Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Зул сарын гацуур зүүгээр оёдог

Шинээр төрсөн хүүхдийн амьдралын хоёр дахь сар

Хүүхэд шээхээсээ өмнө яагаад уйлдаг вэ?

Сарын тэмдэг ирэхээс долоо хоногийн өмнө жирэмсний шинж тэмдэг Жирэмсний толгой өвдөх шинж тэмдэг

Хувцасны загварчлал гэж юу вэ

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд

Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Сатин оёдолтой хөл

Бөөрөнхий бэлгийг хэрхэн савлах вэ - ямар ч тохиолдолд анхны санаанууд

аяндаа зулбалт аяндаа зулбах

Сүйт бүсгүйд зориулсан тансаг хуримын будалт: гэрэл зураг, санаа, чиг хандлага Загварын чиг хандлага, санаанууд

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх нээлттэй хичээл. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх тухай тэмдэглэл

"Үлгэрийн ид шидийн орон" ахлах бүлгийн нэгдсэн GCD

Зорилтот:Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх явцад хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
Даалгаврууд: гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх замаар яриаг хөгжүүлэх; яриаг хөдөлгөөнтэй зохицуулах чадварыг сайжруулах; харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх; харилцан яриа үүсгэх; хуруу, гарны хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх; танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох; цасан ширхгийг хийх шинэ техникийг нэвтрүүлэх; бусдад туслах хүслийг бий болгох; энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, хамтарсан ажлын үр шимийг харах чадварыг төлөвшүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:проектор, зөөврийн компьютер, 4 өнгийн хайрга, авдар, боовны сав, боргоцойтой сагс, олон өнгийн том шалгана, хоншоор, график даалгавар бүхий картууд, энгийн харандаа, цасан ширхгүүдэд зориулсан хоосон зай, цавуу, тосон даавуу, хоёр бөмбөлөг өөр өөр өнгөтэй, "шидэт хөлөг онгоц" "
Урьдчилсан ажил:
1. Одоевскийн "Мороз Иванович" үлгэрээс сэдэвлэсэн түүх.
2. Үлгэрт зориулсан чимэглэлийг авч үзэх.
3. Оньсого таавар.
4. Хүүхдүүдтэй хурууны тоглоом.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: танин мэдэхүй-судалгаа, харилцах, тоглох, моторт, уран зохиолын ойлголт; хөгжимт; бүтээлч.
Хүлээгдэж буй үр дүн: хүүхдүүд идэвхтэй, идэвхтэй байдаг; хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хоорондын эерэг хандлага, найрсаг харилцаа; хүүхдүүд өрөвдөх сэтгэл, туслах хүслийг харуулдаг; боловсролын үйл ажиллагааны туршид хүүхдийн сонирхол хадгалагдана; аливаа зүйлийг дуусгах хүртэл нь харах хүслийг харуулах.

Үйл ажиллагааны явц:

Зочдыг мэндчилж байна.
-Манайхыг зорин хичнээн зочид ирсэнийг хар л даа. Алга дээрээ үлээж, инээмсэглэж, зочдод инээмсэглээрэй.
Слайд 2 (унтраасан дэнлүүтэй гном)
Асуудал. Дэлгэц дээрх гном нь түүний дэнлүү унтарсан гэж хэлдэг. Үүнийг гэрэлтүүлэхийн тулд та үлгэрийн ид шидийн оронд сайн үйлсийн төлөө олж авч болох дөрвөн эрдэнийн чулууг оруулах хэрэгтэй. Тэр тийшээ явж чадахгүй, учир нь тэр гар чийдэнгүйгээр замыг харж чадахгүй.
-Залуус аа, бид гномд тусалж болох уу? Бид юу хийж чадах вэ? (Гном руу эрдэнийн чулуу авчир).
Үүнийг хийхийн тулд бид "Үлгэрийн ид шидийн орон" руу явах хэрэгтэй.
Бүх бэрхшээлийг даван туулж чадна гэж бодож байгаа хүмүүс шар бөмбөг рүү яв, даван туулж чадахгүй гэж бодож байгаа нь цэнхэр бөмбөг рүү явах ёстой.
Бидэнд хичнээн зоригтой залуус байна. Та зам дээр гарч болно. Би эрдэнийн чулуунд авдар авна. Бид үлгэрийн ид шидийн орон руу шидэт хөлөг онгоцоор нисэх болно. Үүнийг ажиллуулахын тулд та шидэт үгсийг хэлэх хэрэгтэй. "Ид шидийн хөлөг онгоц, хөдөлгүүрээ эхлүүл, биднийг бүгдийг ид шидийн газар руу аваач"
Слайд 3 (Хойд гэрэл ба хөгжим)
Ингээд бид үлгэрийн ид шидийн оронд ирлээ.
Слайд 4 (Гурван баавгайн байшин)
-Өө залуусаа, ямар үлгэр хүлээж байгааг хараарай. Охин ой дундуур явж байгаад нэгэн байшинтай таарав. Гэрт эзэн байхгүй, ширээн дээр үдийн хоол байдаг. Тэр гурван аяганаас балгаж, гурван орон дээр хэвтэв.
Тийм ээ, энэ бол "Гурван баавгай" үлгэр юм. (Гурван баавгай гарч ирэв.) -Баавгай аавыг хэн гэдэг байсан бэ? Баавгайн нэр хэн байсан бэ? Тэгээд баавгайн бамбарууш?
Мишутка маш сайхан амттай тул Настася Петровна түүнд нарсны боргоцойноос дуртай чанамал хийж өгөх цаг байдаггүй. Хараач, энд бүхэл бүтэн сагс боргоцой байна. Настася Петровнад тусалцгаая. Нэг удаад нэг боргоцойг болгоомжтой авч, бид баавгайн амттан болох саатал хийх болно.
- Та хоол хийж, чанамал чанаж, энэ нь Мишуткагийн амттан юм. (Алганы хооронд овойлтыг өнхрүүл).
-Баавгайн боргоцойг амттан болгон тавь. (Зүүн гарын хурууны үзүүр дээр нарсны боргоцойг хэмнэлээр дар.)
-Бага зэрэг элсэн чихэр, нэг аяга зөгийн бал. (Баруун гарт ижил зүйл).
Дээрээс нь тагийг нь тагла (Нэг гарынхаа ар талд нарсны боргоцойг эргэлдүүл),
Гэхдээ хараарай, битгий мартаарай
(Нөгөө гарынхаа ар тал дээр овойлтыг өнхрүүл).
Одоо чанамал бэлэн боллоо. Үүнийг аяганд болгоомжтой хийж, сагсанд хийнэ.

Хараач, энд үзэсгэлэнтэй чулуу байна, магадгүй энэ нь гномд хэрэгтэй эрдэнийн чулуу юм болов уу? Үүнийг аваад дараагийн үлгэр рүү явцгаая. Энэ үлгэрийн баатар бол хүн биш, амьтан биш юм.
Би чонын өмнө чичирээгүй,
Баавгайгаас зугтсан
Мөн үнэгний шүд
За манай найз баригдлаа.
Слайд 5 (Колобок).
- Бид Колобокыг үнэгнээс зугтахад нь туслах уу? Колобокыг илүү хурдан эргүүлэхийн тулд бид дараах үгсийг хэлэх хэрэгтэй.
Колобок өнхрөв
Колобок бол улаан өнгөтэй тал юм.

Колобок замдаа хэнтэй уулзсан бэ? (Хуруугаараа дүрүүдийг харуул).
Үлгэрийг хуруугаараа үзүүлцгээе.
Колобок бол улаан өнгөтэй тал юм.
Тэр бөжинтэй хамгийн түрүүнд уулзсан (гараараа бөжин харуулах)
Бяцхан дэггүй хүү.
Тэр дууг дуулсан - тэр тийм ч залхуу биш байсан, (хуруунуудыг зангидаж, тайлах)
За цаашаа эргэлээ.
Колобок өнхрөх (гараа тойруулан дугуй хөдөлгөөн хийх)
Колобок бол улаан өнгөтэй тал юм.
Дараа нь би нэг оройтой уулзсан (гараараа чоныг харуулсан)
Дээд тал нь саарал торх юм.
За цаашаа эргэлээ.
Колобок өнхрөх (гараа тойруулан дугуй хөдөлгөөн хийх)
Колобок бол улаан өнгөтэй тал юм.
Би замдаа баавгайтай тааралдсан (баавгайг гараараа харуулах)
Тэр түүнээс холдож чадсан.
Тэр дууг дуулсан - тэр тийм ч залхуу биш байсан, (хурууг зангидаж, тайлах)
За цаашаа эргэлээ.
Тэгээд өтгөн ойд
Би хов живтэй уулзсан - үнэг. (үнгийн гарыг харуулах)
Тэр дууг дуулсан - тэр тийм ч залхуу биш байсан, (хурууг зангидаж, тайлах)
Дөнгөж - арай ядан өнхрөв! (гараараа хурдан дугуй хөдөлгөөн хийх).
-Бидэнд тусалсанд Колобок эрдэнийн чулуу өгдөг. (Боов хэлбэрээр чимэглэсэн лонхтой эрдэнийн чулуу.)
Өөр үлгэрт орохын тулд ширээн дээрх даалгавраа гүйцээцгээе. – Тоон цуваа шиг цэгүүдийг тооноос тоо хүртэл дарааллаар нь шулуун шугамаар холбох хэрэгтэй. (Хүүхдүүд цэгүүдийг холбодог). Бид юу авсан бэ? (гутал).
-Би санамсаргүйгээр хөлөөсөө унасан,
Танихгүй хүн ордноос гарахад.
Слайд 6 (Үнсгэлжин).
Синдерелла бидэнтэй уулзаж байна
Тэр таныг үлгэрт урьж байна.
Хойд эх нь түүнийг ажилдаа ачаад хаашаа ч явуулахгүй.
Үнсгэлжин ямар ажил хийсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт).
Үнсгэлжин бөмбөгийг ядаж харахыг хүсч байсныг санаж байна уу?
Үнсгэлжинд хувцаслахад нь тусалцгаая - түүнд зориулж бөмбөлгүүдийг хий. Гэхдээ бид тэдгээрийг таны өмнө байгаа схемийн дагуу хийх хэрэгтэй. Эхний сувгийг аль хэдийн зүүсэн гэдгийг анхаарна уу. Ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдүүд бөмбөлгүүдийг уяж, асуултанд хариулна). - Бөмбөлгүүдийг ширээн дээр тавь. Таны бөмбөлгүүдийг дээр хэдэн бөмбөлгүүдийг байдаг вэ? Таны шалгана... ба... хооронд ямар өнгөтэй байна вэ? Та хамгийн сүүлд ямар өнгийн шүр зүүсэн бэ? Урд талын бөмбөлгүүдийг ямар өнгөтэй вэ?
Бид Үнсгэлжинд зориулж гайхалтай бөмбөлгүүдийг хийсэн. Хараач, энд эрдэнийн чулуу байна. Хэн чамд бид хоёр руу явуулсан юм, чи юу гэж бодож байна? (Хүүхдийн таамаглал).
Слайд 7 (Үнсгэлжин бөмбөг дээр).
Одоо Синдерелла бөмбөг рүү явж болно. Бид бас хамт явж бүжиглэцгээе. Тойрог дээр зогс.
"Үнсгэлжингийн бөмбөгөнд" хөгжмийн дагалдах биеийн тамирын дасгал. Бид бөмбөгөнд тайвширсан. Дараагийн үлгэр рүү явах цаг боллоо.
Слайд 8 (Одоевскийн "Мороз Иванович" үлгэрийн зураг).
-Энэ үлгэрт нэгэн охин худагт унасан ч живээгүй. Энэ ямар үлгэр вэ?
("Мороз Иванович") - Мороз Иванович Зүүтэй эмэгтэйд юу хийхийг тушаасныг санаж байна уу? (оройн хоол хийх, гэрээ цэвэрлэх, угаалга засах, өдөн орыг хөвсгөх). Бүх зүйлийг Зүүтэй эмэгтэй хийсэн. Би цасан ширхгийг хөвсгөж байтал нэг цасан ширхэг алга болчихов. Зүүтэй эмэгтэй санаа зовж байна, магадгүй энэ нь Мороз Ивановичийн хувьд амаргүй байх болов уу. Бид зүүтэй эмэгтэйд хэрхэн туслах вэ? (Хүүхдийн таамаглал). Бид юунаас цасан ширхгийг хийж чадах вэ? Алив, би чамд шидэт цасан ширхгийг хэрхэн хийхийг зааж өгье. Энэ бол бидний хамтдаа хийх цасан ширхэг юм. Та бүгд нэг туяа хийх бөгөөд бид тэдгээрийг тойрогт хавсаргана.
Таны өмнө хоёр хэсэг байна, нэг нь бэлэн байна, энэ мэт. Хоёр дахь хуудаснаас ороолтоор нугалж, бид ижил хэсгийг хийнэ. Хуудсыг задалж, нугалах шугам нь дээрээс доошоо байхаар урд нь тавь. Бид үүнийг булангаар нь авч, хажуу талыг нь нугалах шугамын дагуу байрлуулахаар нугалж, хурц өнцөгтэй ийм зүйлийг олж авдаг. Бид бүх нугалах шугамыг гараараа сайтар тэгшлээд ширээн дээр дардаг.
Үр дүн нь хоёр ижил хэсэг байв. Бид нэг хэсгийг нээж, дундуур нь цавуугаар бүрнэ. Бид хоёр дахь хэсгийг нь нөгөөгөөсөө арай өндөр байхаар оруулаад жигд болго. Хоёр хэсгийн нугалах шугамууд таарч байгаа эсэхийг шалгаарай.
Бид бүх цацрагийг тойрог дээр нааж, дээр нь ижил дугуйгаар битүүмжилнэ. Тиймээс бидэнд ид шидийн цасан ширхгүүд байна.
Слайд 9 (Одоевскийн "Мороз Иванович" үлгэрийн зураг, тэр зүүтэй эмэгтэйд үнэт чулуу бэлэглэсэн).
-Мороз Иванович Зүүтэй эмэгтэйн ажилд сэтгэл хангалуун байсан бөгөөд түүнийг үнэт чулуугаар шагнасан. Үнэт чулуунууд хэрхэн гялалздаг вэ. Хараач, нэг нь шалан дээр унав. (Эрдэнийн чулууг олоод аваарай). Мороз Иванович ямар сайн үйлсийн төлөө энэ эрдэнийн чулууг бидэнд илгээсэн бэ? (Зүүтэй эмэгтэйд цасан ширхгийг хийхэд).
Бидэнд хичнээн эрдэнийн чулуу байгааг тоолж үзье. (Дөрөв). Яг л гномын хэрэгцээтэй хэмжээгээр. Усан онгоц руу хурдан явцгаая. Хамтдаа шидэт үгсийг хэлцгээе. "Ид шидийн хөлөг онгоц, хөдөлгүүрээ асаагаарай, бид бүгдийг хурдан бүлэгт аваач."
Слайд 10 (Хойд гэрэл ба хөгжим)
(Бид хөлөг онгоцонд буцаж нисч байна).
Слайд 11 (Гялалзсан дэнлүүтэй гном)
Хараач, гномын гар чийдэн гэрэлтэж байна. Бид мөн гномд тусалсан. Чи ямар мундаг хүн бэ. Та бүх даалгавраа биелүүлсэн үү?
Тусгал. Хэрэв хэн нэгэн биднийг бүх даалгавраа амархан гүйцэтгэсэн гэж үзвэл шар бөмбөг рүү оч. Мөн хэцүү гэж үзсэн хүмүүсийн хувьд цэнхэр өнгөөр ​​яваарай. Ямар сайн үйлсийн төлөө бид ид шидийн оронд эрдэнийн чулуу хүлээн авсан бэ?

Сэдвийн танилцуулга: Үлгэрийн ид шидийн орон

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, "Шинэ жилийн гайхамшгууд" бичихэд гараа бэлтгэх багшийн хүүхдүүдтэй хийсэн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот: үг, хөдөлгөөнийг хослуулан хүүхдийн ярианы хөгжилд байгаа хазайлтаас урьдчилан сэргийлэх, даван туулах.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
- босоо шугамын тухай ойлголтыг бүрдүүлэх, нэгтгэх;
- булчингийн мэдрэмжийг хянах, үйлдэл хийх хэмнэлийг дасгалжуулах.
Хөгжлийн:
- гонзгой, дугуй тоглоомд хүрэх чадварыг хөгжүүлэх;
- гарынхаа долоовор хурууг тодруулж сурах;
- хуруу, гарны уян хатан, сунгах булчингийн моторт үйл ажиллагаа, уян хатан байдал, хоёр гараараа зохицуулалттай үйлдлүүдийг хөгжүүлэх;
- мэдрэхүйн мэдрэмж, олон суваг, сонсголын хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх;
- сэтгэл хөдөлгөм, илэрхийлэлтэй яриаг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
- сониуч зан төлөвийг хөгжүүлэх;
- бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Хичээлийн явц.
Зохион байгуулалтын мөч.
Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, өнөөдөр бид оньсого тааварлах замаар ер бусын үйл ажиллагаа явуулах болно, та бидний юу ярихыг олж мэдэх болно.
Нууцлаг.
Ойд ногоон гоо үзэсгэлэн үргэлж ургадаг,
Мөн шинэ жилээр тэр хувцаслаж, бидэн дээр ирэх болно. (Зул сарын гацуур мод.)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв.
Шинэ жил ирж байна.
Шүлэг уншиж байна.
Өвөл бидний баяр баясгалантай баярыг авчирсан.
Ногоон мод манайхаар ирлээ.
Ямар гоо үзэсгэлэн бидэнд ирсэнийг хараарай.
(Хүүхдүүд зул сарын гацуур мод руу хардаг.)
Хурууны дасгал "Зул сарын тоглоом"
Хараарай: манай зул сарын гацуур мод маш хурц зүүтэй.
Доод талаас нь толгойн орой хүртэл тоглоом өлгөөтэй байдаг -
Од ба бөмбөг, тод дэнлүү.
(Хүүхдүүд хуруугаараа гацуур модны чимэглэлийг дүрсэлдэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч.Өө, бид модны доор ямар нэгэн зүйл байна.
Хүүхдүүд. Энэ бол цүнх.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Та цүнхийг хэн алдсан гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд. Санта Клаус.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Өвөө Фрост бидэнд бэлэг авчирсан. Эдгээр нь зул сарын гацуур модны тоглоом юм.
- Залуус аа, Санта Клаусын цүнхэнд гацуур модны чимэглэл юу байдгийг харцгаая. (Бөмбөлөг - том, жижиг, мөсөн бүрхүүл, боргоцой гэх мэт)
"Гайхамшигт цүнх" дидактик тоглоом
(Хүүхдүүд тоглоомыг нэрлэж, мэдэрч, шинж тэмдгийг нь нэрлээд уутанд хийнэ. Хүүхдүүд ээлжлэн тоглоомыг хүрч, нэрлэж, модонд өлгөдөг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид өөрөө массаж хийх болно.
"Зул сарын гацуур модны баяр" өөрөө массаж хийх
Удахгүй, удахгүй шинэ жил,
Зул сарын гацуур мод бидэн дээр ирэх болно.
Зул сарын гацуур модыг чимэглэж, тойрог хэлбэрээр бүжиглэцгээе.
Шинэ жилээ хөгжилтэй, хөгжилтэй өнгөрүүлцгээе!
(Самар алган дээр байгаа, хүүхдүүд дугуй хөдөлгөөн хийдэг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Зул сарын гацуур модонд "Ойд гацуур мэндэллээ" дууг дуулахыг санал болгож байна.
(Хүүхдүүд зул сарын гацуур модыг тойрон бүжиглэж, дуу дуулдаг.)
"Зул сарын гацуур мод зочлохоор ирлээ" дасгал
(Хүүхдүүд зул сарын гацуур модыг саваагаар тавьдаг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, гацуураа чимэглэцгээе.
"Зул сарын гацуур модны тоглоом" дасгал
(Хүүхдүүдийн ширээн дээр гацуур модны дүрс, хуванцар бөмбөг байдаг. Хүүхдүүд долоовор хуруугаараа бөмбөгийг дардаг.)
"Цасан хөвсгөр" динамик түр зогсолт
Цасан хөвсгөр, цас хөвсгөр,
Бүх зүйл, бүх зүйл, бүх зүйл эргэн тойронд хөвсгөр байдаг.
(Гараа дээш өргөх, гараараа хөнгөн хөдөлгөөн хийх.)
Малгай дээрээ хөөс, уруул дээрээ хөвсгөр,
Хөмсөг дээр хөвсгөр, үслэг дээл дээр хөвсгөр,
Пух дух, хамраа таглав.
Хэн үүнийг хийсэн бэ?
Хүүхдүүд. Фрост эцэг.
(Гараараа илбэх хөдөлгөөн.)
Сурган хүмүүжүүлэгч.
Өвлийн улиралд ганцхан зугаа цэнгэл байдаг.
Хүн бүрт нарийвчлал, авхаалж самбаа хэрэгтэй.
Та "бүрхүүл" гэж юу гэж нэрлэдэг вэ?
Та найзууд руугаа юу хийж, шидэж байна вэ?
Хүүхдүүд. Цасан бөмбөг.
"Цасан бөмбөг хийх" дасгал
(Хүүхдүүд хөвөн ноосыг бөмбөлөг болгон өнхрүүлдэг.)
Цасан бөмбөгийн тулаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо цас оруулъя.
"Ойд цас орох" дасгал
(Хүүхдүүд хилэн цаасаар хийсэн зул сарын гацуур мод дээр "цасан бөмбөг" тавьдаг.)
Хүүхдийн бие даасан ажил.
"Манай зул сарын гацуур мод өндөр" дасгал
- Залуус аа, хараарай: таны цаасан дээр юу зурсан бэ?
Хүүхдүүд. Чимэглэсэн гацуур мод.
(Хүүхдүүд зургийг хараад, мод ямар өнгөтэй, ямар тоглоом өлгөөтэй байгааг хэл.)
- Доод мөчрүүд дээр бөмбөг зурцгаая.
(Хүүхдүүд "агаарт, дараа нь цаасан дээр зурдаг. Дараа нь багш модны эргэн тойронд олон өнгийн цэгүүд зурахыг санал болгож байна - confetti. Эхлээд та хэд хэдэн улаан цэг, дараа нь шар, ногоон зурах хэрэгтэй. Үүний дараа хүүхдүүд зурдаг. шал - шулуун хэвтээ шугам зурах.
Хичээлийг дүгнэж байна.
- Өнөөдөр та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
-Ямар баяр болох гэж байна?
Залуус аа, та нар өнөөдөр маш сайн байлаа!

"Амьтны хүрээлэнгийн аялал"

Даалгаварууд:

  • нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хурууны хөдөлгөөнийг зохицуулах;
  • амьтны хүрээлэнгийн тухай, амьтны хүрээлэнгийн төлөөлөгчдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;
    хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх;
  • хөдөлгөөний зохицуулалтыг сайжруулах;
  • Математикийн үндсэн ойлголтуудыг нэгтгэх: объектын хэлбэр, өнгө;
  • будагтай ажиллах уламжлалт бус хэлбэр - хурууны будгийн сонирхлыг хөгжүүлэх;
  • · бусдад найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц
Танилцуулга хэсэг
- Залуус аа, манай бүлэгт ер бусын захидал ирсэн. Юу гэж бичсэнийг мэдмээр байна уу? (багш хүүхдүүдийн тусламжтайгаар захидлыг дугтуйнаас гаргаж аваад уншина)
- Энэ захидлыг амьтны хүрээлэнгийн амьтад явуулсан. Тэдний бичсэн зүйлийг сонс.

Залуус аа! Амьтны хүрээлэнд золгүй сармагчин гарч ирэн эмх замбараагүй байдал үүсгэсэн.
Бидэнд туслаач!

- Залуус аа, амьтдад тусалцгаая. Бид золбин сармагчинг олж, амьтны хүрээлэнгийн дэг журмыг сэргээх хэрэгтэй. Та амьтны хүрээлэнгээр аялахад бэлэн үү?

Гэхдээ тийшээ явахаасаа өмнө амьтны хүрээлэнд хэнтэй уулзаж болохыг санацгаая. Мөн "хуурай усан сан" нь үүнд тусална.

Тоглоом "Нуугдах" (хуурай усан сан) Гараа доошлуул, хар, мэдэр, таах! - Та хэнийг олсон бэ (олсон)?... (хүүхдүүд гараараа "хуурай усан сангаас" жижиг амьтдын дүрсийг хайж, гаргаж авдаг: сармагчин, анааш, бар, арслан, матар, хиппопотам, хирс, тахө).

- Зүүн гараараа оролдоод үзээрэй!
- Олсон хүн бүртээ харуул. Энэ хэн бэ?
- Сайн байна уу залуусаа! Ингээд л амьтны хүрээлэнд олон янзын, сонирхолтой амьтадтай таарч болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аялалд гарцгаая (хүүхдүүд өөрөө массаж хийдэг).

Бяцхан нүд, чи бэлэн үү?
- Тийм ээ! (зовхи илбэх)
- Чи бэлэн үү?
- Тийм ээ! (чих илэх)
- Гараа, бэлэн үү?
- Тийм ээ! (гараа илбэх)
-Хөлөө бэлэн үү?
- Тийм ээ! (хөлөө илэх)
-Та бэлэн үү? (гараа хажуу тийш нь сунга)
- Тийм ээ! (гараараа тэврээрэй)

"Чи бид хоёр амьтны хүрээлэнд очиж амьтдад туслах цаг боллоо." Бүгд миний ард бос. Аялахад бэлэн үү?

Бид амьтны хүрээлэн рүү явна
Бүгд тэнд байгаадаа баяртай байна
Бид хамтдаа амьтны хүрээлэн рүү явна
Бид амьтдад туслах хэрэгтэй!

Бид ирлээ!
- Хараач! Хаалган дээр цоож байна. Үүнийг нээхийн тулд бид тоглоом тоглох хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик "Цайз"

Хаалган дээр цоож байнагараа нугалж, хуруугаа хооронд нь холбоно
Хэн үүнийг нээж чадах вэ?
"түгжээ" -ийг баруун, зүүн тийш эргүүлж, гараа нугалав
Бид түгжээг эргүүлэв
сойз ашиглан дугуй хөдөлгөөн хийх
Бид түгжээг эргүүлэв
сойз ашиглан дугуй хөдөлгөөн хийх
Бид цоож тогшлоо
Бид хуруугаа суллахгүйгээр алгаагаар тогшдог
Тэд тогшиж, нээсэн!
хуруугаа тайлж, алгаа хажуу тийш нь тараана
- Сайн байна! Түгжээ нээлттэй байна. Амьтны хүрээлэнд оч (багш хүүхдүүдийг тахө, анааш, матар, хиппопотам, оцон шувуу, цагаан баавгай, сармагчин гэх мэт амьтадтай лонхны тагтай ширээнд урьдаг)

НҮТГЭЛТЭЙ ТОГЛООМ
Тоглоом "Амьтдыг хашаанд хий"
- Энд хичнээн олон янзын амьтан байгааг хараарай. Муусайн сармагчин торнуудыг онгойлгоод суллав. Одоо тэд төөрч, хашаагаа олж чадахгүй байна. Тэдэнд тусалцгаая! Та санал нийлж байна уу? (хүүхдүүд амьтны дүрс бүхий малгайг авч, зөв ​​газарт нь шургуулна).

- Энэ хашааг хар. Та энд юу харж байна вэ? Энд хэн амьдардаг вэ? (хүүхдийн өмнө дөрвөн зураг байна: мөс-ус-цас; мод-ширэнгэн ой; цэвэрлэгээ - өвс; саванна)

-Таг дээр ямар амьтан байна вэ? Үүнийг хашаанд байрлуул (хүүхдүүд шаардлагатай амьтныг тагийг нь суурь дээр шураг хийнэ).

"Амьтдыг тоолоорой" хувцастай тоглоом

Одоо бид торонд хэдэн амьтан байгааг олж мэдэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та амьтдыг тоолж, зураг дээр байгаа амьтдын тоогоор хувцасны хавчаар хавсаргах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна, та үүнийг хийлээ

Тэгээд та асуудлыг шийдсэн.

Бид гүүрээр алхаж, гараа хажуу тийш нь тавьж, гүүрний дагуу болгоомжтой алхах хэрэгтэй. ( Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь тарааж, самбарын дагуу нэг нэгээр нь алхдаг).

ТОГЛООМ "Хэн юу идэх дуртай вэ?"

Сармагчин энд бас тоглоом тоглосон бололтой (багш хүүхдүүдийг өөр ширээнд урьж, дээр нь наасан амьтны нүүртэй, амаа ангайсан лонхтой байдаг. Ширээний голд эдгээр амьтдад зориулсан холимог хоолтой таваг байна: сармагчин - банана, баавгай - бөөрөлзгөнө, бар - яс. , анааш - ногоон навч).

- Баавгай юу идэх дуртай вэ? - Бөөрөлзгөнө. Энд хэдэн амттай бөөрөлзгөнө байна. (багш тавган дээр бөөрөлзгөнө харуулж байна). Бөөрөлзгөнө ямар өнгөтэй вэ? (улаан)

Анааш юу идэх дуртай вэ? - Навч. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (ногоон)

Бар юу идэх дуртай вэ? - Яс. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (цагаан)

Сармагчин юу идэх дуртай вэ? - Банана. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (шар)

- Сармагчин амьтдын бүх хоолыг хольсон, бид үүнийг тодорхойлж, амьтдыг тэжээх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд бид "Хэн юу идэх дуртай вэ" тоглоом тоглох болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид малаа тэжээсэн, бид цаашаа явж болно. Үргэлж цэцэглэдэг клиринг руу явцгаая! (Цэцгийн төвүүд нь "цэвэрлэгээ" хэсэгт байрладаг)

СҮЛЖмэл ЦЭЦЭГТЭЙ ТОГЛООМ

Одоо нааш ир, ор, битгий яар,

Мөн анхааралтай ажигла! Энд юу байна?

Энд тойрог байна, гэхдээ энд цэцэг байсан,

Сармагчин дэггүй байсан бөгөөд бүх цэцэгсийг устгасан.

Цэцэг цуглуулцгаая. Цэцгийн төв хэсэгт дэлбээ хавсаргана.

(Хүүхдүүд ширээний ард суугаад "дэлбээ" -ийг "цөмд" нааж, цэвэрлэгээг чимэглэнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна уу залуусаа!

За, одоо бид бүгд тийшээ явах ёстой. (Хөлийн мөрөөр алхах)

Өө, дахиад л асуудал гарч ирэв.

Энд хар.

ХУРУУ БУДАГ

Энд нэгэн зүггүй сармагчин анаашнууд дээр будаг асгаж, одоо манай анааш толбогүй болжээ. Анаашуудад тусалцгаая? Ширээн дээр суу. Бидэнд сойз байхгүй бол анааш дээр хэрхэн толбо зурах вэ? (Хүүхдийн хариулт).

- Тийм ээ, бид шидэт хуруугаараа зурах болно. Гараа нударгаараа зангидаж, одоо зөвхөн нэг долоовор хуруугаа нугалав. Тэр бидэнд туслах болно.

Үүнийг хийхийн тулд бид хуруугаа будганд дүрж, хуруугаа зурсан дээр байрлуулна. Ингэж л бөөн юм болсон. Бид ойрхон өөр нэгийг хийнэ. Хэрэв таны будаг дуусвал давтана уу: будгаар зурах.
(Хүүхдүүд ажлыг бие даан хийдэг, багш тусалж, засдаг)

(Ажлаа дуусгасны дараа хуруугаа салфеткаар хэрхэн арчихыг харуул).

Бид тантай маш сайн ажилласан. Өөртөө массаж хийцгээе.

Өөрөө массаж хийх тоглоом: "Амьтдын тухай"
Анааш нь хаа сайгүй толбо, толбо, толбо, толботой байдаг.

Заанууд хаа сайгүй нугалаа, нугалаа, нугалаа, нугалаатай байдаг.
Духан дээр, чихэнд, хүзүүн дээр, тохойн дээр,
Хамар, гэдэс, өвдөг, хөлийн хуруун дээр,
Барын бамбарууш нь хаа сайгүй үслэг, үслэг, үслэг, үстэй байдаг.
Духан дээр, чихэнд, хүзүүн дээр, тохойн дээр,
Хамар, гэдэс, өвдөг, хөлийн хуруун дээр,
Мөн тахө нь хаа сайгүй судал, судал, судал, судалтай байдаг.
Духан дээр, чихэнд, хүзүүн дээр, тохойн дээр,
Хамар, гэдэс, өвдөг, хөлийн хуруун дээр,

-Хараач, энд хэн нэгэн нуугдаж байх шиг байна. (багш хүүхдүүдийн анхаарлыг тавиур дээрх далдуу мод руу хандуулдаг. Түүний ард сармагчин нуугдаж байна)-Тийм ээ, энэ бол бидний шоглогч. Хүүхдүүд ээ, түүнд зан үйлийн дүрмийн талаар хэлье.
-Гэрээсээ зугтах боломжтой юу?
- Бусдыг гутааж, үймүүлэх боломжтой юу?

"Түүнийг цэцэрлэгт нь хүргэж өгье, хэрхэн биеэ авч явахыг зааж өгье, тэгвэл тэр биднээс айхгүй байхын тулд бид түүнийг өхөөрдөж, тайвшруулах болно." Сармагчин ямар санагддаг вэ? (зөөлөн, сэвсгэр, үслэг). Өө, сармагчин нэг юм ярьж байна. Тийм ээ, тэр бидэнд бэлэг бэлдсэн. Хараач, залуус аа, энэ бол амьтны хүрээлэнгийн тухай тоглоом юм. Цэцэрлэгтээ хурдан буцаж ирээд энэ гайхалтай тоглоомыг тоглоцгооё! Мөн энд зам байна.

Хуруугаа сурга

Охид, хөвгүүд

Таны хуруунууд илүү хүчтэй болно

Толгой нь илүү ухаалаг

Мөн яриа нь илүү үзэсгэлэнтэй юм.

Зорилтот:гараа халаах ур чадварыг заах;

нарийн моторт ур чадвар, сонсгол, ой санамж, төсөөлөл, сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх,

орон зайн чиг баримжаа;

нөхөрлөл, нямбай байдлын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Маягт:залруулах бүлгийн хичээл

Тоног төхөөрөмж:аквариум, загасны зураг, хүүхэд бүрт зориулсан алаг цаас, бөмбөлгүүдийг, янз бүрийн утас, зураг бүхий хуудас, өнгөт харандаа, өнгөт зураг, хүүхэд бүрт ижил зүсэлт.

Хичээлийн явц

1. Сэтгэл зүйн хандлага.

Өдөр бүр - үргэлж, хаа сайгүй,

Хичээл дээр, тоглоомонд

Бид зоригтой, тодорхой ярьдаг

Тэгээд бид чимээгүй сууна.

2. Хурууг халаах:

1) гараа эргүүлэх;

2) хуруугаа нударгаараа зангидах, тайлах;

3) зулзагыг тэжээх (гар хөдөлгөөн хийх);

4) бөгж (эрхий болон долоовор хуруугаа холбоно);

5) далдуу хавирганы нударга;

6) тайвшрах (гараа доошлуулж, сэгсрэх).

3. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ.

Өнөөдөр бид гар, нүд, чихээрээ идэвхтэй байхыг шаарддаг дасгалууд дээр ажиллах болно. Бид аажмаар аквариумыг загасаар дүүргэх болно - энэ бол бидний зорилго юм. Хэрэв та оролдвол зөв гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд аквариумд шинэ загас гарч ирнэ.

1) байшин руу хөтлөх замыг зурах (зураг өлгөх):

Хүүхдүүдийн төсөөлж байгаагаар ул мөрийг янз бүрийн аргаар зурж болно. Шинэ ул мөр бүрийг дараагийн хүүхэд зурдаг. Ул мөрийг давтаж болохгүй:

2) тоглуулах хугацаа 5-10 секунд. Дараа нь шалгана уу.

4. Зургийг санаж, зур.

5. Цэгээр хуулах.

Үүнийг хийхийн тулд нэг нүдэн дээр 15 цэгийг авч, 2 нүдийг доошлуулж, ижил цэгүүдийг тавиад дахин 2 нүдийг доошлуулж, цэгүүдийг тавина.

Дараа нь бид загварын дагуу эсвэл (хэрэв хүүхдүүд үүнийг хийх боломжтой бол) тасархай тоо, үсгийг диктантаар "хэвлэдэг".

Аквариумыг хоёр дахь загасаар дүүргэсэн.

6. Нэг минут амрах.

Яг над шиг товш (Хүүхдэд зориулсан хэмнэл)

7. Шифрлэгдсэн үгийг тааварлаарай.

Дараагийн даалгавар бол би энэ оньсого бодож байсан нь санамсаргүй байсан юм

8. Бөмбөлгүүдийг утсан дээр бэхлэх.

Хүүхдийн утас бөмбөлгүүдийг. Энэ үе шатанд даалгавар байна: үгийг цуглуул.

KITIN - (утас)

Ширээн дээр байгаа утсыг зангидаж холбоно.

Дууссан ажлын хувьд аквариумд өөр загас гарч ирнэ.

9. Булчинг тайвшруулах.

Сормуус унжсан...

Нүд ойртсон...

Бид тайван амарч байна. (2 удаа)

Бид ид шидийн нойронд унтдаг...

Амьсгалахад хялбар ... жигд ... гүнзгий ...

Бидний гар амарч байна ...

Мөн хөл амарч,...

Тэд амардаг ... тэд унтдаг. (2 удаа)

Хүзүү нь чангардаггүй.

Тэгээд rassl-a-ble-na,...

Уруул бага зэрэг хуваагдана...

Бүх зүйл гайхалтай амарч байна. (2 удаа)

Амьсгалахад хялбар ... жигд ... гүнзгий ...

(1 минут завсарлага)

Бид тайван амарсан

Бид ид шидийн нойронд унтсан...

Амрах нь бидэнд сайхан байна,

Гэхдээ босох цаг боллоо!

Бид нударгаа чанга атгаж,

Бид тэднийг илүү өндөрт өргөдөг.

Сунга! Инээмсэглэ!

Бүгд нүдээ нээгээд сайхан суу!

Аквариумд шинэ загас байна.

X. Өнгөт харандаагаар зураг будах.

Хүүхдүүдийн өмнө ширээн дээр зурсан хуудаснууд байдаг.

Хуудасны дунд юу бичсэн бэ? (спираль)

Спиральны дунд цэгийг харандаагаар байрлуулж, эргүүлгийг тайл.

Шар өнгийн харандаа аваад спираль өнгөөр ​​будна.

Жижиг тойргийг ол. Нийт хэд байгааг тоолоорой? (7)

Жижиг дугуйланг цэнхэр өнгөөр ​​дүүргэ.

Дэлбээ олоод ногоон өнгөөр ​​будна.

Дараа нь багш өөрийн дээжийг үзүүлж, хүүхдүүд үүнийг өөрсдийнхтэй харьцуулна.

Өөр нэг загас аквариумд ордог. Одоо тэдний 6 нь байна!

XI. Мозайктай ажиллах.

Хүүхэд бүрт өнгөт бус зураг, шугамын дагуу зүссэн өнгөт зургийг өгдөг.

Хүүхэд өмнө нь өнгөт бус зургийг байрлуулж, дээр нь мэлхий болон бусад амьтдыг дүрсэлсэн өнгөт дөрвөлжин, тэгш өнцөгтийг зүсэж байрлуулна.

Багш шалгадаг.

XII. Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдөр юу хийсэн бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Та бүхний ажилд баярлалаа.

Нарийн моторт ур чадвар нь гар, хуруугаараа нарийн хөдөлгөөнийг давтах чадвар юм. Энэ нь зөвхөн хөгжилд чухал ач холбогдолтой төдийгүй хурууны фаланг нь олон мэргэжлийн төлөөлөгчдийн ажлын гол хэрэгсэл гэдгийг санах хэрэгтэй. 6-7 насны хүүхдүүдийн нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх нь зураг зурах, хөгжмийн зэмсэг тоглох, хуванцар, жижиг барилгын иж бүрдэлээр ажиллахад тусалдаг. Гэхдээ хамгийн их үр нөлөөг тусгай ангиудын үр дүнд олж авдаг.

Хүүхдэд санал болгож буй дасгалууд нь хөдөлгөөний нарийвчлал, хурдыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Тэдгээрийг хэрэгжүүлсний үр дүнд гар, хуруу нь илүү хүчтэй, уян хатан, хөдөлгөөнтэй болно. Ийм гурван төрлийн даалгавар байдаг:

  • жижиг объектуудтай дасгал хийх;
  • график даалгавар;
  • хурууны тоглоомууд.

Сургуульд бэлтгэхийн тулд график даалгавруудыг гүйцэтгэхэд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Хүүхдүүд янз бүрийн зузаан, хэлбэрийн шугам зурж, зурж сурах ёстой. Үүний зэрэгцээ цаасан дээрээс үзэг өргөхгүйгээр зураас зурах, заасан контураас хэтрэхгүй байх, зай үлдээхгүй байх, хөдөлгөөнийг зөв хийх (дээрээс доош, зүүнээс баруун тийш), дэвтрээ эргүүлэхгүй, ширээний ард зөв суу.

Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх хичээлийг өдөрт 10-20 минутын турш тогтмол хийж байх ёстой. Хичээлийн явцад монотон, монотон байхыг зөвшөөрөх ёсгүй, хүүхдүүдэд сэтгэл хөдөлгөм тоглоомын агуулгатай хэд хэдэн өөр дасгалуудыг санал болгох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд багш, эцэг эхчүүдийг 6-7 насны хүүхдүүдэд нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалын картын файлыг ашиглахыг урьж байна.

График даалгавар

Эдгээр ажлуудын ихэнхийг бэлтгэсэн картууд дээр гүйцэтгэдэг. Та тусгай дэвтэр, хуулбарын дэвтэр, будах ном худалдаж авах боломжтой.

Тойм

Карт нь объектуудын тойм, сүүдэрлэх загварыг (босоо, хэвтээ, ташуу) агуулдаг. Шугамын чиглэлийг зааж өгсөн болно.

Хүүхдүүд зургуудаа сүүдэрлэж, контураас хэтрэхгүй байхыг хичээж, шугамын хооронд жигд зай гаргах хэрэгтэй.

Бороо

Зураг дээр үүл, цэцэгсийг доор харуулав. Хүүхдүүдээс цэцэг хатахгүйн тулд услахыг хүсдэг. Үүнийг хийхийн тулд тэд шугам зурах хэрэгтэй. Энэ даалгаврыг хэд хэдэн удаа хийж болно, тэр бүрт янз бүрийн төрлийн шугам бүхий зургийг санал болгодог.

Долгион

Та завийг дугуйлж, усан дээр долгион зурах хэрэгтэй. Шугамууд нь янз бүрийн төрлийн (шулуун ба муруй) байдаг гэдгийг анхаарна уу.

Загас

Та сэрвээ, масштабын шугамыг бөглөх хэрэгтэй.

Хээтэй сүүдэрлэх

Карт нь буржгар шугамын жишээг агуулдаг. Хүүхдүүд цэг дээр харандаа байрлуулж, зураас зурж, хээг гүйцээх ёстой. Хамгийн гол нь мөр дуусах хүртэл үзэгийг цааснаас гаргахгүй байхыг хичээ.

Зургийг гүйцээнэ үү

Хүүхдүүд зургуудыг дуусгах даалгавруудыг гүйцэтгэхэд таатай байх болно.

  • бар бамбаруушны торыг дуусгах;
  • пирамидыг дуусгах, хоёр дахь цагираг бүрийг сүүдэрлэх;
  • эрвээхэй гэх мэтийг гүйцээнэ.

Цэгүүдийг холбоно уу

Энэ нь зөвхөн хүссэн чиглэлд шугам зурахаас гадна цэгүүдийг хосоор нь холбож, байшингийн ойролцоох өвсийг зурах шаардлагатай. Илүү төвөгтэй хувилбарт бүх цэгүүдийг нэг шугамаар холбохыг санал болгож байна.

Нүдээ хөгжүүл

Ийм даалгаварт та объектуудын хооронд шугам зурахыг хичээх хэрэгтэй. Эхлээд нуман муруй шугам зурах шаардлагатай үед хүүхдүүдэд илүү хялбар даалгавар өгдөг. Хүүхдэд аль болох оновчтой онохын тулд шулуун шугам зурах нь илүү хэцүү байдаг.

  • бөжинд овойлт дээгүүр үсрэхэд нь туслах;
  • сагсанд бөмбөг цохих;
  • волейболын торыг сэргээхэд туслах;
  • буудлагын талбайн байг онох.

  • Даралтаар зур
  • Энэ даалгаварт та зөв даралтыг ашиглан сүүдэрлэх хэрэгтэй.
  • үүлсийг сүүдэрлэж, нэг нь бараан, нөгөө нь цайвар байх;
  • нүдний шилийг сүүдэрлэх - нэг нь усаар (энэ нь бараг ил тод), нөгөө нь шүүсээр (илүү бараан);
  • Навчийг сүүдэрлэж, өнгөний эрч хүчээр ялгаатай болгоно.

Загварыг нүдээр давтах

Ийм ажилд зориулж торонд доторлогоотой картуудыг бэлддэг. Мөрийн эхэнд хэв маягийн "хэмнэлийг" тогтоосон бөгөөд та мөрийн төгсгөл хүртэл бие даан давтах хэрэгтэй.

График диктант

Объектуудтай тоглоомууд

Ихэвчлэн бага насны хүүхдүүдийг жижиг зүйлээр тоглохоос хамгаалдаг. Эцсийн эцэст тэд амандаа хийж эсвэл чихэндээ хийж болно. Гэсэн хэдий ч 5 жилийн дараа ийм ангиуд зайлшгүй шаардлагатай болно.

Элс, мөхлөгт бодис бүхий тоглоомууд

Хүүхдүүдэд дараахь даалгавруудыг өгч болно.

  • нэг савнаас нөгөөд элс асгах;
  • хэмжих халбагаар элс асгах;
  • шигшүүрээр элс шигших;
  • элсэнд хурууны зураг зурах;
  • нойтон элсээр загварчлах;
  • элсэнд булсан жижиг зүйлсийг хайж байна.

Энэ цувралын хамгийн сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа бол өнгөт давсаар гар урлал хийх явдал юм.

Үр тариа, үртэй тоглоомууд

Үр тариа нь элсээс илүү бүдүүн бүтэцтэй байдаг. Тиймээс тэдгээрийг ангилахад ашиглаж болно. Үүнийг хийхийн тулд цөөхөн үр тариа эсвэл гурван өөр төрлийн үрийг аваад нэг овоонд хийнэ. Хүүхдэд үр тариа тавих ёстой гурван жижиг савыг өгдөг. Үүнийг хуруугаараа эсвэл хясаа ашиглан хийж болно.

Өөр нэг тоглоомонд хүүхдүүдээс аль үр тариа нь хүрэлцэх замаар тодорхойлохыг хүсдэг. Үүнийг хийхийн тулд тэдгээрийг нягт уясан жижиг даавуун уутанд тараана. Та уутыг аваад гартаа бутлаад үр тариаг нэрлэх хэрэгтэй.

Та үр тариа, үрнээс зураг хийж, plasticine дээр програм үүсгэж болно.

Товчлууртай тоглоомууд

Товчнууд нь илүү том байна. Тэд мөн ангилахад тохиромжтой (хэмжээ, хэлбэр, өнгөөр). Нэмж дурдахад товчлууруудыг өгөгдсөн хэв маяг, зургийн дагуу гоёл чимэглэл, зам, шугам тавихад ашиглаж болно.

векторыг авах

Маш сонирхолтой ажил бол зурган дээрх дугуйг товчлуураар дүүргэж, өнгөөр ​​нь тааруулах явдал юм.

Олстой тоглоомууд

Олс, хоншоортой тоглоомууд нь хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэхэд маш сайн байдаг. Тэдгээрийг зангидаж, тайлах, сүлжих, макрам хийхэд ашиглаж болно.

Бөмбөлгүүдийг уяхтай холбоотой ажил нь маш хэрэгтэй байдаг. Коктейлийн хоолойг огтолж эдгээр "бөмбөлгүүдийг" өөрөө хийх нь дээр. Та уях шаардлагатай бөмбөлгүүдийгний яг тоог зааж өгөх эсвэл тэдгээрээс гоёмсог хэв маягийг бий болгохыг хүсч, өнгөөр ​​нь сольж болно.

Олон тоглоом нь үдээстэй холбоотой байдаг. Ийм даалгаврыг ихэвчлэн эсгийээр хийсэн боловсролын номын хуудаснаас олж болно.

Цаасан тоглоомууд

Цаастай ажиллахдаа хүүхдүүдэд дараахь ажлуудыг санал болго.

  • цаасны хуудсыг үрчийлгэх, тэгшлэх;
  • эвхдэг оригами.

Төлөвлөсөн эмх замбараагүй байдлыг бий болгох маш хөгжилтэй тоглоом. Эхлээд хүүхдүүдээс өнгөт цаасыг жижиг хэсэг болгон урж, дараа нь агаарт цацаж өнгөт бороо хийхийг хүсдэг. Тоглоомын идэвхтэй үе шат дууссаны дараа та хүүхдүүдээс бүх хаягдлыг цуглуулахад туслахыг хүсэх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэхэд маш их хэрэгтэй байдаг. Эдгээр хэсгүүдийг урагдсан аппликешнд ашиглаж болно. Энэ тоглоомын үеэр хүүхдүүдийг янз бүрийн зузаантай цаас (сонин, картон хүртэл) урахад урь.

Хувцасны хавчаартай тоглоомууд

Энэхүү багц нь янз бүрийн өнгийн хувцасны хавчаартай байх ёстой. Мөн ийм тоглоомуудын хувьд та өөр өөр загвар бэлтгэх хэрэгтэй. Та дараах ажлуудыг санал болгож болно.

  • зараа зүү зүүх;
  • наранд туяа нэмэх;
  • хөвгүүний үсийг хий.

Хувцасны хавчаартай тоглоомууд нь математик, уншлагын хичээлүүдэд маш их алдартай байдаг тул та эдгээр төрлийн үйл ажиллагааг хослуулж, хүүхдүүдээс хувцасны хавчаар ашиглахыг хүсээрэй:

  • жишээ тоолох;
  • тоон загварт тохирох тооны хувцасны хавчаарыг хавсаргах;
  • шаардлагатай үсгийг зааж өгнө.

Шүдэнзтэй тоглоомууд

Шүдэнз нь хүүхдэд зориулсан тоглоом биш ч дараахь даалгавруудыг өгснөөр нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх үйл ажиллагаанд ашиглаж болно.

  • стекээс стек рүү шилжих;
  • шүдэнзнээс зурсан дүрсүүдийг байрлуулах;
  • хайрцагт нугалах.

Хүүхдүүд шүдэнзийг нэг нүүрний голд жижиг нүхтэй шоо болгон угсрах дуртай. Шүдэнзний оронд хөвөн арчдас хэрэглэж болно.

Та бас сонирхож магадгүй:

Италийн цүнхний брэндүүд: хамгийн шилдэг нь
string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10)...
Хагас сар уяач руу харав, Тэнгэрлэг биш, харин газрынхыг минь оёж өгөөч ээ, ганган юмаа...
Шөнө яагаад хумсаа тайрч болохгүй гэж?
Сарны хуанли нь ихэнх гоо сайхны процедур, тухайлбал үс засах,...
Олон склерозтой эмэгтэйчүүдэд жирэмслэлт, төрөлт, төрсний дараах үеийн явцын онцлог
Олон склероз (MS) нь ихэвчлэн нөхөн үржихүйн насны эмэгтэйчүүдэд оношлогддог (20...
Оффисын романс: дууссаны дараа юу хийх вэ?
Сайн байцгаана уу би 23 настай нэг залуутай түр ажлын байран дээр танилцсан.