Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц, бага бүлэг, өвлийн зугаа цэнгэл. "Өвлийн хөгжилтэй" сэдвээр залуу бүлэгт зориулсан хичээлийн хураангуй. Төслийн ажлын төлөвлөгөө

Надежда Мясникова
"Өвлийн хөгжилтэй" бага 2-р бүлгийн хичээлийн хураангуй

Дууссан: Мясникова Н.П. Каменский DS MADOU "Зөгий"

Хоёрдугаар бага бүлгийн иж бүрэн хичээлийн хураангуй« Өвлийн хөгжилтэй» (танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил, ярианы хөгжил).

Зорилтот:

хүүхдийн өвлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өвлийн үзэгдэл;

талаарх мэдлэгийг тодруулах өвлийн амралт, хөгжилтэй;

сэдвийн талаархи үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх "Өвөл, өвлийн зугаатай» ;

ур чадвар, урвалын хурд, хөдөлгөөний зохицуулалт, орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх;

Материал: танилцуулга « өвлийн зугаатай» , олон дунд, хөөсөн цасан бөмбөлөг, хуванцар цана - 2 хос, шанага - 2 ширхэг., дуу "Зимушка-болор".

Хичээлийн явц.

АнгиҮүнийг хөгжмийн өрөөнд барихыг зөвлөж байна.

Хүүхдүүд хөгжимд танхим руу явдаг. Мультимедиа төхөөрөмжийн эсрэг талын хагас тойрогт суу (урьдчилан бэлтгэсэн).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, таамаглаж байна оньсого:

Цас орж байна

Цагаан ноосны доор

Гудамж, байшингууд алга болжээ.

Бүх залуус цасанд баяртай байна -

Бидэн дээр дахин ирлээ ... (өвөл)

Хүүхдүүд хариулдаг. Тийм шүү залуусаа. Хэн өвөлд дуртай вэ? (хүүхдүүд хариулдаг). Та яагаад өвөлд дуртай вэ, яагаад? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, залуусаа, энэ нь зөв. Өвлийн улиралд маш олон янз байдаг хөгжилтэй, тухайлбал уулын цанаар гулгах, та цасан хүн, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах боломжтой. Хүн бүр цасан бөмбөг тоглох дуртай юу? Шидэт цасан бөмбөгөөрөө тоглоцгооё.

Багш цасан бөмбөгтэй сагс аваад хэлэв үгс: Би цасан бөмбөгийг өндөрт шиднэ, тэд хол нисэх болно, хүүхдүүд бүгдийг нь цуглуулж, сагсанд авчрах болно. (тоглоом 2-3 удаа давтагдана). Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Тэгээд одоо ярилцаж танилцана өвлийн зугаатай. Багш илтгэлийг асааж, слайд бүрийн талаар хүүхдүүдтэй ярилцдаг.

Танилцуулга үзсэний дараа хүүхдүүдэд гадаа тоглоом тоглохыг санал болгодог "Хөгжилтэй цанын зам"

(5-7 хүнтэй 2 баг зохион байгуулагдаж, багууд 2 багана хэлбэрээр байгуулагдана. Хүүхдүүд ээлжлэн цана өмсөж, ордны дагуу гулгаж, зүү рүү гүйж, түүнийг тойрон гүйж, байрандаа буцаж, цанаар дамжуулна. дараагийн тоглогч гэх мэт)

Сайн байна, нөхөрлөл яллаа! Хүүхдүүд сандал дээр сууж, дараагийн оролцоогүй хүүхдүүд тоглоомд ордог.

Тоглолт дууссаны дараа бүх залуус ордонд сууна. Дуу тоглож байна "Болор өвөл"

IN: Залуус аа, энэ дуу юуны тухай вэ? (хүүхдийн хариулт)Энэ нь зөв, энэ дуунд өгүүлдэг өвлийн зугаатай, яг өнөөдрийн бидний ярилцсан зүйл. Юу байдгийг дахин нэг удаа санацгаая өвлийн зугаатай(хүүхдийн хариулт). Өнөөдөр бид зугаалж, цасан дээр тоглож, чаргаар гулгаж, уруудах болно.

Алхаж яв!

Елена Мачехина
"Өвлийн хөгжилтэй" бага бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Хөтөлбөрийн агуулга:

1. Хүүхдүүдэд уран зохиолын үгсийг сонсох, оньсого тааварлах, асуултанд хариулахыг заа.

2. тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх өвлийн спорт, өвлийн зугаа цэнгэл.

3. Хүүхдүүдийн цасны шинж чанарын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өвлийн тухай хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.

4. Хүүхдэд зургийг харж, зураг дээрх үйл явдлыг харж, агуулгын талаархи асуултанд хариулахыг заа.

5. Хүүхдүүдэд богино өгүүллэг бичихийг заа (2 өгүүлбэрээс)нээлттэй асуултууд дээр.

6. Хүүхдэд төсөөлөл, ойлголт, сайн дурын санах ой, анхаарал, ажиглалт, аман болон дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

7. Байгалийн үзэгдлийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

8. Хүүхдийн үгсийн санг шинэ нэр үг, үйл үг, нэр үгээр баяжуулах (тэшүүр, хоккей, тэшүүр, хөгжилтэй, хилэн, сэвсгэр, гялалзсан, мөнгөлөг, гялалзсан).

9. Хүүхдийн үгсийн санг нэгтгэх, идэвхжүүлэх.

Хичээлийн материал:

Уран зураг « Өвлийн хөгжилтэй» , цаасан цасан бөмбөг, сагс, хүүхэлдэй. Урьдчилсан Ажил:

Өвлийн тухай шүлэг унших; цастай туршилт хийх; оньсого таамаглах; цувралын хуйвалдааны зургуудыг шалгах " Өвлийн хөгжилтэй"; тоглоом "Өгүүлбэрүүдийг дуусга.

Хичээлийн явц:

Хаалга тогшиж байна.

Катя хүүхэлдэй хүүхдүүд дээр ирдэг өвлийн хувцас. Тэрээр гудамжнаас цас авчирч, хүүхдүүдийг шалгаж үзэхийг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цас цасан ширхгээс үүсдэг. Цасан ширхгүүд их унах үед цасан шуурга үүсдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, ямар цас вэ? Хүйтэн, цагаан, сэвсгэр, гялалзсан. Цас гялалзаж, мөнгөлөг болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сонсооч залуусаа шүлэг:

Цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж байна,

Цагаан хөвсгөр шиг.

Эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг бүрхсэн

Зөөлөн хилэн хивс.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа санаж байна уу. Цас хайлах үед юу болж хувирдаг вэ? Ус руу. Зөв. Ус хөлдөхөд юу болох вэ? Мөс. Тэшүүр гулгах, хоккей тоглохын тулд гулгуурын талбай хэрэгтэй. Цасан дээр ус асгавал тэшүүрийн талбайтай болно (найрал дууны давталт үгс: тэшүүрийн талбай, мөс, хоккей) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо тааварыг анхааралтай сонсож, тайлж үзээрэй түүнийг:

Талбай дээр цас орно

Гол мөрөн дээрх мөс

Цасан шуурга алхаж байна

Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Хүүхдүүд: Өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийн ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ? Цас орж, гадаа хүйтэн, моднууд навчисгүй, хүмүүс дулаан хувцаслаж эхэлж байна. Зөв. Сайн байна! Залуус аа, бид бүгд өвөлд дуртай. Өвөлдөө их гоё байдаг. Мөн өвлийн улиралд бид гадаа тоглох үнэхээр дуртай. Зургийг харцгаая.

Зохиолын зургийг шалгах « Өвлийн хөгжилтэй» .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цагаан цас орлоо. Цагаан зам, цагаан байшингууд. Модны навчны оронд мөчир дээр цагаан цас унана. Зул сарын гацуур мод ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Мөн ногоон мөчир дээр нь цагаан сэвсгэр цас бий. Навчны оронд мод нь намрын улиралд унахгүй ногоон зүүтэй байдаг. Жинхэнэ өвөл ирлээ! Хүүхдүүд алган дээрээ үслэг дээл, өмд, бээлий өмсөж, хөлдөө шинэ эсгий гутал, гутал өмсдөг. Залуус гулсуураар бууна. Залуус чаргаар гулгаж, цанаар гулгаж, толгодоор гулгаж байна. Охидууд тэшүүрийн талбайд гулгаж, гартаа саваа барьдаг хөвгүүд хоккей тоглохоор явдаг. Өө, хүүхдүүд ямар цасан хүн хийсэн бэ! Хамрын оронд лууван, малгайны оронд хувин, хүзүүндээ ороолт, гарт шүүр байдаг.

Багш шүлэг уншдаг:

Цасан хүн, цасан хүн

Хашаанд гарч ирэв

Хамар бол лууван юм

Ам - төмс

Бас миний толгой дээр хувин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл хүүхдүүд гадаа тоглох ямар сонирхолтой байдаг. Нээрээ залуусаа? Зургийг дахин анхааралтай ажигла.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд юу хийж байна вэ? (Алхах)

Хүүхдүүд хаашаа явах вэ? (гудамжинд)

Жилийн хэдэн цагт? (Өвөл)

Хүүхдүүд хэрхэн хувцасласан бэ? (Дулаан)

Хүүхдүүд юу хийж байна вэ? (Цанаар гулгах, чарга, тэшүүрээр гулгах)

Хүүхдүүд хашаандаа юу хийсэн бэ? (Тэд цасан хүн хийсэн)

Шүлэг сонс:

Гадаа цас цагаан болж байна хурдан бэлдээрэй

Гартаа бээлий зүүж, хүзүүндээ ороолт уя,

Хүрэмнийхээ цахилгаан товчийг бэхлээд гадаа яараарай.

Гэхдээ чарга, цана авахаа бүү мартаарай.

Хэрэв та хүсэхгүй бол цасан эмэгтэйг бүтээх болно.

Одоохондоо нэг бөөн, хоёр дахь, гурав дахь нь өнхрүүлээрэй.

Тэднийг бие биенийхээ дээр тавь, эмэгтэй гарч ирэв - хөөрхөн!

Залуус аа, та ядарч байна уу? Гадаа цасан бөмбөг тоглож байснаа санаарай. Та одоо тоглохыг хүсч байна уу? -ийн тоглоом "Цасан бөмбөг"?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн цагаан цаасан цасан бөмбөг байгааг хараарай. Эдгээрийг жинхэнэ цасан бөмбөг гэж төсөөлцгөөе. Одоо та бид хоёр цасан бөмбөгийг сагсанд хийнэ (багш хүүхдүүдэд хэрхэн тоглохыг зааж өгдөг). Сагс руу хамгийн их цасан бөмбөг шидсэн хүн ялна. Эхэлсэн (хүүхдүүд тоглож байна) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо нэг тоглоом тоглоцгооё "Өгүүлбэрээ дуусга":

Энэ нь ирлээ ... (өвөл) .

Ирж байна... (цас) .

Өвлийн улиралд байдаг ... (хүйтэн) .

Хүүхдүүд унадаг ... (цан, тэшүүр, чарга) .

Хөвгүүд саваа бариад алхаж байна... (тэшүүрийн талбай руу) .

Хөвгүүд тэшүүрийн талбайд тоглож байна... (хоккейд) .

Илүү олон хүүхэд тоглож байна ... (цасан бөмбөгийн тулаанд) .

Хүүхдүүд цаснаас баримал хийдэг (цасан хүн, цасан эмэгтэй, цайз, цасан бөмбөг) .

Зөв. Сайн байна залуусаа.

Хүүхдүүд ээ, одоо бид слайд үзэж, оньсого тааж сурах болно.

Одод тэнгэрээс нисч байна,

Мөн тэд наранд гэрэлтдэг.

Яг л балерина бүжиглэж байгаа шиг,

Цасан ширхгүүд өвлийн улиралд эргэлддэг ... (Цасан ширхгүүд) .

Та цасан бөмбөг хийж болно

Энэ нь огтхон ч хэцүү биш юм!

Бид бялуу хийдэггүй,

Тоглохын тулд танд хэрэгтэй ... (Цасан бөмбөг).

Бид түүнийг ухаалаг сохорлоо.

Нүд, хамар байдаг - лууван.

Бага зэрэг дулаахан - тэр даруй уйлах болно.

Тэгээд хайлах болно ... (Цасан хүн).

Зараа түүн шиг харагдаж байна

Та навч огт олохгүй.

Гоо сайхан нь ямар гоолиг вэ

Мөн шинэ жилийн хувьд - танд хэрэгтэй! (Зул сарын гацуур мод).

Бид найзуудтайгаа хүйтэн жавартай өдөр байна

Бид цасыг хоолойгоор усалдаг.

Мөс хэрхэн харагддаг

Тиймээс бүх зүйл бэлэн боллоо ... (Мөсөн гулгуурын талбай).

Залуус аа, надад байна

Хоёр мөнгөн морь.

Би хоёуланг нь зэрэг унадаг

Би ямар морьтой вэ? (цана).

Тэд энд бүх хүч чадлаараа шайбыг уралдаж байна.

Тэгээд тэд бүх зүйлийг хаалга руу шиддэг.

Энд талбай дээр хаа сайгүй мөс байдаг,

Бид ийм тоглоомтой болсондоо баяртай байна! (Хоккей).

Заримдаа амаргүй байдаг

Тэнд бос.

Гэхдээ энэ нь хялбар бөгөөд тааламжтай

Буцаж яваарай! (Цасан гулсуур).

Тэд өөрсдөө толгод уруу нисдэг,

Гэхдээ тэд ууланд гарахыг хүсэхгүй байна.

Та олс ашиглан ууланд авирах хэрэгтэй.

Тогтмол ухрах. (чага).

Сайн байна, залуусаа! Энэ нь маш сайн, сонирхолтой байсан. Танд таалагдсан уу?

Тиймээ. Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ? Өвлийн тухай, өө өвлийн тоглоом, хөгжилтэй. Та өөр юу хийсэн бэ? Цасан бөмбөг тоглож, оньсого тааварлав. Зөв. Одоо Катя хүүхэлдэйтэй баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Катя, танд бидний хичээл таалагдсан уу? Катя хүүхэлдэй энэ нь маш сонирхолтой байсан бөгөөд залуус сайн ажилласан гэж хэлэв. Тэнд өвөл болохоор дулаан хувцаслаж зугаалахыг тэр хэлэв. Баяртай, Катя!

"Өвлийн хөгжилтэй" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: « Өвлийн хөгжилтэй »

Зорилтот: Өвлийн шинж тэмдгүүдийн талаар ойлголт өг өвлийн зугаатай.

Даалгаврууд:

1. Боловсролын:

Хүүхдүүдэд өвлийн тухай оньсого шүлэг таахыг заа.

Өвөл, хяруу, цас, цасан ширхгүүд, цас, цасан шуурга гэсэн нэр үгээр үгсийн сангаа идэвхжүүлж, баяжуулж, нэр үгнээс нэмэлт үг зохиож, зургийн агуулгын талаар асуултанд хариулж, дүрсэлсэн үлгэр зохио.

2. Хөгжлийн:

3. Боловсролын:

Үйл ажиллагааны тогтвортой сонирхол, идэвхтэй ажил хийх хүсэл эрмэлзэл, арслангийн бамбарт туслах хүслийг төлөвшүүл.

Урьдчилсан ажил:

Цаг агаарын ажиглалт, цасан ширхгүүд; өвлийн тоглоомууд.

Тоног төхөөрөмж: цасан ширхгүүд; түүхийн зураг; тоглоом - арслан; цасан шуурганы дуу, хөгжмийн багана, цасан хүн бөөгнөрөл, цээж.

Хичээлийн явц.

Бяцхан Арслангийн зулзага манайхаар ирлээ. Тэр үргэлж зун, хэзээ ч өвөл байдаггүй Африкт амьдардаг. Залуус аа, та нар түүнийг яагаад ийм гунигтай гэж бодож байна вэ? Тийм ээ, тэр хэзээ ч цас үзээгүй болохоор өвөл гэж юу байдгийг мэдэхгүй...

Арслангийн зулзагад тусалж энд өвөл ямар байдгийг хэлье?

Оньсого тааварлаарай:

Замуудыг нунтагласан

Мөн цонхыг чимэглэсэн,

Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв

Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.

Энэ жилийн аль цаг вэ? (Өвөл).

Өвлийг ямар үгээр дүрсэлж болох вэ?

Өвөл хүйтэн байна. Тэгэхээр бид ямар өвөл болохыг хэлж чадах уу? (хүйтэн, (хүйтэн).

Өвөл цас их ордог. Тэгэхээр ямар өвөл вэ? (цастай).

Залуус аа, манай цонхоор хараарай, эдгээр цасан ширхгүүд орж ирсэн, тэднийг хараад, тэд юу болохыг надад хэлээч? (хөнгөн, агаартай, үзэсгэлэнтэй). Олон тооны цасан ширхгүүд газарт унах энэ үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Цас орох). Хэрэв цас орж, хүчтэй салхи шуурвал энэ үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Цасан шуурга). Одоо бид цасан шуурга хэрхэн улихыг сонсох болно.

Эхлээд тэр чимээгүйхэн уйлдаг: ooh-ooh, дараа нь эрчимжиж, илүү чанга орилох. Цасан шуургыг дүрслэхийг хичээцгээе. (Хүүхдүүд найрал дуугаар onomatopoeia гэж дууддаг).

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд өвөлд дуртай. Гудамжинд алхаж зугаацаж болох тул алхцгаая!

Физминутка:

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,

Бид цасан бөмбөг хийсэн

Бид үүнийг нэг удаа шиднэ, бид хоёр удаа барина,

Бид үүнийг нэг удаа шидэж, хоёр удаа барьж аваад, салхинд хийсэх болно.

Өвлийн улиралд хүн бүр сонирхож байхаар яаж зугаацах вэ?

(уруудах, чаргаар гулгах, цанаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох, мэдээжийн хэрэг цасан хүн хийх).

Сайн байна уу залуусаа! Бусад хүүхдүүд өвлийн улиралд хэрхэн цагийг өнгөрөөж байгааг хармаар байна уу? (Тийм).

(багш зургийг харуулж байна « Өвлийн хөгжилтэй » ).

Зургийг харцгаая, юу харж байгаагаа бидэнд хэлээрэй (хүүхдүүд толгодоор чаргаар гулгаж байна, охин мөсөн дээр гулгаж байна, хэд хэдэн хүүхэд цасан хүн хийж байна).

Тэр өдөр хүүхдүүд явж байхад цас ямар байсан бэ? (цагаан, цэвэр, наалдамхай).

Хүүхдүүд ямар царайтай вэ? (баяр хөөртэй, хөгжилтэй).

Хүүхдүүд гадуур гарахад хэтэрхий хүйтэн байна гэж та бодож байна уу? (үгүй ээ, хүн бүрийн хацар улайсан, хүүхдүүд их хөдөлдөг, дулаан хувцас өмссөн, өвлийн хувцас).

Хүүхдүүдийн сэтгэл санаа ямар байна вэ? (сайн, хөгжилтэй, хөгжилтэй).

Хүүхдүүд хэрхэн чанга инээж байгааг харуулцгаая (Ха-ха-ха, хэрэв тэд чимээгүйхэн инээвэл (хэ хи хи).

Хараач, залуусаа, манай Арслан бамбарууш маань хараахан баярлаагүй байна, бид яах ёстой вэ?

Та Арслангийн бамбарт бэлэг өгөхийг хүсч байна уу? Бид цасан хүн бүтээх үү? Цасан бөмбөгөөс (хөвөн)цасан хүний ​​дүрийг тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасан хүн маш үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй гарч ирэв.

Доод шугам ангиуд: Хараач, залуусаа, тэр Арслангийн бамбаруушнд гуниглахаа больсон, түүнд манай цасан хүн, өвлийн түүх, түүх үнэхээр таалагдсан. өвлийн зугаатай.

Арслан бамбар та бүхэндээ бас амтат сюрприз бэлдлээ.


"Өвлийн тоглоом ба зугаа цэнгэл"
Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй. Хоёр дахь бага бүлэг "Звездочки"
Зорилго: Өвлийн шинж тэмдэг, өвлийн улиралд хүүхдүүдийн хөгжилтэй байдлын талаархи санааг нэгтгэх. Хүүхдүүдэд өвөл, цасан ширхгийн тухай оньсого шүлэг таахыг заа. Нэр үг (өвөл, хяруу, цас, цасан ширхг, цас, цасан шуурга, мөс, чарга, тэшүүр, цана, цасан хүн), үйл үг (хөлдөх, халах, цэвэрлэх, тармуур, баримал), нэр үг (хүйтэн, цастай, хүйтэн жавар) -аар үгсийн санг идэвхжүүлж, баяжуулах. , наалдамхай, хөгжилтэй, баяр баясгалантай, инээмсэглэсэн). Өвлийн улиралд хайрыг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: "Өвлийн улиралд алхах" үлгэрийн зураг; түүх ярих тойм; гурвалжин, дөрвөлжин, янз бүрийн хэмжээтэй тойрог, гар, хамар, нүд, чихний загвар; "Маша ба баавгай" танилцуулга.

Хичээлийн явц.
Залуус аа, оньсого тааварлаарай:
Замуудыг нунтагласан
Би цонхыг чимэглэсэн,
Хүүхдүүдэд баяр баясгаланг бэлэглэв
Тэгээд би чаргаар гулгах гэж явсан.
-Энэ жилийн хэдэн цаг вэ? (Өвөл). Өвлийг ямар үгээр дүрсэлж болох вэ? Өвөл хүйтэн байна. Тиймээс бид өвөл гэж хэлж болно ... (хүйтэн). Өвөл цас их ордог. Тиймээс бид өвөл гэж хэлж болно ... (цастай). Хэрэв өвлийн улиралд хүйтэн жавар байгаа бол өвөл бол ... (хүйтэн) гэж хэлж болно.
- Энэ оньсого юуны тухай вэ?
Од агаарт бага зэрэг эргэлдэж,
Тэр суугаад миний алган дээр хайллаа!
- Эдгээр шүлгүүдэд бид ямар оддын тухай ярьж байна вэ? Цасан ширхгүүд ямар харагддаг вэ? Тэд яагаад таны гарт хайлдаг вэ? Олон тооны цасан ширхгүүд газарт унах энэ үзэгдлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Цас орох). Хэрэв цас орж, хүчтэй салхи шуурвал та үүнийг юу гэж нэрлэх вэ? (Цасан шуурга). Цасан шуурга хэрхэн улихыг төсөөлөөд үз дээ. Эхлээд тэр чимээгүйхэн уйлдаг: ooooh, дараа нь тэр эрчимжиж, илүү чанга хашгирав. (Хүүхдүүд onomatopoeia-г найрал дуугаар болон тус тусад нь дууддаг).
- Өвлийн улиралд гадаа хүйтэн байдаг ч олон төрлийн тоглоом, зугаа цэнгэл, зугаа цэнгэл бий болно. Цас ороход та юу хийж чадах вэ? (Хувцас дээрх цасан ширхгийг харах, цасан ширхгийг барих, цас хүрзлэх, цэвэр зам гэх мэт) Цас чийгтэй үед та юу хийж чадах вэ? (Цасан бөмбөг тоглох, цайз барих, хашаа барих, цасан хүн баримал хийх гэх мэт) Хүйтэн үед та юу хийж чадах вэ? (Зам дагуу гүйх, бие биенээ чаргаар унах, цанаар гулгах гэх мэт) Та цасаар ямар тоглоом гаргаж болох вэ? (байшин барих, цас будаж, цасан шуургыг чимэглэх, нэг хувингаас нөгөө хувин руу цас асгах гэх мэт)
- Өвлийн улиралд хүүхдүүд хэрхэн хөгжилдөж байгааг хармаар байна уу?
Багш нь "Өвлийн улиралд алхахдаа" зургийг үзүүлж байна.
- Өвлийн улиралд хүүхдийн зугаа цэнгэлийн талаар зураг дээр үндэслэн ярилцъя. (Хүүхдүүд толгодоор чаргаар гулгаж байна. Том хүү чарган дээр нялх хүүхдээ үүрч байна. Охин мөсөн дээр гулгаж байна. Хэдэн хүүхэд цасан хүн хийж байна).
-Тэр өдөр хүүхдүүд явж байхад цас ямар байсан гэж бодож байна вэ? (Цагаан, цэвэр, наалдамхай). Та яагаад наалдамхай гэж бодож байна вэ? (Учир нь тэд цасан хүн хийдэг). Хүйтэн хүйтэн байсан уу? (Үгүй). Хүүхдүүд ямар царайтай вэ? (Хөгжилтэй, баяр хөөртэй, инээмсэглэсэн). Хүүхдүүд хүйтэн байна уу? (Үгүй ээ, хүн бүрийн хацар улаан, хүүхдүүд маш их хөдөлдөг). Хүүхдүүдийн сэтгэл санаа ямар байна вэ? (Сайн, хөгжилтэй, тааламжтай, баяр хөөртэй). Тэд яаж инээдэг вэ? (Ха ха ха).
Биеийн тамирын хичээл "Бид хүйтэн жавараас айдаггүй."
-Гадаа даардаг уу? Хүйтэн хяруу айхгүйн тулд юу хийх хэрэгтэйг дүрсэлцгээе.
Бид бага зэрэг дулаацах болно
Тэгээд гараа алгадацгаая:
алга ташилт-алга-алга-алга-алга!
алга ташилт-алга-алга-алга-алга!
Бид хөлийг чинь дулаацуулах болно
Тэгээд хурдан живье:
Топ-дээд-дээд-дээд-дээд!
Топ-дээд-дээд-дээд-дээд!
- Одоо нүүрний хэсгүүдийг дулаацуулъя.
Дулаацахын тулд хараарай (алгаа хооронд нь үрнэ).
Бүгдийг сайтар үрнэ:
Хацар, (алгаараа хацраа үрнэ),
Хамар, (хамрын далавч),
Чих (чих)
Уруул (дээдээс доош уруул).
Миний үслэг дээлнээс хүртэл уур гарч ирэв. (Гараа хажуу тийш нь сунгаж, уруулаа бага зэрэг сунгаж, дундуур нь бүлээн агаарын урсгалыг гарга).
-Хэрэв бидний гар хүйтэн байвал яаж дулаацуулах вэ? (Хүүхдүүд гартаа амьсгалаа гаргаж, "х" дууг дууддаг).
- Зурган дээрх хүүхдүүдийн тухай үлгэр ярихыг хэн хүсдэг вэ? (Схемийн дагуу хүүхдийн түүхүүд: жилийн цаг, цаг агаар ямар байсан, хэн зугаалахаар явсан, тэд ямар хөгжилтэй байсан, хүүхдүүд ямар сэтгэл санаатай байсан).
- Сайн байна, залуус аа, та хүүхдүүдэд зориулсан өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай маш сонирхолтой түүхийг эмхэтгэсэн.
-Чи бид хоёр зугаалахдаа цаснаас цасан хүн урлах болно. Харин одоо цас байхгүй, самбар дээр цасан хүнийг загварчилцгаая. Би нэг юм мартчихаж, тэр ямар цасан хүн бэ? Энэ нь ямар хэлбэртэй харагдаж байна вэ? (Хүүхдэд гурвалжин, дөрвөлжин, янз бүрийн хэмжээтэй тойрог санал болго. Хүүхдүүд том, дунд, жижиг самбар дээр дугуйлан тавьдаг). Гайхалтай, энэ нь аль хэдийн бага зэрэг төстэй боловч ямар нэг зүйл дутуу байна. Та өөр ямар нарийн ширийн зүйлийг нэмж болох вэ? (Гар, хамар, нүд, чих, үс гэх мэт)
Багш нь гар, хамар, нүд зэрэг янз бүрийн сонголтыг санал болгодог.
- Манайд ямар гайхалтай цасан хүн байна! Түүнийг яагаад цасан хүн гэж нэрлэсэн бэ? (Учир нь цаснаас сийлсэн байдаг).
Багш нь "Маша ба баавгай" хүүхэлдэйн киноны баатруудын хамт "Өвлийн тоглоом ба зугаа цэнгэл" танилцуулгыг үзүүлж байна.
-Өвлийн улиралд залуус зугаалахдаа ийм их хөгжилтэй байдаг. Хөгжилтэй тоглоом эсвэл үйл ажиллагаа үргэлж байдаг. Хөгжилтэй тоглоом нь хүүхдүүдэд баяр баясгалан, сайн сайхан эрүүл мэндийг өгдөг тул хүйтэн жавар, салхи нь хүүхдүүдэд аймшигтай биш юм.


Хавсаргасан файлууд

Хийсвэр

2-р бага бүлгийн 10-р бүлгийн хүүхдүүдтэй GCD

"Өвлийн хөгжилтэй"

“Танин мэдэхүйн хөгжил”, “Ярианы хөгжил”, “Урлаг, гоо зүйн хөгжил” ТББ

Эмхэтгэсэн:

багш Тараскина О.Ю.

Зорилго: Өвөл, түүний онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулах.

  1. Сурах:

Шалтгаан-үр дагаврын энгийн харилцааг бий болгох;

Бүтээлийн агуулгыг үгээр илэрхийлэх.

  1. Pin:
  • объектын өнгө, хэмжээ, хэлбэрийг таних, нэрлэх чадвар;
  • өвлийн улиралд өмсдөг хувцасны тухай мэдлэг;
  • объектыг судлахдаа багшийн асуултанд хариулах чадвар;
  • далдуу модны хооронд хуванцар эргэлдэж, дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөг хийх чадвар.
  1. Анхаарал, сэтгэхүй, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.
  2. Байгаль орчноо хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: хувцас, гутал, ээрэх,

Материал:өвлийн тоглоом тоглож буй хүүхдүүдийг дүрсэлсэн зураг, өвлийн ландшафт, тоглоомон цасан хүн, хувцас, гутлын зураг, сагс, цагаан хуудас, хуванцар, загварчлалын самбар, стек, салфетка.

Урьдчилсан ажил:

Өвлийн улиралд цаг агаарын өөрчлөлтийг ажиглах, зураг үзэх, өвлийн тухай бүтээл унших.

Ганцаарчилсан ажил:Маша С., Арсений А. - хариултыг татах, Дима, Вова - далдуу модны хооронд бөөн хуванцар өнхрөх чадварыг нэгтгэх.

Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд бүлэгт очиж, сандал дээр сууна. Мобертэнд өвлийн ландшафтыг дүрсэлсэн зураг хавсаргав.

Залуус аа, та жилийн аль цаг гэж бодож байна вэ? (Өвөл)

Та яаж таамагласан бэ? (Гадаа цас орж байна, хүйтэн байна)

Би өвлийн тухай шүлэг мэддэг. Анхааралтай сонс.

Багш шүлэг уншиж, дүрслэл үзүүлэв.

"Цагаан цас, сэвсгэр

Агаарт эргэлдэж байна

Мөн газар чимээгүй байна

Унах, хэвтэх.

Мөн өглөө цас орно

Талбай цагаан болж хувирав

Хөшиг шиг

Бүх зүйл түүнийг хувцасласан."

Шүлэг юуны тухай ярьж байна вэ? (Цасны тухай)

Ямар цас вэ? (Цагаан, сэвсгэр).

Цас юу хийдэг вэ (эргэх, унах, хэвтэх).

Багш өвлийн зугаатай зургийг мольберт дээр тавьдаг.

Өвлийн улиралд бид ямар тоглоом тоглодог вэ? (хүүхдийн хариулт)

Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Би очоод харъя.

Багш үүдэнд очоод цасан хүн гаргаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, хэн бидэн дээр ирсэн бэ?

Хүүхдүүд: цасан хүн.

Цасан хүн: Сайн уу! Өө, би хаана байна?

Хүүхдүүд: цэцэрлэгт

Цасан хүн: Би төөрчихсөн гэж бодож байна! Би яах ёстой вэ? Хэрхэн гэртээ харих вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та цасан хүн хаана амьдардаг гэж бодож байна вэ? Бид хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд: ойд, гудамжинд ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Санаа зоволтгүй, бид танд туслах болно. Цасан хүнд туслах уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, бид туслах болно!

Цасан хүн: Нээрээ юу? Тэгээд хурдан гүйцгээе!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цаг заваа гарга, гадаа жилийн аль цаг болохыг мартсан уу? Залуус аа, надад хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Өвөл!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өвөл гадаа хүйтэн эсвэл дулаахан гэж бодож байна уу? (Хүйтэн)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид нүцгэн замаар явж чадах уу?

Хүүхдүүд: үгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад?

Хүүхдүүд: учир нь бид хөлдөж чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүмүүс хөлдөхгүйн тулд юу өмсдөг вэ?

Хүүхдүүд: дулаан хувцас.

Багш хүүхдүүдийг хувцас, гутлын зурагтай ширээ рүү хөтөлнө.

Хараач, ширээн дээр хувцас, гутлын зураг байна. Охидууд хувцастай, хөвгүүд гуталтай зургаа авцгаая.

Одоо охидууд өөрсдийнхөө зурган дээр юу зурсан болохыг танд хэлэх болно.

Тэгээд одоо хөвгүүд.

Өвлийн улиралд өмсөж болох хувцас, гутлын зургуудыг ширээн дээр тавь.

Маша өвлийн хувцас, Арсений өвлийн гутал гэж нэрлэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, цасан хүн байна, эдгээр хувцас, гутал нь өвлийн улиралд гадаа өмсдөг.

Цасан хүн: Гайхалтай, би мэдээгүй! Бид одоо явж болох уу?

Багш: тиймээ.

Багш, цасан хүнтэй хүүхдүүд сандлаасаа босоод гадаа ой руу явж байгаа бололтой. Хүүхдүүдийн өмнө шалан дээр цагаан цаасны хэсгүүд тарсан байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, та нар үүнийг юу гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн таамаглал)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол цас. Хэр их нь унасныг хараарай. Бид юу хийх гэж байна? Бид яаж цааш явах вэ?

Хүүхдүүд: хүрзээр цэвэрлэе, тойроод, цасан бөмбөг хийцгээе...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цасан бөмбөг хийж, сагсанд хийцгээе.

Хүүхдүүд багшийн хамт цаасыг үрчийлгэж, сагсанд шиднэ.

Багш хүүхдүүд хоёр цаас шидсэн байрандаа үлдэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, цасан хүн, бид бүрэн хөлдсөн тул дулаацах хэрэгтэй. Харайцгаая?

Биеийн тамирын хичээл "Бид хүйтэн жавараас айдаггүй."

Хүйтэнд аймшигтай биш байхын тулд юу хийх хэрэгтэйг дүрсэлцгээе.

Бид бага зэрэг дулаацах болно

Тэгээд гараа алгадацгаая:

алга таших-алга-алга-алга-алга-алга!

алга таших-алга-алга-алга-алга-алга!

Бид хөлийг чинь дулаацуулах болно

Тэгээд хурдан живье:

Топ-дээд-дээд-дээд-дээд!

Топ-дээд-дээд-дээд-дээд!

- Одоо нүүрний хэсгүүдийг дулаацуулъя.

Дулаан байлгахын тулд хараарай(Алга алгаа хооронд нь үрнэ).

Бүгдийг сайтар үрнэ:

хацар,(Алгаараа хацраа үрэх), n осик(хамрын далавч), чих, Г уби.

Миний үслэг дээлнээс хүртэл уур гарч ирэв.(Гараа хажуу тийш нь сунгаж, уруулаа бага зэрэг сунгаж, дундуур нь бүлээн агаарын урсгалыг гарга).

-Хэрвээ бидний гар хүйтэн байвал яаж дулаацуулах вэ?(Хүүхдүүд гартаа амьсгалаа гаргаж, "х" дууг дууддаг).

Биеийн тамирын хичээлийн дараа хүүхдүүд цасан хүний ​​дэргэд зогсож байна.

Цасан хүн: За та бид хоёр гэртээ ирлээ. Гэхдээ би огт баярлахгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: яагаад?

Цасан хүн: Надад энд огт найз байхгүй, гэхдээ би чамтай маш их хөгжилтэй байсан!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Битгий уурлаарай, бид танд туслах болно, бид танд найз нөхөдтэй болно! Цасан хүнтэй найзлахад юу ашиглаж болох вэ?

Хүүхдүүд: цасаар хийсэн, хуванцараар хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг хуванцараар хийхийг хичээцгээе. Ширээнүүд рүү очоод тэднийд сууцгаая. Хараач, би аль хэдийн цасан хүн хийсэн. Энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг гэж та бодож байна вэ? (толгой, их бие).

Толгой, бие ямар хэлбэртэй вэ? (дугуй).

Хамар ямар хэлбэртэй вэ? (гурвалжин).

Ямар өнгөтэй вэ? (улаан).

Надад хэлээч, түүний нүд, товчлуур ямар өнгөтэй вэ? (хар).

Тэр ямар өнгөтэй вэ? (цагаан).

Тэр толгой дээрээ юу өмссөн бэ? (хувин).

Өөрсдөө цасан хүн бүтээхийг хичээцгээе!

Бид гартаа стекийг авч, plasticine-ийг таслацгаая.

Одоо үүнийг бөмбөг болгон өнхрүүлье - энэ нь толгой болно. Бид бөмбөгийг алгаа хооронд эргэлдүүлдэг; хэрэв та үүнийг хийж чадахгүй бол самбар дээр өнхрүүлж болно.

Бөмбөгийг хажуу тийш нь тавь. Plasticine-ийн хоёр дахь хэсгийг аваад биеийг нь өнхрүүл.

Одоо бид улаан пластилиныг стекээр таслаж, хиам болгон өнхрүүлж, хиамны үзүүрийг сугалж аваад бид хамартай болно. Бид түүний толгойг холбоно.

Одоо бид хар plasticine авч, хоёр жижиг хэсгийг стекээр тасдаж, бөмбөг болгон өнхрүүлээрэй. Дараа нь бид plasticine-ийг тэгшлээд нүдийг нь олж аваад толгой руу нь холбоно.

Чи ямар мундаг хүн бэ, цасан хүнд маш олон найз нөхөдтэй болсон. Одоо тэр уйдахгүй нь лавтай!

Цасан хүн: Баярлалаа залуусаа. Би шинэ найзуудтай болсондоо маш их баяртай байна. Миний гүйх цаг боллоо.

Баяртай.

Хүүхдүүд: Баяртай.

Багш цасан хүнийг хаалганаас гаргана.

Та бас сонирхож магадгүй:

Карнавал ямааны маск
бага насны хүүхэдтэй гэр бүлд зайлшгүй шаардлагатай. Ийм маск шинэ жилийн баяраар ч хэрэг болно...
Зул сарын баярт юу өмсөх вэ
Христийн шашны ёслол бол гэр бүлийн болон сүнслэг чухал үйл явдал юм. Хэдийгээр миний амьдралд ...
Залгуур нь төрөхөөс өмнө гарч ирэхэд ямар харагддаг вэ?
Жирэмслэлт бол эмэгтэй хүн байнга тэсэн ядан хүлээж байдаг ид шидийн үе юм. БА...
Өнгөний төрөл намрын гүн будалт
Өнгөний төрлүүдийн онолын хувьд хамгийн дур булаам улирлын нэг бол намар юм. Алт, зэс, хүрэл ...
Хувцас дээрх цэцэгсийн хэвлэмэл
Загварын ертөнц дэх хамгийн сүүлийн үеийн чиг хандлага бидний төсөөллийг байнга гайхшруулж байдаг. Тиймээс дарааллаар нь...