Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан тэмдэглэлийн тойм. Харааны бэрхшээлтэй ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан залруулах хичээлийн хураангуй "Өвөл, зэрлэг амьтад. харааны ачааллаас хамаарна

Хийсвэр залруулах хичээлХарааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн харааны ойлголтын талаар: "Бусинка хэрхэн найз нөхөд хайж байсан бэ?"

Би та бүхэнд харааны бэрхшээлтэй бага насны хүүхдүүдэд зориулсан харааны ойлголтын тухай хичээлийг хүргэж байна. Тоглоомын сэдэл ашиглан мэдрэхүйн стандартын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх хичээл. Хичээлийн тэмдэглэл нь багш нар - дефектологич, харааны бэрхшээлтэй залруулах бүлгийн багш нар, сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт сонирхолтой байх болно.

Зорилтот:харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Залруулах боловсролын даалгавар:
1. Хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх мэдрэхүйн стандартууд, одоо байгаа мэдлэгийг практикт ашиглахыг заах: өнгө, хэлбэр (дугуй), хэмжээ.
2. Хүүхдийн харааны болон хүрэлцэх аргуудобъектуудыг шалгаж, нүд-гар систем, харааны ойлголт, гар нүдний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Залруулга, хөгжүүлэх даалгавар:

Төсөөлөл, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийг нийгэмд дасан зохицох харилцаа холбоо, зан үйлийн хэлбэрт сургах: (сайн-муу, сайн-муу).

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: хурууны тоглоомууд, амьсгалын дасгалууд, динамик түр зогсолт, нүдэнд зориулсан гимнастик, амралт.
Материал: Бүрхүүл, утсан дээрх сувд, янз бүрийн дуу чимээний аудио бичлэг (далайн чимээ, шувуудын дуу, "Сайн сэтгэл" дуу, "Сайн ба муу" цувралын зургууд), сургалтын гарын авлага"Сайн ба мууг цэвэрлэх"

Хичээлийн явц:

Тифлоподагог:Залуус аа, та мөрөөдөх дуртай юу?

Хүүхдүүдийн хариулт:Тиймээ….

Тифлоподагог: Нүдээ аниад зун болж, бид далайн эрэг дээр байна, нар тусаж, цацрах чимээ сонсогдож байна гэж төсөөлөөд үз дээ. далайн давалгаа...(аудио бичлэг).

Одоо нээгээд эргэн тойрноо хар! Хүүхдүүд утсан дээр бөмбөлгүүдийг агуулсан бүрхүүлийг олдог.

Тифлоподагог: Өө, залуусаа, бид юу олсон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Дотор нь сувдтай бүрхүүл.

Тифлоподагог:Тэрээр 30 жил, 3 жил эзгүй газар хэвтжээ далайн ёроол. Тэгээд тэр өөрийгөө эрэг дээр олохдоо өөрийгөө маш их ганцаараа байгаагаа мэдэрсэн! Тэр энд найз нөхөдгүй бөгөөд түүний бүрхүүлийг орхихыг хүсэхгүй байна. Залуус аа, бөмбөлгүүдийг инээмсэглэж, үүнийг хараад баяртай байгаагаа харуулцгаая! (сэтгэл хөдлөлийг сургах).

Хүүхдүүд сувд руу инээмсэглэл бэлэглэж, энэ нь бүрхүүлээс гардаг.

Багш бөмбөлгүүдийг утаснаас аваад хүүхдийн нүдний түвшинд барьж, Bead-ийн дуу хоолой сонсогддог.

Цөлийн 33 жил би далайн ёроолд хэвтсэн.

Тэр гунигтай, гунигтай байсан ч юу ч анзаарсангүй.

Гэхдээ би чиний царайг хараад нүдээ анилаа!

Учир нь тэдний доторх инээмсэглэл нь гэрлийн туяа шиг гэрэлтэж байв!

Хүүхдүүд бөмбөлгүүдийг харж, түүгээр тоглож, алгаа сунгаж, нүдээ аниад, бөмбөлгүүдийг хүн бүртэй мэндчилдэг. Хүйтэн, гөлгөр, дугуй хэлбэртэй гэдгийг хүүхдүүд хүрэлцэх замаар тодорхойлдог. Тэд нүдээ нээж, үлдэгдэл алсын хараагаа ашиглан өнгө, гялбаа гэх мэтийг нэрлэнэ.

Тифлоподагог:Залуус аа, Bead тантай уулзсандаа баяртай байна. Бид түүнд олон шинэ найз нөхөдтэй болоход нь тусалж чадна гэж бодож байна. Тэдгээрийг яг л дугуй хэлбэртэй, гэхдээ өнгөөр ​​​​ялгаатай зурцгаая. Эцсийн эцэст тэр энэ тухай маш их мөрөөддөг!

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад хийдэг хурууны гимнастик"Түгжих":

Хаалган дээр цоож байна, хэн онгойлгож чадах вэ?

Эрчилсэн, татсан, нээгдсэн!

Хүүхдүүд дотоод stencils ашиглан тойргийг зурж, шинж чанарыг нь засахдаа дугуй хэлбэртэй, булангүй байдаг. Харандаа нь сүүдэрлэх боломжтой өөр өөр өнгө, хүүхдүүд бие даан өөрт таалагдсан нэгийг нь сонгодог.

Тифлоподагог:Бөмбөлөгт ямар найз өгөх вэ, түүнийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:

цэнхэр - бөмбөлөг.

улаан - Signor Tomato

шар - Колобок

улбар шар - Нарны туяа, улбар шар

Ногоон вандуй

цэнхэр - Цасан бөмбөг.

Тэд "Шидэт харандаа" -ын дүрмийг давтдаг - зөв сүүдэрлэх дүрмийг: нэг чиглэлд ангаахай, цагаан цоорхой үлдээхгүй, тоймоос хэтрэхгүй байх гэх мэт.

Тифлоподагог:Залуус аа, саяхан та ижил аягатай байсан, гэхдээ "Шидэт харандаа" -ны тусламжтайгаар чадварлаг гар, тэдгээр нь бидний ирмэгийн хэлбэртэй маш төстэй олон өнгийн тойрог болж хувирав.

Бид хичээсэн, ажилласан, нүд нь ядарсан.

Бидний хуруу алхах болно - бидний нүд амрах болно!

Төгөлдөр хуур тоглохыг дуурайлган нүдийг харахын тулд хуруугаараа алхахаар гарав.

"Юу хийх вэ?" - амрах!

Бид нүдээ гараараа таглаж, чимээгүйхэн анивчдаг! - алгаараа нүдээ таглаж, нүдээ анив

Гараа дээш өргөх, доошлуулах - толгойгоо өргөх, доошлуулахгүйгээр нүдээ дээш, доошоо хар

Тифлоподагог:Залуус аа, манай Бусинка ямар гайхалтай найзууд болсныг хараарай. Тэр шинэ найзуудтайгаа ямар их баяртай байна! (Бөмбөлгүүдийг утсан дээр эргэлдэж эхэлдэг)

Өө, салхи бидний Бөмбөлгийг аваад явчихлаа, хурдан араас нь яв! Хүүхдүүд ажлаа аваад багш, түүний гарт байгаа Бөмбөлөг хоёрыг дага.

Тифлоподагог:Өө, залуусаа, Bead цааш нисэхийг хүсэхгүй байна гэж тэр зогсов. Үлүүгээ хийе, магадгүй сэвшээ салхи суларсан байх.

Бид чимээгүйхэн, чимээгүйхэн үлээж, дараа нь санаа алддаг, илүү хүчтэй, илүү хүчтэй!

Typhlopedagogue: Манай Бөмбөлөг нисдэггүй, түүнд юу тохиолдсон бэ?

Бөмбөлгүүдийг (аудио бичлэг):

Гайхамшигтай цэвэрлэгээ миний нүдийг татав.

Гэхдээ уйтгар гуниг, бузар мууг арилгах нь тийм биш,

Нөгөө ногоон цэвэрлэгээ сайн байна!

Тифлоподагог:Залуус аа, харагтун, энд сайн ба муу гэсэн хоёр цэвэрлэгээ байна. Сайн Глад ногоон өнгөтэй, энд цэцэг ургаж, шувууд дуулж, түүхийн зургууд“Сайн муу” цувралын сайн үйлсийн хамт. Муугийн цэвэрлэгээнд: хуурай мод, хуурай өвс, шувууд, цэцэг байхгүй, зураг муу үйлсхүүхдүүд. Манай Бөмбөлөг найзуудтайгаа Сайны цэвдэгт үлдэхийг хүсч байна. Тэдэнтэй баяртай гэж хэлцгээе. Хүүхдүүд Бусинка болон түүний найзуудтай баяртай гэж хэлдэг.

Бусинка хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж байна: Та надад шинэ найз нөхөд олоход тусалсан бөгөөд та өөрөө миний найзууд болсон.

Тифлоподагог:Бусинка яагаад Сайн сайхны гялбааг сонгосон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт

Тифлоподагог:Хараач, сайн сайхны цэвэрлэгээнд биднийг амттан хүлээж байна. Хүүхдүүд Чупа Чупстай сагс олоод, "Сайхан сэтгэл" дуу тоглодог. Харж байна уу, залуус аа, хэрэв та сайн зүйл хийвэл энэ нь үргэлж сайнаар эргэж ирдэг! Эцсийн эцэст юу ч байхгүй нөхөрлөлөөс илүү үнэ цэнэтэй, сайхан сэтгэлээс илүү үнэ цэнэтэй! Та нар бүгд гайхалтай, баярлалаа.

Хүүхдүүд нэг бүлэгт орж, авсан амттан нь ямар өнгө, амт, үнэртэй болохыг бие биедээ хэлдэг. Гэхдээ гол зүйл бол тэд сайн үйлс хийсэн - энэ бол бүх магтаалаас илүү юм!

Залруулах сурган хүмүүжүүлэх ажил нь нөхөн олговор олгох үйл явцыг хөгжүүлэх, дутагдлыг арилгах, арилгахад чиглэсэн сургалт, хүмүүжлийн арга хэмжээ, арга хэрэгсэл, хэлбэр, аргын тогтолцоо гэж ойлгогддог. танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, хувийн шинж чанар, бие бялдрын хөгжилболон харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн моторт чадвар.

Хэвийн бус хүүхдийн хөгжилд сургалт, хүмүүжлийн тэргүүлэх үүргийг судлах, эмгэгийн үйл ажиллагааг нөхөн сэргээх, засах асуудлын талаархи онолын анхны зарчмуудыг Л. Выготский, Т.А. Власова болон бусад.

Мэргэшсэн бүлэгт орж буй хүүхдүүдийг шалгаж үзэх, түүнчлэн ажиглалт хийх, ярилцах үед эмнэлгийн ажилтнуудИхэнх хүүхдүүдийн биеийн байдал муу, бүх хүүхдүүд суларсан байдаг танин мэдэхүйн үйл явц(ойлголт, төсөөлөл, дүрслэлийн сэтгэлгээ), нийгмийн туршлагыг эзэмших хязгаарлагдмал. Үүн дээр үндэслэн ангиудыг хүүхдүүдийн нас, суларсан функцүүдийн бүтэц, ойлголтын онцлогоос хамааран ялгаатай бүтэцтэй болгодог. боловсролын материал. Мөн хамт нийтлэг даалгавартусгай (засвар) суурилуулсан.

IN залуу бүлэг- стандартын (өнгө, хэлбэр, хэмжээ, орон зайн зохион байгуулалт) талаар тодорхой санаа гаргах мэдлэгийг хуримтлуулах, арга техникийг бүрдүүлэх; үгсийн санг баяжуулах, тухайн үгийн харилцан хамаарал дээр үндэслэн дүрслэлийн яриаг хөгжүүлэх.

Дунд бүлэгт - зорилгодоо хүрэх арга техникийг бий болгох (төлөвлөгөө-тэмдэгтийн дагуу алгоритмжуулах); Хүүхдэд объектыг таних, бусдаас ялгах, шинж чанар, зорилгыг тодорхойлоход бүрэн бус анализатор ашиглан олон мэдрэхүйн үндсэн дээр заах.

■ үндсэн шинж чанарын дагуу;

■ харьцуулах техникийг эзэмшихэд тулгуурласан;
дуурайлган бүлэглэх арга техникийг сургах; сургалт
мэдлэг, ойлголтыг гадаад ярианы түвшинд шилжүүлэх;
бие даасан практик үйл ажиллагаанд .

Хуучин бүлгүүдэд хийх залруулах даалгавар: "төлөвлөгөөний дагуу зорилгоо ухамсарлах арга техникийг бүрдүүлэх (ахмад бүлэгт), төлөвлөгөөг эзэмших (д. бэлтгэл бүлэг);

■ таних, тодруулах чадварыг бий болгох
хадгалсан ана ашиглан бусад дунд meths
Лизерүүд, тэдгээрийн шинж чанар, зорилгыг тодорхойлох
харьцуулах техникийг эзэмших үндэс;

■ бүлэглэх арга техникийг эзэмшсэн байх (ахлах бүлэгт
ne), ангилал (бэлтгэл бүлэгт);

■ объект, үзэгдлийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж сурах
үзэл баримтлалыг бий болгохын тулд хүрээлэн буй ертөнц.
Шаардлагатай контент тусгай ангиуд

Энэ нь нүдний харааны функцийг механикаар сургах биш, харин хүүхдийн бүх төрлийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх ерөнхий боловсролын хөтөлбөртэй холбоотой ажил юм. Жишээлбэл, хивс нэхэх нь тоглодог бүтээлч тоглоомууд"Дэлгүүр" эсвэл "Зочид" нь өнгө, хэмжээсийн амжилттай хослолыг хүүхдүүдтэй ярилцаж, бие даасан байдал, бүтээлч байдлыг өдөөдөг.

Мэдрэхүй ба биеийн тамирын боловсрол- засч залруулах ажлын үндэс, тиймээс дидактик, хөдөлгөөнт


Засах даалгаврыг тодорхойлсон тоглоомууд нь ердийн бүлгүүдээс хамаагүй илүү төлөвлөгддөг. Залруулах ажлын үр дүнтэй хэрэгсэл бол дидактик болон алхах явдал юм гадаа тоглоомууднүдний хөгжил, хөдөлгөөний нарийвчлал, чиг баримжаа зэрэгт. Энэ зорилгоор харааны анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэхэд тусалдаг тод, өнгөлөг материалыг сонгосон.

Хичээлүүдийн залруулах чиглэлийг зөвхөн нас, хувь хүний ​​чадвараас гадна харааны үйл ажиллагааны төлөв байдал, харааны ойлголтын хөгжлийн түвшинг харгалзан арга, техникийг сонгох замаар тодорхойлно. Хүүхдүүдийн хурдан ядаргаа нь хичээлийн үеэр үйл ажиллагааг өөрчлөх, биеийн тамирын хичээлийг аливаа хичээлийн зайлшгүй хэсэг болгон нэвтрүүлэхийг шаарддаг. Нарийссан мэдрэхүйн туршлага нь зөвхөн түүний үр дүнд бус харин үйл ажиллагааны зөв арга барилд анхаарлаа хандуулахыг шаарддаг. Жишээлбэл, хээ зурахдаа хүүхэд эмх замбараагүй үйлдэл хийхгүй, харин төвөөс эхлээд булангуудыг ашиглан хуудсыг оюун ухаан, тууштай бөглөх нь маш чухал юм. зүүн тал, дээд, доод, хооронд гэх мэт дүрсүүдийн чиглэл, орон зайн зохицуулалтыг зөв гаргасан. Нүдний хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг тул объектыг шалгаж, хуулбарлахдаа гар хэлбэрийг бий болгох хөдөлгөөнийг ашиглах нь чухал юм.

Хичээлүүдийн залруулах чиглэлийг хувь хүн, ялгаатай хандлагыг ашиглах замаар тодорхойлдог.

At бие даасан ажилХүүхдийн харааны мэдрэмж, сургалтын явцад түүний холбоо барих чадвар, анхаарлын тогтвортой байдал зэргээс шалтгаалан хүүхдийн чадварыг харгалзан үзэх шаардлагатай. Боловсролын ажилд ялгаатай хандлага нь дэд бүлгүүдийг тодорхойлохыг шаарддаг

хүүхдүүд, үүнд хараа муутай, харааны бэрхшээлтэй, оюун ухааны хомсдолтой, хараа муутай, сааталтай хүүхдүүд багтаж болно. сэтгэцийн хөгжил. Ийм дэд бүлгүүдийн тоо ихэвчлэн 1-2 хүүхэд байдаг. Дэд бүлэгтэй ажиллахдаа та илүү удаан ярьж, асуултуудыг тодорхой, товч, тусгайлан тавих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр хүүхдүүд тэдгээрийг ойлгож, агуулгын талаар бодох боломжтой болно. Хэрэв хүүхэд хариулж чадахгүй бол нэмэлт тодруулга өгөх шаардлагатай. Та хариулахдаа босохгүй байх, хичээлийн үеэр объект руу ойртох, ярианы хөгжлийн хичээлд ашиглахыг зөвшөөрч болно нэмэлт материал: тойм, дүрс, зураг, жижиг зураг, тоглоом. байх ёстой илүү анхааралОбъектыг шалгах, мөшгих гэх мэт багшийн гарт анхаарлаа хандуулаарай, гар нь аажмаар хөдөлж, хөдөлгөөн бүр нь үг, үзүүлбэртэй байх ёстой. Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн дараа хүүхдийн бие даасан үнэлгээг доогуур зурж өгөх шаардлагатай эерэг талуудтүүний үйл ажиллагаа, бие даасан байдал.

Асаалттай биеийн тамирын хичээлүүдавирах, үсрэх үед хэвтээ, босоо зорилт, түүний том хэмжээ, нэмэлт даатгал зэргийг ашиглах нь чухал юм; хязгаарлалт бие даасан төрөл зүйлнүдний эмчтэй тохиролцсон хөдөлгөөн, хөдөлгөөнийг удаан хөдөлгөөнөөр харуулах, ингэснээр хүүхдүүд үүнийг харах цагтай болно. Та бөхийх, үсрэх, нуруунаас ходоод руу эргүүлэх, ходоод дээр дасгал хийх дасгалын тунг багасгах хэрэгтэй. Зарим төрлийн дасгалын хувьд (авирах, тэнцвэржүүлэх) тууз нь хөдөлгөөний эрх чөлөөг хязгаарладаг тул хүүхэд унах, гэмтэхээс айхгүйгээр биеийн хөдөлгөөнийг мэдрэхийн тулд бөглөрлийг арилгадаг.

Урлагийн үйл ажиллагаанд үзүүлэх дээж нь хүүхдийн бүтээлээс 2-2.5 дахин том байх ёстой. жижиг дэлгэрэнгүй мэдээлэл-


нэмэлтээр том хэмжээгээр харуулав. Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн хувьд зургийн хуудсыг бусадтай харьцуулахад 2 дахин бага хэрэглэдэг. Зургийн хувьд та ерөнхий болон бие даасан шинж чанарыг хоёуланг нь ашиглахаас гадна харааны бэрхшээлтэй 3-4 хүүхдэд зориулсан нэмэлтийг ашиглаж болно. Хөгжмийн хичээл, амралтын үеэр хүүхэд орон зайд чөлөөтэй хөдөлгөөн хийх, түүний гоо үзэсгэлэнг мэдрэхийн тулд заримдаа түгжрэлийг арилгах боломжтой. Биеийн тамирын болон хөгжмийн хичээлүүдХарааны мэдрэмж багатай хүүхдүүдийг харааны өндөр мэдрэмжтэй, хөдөлгөөний хурдтай тэнцүү хүүхдүүдийн ард байрлуулж, орон зайд хөдөлгөөн хийх удирдамжтай байдаг.

Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй залруулах ажлын зайлшгүй бүрэлдэхүүн хэсэг бол харааны гимнастик бөгөөд өдөрт хэд хэдэн удаа 3-5 минутын турш хийдэг. Бид харааны гимнастик хийх объектыг харуулж байна удаан хурдаарингэснээр хүүхэд объектын хөдөлгөөнийг эцэс хүртэл нь мөрддөг. Объектыг урд сууж буй хүүхдүүдийн нүдний түвшингээс бага зэрэг харуулж байна. Энэ нь багшийн хувцастай өнгө холилдох ёсгүй орчин. Харааны гимнастик хийхдээ хараа муутай хүүхдүүд багшийн өмнө зогсож, бусад нь илүү хол байрладаг. Гимнастикийн хувьд жижиг объектуудыг ашиглах шаардлагатай. Гимнастикийг аман зааврын дагуу шүлэг, хүүхдийн шүлэг ашиглан хийдэг. Хүүхдүүдийн хичээл зүтгэл, хүсэл, ажлын үр дүнг тэмдэглэх нь зүйтэй.

Анги дахь харааны бэрхшээлтэй хүүхдийн ажлын байрыг зохион байгуулах нь залруулахад чиглэсэн байдаг. Эмчилгээний эхний үе шатанд хүүхдийн харааг засах нь сайн хардаг нүдийг битүүмжлэх замаар муу хардаг нүдийг өдөөхөөс бүрддэг тул нүдний хараа муутай, strabismus өвчтэй хүүхэд унадаг.

харааны бэрхшээлтэй гэж ангилдаг. Тиймээс хүүхдүүдийг багштай харьцуулахад дараах байдлаар суулгадаг: урд нь хараа муутай (0.4), дараа нь харааны мэдрэмжтэй хүүхдүүд байдаг. 0,4-0,6 гурав дахь ширээн дээр - харааны мэдрэмжтэй хүүхдүүд 0,6-1,0. Хэрвээ хүүхэд зүүн нүд нь бөглөрсөн бол түүнийг баруун нүд нь бөглөрсөн бол зүүн талд нь суулгана; Ширээн дээр ажиллах үед гэрэл зүүнээс болон дээрээс унах ёстой.

Харааны мэдрэмж багатай хүүхдүүд үзүүлэх материалнүднээс 1 м-ээс холгүй зайд үзүүлэв. Зүйлийг нэмэлт тусад нь харуулах шаардлагатай. Объектыг хар цагаан дэвсгэр дээр эсвэл ногоон (тайвшруулах), бор (тайван, тодосгогч) эсвэл улбар шар (өдөөх) дээр харуулах нь хамгийн тохиромжтой. Объектуудыг том, тод өнгөтэй, хэлбэр дүрс, нарийн ширийн байдлаар авдаг. Та самбар дээр объектуудыг байрлуулах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр тэдгээр нь нэг шугам эсвэл толбо болж нийлэхгүй, харин тус тусдаа сайн харагдах болно.

Математикийн хичээлд объектын хэмжээ 15 см хүртэл, ашигласан байгалийн хэмжээ 20-25 см, тараах материал 2-5 см байна.

Бүх жагсаалын материал нь дагаж мөрдөх ёстой байгалийн хэмжээ, өөрөөр хэлбэл машин нь байшингаас бага байх ёстой, улаан лооль нь байцаанаас бага байх ёстой гэх мэт.

Нөхцөлбүрэн болон үнэн зөв ойлголтүзүүлсэн объектуудын дунд:

■ зохих дэвсгэрийг сонгох;

■ өнгө нь хосолсон тул тохирох өнгө сонгох
мөн хол зайд өөрчлөгдөж болно (жишээлбэл, өнгө
шаргал өнгөний хажууд ихэвчлэн улбар шар, цэнхэр өнгөтэй байдаг
ния - нил ягаан, хүрэн ягаан -
хар, улаан - burgundy);

■ заагчийг үзүүлэхэд байнга ашиглах;


■ самбар дээр байгаа зүйлийг харуулах үед хүүхдийг олох
талууд нээлттэй нүд(баруун нүд нь хаалттай - дараагийн
va, зүүн нүд хаалттай - баруун);

■ Багш баруун талын самбар дээр байх шаардлагатай юу?
хүүхдүүдтэй нүүр тулсан;

"Харж буй зурган дээрх зарим объектыг тодорхой тоймтой танилцуулах (тоймны дагуу хараар дүрсэлсэн).

Боловсролын үйл ажиллагааг эмчилгээний үйл ажиллагаатай хослуулан засч залруулах чиг баримжааг бий болгодог таатай нөхцөлхарааны согогийг хөгжүүлэх, хоёрдогч эмгэгийг засах, төлөө ерөнхий хөгжилхүүхэд.


Холбогдох мэдээлэл.


Юлия Алейникова

Сэдэв: "Шидэт дугтуйнууд".

Үйл ажиллагааны хэлбэр: дэд бүлэг.

Зорилтот: Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

1. Нутагшуулах чадварыг хөгжүүлэх геометрийн хэлбэрүүдөгөгдсөн дарааллаар. Дасгал хийх харааны санах ой .

2. Объектуудын байршлыг харах чадварыг хөгжүүлэх зураг: орон зайн зайд тулгуурлан орон зайн зохион байгуулалтыг таних, нэрлэх, харуулах, тайлбарлах.

3. Диаграммыг удирдан орон зайд шилжих чадварыг бэхжүүлэх, замын диаграммыг унших.

4. Спектрийн өнгөний систем, хамаарлын талаархи мэдлэг, дулаан, хүйтэн өнгөний талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

5. Харааны ялгаварлан гадуурхах функцийг хөгжүүлэх, зургийг харж сурахдаа засах, нэг объектыг нөгөөд нь саад учруулж байгааг ойлгох.

Өнөөдөр бидэнд онцгой зүйл байна анги, бидэнд зочид байна. Би чамд зориулж дугтуй бэлдсэн - даалгавар бүхий гэнэтийн бэлэг, гэхдээ тэдгээр нь бүлэгт нуугдаж байгаа тул та тэдгээрийг олох хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд би танд бүлгийн диаграммуудыг өгөх болно. Тэд танд даалгаварт хүрэх замыг зааж өгөх болно. Бид нэг чиглэлд эргэж, диаграммуудаа авч, эцсийн замыг улаанаар тэмдэглэж, дугтуйнууд нуугдаж байна. За, явцгаая.

Хүүхдүүд гартаа бүлгийн диаграммыг барьж, даалгавар хайж байна.

Залуусаа, над дээр ирээрэй, юу олсоноо надад үзүүлээрэй. Сайн байна, бүгд даалгавраа биелүүлэв. Дугтуйнууд дээр тодорхой өнгийн ер бусын дугаарууд байдаг. Энэ дугтуйг нээхийн тулд бид энэ өнгийг бусдаас авах хэрэгтэй. Гэхдээ чи надад туслах ёстой, улбар шар, ногоон, нил ягаан, хүрэн өнгөтэй болохын тулд ямар өнгийг холих хэрэгтэйг би бүрэн мартсан.

Том дугтуйг харуулах - Өнгө (улбар шар, ногоон, нил ягаан, хүрэн). Хэрэв та алдаж байгаа бол би танд унших зөвлөмж өгөх болно шүлэг:

Хаанаас ч ногоон олсонгүй юу?

Энэ нь аймшигтай биш, битгий шантар.

Хайрцагнаас цэнхэр, шар өнгийг ав

Мөн хурдан бөгөөд болгоомжтой холино.

Хэрхэн жүрж авах вэ?

Энэ бол нэг их нууц биш.

Арга нь үзэсгэлэнтэй бөгөөд ойлгомжтой -

Шар, улаан өнгөтэй холино.

Хэрхэн ягаан авах вэ?

Бид танд энгийн бөгөөд сайныг санал болгож байна зөвлөгөө:

Бид өнгийг хүлээн авч шалгана.

Сайн байна уу залуусаа, бид бүх өнгийг хүлээн авлаа, одоо бидний дугтуй нээгдэх болно.

Дугтуй бүрд бүх хүүхдэд зориулсан даалгавар байдаг. Эхнийх нь юу болгосон бэ гэдгийг харцгаая. Олон өнгийн шүүлтүүр, жижиг дугтуйнууд байдаг. Би чамд өнгө хэлье, чи өөрөө авах ёстой.

Магтаал хүүхдүүд.

Одоо хоёр дахь дугтуй руу шилжье. Бид үүнийг нээж, доторлогоо - судал, хавтгай геометрийн хэлбэрийг гаргаж авдаг.

Эхний ажил бол геометрийн дүрсүүдийг байрлуулах явдал юм бэлэн диаграм. Хүүхдүүдэд диаграммын дагуу байрлуулсан долоон дүрсээс (тойрог, тэгш өнцөгт, ромб, дөрвөлжин, трапец, зууван, гурвалжин) диаграммыг санал болгож байна.

Хоёр дахь даалгавар - харааны диктант. Тайфлопедолог нь олон тооны геометрийн дүрсүүдийг харуулсан бөгөөд тэдгээр нь багцад ороогүй дүрсүүдийг агуулдаг. хүүхдүүд(олон өнцөгт, хагас тойрог, бусад төрлийн гурвалжин). Хүүхдүүд эдгээр дүрсийг алгасаж, үзүүлэнгээс авсан геометрийн дүрсүүдээс эгнээ хийх хэрэгтэй.

Гурав дахь даалгавар бол холимог тоо юм. Хэрэв диаграм байгаа бол typhlopedagogue таныг нүдээ аниад геометрийн дүрсийг солихыг хүсч байна. Хүүхдүүд зөрүүг олж, бүх зүйлийг байранд нь буцааж өгөх хэрэгтэй.

Дөрөв дэх даалгавар бол дасгал юм харааны санах ой. Таван дүрсийг багасгасан диаграммыг өгөв. Цээжлэх хугацаа дууссаны дараа хүүхдүүдийг санах ойнхоо тоогоор дүрслэхийг хүснэ.

Харааны гимнастик:

(Хүүхдүүд багшийн үгийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг).

Цасан бөмбөгийг гартаа авч,

Тэгээд тэднийг хар.

Одоо тэднийг аваарай

Дээшээ, тэднийг хар.

Та цасан бөмбөгийг доошлуулах болно,

Тэгээд тэднийг дахин хар.

Баруун талд цасан бөмбөг,

Зүүн талд цасан бөмбөг.

"зурах"чадварлаг дугуйлах.

Цас ойрхон, алсад,

Анхааралтай хар.

Манайд ийм цас орж байна,

Түүн рүү инээмсэглээрэй, найзаа.

Чи хурдан, хурдан нүдээ анив,

Одоо тоглоомдоо орцгооё.

Одоо гурав дахь даалгавар руугаа орцгооё.

Жилийн хэдэн цагт? Яг өвөл. Би чамд ид шидийн зүйл бэлдсэн эзэлхүүний самбар, ил тод зургуудаас бүрдсэн. Одоо бид үүнийг харах болно. Арын дэвсгэрээс эхэлье - энэ бол манай самбарын арын дэвсгэр юм. Энэ нь ямар өнгөөр ​​хийгдсэн бэ? (цагаан, цэнхэр). Цаана нь цагаан цас ихтэй, тэнгэрийн хаяанд цэнхэр тэнгэр, түүний дагуу үүл хөвж байна. Өвлийн улиралд хүйтэн өнгө давамгайлдаг. Бидний арын дэвсгэр дээр давхарлах дараагийн зураг бол ой мод бөгөөд энэ нь бас хол зайд байрладаг. Ногоон нь шилмүүст ой, хүрэн нь навчит ой юм. Өвөл яагаад ногоон өнгөтэй байдаггүй вэ? (Тийм байна - өвлийн улиралд навчнууд нь модноос унаж, модны их бие нь хүрэн өнгөтэй, шилмүүст ой бол гацуур, нарсны ой бөгөөд навчны оронд ногоон нарс зүүтэй байдаг). Энэ бол арын дэвсгэр байсан, бүх зүйл дээр байсан жижиг хэмжээтэй, хэрэв та энэ ойд ойртвол том болж, ойртвол мод нь хүнээс хамаагүй өндөр байдаг энгийн ой шиг чамаас өндөр болно. Дараагийн зурган дээр дунд зэргийн зураг байна ногоон модмөн цасан дээр байгаа мод. Эдгээр моднууд нь бодитой шиг том биш бөгөөд энэ нь тэд алслагдсан бөгөөд тодорхой зайд байгааг харуулж байна. Объект хол байх тусам бидний хувьд жижиг мэт санагддаг. Дунд зэргийн цохилтБид илүү сайн хардаг, энэ нь цаана байгаа объектуудаас илүү тод, тод харагдаж байна. Объект хол байх тусам өнгө нь багасна. Тэгээд эцэст нь, тэргүүн эгнээнд. Үүн дээр цасан хүн байгаа, тэр том, зургийн хамгийн доод хэсэгт байрладаг бөгөөд энэ нь тэр бидэнтэй ойрхон байна гэсэн үг юм.

Дараагийн дугтуйнд бэлдсэн ер бусын зургууд. Тэдгээр нь ил тод, гэхдээ төгсгөлд нь хар толбо байдаг - энэ бол зургийн хил юм. Энэхүү хязгаарлагч нь зураг цуглуулахдаа алдаа гаргахаас зайлсхийхэд тусална. Энэхүү жижиг хавтангийн бүх хэсгүүд нь зул сарын гацуур модны дүрсийг хүлээн авах хүртэл бие биен дээрээ наасан байна. Модыг хэсэг хэсгээр нь хуваасан тул та үүнийг 3 ил тод зураг, дэвсгэр дээрээс бодож, угсрах хэрэгтэй. Эхний доод зураг нь дэвсгэр юм. Дээд талд нар, үүл байдаг - энэ бол оройн тэмдэг юм. Дунд хэсэгт нь давхрагын шугам байна. Бид цуглуулдаг доороос: зул сарын гацуур модны их бие, том, сэвсгэр ёроол, дунд хэсэгмөн модны орой.

Эцэст нь бид 4-р дугтуйнд хүрэв.

Хүүхэд бүр цэгүүдээс бүрдсэн контурыг авдаг.

Таны даалгавар бол зураг дээр юу байгааг ойлгох, эсгий үзэг авч, цэгүүдийг холбож, тойм үүсгэх явдал юм. Дараа нь үүссэн зургийг нэг чиглэлд сүүдэрлэнэ. Дараа нь, санал болгож буй схемүүдээс энэ зурагт тохирох схемийг сонгоно уу. Хүүхдүүдэд дөрөв санал болгож байна зургууд: зараа, хэрэм, туулай, нохой.

Магтаал хүүхдүүдзөв хариулт, сайн ажлын төлөө.

Нэр:Харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан "Сэтгэлийн байдал" хичээлийн хураангуй
Нэр дэвших:Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, хэл ярианы эмгэг судлаачийн анги

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн ярианы эмгэг судлаач багш
Ажлын байр: MBDOU цэцэрлэг №36
Байршил: Ростов муж, Каменск-Шахтинский

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи ашиглаж байсан туршлагатай засч залруулах сурган хүмүүжүүлэххарааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй ажиллах.

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийн зорилго нь хүүхдийн эрүүл мэнд, хүний ​​амь насанд ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, эрүүл мэндийн талаархи мэдлэгийг хуримтлуулах, түүнийг хамгаалах, дэмжих, хадгалах чадварыг хөгжүүлэх, валеологийн чадварыг эзэмшүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд бие даан, үр дүнтэй шийдвэрлэх боломжийг олгох явдал юм. асуудлууд эрүүл дүр төрхамьдрал ба аюулгүй зан үйл, үндсэн эмнэлгийн, сэтгэл зүйн өөрөө туслах, тусламж үзүүлэхтэй холбоотой ажлууд Дадлагаас харахад харааны эмгэгтэй хүүхдүүдийн тоо жил бүр нэмэгдэж байна. Залруулах ажил нь зөвхөн залруулга, идэвхжүүлэлтийг агуулдаг харааны функцууд, гэхдээ ерөнхийдөө хүүхдүүдийн зан чанар. Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн дунд ерөнхий болон хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд өндөр хувьтай байдаг нарийн моторт ур чадвар, санах ой, анхаарал, ихэвчлэн сэтгэх. Иймээс эдгээр хүүхдүүдтэй булчин сулруулах, амьсгалын дасгал, үе мөчний дасгал, хурууны дасгал, сэтгэцийн дээд функцийг (анхаарал, санах ой, сэтгэхүй) хөгжүүлэх дасгалуудыг багтаасан эрүүл мэндийг сайжруулах, засч залруулах цогц ажлыг хийх шаардлагатай байна. биеийн тамир, логарифм.

Үүнтэй холбогдуулан эрүүл мэндийг хамгаалах арга хэмжээг практикт нэвтрүүлэх асуудал маш их хамааралтай болж байна. боловсролын технологи, өөрөөр хэлбэл Хүүхдийн эрүүл мэндэд хор хөнөөл учруулахгүйгээр өндөр чанартай сурч боловсрох, хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх, харин эсрэгээр нь бэхжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг боловсролын үйл явцыг бүх түвшинд зохион байгуулах. Эрүүл мэндийн технологи дахь боловсролын үйл явцэрүүл ахуй, сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх таатай орчныг бүрдүүлсэн эрүүл мэндийг хамгаалах, эрүүл мэндийг хөгжүүлэх орчинд хэрэгждэг.

Миний ажилд эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах нь харааны бэрхшээлтэй хүүхдүүдтэй залруулах, хөгжүүлэх ажлын ирээдүйтэй хэрэгсэл болж байна. Эдгээр ажлын аргуудын дунд байна үр дүнтэй арга хэрэгсэлзалруулга нь тусгай сурган хүмүүжүүлэх ухаанд улам бүр ашиглагдаж, зөвхөн харааны бэрхшээлийг даван туулахад төдийгүй хүүхдийн эрүүл мэндэд хамгийн их амжилтанд хүрэхэд тусалдаг. сургуулийн өмнөх насны. Засан хүмүүжүүлэх цогц тусламж үйлчилгээний цаана эрүүл мэндийг хэмнэх технологи, шаардлагагүй онцгой хүчин чармайлт, хүүхдийн харааны чадварыг засах үйл явцыг оновчтой болгож, хүүхдийн бүх биеийн эрүүл мэндэд хувь нэмэр оруулна.

Түүний дотор практик үйл ажиллагааБи эрүүл мэндийг хамгаалах дараах бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг ашигладаг.

- харааны гимнастик (харааны согогоос урьдчилан сэргийлэх, харааны ядаргаа, харааны ядаргааг арилгах, арилгах, нүдний моторт болон хяналтын үйл ажиллагааг хөгжүүлэхэд чиглэсэн дасгалын багц). Тоглоомын хэлбэрийн харааны гимнастик нь хүүхдүүдэд харааны анализаторыг хэт их ажиллуулахаас сэргийлж, багшийн шаардлагыг биелүүлэхэд хялбар болгодог. ариун цэврийн стандартуудТэгээд боловсролын стандартуудхарааны эрүүл ахуйн хувьд.

Би юуны түрүүнд нүдэнд зориулсан гимнастик бөгөөд ядаргаа тайлах, харааны анализаторыг сэргээх үндсэн зорилготой дасгалын багцыг санал болгож байна. Эцсийн эцэст, харааны анализатор ядарч сульдаж, төв мэдрэлийн системтэй хамт амардаг. Тиймээс, санал болгож буй дасгалуудыг хийх явцад хүүхдүүд зөвхөн харааны мэдрэмжийг сэргээж, орон байрны спазмыг арилгахаас гадна багасдаг. сэтгэл хөдлөлийн хурцадмал байдал, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлдэг.

Бүх дөрвөн цогцолборт хөдөлгөөнийг зурагт хуудас дээр заасан ижил траекторийн дагуу гүйцэтгэдэг. Гэхдээ эхний цогцолбор дээр хүүхдүүд зөвхөн нүдээ хөдөлгөдөг, хоёрдугаарт хөдөлгөөнийг хамараар, гуравдугаарт, толгойг бүхэлд нь, дөрөвдүгээрт, нүдний хөдөлгөөнийг гарны хөдөлгөөнийг дагадаг. Санал болгож буй бүх сонголтууд нь биед хамгийн бага нийт ачааллыг өгдөг тул эмнэлгийн эсрэг заалт байдаггүй.

Дасгалыг эхний байрлалаас хийдэг - шулуун нуруугаараа сууж, хөл нь шалан дээр, толгой нь мөрний бүсээс дээш байрладаг. дунд шугамбие, мөрний бүсийг доошлуулж, гараа суллаж, ширээн дээр хэвтэх эсвэл доошлуулах. Амаа хааж, хамраараа амьсгалж байна.

Цогцолбор бүрийн эхэн ба төгсгөлд далдуу модны дасгал хийхийг зөвлөж байна. Энэ дасгалын физиологийн утга учир нь харааны анализаторын бүх хэсгүүдийн хурцадмал байдлыг арилгах, нүдийг хянадаг булчингуудыг тайвшруулах, уртыг нь сэргээх, үйл ажиллагааны нөхцлийг сайжруулах зэрэг биеийн ерөнхий тайвшрал юм. Алганыхаа дараа дасгалыг хий хурдан анивчих("эрвээхэйний нислэг") Энэ дасгал нь нүдний булчингуудын статик хурцадмал байдлыг арилгахад тусалдаг бөгөөд анхаарлыг үйл явдалд шилжүүлэхэд тусалдаг. гадаад ертөнц, биеийг шинэ мэдээлэл хүлээн авахад бэлэн болгодог.

“Цаг дэггүй тоглож байна” дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын гажиг үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл санааны стрессийг тайлах, гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго нь Бим-Бомтой хамт дэггүй цагийн зүүгээр аялах явдал юм.

"Наранцэцэг" дасгалын багц нь харааны анализаторыг амрааж, нүдний мотор, хүзүүний арын булчин, мөрний бүсийг тайвшруулж, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг тайлж, гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго нь наранцэцэг нартай тоглох явдал юм.


"Лесовичок" дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын алдаанаас урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, гүйцэтгэлийг сайжруулах зорилготой юм.

Тоглоомын зорилго - Лесовичок цагийн хэлхээг ашиглан тоо, дүрсийг сурдаг.

"Туяа" дасгалын багц нь нүдний ядаргаа тайлах, хугарлын алдаанаас урьдчилан сэргийлэх, нүдний булчингийн урт, аяыг сэргээх, сэтгэл хөдлөлийн стрессийг арилгах, харааны хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, гүйцэтгэлийг сайжруулах зорилготой юм.

Энэ цогцолборт нүд нь гарны хөдөлгөөнийг дагаж мөрддөг тул энэ нь онцгой ач холбогдолтой юм зөв байрлал мөрний бүс: Мөрний бүс нь тэгш хэмтэй, доошилсон, гар чөлөөтэй хөдөлдөг.

Тоглоомын зорилго бол цагийн хэлхээнд цацрагийг дамжуулах явдал юм.

Хийж байна харааны гимнастикТоглоомын хэлбэрээр боловсролын үйл явцыг хүүхдэд илүү сонирхолтой, сэтгэл татам болгож, түүнд ашиглах зуршлыг бий болгодог. биеийн тамирын дасгалнөхцөл байдлыг зохицуулах: ядаргаа тайлж, гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх.

үе мөчний гимнастик;

- амьсгалын дасгал (Стрельниковагийн аргын дагуу дасгалын багц). Техникийн мөн чанар нь амьсгалын булчинг сургах, амьсгалын замын төвийн үйл ажиллагааг зохицуулах замаар амьсгалын үйл ажиллагааны бүх үе шатыг ухамсартайгаар хянах явдал бөгөөд энэ нь биеийн эрүүл мэндэд нөлөөлдөг;

цэгэн массажБАТ(өдөөх эсвэл тайвшруулах мэдрэлийн систем, цусны хангамжийг нэмэгдүүлж, эд эсийн трофикыг зохицуулж, мэдрэлийн болон булчингийн хурцадмал байдлыг бууруулдаг);

- өөрөө массаж хийх (энэ нь булчингийн кинестетик мэдрэмжийг өдөөх зорилгоор хүүхэд өөрөө хийдэг массаж юм);

- дуудлагын хэмнэл (систем моторт дасгалуудярианы материалын дуудлагатай хослуулсан);

- хөгжил бүдүүн моторт ур чадвар(биеийн тамирын цогцолбор);

— Су Жок эмчилгээ (өндөр өдөөлт идэвхтэй цэгүүд, гар дээр байрладаг). Би энэ ажлыг 1 минутын турш зурахтай холбоотой даалгавруудыг гүйцэтгэхийн өмнө ангид хийдэг. Идэвхтэй цэгүүдийг өдөөх нь бөмбөг, массажны бөмбөг, хушга. Үр дүнтэй ба гарын авлагын массажхуруу;

- чихний эмчилгээ (систем эмчилгээний үр нөлөөмассажаар чихний хөндийн цэгүүд дээр);

- кинезиологийн дасгалууд (хоорондын бөмбөрцөг хоорондын харилцан үйлчлэлийг бий болгох). Энэ зорилгоор хүүхдүүдтэй ажиллахдаа би кинезиологийн дасгалуудыг ашигладаг: "Бөгж", "Нударга хавирга", "Чих хамар", "Цайз" гэх мэт;

- гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх ажлын систем ( график диктант, мөшгих загвар, сүүдэрлэх зураг, "хуурай усан сан" дахь янз бүрийн дасгалууд);

- сэтгэлзүйн гимнастик (сэтгэцийн стресс тайлагдах булчингуудыг гүн тайвшруулах).

Дээрх бүх бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг би өдөр бүр хийдэг, эсвэл долоо хоногийн турш өөрчлөгддөг бөгөөд энэ нь харааны бэрхшээлтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөгжлийг засахад маш сайн нөлөө үзүүлдэг.

Эрүүл мэндийг хамгаалах олон техник, аргуудыг авч үзэж, тэдгээрийг практикт хэрэгжүүлснээр би эрүүл мэндийг хамгаалах технологийг ашиглах нь зүйтэй гэсэн дүгнэлтэд хүрсэн. засч залруулах ажилХөгжлийн бэрхшээлтэй сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд эерэг үр дүнд хүрсэн:

Харааны функцын уншилтууд сайжирсан;

- өвчлөлийн түвшин буурсан;

- гүйцэтгэл, тэсвэр тэвчээр нэмэгдсэн;

- сэтгэцийн үйл явц хөгжсөн;

Та бас сонирхож магадгүй:

Карнавал ямааны маск
бага насны хүүхэдтэй гэр бүлд зайлшгүй шаардлагатай. Ийм маск шинэ жилийн баяраар ч хэрэг болно...
Зул сарын баярт юу өмсөх вэ
Христийн шашны баяр бол гэр бүл, сүнслэг чухал үйл явдал юм. Хэдийгээр миний амьдралд ...
Залгуур нь төрөхөөс өмнө гарч ирэхэд ямар харагддаг вэ?
Жирэмслэлт бол эмэгтэй хүн байнга тэсэн ядан хүлээж байдаг ид шидийн үе юм. БА...
Өнгөний төрөл намрын гүн будалт
Өнгөний төрлүүдийн онолын хувьд хамгийн дур булаам улирлын нэг бол намар юм. Алт, зэс, хүрэл ...
Хувцас дээрх цэцэгсийн хэвлэмэл
Загварын ертөнц дэх хамгийн сүүлийн үеийн чиг хандлага бидний төсөөллийг байнга гайхшруулж байдаг. Тиймээс дарааллаар нь...