө хэвтэж буй картон дүрс).

1. Дугуй өнхрөв

Эцсийн эцэст энэ нь ижил төстэй харагдаж байна

Харааны шинж чанар шиг

Зөвхөн дугуй хэлбэрийн хувьд.

Та үүнийг таамагласан уу, хайрт найз минь?

За, мэдээжийн хэрэг, энэ бол ... (тойрог).

2. Зургийг хар

Мөн цомогт зур

Гурван булан. Гурван тал

Бие биетэйгээ холбогд.

Үр дүн нь дөрвөлжин биш байсан,

Мөн үзэсгэлэнтэй ... (гурвалжин).

3. Би бол хаана ч хамаагүй,

Үргэлж маш гөлгөр

Миний бүх өнцөг тэнцүү байна

БА дөрвөн тал.

Кубик бол миний хайртай ах,

Учир нь би... (дөрвөлжин).

4. Тэр өндөг шиг харагдаж байна

Эсвэл нүүрэн дээрээ.

Энэ бол тойрог -

Маш хачирхалтай дүр төрх:

Тойрог хавтгайрсан.

Энэ нь гэнэт гарч ирэв ... (зууван).

5. Бид талбайг сунгасан

Мөн нэг харцаар танилцуулсан,

Тэр хэнтэй адилхан байсан бэ?

Эсвэл маш төстэй зүйл үү?

Тоосго биш, гурвалжин биш -

Энэ нь дөрвөлжин болсон ... (тэгш өнцөгт).

Ширээн дээрээ нэг хуудас цаас байгаа, үүнийг өмнө нь ширээн дээр тавь.

геометрийн дүрсийг аваад анхааралтай сонсоорой:

баруун дээд буланд гурвалжин байрлуулах;

зүүн доод буланд тавих: дөрвөлжин;

баруун доод буланд тавих: зууван;

зүүн дээд буланд тавих: тэгш өнцөгт;

дунд нь тойрог байна.

Оноог нэгтгэхийн тулд асуудлыг шийдье, тэдгээрийг хэрхэн байрлуулсан бэ?

тоглоом: Матрешка бамбаруушны хажууд

Үнэгний хажууд хусууртай туулай байдаг

Хамгийн сүүлчийнх нь мэлхий

Хэдэн тоглоом байдаг вэ? (Би тоглоомоо тавьсан)

Эхний болон гуравдугаар байранд ямар тоглоом байна вэ?

Хэн өөрөөр боддог вэ?

Bunny ямар газар суудаг вэ?

Тавдугаарт ямар тоглоом байдаг вэ?

Нийт хэдэн тоглоом байгаа вэ?

Залуус аа, бид Жэссид тусалсан гэж бодож байна. Бидний энэ байдал танд таалагдсан уу?

чи Жэссид тусалсан уу?

Хүүхдүүд:-Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та бас сонирхож магадгүй:

Залгуур нь төрөхөөс өмнө гарч ирэхэд ямар харагддаг вэ?
Жирэмслэлт бол эмэгтэй хүн байнга тэсэн ядан хүлээж байдаг ид шидийн үе юм. БА...
Өнгөний төрөл намрын гүн будалт
Өнгөний төрлүүдийн онолын хувьд хамгийн дур булаам улирлын нэг бол намар юм. Алт, зэс, хүрэл ...
Хувцас дээрх цэцэгсийн хэвлэмэл
Загварын ертөнц дэх хамгийн сүүлийн үеийн чиг хандлага бидний төсөөллийг байнга гайхшруулж байдаг. Тиймээс дарааллаар нь...
Камео ба түүний Дорнод дахь Жеммагийн түүх
Жемма бол өнгөт чулуу, эрдэнийн чулуугаар хийсэн бяцхан сийлбэрийн жишээ юм - глиптик. Энэ үзэмж...
Унасан гогцоотой пуловер
98/104 (110/116) 122/128 Танд утас (100% хөвөн; 125 м/ 50 гр) хэрэгтэй болно - 250 (250) 300...