Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Хувцасны загварчлал гэж юу вэ

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд

Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Сатин оёдолтой хөл

Бөөрөнхий бэлгийг хэрхэн савлах вэ - ямар ч тохиолдолд анхны санаанууд

Grünes Gewölbe ногоон хонгил

Насосгүй агаарын матрасыг хэрхэн зөв буулгаж, шахах вэ Хүүхдийн усан сэлэлтийн дугуйг хэрхэн яаж буулгах вэ

Хүмүүс үнэнийг хэлэхийн төлөөх залбирал

Нөхрөөсөө хэрхэн салж, гэр бүлээ орхих вэ Дарангуйлагч нөхрөөсөө хэрхэн үүрд салах вэ

Олон склерозтой эмэгтэйчүүдэд жирэмслэлт, төрөлт, төрсний дараах үеийн явцын онцлог

Нөхөр нь хөгжлийн бэрхшээлтэй бол эхнэр нь яах ёстой вэ?

Ахлах бүлгийн хөгжмийн зэмсгийн сэдвээр зураг зурах. "Багаж хэрэгсэл, цахилгаан хэрэгсэл. Материал" ахлах бүлгийн төлөвлөлтийн ажил. Шулуун шугам зурах зориулалттай

"Павлодар хотын 9-р дунд сургууль - гимнази" төрийн байгууллага

Сэдвийн хичээл боловсруулах:


Бэлтгэсэн.

Компьютерийн шинжлэх ухааны багш

Сабитова Р.О.

2013-2014 оны хичээлийн жил

Сэдэв: График засварлагч зургийн хэрэгсэл Будаг.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын: оюутнуудад бүлгээрээ бие даан ажиллах, растер график засварлагч дээр зураг үүсгэхдээ график засварлагч хэрэгслийг сонгох, ашиглахыг заах.Будаг.

Боловсролын : Хамт чиг баримжааоюутнууд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагадхичээл , сэдвийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.Хөгжлийн : өөрчлөлтийг хүлээн зөвшөөрч, түүнд идэвхтэй оролцох хүсэл, өөрийгөө болон бусдыг хүндэтгэх чадвар. ХАМТасуудлыг тавих, шийдвэрлэх чадвар.

Хичээлийн зорилго:

- график засварлагч ашиглах ур чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;- Paint програм хангамжийн бүтээгдэхүүнээр компьютер дээр ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх;- хичээлийг сургуулийн хичээлтэй холбох;

Судалж буй сэдэв дэх хичээлийн байр суурь, үүрэг : Гурав дахь хичээл "График редакторБудаг".

Хичээлийн төрөл: мэдлэгийг шалгах, үнэлэх хичээл. Сургалтын технологи: Шүүмжлэх сэтгэлгээг заах алхам алхмаар аргууд. Програм хангамж:

    график засварлагчБудаг

    Туршилтын програм.

Хичээлийн материал:
    Идэвхтэй төвүүдийн бичээс бүхий ялтсууд Төвүүдэд ажиллах картууд"Амжилтын мод" онооны хуудас
Байршил: Компьютерийн ангиОгноо: 2013 оны арваннэгдүгээр сарын 22

Хичээлийн төлөвлөгөө: (45 мин)

    Зохион байгуулалтын үе (3 мин):

    1. Сайн байцгаана уу.

      Мозайк ашиглан идэвхтэй төвүүдэд хуваах.

    Хичээлийн зорилго тавих (3 мин)

      Бүлгийн ажлын тайлбар.

    Идэвхтэй төвүүдэд ажиллах ( 30 мин):

"Оюунлаг" төв "Полиглот" төв "Практик" төв "Баталгаажуулах" төв (Туршилтыг компьютер дээр хийдэг) "Урлаг" төв

    Биеийн тамирын хичээл (1 мин);

    Хичээлийг дүгнэх (9 мин).

    1. Хичээлийг дүгнэж байна. Кластер хамгаалах 5 минут

      "Амжилтын мод" эргэцүүлэл 3 минут

      Гэрийн даалгавар тохируулах. 1 минут

Хичээлийн явц:


I. Зохион байгуулалтын мөч (3 мин) .

      Сайн байцгаана уу.

Сайн байна уу залуусаа, сууна уу. Тиймээс бид хичээлээ эхлүүлж байна.б. Мозайк ашиглан идэвхтэй төвүүдэд хуваах.- Өнөөдөр бид хичээлээ технологио ашиглан хийх боловч мозайк аргаар бүлэгт хуваах болно. Та бүгд зургийнхаа хэсгийг аваад хосоо хайж байгаа тул бид 5 төвд хуваагдах ёстой. (залуус төв хэсэгт суугаад мозайк хийдэг).
II. Хичээлийн зорилго тавих (3 мин) .

      Бүлгийн ажлын тайлбар.

Бүлэгт ажиллах дүрмийг санацгаая.

1. Хамт олноороо чимээ шуугиан гаргахгүй байх.

2. Найздаа тусал.

3. Бүү сатаар.

Одоо та идэвхтэй төвүүдэд сууж байна, хүн бүрийн ширээн дээр энэ нь аль төв болох нь бичигдсэн, мөн бүх хүмүүсийн ширээн дээр үнэлгээний хуудас, тайлбар бүхий практик ажил байдаг. Та төв дэх ажилд дүн шинжилгээ хийж, хяналт тавих бүлгийн илтгэгчийг сонгох хэрэгтэй. Нэг төвд 6 минут ажиллана.

III . Идэвхтэй төвүүдэд ажиллах ( 30 мин):

"Оюунлаг" төв Хоёр даалгавараас бүрдэнэ.Даалгавар No 1. Зураг болгонд тохирохыг олж буулга. Даалгавар No2. “Асуулт – Хариулт.” Хүснэгтийг бөглөнө үү."Полиглот" төв Даалгавар №1. Та бүлгээр орос хэл дээрх үгсийг казах, англи хэл рүү орчуулах хэрэгтэй.Даалгавар №2. Танай бүлэгт хөрвүүлсэн зүйр цэцэн үгсийг утгынх нь дагуу сонгох хэрэгтэй.Жишээлбэл, "Хуучин компьютер дээр бүү инээ, тэгвэл таных хуучирна" (хуучин компьютер дээр бүү инээ, тэгвэл чи өөрөө хөгширнө)."Практик" төв

Шатрын самбар

    Paint програмыг ажиллуул.
Эхлэх - Програмууд - Дагалдах хэрэгсэл - Будаг
    Shift + Тэгш өнцөгт хэрэглүүрийг дарж дөрвөлжин зур (2х2 см), үүссэн квадратыг хараар дүүргэ. Үүссэн квадратуудыг холбоно
    Дараагийн зургийг авахын тулд алхмуудыг давтана уу
    8х8 квадратын блок авах хүртлээ хуулж ав
"Баталгаажуулах" төв (Туршилтыг компьютер дээр хийдэг) 1. Компьютер дээр хүн бүр бие даан ажилладаг.2. “Test byБудаг" 3. Овог, нэр, ангиа оруулна уу.4. Тестийн асуултуудад зөв хариултыг сонгон хариулна.5. Онооны хуудсан дээр шалгалтын оноо, дүнг бичнэ."Урлаг" төв "График редактор." сэдвээр кластер үүсгэБудаг».

IV . Биеийн тамирын хичээлийн минут (1 мин).

Залуус аа, одоо би та бүхнийг босохыг хүсэх болно, бид бага зэрэг биеийн тамирын дасгал хийж, миний араас бүгдийг давтах болно.Пиноккио сунгасан, Нэг удаа бөхийж, Хоёр - бөхийлгөсөн, Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж, Түлхүүрийг нь олж чадаагүй бололтой. Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

В . Хичээлийг дүгнэх (9 минут).

Залуус аа, та төвүүд дэх ажлаа дуусгасан, би та нараас асуумаар байна, аль төвд хамгийн хэцүү ажил хаана байсан бэ?

Асуудлыг шийдэхдээ хаана асуулт тавьсан бэ?

Аль төв нь хамгийн энгийн байсан бэ?

График засварлагч хэрэгслийг жагсааж бичээрэйБудаг.

Төвүүдэд ажиллахдаа та үнэлгээний хуудсыг бөглөж, бүлгийн илтгэгч бүлгийн бүх хүмүүсийн ажлыг ажиглаж, үнэлэх ёстой. Та мөн шалгалтын төгсгөлд дүн авсан асуултуудад хариулсан. Та үнэлгээний хуудсаа практик даалгаврынхаа хамт надад өгвөл дүн шинжилгээ хийх болно.

Кластер хамгаалалт.

"Амжилтын мод" эргэцүүлэл (3 мин). Хуудаснууд дээр та хичээлийн талаархи сэтгэгдлээ бичих хэрэгтэй, магадгүй хэн нэгэн ямар нэг зүйлийг бүрэн ойлгоогүй байж магадгүй, энэ сэдвээр таны хүслийг бичээрэй. Амжилтын модон дээр навчаа наа.

Гэрийн даалгавар (1 мин).

1. в-д график засварлагчийн хэрэгсэл, командуудыг ашиглан зураг зурахБудаг.

2. Мозайк хийх явцад олж авсан ур чадвараа өөр хаана хэрэгжүүлэх талаар бодож үзээрэй.
3. Гэрийн компьютертэй оюутнуудад зориулсан нэмэлт даалгавар.
Компьютер дээр өөрөө мозайк хий.
- Хичээл өгсөн та бүхэнд маш их баярлалаа, хамгийн сайн сайхныг хүсье, баяртай.

Амьдралын аюулгүй байдлын хичээл

"АЖЛЫН ХЭРЭГСЭЛ"

ахмад бүлэгт.

Даалгаварууд: багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж мөрдөхийг заах; ажлын хэрэгслийн зорилгын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; ажлын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Тайлбар толь бичгийн ажил:Цүүц, эрэг чангалах түлхүүр, файл, бахө

Ашиг тус: Эвдэрсэн сандал, багажны хайрцаг.

Гэнэтийн мөч:Мэдэхгүй.

Хичээлийн явц:

Багш бүлэгт эвдэрсэн хүүхдийн сандлыг авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өчигдөр шуугиантай тоглоомын үеэр санамсаргүй сандал хагарчээ.

Би одоо яаж засах вэ? Үүнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Хэрэгсэл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Өнөөдөр бид тантай ажлын багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, аюулгүй ажиллагааны талаар ярилцах болно (хэрэгслийн хайрцагт авчирдаг).

Багш нь зэмсгүүдийг нэг нэгээр нь харуулж, хүүхдүүд нэрлэнэ. Хэрэв багаж нь танил биш бол нэрийг нь хэлж, зорилгыг нь тайлбарладаг.

Энэ бол файл. Энэ нь хурц ирмэгийг хурцлахад шаардлагатай. Энэ бол цүүц бөгөөд энэ нь модны хэсэг дэх нүхийг нүхлэхэд шаардлагатай. Энэ бол самар задлахад хэрэглэгддэг эрэг чангалах түлхүүр юм. Эдгээр нь бахө бөгөөд тэдгээрийг барьж, шахахад тохиромжтой. Өөрөө өөрөө түншдэг боолтыг суллах, чангалах халив.

Энэ хайрцагт юу байгаа вэ? (хадаас, эрэг гэх мэт хайрцгийг харуулав)

Хүүхдүүд: хадаас, эрэг, самар, эрэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэдний зорилго юу вэ? Энэ нь зөв, тэд алхаар цохиж, чангалж, эд ангиудыг холбодог. Эсвэл тэдэнтэй хамт шүдээ сонгож болох уу? Чихээ цэвэрлэвэл ямар вэ? Тэдэнтэй тоглох боломжтой юу? (Хариулт) Мэдээж үгүй ​​- энэ нь таны эрүүл мэндэд аюултай!

Хурууны гимнастик

Тогших, тогших (нударгаараа өвдөг дээрээ тогших)

Хачирхалтай дуу сонсогдов (бид нударгаа өвдөг дээрээ тогшдог),

Алх тогшиж байна, (нударгаараа нударгаар тогших)

Тэд зулзагануудад зориулж байшин барьж байна. (нударгаараа нударгаар тогших)

Ийм дээвэртэй, (бид гараа толгой дээрээ харуулав)

Ийм цонхтой (бид гараа нүүрнийхээ өмнө харуулав)

Ийм хаалгатай (гараа урагш сунгаж, алгаа харуулан)

Ийм цайзтай! (гараа "түгжээнд")

Мэдэхгүй орж ирээд сайн уу гэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдэхгүй, манай багажнууд ямар материалаар хийгдсэнийг та мэдэх үү?

мэдэхгүй: Мэдээжийн хэрэг би! Пластилин, шил, картоноор хийсэн!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар ч бас тэгж бодож байна уу? (хүүхдийн хариулт)

Тэгвэл тэд юунаас бүтсэн бэ? Энэ нь зөв, металлаар хийгдсэн! Тэд яагаад металлаар хийгдсэн байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт). Ингэснээр багаж нь удаан эдэлгээтэй байх болно! Хэрэв алх нь шилэн (энэ нь хугарна), модоор хийсэн хөрөө (түүгээр хөрөөдөх боломжгүй), хуванцар халив (энэ нь тайлах боломжгүй), картоноор хийсэн бахө бол яах вэ? тэд юу ч барьж чадахгүй байх байсан)?

За, мэдэхгүй ээ, одоо та ямар ажлын багажаар хийгдсэнийг ойлгож байна уу? Манай залуус бүгдийг мэддэг!

мэдэхгүй: Энэ бүгд үү? Би одоо шалгая. "Үнэн эсвэл худал" тоглоом тоглоцгооё?

  1. Талхыг хөрөөөөр зүсдэг. Тийм үү?
  2. Тэд бахө ашиглан шүдээ сугалж авдаг. Тийм үү?
  3. Мод хагалахад сүх ашигладаг. Тийм үү?
  4. Түгжээг эрэг чангалах түлхүүрээр нээдэг. Тийм үү?
  5. Хадаас хананд наалддаг. Тийм үү?
  6. Тэд зочлохоор ирэхдээ алхаар хаалгыг нь тогшдог. Тийм үү?
  7. Шураг нь тархийг чангалахад ашиглагддаг. Тийм үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та манай залуусыг хуурч чадахгүй, тэд бүх зүйлийг мэддэг бөгөөд хүүхдүүдэд заах болно, Dunno-д ямар хэрэгсэл хэрэгтэйг, хэрхэн ажилладагийг харуулъя.

(Биеийн минут)

"Алх"

Алх тогшсон, тогшсон (Алхны хөдөлгөөнийг дуурайх)

Би самбар руу хадаас хадав

1,2,3,4 - Тиймээс бид хумсаа цохив!

"Сүх"

Сүх жижиглэсэн, (Сүхний хөдөлгөөнийг дуурайх)

Сүх хатгав

Сүх гуалиныг хуваасан

"Хөрөө" (Хүүхдүүд хосоороо бие биентэйгээ харна

Зузаан их биеийг хөрөөтэй хөрөөдөх нь хөрөөтэй ажиллахыг дуурайдаг)

Нэг-хоёр, нэг-хоёр

Цагаан халуу оргив

Нэг-хоёр, нэг-хоёр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу?

Мод идэгч

Нэг эгнээнд зуун шүд(Харсан).

Хурц хамартай

Тэд миний хурц хамарыг цохив.

Хурц хамар ажилласан,

Тэргэнцэр өвс авав (Коса)

Хэдий жижиг биетэй ч

Тэгээд би хүндэлж дассан.

Түүний өмнө царс, агч мод,

Мөн хус мод бөхийж байна(Сүх)

Би цехийн хамгийн хөдөлгөөнтэй ажилчин.

Би бүхэл өдрийн турш чадах чинээгээрээ цохилно.

Би буйдангийн төмсөнд яаж атаархдаг вэ?

Ямар ч ашиггүй хэвтэж байгаа зүйл,

Би түүнийг самбарт хавчуулна

Би чиний толгой руу цохино!

Хөөрхий нь самбарт нуугдах болно

Түүний малгай бараг харагдахгүй байна!(Алх, хадаас)

мэдэхгүй: Тиймээс би танай залууст таалагдсан. Би тэдэнд хэрэгтэй зүйл хиймээр байна. Та намайг сандлаа засуулмаар байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид хүсч байна.Та засвар хийхэд ямар хэрэгсэл хэрэгтэйг одоо мэдэж байна уу? Залуус аа, Dunno-г сануулъя. (Хүүхдүүдийн хариулт)

Мэдэхгүй ээ, санаж байна уу! Багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөнө:

Хүүхдүүд: 1. Багаж хэрэгслийг зөвхөн насанд хүрсэн хүний ​​дэргэд авч болно.

2. Багаж хэрэгсэлээ чемодан гэх мэт тусгай газар хадгал.

3. Ажиллаж байхдаа болгоомжтой байгаарай.

4. Цахилгаан хэрэгсэлд багаж хэрэгслээр нудрах хэрэггүй.

5. Амандаа хадаас бүү хий.

6. Хэрэгслийг зориулалтын дагуу ашиглах.

Мэдэхгүй дүрэм журмын дагуу сандлаа тохируулна. Хүүхдүүд түүнд боломжтой бол тусалдаг. Мэдэхгүй, баяртай гэж хэлье, багш анхаарал тавьсанд баярлалаа.

Хичээл нь ажлын багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилгын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх зорилготой юм. Багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаар хүүхдүүдэд танилцуулах. Тэмдэглэлд оньсого, дидактик тоглоом, биеийн тамирын дасгал, хурууны гимнастик зэргийг ашигладаг.

Сергей Чертков "Аавын хэрэгсэл"

Би багажтай найзууд

Би чамд түүний тухай хэлье.

АЛХ

Ферм дээр алх хэрэгтэй,

Тэр хадаастай их нөхөрсөг байдаг.

Би хадаас цохиж байна

Би аав, ээжийгээ зугаацуулдаг.

AX

Энэ бол энгийн асуудал биш -

Сүхийг чадварлаг дүүжлээрэй.

Би сүхээр цавчиж,

Энэ нь тодорхой ур чадвар шаарддаг.

Халив

Мөн гартаа халивтай

Би өөртөө дуртай.

Бодит байдал дээр зүүдэндээ биш,

Би ямар ч ажлыг даван туулж чадна.

Рулет

Би соронзон хэмжүүрээ гаргаж авдаг

Шаардлагатай бол би тэмдэг тавьдаг.

Нүд нь тус болохгүй,

Надад яг хэмжээ хэрэгтэй байна.

ХӨРӨӨ

Тэр гэрийн эргэн тойронд миний төлөө архи уусан

Энэ нь маш их тусалсан.

Би самбаруудыг хөрөөдсөн

Тэгээд тэр шувууны байшин хийсэн.

ШАТ

Агуулахад шат байна,

Үүнд тоо томшгүй олон давуу тал бий.

Маш хурдан бөгөөд хялбар

Би өндөрт гарна.

ГЭРЧЛЭГ

Хэрэв гэрэл гэнэт унтарвал

Надад үнэнч найз бий.

Би гар чийдэнгээс айдаггүй,

Би зоригтой урагшилдаг.

БАГЗ

Та цайруулж, будаж болно.

Та түүнтэй хамт зурж болно

Зөвхөн болгоомжтой байх хэрэгтэй

Өөрийгөө бохирдуулахгүйн тулд.

Гэр болон цэцэрлэгт зориулсан

Хэрэгсэл хэрэг болно.

Тэр гэр бүлд маш их зүйлийг хэлдэг -

Хүн бүр танд хариу хэлэх болно.


Хүүхдүүд хөгжим болон түүнтэй холбоотой бүх зүйлд үнэхээр дуртай. Тиймээс тэд хөгжмийн зэмсгийг шалгаж, судлахдаа баяртай байдаг бөгөөд боломжтой бол тоглохыг хичээдэг. Гэхдээ маш олон ер бусын объектуудын нэрийг санах нь хүүхдүүдэд маш хэцүү байдаг.

Мөн энэ тохиолдолд янз бүрийн хэрэгслийг дүрсэлсэн хайчлагдсан зургууд аврах ажилд ирдэг; Сайн уншиж чаддаг эсвэл уншиж эхэлж буй хүүхдүүдэд нэр бүхий зургууд онцгой хамааралтай байдаг.

Ихэвчлэн хөгжмийн зэмсгийг дүрсэлсэн хүүхдүүдэд зориулсан зургууд нь янз бүрийн ангиудын гол хэрэгслүүд болох гар, цохилтот хөгжим, үлээвэр хөгжим зэргийг багтаадаг. Тэдний хоорондын ялгааг сургуульд судалдаг бөгөөд цэцэрлэгийн түвшинд хүүхдүүд зөвхөн хөгжмийн зэмсгийн нэрийг санаж, боломжтой бол ямар сонсогдож байгааг олж мэдэх хэрэгтэй. Тиймээс цэцэрлэгт зориулсан хөгжмийн зэмсгийг дүрсэлсэн зургийг CD дээр бичсэн бичлэг дагалдвал маш тохиромжтой.

Өвөрмөц төрх, дуу чимээтэй зэмсгүүдээр сурч эхлэх нь илүү хялбар байдаг.

Лимбэ бол бий болсон хамгийн анхны хөгжмийн зэмсгүүдийн нэг юм.

Саксофон ба кларнет.

Эрхтэн бол бүх хөгжмийн зэмсгүүдээс хамгийн том нь юм.

Гурвалжин ба хэнгэрэг нь нэмэлт дууны эффектийн гол бүтээгчид юм.

Хийл бол хөгжмийн зэмсгүүдийн дунд хатан хаан юм.

Морин хийл бол намуухан хоолойтой хийлийн том эгч юм.

Синтезатор нь жинхэнэ бүх талын хэрэгсэл юм.

Том төгөлдөр хуур, төгөлдөр хуур нь хөгжмийн үндэс болдог.

Ксилофон бол хүүхдүүд ихэвчлэн бага наснаасаа мэддэг хүүхдийн хувилбар юм.

Гусли бол манай улсад хамгийн өргөн тархсан ардын хөгжмийн зэмсэг юм.

Халаасандаа авч явахад тохиромжтой гармоника (эсвэл баян хуур). Эелдэг, сэтгэл хөдөлгөм дуу чимээ гаргадаг.

Гитар ба түүний үеэл нь цахилгаан гитар.

Шотландад дуулах нь олонтаа сонсогддог уут хоолой.

Бөмбөр болон бүхэл бүтэн бөмбөрийн багц нь аялгууны гол зүрхний хэмнэл юм.

Баян хуур бол баялаг дуугаралттай хөгжмийн зэмсэг юм.

Маракас гайхалтай чимээ гаргана.

Тохиромжтой болгохын тулд та хөгжмийн зэмсгийг дүрсэлсэн зургаас карт хийж болно, дараа нь хүүхдүүд тэдэнтэй илүү зорилготой ажиллаж, зэмсгүүдийг ойроос харж, өөр өөр хэрэгслийг ээлжлэн гаргаж, тодорхой шинж чанаруудын дагуу бүлэглэх боломжтой болно.

Хөгжмийн зэмсэг (зурсан)

Сургуульд байхдаа тэд аль хэдийн багажийн төрөл, дууг нь удирдан чиглүүлж зураг тавих болно. Та хүссэн картыг, тэр дундаа тухайн хөгжмийн зэмсгийн дууны бичлэгийг үзүүлж болно, тэгвэл хүүхдүүд аяыг илүү сайн ойлгож, сонсох болно. Мөн хөгжимтэй холбоотой болсноор тэдний оюун ухааны цар хүрээ тэлж, дотоод ертөнцөө баяжуулна.

Елена Лупикина
"Хэрэгслүүд". Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй

"Хэрэгсэл" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Ашигласан технологиуд: Dybina O. "Өмнө нь юу болсон бэ..."; Ушакова О.Д. "Таавар, тоолох шүлэг, хэл яриа"

Хичээлийн зорилго:

Төрөл бүрийн багаж хэрэгсэл, тэдгээрийг янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн ажилд ашиглах талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын

Хүүхдүүдэд оньсого тааж сургах, нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэх, үгсийн санг өргөжүүлэх.

хөгжиж байна

хүүхдийн ой санамж, логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын

Хүүхдэд насанд хүрэгчдийн ажилд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн материал:"Хэрэгслүүд" сэдвээр илтгэл (зохиогчийн,

D/i "Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч:

Залуус аа, өнөөдөр бид багаж хэрэгслийн талаар ярих болно. Багаж хэрэгсэл гэж юу вэ? (Хэрэгслүүд нь хүмүүст ажилд нь тусалдаг объектууд юм) - слайд 1;

II. Анхны хэрэгслүүд нэлээд эрт гарч ирсэн. Тэдгээрийг анхдагч хүмүүс ашигладаг байсан. Эхлээд энэ нь зүгээр л саваагаар уясан чулуу байсан.

Энэ нь орчин үеийн ямар хэрэгсэлтэй төстэй гэж та бодож байна вэ? (энэ нь сүх шиг харагдаж байна). Зөв. Ийм багаж хэрэгслийн тусламжтайгаар хүмүүс байшин барьж, хоол хүнс олж авч, амьдралд шаардлагатай эд зүйлсийг хийсэн - слайд 2;

Дараа нь хүмүүс төмрөөр багаж хийж сурсан - слайд 3; Дархны мэргэжил өнөөдрийг хүртэл эрэлт хэрэгцээтэй хэвээр байна.

Орчин үеийн ертөнцөд цахилгаан хэрэгсэл гарч ирсэн бөгөөд энэ нь хүмүүсийн ажлыг ихээхэн хөнгөвчилсөн - слайд 4;

III. Тоглоом "Тааварыг таах"

Та багаж хэрэгслийн тухай оньсого тайлахыг хүсч байна уу? (Тийм)

(багш оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, слайд дээр зураг гарч ирсний дараа хариултаа тайлбарлана)

1. Олон шүдтэй, гэхдээ юу ч иддэггүй юм уу? (Хөрөө) - Слайд 5

(ямар нэг зүйлийг таслахад хөрөө хэрэгтэй)

2. Тарган нь туранхайгаа цохиж, туранхай нь юм цохино. (Алх ба хадаас) - слайд 6

(хадаасыг цохиход алх хэрэгтэй)

3 Тэд шаргуу хөдөлмөрлөдөг, тэд үргэлж ямар нэг зүйлийг дардаг. (Vise) – слайд 7

(Янз бүрийн эд ангиудыг хялбархан боловсруулахын тулд тавиураар бэхэлсэн)

4. Тэр сэнстэй бүжиглэж эхлэхэд тэр самбарт эргэлдэж байгаад гацсан! (Шураг ба халив) - слайд 8

(Боолтыг чангалахын тулд халив ашиглана уу)

5. Толин тусгалтай тэшүүрийн талбай дээр

Ганц тэшүүр дээр.

Тэр нэг удаа унасан -

Тэгээд тэшүүрийн талбай бүхэлдээ нурсан. (Шилэн таслагч) – слайд 9

(Шил огтлоход шил таслагч хэрэгтэй)

6. Бяцхан бөхөг морьд

Модон талууд

Түүний туурайн доороос

Цагаан хусуур урсдаг

Модон гол

Модон завь

Тэгээд завь дээгүүр эргэлддэг

Модон утаа. (Онгоц) - слайд 10

(Тэд гөлгөр байхын тулд хавтангуудыг онгоцоор зүсдэг)

7. Бид хумсаа хумсаараа шахаж, R-цаг, хадаасгүй болно. (Бахө) - слайд 11

(Бахө нь самбараас хадаас сугалахад хэрэгтэй)

8. Энэ чулуун тойрог

Багаж хэрэгсэл бол таны хамгийн сайн найз юм

Таны дээгүүр оч эргэлдэх болно

Аливаа зүйлийг хурц болгодог зүйл нь уйтгартай байдаг. (хурцалсан) – слайд 12

(Иргэх хэрэгсэлд хурцлагч хэрэгтэй)

IV. Биеийн тамирын минут

Тюша тансаг шарсан талх (хавар)

Хананд дэгээ хадсан (нударгаа тогших)

Тогш, тиймээ тогш

Тогш, тиймээ тогш

Хуучин хадаас гэнэт бөхийв (нударгаа нугалж, нугалах)

Хумс нь өт шиг нугалав

Тэгээд тарган хүн сандлаасаа хагарлаа! (дшоод суух)

Тэр баяртайгаар хамраа үнэрлэв.

Тэр өмдөө татав (хөл дээрээ босно)

Миний сэвх тоолсон

Толгойн орой хүртэл буржгар үсийг тэгшлэв

Тюша Плюша архирдаггүй (хоёр хөл дээрээ үсрэх)

Та азгүй байсан ч гэсэн!

V. Дидактик тоглоом "Хэн ажилд юу хэрэгтэй вэ?"

Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажилдаа багаж хэрэгсэл ашигладаг.

"Хэнд юу хэрэгтэй вэ?" тоглоом тоглоцгооё. Энд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зургууд байна. Зурган дээрх хүмүүсийн мэргэжлийг нэрлэж, ажилд нь шаардлагатай багаж хэрэгслээр зурагтай хослуул.

Зургийн сонголтууд:

Мужаан (онгоц, цүүц, хөрөө, алх);

Мужаан (Сүх, хөрөө, алх);

Сантехникч (эрэг чангалах түлхүүр, зүсэх машин, төмөр хөрөө);

Автомашин механик (Хөрөө, эрэг чангалах түлхүүр, дэд);

Цэцэрлэгч (шүрдэг, хүрз, тармуур, услах сав);

Мод бэлтгэгч (хөрөө, сүх);

Эмч (тариур, хясаа, термометр);

Үсчин (хайч, үс хатаагч, сам, хайч);

Глазер (рулет, шил таслагч);

Оёдолчин (Төмөр, зүү, хайч, зүү);

Гуталчин (алх, хутга, зулзага).

VI. Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга"

Жишээ нь:

Барилгачид барилгын багаж хэрэгсэл хэрэгтэй;

Цэцэрлэгчдийн хэрэгцээ... (цэцэрлэгжүүлэлтийн хэрэгсэл);

Эмч хэрэгтэй... (эмнэлгийн хэрэгсэл);

Оёдолчинд хэрэгтэй... (оёдлын хэрэгсэл);

Мужаанд хэрэгтэй... (мужааны багаж);

Тэд гуталчинд хэрэгтэй. (гутлын хэрэгсэл).

VII. Тоглоом "Нэмэлт юу вэ?"

Сүх, бахө, шил зүсэгч, өрөм. Слайд 13 (Өрөм нь цахилгаан хэрэгсэл, сүх, бахө, шилэн зүсэгч нь гарын авлага юм)

Ширээ, зүү ба утас, алх, өрөм. Слайд 14 (Зүү нь оёдлын хэрэгсэл, дэд, алх, онгоц нь барилгын хэрэгсэл юм)

хясаа, тариур, термометр, соронзон хэмжүүр. Слайд 15 (Соронзон хэмжүүр нь барилгын хэрэгсэл, хясаа, тариур, термометр нь эмнэлгийн хэрэгсэл юм)

Awl, услах сав, хусуур, тармуур. Слайд 16 (Awl бол гутал хийх хэрэгсэл бөгөөд услах сав, хүрз, тармуур нь цэцэрлэгжүүлэлтийн хэрэгсэл юм)

VIII. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, бид хичээл дээрээ юу ярьсан бэ? (Хэрэгслийн тухай)

Та ямар төрлийн хэрэгслийг санаж байна вэ? (цэцэрлэгжүүлэлт, мужаан гэх мэт)

Гэртээ, хөдөө орон нутагт байгаа эсвэл эцэг эхийнхээ ажил дээрээ ашигладаг багаж хэрэгслийг зурж, будаарай.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Tic-tac-toe" бэлтгэл сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн зугаа цэнгэлийн хураангуйБэлтгэл сургуулийн бүлгийн "Tic-Tac-Toe" математикийн зугаа цэнгэлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: сонирхлыг хадгалах.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй багшийн хамтарсан боловсролын нөхцөл байдал Сэдэв: "Хэрэгсэл" Зорилго: Нэгтгэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Өвлийн тоглоом, зугаа цэнгэл" спортын чөлөөт цагийн хураангуйХөтөлбөрийн агуулга. "Бие бялдрын хөгжил" боловсролын чиглэл - тайван орчинд моторт ур чадварыг сайжруулах.

Ахлах болон бэлтгэл сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан усан спортын наадмын хураангуй.Зорилго: 1. Цээжин дээр мөлхөж сэлэх чадварыг бэхжүүлэх. 2. Бие махбодийн чанарыг хөгжүүлэх: хурд, авхаалж самбаа. 3. Нөхөрсөг, мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

MBDOU D/S No3 “IVUSKA”

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

СЭДЭВ ДЭЭР:« Ажлын хэрэгсэл»

(тоглоомын технологийг ашиглах)

Ахлах бүлэг

Бэлтгэсэн:

багш

ахлах бүлэг №2

2016 оны гуравдугаар сар

Төрөл зүйлхүүхдийн үйл ажиллагаа:тоглоом, харилцааны, боловсрол, судалгаа, хөгжим.

Зорилго:

· багаж хэрэгслийн талаар харилцан яриа өрнүүлэхийг мэддэг, өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлдэг;

· оньсого тааварыг сонирхолтойгоор шийддэг;

· "Үлгэр шүлэг", "Үнэн худал", "Субботник" тоглоомуудад идэвхтэй оролцдог;

Материал ба тоног төхөөрөмж:

· багаж хэрэгслийг дүрсэлсэн чимэглэл;

· Тоглоомын хэрэгсэл бүхий хайрцаг;

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш бүлэгт эвдэрсэн хүүхдийн сандлыг авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өчигдөр тоглож байгаад санамсаргүй сандал хагарчээ. Би одоо яаж засах вэ? Үүнд юу хэрэгтэй вэ?

(хэрэгсэл).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв.

2. Багаж хэрэгслийн тухай яриа.Өнөөдөр бид тантай ажлын багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, аюулгүй ажиллагааны талаар ярилцах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу?

Хурдан хазах

Сайхан зажилдаг

Гэхдээ тэр залгидаггүй.

Хэдий жижиг биетэй ч
Тэгээд би хүндэлж дассан.
Түүний өмнө царс, агч мод,
Мөн хус мод бөхийж байна.
(Сүх)

Толгойгүй, гэхдээ малгайтай

Нэг хөл, тэр ч байтугай тэр нь гуталтай.

Тарган нь туранхайгаа ялна

Тарган нь туранхайг нь ална.

Би цехийн хамгийн зоригтой ажилчин.

Би бүхэл өдрийн турш чадах чинээгээрээ цохилно.

(Алх, хадаас)

Тэд шаргуу ажилладаг - тэд ямар нэг зүйлийг байнга шахаж байдаг. (Тохиолдол).

Сурган хүмүүжүүлэгч:тэдний зорилго юу вэ? Энэ нь зөв, тэд алхаар цохиж, чангалж, эд ангиудыг холбодог. Эсвэл тэдэнтэй хамт шүдээ сонгож болох уу? Чихээ цэвэрлэвэл ямар вэ? Тэдэнтэй тоглох боломжтой юу? Мэдээжийн хэрэг үгүй ​​- энэ нь таны эрүүл мэндэд аюултай!

3. Хурууны гимнастик

Тогших, тогших (нударгаараа өвдөг дээрээ тогших)
Хачирхалтай дуу сонсогдов (бид нударгаа өвдөг дээрээ тогшдог),
Алх тогшиж байна, (нударгаараа нударгаар тогших)
Тэд зулзагануудад зориулж байшин барьж байна (нударгаараа нударгаар тогших)
Ийм дээвэртэй бол (бид үзүүлэв гартаны толгой дээр)
Ийм цонхтой (бид үзүүлэв гарчиний нүүрний өмнө)
Ийм хаалгатай бол (гарга гар урагшаа, далдуу модыг харуулж байна)
Ийм цайзтай! ( гараа оруулна"түгжих")

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай багажнууд ямар материалаар хийгдсэнийг та мэдэх үү? хуванцар, шил, картоноор хийсэн байх магадлалтай!

Тэгвэл тэд юунаас бүтсэн бэ? Энэ нь зөв, металлаар хийгдсэн! Тэд яагаад металлаар хийгдсэн байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт) Багаж хэрэгсэл нь удаан эдэлгээтэй байхын тулд! Хэрэв алх нь шилэн (энэ нь хугарна), модоор хийсэн хөрөө (түүгээр хөрөөдөх боломжгүй), хуванцар халив (энэ нь тайлах боломжгүй), картоноор хийсэн бахө бол яах вэ? тэд юу ч барьж чадахгүй байх байсан)?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Би одоо чамайг шалгая.

4. "Үнэн худал" тоглоом?

1. Талхыг хөрөөөөр зүсдэг. Тийм үү?

2. Шүдээ сугалахдаа бахө ашиглана. Тийм үү?

3. Мод хагалахад сүх ашигладаг. Тийм үү?

4. Түгжээг онгойлгохын тулд эрэг чангалах түлхүүр ашиглана уу. Тийм үү?

5. Хадаас хананд наалддаг. Тийм үү?

6. Тэд зочлохоор ирэхдээ алхаар хаалгыг нь тогшдог. Тийм үү?

7. Шураг нь тархийг чангалах зориулалттай. Тийм үү?

5. Биеийн тамирын дасгал

Бид хөрөөдөж (гараараа хөрөөдөх хөдөлгөөн хийх).

Бид жижиглэсэн (хагалах хөдөлгөөнийг хазайлтаар хийдэг).

Тэд алхаар чанга тогшив (өвдөг дээрээ)

Шинэхэн будгаар бүрсэн. (гарын хөдөлгөөнийг дээш доош хийх).

Ээж биднийг маш их магтсан (алгаа таших).

Тэгээд тэр намайг жигнэмэгээр дайлсан. (ходоодыг далдуугаараа цохих).

6. Тоглоом "Шүлэг - Үлгэр"

Хүүхдүүд шүлгийг сонсож, алдааг олохыг урьж байна.

Хумсыг сойзоор цохиж,

Алхаар шүүрдэх

Хутгагаар газар ухаж байна

За, тэд сүхээр харсан.

7. "Субботник" тоглоом

Текстийг хүүхдүүдэд уншиж өгөх бөгөөд хүүхдүүд дутуу үгсийг гүйцээнэ.

Өнөөдөр манай цэцэрлэгт цэвэрлэгээний өдөр тохиож байна. Бүх аавууд болон

Ээжүүд газар дээр нь ажиллахаар явсан. Митягийн аав авсан

харсан. Тэр... салбарууд. Машины ээж бийр авчирсан ба

будаг. Тэр... хашаа. Сашагийн аавд сүлжихийг өгсөн. Тэр... өвс. Димагийн эцэг эх хүрз бариад ирэв. Тэд...

хөрс, үр тарих. Тэгээд аав бид хоёр алх авчирсан. Бид ... хадаас - вандан сандал засах. Бүгд хамт ажиллаж байсан, одоо сайт нь цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа! Санаж байна уу! Багаж хэрэгсэлтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөнө:

1. Багаж хэрэгслийг зөвхөн насанд хүрэгчдийн дэргэд авч болно.

2. Багаж хэрэгслийг тусгай газар, жишээлбэл чемоданд хадгал.

3. Ажиллаж байхдаа болгоомжтой байгаарай.

4. Багаж хэрэгсэлтэй цахилгаан хэрэгсэл рүү авирч болохгүй.

5. Амандаа хадаас хийж болохгүй.

6. Багаж хэрэгслийг зориулалтын дагуу ашиглах.

8. Тусгал.

- Бид юу ярьсан бэ?

- Та хөгжмийн зэмсгийн талаар юу сурсан бэ?

- Бид ямар тоглоом тоглосон бэ?

MBDOU D/S No3 “IVUSKA”

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

ДЭЛХИЙН ТӨЛӨӨ ДҮҮРЭН БАЙНА

СЭДЭВ ДЭЭР: " ТЭЭВЭР ШУВУУНЫ ТУХАЙ ЯРИА»

Ахлах бүлэг

Бэлтгэсэн:

багш

ахлах бүлэг №2

2015 оны арваннэгдүгээр сар

MBDOU D/S No3 “IVUSKA”

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

ТАНИН ХӨГЖЛИЙН ТУХАЙ НОД

СЭДЭВ ДЭЭР: " МӨӨГ"

(тоглоомын технологи ашиглах)

Ахлах бүлэг

Бэлтгэсэн:

багш

ахлах бүлэг №2

2015 оны аравдугаар сар

Та бас сонирхож магадгүй:

Оффисын романс: дууссаны дараа юу хийх вэ?
Сайн байцгаана уу, би нэг залуутай түр ажлын байран дээр танилцсан.
Зул сарын гацуур зүүгээр оёдог
Хүйтэн цаг агаарт зүү хатагтай, бүтээлч хүмүүс хийх хүсэл эрмэлзэлээ улам бүр нэмэгдүүл...
Шинээр төрсөн хүүхдийн амьдралын хоёр дахь сар
Зорилго: хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх. Бид таны харцыг барих чадварыг хөгжүүлдэг...
Хүүхэд шээхээсээ өмнө яагаад уйлдаг вэ?
1-12 сартай МЭДРИЙН ЗӨВЛӨГЧИЙН ЭМЧЛЭГЧИЙН УУЛЗАЛТАНД Залуу эцэг эхчүүд ихэвчлэн бүрэн...
Сарын тэмдэг ирэхээс долоо хоногийн өмнө жирэмсний шинж тэмдэг Жирэмсний толгой өвдөх шинж тэмдэг
Ямар ч эмэгтэй мэддэг: өглөө дотор муухайрах, толгой эргэх, сарын тэмдэг ирэхгүй байх нь эхний шинж тэмдэг юм ...