Спорт. Эрүүл мэнд. Тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

"Ахмад" сүлжмэл багц хантааз нэхэх тайлбар

Матрын арьстай гутал

Нярай болон нярайд зориулж янз бүрийн хантаазны загваруудыг нэхдэг

Нүүр будалтын үнэртэй ус гэж юу вэ

Хамгийн гайхалтай DIY хумсны загварууд

Ургийн зураг, хэвлийн хөндийн зураг, хэт авиан шинжилгээ, хүүхдийн хөгжлийн талаархи видео 26 долоо хоногт ураг хэр жинтэй вэ?

Ангилал: зүүгээр

Өөрийнхөө гараар цаасан дээрээс алтанзул цэцэг хэрхэн яаж хийх вэ?

Тарган Амур барууд: Хятадын нөөц газарт хачирхалтай зүйл болж байна Хулгайн анчдыг шоронд биш, харин их хэмжээний торгууль төлөх ёстой.

Гэрийн нөхцөлд сормуус ургуулах ардын эмчилгээ

Who's the Killer (Анги I) Who's the Killer 1-р анги

Сүлжмэл сармагчин: мастер анги ба тайлбар

Охидын хүүхдийн пончо

График хөдөлгөөнт ур чадварын хичээлүүд Сэдвийн дагуу график дасгалууд нь графомотор чадварыг хөгжүүлэх хэрэгсэл юм.

Хөвгүүдэд зориулсан сэтгэл хөдөлгөм хөгжилтэй

Дунд бүлгийн хамтын ажлын манлайлал. Боловсролын салбар "Хөдөлмөр": өрхийн хамтын хөдөлмөрийн хураангуй. Үүргийн байгууллагын жишээ хураангуй

Игнашина Валентина Викторовна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU 41-р цэцэрлэг
Орон нутаг:Балахна, Нижний Новгород муж
Материалын нэр:хийсвэр
Сэдэв:"Дунд бүлгийн доторх ургамлыг арчлах хамтын ажлыг зохион байгуулах, явуулах тойм"
Нийтэлсэн огноо: 24.10.2018
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Халамжийн хамтын ажиллагааны зохион байгуулалт, явуулах ажлын тойм

дунд бүлгийн доторх ургамал

Эмхэтгэсэн: MBDOU "41-р цэцэрлэг"-ийн багш Игнашина Валентина

Викторовна

Хөтөлбөрийн агуулга:

Зорилтот:

хувь нэмэр оруулах

үүсэх

мэдүүлэг

хүүхэд асрах

байгалийн булан дахь доторх ургамал.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

хангах

цээжлэх

төлөөлөл

шаардлагатай

доторх ургамлыг арчлах;

Боловсролын:

сурталчлах

хөгжил

ажиглах чадвар

сониуч зан; өрөвдөх сэтгэл;

өгсөн үүрэг даалгаварт хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх (чадвар ба

даалгавраа дуусгах хүсэл, үүнийг сайн хийх хүсэл)

Боловсрол: хүүхдүүдэд ажиллах хүслийг бий болгох;

байгальд анхаарал болгоомжтой хандах.

Зохион байгуулалтын хэлбэр: багштай хамтран ажиллах.

Хөдөлмөрийн төрөл: байгальд хөдөлмөр.

Тоног төхөөрөмж:

дагина хүүхэлдэй,

өөдөс,

гогцоо,

шүршигч буу,

сулрах. Дотор

ургамал: далдуу мод, нил ягаан, трескантиа, хлорофитум, калаа, фикус.

Урьдчилсан ажил: тоног төхөөрөмжийн бэлтгэл, ажлын хяналт

багш, олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

Би хүүхэлдэйг үзүүлж, түүхийг өгүүлдэг.

Оршил хэсэг

Залуус аа, Цэцгийн дагина манайхаар ирлээ. Гэхдээ хараарай, ямар нэг шалтгаанаар тэр

гунигтай.

Түүний бүх элфийн туслахууд гэнэт өвдсөн гэж дагина надад хэлэв. Тэгээд хэн ч байхгүй

цэцэг арчлах.

Залуус аа, та дагина өрөвдөж байна уу?

Бидэнд яагаад тасалгааны ургамал хэрэгтэй байна вэ?

Цэцгийг арчлах нь юу гэсэн үг болохыг хэн хэлж чадах вэ? Энэ нь зөв, ургамал

шаардлагатай

цэцэг "амьсгалав"

ус, навчийг арчиж эсвэл шүршинэ.

Хэрэв та тэдгээрийг арчлахгүй бол ургамалд юу тохиолдох вэ?

Магадгүй чи бид хоёр үлгэрт тусалж чадах болов уу?

Битгий гуниглаарай, Үлгэр, бид танд тусалж, ургамлыг аврах болно!

Гол хэсэг

Үүнд бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Эхэлцгээе! Бидэнд яагаад хормогч хэрэгтэй байна вэ?

Бид хаанаас эхлэх вэ?

Энэ нь зөв, хөрсийг сулруулж байна. Дараа нь услах.

Бид хариуцлагыг хуваарилах хэрэгтэй. Хэн өмсөх бол гэж бодож байна

ус, хэн усалж, суллах вэ? Энэ нь зөв - хөвгүүд ус зөөдөг. Тэгээд яагаад?

Гэхдээ эхлээд над руу ойртож, би үүнийг яаж хийхийг хараарай?

Хүүхдүүд миний үйлдлийг харж байгаад бие даан ажилладаг.

Одоо бид навчийг цэгцлэх хэрэгтэй.

ургамал бүр

өөдөс

ямар ургамал? Яагаад?

Бид ямар ургамлыг сойзоор арчлах вэ? Яагаад?

Шүршигч сав нь ямар ургамалд зориулагдсан вэ?

Хараач, бид фикусын навчийг нойтон даавуугаар арчих болно.

Хараач, фикус ямар навчтай вэ? Энэ нь зөв - том, том. Үүнийг авч үзье

ширээн дээр нойтон даавуу тавиад алган дээрээ тараана. Нэг гараараа навч

доороос дэмжлэг, нөгөө нь - хуудсыг дээрээс нь, дараа нь доороос нь арчина. Үүн шиг.

Нил ягаан навчны тоосыг хуурай сойзоор болгоомжтой арилгана.

Залуус аа, надад хэлээч, нил ягаан ямар хэлбэртэй вэ? Сайн хийсэн - дугуй.

Бид Tradescantia-г шүрших болно, учир нь энэ нь ямар навчтай вэ?

Энэ нь зөв - жижиг, жижиг.

Бүх зүйл бүгдэд ойлгомжтой юу? Дараа нь бид ургамлаа аврах ажлыг эхлүүлнэ.

Залуус аа, бид өөдөсийг сайн шахдаг гэдгийг битгий мартаарай.

Эцсийн хэсэг

Ажлаа дуусгасны дараа.

Та бүгд ийм л агуу юм! Тэд хичнээн их хичээсэн, хэрхэн хамтарч ажилласан, бүгд

Ургамлаас тоос арилсан, харагтун, Үлгэр танд баярлалаа, одоо тэр явах болно

хэлэх болно

хамтран ажиллах!

Та ажилдаа дуртай байсан уу? Хамгийн их нь юу вэ?

Одоо бид өөрсдийгөө цэвэрлэх хэрэгтэй. Хатаахын тулд өөдөс өлгөцгөөе

зай, сойзыг хайрцагт хийж, хормогчийг шүүгээнд хийж, услах савыг дүүргэ

Федора: - Би ажил хийх дургүй байсан: аяга таваг, шал угаах, бүх зүйлээ цэгцлэх. Одоо гай боллоо... Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энэ залуус хэн бэ? Хүүхдүүд: - Федора. V. - Федора ямар үлгэрээс бидэнд ирсэн бэ? Хүүхдүүд: - Федориногийн уй гашуу. V. - Тийм ээ, энэ үлгэрийг хэн бичсэн бэ? Хүүхдүүд: - Корней Иванович Чуковский. Федора: - Сайн байна уу залуусаа. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу Федора, чи яагаад аяга тавгаа угаагаагүй, юмаа угаагаагүй юм бэ, чи залхуу байсан гэсэн үг. Залуус аа, залхуу байх сайхан юу? Хүүхдүүд: - Үгүй ээ.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
“Дунд бүлэгт нийгэмд тустай ажил. "Бид Федорт хэрхэн ажиллахыг зааж өгсөн."

Дунд бүлгийн өрхийн ажлын нээлттэй хичээлийн хураангуй

"Бид Федорт хэрхэн ажиллахыг зааж өгсөн."

Зорилтот:ажил, түүний үр дүнд эерэг хандлагыг бий болгох.

Даалгаварууд:
1. Хүүхдүүдэд үе тэнгийнхнийхээ зохион байгуулалттай ажилд оролцох, тэдний үйл ажиллагааг бусдын ажилтай уялдуулах, өөрийн ажиллаж буй дэд бүлгийн ажил нь багийн нийтлэг үйл ажиллагааны нэг хэсэг гэдгийг ойлгоход сурга.
2. Ажлын явцад хөдөлмөрийн ур чадвар, чадварыг дээшлүүлж, үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, үүрэг хариуцлагыг өөрсөддөө хуваарилах, бүлэг болон хамт олныхоо ажлыг бүхэлд нь үнэлэх чадварыг дээшлүүлэх.
3. Аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж, материал, ажлын багаж хэрэгслийг зөв ашиглах чадварыг бэхжүүлэх.
4. Гэрийн ажлын нийгмийн ач холбогдол, хэрэгцээний талаарх итгэл үнэмшлийг төлөвшүүлэх.
5. Ажлын явцад найрсаг харилцаа, туслах хүсэл эрмэлзэл, өөрийн болон үе тэнгийнхнийхээ ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:яриа, тайлбар, асуудалтай асуулт, тодруулга, уран зохиолын илэрхийлэл, хүүхдийн мэдлэгт найдах, практик ажил, гэнэтийн мөч.

Байршил: бүлэг.

Материал ба тоног төхөөрөмж:хөвөн, хормогч, савантай, цэвэр ус, тавиур, тосны даавуу, сав, ширээ; хүүхэлдэйнд зориулсан барилгын материал, тоглоом, хувцас, даавууны багц.

Урьдчилсан ажил:ажлын тухай яриа, хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үг цээжлэх, шүлэг, үлгэр унших, насанд хүрэгчдийн янз бүрийн мэргэжлийн талаархи зураг, цомог үзэх, дидактик тоглоомоор дамжуулан ажлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.

Урьдчилан таамагласан үр дүн:гэр бүлийн хамтын хөдөлмөрийн үр дүнд хүүхдүүд өөрсдийн болон үе тэнгийнхнийхээ ажилд үнэ цэнэд суурилсан хандлагыг бий болгосон; Хүүхдүүд ажлын дараа бүлэг цэвэр, хөнгөн, үзэсгэлэнтэй болсон гэдгийг ойлгох ёстой.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энд уйлж байгаа хүн хэн бэ? Юу болов? Ямар гамшиг вэ! Түүний Федорагаас зугтсан бүх зүйл: аяга таваг, хувцас, тоглоом. Энэ үнэн! Тэгээд энэ бүхэн хаашаа явсан бэ? Бүх зүйл алга болсон! Яагаад?

Федора: - Би ажил хийх дургүй байсан: аяга таваг, шал угаах, бүх зүйлээ цэгцлэх. Одоо асуудал үүссэн ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Энэ залуус хэн бэ?

Хүүхдүүд: - Федора.

V. - Федора ямар үлгэрээс бидэнд ирсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Федориногийн уй гашуу.

V. - Тийм ээ, энэ үлгэрийг хэн бичсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Корней Иванович Чуковский.

Федора: - Сайн байна уу залуусаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу Федора, чи яагаад аяга тавгаа угаагаагүй, юмаа угаагаагүй юм бэ, чи залхуу байсан гэсэн үг. Залуус аа, залхуу байх нь сайн уу?

Хүүхдүүд: - Үгүй ээ.

Федора: - Залуус аа, надад туслаач, бүгдийг угааж, угаа. Би чамайг мартахгүй, зочлохыг урих болно, би чамтай тоглох болно, би чамд үлгэр үзүүлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Хүүхдүүд ээ, Федорад тусалж, бүлэгт цэвэр байдал, эмх цэгцтэй байдлыг авчрахын зэрэгцээ түүнд хэрхэн ажиллахыг заацгаая. Бүлэгт бүх зүйл эмх цэгцтэй байхын тулд юу хийх хэрэгтэйг бүлгээр дамжуулж харцгаая. Хүүхдүүд хөдөлмөрийн сэдвийг тодорхойлдог: барилгын материалыг арчиж, тоглоомыг угааж, хүүхэлдэйний буланг цэвэрлэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хамтарч ажиллахдаа ажлаа тарааж, хэн юу хийх вэ гэдэг асуудлыг хамтад нь шийдэх хэрэгтэй, тиймээс хэн нь юу хийх вэ гэдгийг бодож, хэлэх хэрэгтэй. За, Федора, битгий залхуу бай, гэхдээ бидэнтэй хамт шаргуу ажилла.

Багш нь мастерууд, хаана ажиллах хүүхдүүдийг томилоход тусалдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Залуус аа, цэвэрлэхийн тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ (ямар тоног төхөөрөмж)?

Хүүхдүүд:- Цэвэр, савантай устай сав, хөвөн, өөдөс, саван, хормогч.

Гэхдээ бид ажиллаж эхлэхээсээ өмнө ажлын эд зүйлсийг аюулгүйгээр харьцах дүрмийг хамтдаа санацгаая.

Дүрэм:

Өөрийнхөө чадах бүхнээ хийх;

Өөрийнхөө араас цэвэрлэхээ бүү мартаарай;

Бусдын ажлыг хүндэтгэх;

Ажил эхлэхийн өмнө шаардлагатай бүх зүйлийг бэлтгэх;

Бүх зүйлийг яарахгүйгээр болгоомжтой хийх;

Ажлаа дуусаагүй орхиж болохгүй;

Хэрэв та ажлаа эрт дуусгасан бол бусдад туслаарай.

Биеийн тамирын дасгал "Хуруунууд сайн уу."

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, одоо хормогчоо өмсөөд ажилдаа орцгооё!

Хүүхдүүд ажлын байрандаа очиж, хормогч зүүж, бие биедээ тусалж, тоног төхөөрөмжөө задалдаг. Багш урьдчилан бэлтгэсэн усыг сав руу хийнэ

Ажлын явцад багш зөвлөгөө өгч, зохион байгуулалтад тусалдаг, ажлын журмыг сануулдаг; хүүхдүүд ажлын үүрэг хариуцлагыг хэрхэн хуваасан талаар асууж, бие даасан тусламж үзүүлдэг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, ямар мундаг, хөдөлмөрч хүүхдүүд ээ, одоо ширээгээ цэвэрлэж, бүх зүйлийг байранд нь тавьж, хормогчоо тайлахаа мартаж болохгүй.

Багш ажил дууссаны дараа хүүхдүүд ажлын байраа цэвэрлэж, бүх материал, хэрэгслийг байрандаа буцааж тавьдаг. Хүүхдүүдийг сандал дээр суулгахыг урьж байна. Дараа нь тэр таныг хөдөлмөрийн үр дүнг бишрэхийг урьж байна.

Дэд бүлгүүдийн ажлын үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх

Федора, одоо харж, ажлаа үнэл.

Та бүгдийг хийж амжаагүй юу?

Та хамт ажиллаж байсан уу?

Та эхлүүлсэн ажлаа дуусгасан уу?

Таны сэтгэл санаа өөрчлөгдсөн үү?

Учир нь та ажиллах дуртай! Мөн ажил нь баяр баясгаланг авчирдаг. Нөхөрлөл хамтын хөдөлмөрөөр төрдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та нар хүн бүр өөрийн гэсэн жижиг зүйлийг хийсэн ч хамтдаа том зүйлийг хийсэн. Цэвэр ариун байдал нь эрүүл мэндийн түлхүүр учраас одоо энэ бүлгэм ямар цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болжээ.

Федора:- Надад зааж сургаж, бүлгийг эмх цэгцтэй болгоход тусалсанд баярлалаа. Одоо би үргэлж ажиллах болно, энэ нь маш сонирхолтой юм! Би тоглоомын талбайгаа цэвэр, эмх цэгцтэй байлгах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Бүгдээрээ хамтарч ажилласны дараа ямар зүйр цэцэн үгсээр ажлаа дүгнэж болох вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт:Таашаал авахаас өмнө бизнес; Бизнесийн цаг бол зугаа цэнгэлийн цаг юм.

2012 оны гуравдугаар сарын 15,

- өөрийн ажил, бусад хүмүүсийн ажил, түүний үр дүнд үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх;

- насанд хүрэгчдийн ажил, түүний нийгэм дэх үүрэг, хүн бүрийн амьдралын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох.

Бид танд GCD зохион байгуулах сонголтыг санал болгож байна "Хөдөлмөр" боловсролын салбар.

Сэдэв: Ахуйн үйлчилгээ

Зорилтот: ажил, түүний үр дүнд эерэг хандлагыг бий болгох.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдэд үе тэнгийнхнийхээ зохион байгуулалттай ажилд оролцох, тэдний үйл ажиллагааг бусдын ажилтай уялдуулах, өөрийн ажиллаж буй дэд бүлгийн ажил нь багийн нийтлэг үйл ажиллагааны нэг хэсэг гэдгийг ойлгоход сурга.

2. Ажлын явцад хөдөлмөрийн ур чадвар, чадварыг дээшлүүлж, үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, үүрэг хариуцлагыг өөрсөддөө хуваарилах, бүлэг болон хамт олныхоо ажлыг бүхэлд нь үнэлэх чадварыг дээшлүүлэх.

3. Аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээг дагаж, материал, ажлын багаж хэрэгслийг зөв ашиглах чадварыг бэхжүүлэх.

4. Гэрийн ажлын нийгмийн ач холбогдол, хэрэгцээний талаарх итгэл үнэмшлийг төлөвшүүлэх.

5. Ажлын явцад найрсаг харилцаа, туслах хүсэл эрмэлзэл, өөрийн болон үе тэнгийнхнийхээ ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: , харилцаа холбоо, танин мэдэхүй, уран зохиол унших

Материал ба тоног төхөөрөмж: шуудангийн илгээмж, өөдөс, хормогч, угаалгын саван, тавиур, тосон даавуу, олс, хувцасны хавчаар, угаалгын алчуур, хэрэглээний хуудас бүхий цэвэр ариун байдлын дагины дугтуй, сав.

Урьдчилсан ажил: ажлын тухай яриа, хөдөлмөрийн тухай зүйр цэцэн үг цээжлэх, шүлэг унших, насанд хүрэгчдийн янз бүрийн мэргэжлийн талаархи зураг, цомог үзэх, дидактик тоглоомоор дамжуулан ажлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх. Арга, арга техник: харилцан яриа, сонирхолтой эхлэл, асуудалтай асуултууд, уран сайхны илэрхийлэл, практик ажил, хүүхдийн мэдлэгт тулгуурлах, тайлбарлах, үзүүлэх, дүн шинжилгээ хийх.

Урьдчилан таамагласан үр дүн: гэр бүлийн хамтын хөдөлмөрийн үр дүнд хүүхдүүд өөрсдийн болон үе тэнгийнхнийхээ ажилд үнэ цэнэд суурилсан хандлагыг бий болгосон; Хүүхдүүд ажлын дараа бүлэг цэвэр, хөнгөн, үзэсгэлэнтэй болсон гэдгийг ойлгох ёстой.

Ажлын явц:

1 хэсэг. Хүүхдүүд багшийн хамт ажлын тухай зүйр цэцэн үг, хэллэгийг санаж байна. Гэнэт багш шууданч өглөө группт шуудангийн илгээмж авчирсныг санаж байна. Бага багшаас авчирч өгөхийг гуйж, үзэхийг санал болгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Уншаарай, хүүхдүүд ээ, багц хаанаас ирсэн бэ? (хүүхдүүд уншиж, илгээмж Москвагаас ирснийг олж мэдэв

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хотын талаар юу мэддэгээ хэлээч (хүүхдүүд товчхон хэлнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэнд юу байгааг би гайхаж байна. Та нар сонирхож байна уу? (багцыг онгойлгоод гарга: хормогч, өөдөс, саван, олс, хувцасны хавчаар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бүхэн бидэнд яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдүүд хормогч, цэвэрхэн, угаах саван, угаалга өлгөх олс, хавчаар, тоос арчих өөдөс, аяга таваг, тоглоом угаах зэрэгт захиалга өгдөг гэж хариулдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ бол бүх зүйл биш, энд захидал байна. (Захидал хэнээс ирснийг уншихыг санал болгож, хүүхдүүд уншиж, захидал нь цэвэр ариун дагина болохыг олж мэдэв)

Багш цэвэр ариун байдлын дагина бүлгээрээ "Нар" гэр цэвэрлэх үйлчилгээг нээхийг санал болгосон захидлыг уншина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та төрийн тусламжийн ямар үйлчилгээг мэддэг вэ? (аврах алба, хийн үйлчилгээ, галын алба, цагдаа, түргэн тусламж)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өрхийн үйлчилгээ гэж юу болохыг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (хүүхдүүд хариулдаг). Тийм ээ, ахуйн үйлчилгээ нь хүмүүст хувцас угаах, хувцас засах, байр цэвэрлэхэд тусалдаг. Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг зураг бүхий цаасан дээр, програмууд дээр хандуулж, тэдгээрийг ойлгохыг урьдаг. Бид зөвхөн 4 програм байгааг олж мэдсэн бөгөөд энэ нь бид 4 багт хуваагдах шаардлагатай гэсэн үг юм.

1-р баг - шүүгээн дэх тоосыг арчиж, тоглоомыг сайхан зохион байгуулдаг

2-р бригад - хүүхэлдэй аяга угаадаг

3-р бригад - хүүхэлдэйн хувцас угаах

4-р бригад - сандал угаадаг

Хүүхдүүд бие даан 4 бүлэгт хуваагдаж, тооллогын хэллэг дээр үндэслэн ахлагчийг сонгоно. Сурган хүмүүжүүлэгч: Би өөрийгөө хэрэглээний үйлчилгээний захирлаар томилсон. Тэрээр мастеруудаас ширээн дээр ирж, багийнхаа өргөдлийн маягтыг гаргаж ирэхийг хүснэ. Үүний дараа тэрээр баг бүрийг хүсэлтийг биелүүлэхийн тулд ямар тоног төхөөрөмж, ямар материал, хэр их авч явах шаардлагатайг ярилцахыг урьж, үүрэг хариуцлагыг хуваарилах болно: хэн юу хийх вэ, бүх багийн гүйцэтгэсэн ажлын чанар хамаарна гэж хэлэв. хувь хүн бүрийн ажил дээр.

2-р хэсэг: Практик ажил. Багш ажлын байрандаа очиж ажилдаа орохыг санал болгож байна. Гэхдээ ажил эхлэхийн өмнө хүүхдүүд багшийн хамт ажлын объекттой аюулгүй харьцах дүрмийг санаж байв.

Ажлын явцад багш зөвлөгөө өгөх, зохион байгуулалтад туслах, ажлын журмыг сануулах; хүүхдүүд ажлын үүргээ хэрхэн хуваарилсан талаар асууж, хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлдэг.

3-р хэсэг: Ажлаа дүгнэж байна. Хэрэглээний хэрэгжилтийн үнэлгээ.

Багш ажил дууссаны дараа хүүхдүүд ажлын байраа цэвэрлэж, бүх материал, хэрэгслийг байрандаа буцааж тавьдаг. Дараа нь тэр таныг хөдөлмөрийн үр дүнг бишрэхийг урьж байна.

Удирдагч нар ээлж ээлжээр юу хийснээ ярьж, багийнхаа үйл ажиллагаанд өөрсдийн дүгнэлтээ өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч Та бүгд өөрийн гэсэн жижиг зүйлийг хийсэн ч хамтдаа том зүйлийг хийсэн. Энэ өрөө одоо ямар цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй болжээ. Би хэрэглэгчийн үйлчилгээний газрын даргын хувьд үзүүлж буй үйлчилгээнд талархаж байгаагаа илэрхийлье. Нийт үйлчилгээний ажилтнууддаа баярлалаа. Манай Sunshine үйлчилгээ үргэлжлүүлэн ажиллана.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хөдөлмөрийн боловсролын асуудалд туслалцаа үзүүлэх талаар авч үзье.

Бэлтгэсэн: багш Тишина Ирина Андреевна Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага ерөнхий хөгжлийн 10-р цэцэрлэг "Ягас яс" , Москва муж, Озёры

Боловсролын салбар: Нийгмийн болон харилцааны хөгжил.

Хөтөлбөрийн зорилго, зорилтууд:

  • хүүхдийн ажилд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх
  • ажлын ур чадварыг хөгжүүлэх, тэдгээрийг сайжруулах
  • ажлын үйл явцыг зохион байгуулах ур чадварыг хөгжүүлэх
  • хүүхдүүд хоорондоо найрсаг харилцааг бий болгох, бусдын үйл ажиллагаанд үнэлэлт дүгнэлт өгөх, санал бодлоо илэрхийлэхэд сургах.

Байгууллага: дэд бүлэг. Хүүхдүүдэд болон өөртөө урьдчилан хормогч зүүж, хичээл хөгжүүлэх орчинг бэлддэг.

Тоног төхөөрөмж: Устай гурван сав, 5 урагч, устай услах сав, хүүхдийн тоогоор өөдөс, хормогч.

Ажлын явц.

Танилцуулга хэсэг:

а) Хүүхдүүдийг ажлын нийгмийн ач холбогдол, түүнийг хэрэгжүүлэх үүрэг хариуцлагад төвлөрүүлэх - бид бүлгийнхээ усанд орох өдөр зохион байгуулна. Үүний тулд бид тоглоом, ширээ, сандал, цэцэг угаах хэрэгтэй.

Би хүүхдүүдийг хивсэн дээр цуглуулдаг.

Гэнэтийн мөч: хүүхэлдэй Маша зочлохоор ирэв

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Таны нэр хэн бэ? Та манай бүлэгт юу хийж байгаа вэ?

Намайг Маша гэдэг. Өнөөдөр таны усанд орох өдөр гэж сонссон. Чамайг унтаж байхад чинь би чамд туслахаар шийдсэн, би бараг бүх зүйлийг цэвэрлэсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад ийм бохир юм бэ? Яаж цэвэрлэв манай группт юу ч өөрчлөгдөөгүй. Нээрээ залуусаа? (Үнэн)

За тэгээд ширээний тоосыг арчив (гараараа ширээгээ арчих)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та юу яриад байгаа юм бэ, хэн тоосыг ингэж арчдаг вэ!

Тэгэхээр яаж байх ёстой вэ? (хүүхдүүдээс асуув)

Амны алчуураар - хүүхдүүд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та цэцгээ яаж арчсан бэ?

Яагаад тэднийг арчих вэ? (цэцэг дээр үлээж), бүх зүйл бэлэн боллоо.

Энэ бол огт сайн зүйл биш юм. Залуус Машаг хэрхэн зөв цэвэрлэхийг зааж өгөх хэрэгтэй. Маша суугаад анхааралтай ажиглаарай, одоо залуус бид танд хэрхэн зөв цэвэрлэхийг зааж өгөх болно.

б) Хэрхэн гүйцэтгэхийг тайлбарлах, үзүүлэх:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тоглоомоо хэрхэн угаахаа санацгаая?

Сандал хэрхэн угаах вэ? (нуруу, хөл, суудал угаах).

Тасалгааны ургамлыг хэрхэн арчлах ёстой вэ? (том навчийг алган дээрээ болгоомжтой тавиад нөгөө гараараа арчина)Бид бүх зүйлийг анхааралтай, болгоомжтой хийдэг!

в) Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд хийх зүйл их байгаа бөгөөд үүний тулд би та нарыг баг болгон хувааж, удирдагчдыг сонгох болно. Тэд бүх даалгавраа биелүүлж, тусламж үзүүлэх болно.

(Би холбоос бүрийн ажлын байр, юу хийх, хариуцлагатай, өндөр чанартай гүйцэтгэлд сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг зааж өгдөг.)

Танд ажиллах шаардлагатай бүх зүйл байгаа эсэхийг шалгаарай.

Гол хэсэг:

а) хөдөлмөрийн үндсэн төлөвлөлтийн сургалт, i.e. хүүхдүүдэд ажлаа зохион байгуулахыг заах:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ажилд юу хэрэгтэйг харцгаая?

хүүхдүүдэд даалгавар төлөвлөхийг заах:

Бид хаанаас эхлэх вэ? Бид яаж үүнийг хийх гэж байна? Та дараа нь юу хийх вэ? Хэрхэн? (хэрэв та үйлдлүүдийг тодруулах шаардлагатай бол).

менежерүүдэд ажлыг хянах, үнэлэхийг заах:

Та юу шалгах вэ?

Та ажлаа яаж дуусгах вэ? (Хүүхдийг онил, ажлын явцад өөрийгөө шалгаж, алдаа гаргахгүй байхыг хянах).

Ажлын дараа бүх зүйлийг байранд нь оруулахаа санахыг тэдэнд сануул.

б) Хүүхдийн бие даасан нэгжийн ажлыг удирдах арга техник:

Насанд хүрсэн хүний ​​жишээ, харуулах, сануулах, урамшуулах, тайлбарлах; хүүхдийн үлгэр жишээ, хүүхдүүдэд харилцан туслалцах ажлыг зохион байгуулах, хүүхдийн сайн үйлсийг тэмдэглэх, харилцан туслалцахыг дэмжих; эхэлсэн ажлыг дуусгах; хамтран, анхааралтай ажиллаж сурах.

в) Хөдөлмөрийн үйл явцыг дуусгах: ажлын байрыг цэвэрлэх (удирдагчид цэвэрлэгээнд хяналт тавьдаг).

a) Ажлыг бүхэлд нь болон дэд бүлгүүдээр нэгтгэн дүгнэж, хамтын ажлын ач холбогдлыг тэмдэглэх;

б) Хэсэг, хүүхдийн бие даасан ажлын үнэлгээ: / үнэлгээ нь хүмүүжлийн, урам зориг юм. /

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танай хэсэг юу хийсэн, яаж хийсэн бэ? Хэн шаргуу ажилласан бэ? Та бие биедээ яаж, ямар арга замаар тусалсан бэ?

  • өөр түвшний ажлыг үнэлэхэд хүүхдүүдийг оролцуулах (бүх зүйл хийгдсэн үү, ажлын байраа цэвэрлэсэн үү)

(үнэлгээний шударга, найрсаг байдал; бид ажлын алдаа дутагдлыг эелдэг байдлаар хэлэлцдэг).

Сайн байна залуусаа! Маша танд зориулж оньсого бэлдсэн:

Харанхуй шөнө, цэлмэг өдөр
Тэр галтай тэмцдэг.
Дуулгад, алдар суут дайчин шиг
Тэр галтай тэмцэхээр яарч байна. (гал сөнөөгч).

Тэр тоосгонуудыг дараалан тавьдаг,
Хүүхдэд зориулсан цэцэрлэг барина
Уурхайчин, жолооч биш,
Тэр бидэнд байшин барих болно. (барилгачин)

Замын хөдөлгөөний дүрэм
Тэр эргэлзээгүй мэднэ.
Тэр даруй хөдөлгүүрийг асааж,
Машин уралдаж байна. (жолооч)

Цагаан, цэвэрхэн дээлтэй хэн байна
Тэр биднийг хурдан вакцинжуулах уу?
Өвчин, бүтэлгүйтлээс
Сайн нь биднийг авардаг... (эмч)

Тэр өндөр нисдэг
Энэ нь газрын дээгүүр амархан хөвдөг.
Онгоц газарддаг
Зоригтой залуу... (нисгэгч)

Сайн хийлээ! Тааварт юу хэлснийг надад хэлээч (Мэргэжлийн тухай.)

Эцсийн хэсэг:

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Одоо зочинтойгоо баяртай гэж хэлцгээе.

"Федорад зориулсан хөдөлмөрийн хичээл"

Зорилтот:
Тоглоомын буланг цэвэрлэж, тоосыг арчиж, хувцсаа нугалж, ширээ засаарай.

Хөтөлбөрийн агуулга:
Хүүхдэд цэвэрлэгээний багаж хэрэгслийг зөв ашиглах сургалтыг үргэлжлүүлнэ. өөдөс ашиглан тоос арчиж, ширээ засаж сургах, ажил хийх сонирхол, ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх; үндсэн ажлын ур чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:
Туслах багшийн ажлыг ажиглаж, нийтийн сайн сайхны төлөө ажиллах шаардлагатай байгаа талаар ярьж байна. "Федориногийн уй гашуу" уран зохиол унших, "Мороз Иванович" хүүхэлдэйн кино үзэх.

Тоног төхөөрөмж:
Бараа материал: хүүхдийн тоогоор хормогч 6 ширхэг, өөдөс 30х30 см 2 ширхэг, гайхалтай цүнх, янз бүрийн өнгийн картууд (Улаан, цэнхэр, ногоон)

Хаалга тогших:
Федора гарч ирэв.
Тэрээр хүүхдүүдтэй мэндлээд:
"Ээжийн амралт удахгүй болох гэж байна, би чам дээр ажил хийх гэж ирсэн."

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид танд мэдээж заах болно, гэхдээ эхлээд "Ширээ засах" тоглоомыг тоглоно. Бид тавагны нэрийг өгдөг.
Тоглоом таалагдсан уу? Тиймээ
Тэгээд одоо бид ажиллах болно. Ажилд юу хэрэгтэй вэ.
Тоглоом бүр өөрийн гэсэн байр суурьтай байдаг.
Болгоомжтой арчина.
Хамтдаа албан үүргээ гүйцэтгэж байгаарай.

Мөн бид гайхалтай цүнхний тусламжтайгаар хэн ямар ажил хийхийг олж мэдэх болно. Тэнд картууд байгаа, одоо та бүгд гараараа цүнхнээсээ картуудыг гаргах болно. Улаан картууд тоглоомоо хаядаг, цэнхэр картууд ширээ засдаг, ногоон картууд тоосыг арилгадаг. Одоо бид гурван багтай ч хүч тэнцүү биш байна. Бид үүнийг тэгшлэх хэрэгтэй бөгөөд зочдоос ажилд оролцохыг хүсэх болно.

Жижүүрүүд ямар хувцас өмсөж, хэн тоос арчиж байдгийг сануулъя.
Энэ нь зөв, хормогч.
Хүүхдүүд хормогч өмсдөг.

Манай тэмцээн эхэлж, баг бүр түрүүлэхийг хүсч байна.

Мөн ажлын үйл ажиллагааны талаархи сонирхолтой хичээл:

Хүүхдүүд ажиллаж байна, хурдан хөгжим тоглож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Албан үүргээ гүйцэтгэж, нэгтгэж, зургаа хүртэл тоол. Ширээгээ хэрхэн зөв тохируулахыг танд сануулж байна.
Тоосыг хаана арчих, өөдөсийг хэрхэн зөв барих вэ.
Тоглоомыг цэвэрлэхэд тоглоом бүр байрандаа байгааг сануулдаг.
Ажил дууссан. Найрамдал ялсан.

Одоо би таныг хувцасны танилцуулгад оролцохыг урьж байна. Мөн таны өмссөн хувцасыг шүүгээнд маш сайхан эвхэх хэрэгтэй. Зочдод хувцасыг хэрхэн нугалж болохыг үзүүлье. Хүүхдүүд даашинз өмсөж, үзүүлэв. Багш нь даашинзны тав тухтай байдал, гоо сайхны талаар ярьдаг. Та нэгэн зэрэг ажил хийж, сайхан харагдаж чадна.
Дараа нь хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Та нар маш сайн ажилласан, хамтдаа ажилласан. Одоо Федора ажиллаж сурсан байх.

Федора:

Тийм ээ, одоо би тоглоомоо хаяж, тоосыг нь арчиж, ширээ засаж, бүр хувцас эвхэхээ мэддэг болсон. Ээж надад маш их баяртай байх болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Лени Вица руу хараад, түүнд юу тохиолдсоныг надад хэлээрэй. Тийм ээ, тэр хайнга, хувцасласан, байнга самар хазаж, хог хаядаг.
Чи өөрчлөгдөх ёстой бөгөөд ажил танд туслах болно, учир нь "Та ажил хийхгүйгээр цөөрмөөс загас гаргаж чадахгүй." Залуус аа, та ажлын талаар ямар зүйр үгс мэддэг вэ?
Хүүхдүүд зүйр цэцэн үг уншдаг.
"Хамтдаа амар, гэхдээ тусдаа байх нь зөв", "Нар дэлхийг зурдаг, гэхдээ энэ бол хүний ​​бүтээл", "Хэрэв чи ажиллахгүй бол мөнгө байхгүй болно."

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, ямар ажил хамгийн амархан, юу хийхэд хялбар, юу нь хэцүү байсан бэ.
Та нөхөрсөг байсан болохоор бүх зүйл чамд амар байсан.
Федора:
Би чам дээр ирсэндээ баяртай байна, би мэдээж өөрчлөгдөж, цэвэрч, ажилсаг болно.
Би танд амттан авчирсан, таамаглаж байна: "Жижиг, исгэлэн, улбар шар, ялангуяа өвлийн улиралд маш эрүүл.

Энэ нь зөв, мэдээжийн хэрэг эдгээр нь витаминууд юм.
Хүүхдийг витаминаар эмчилдэг.
Хүүхдүүд Федора Егоровнатай хамт зугаацаж байгаадаа баяртай байна.
Хичээл дууслаа.

Гарчиг: "Федорад зориулсан хөдөлмөрийн хичээл" цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хөдөлмөрийн хамтын хичээлийн хураангуй.
Ангилал: Цэцэрлэг, Хамтын ажлын хичээлийн хураангуй, Цэцэрлэгийн дунд бүлэг

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: Тюмень хотын MADOU TsRR 123-р цэцэрлэг
Байршил: Тюмень муж, Тюмень Ватутино

Та бас сонирхож магадгүй:

Нарны дөрвөн сайхан баяр
Бараг бүх баярууд нь славян шашин шүтлэгтэй байдаг. Бидний нийтлэлийг хэлэлцэх болно ...
Стилистуудын зөвлөмж: хувцасыг хэрхэн зөв сонгох, худалдаж авах;
Сайхан дүр төрх нь эмэгтэйчүүдэд амжилтанд хүрэх баталгаа болохгүй. Гэсэн хэдий ч сайн эхний ...
Шүрэн өнгөний хослол Саарал шүрэн
string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10)...
Үнэртэй ус хийх - Гэртээ үнэртэй ус хийх мастер анги
Өгүүллийн агуулга: Спирт агуулсан үнэртэй ус нь үнэрт үнэрт үнэрт шингэн юм.