Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Олон склерозтой эмэгтэйчүүдэд жирэмслэлт, төрөлт, төрсний дараах үеийн явцын онцлог

Оффисын романс: дууссаны дараа юу хийх вэ?

Зул сарын гацуур зүүгээр оёдог

Шинээр төрсөн хүүхдийн амьдралын хоёр дахь сар

Хүүхэд шээхээсээ өмнө яагаад уйлдаг вэ?

Сарын тэмдэг ирэхээс долоо хоногийн өмнө жирэмсний шинж тэмдэг Жирэмсний толгой өвдөх шинж тэмдэг

Хувцасны загварчлал гэж юу вэ

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд

Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Патент арьс, жийнс

Целлюлитийн эсрэг зөгийн бал массаж

Хүүхдэд зориулсан хөгжилтэй хэмнэл. Хэмнэл гэж юу вэ, хүүхдийн хөгжилд ямар ач тустай вэ? Сэдэв: Ойн үлгэр

Энэхүү хичээлийг 1-р курсын (5-6 нас) хүүхдүүдэд зориулсан "Хэмнэл ба бүжиг" дасан зохицсон ажлын хөтөлбөрийн дагуу эмхэтгэсэн болно. Энэ бол оны эхний хагас жилийн нээлттэй хуралдаан юм. Энэ нь хэмнэл, уран зөгнөл, импровизаци, бүтцийн өөрчлөлтийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх бүжгийн тоглоомуудыг толилуулдаг.

Энэхүү материалыг хүүхдүүдэд үлгэрт суурилсан үлгэрийн зургуудыг ашиглан тоглоом хэлбэрээр толилуулсан нь хүүхэд бүжгийн хөдөлгөөн, үзүүлбэрийг амжилттай ойлгож, сурахад маш сайн үндэс суурь болдог. 5-6 насны хүүхдүүдтэй ажилладаг хүмүүс, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажилладаг бүжиг дэглээчид, мөн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын ажилтнуудад зориулагдсан.

Хичээлийн төлөвлөгөө

1. Хичээлийн сэдэв: “Илэрхий хөдөлгөөн хийх чадвар. Хосоор ажиллах"

2. Хичээлийн төрөл:хосолсон

3. Зорилго: Хүүхдийг иж бүрэн хөгжүүлэх, ангид хөгжим, хэмнэлийг хөгжүүлэх, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдийн бие даасан чанарыг хөгжүүлэх, хөгжим, хэмнэлтэй хөдөлгөөнөөр дамжуулан хөгжүүлэх.

4. Даалгавар:

хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Хөгжим сонсож, сонсож сурах;

Хөдөлгөөний илэрхийлэл, гүйцэтгэлийн дүр төрхийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

Оюутнуудад бие биетэйгээ харилцах соёлыг төлөвшүүлэх

5. Ажлын хэлбэр:бүлэг, уурын өрөө, тоглоом

6. Тоног төхөөрөмж, мэдээллийн эх сурвалж:

Хөгжмийн төв

Аудио бичлэгүүд

Төгөлдөр хуур

7. Заах арга зүй: практик, аман

8. Хичээлийн бүтэц:

1. Зохион байгуулалтын мөч (хүүхдүүдийг ангид зохион байгуулалттайгаар оруулж, эгнээнд жагсах, бөхийлгөх - мэндчилгээ) - 3 минут

2. Дунд хэсэгт халаах: (булчингийн бүх бүлгийг халаах) - 10 минут

3. Тойрог үсрэх - 7 минут

4. Үндсэн хэсэг: тоглоомын хэмнэл (бүжиг - яруу найраг уншиж байхдаа тойрог хэлбэрээр тоглох), хөгжимт - хэмнэлтэй ноорог, орон зайд чиг баримжаа олгох дасгалууд (нэг нэгээр нь, хоёроор хоёр, дөрөв дөрөвт багана үүсгэх) - 20 минут

5. Эцсийн хэсэг: амьсгалыг сэргээх дасгалууд, гарны үйл ажиллагаа, нум - 5 минут.

6. Дүгнэж байна. - 5 минут.

5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Ой руу аялах" хэмнэлтэй тоглоомын хичээл

Ритм хичээлийн төлөвлөгөө

"Ой руу аялах" үлгэрт суурилсан тоглоомын үйл ажиллагаа

Хичээлийн зорилго: сурагчдын сурсан хөдөлгөөнийг давтаж, дадлагажуулах замаар тэдний сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх чадварыг сайжруулах. Хөтөлбөрийг эзэмших түвшинг тодорхойлох.
Даалгаварууд:
Хөгжимд дурлах, сонирхохыг төлөвшүүлэх,
Төрөл бүрийн хөгжмийн бүтээлтэй танилцах замаар хүүхдийн хөгжмийн туршлагыг баяжуулах,
Хүүхдийг хөгжмийн хамгийн энгийн ойлголттой танилцуулах, хөгжмийн хэмнэлтэй хөдөлгөөний чиглэлээр ур чадварыг хөгжүүлэх;
Сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмж, мэдрэхүйн чадвар, хөгжмийн сонсголыг хөгжүүлэх, хэмнэлийн мэдрэмж, хөдөлгөөний илэрхийлэлийг бий болгох;
Хөдөлгөөний анхан шатны чадварыг заах, хөгжмийн бүтээлийг гүйцэтгэхэд энгийн байдал, байгалийн байдал, илэрхийлэлд хүрэх;
Хөгжмийн талаархи хүлээн авсан сэтгэгдэл, санаан дээр үндэслэн хөгжмийн амтыг бий болгох, анхны илрэлийг сурталчлах;
Хөгжим, хэмнэлтэй хөдөлгөөнд бүтээлч үйл ажиллагаа, бие даасан байдал, санаачлагыг хөгжүүлэх.
Хичээлийн төрөл:мэдлэг, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх, сайжруулах хичээл.
Хичээлийн хэлбэр:хичээл
Ажлын үндсэн аргууд:
- харааны (практик үзүүлэх);
- амаар (тайлбар, яриа);
- тоглоом (материал танилцуулах тоглоомын хэлбэр).
Материал ба тоног төхөөрөмж:
- хөгжмийн төв (TSO);
- CD – фонограмм бүхий диск
-ойн гулсуур бүхий проектор

Хичээлийн явц:

Бүжгийн ангид орж буй хүүхдүүд. Хүүхдүүдийг даамын самбарын загвараар жагсаа. Багшид мөргө.
Багш:Сайн байцгаана уу залуусаа, өнөөдөр бид хаашаа явах гэж байна гэж бодож байна? (зураг харуулж байна)
Хүүхдүүдийн хариулт: Ой руу
Багш:Тийм ээ, ой руу. Гэхдээ эхлээд бид тийшээ хэрхэн очих тухай оньсого тааварлаарай:
Би нүүрс иддэг, ус уудаг.
Би согтсон даруйдаа хурдлах болно.
Би зуун дугуйтай галт тэрэг зөөж байна
Тэгээд би өөрийгөө дууддаг ...
(зүтгүүр)
Хүүхдүүдийн хариулт: Уурын зүтгүүр
Багш:Энэ нь зөв, зүтгүүр. Зүтгүүрт суухын тулд бид буудал руу явна.

Бид бие биенийхээ араас эргэдэг. Бид алхаж, өвдөгөө өндөрт өргөж, гараараа эрч хүчтэй ажилладаг. (Е. Железнова "Тоглоомын гимнастик")
Багш:За тэгээд буудал дээр ирээд зүтгүүрт суув.
Бид ар араасаа алхаж, хөлөө дарна (зүтгүүр хөдөлж байна), тохойгоо нугалж, цээжиндээ дарна (дугуй нь эргэлддэг). Зүтгүүрийн хурд нэмэгдэхэд бид бие биенийхээ араас гүйдэг. (Е. Железнова "Тоглоомын гимнастик")
Багш: Тэгэхээр бид тантай хамт ой руу ирлээ. Тэгэхээр бид юу харж байна вэ? Оньсого тааварлаарай:
Эгч нар нугад зогсож байна:
Алтан нүд, цагаан сормуус.
(chamomile)
Хүүхдүүдийн хариулт: Chamomile
Багш аа: Бид баглаа цуглуулах уу?
Бид ар араасаа алхаж, 2 алхаж, бөхийж, цэцэг түүдэг. (Е. Железнова "Тоглоомын гимнастик")

Багш аа: Сайн байна, баглаанууд маш сайхан болсон.
Бид ойд өөр хэнийг хардаг тухай оньсого сонсдог:
Христийн Мэндэлсний Баярын сүлд модоор хэн үсэрч байна вэ
Тэгээд царс мод руу нисдэг.
Хэн самар нуудаг вэ?
Өвлийн улиралд мөөгийг хатаах уу?
(хэрэм)
Багш аа: Тийм шүү, хэрэм минь. Бас хэрэм тоглоцгооё.
Бид том тойрог хийж, гараа урдуураа (сарвуу) дарж, толгойгоо 4 удаа дохиж, 8 удаа бөхийлгөж, 3 удаа урагшаа үсэрч, бие бие рүүгээ нуруугаа эргүүлж, урагш 3 үсрэх - бид тус бүрдээ нүүрээ эргүүлнэ. бусад. (Е. Железнова "Тоглоомын гимнастик")

Педагог g: Сайн байна.
Бидний харж байгаа өөр нэг оньсого сонсоорой:
Онгоц нь хөнгөн бөгөөд хурдан
Анхилуун цэцэг дээгүүр нисч байна.
Далавч, сүүл, нүд
Энэ бол гайхамшиг ...
(соно)
Хүүхдүүдийн хариулт: Соно
Багш аа: Тийм шүү, соно. Соно тоглох уу?
Бид ар араасаа эргэж, гараа хажуу тийш (далавч) тарааж, хөлийн үзүүрээр гүйж, хөгжмийн төгсгөлд бид цэцэг дээр сууна. (Е. Железнова "Тоглоомын гимнастик")
Багш: Сайн байна. Босоод тантай хамт ойг дуурайцгаая:
Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна Тэд сэнс шиг гараа өөрлүүгээ даллана.
Мод ганхав. гараа дээшээ, хажуу тийшээ гөлгөр хазайлгана
Салхи намуухан, нам гүм болж байна гараа урагш - дээш - доошоо жигд хөдөлгөөн
Бид доош сууна. Скват

Багш:Залуус аа, мэлхий энд үсэрч байгааг та анзаарсан уу? Бас мэлхий тоглоцгооё?
I.P. - Нэг эгнээнд суугаад, өвдгөө хажуу тийшээ өргөн, гараа шалан дээр тавь.
1-8 - 8 удаа толгойгоо баруун, зүүн тийш,
1-4 - эхний мэлхийнүүд үсэрнэ
5-8 - хоёр дахь мэлхий; 1-4 - эхний мэлхийнүүд босож, баруун талд 2 алга ташилт хийж, суу;
5-8 - хоёр дахь мэлхий хийх, зүүн талд 2 алга ташилт;
1-8 - бүгд хамтдаа баруун, зүүн 8 алга ташдаг.
Шинэ хэллэг эхлэхэд хэд хэдэн мэлхий урагш үсрэн унтдаг бөгөөд тоглоом үргэлжилнэ. (Е. Железнова "Мэлхий")

Багш аа: Сайн байна. Амьтад бас тоглох дуртай гэдгийг та мэдэх үү? Бид юу тоглох гэж байна?
Хүүхдүүдийн хариулт: "Хөлдөөх"
Тайлбар: Хүүхдүүд хөгжим дуустал гүйж, хөгжим дуусахад байрлалаа хөлддөг. Багш хүүхдүүдийн нэгээс юу бодож олсноо дүрслэхийг хүснэ.

Багш аа: Та хангалттай тоглосон уу? За одоо гэртээ харих цаг боллоо. Бид зүтгүүрт сууна.
Багш:Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Баяртай гэж хэлье.
Хүүхдүүд шатрын самбарын загвараар жагсдаг. Багшид мөргө. Хүүхдүүд бүжгийн танхимаас гарч байна.
Оюутнуудад зориулсан уран зохиолын жагсаалт:
1. Бочкарева, Н.И. Хэмнэл, бүжиг дэглэлтийн хичээлд хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх [Текст] / Н.И. Бочкарева. – Кемерово, 1998. – 63 х.
2. Burenina A.I. хэмнэлтэй мозайк. S. - Петербург, 2000. - С5.
3. Буренина, А.И. Харилцааны бүжиг - хүүхдэд зориулсан тоглоом: сурах бичиг / A.I. Буренина. - Санкт-Петербург: "Хөгжмийн палитр" хэвлэлийн газар, 2004 он.
4. Колодницкий, Г.А. Хүүхдэд зориулсан хөгжмийн тоглоом, хэмнэлтэй дасгал, бүжиг / Г.А. Колодницкий. – М.: Гном-Пресс, 2000. – 61 х.
5. Пуляева Л.Е. Бүжиг бүжгийн бүлэгт хүүхдүүдтэй ажиллах арга зүйн зарим асуудал: Сургалтын гарын авлага. Тамбов: СУИС-ийн нэрэмжит хэвлэлийн газар. Г.Р. Державина, 2001. – 80 х.
6. Савенков И.А. Цэцэрлэг, сургуулийн авьяаслаг хүүхдүүд, 5-р тал.

Хүүхдэд зориулсан хөгжилтэй хэмнэл

Л.Н.Агеева

ГОУ СО 323-р сургууль

Нэмэлт боловсролын төв

Санкт-Петербург

2010 он

Нарлаг туулайнууд


Бид үүдэнд үсрээд гарч ирээд суулаа.

1.Нарлаг туулай- хөлөө мөрний өргөнтэй, гараа дээш өргөөд зогс

үүрээр бослоо- гар, туулайн сарвуу, толгой баруун, зүүн, баруун, зүүн

хүн бүр дэлхий дээр халуун дулаан, аз жаргалтай байсан- баруун үсрэх, баруун үсрэх, баруун үсрэх, баруун үсрэх

Бөжин ойн зам дагуу үсэрч байна– баруун гараа хажуу тийш, зүүн гараа хажуу тийш, алга таших

толгой 4 ширхэг.

эрт шүүдэр цуглуулах - хөлийн хуруугаа эргүүлж, гараа дээшээ, хажуу тийш, доошоо гар

үнэгүй.

Найрал дуу:(чанга дуулах)

1-2

3-4 - бас зүүн гар

1-4

1-2

3-4 - зүүн гар нь адилхан

1-2

3-4

1-8

1-8

Алдагдал:

1-2 - суулаа

3-4

1-2 - адилхан

3-4 - давт

1-8 - дээгүүр алга таших

Дахин давт.

2. Гол мөрөн алтаар гялалзана– бөхийх (гараа тохойгоороо бөхийлгөж, цээжиндээ дарах). Бос, гараа өргө

Чимээгүй гэрэлтдэг- бөхийлгөсөн (гар тохойгоороо бөхийж, цээжиндээ дарагдсан). Бос, гараа өргө

хуруунууд нь туяа шиг тархсан

Нарлаг туулайнууд- суусан (гар тохойноосоо бөхийж, цээжиндээ дарагдсан), боссон

Долгион дээр бүжиглэх- суув (гар тохойноосоо бөхийж, цээжиндээ дарагдсан), боссон

Бөжинүүд миний өрөө рүү харав - legs relevé (шалан дээр өргөх - хөлийн хуруу) баруун, дараа нь зүүн хөл.

баруун, зүүн, гараа тохойгоор ээлжлэн нугалах (цагийн зүүний дагуу)

Өглөөний мэндХөл нь нарийхан зам дээр зогсож, гараа дээш өргөв

Би аль хэдийн босч байнаБид үзэгч рүү даллаж байна

Найрал дуу:

1-2 - баруун гараа урагш сунгаж, сарвуу шиг дар

3-4 - бас зүүн гар

1-4 - хажуу тийш толгойгоо

1-2 - баруун гараа дээш, толгой руу чих шиг сунгана

3-4 - зүүн гар нь адилхан

1-2 - баруун тийшээ эргэлдэж суугаад бослоо

3-4 - суугаад зүүн тийшээ эргэлдээд бослоо

1-8 - байрандаа үсрэх. Хөл хамтдаа, гар сарвуу

1-8 - үсэрч байхдаа үзэгчид рүү нуруугаа эргүүлж, сүүлээ эргүүлээрэй. 8-ыг тоолоход нүүр рүүгээ буцна

Алдагдал:

1-2 - суу

3-4 - босож, хөлийг мөрний өргөн, гараа дээш, хуруугаа туяа шиг тараана

1-2 - адилхан

3-4 - давт

1-8 - дээгүүр алга таших

(эсвэл бүхэл бүтэн алдагдлыг тойргоор харайлгах)

Дахин давт.

Сүүлийн алдагдал:

Нэг эсвэл хоёр мөр болгон өөрчил

1-8 - баруун хөл өсгий дээрээ, гараа тохойгоороо бөхийлгөж, биеийг ташуу эргүүлж, хамар дээшээ, сүүлээ сэгсэрнэ, сарвуу.

1-8 - мөн зүүн өсгий дээрээс

1-8 - мөн баруун өсгий дээрээс (та зүгээр л үзэгчтэй нүүр тулж зогсоод даллаж болно

алгаараа нарийн)

1-8 - мөн зүүн өсгий дээрээс (та зүгээр л үзэгчтэй нүүр тулж зогсоод даллаж болно

алгаараа нарийн)

Арчилгаа:

Бид ар араасаа үсэрч, алга таших эсвэл даллах замаар явна)))

Бүжгийн хөгжим татаж авах

Муухай охид

5-6 насны авга эгч нарын бүлэгт зориулсан бүжиг

1.Хэрэв гадаа бороо орж байвал- бид үсэрч, гараа барьж, тойрог эхлүүлнэ

9-р сард шалбааг байгаа бол- тойрог хэлбэрээр үсрэх

Хэрэв их хэмжээний цас орвол- тойрог дотор үсрэх

Хэрэв та аз жаргалтай биш бол- тойрог дотор үсрэх

Найзууд чинь чамайг хаясан бол- тойрог дотор үсрэх

Бүхэл бүтэн гэр бүл ажил дээрээ байна- тойрог дотор үсрэх

Чи гунигтай байна, тэгээд- тойрог дотор үсрэх

Бид тэднийг энд урьж байна- тойрог дотор үсрэх

Найрал дуу:

Охид, хөвгүүд– бид алхаж, хөлөө өндөрт өргөж, суудал дээрээ алгаа ташиж байна

Бүрэн дэггүй охидууд- газар руугаа явцгаая

Тэд ном уншдаг- газар руугаа явцгаая

Тэгээд тэд аз жаргалтай амьдардаг- газар руугаа явцгаая

Охидууд,

хөвгүүд

Тэд дахиад л хазаж байна

цагаан гаатай талх -

Хөгжилтэй, бүр -

Хэт их

Мөн дуунууд -зүүн хөлөө өсгий дээрээ, гараа хажуу тийш,

Дуулна– хөлөө байранд нь тавьж, гараа бүсэндээ тавь

Алдагдал:

Галлоп (нэмэлт хажуугийн алхам) баруун тийш, 4-р тоогоор дээшээ үсэрнэ

Зүүн тийш (нэмэлт хажуугийн алхам) зүүн тийш, 4-р тооллогоор дээшээ үсэрнэ

Хоёр тал дээр дахин давтана.

2.Хэрэв байшин эмх замбараагүй байвал

Хэн нэгэн мансарда руу авирав

Хэн нэгэн сүүл рүү нь уясан– эргэн тойрондоо үсэрч, гараа бүсэндээ наа

Мууранд зориулсан эрвээхэй, мөн- эргэн тойрондоо үсрэх

Хэрэв таны байшин танигдахын аргагүй бол- баруун тийш үсрэх, хөл нийлүүлж, гар "хөдөлгүүрийг асаах",

Та энэ талаар мэдэх цаг болжээ- зүүн тийш үсрэх, хөл нийлүүлж, гар "хөдөлгүүрийг асаах",

Тиймээс энд найзууд байсан- гараа бүсэндээ нааж, эргэн тойрондоо үсрэх

Тиймээс би танд хэлье ...- үсрэлтийг дуусгаад үзэгч рүү буцна уу

Найрал дуу:

Охид, хөвгүүд

Бүрэн дэггүй охидууд- бид тойрог хэлбэрээр алхдаг

Тэд ном уншдаг- бид тойрог хэлбэрээр алхдаг

Тэгээд тэд аз жаргалтай амьдардаг- газар руугаа явцгаая

Охидууд,- баруун хөлийг өсгий дээрээ хажуу тийш, гараа хажуу тийш,

хөвгүүд- хөлөө байрандаа, гараа бүсэндээ тавь

Тэд дахиад л хазаж байна

цагаан гаатай талх -хөлөө байранд нь тавьж, гараа бүсэндээ тавь

Хөгжилтэй, бүр -баруун хөл өсгий дээрээ хажуу тийш, гараа хажуу тийш,

Хэт их– хөлөө байранд нь тавьж, гараа бүсэндээ тавь

Мөн дуунууд -зүүн хөлөө өсгий дээрээ, гараа хажуу тийш,

Дуулна– хөлөө байранд нь тавьж, гараа бүсэндээ тавь

Үг дээр:

Өмдөө хурдан тат– 2 мөрөнд хөлийн үзүүрээр эгнэн зогсоно

Чи дэггүй охин биш гэж үү?- гараа дээш өргө

Таны дүр төрх хаана байна? Таны сэтгэл татам байдал хаана байна?- хөл нь нарийн шугаманд, бид хөлийнхөө хурууг шалан дээрээс бага зэрэг өргөж ав.

Мөн бид ээжгүй тайзан дээр байна!- дүүжин

Бид бол уран бүтээлч, тайз, дүр- дүүжин

Бид удахгүй аялан тоглолт хийх гэж байна- дүүжин

Зүгээр л үг сурцгаая- гараа цээжин дээрээ "зангилаа" болгон боож, эдгээр үгсийг чанга дууд

Бүгд биднийг таних болно-3 алга таших, 3 алхам урагшлах, үгсийг хэлэх,

Москва!- баруун гараа урагшаа

Найрал дуу:

Охид, хөвгүүд– бид алхаж, хөлөө өндөрт өргөж, гараа дугуйлан алгадана

Бүрэн дэггүй охидууд- бид тойрог хэлбэрээр алхдаг

Тэд ном уншдаг- бид тойрог хэлбэрээр алхдаг

Тэгээд тэд аз жаргалтай амьдардаг- газар руугаа явцгаая

Охид, хөвгүүд- бид ухрах (бага зэрэг)

Тэд дахиад л цагаан гаатай талх идээд байна– зогсоод, дээд талд гараа даллав

Хөгжилтэй, хэтэрхий инээдтэй- бид дахин үсэрч байна

Тэгээд тэд дуу дуулдаг– зогсоод, нэг өвдөг дээрээ суугаад, хааж, сүүлчийн хөвч дээр,

гараа дээш шидээд "UUUU" гэж хашгирав

Бяцхан дагина

(5-6 насны охидын бүжиг 5,6 хүн)

Ref. Шал. - Бид өвдөг дээрээ суугаад шалан дээр сууна

1. Би шөнийн дагина- 3-р байрлалд гараараа биеийг дээш өргөв 1, 2 охид, 5-р цэг дээр сууж байна

Нойрны хатан хаан- мөн 3, 4-ийг хийсэн

Би энэ ертөнцөд байна- мөн 5.6 хийсэн

Хүн бүрт хэрэгтэй- Бид бүгд сайхан сууж байна

Шидэт саваагаар- баруун гараараа гогцоо, гарны ард толгой

Би аажуухан даллах болно- зүүн гараараа гогцоо, гарны ард толгой

Мөн дэлхий дуулгавартай- чичирсэн гар

Орондоо ордог- анхны байрлал руугаа буцав

Найрал дуу:

Зүүд бол өд шиг - Хоёр гараараа даллаж, 5-р цэг нь өсгий дээрээс дээш өргөгдөнө

Тэд тэнгэрт эргэлдэж байна- Эхлэх байрлалд суу

Мөрөөдөл хүсэхгүй байна- Хоёр гараараа даллаж, 5 дахь цэг нь өсгий дээрээс дээш өргөгдөнө

Газарт ойртож байна - Эхлэх байрлал руугаа суу

Гайхамшгийг мөрөөддөг – Бид аажуухан биеэ өргөж, гараа дээшлүүлж, өсгий дээрээс 5-р цэгийг өргөдөг

Аль ч боломжтой- босцгооё

Би ертөнцийг шимтэн үзэж байна– хоёр гараараа нэгэн зэрэг гогцоо

Цэнхэр мөрөөдөл– сойзоор “ding”, “ding” (гараас дуслыг хэрхэн сэгсрэх вэ)

Алдагдал:

Баруун тийшээ суугаад гараа зүүн тийш даллана

Өвдөг дээрээ буцаж, гараа дээш өргө

Зүүн тийшээ 5 дахь цэг дээр суугаад баруун тийш гараа даллана

Бос, гараа өргө

Тэгээд бид хөл дээрээ босдог.

2. Би шөнийн дагинаБаруун тийшээ жижиг хажуугийн алхам, гараа дээш өргө

Нойрны хатан хаан- хажуу тийш алхаж, "унтах" гэсэн үгэнд бөхийлгөж, баруун хөлөө өвдөг дээрээ өргөх,

Гараа доошлуул

Би энэ ертөнцөд байна - Хажуугийн жижиг алхмууд зүүн тийш, гараа дээшлүүлнэ

Хүн бүрт хэрэгтэйАлхам, "Хэрэгтэй" гэсэн үгэнд бөхийж, зүүн хөлөө өвдөг дээрээ өргө,

Гараа доошлуул

Өдөр шөнийн хооронд- гараа дээшээ эргүүлж, эргэн тойрондоо

Би гүүр барина"Гүүр" гэсэн үгэнд тэд суугаад гараа доошлуулав

Зүүдэндээ байсан ч гэсэн - гараа дээш өргөөд эргэн тойронд тойрог хэлбэрээр эргүүл

Мөрөөдөл биелэх болно- эргээд, "гүүр" гэсэн үгэнд бид суугаад гараа буулгав

Найрал дуу:

Зүүд бол өд шиг– гар чөлөөтэй, хөлийн үзүүр дээр ээлж дараалан тойрог хэлбэрээр гүйв

Тэд тэнгэрт эргэлдэж байна - гүйцгээе

Мөрөөдөл хүсэхгүй байна - Бид гүйж байна

Газарт ойртож байна - гүйцгээе

Гайхамшгийг мөрөөддөгнуруугаар нь дугуйлан зогсоод, баруун tassel “ding”, зүүн tassel

Аль ч боломжтой - Баруун, зүүн сойзоор "ding"

Би ертөнцийг шимтэн үзэж байна - тойрог болж, гараа дээш өргө

Цэнхэр мөрөөдөл – од барина (бид бие биедээ нуруугаараа чанга зогсож, гараа өргө

Тэгээд бие биенээ тэвэр

Алдагдал:

Одоор тойрог хэлбэрээр баруун тийш аажмаар хөдөлж, толгойгоо замдаа чиглүүл

Хожигдсоны эцэст бид өвдөг сөхрөн сууж, бие биенийхээ араас яг 2 эгнээ (хэрэв 5 хүн бүжиглэж байвал 1 охин төвд байна).

3. Гэхдээ дэлхий тийм ч удаан биш- алсын шугам нь хөлийнхөө хуруун дээр эхнийхийг тойрон гүйдэг, энэ үед эхнийх нь,

савлуур хийдэг баруун гараа дээшээ

Унтах нь сайхан байх болно- холын хүмүүс тойрон гүйж, эхнийх нь зүүн гараараа дүүжинэ

Удалгүй шөнө алга болно - одоо эхний эгнээ алс холын охидыг тойрон гүйж, хэн сууж байна

өвдөг сөгдөн баруун гараа дээшээ даллав

Тэр өдөр дахин ирнээргэн тойрон гүйж, бусад нь гараа даллана (хэрэв төвд охин байвал тэр зүгээр л

гараа сайхан даллаж, баруун, зүүн ээлжлэн)

Зөвхөн дагина л мэднэхол шугам эргүүлэх

Нойрны хатан хаан- эхний эгнээ эргүүл

Би энэ ертөнцөд байнабид аажмаар босдог

Хүн бүрт хэрэгтэй - аажмаар босч, гараа дээшлүүл

Финал

1-2 - Баруун гараа доошлуул

3-4 - зүүн гараа доош

1-4 – гараа аажмаар дээш өргөөд, хөлийнхөө хуруун дээр зогсов

1-4 - өөрийнхөө эргэн тойронд байрандаа эргүүл

1-8 – гар доошоо бууж, нэг нь нөгөөгөөсөө бага зэрэг хоцорч, анхны байрлалдаа сууна

байрлал, хамар нь хамгийн сүүлд доошоо бууж, сойз нь бага зэрэг сэгсэрнэ.

Гномууд

4-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан бүжиг

Шаржигнах чимээг сонсоод бид дөрвөн хөллөж суудалдаа суув.

Тэд өвдөг, гар, толгойгоо доошлуулан суув.

Хөгжилтэй хөгжим эгшиглэж эхлэхэд толгой нь үзэгчийн зүг дээшлэн баруун, зүүн тийш хазайв.

1. Дэлхий дээр гномууд байдаг- хөл дээрээ босч, гараа дээш өргөв

Гномууд, гномууд- гэж даллав

Тэд байшин, байшин, байшин барьдаг– байрандаа марш, гар баруун, зүүн, бага зэрэг ажиллана

бид явна

Газар доорх– баруун гараа хажуу тийш, толгойгоо баруун тийш

Тэд амьдардаг– зүүн гараа хажуу тийш, толгойгоо зүүн тийш

Тэд бүжиглэж, дуулдаг- 4 толгой дээр нь алгадах

Тэд бидэнд үлгэр зохиодог- гэзгээ сэгсрэн суулаа

Мөн найзууддаа- том болоод дахин суув

Найрал дуу:

Тохойгоо нугалан өөр рүүгээ чиглүүл

Миний гэрт ирээрэй -

Би чиний сайн гном -

2. Гном, гном, гном гэж хувцасласан -гар барьж, тойрог барьж, бага зэрэг суугаад

Бид хөлөө гишгэж, тойрог хийв

Би хүлээж байна, ширээн дээр сууж байна, ширээ, ширээ -суугаад, гараа тавиад, суув, бослоо

Би малгайгаа өмсөх болно, крикет зууханд дуулна -дахин тойрог хэлбэрээр гараа барьж, бага зэрэг суугаад

хөлөө дэвсээд бид тойрог хэлбэрээр үргэлжлүүлэн хөдөлдөг

Найзууд над дээр ирэх болно, би тэдэнд хэлэх болно -суугаад, гараа өргөөд, суув, бослоо

Найрал дуу:

Гномууд, гномууд, бяцхан гномууд -өндөр өвдөг, гараа даран өөрийгөө эргүүлээрэй

Тохойгоо нугалан өөр рүүгээ чиглүүл

Миний гэрт ирээрэй -хөл нь өргөн зам дээр зогсож, бие нь бага зэрэг урагш, гар нь хажуу тийшээ

Би чиний сайн гном -гараа эрүү рүүгээ нугалж, толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлнэ

Алдагдсан...

Бид өвдөгөө савлаж, гар, сүүлээ доошлуулж, өсдөг

(та цэгүүд - хана дагуу үсэрч, сэгсэрч болно)

3. Хаана, хаана– гараараа нүдээ аниад, биеэ урагш хазайлгав

Гномууд -нүдээ нээгээд гайхав

Гномууд, гномууд?– гараараа нүдээ дахин анин, нээгээд гайхав

Би хамарсан -

Хүснэгтүүд -тэр хөлөө дэвсэв

Гэрт -баруун хөл нь өсгий дээр хажуу тийш, гар нь бүс дээр

Гэрт -хөл гишгэв

Би тэднийг жигнэмэгээр дайлъя -баруун гараа хажуу тийш, толгойгоо баруун тийш

Мөн бөөрөлзгөнө чанамал -зүүн гараа хажуу тийш, толгойгоо зүүн тийш

Би "5-р сарын" цай ууна -бөхийж, сүүлээ сэгсэрнэ

Би дуу дуулъя -өсч том болоод дахин суув

Найрал дуу:

Гномууд, гномууд, бяцхан гномууд -бэлэн болсон дэнлүүгээ авахаар зугтав

сандал дээр. Хөлийн үзүүрээр үзэгч рүү гараа даллаж байна.

Миний гэрт ирээрэй -зугтаж, гар чийдэнг баруун бариулаас, зүүн гарыг нь ардаа авав

Би чиний сайн ноёнтон -ар араасаа жагсав.

Алдаж байна...

бид урд талын тайзны дагуу ар араасаа гарч, тойрог эргэлдэж, үзэгчийг хоёр дахь удаагаа өнгөрөөд, бид суудал дээрээ очиж, даллан гарав.

Та хамгийн жижиг гномыг давсалж үлдээж болно)))

Баяртай....

Бүлэг хүүхдүүдэд зориулсан төгсөлтийн бүжиг

Танилцуулгын үеэр бид үзэгч рүү хажуу тийшээ зогсох бөгөөд бидний толгой үзэгчээс эсрэг зүг рүү хардаг.

1. Найзууд аа, энэ оройд баярлалаа- нуруугаараа үлдэж, толгойгоо үзэгч рүү аажмаар эргүүлнэ

Би үүнийг тэсэн ядан хүлээж байсан- гараа цээж рүүгээ урагш гүйх

Гэвч цаг хугацаа урсан өнгөрөв– гараараа баруун тийш, дараа нь зүүн тийшээ толгойгоо сайхан тойрог зур

гараа дагалдан явдаг

Тэгээд одоо салах цаг ирлээ– ухрах, ухрах, гараа доошлуулах, толгойгоо доошлуулах

Найрал дуу:

Баяртай, баяртай- 2 гараа баруун, зүүн тийш даллана

Аз чамтай хамт байх болтугай- бага зэрэг урагшаа гүйж, гараа урагш сунгаж, зааж байна

үзэгч

Баяртай, баяртай– 2 гараа баруун, зүүн тийш даллана

Би явна, гэхдээ чи дулаахан байх болно- бид гараа цээжиндээ наан хойшоо хөдөлж байна

Би буцааж өгье– зогсоод урагш гүйж үзэгчдэд гараа нээнэ

2. Ойлгосонд баярлалаа- өвдөг дээрээ суугаад, гараа зүрхэн дээрээ, толгойгоо доошлуул

Таныг дэмжиж, халуун дотноор хандсанд баярлалаа- сууж, баруун гараа урагш, зүүн гараа урагшаа

Би чамд энгийнээр хэлье: "Баяртай!"- гараа баруун, зүүн тийш даллана

Мөн та үргэлж бүх зүйлд азтай байх болтугай– өвдөгнөөсөө босоод, гараа дээш өргөөд эргэн тойронд нь эргүүлнэ

Найрал дуу:

Баяртай, баяртай- 2 гараа баруун, зүүн тийш даллана

Аз чамтай хамт байх болтугай- бага зэрэг урагш гүйж, гараа урагш нээж, үзэгч рүү чиглэв

Баяртай, баяртай- 2 гараа баруун, зүүн тийш даллана

Би явах болно, гэхдээ би чамд дулааныг өгөх болно- хойшоо хөдөлж, гараа цээжиндээ дарж, зогсоо, урагш гүй

мөн үзэгчдэд гараа нээ

Алдагдал:

1-4 – нуруугаа эргүүлж, аажуухан буцаж, толгойгоо доошлуул, гараа доошлуул

1-4 - Үзэгч рүү толгойгоо эргүүлээд харав

1-4 - нуруугаа эргүүлж, аажмаар буцаж, толгойгоо доошлуул, гараа доошлуул

1-4 - Үзэгч рүү толгойгоо эргүүлээд харав

1-4 - урагш гүйв

1-4 - бид бага зэрэг чичирч гараа даллав

1-8 - Бид явна, бид явна, бид явна ...

Хөгжим аажмаар алга болдог ...


Царцаа

5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан бүжиг

Танилцуулгад бид танхимын эргэн тойронд эсвэл шугамын дагуух газруудад чөлөөтэй зогсож, хөлийг нь нийлүүлж, гараа шулуун, доош сунган, хажуу тийшээ бага зэрэг тавьдаг. Бид ярихдаа толгойгоо баруун, зүүн тийш дохин, дараа нь ташаандаа ажиллана.

1. Царцаа өвсөн дунд сууж байв -

Царцаа өвсөн дунд суув -

Яг л өргөст хэмх шиг -мөр.

Зүүн гарт ч мөн адил.

Тэр ногоон байсан– баруун чихнийхээ ойролцоо нударгаараа хоёр удаа тогших. Зүүн талд ч мөн адил.

Найрал дуу:

Төсөөл, төсөөл

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Яг л өргөст хэмх шиг

хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Тэр ногоон байсан -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Алдагдал:

1 – 8

1 – 8 – Бид хөдөлгөөнгүй зогсож, ташаа баруун, зүүн тийш, гараа баруун, зүүн тийш даллана.

Бүгдийг дахин давт

2. Тэр зөвхөн өвс иддэг байсан -гараа урагш сунгасан хоёр алга ташилт, хажуу талдаа хоёр алгадах

тэр зөвхөн өвс идсэн -шулуун гараа баруун хөлөөрөө хоёр удаа, мөн зүүн хөлөөрөө давна

Тэр боогерт хүрдэггүй, ялаатай нөхөрлөсөн- баруун эрхий хуруугаа хоёр удаа заана

зүүн гартай адилхан.

Найрал дуу:

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Би бүр боогерт хүрээгүй -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Мөн ялаатай найзалсан -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Алдагдал:

1 – 8 - Хөлөө баруун тийш нийлүүлж, гараа 4 удаа "мотор" болго

1 – 8 – Бид хөдөлгөөнгүй зогсож, ташаа баруун, зүүн тийш, гараа баруун, зүүн тийш даллана

Бүгдийг дахин давт

3. Гэвч дараа нь мэлхий ирэв -гараа урагш сунгасан хоёр алга ташилт, хажуу талдаа хоёр алгадах

Гэвч дараа нь мэлхий ирэв -шулуун гараа баруун хөлөөрөө хоёр удаа, мөн зүүн хөлөөрөө давна

Өлсгөлөн гэдэс нь дархныг идэв -баруун эрхий хуруугаа хоёр удаа чиглүүл

зүүн гартай адилхан.

Найрал дуу:

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Өтгөн гэдэс -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Тэгээд дархныг идэв -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Өө хөөрхий....Тэд суугаад толгойгоо гараараа таглав (айсан)

Эндээс яв! –үсэрч гараа даллан (мэлхийг хөөв)

Найрал дуу:

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Өтгөн гэдэс -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Тэгээд дархныг идэв -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Алдагдал (том):

Тойрог үсэрч, байрандаа ирээд зогсож, хувинтай дээш доош ажилла

4. Тэр бодсонгүй, тэр таамаглаагүй -гараа урагш сунгасан хоёр алга ташилт, хажуу талдаа хоёр алгадах

Тэр бодсонгүй, тэр таамаглаагүй -шулуун гараа баруун хөлөөрөө хоёр удаа, мөн зүүн хөлөөрөө давна

Тэр хэзээ ч ийм төгсгөлийг хүлээж байгаагүй -баруун эрхий хуруугаа хоёр удаа чиглүүл

зүүн гартай адилхан.

Найрал дуу:

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Тэр хэзээ ч бодож байгаагүй -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Төсөөлөөд төсөөлөөд үз дээ -хөлөөрөө өргөн зам руу үсэрч, өвдөг шулуун,

Гайхсан мэт гараа хоёр тийш нь дэлгэж, алгаа нээ.

Мөрөө дээшлүүл. Гайхсан нүдтэй болго. Буцах

Хөл хамтдаа, бэлхүүс дээр гараа.

Энэ бол төгсгөл -Өвдөгний өндөртэй байрлалд 4 алхам

Алдагдал:

Бид шугамын дагуу явна, эхнийх нь үсрэлтээр үлдэж, үлдсэн нь алга ташина. Хоёр дахь нь үлдсэн гэх мэт..

Хүүхэд насны хот

Таван залуу танилцуулга хийхээр гарч ирэн, танхимын арын хэсэгт эгнээнд зогсож, гараа барьж, толгойгоо доошлуулж, хөлөө нийлүүлнэ. Хөгжмийн хүчтэй цохилтоор тэд гараа огцом дээшлүүлж, аажмаар доошлуулж, 4 удаа доошлуулж, дараа нь "ХАШАА" байрлалд хөлдөж, урд нь зөөлөн тоглоом сууна.

1. Зүүд шиг нам гүм хот хаа нэгтээ байдаг - 2 эгнээний залуус энэ хашаагаар гүйж гараад, цаанаас нь даллана

Тэд суудалдаа гүйж, өвдөг дээрээ суугаад, залуус зөөлөн гартай

тоглоом

Цээж хүртэл наалдамхай тоосоор хучигдсан - 3-р эгнээний залуус энэ хашаагаар гүйж гараад цаанаас нь даллана

Тэд суудалдаа гүйж, өвдөг дээрээ суугаад, залуус гартаа зөөлөн тоглоомтой

Удаан голын ус нь шил шиг байдаг -залуус ижил зүйлийг 4 мөр хийдэг

Хаа нэгтээ дулаахан хот байдаг - 5-р эгнээний залуус ижил зүйлийг хийдэг

Бидний холын бага нас тэнд өнгөрсөн- "хашааны" залуус тоглоомоо аваад 1 рүү явна

шугам

Хожигдсон:

Баруун, зүүн толгой

2. Би шөнө гэрээсээ яаран гарна -хөлийнхөө хурууг эргүүлж, гараа дээшлүүл

Би буудлын тасалбарын кассаас тасалбар асууя -

Магадгүй мянган жилийн дараа анх удаатоглоомоо сэгсэрлээ

Хүүхэд нас хүртэл надад суудал захиалж өгөөч -тоглоомоо сэгсэрлээ

Кассчин чимээгүйхэн хариулах болно: тасалбар байхгүй (тасалбар байхгүй) -тоглоомыг шалан дээр тавиад, эргэн тойрон алхаж, бослоо

түүний ард гараа хажуу тийш нь сунгав (бид харамсаж байна

тасалбар байхгүй). Тэд тоглоомыг гартаа авав.

За, найз аа, би түүнийг яаж эсэргүүцэх вэ? –Бид тоглоомоо барин буцаж хөдөлж, эргэн тойрноо харав

Хүүхэд насанд хүрэх замыг өөр хаанаас асууж болох вэ? –урагш гүйж, зогсоод, суугаад байх шиг байна

тоглоомыг үнсэж, гараа урагш сунгаж, дээшээ харуулав.

Тэд нэгэн зэрэг хөлийнхөө хуруун дээр өссөн.

Эсвэл зүгээр л заримдаа -

Бид тэнд зөвхөн дурсамжаараа л ирдэг үү? -Тэд тоглоомоо шалан дээр тавиад түүнгүйгээр хагас дугуйлан алхав.

Энэ хотод үлгэрүүд амьдардаг -хагас тойрог хэлбэрээр, гараа барьж, дээшээ өргөж, баруун тийшээ ганхав

зүүн

Зэрлэг салхи тэднийг дуудаж байна -ганхав

Тэнд тэд заримдаа биднийг галзууруулдаг байсан -тойрог хэлбэрээр гүйв

Тэнгэрт нарс, наранд байшингууд -бид дугуйлан гүйж байна

Тэнд өвөл цасны дундуур чимээгүйхэн алхаж байв -байрандаа орлоо

Алдагдал:

Тоглоом авав

Бидний хувь тавилан дахь алс холын дуу -хөлийн үзүүр дээр эргэн тойронд байрандаа, тоглоом гартаа, гараа өндөр

дээш

Тендер хот, баярлалаа -суугаад, тоглоомоор өссөн, сууж, 4 удаа өссөн

Бид ирэхгүй, дэмий хүлээх хэрэггүй -Бид тоглоомоо тарьсан, бид буцаж нүүж, эргэж харлаа

Дэлхий дээр өөр арга замууд байдаг -Бид аажуухан буцаж, эргэж хар

Бид төлөвшсөн, бидэнд итгэж, биднийг уучлаарай -Бид үүдний танхимын ард жижиг бүлгэм байгуулж, даллав

Алдагдал:

Бид даллаж, гар, толгойгоо доошлуулдаг


Бүжиг бага нас

Ref. Байрлал: хүүхдүүд бүлгээрээ зогсдог (2,3,4 хүн), бүлэг бүр өөрийн гэсэн байрлалтай байдаг.

1. Хүүхэд нас хаана өнгөрдөг вэ?Эхний бүлэг нь алсыг харж, гараараа тойрог зурдаг, үлдсэн хэсэг нь позтой байдаг.

Аль хотууд?хоёр дахь бүлэг гараа даллаж, хөлдөв

Мөн бид хаанаас эмчилгээг олох вэ?гурав дахь нь жижиг тойрог гүйж, бослоо

Тэнд дахин очихын тулд -дөрөв дэх нь хажуу тийшээ зогсоод, гараа аажмаар дээш өргөөд доошоо буулгав

Энэ нь чимээгүйхэн явах болно -тав дахь нь өвдөг дээрээ суугаад гараа уруул руугаа өргөж, чимээгүй байгаа мэт дүр үзүүлэв

Бүхэл бүтэн хот унтаж байхад -зургаа дахь охин эсвэл хөвгүүн танхимыг тойрон чөлөөтэй гүйж, хүн бүрийг сэргээдэг

Тэгээд тэр захидал бичихгүй -хүн бүр аажмаар босч, амьдралд ирдэг

Тэгээд тэр залгах магадлал багатай– 4 баганад жижиг алхмаар алхах

Найрал дуу:

Өвөл, зуны аль алинд нь -

Урьд өмнө байгаагүй гайхамшгуудыг хүлээж байгаарай -

Хүүхэд нас хаа нэгтээ байх болно, гэхдээ энд биш -

Мөн цагаан цасан шуурганд -Бид 4 хүний ​​жижиг тойрог барьж, гар бариад, жижиг алхдаг

тойрог доторх алхамууд

Мөн горхины дэргэдэх шалбааг дундуур -дугуйлан явцгаая

Хэн нэгэн гүйх болно -толгойгоо аажмаар баруун, зүүн, баруун, зүүн тийш хазайлгана

Гэхдээ би биш -газар ирлээ

2. Хүүхэд нас хаана өнгөрдөг вэ?Бид алхам алхмаар танхимын ирмэгийн дагуу 2 багана үүсгэдэг (энэ үед багш нар

Үзэгчид рүү дээрээс доошоо бууж, танхимын буланд зогсох)

Хаашаа явсан юм -Бид 2 баганад зогсож, танхимын төв рүү нуруугаа харуулав

Магадгүй гайхалтай газар -Бид төв рүү алхаж, гараараа багш нар руу чиглэв

Өдөр бүр кино театр байдаг -буцаж эргэв , Бид толгойгоо доошлуулан байрлалд зогсож байна

Цэнхэр шөнө хаана -Бид багш нарын эргэн тойронд дугуйлан үүсгэдэг (олон багш, маш олон

тойрог)

Сарны гэрэл урсаж байна -гүйцгээе

Гэхдээ одооноос чи бид хоёр -багшийн өөдөөс дугуйлан зогсоод гараа сунгав

Тэнд зам байхгүй (тэнд зам байхгүй) -танхимын эргэн тойронд өөрсдийн байрандаа явлаа

Найрал дуу:

Өвөл, зуны аль алинд нь -баруун гар нь доороос дээш, зүүн гар нь доороос дээш

Урьд өмнө байгаагүй гайхамшгуудыг хүлээж байгаарай -гараа баруун, зүүн тийш зөөлөн даллана

Хүүхэд нас хаа нэгтээ байх болно, гэхдээ энд биш -аажмаар эргэн тойрондоо эргэж, гараа дээрээс нь доошлуул

Мөн цагаан цасан шуурганд -Бид аажмаар буцаж, хагас тойрог үүсгэдэг

Мөн горхины дэргэдэх шалбааг дундуур -Бид холдож, хагас тойрог байгуулж, гараа дээш өргөв

Хэн нэгэн гүйх болно -хагас тойрог барьсан, зогсолт, гараа даллаж, доошоо доошилсон

Гэхдээ би биш -Бид зогсож байна. Хөгжим буурдаг

Бүжиг - Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав.

Бид шугамын дагуу хажуугийн давхисаар орж, эхлээд сүүлчийнх, дараа нь сүүлчийнх гэх мэт гараа дээш өргөв.

баруун, зүүн толгой.

Бид багаасаа л асуудлыг шийдэхийг зааж сургасан.толгойгоо баруун, зүүн тийш хазайлгах

Бид эцэг эхдээ ихэвчлэн уурладаг байсан -хуруугаа сэгсэрлээ

Гэвч олон жил өнгөрч, бид бүгдийг сурсан - 8 алга ташилт

Найрал дуу:

Энэ удаад бид танд зориулж дуулж байна -

Энэ дуунд хоёр үг бий -дахин давтана

Өглөөнөөс үүр цайх хүртэл эдгээр нь гурван юм -

хөлийнхөө хуруун дээр босч,

Байгальд болон орон сууцанд нэг, хоёр, гурав, дөрөв -

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав -

Хосууд ээлж дараалан ялагдахаар баригдсан

2. Багаасаа л “сур, бүү залхуу” гэж хэлдэг байсан.урд байгаа хүн нүдээ алгаараа таглаад зогсож байна

хоёр дахь нь нуугдахын тулд нэг талаас нь хардаг

тэр үед нөгөө талд

Багаасаа л бид "энэ нь насан туршдаа үргэлжлэх болно" гэж бувтнадаг байсан.дахин давтана

Гэвч он жилүүд өнгөрч, мэдлэг хэрэгтэй болсон -хос завин дээр хөлийнхөө хуруун дээр эргэлддэг

Бид томчуудад дэмий л уурласан бололтой -Бид хосууд болон үзэгчдийн хажууд зогсоод алгадаж тоглов

Хожигдохын тулд байрандаа зогс

Найрал дуу:

баруун хөл хуруугаараа урагш, зүүн хөл рүү шилжихийн тулд үсрэх

Энэ дуунд хоёр үг бий -дахин давтана

Өглөөнөөс үүр цайх хүртэл гурван байна -баруун гараа хажуу тийш тохойгоороо нугалж, алгаа дээш, хөл

хөлийнхөө хуруун дээр босч, зүүн гараа хажуу тийш, тохойгоороо бөхийлгөж,

алгаа дээш, хөлийг хуруу хүртэл дээш өргөх, 4 алгадах

хөл нь хөлийн хуруун дээр ээлжлэн дээшлэх;

гар нь толгойны ард баруун, зүүн тийш өргөн эргэлддэг

үсрэн босч, үзэгчдийг хуруугаараа тоолов

Тойрог барих

Гэхдээ бид энэ талаар насанд хүрэгчдэд хэлээгүй -тойрог дотор үсрэх

Эцсийн эцэст бид ямар тэнэг байсан бэ?тойрог дотор үсрэх

Бид байрандаа буцаж ирэв

Найрал дуу:

Энэ удаад бид танд зориулж дуулж байна -баруун хөл хуруугаараа урагш, зүүн хөл рүү шилжихийн тулд үсрэх

Энэ дуунд хоёр үг бий -дахин давтана

Өглөөнөөс үүр цайх хүртэл гурван байна -баруун гараа хажуу тийш тохойгоороо нугалж, алгаа дээш, хөл

хөлийнхөө хуруун дээр босч, зүүн гар нь хажуу тийш, тохой, далдуугаараа нугалав

дээшээ, хөл нь хуруу хүртэл дээшилж, 4 алгадах

Байгальд болон орон сууцанд нэг, хоёр, гурав, дөрөв -хөл нь хөлийн хуруун дээр ээлжлэн дээшлэх;

гар нь толгойны ард баруун, зүүн тийш өргөн эргэлддэг

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав -үсэрч гараа дээш өргөв.


"Зун" бүжиг

Хөвгүүд гартаа эрвээхэйний тор барьдаг

Тэд танхимын өөр өөр талд (баруун, зүүн) 2 эгнээнд зогсдог, хүү, охин...

1.Эрвээхэй, эрвээхэй тэнгэрт нисдэг- Тэд бие бие рүүгээ маршдаг

Эрвээхэй, эрвээхэй яарахгүй байна– өндөр өвдгөөр гүйж, 2 баганаас 2 болгон өөрчилнө

шугамууд

Тэр далавчаа дэлгэж, цэцэг дээр суув -охид өвдгөөрөө доош тонгойно. Хөвгүүд

Тэд охин руу бөхийж, охиныг тороор барьдаг бололтой

Энэ бол - сүлжээнд ороорой– охид нарийхан зам дээр гараа хацар дээрээ тавин үсрэлтээс босоод,

толгой баруун, зүүн, баруун, зүүн

Найрал дуу:

Улаан тууз, ногоон зүлэг– баруун тийш алхаж, зүүнийг сольж, нөгөө чиглэлд - 2 удаа.

– өндөр өвдөгтэй байрандаа өөрийгөө тойрон гүйх

Мөн ойд мөөг байдаг - энэ бол бидний ой юм– өндөр өвдгөөр хагас тойрог хэлбэрээр гүйв

2. Цэцэг, цэцэг, чи ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! –Хөвгүүд шалан дээр суугаад ээлжлэн нугалаа өргөдөг

хөлний өвдөгний хэсэгт. Охидууд хөвгүүнийг тойрон гүйж, гараа сунгана

Март-намайг, шар буурцаг, тэнгэрлэг хөх– Хөвгүүд сүүлээрээ эргэн тойрон эргэлддэг.

Охидууд хөлийн хуруугаараа төв рүү гүйж, бие биенийхээ бэлхүүсээс барина

найзууд (баглаа).

Баглаануудаа тавиад саванд хийцгээе– Охидууд хөлийнхөө үзүүр дээр эргэлдэж байна. Хөвгүүд гэдсэн дээрээ хэвтээд,

хөлөө даллаж байна.

Баба Валя та бүгдийг зах дээр зарна-Хөвгүүд босож, бүгд өвдөг сөгдөн гүйж ирэв

байрлуулах.

Найрал дуу:

Улаан тууз, ногоон зүлэг- баруун тийш алхаж, зүүн тийшээ, нөгөө чиглэлд - 2 удаа.

Шар нар, Панамын малгайтай толгой

Бид гацуур ой руу баяртайгаар алхаж байна- баруун тийш алхаж, зүүн тийшээ, нөгөө чиглэлд - 2 удаа.

Ойд мөөг байдаг - энэ бол бидний ой юм -өндөр өвдгөөр байрандаа гүйх

Алдагдал:

1 – 8 - Бид суугаад ээлжлэн зогсдог, хэрэв хүү дээшээ байвал охин доошоо бууна.

1 – 8 - өндөр гүйлттэй газруудыг сольсон

1 – 8 - Бид суугаад ээлжлэн зогсдог, хэрэв хүү дээшээ байвал охин доошоо бууна.

1 – 8 - Бид өвдгөөрөө гүйж тойрог хийсэн

3. Бид нарлаг замаар алхаж байна -тойрог хэлбэрээр жагсах

Гэхдээ бид цэвэрлэгээгээ олохгүй -тойрог хэлбэрээр жагсах

Лааз, шил, сонин, үрчийсэн хуудас -тойрог дагуу өндөр өвдөг гүйж, барьсан

Нэг жуулчин манай талбайгаар алхав - 1 мөр

Найрал дуу:

Улаан тууз, ногоон зүлэг- баруун тийш алхаж, зүүн тийшээ, нөгөө чиглэлд - 2 удаа.

Шар нар, Панамын малгайтай толгой- өндөр өвдөгтэй байрандаа өөрийгөө тойрон гүйх

Бид гацуур ой руу баяртайгаар алхаж байна- баруун тийш алхаж, зүүн тийшээ, нөгөө чиглэлд - 2 удаа.

Мөн ойд мөөг байдаг, энэ бол манай ой юм- өндөр өвдгөөр байрандаа гүйх.

Найрал дуу:

Улаан тууз, ногоон зүлэг- Хүү бага зэрэг урагш гүйж, хөлөөрөө өргөн зам дээр зогсов,

гараа тороо дээш өргөв. Хүү зогсож байна, охин доор мөлхөж байна

Шар нар, Панамын малгайтай толгой -хүү зогсож байна, охин мөлхөж байна

Бид гацуур ой руу баяртайгаар алхаж байна -Бид бүгд эцсийн байрлал руугаа жижиг гүйлтээр гүйдэг

Ойд мөөг байдаг - энэ бол бидний ой юм -зогсож, хөлдсөн, инээмсэглэсэн)

Бүжгийн хөгжим татаж авах


"Анаш" бүжиг

1. Толгойгоо бардам өргөх- бид могой шиг ар араасаа гарч, хөлөө өндөрт өргөж, гараа ардаа орхидог

нуруугаараа бид үзэгчийн дагуу танхимын урд алхаж, тойрог руу хөтлөн, мөн

Дараа нь бид 3 багана байгуулна.

Анааш Африк даяар алхав -марш

Африкийг хөл нүцгэн хөл нүцгэн алхсан.марш

Тэр чанга дуу дуулсан -марш

Тэр өөрөө зохиосон бололтой -марш

Би мэдээж Лимпопо руу хөл нүцгэн алхсан.марш

Найрал дуу:

баганууд баригдсан үед бид урагш алхдаг

суудал руу урагшаа

Би анааштай дуу дуулмаар байна -алхцгаая

Нил мөрний эрэг дээр -алхцгаая

Би анааш харахаар Африк руу явна -алхцгаая

Хэзээ нэгэн цагт би зугтах болно -алхцгаая

Гэхдээ та энэ ээжийн тухай ярьж байна уу?

бас ааваас ганц ч үг биш -хуруугаа 3 удаа сэгсэрнэ

Алдагдал:

1 – 2 -

1-8үзэх

2. Анааш үргэлж дуулж байсан -тойрог барих (жишээ нь, 3 хүнтэй 3 тойрог), удаан барих

Гараа барьж, тойрог хэлбэрээр марш

Түүний зөв байсан нь эргэлзээгүй -тойрог хэлбэрээр жагсах

Хүмүүс үргэлж дуутай, бүх зүйлтэй тохирдог.жагсцгаая

Мөн студид цомог -

Анааш цомог бичжээ -суугаад, гараа дээш өргөөд, хөл нь нарийхан зам дээр зогсов

Тэр алдартай алдартай дуучин болсон -алга таших, гараа дээш өргөх, 8 удаа

Найрал дуу:

Хэзээ нэгэн цагт би анаашыг харахаар Африк руу гүйнэ.Суудал руугаа гараа ардаа тавь

Би анааштай дуу дуулмаар байна -

Нил мөрний эрэг дээр -дахиад нэг удаа баруун тийш

Би анааш харахаар Африк руу явна -хажуугийн алхамууд ухрах

Хэзээ нэгэн цагт би зугтах болно -дахиад нэг удаа орхисон

Гэхдээ та энэ ээжийн тухай ярьж байна уу?хөлөө өргөн замаар үсэрч, гараа хажуу тийш, дараа нь нэгийг нь уруул руугаа дар

бас ааваас ганц ч үг биш -хуруугаа 3 удаа сэгсэрнэ

Хожигдсон:

1 – 2 - Баруун тийш үсэрч, хөлөө нийлүүлж, "Мотор" бариулыг 4 удаа эргүүл

1-8 – “ үзэх хөл нь ээлжлэн шалан дээр - хуруу, гараа тохойгоороо нугалж, цээжиндээ аваачна

Үүний зэрэгцээ толгой нь гарны ард харагдана

3. Бүгд түүний тухай ярьж байна -хана дагуу ээлжлэн марш, үргэлж баруун тийш эргэ

Өө, ямар агуу авьяас вэ?марш дуусгаад үзэгчтэй нүүр тулав

Тэгээд манай анааш толгойлсон -суу

Хтпарад -гараа өргөөд үсрэв

Майкл Жексонтой хамт дуулдаг -бид гараа толгойныхоо ард нэг нэгээр нь тавиад, даллаж, ташаагаа баруун тийш нь даллана

Мөн гарын үсэг өгдөг -адилхан

Тууштай бай, тэгвэл та азтай байх болно -адилхан

Найрал дуу:

Хэзээ нэгэн цагт би анаашыг харахаар Африк руу гүйнэ.байрандаа марш, гараа ардаа тавь

Би анааштай дуу дуулмаар байна -хажуу тийш нэмэлт алхам, алхам - нэмэх, баруун тийш нэг алхам,

хөлөө тавь - толгойгоо зүүн тийш нь тавь

Нил мөрний эрэг дээр -дахиад нэг удаа баруун тийш

Би анааш харахаар Африк руу явна -хажуугийн алхамууд ухрах

Хэзээ нэгэн цагт би зугтах болно -дахиад нэг удаа орхисон

Гэхдээ та энэ ээжийн тухай ярьж байна уу?хөлөө өргөн замаар үсэрч, гараа хажуу тийш, дараа нь нэгийг нь уруул руугаа дар

бас ааваас ганц ч үг биш -хуруугаа 3 удаа сэгсэрнэ

Алдагдал:

Бид хоёр могой барьж, бие биен рүүгээ алхаж, гар барьж, эрс тэс хүмүүс гараа даллана

"Цагаан толгой" бүжиг

Танилцуулахын тулд бид танхимын төв рүү нэг эгнээнд гүйдэг. Тэд босоод, даллаж, үзэгч рүү нуруугаа харуулан суув. Толгой дээр нь үсэг байдаг.

Гоцлол дуучид гартаа ABC ном барин бүжгээ эхэлдэг.

1. Би одоо бүх хүнээс хаагдсан -Тэд бие бие рүүгээ 4 алхмаар алхаж, урдуур нь барьдаг

Би цагаан толгой сурч байна -дахиад 4 алхам яв, газраа соли

Тэгээд миний ажил хэрэг болохын тулд -

Миний санаанд нэг дуу орж ирэв -нэг хөл нь өсгий дээрээ урагш, хоёр хөл нь хөлийн хуруун дээр

Энэ дууг дуулж байна -

Би цагаан толгойг санаж байна -баруун, зүүн толгой

Хэрэв та бас мэдэхийг хүсвэл -байрандаа гүйж, хөлөө өндөрт өргөх

Бид хамтдаа давтах хэрэгтэй -баруун, зүүн толгой

Одоогоор гоцлол дуучид явах гэж байна. Үсгүүд нэг нэгээр нь үсэрч (эхний нэг бүлэг, дараа нь нөгөө хэсэг гэх мэт)

Найрал дуу:

A – B – C – D – E – E – E –хамгийн түрүүнд үсэрч, гараа өргө

Хамтдаа хөгжилтэй дуулцгаая -

F – G – I – K – L – M – N –

Би зүүд шиг давтан -"Дусал" хоёр дахь нь бас бий

O – P – R – S – T – U – F -

Би өөртөө арслан шиг архирдаг -бусад нь бас "Дусал" хийдэг

Ц - Ч – Ш – Щ – Э – Ю – З -бусад бүгд үсрэв

Би цагаан толгойг санах болно. –Бүгд "Дусал" хийж байна

Алдагдал:

1-8 –

1-8

1-8

1-8

2. Яаж байж болох вэ, яаж байж болох вэ –эхний багана 4 удаа алга ташиж, үлдсэн хэсэг нь бөхийв

Та хатуу тэмдгийг мартсан байна -хоёр дахь багана 4 удаа алга ташиж, үлдсэн хэсэг нь бөхийв

Мөн зөөлөн тэмдгийн тухай -Гурав дахь багана 4 удаа алга ташиж, үлдсэн хэсэг нь бөхийв

Ерөнхийдөө энэ бол өчүүхэн зүйл биш юм! -дөрөв дэх багана 4 удаа алга ташиж, үлдсэн хэсэг нь бөхийв

Хэмнэлд ямар ч байдлаар тохирохгүй байсан -бүгд бослоо. Дээд тал руу 4 үсрэх

Хатуу тэмдэг ба зөөлөн тэмдэг -Дээд тал руу дахин 4 үсрэлт

Гэхдээ бид ерөнхийдөө үүнийг мэднэ -

хурдан "дусал" хоёр гараараа нэгэн зэрэг, хөл хамт.

Ш үсгийн дараа тэдний байр -хөл нь бага зэрэг бөхийж, гар нь цээжиндээ тохойгоор бөхийж, бид нарийн хийдэг.

хурдан "дусал" хоёр гараараа нэгэн зэрэг, хөл хамт. Эцэст нь

хэллэгүүд бүгд дахин суув, зөвхөн энэ удаад үзэгч рүү харав

Найрал дуу:

A – B – C – D – D – E – E -хамгийн түрүүнд үсэрч, гараа өргө

Хамтдаа хөгжилтэй дуулцгаая -"Дусал" дуслыг гараараа баруун тийш 2 удаа, зүүн тийш 2 удаа дуслаарай.

Үүний зэрэгцээ бид баруун, дараа нь зүүн хөлийг хөлийн хуруунд байрлуулна.

F – G – I – K - L – M – N -Эхнийх нь "Дусал" -ыг үргэлжлүүлж, хоёр дахь нь үсрэн бослоо

Би зүүд шиг давтан -"Дусал" хоёр дахь нь бас бий

O – P – R – S – T – U – F -Бүгд "Дусал" хийж байна, гурав дахь нь үсрэв

Би өөртөө арслан шиг архирдаг -бусад нь бас "Дусал" хийдэг

Ц - Ч – Ш – Щ – Э – Ю – З -бусад бүгд үсрэв

Хөгжилтэй хамт байгаарай -Бүгд "Дусал" хийж байна

Хожигдсон:

1-8 – гүехэн гүйлт, өвдөг нь өндөрт өргөгдсөн

1-8 – баруун хөлийнхөө хурууг ашиглан шалны нүхийг мушгина.

1-8 - өвдөгөө өндөрт өргөсөн гүехэн гүйлт

1-8 - баруун хөлийнхөө хурууг ашиглан шалны нүхийг мушгина.

3. Цагаан толгой мэдэхгүй хүн -Алгаараа өвдгөө цохиж, гараа баруун тийш эргүүлнэ "эхлэх

Шөнө тайван унтдаг -нөгөө чиглэлд ижил зүйл

Шөнө тайван унтахын тулд -Алгаараа өвдгөө цохиж, гараа баруун тийш эргүүлнэ

"хөдөлгүүрийг асаах"

Хүн бүр цагаан толгойн үсгийг мэддэг байх ёстой.нөгөө чиглэлд ижил зүйл

Цагаан толгой мэддэг хүн бүр -алгаа ташиж, баруун тийшээ эргэж, өвдгөө сэгсэрэв

Тэр баян, алдартай -

Бид дахин амрах болно -Тэд дахин алгаа ташиж, дахин баруун тийш эргэж, өвдгөө сэгсэрлээ

Хамтдаа давтацгаая -Тэд дахин алгаа ташиж, дахин баруун тийш эргэж, өвдгөө сэгсэрлээ

Хожигдсон:

Гоцлол дуучид гарч ирээд үсгүүдийг удирдаж эхэлдэг, үсэгнүүд дараалан, үсгүүдээс үг эсвэл өгүүлбэр зохиож, бид даллаж, алга ташиж, хөгжмөө багасгадаг.

"Цэнхэр машин" бүжиг

1. Аажмаар минутууд хол зайд хөвж -

Тэдэнтэй дахиж уулзана гэж битгий бодоорой - 3-р эгнээ хөлийн хуруунууд дээр гүйж, байрандаа тонгойж, гар

галт тэрэг дүрслэх (тойрог эргэлдэх)

Хэдийгээр бид өнгөрсөнд бага зэрэг харамсаж байна - 2-р эгнээ хөлийн хуруунууд дээр гүйж, байрандаа тонгойж, гар

галт тэрэг дүрслэх (тойрог эргэлдэх)

Шилдэг нь мэдээж ирэхгүй байна - 4-р мөр хөлийн хуруунууд дээр гүйж, байрандаа тонгойж, гар

галт тэрэг дүрслэх (тойрог эргэлдэх)

Найрал дуу:

Тэр шууд тэнгэрт байрладаг - 4 дахин ижил зүйл

Хүн бүр, бүгд хамгийн сайн зүйлд итгэдэг -

Хөрш рүүгээ эргэв (хос үүсгэсэн)

2. Магадгүй бид хэн нэгнийг дэмий л гомдоосон байх -Бид гараараа гурван нүдтэй зогсож байна (уйлах)

Хуанли энэ хуудсыг хаах болно -эхлээд нэг гараа завь руу хийж, дараа нь хоёр дахь гараа хийнэ

гар чинь дээр (завь)

Найзууд аа, бид шинэ адал явдал руу яарч байна -эргэлдэж, үсрэх

Хөөе, жолоочоо хурдлуулаарай -завин дээр үсрэх

Үзэгч рүү харсан байрандаа зогсов

Найрал дуу:

үсрэлтээс баруун хөлөө өсгий дээрээ тавиад,

баруун гар нь тохойноосоо бөхийлгөдөг; үсрэлтийг эхлүүлсэн

зүүн хөл нь өсгий дээр, зүүн гар нь тохойноосоо бөхийлгөдөг;

баруун болон зүүн хөл дээрээ давтана

4 дахин ижил зүйл

бөхийж, өвдгөө алгадаж, хоёр гараа нугалав

тохой, алгаа үзэгчдэд үзүүлсэн, 4 удаа

Цэнхэр тэрэг эргэлдэж, эргэлдэж байна -гараа хажуу тийш нь тойрон алхаарай

Тэд хосоороо жагсаж, ар араасаа босч, хоёр дахь гар нь эхний хүүхдийн мөрөн дээр (галт тэрэг)

3. Цэнхэр тэрэг гүйж, ганхаж байна -Бид хөлийнхөө хуруун дээр том тойрог хэлбэрээр хосоороо гүйдэг, эхнийх нь гар

ээрэх

Хурдан галт тэрэг хурдалж байна- Бид гүйж байна

За, яагаад энэ өдөр дуусч байна вэ?гүйцгээе

Бүтэн жилийн турш үргэлжлүүлээрэй -гүйцгээе

Найрал дуу:

Урт аялал нь сайхан ангижрал мэт тархдаг -үсрэлтээс баруун хөлөө өсгий дээрээ тавиад,

баруун гар нь тохойноосоо бөхийлгөдөг; үсрэлтийг эхлүүлсэн

зүүн хөл нь өсгий дээр, зүүн гар нь тохойноосоо бөхийлгөдөг;

баруун болон зүүн хөл дээрээ давтана

Тэр шууд тэнгэрт байрладаг - 4 дахин ижил зүйл

Хүн бүр хамгийн сайн зүйлд итгэдэг -бөхийж, өвдгөө алгадаж, хоёр гараа нугалав

тохой, алгаа үзэгчдэд үзүүлсэн, 4 удаа

Цэнхэр тэрэг эргэлдэж, эргэлдэж байна -гараа хажуу тийш нь тойрон алхаарай

Найрал дуу:

Урт аялал нь сайхан ангижрал мэт тархдаг -алга таших, гараа дээш өргөх, хөл нийлүүлэх

Тэр шууд тэнгэрт байрладаг -алга таших

Хүн бүр хамгийн сайн зүйлд итгэдэг -

Цэнхэр тэрэг эргэлдэж, эргэлдэж байна -гүн суугаад гар "галтгадаг"

Алдагдал:

Бид бүгдээрээ нэг дор гараад, бага зэрэг тонгойж, гараа "галтгаж", бид бүгд гараа даллав.


Смешарики - халаалт

5-6 насны бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан бүжгийн бие халаалт

Танилцуулахаар тэд суудал руугаа гүйн гарч ирэн ширээний ард суув.

1. Шар тойрог хөвж, тэнгэрт хөвж байна- гараа доош, толгойгоо баруун, зүүн тийш
Тэнгэрт хөвж, хөвж байна- толгой баруун зүүн тийшээ үргэлжлүүлнэ
Мөн энэ нь эргэн тойрон дахь бүх хүмүүст гэрэлтдэг- толгой нь баруун, зүүн тийшээ үргэлжилдэг
Тэгээд шөнөжингөө тэнгэрээс– бөхөлзөж, гараа цээжиндээ нааж, өсч томроод, гараа дээшээ буудлаа

баруун, дээш зүүн (мэндчилгээ)

Хүйтэн сар харж байна

зүүн дээш (мэндчилгээ)
Тэр ч бас дугуй - бөхийж, гараа цээжиндээ нааж, өсч томроод, гараа баруун тийшээ буудаж,

зүүн дээш (мэндчилгээ)
Тэр ч бас дугуй - бөхийж, гараа цээжиндээ нааж, өсч томроод, гараа баруун тийшээ буудаж,

зүүн дээш (мэндчилгээ)

Бөөрөнхий зараа ой дундуур гүйж, гүйж байнаБид суугаад, гар маань галт тэрэг шиг эргэлдэж, бид өсдөг
Гүйж, дуулдаг - бид суугаад, гар маань галт тэрэг шиг эргэлдэж, бид өсдөг
Тэр өөрөө тойрог шиг харагдаж байна - бид суугаад, гар маань галт тэрэг шиг эргэлдэж, бид өсдөг
Түүний дугуй нуруун дээрхажуу тийшээ бөхийж, гар нь баруун тийшээ "Чебурашка чих" шиг тохойгоороо нугалав

Нэг том алим - зүүн тийш, өссөн
Мөн энэ нь дугуй юмбаруун хазайлт, өссөн
Мөн энэ нь дугуй юм – зүүн тийш хазайж, шулуун өсөв

Найрал дуу:

Дугуй гариг ​​дээр
Дугуй салхи нисдэг -
Үүл дугуйлан эргэлдэж байна
Дугуй гариг ​​дээр - хөлийн хуруугаа тойрог хэлбэрээр эргүүлж, агаарт гараа тойрог зур
Дэлхий дээр хүн бүрт зориулсан газар байдаг
Хэдийгээр жижиг ч гэсэн

2. Дугуй муур сууж, дээвэр дээр сууна- үсэрч, гараа туузан дээр тавь
Суугаад дуулдагүсэрч байна
Дуулж, гэдэс дотрыг нь цохинодээшээ үсрэх, аажуухан бол нийт 8 ширхэг, цохилт тус бүрт 16 ширхэг.
Муурны нүд шатаж байна - баруун, дараа нь зүүн гараа хажуу тийш нь нээ
Шар гэрэл мэт шатаж байна- толгой дээгүүр гараа алгадах
Мөн тэд дугуй хэлбэртэй байдагтолгой дээр гараа алгадах
Мөн тэд дугуй хэлбэртэй байдагтолгой дээгүүр гараа алгадах

Тэгээд би зогсоод дуу дуулдаг -
Одоо би өөрийнхөө тухай ямар нэг зүйлийг сурч байнабас нөгөө чиглэлд
Тэгээд бүх зүйл надад санагдаж байнаБаруун тийш хазайж, томор
Мөн муур, зараа, тэр ч байтугай би - Зүүн тийш хазайж, өсөх
Том дугуй гэр бүл - бөхийж, өсөх хэвээр байна
Ийм дугуй гэр бүл - хазайж, өссөн хэвээр байна

Найрал дуу:

Дугуй гариг ​​дээрТом тойрог дээр хөлийн үзүүр дээр гүйж,

Хөвгүүдийн гар нь "онгоц" (шулуун гараа хажуу тийш) эсвэл охидын "эрвээхэй" юм.
Дугуй салхи нисдэг - бид дугуйлан гүйж байна
Үүл дугуйлан эргэлдэж байнабид дугуйлан гүйж байна
Дугуй гариг ​​дээрбид дугуйлан гүйж байна
Дэлхий дээр хүн бүрт зориулсан газар байдаг - бид дугуйлан гүйж байна
Хэдийгээр жижиг ч гэсэнэгнээнд байрандаа орсон

Алдаж байна...

Хүүхдүүд хүссэнээрээ бүжиглэдэг - импровизаци

Найрал дуу:

Дугуй гариг ​​дээр
Дугуй салхи нисдэг - бид мод шиг дүр эсгэн зогсож, савлуул
Үүл дугуйлан эргэлдэж байнабиеийн эргэлттэй хавар, туузан дээр гараа 4 удаа
Дугуй гариг ​​дээр - хөлийн хуруугаа тойрог хэлбэрээр эргүүлж, агаарт гараа тойрог зур
Дэлхий дээр хүн бүрт зориулсан газар байдаг - бид мод шиг дүр эсгэж зогсож, дүүжлэв
Хэдийгээр жижиг ч гэсэн- биеийн эргэлттэй пүрш, гараа бүсэндээ 4 удаа

Алдагдал:Тэд эхэн үеийнх шигээ, ширээнийхээ ард суугаад, гараа урд нь атируулж,

Гузял Назырова
4-7 насны хүүхдэд зориулсан "Хэмнэл ба бүжиг" нэмэлт боловсролын хөтөлбөр

Тайлбар тэмдэглэл.

Хөтөлбөр« Хэмнэл ба бүжиг дэглэлт» Учир нь хүүхдүүд 4-7 нас нь хүүхдийн урлаг, дотоод эрх чөлөөг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэхэд чиглэгддэг хөгжмийн болон хэмнэлтэймөн бүжгийн хөдөлгөөнүүд.

Үүнийг бий болгох шалтгаанууд хөтөлбөрүүдсонирхол өндөр байсан хүүхдүүдбүжиглэх үйл ажиллагаа, үйл явцад хүүхэд бүрийн бүтээлч чадавхийг илчлэх боломж нэмэлт бүжгийн ангиуд, түүнчлэн эцэг эхийн хүсэлт.

Хамааралтай байдал хөтөлбөр юмбүжгийн сургалтыг хүүхэд бүрийн хувь хүний ​​болон сэтгэцийн физиологийн онцлогийг харгалзан үздэг; Бүжиг нь хүүхдийн хувийн шинж чанар, түүний сэтгэл хөдлөлийн-дурын хүрээний танин мэдэхүйн үндсэн үйл явцыг хөгжүүлэх арга зам гэж үздэг.

Зорилтот хөтөлбөрүүд: уран сайхны хөгжил, дотоод эрх чөлөө, хүүхдийн бүтээлч чадавхийг арга хэрэгслээр нээх хөгжмийн болон хэмнэлтэймөн бүжгийн хөдөлгөөнүүд.

Даалгаврууд:

1. Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх төсөөлөл ба уран зөгнөл;

Бүжигт сэтгэл хөдлөлийн хүрээ, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Импровиз хийх чадварыг хөгжүүлэх;

Ёс суртахуун, харилцааны чанарыг хөгжүүлэх, хөдөлж байхдаа бүлэгт биеэ авч явах чадвар, эелдэг байдал, харилцан хүндэтгэлтэй байх;

Хөдөлгөөний ур чадвар, хөдөлгөөний зохицуулалт, орон зайд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;

Уян хатан байдал, уян хатан байдал, уян хатан байдлыг хөгжүүлэх;

Зөв байрлал, сайхан алхалтыг бий болгох;

Хөгжмийн хүрээгээ тэлэх;

Хүүхдэд бүжгийн төрөл, хэв маягийн талаар мэдлэг олгох;

Моторын туршлагыг баяжуулах олон янзбүжгийн хөдөлгөөний төрлүүд.

2.Хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэхийн тулд:

Хөгжим сонсох, ойлгох чадвар;

Хөгжмийн бүтээлийн шинж чанарын дагуу хөгжим рүү шилжих чадвар;

Мэдрэмжийг хөгжүүлэх хэмнэл;

Бүжгийн төрөл, хэв маягийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

3.Хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх зорилгоор:

Бүжгийн хөдөлгөөнийг үнэн зөв гүйцэтгэх чадвар;

Бүлэг дотор синхрон, илэрхийлэлтэй ажиллах;

Сансар огторгуйд жолоодох чадвар;

Бүжгийн хэв маягийг бие даан, өдөөлтгүйгээр санаж, гүйцэтгэх чадвар.

4.Ёс суртахуун, харилцааны чанарыг хөгжүүлэх талаар:

Хосоороо биеэ авч явах чадвар (урих, үдэх, гараа өгөх, мэндлэх, бөхийлгөх);

Бусад хүмүүсийг өрөвдөх, өрөвдөх чадвар.

5.сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх: ойлголт, сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамж, хүсэл зориг гэх мэт.

Оношлогоо.

Энэ хөтөлбөрийн даалгавруудыг эзэмших оношлогооны шалгуурыг эмхэтгэсэн.

Оношлогооны хэрэгсэл: сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ажиглалт, дасгал, хичээлийн даалгавар

1. Бүлэг - бүхэл бүтэн бүжгийн хамтлагтай хичээллэдэг.

2. Дэд бүлэг - ангиуд нь ялгаатай арга барилыг ашиглан бүлгээрээ явагддаг.

3. Хувь хүн - нас, хувийн шинж чанарыг харгалзан хичээлийг явуулдаг.

Хичээлийн хэлбэрүүд:

Уламжлалт үйл ажиллагаа

Хосолсон хичээл

Практик хичээл

Бэлтгэл

Нээлттэй хичээл

Концерт.

Боловсролын болон сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

Учир нь 5-6 насны хүүхдүүд

9-11-р сар

"Үсрэх"

"Гулдъя"

"Пиноккио би бол Малвина"

Дасгал хийх

"Катерпиллар"

Дасгал хийх

"Stompers" r. n. м.

"Битгий хоцор"

"Гуравдугаар сар"

Гар дасгалууд

"Харайгчид"

"Аварга ба одойнууд"

Хуруу

гимнастик

Хариулж сур

хөгжмийн эхлэл ба төгсгөл.

Хөгжмийн өөр өөр шинж чанарыг хөдөлгөөнөөр дамжуулах.

Сансар огторгуйд жолоодож сур, хариу үйлдэл хий

хөгжмийн хэсгүүдийг өөрчлөх.

-ын дагуу хөдөлгөөнийг эхлүүлэх, дуусгах

хөгжмийн эхлэл ба төгсгөл.

Сурах хүүхдүүд тодорхой

зогсоо

хөгжмийн төгсгөл

Гарны уян хатан байдал, уян хатан байдлыг хөгжүүлж, хөгжимд онцлон анхаар

Ажлын 2 хэсгээс бүрдсэн хэлбэрийн дагуу хөдөлгөөнийг бие даан өөрчлөх.

Хөдөлгөөнт хөгжмийн дүрийг дамжуулах. Бүжгийн этюд "Дэгдээхэйнүүд"Хөгжмийн хувьд

хэмнэлтэй

найрлага “Дасгал

намрын навч"

Бүжгийн зохиол “Намрын

Бүжгийн этюд

"Бөмбөлөг"

Бүжгийн этюд

"Муур, хулгана"

Бүжгийн этюд "Дэггүй хүмүүс"

Бүжгийн найруулга "Дэггүй мэлхий"Хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөнийг хөгжимтэй зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх. Хөдөлгөөний зохицуулалт, мэдрэлийн үйл явцын хөдөлгөөн, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Ур чадварыг хөгжүүлэх

чиглүүлэх, дахин бүтээх.

Хөгжлийг дэмжих

хөдөлгөөний илэрхийлэл, уран сэтгэмж, мэдрэмж хэмнэл, импровиз хийх чадвар.

Анхаарал, хариу урвалын хурдыг хөгжүүлэх;

хөдөлгөөний нарийвчлал, уян хатан байдал, түүнчлэн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх

нүүрний хувирал дахь сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэл.

Үсрэлт дээр эргэлдэж, санах ой, анхаарлыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөнийг хөгжимтэй хослуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Хөдөлгөөний зохицуулалт, нарийвчлал, уян хатан байдал, санах ой, анхаарлыг хөгжүүлэх.

12-2-р сар

Хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх Бүжгийн бүтээлч байдал

"Хавар"

"Үсэрч гүйцгээе"

"Гуравдугаар сар"

Гар дасгалууд

Дасгал хийх "Бөмбөлөг" (Чайковскийн хөгжим)

Үсрэх алхам (Ломовойн хөгжим)

"Хөгжилтэй хөл"

"сонгож байна", гэх мэт.

Хөгжмийн бүтээлийн шинж чанар, хэлбэрийн өөрчлөлтийг хөдөлгөөнөөр мэдэрч, дамжуулах (2 хэсэгтэй маягт)

Сансар огторгуйд бие даан шилжих.

Хөгжмийн эхлэл ба төгсгөлөөр хөдөлгөөнийг эхлүүлж, дуусга.

Сансар огторгуйд чөлөөтэй хөдөлж, өөр өөр байрлалаас дахин зохион байгуул (тойрог, тараагдсан гэх мэт)

Гарны уян хатан байдал, уян хатан байдлыг хөгжүүлж, хөгжим дэх өргөлтийг тэмдэглэ.

Хөгжмийн өөрчлөлтийн өөрчлөлтийн дагуу хөдөлгөөнийг өөрчлөх

Бүжгийн хөдөлгөөн хийх дасгал хийх.

Хөгжмийн дүрийг хөдөлгөөнөөр дамжуулах

Хөгжмийн эхлэл ба төгсгөлөөр хөдөлгөөнийг эхлүүлж, дуусга. Бүжиглэх

найрлага "Хүүхэлдэй"

Бүжиглэх

"Дэггүй

бяцхан мэлхий"

Бүжгийн этюд

"Гуравдугаар сар"

Бүжиглэх

"Далай" зохиол

санаа зовж байна." Хөдөлгөөний илэрхийлэлийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах, уран сэтгэмж, мэдрэмж хэмнэл.

Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх,

Хөгжмийн хөдөлгөөнд өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгцээ; бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх уран зөгнөл ба уран зөгнөл. Шороон дээр газар дээр нь эргэлдэх ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалт, нарийвчлал, уян хатан байдал, санах ой, анхаарал, импровиз хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Зөв байрлал, сайхан алхалт, хөдөлгөөний сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлийг бий болгох.

Олж авсан ур чадвараа нэгтгэх, хөгжмийн дагуу хөдөлгөөн хийх чадварыг хөгжүүлэх, моторт туршлагыг баяжуулах янз бүрийн төрлийн хөдөлгөөн.

Хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх Бүжгийн бүтээлч байдал

Хаврын алхаж, гүй

Гар дасгал "Би чамайг урихыг зөвшөөрнө үү"

"Яваад буцаж ир"

"Гуравдугаар сар"

"Хэн илүү үсрэх вэ" "Гүйцгээе"

"Тайван алхам"

Гар, хөлний хөдөлгөөний тодорхой байдал, зохицуулалтыг хөгжүүлэх. Хоёр хэсгээс бүрдсэн хэлбэрийг ялга

Гарын уян хатан байдал, уян хатан байдлыг хөгжүүлж, хөгжимд өргөлтийг тэмдэглэ. Хөнгөн, хөдөлгөөнт хөгжим мэдрэх, хэмнэлээр алга таших.

Сурах хүүхдүүдхөгжмийн дагуу нэг төрлийн хөдөлгөөнөөс нөгөөд шилжих.

Танилцуулгын дараа хөдөлж эхлэх боломжтой.

Хөгжимтэй хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Гарын хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх

дадлага хийх

бүжгийн хөдөлгөөнүүд. Бүжгийн этюд "Ээждээ өгөх бэлэг"

Бүжгийн этюд "Эрвээхэй"

Бүжгийн этюд

"Гайхалтай

өөрчлөлтүүд"

Бүжгийн этюд "Улбар шар зун."

Бүжгийн этюд

"Дусал"

Хөгжмийн хувьд

хэмнэлтэй

найрлага

"Цэцэгтэй дасгалууд"

Бүжгийн этюд "Борооны дараа"

Бүжиглэх

"Вальс" зохиол

цэцэг" Илэрхий хөдөлгөөн, мэдрэмжийг хөгжүүлэх хэмнэл, импровиз хийх чадвар. Сэтгэл хөдлөлийн хүрээг хөгжүүлэх, нүүрний хувирал дахь сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх.

Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх; моторын туршлагыг баяжуулах янз бүрийн төрлийн хөдөлгөөн, бүжгийн хөдөлгөөний онцлог төрлийг дамжуулах.

Хөгжмийг мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх, өөрөөр хэлбэл түүний сэтгэлийн байдал, зан чанарыг мэдрэх, агуулгыг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх; хөгжмийн санах ой, анхаарал хөгжүүлэх; хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх, уян хатан байдал, зөөлөн байдал,

Бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, хөгжмийн хөдөлгөөнд өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгцээ; бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх төсөөлөл ба уран зөгнөл.

Хөгжим, ур чадварыг хөгжүүлэх

хөдөлгөөнийг хөгжимтэй зохицуулах.

Нарийвчлалын хөгжлийг дэмжих

хөдөлгөөн, зөөлөн байдал, хөдөлгөөний гөлгөр байдал.

Зохицуулалтын хөгжлийг дэмжих

хөдөлгөөн, сэтгэцийн хөдөлгөөн

үйл явц, анхаарал, санах ой.

Удирдах, дахин бүтээх чадварыг сурталчлах.

Та бас сонирхож магадгүй:

аяндаа зулбалт аяндаа зулбах
Зулбах, эсвэл аяндаа үр хөндөлт гэж нэрлэгддэг эмгэг нь эмгэгийн тасалдал юм ...
Сүйт бүсгүйд зориулсан тансаг хуримын будалт: гэрэл зураг, санаа, чиг хандлага Загварын чиг хандлага, санаанууд
Эмэгтэй хүн бүр өөр өөрийн гэсэн өвөрмөц, үзэсгэлэнтэй, нүдний өнгө бүр өөрийн гэсэн сэтгэл татам байдаг....
Италийн цүнхний брэндүүд: хамгийн шилдэг нь
string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10)...
Хагас сар уяач руу харав, Тэнгэрлэг биш, харин газрынхыг минь оёж өгөөч ээ, ганган юмаа...
Шөнө яагаад хумсаа тайрч болохгүй гэж?
Сарны хуанли нь ихэнх гоо сайхны процедур, тухайлбал үс засах,...