Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Бэлтгэл бүлэгт ид шидийн цэцэг, 3D appliques дээр хичээлийн тэмдэглэл. Бэлтгэл бүлгийн хэрэглээний зангилааны талаархи тэмдэглэл

Хураангуй сэдэв: "Дэгээнүүд ирлээ"
Бэлтгэл сургуулийн бүлэгт өргөдөл гаргах


Зорилтот:

Хүүхдүүдэд шувуудын тухай санаагаа уран сайхны хэлбэрээр хэрэгжүүлэхийг заа.
Шувуудыг дүрслэх цаасан хуванцар техникийг сайжруулж, шувууны өдний онцлогийг илэрхийлэхийг хичээ.
Хүүхдэд диаграмм, үйл ажиллагааны газрын зурагтай ажиллахыг заа.
Материалын онцлогийг мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх, хагас эзэлхүүний найрлагыг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх.
Харилцааны ур чадвараа хөгжүүлж, үйлдлээ зохицуулж, бусдыг сонсож, тусламж үзүүлж, биеэ барь.
Байгальд анхаарал халамж тавих, бусдад эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: зураг үзэх, нүүдлийн шувууд ирэх тухай ярих, дэгээ зурах, "Шувууд" дидактик тоглоом, "шувууд" сэтгэлзүйн гимнастик.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна:дэгээ, нүүдлийн шувууд, сэвсгэр, хар, саарал, цаас, давхарга, үдэгч, тэгш хэм.

Үгийн санг баяжуулах: далавч, бие, преро, чавга.

Материал ба тоног төхөөрөмж: сонин, хар өнгийн цаас, үдэгч, суурийн картон, мультимедиа проектор, “Шувууны дуу хоолой” хөгжмийн бичлэг, бүжгийн аялгуу.

Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд хичээлдээ бэлдэж байна, багш самбар дээр дэгээний дүрсийг хавсаргав;
IN.:
- Залуус аа, өнөөдөр цэцэрлэгт хачирхалтай зүйл тохиолдсон. Би ажилдаа явахдаа энэ шувууг харсан
- Юу гэж нэрлэдэг вэ? Та дэгээ сайн эсвэл муу санагддаг гэж бодож байна уу? Та түүнд тусламж хэрэгтэй байгааг ямар шинж тэмдгээр тодорхойлсон бэ? Би түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд хэрхэн туслахаа тайлбарладаг (тэжээх, байшин барих). Багш хүүхдүүдийн анзааралгүй "данделионы нүүрний хувирлыг өөрчилдөг."

А: Сайн байна! Та дэгээнд хэрхэн туслахыг маш сайн мэддэг бөгөөд ингэснээр түүний сэтгэл санаа өөрчлөгдөх болно. Хараач, тэр инээмсэглэж байна.
А: Чамд юу тохиолдсон бэ?
Рүүк: -Би гэр бүлийнхэнтэйгээ нисэж байгаад араас нь унасан. Тэрээр цэцэрлэгийн хашаан дээр суугаад гунигтай болж эхлэв. Хүмүүс хажуугаар өнгөрч, Т, намайг дагуулан цэцэрлэгт хүргэж өгөх хүртэл хэн ч намайг анзаарсангүй. Тэр хэлэв
- "Би чамайг цэцэрлэгт хүргэж өгье, хүүхдүүд чамд тусална."
"Ингээд л би цэцэрлэгт орсон."

В .: Залуус аа, би та нарт дэгээний талаар олон сонирхолтой зүйлийг хэлмээр байна. Сонсохыг хүсч байна уу?
Нутгийн хойд хэсгийн дэгээ нь нүүдлийн шувууд байдаг бол өмнөд хэсэгт нь суурин шувууд байдаг.
Тэд том колони дахь модонд үүрээ засдаг. Хүн ам ихтэй газар нутгийн өвөлждөг нийтлэг шувуу. Нээлттэй ландшафтын оршин суугч. Хуучин замын ойролцоох суурин газруудад олон жилийн турш ашиглагдаж байсан олон арван үүрээс бүрдсэн колонийн суурингууд модноос ихэвчлэн олддог. Бүхий л идэштэн. Хавар дэгээ маш эрт ирдэг бөгөөд талбай дээр цастай хэвээр байна. Төрөл бүрийн амьдрах орчинд ирэх хугацаа нь 2-р сараас 4-р сар хүртэл байдаг. Үүр нь хуурай өвсөөр доторлогоотой хуурай мөчрүүд, заримдаа ноосны үлдэгдэл, нимгэн мөчрүүдээр баригдсан бөгөөд янз бүрийн хог хаягдлыг ашигладаг. Үүрлэх колони нь маш удаан хугацаанд, бүр хэдэн арван жилийн турш оршин байдаг.
Дэгээ нь хэмжээ, гадаад төрхөөрөө хэрээтэй төстэй тул олон хүмүүс тэднийг төөрөлдүүлдэг. Гэхдээ дэгээ нь тодорхой онцлог шинж чанартай байдаг - насанд хүрсэн шувуудын хушууны эргэн тойронд өдгүй нүцгэн арьсны цагираг байдаг бөгөөд үүнээс гадна дэгээ нь "нарийхан" байдаг.
Дэгээний өнгө нь металл гялбаатай цэвэр хар, биеийн жин 350-490 гр.

Рок дасгал
Дэгээ гамак дотор эргэлдэж байв ( хажуу тийш нугалах).
Галуу - голын давалгаанд ( урагш хойш нугалах).
Тагтаа өнгөрч өнгөрөв ( савласан гар)
Тэгээд мөчир дээр суув ( суулт).
мөчир найгаж байна ( савласан гар)
Энэ нь сайн ажиллаж байна.
Залуус аа, би та нарт манай өдтэй найзууддаа ямар нэгэн зүйл хийхийг санал болгож байна.

Үйлдвэрлэлийн дараалал:
Бид сонин, өнгөт цааснаас шувуу хийх болно.
Дөрвөн хуудас аваад тус бүрийг дөрөв болгон нугалав.
Тэдгээрийг бие биенийхээ дээр тавь.
Бүх давхаргыг үдэгчээр цоолж холбоно.
Цаасны хавчаарыг хөндлөн байрлуулж, хүч чадлыг нь дахин цохино.
Далавч шиг харагдахын тулд зууван хайчилж ав.
Тогтмол давтамжтайгаар ойролцоогоор 10 мм гүн зүсэлт хийнэ.
Дээд талын нимгэн давхаргыг дээшлүүлнэ.
Төвийг тойруулан хуруугаараа шахаж ав.
Дараагийн давхаргыг дээш өргөж, хуруугаараа шах.
Бүх давхаргыг нэг нэгээр нь өргө. Та нэг удаад 2-3 давхаргыг өргөж болно.
Үр дүн нь үзэсгэлэнтэй өдтэй гайхамшигтай далавч байв.
Шувууны биеийг хийхийн тулд 3.5-4 см, 8-12 см хэмжээтэй хар цаасан туузыг авч, хагасаар нугалав. Дусал хийхийн тулд илүүдлийг нь таслана. Дараа нь задлаад мөчир дээр наа. Бид тэгш өнцөгтийн толгойг таслах болно. Толгой нь дугуй хэлбэртэй болно. Сониноос хошуугаа хайчилж авцгаая.
Хичээлийн хураангуй. Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.

Гарчиг: "Рокууд ирлээ" бэлтгэл бүлгийн аппликейшн хичээлийн хураангуй.
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД, өргөдөл, Бэлтгэл бүлэг

Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU "32-р цэцэрлэг"
Байршил: Троицк хот, Челябинск муж

Зорилго: сонирхолтой сансрын найрлагыг бүтээж, сансарт хийсэн аяллынхаа түүхийг гарга.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  • хүүхдийн сансрын талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах;
  • орон зайн найрлагыг бий болгох сонирхлыг бий болгох;
  • applique техникийг сайжруулах: үзэсгэлэнтэй дүрсийг авахын тулд дүрс (тэгш хэмтэй), тууз, зүссэн аппликешнүүдийг бие даан сонгож, нэгтгэх;
  • Хүүхдүүдийн эзэмшсэн ур чадвар, чадварыг нэгтгэж, тэдгээрийг бүтээлчээр хэрэгжүүлэх боломжийг олгох.
  • хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;
  • пуужинг бусад элементүүдээр (цонх, цорго, далавч) нөхөх
  • ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав.
  • ажлаа төлөвлөх, төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;
  • төсөөлөл, найрлагын шийдлийг хөгжүүлэх, цаасан дээр нарийн ширийн зүйлийг эвтэйхэн байрлуулах, ажлын танил арга барилыг шинэ бүтээлч нөхцөл байдалд шилжүүлэх чадвар;
  • Зохиол зохиохдоо хүүхдийн сонирхол, төсөөллийг хөгжүүлэх, даалгавраа биелүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

  • сансрын тухай зураг, ном үзэх;
  • шүлэг сурах;
  • "Сансрын технологи" загварчлалын хичээл;
  • "Гүн орон зайд" зургийн хичээл;
  • "Сансар огторгуйн нууцлаг ертөнц" танилцуулгыг үзэж байна.

Тайлбар толь бичгийн ажил: сансар огторгуй, сансрын нисгэгч, скафандр, пуужин, иллюминатор.

Материал, багаж хэрэгсэл: хайрцагт хайч, цавуу - харандаа, тосны даавуу, салфетка, энгийн харандаа, хар, хар хөх эсвэл нил ягаан өнгийн картон, өнгөт цаас, хаягдал сагс, технологийн газрын зураг, хайчаар ажиллах аюулгүй байдлын заавар; соронз, соронзон самбар.

Тоног төхөөрөмж: зөөврийн компьютер, дэлгэц, проектор, танилцуулга бүхий флаш карт, тайван хөгжим бичих, чанга яригч

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. Сэтгэл хөдлөлийн байдал

II. Танилцуулга яриа

Багш: Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бидэнд зочид ирсэн тул тэдэнтэй мэндчилье.

Хүүхдүүд багш нартай мэндчилж байна.

– Одоо бид хичээлдээ шилжиж, би чамаас асуумаар байна: Та аялах дуртай юу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

– Таныг аялах дуртайг ойлгосон тул шидэт дэлгэцийн тусламжтайгаар ер бусын аялалд гарахыг урьж байна.

Слайд 1

Хүүхдүүд танилцуулгын 1-р слайдыг хараад, аялал нь сансар огторгуйд байх болно гэсэн таамаглал дэвшүүлдэг.

– Залуус аа, 2011 оныг манай улсад сансрын нисгэгчдийн жил болгон зарласан нь 50 жилийн өмнө хүн сансарт анх удаа ниссэн билээ.

Слайд 2

– Манай дэлхий агаарын бүрхүүлтэйгээ хамт хязгааргүй том орон зайгаар хүрээлэгдсэн байдаг. Энэ бол орон зай. Энэ нь тэнгэрийн биетүүдийг агуулдаг: Нар, од, гариг, сар. Олон зууны турш сансар огторгуйд нууц, нууцлаг зүйлсээр татагдаж ирсэн. Сансар огторгуйн талаар хүн төрөлхтөн өөрөөсөө хариултгүй олон асуулт асуусан. Хүмүүс нууц сансар огторгуйг ойлгохыг хичээж, аажмаар түүний талаархи мэдлэгийг хуримтлуулж байв. Алс холын гаригууд руу аялахын тулд хүмүүс сансрын хөлөг барьж сурсан. Одоо та хэдхэн секундын дотор тэнгэрт өндөрт хөөрөх сансрын пуужин хэрхэн хөөрч байгааг харах болно. Өнөөдөр бид өөрсдийгөө сансрын нисгэгчид гэж төсөөлөх болно. Та бэлэн үү?

- Анхаар! Пуужин бэлэн боллоо. Бүгд хөөргөхөд бэлэн байна. Би тоолж эхэлдэг: 5,4,3,2,1, эхлэх...

– Манай пуужин шаардлагатай өндөрт гарсан, одоо түүний сүүлчийн шат нь салж, сансрын хөлөг өөрөө нисэх болно. Энэ нь дэлхийн хиймэл дагуул болж хувирдаг.

Багш: Залуус аа, бидэнд цонхоор харж, сансар огторгуйг харах онцгой боломж байна.

– Сансрын нисэгчид, болгоомжтой байгаарай, бид сансрын биет, биетүүдийг хянаж байна. Та юу харж байна вэ? хүүхдүүдийн хариулт- Маш үзэсгэлэнтэй, ер бусын.

III. Дээжийн шинжилгээ

Багш: Залуус аа, сансрын нисгэгчдийн жилийг тохиолдуулан би та бүхнийг саяхан харсан бүхнээ дурсамж болгон үлдээж, сансарын аялалаас буцаж ирэхдээ найз нөхөддөө хэлэхийг урьж байна. Та бүхэнд сансар огторгуйг олж мэдэх боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь таны ажил маш олон янз байх ёстой гэсэн үг юм. Сансрын нисэгчид үргэлж нарийн зааварчилгаатай байдаг тул шидэт дэлгэц таныг тэдэнтэй танилцахыг урьж байна. (Тэдний дээж, технологийн зураглалыг шалгах).

хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;

хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээний талаар:

- пуужинг бусад элементүүдээр (нүх, цорго, далавч) нөхөх;

- Дэлхий гаригийн гадаргуугийн бүтэцтэй дүрсийг зүсэх аппликейшны техникийг эргэн санах;

– ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав;

гал ба дөлийн бүтэцтэй дүрсийг зүсэх аппликешны техникийг ашиглах;

- бэлэн бараан өнгийн суурь дээр эд ангиудыг байрлуулах дараалал:

Слайд 20
Слайд 22 Слайд 23
Слайд 24

хэсгүүдийг суурь дээр болгоомжтой наах дүрмийг давт. Тосны даавуу, салфетка хэрэглэх.

IV. Бие даасан үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд ширээний ард сууж, ажлын байраа шалгаж, ажлаа хийж эхэлдэг: тэд пуужин, од, гариг, мөн сансрын найрлагыг нэмэлт чимэглэлд зориулж цаас сонгодог.

  • хагас нугалсан цааснаас өөрөө зурсан тойм дагуу сансрын пуужинг хайчилж ав;
  • пуужинг бусад элементүүдээр (цонх, цорго, далавч) нөхөх
  • ижил хэсгүүдийг (од, сүүлт од) авахын тулд туузыг хэд хэдэн удаа нугалав.

Ажлын бүх үйл явц тайван хөгжим дагалддаг.

V. Биеийн тамирын хичээлийн мөч.

Биеийн тамирын дасгалыг тайван хөгжмийн дагалддаг, хүүхдүүд дэлгэцэн дээр юу болж байгааг харж, шаардлагатай дасгалуудыг хийдэг.

Дараа нь зааврын карт дэлгэц дээр дахин гарч ирэх бөгөөд хүүхдүүд үргэлжлүүлэн ажиллана.

Ажлын явцад багш ажил хийх алгоритмд (диаграмм) анхаарлаа хандуулж, хүүхдүүд дуусгахад хэцүү байвал тэргүүлэх асуултуудыг асууна.

- Пуужин ямар хэлбэртэй байж болох вэ гэж та бодож байна уу? одод?
– Цоорхойг хаана бэхлэх ёстой вэ? цорго?
– Гариг бүтээхэд юу ашиглаж болох вэ? ...

Багш нь ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээ, хүүхдийн биеийн байдлыг анхаарч үздэг.

Хүүхдүүд ажлынхаа төгсгөлд зохиолоо соронзон самбар дээр байрлуулж, ажлын байраа цэвэрлэж, сансрын сэтгэгдлийнхээ талаар ярилцдаг.

Багш: Орон зай гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Тэнгэрийн биетүүдийн төгсгөлгүй ертөнц, бид үүнийг орчлон эсвэл орон зай гэж нэрлэдэг)

Багш: Сансарт ямар тэнгэрийн биетүүд байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Сансарт од, гариг, сүүлт од байдаг)

Багш: Яагаад 2011 оныг манай улсад сансрын нисгэгчдийн жил болгон зарласан бэ?

Хүүхдүүд: Яагаад гэвэл яг 50 жилийн өмнө хүн анх сансарт ниссэн)

Ажлын практик хэрэглээ:

Багш: Та ямар ажил хийсэн бэ? ( өргөдлийг гүйцэтгэсэн).

– Та ямар шатандаа ажиллах сонирхолтой байсан бэ?

– Ажиллаж байхдаа ямар нэгэн хүндрэл бэрхшээл тулгарч байсан уу?

– Үүссэн бэрхшээлийг даван туулахын тулд ямар шийдлүүдийг сонгосон бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш: Та ажилдаа ямар практик хэрэглээг олж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Найз нөхөд, хамаатан садандаа өг, өрөөгөө тохижуулж, үзмэрт тавь)

Багш: Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг боллоо.

Багш: Залуус аа, сансарт хийсэн гайхалтай аялалд баярлалаа.

Сургуулийн өмнөх бүлгийн хувьд хүүхдийн бүтээлч чадавхийг хөгжүүлэх, бие даан бүтээлч шийдвэр гаргах боломжийг олгодог гоо зүйн орчныг бүрдүүлэх нь чухал юм. Бүтээлч байдлын хувьд хүүхэд зөвхөн эргэн тойрныхоо ертөнцийг төдийгүй өөрийгөө сурч, дотоод ертөнц, өөрийн уран зөгнөлийн ертөнцийг илүү сайн ойлгодог. Хамтын бүтээлч байдал нь бие даасан ажил болон багаар ажиллах нөхцлийг бүрдүүлдэг бөгөөд хүн бүр нийтлэг бүтээлч санааны төлөө өөрийн гэсэн жижиг бүтээлийг бүтээдэг. "Баярын дугуй бүжиг" сэдэвт програм нь багш, хүүхдүүдийн бүтээлч чадавхийг хэрэгжүүлэх үр дүнтэй платформ бөгөөд аливаа сурган хүмүүжүүлэх нээлт нь хүүхдүүдийн нээлттэй зүрх сэтгэлд хариу үйлдэл үзүүлэх боломжтой юм.

Хичээл зохион байгуулах сурган хүмүүжүүлэх заавар

Бэлтгэл бүлгийн хувьд ажлын гол зорилго нь хүүхдүүдийг гоо үзэсгэлэнд таниулах, дүрслэх урлаг, бүтээлч сэтгэлгээ, гоо зүй, өнгө, найрлагын зохицлын мэдрэмжийг төрүүлэх, дурлах, сонирхох явдал юм.

Хэрэглэх хичээлийн үеэр 6-7 насны хүүхдүүд цаас хайчилж, хэсэгчлэн эсвэл бүхэл дүрсийг цавуугаар хайчилж авдаг. Аппликацын гол уран сайхны хэрэгсэл бол контурын өнгө, илэрхийлэл юм. Силуэт огтлох нь чухал байр суурийг эзэлдэг. Зүсэх чадварыг хөгжүүлдэг сонирхолтой ажил бол амьдралаас хэлбэрийг шилжүүлэх явдал юм.

Сургуулийн өмнөх бүлгийн хувьд ажлыг үнэлэх үйл явц чухал болж байна.Багш нь хүүхдүүдэд хэлбэр, өнгөний схем, дүрсийн зохион байгуулалт, зураглал, найруулгын шийдэлд анхаарлаа хандуулахыг заах ёстой. Нэмж дурдахад ийм бүтээлч дүн шинжилгээ нь аналитик ур чадвар, яриа, үзэл бодлоо илэрхийлэх чадвар, үзэл бодлыг хөгжүүлдэг. Хичээл бүрийг багшийн удирдан чиглүүлэх асуултын тусламжтайгаар хүүхдүүдийн ажлыг үнэлж дуусгах ёстой.

"Баярын дугуй бүжиг" сэдэвт хамтын хэрэглээний хичээлд бэлтгэх

Сэдвийн хувилбарууд

"Баярын дугуй бүжиг" сэдэвт програм нь багш, хүүхдүүдэд уран сэтгэмж, бүтээлч санааг илэрхийлэх өргөн боломжийг нээж өгдөг.

Хичээлийг хуанлийн баярын өдөртэй давхцуулж болно: Хүүхдийн баяр, Үндэсний эв нэгдлийн өдөр. Сурган хүмүүжүүлэх ухаан нь багшид хуанли дээр байдаггүй баярын арга хэмжээг зохион байгуулахад тусална: хавар ирэх, Оросын хувцасны баяр, Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэйний баяр, дэлхийн бүх хүүхдүүдийг нэгтгэх баяр. Энэ сэдвээрх өргөдөл нь хамтын болон хувь хүн байж болно. Гэсэн хэдий ч хамтын бүтээлч байдал нь хүүхдийн багийг нэгтгэх, танин мэдэхүйн сонирхол, түүнчлэн нийтлэг бүтээлч санаа, үр дүнд хүрэх хүсэл эрмэлзлийг хөгжүүлэхэд тусалдаг.

Янз бүрийн техник ашиглах

Бэлтгэл бүлэгт энэ сэдвээр хийх ажил нь гоёл чимэглэлийн техник, уламжлалт болон уламжлалт бус аппликешны техник эсвэл тэдгээрийн бүтээлч хослолын тусламжтайгаар төвөгтэй байдаг.

Хүүхдийн бүтээлээс дугуй бүжгийг зохион байгуулах үндэс суурийг багш урьдчилан бие даан хийдэг бөгөөд хэрэв энэ нь хичээлийн эхэнд урьдчилсан ярианы сэдэв болох юм бол багшийн төлөвлөгөөний дагуу хүүхдүүд мэдэхгүй байх ёстой. удахгүй болох хичээлийн сэдвийн талаар. Өөр нэг сонголт бол хүүхдүүдтэй хамтран ажиллах явдал юм. Багш 3-4 хүнтэй жижиг бүлгийг татан авч, ажлын хэсэг дээр хамтран ажиллах боломжтой. Энэ төрлийн ажил нь бусад ангийн хүүхдүүдтэй ярилцаж байсан сэдвийн логик үргэлжлэл болж чаддаг бөгөөд хүүхдүүд ямар хичээлд бэлдэж, юунд зориулагдаж байгаагаа мэддэг.

Хүүхдийн бүтээлээс дугуй бүжиг байрлуулах үндэс нь хичээлийн сэдвээс шууд хамаардаг. Жишээ нь дараахь санааг агуулна.

  1. "Нөхөрлөлийн дугуй бүжиг" - том цаасан дээрх дэлхийн бөмбөрцгийн дүрс, янз бүрийн улс орны янз бүрийн хувцастай, янз бүрийн үндэстний охид, хөвгүүдийн дугуй бүжиг. Та дугуй бүжгийн эргэн тойронд зургийн элементүүдийг нэмж, өнгөт хүүхдийн гарыг хэвлэж болно.
  2. "Хаврын дугуй бүжиг" - тод ногоон наран өмд өмссөн хаврын охины дүр төрх, том цаасны голд хаврын анхны цэцэгсийн хэлхээ, чимэглэсэн наран даашинзтай охидын дугуй бүжиг. Атираат цаасаар хийсэн цэцэг, эрвээхэйгээр нөхөж болно.
  3. "Оросын гоо үзэсгэлэнгийн дугуй бүжиг" - нартай өдөр Оросын хус модны дүр төрх (уламжлалт бус зураг эсвэл аппликешны техникийг ашиглаж болно), Оросын сарафан өмссөн охидын дугуй бүжиг.
  4. "Өвөл ирлээ" - цасаар бүрхэгдсэн зул сарын гацуур модны дүрс, цайвар цэнхэр өнгийн цаасны голд, эргэн тойронд цасан хүмүүсийн дугуй бүжиг байдаг. Та зул сарын гацуур модыг зүсэх аргыг ашиглан цас хийж болно.
  5. “Алтан намар” гэдэг нь том цаасны голд, шар, улбар шар, улаан наран даашинзтай охидын дугуй бүжгийг тойруулан, байгалийн бэлэг болох навч, жимсээр чимэглэсэн алтан саравчтай намрын охины дүр юм. , намрын хэв маягаар чимэглэсэн эсвэл хүүхдийн дизайны дагуу. Та үлдсэн зайг унасан навчны тусламжтайгаар янз бүрийн зураг эсвэл аппликешны техник ашиглан чимэглэж болно (жишээлбэл, гербарийн хуурай навч).

Бэлтгэл бүлэгт "Баярын дугуй бүжиг" сэдвээр хэрэглээний хичээлд тэмдэглэл бэлтгэх зөвлөмж.

Хичээлийн эхэнд багш хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг эрчимжүүлэхэд хэдэн минут зарцуулдаг бөгөөд энэ нь эргээд боловсролын даалгаврыг гүйцэтгэх цогц дүр төрхийг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг. Хичээлийн сэдвээс хамааран багш хүүхдүүдтэй ярилцах янз бүрийн материалыг сонгодог. Урам зориг өгөх эхлэлийн хувьд та тойм зураг, шүлэг, оньсого, баярын тухай яриа, дидактик материалыг ашиглах, тоглоомын технологийг ашиглаж болно. Жишээлбэл, Оросын үндэсний хувцас эсвэл янз бүрийн үндэстний хувцас өмссөн хүүхдүүдтэй дугуй бүжиглэж бүжиглэж болно. Хөгжмийн дагалдан ашиглах нь хүүхдийн шинэ сэдвийг ойлгоход эерэг үүрэг гүйцэтгэдэг, үр бүтээлтэй ажиллах урам зоригийг өгч, уран сэтгэмжийг идэвхжүүлдэг: эх орны тухай дуу, ардын аман зохиол, төгөлдөр хуурын цикл П.И. Чайковский, хөгжмийн үзүүлбэрүүдийн үзэгдлүүд.

Хичээлийн тэмдэглэл хийхдээ та хэрэгжүүлэхээр төлөвлөж буй ажлын дараалал, төрлийг анхаарч, сургалтын үе шат бүрт цагийг зөв хуваарилах хэрэгтэй.

  1. Ажлын өмнөх (3-5 минут)
  2. Үндсэн хэсэг (17-20 минут)
  3. Биеийн тамирын минут (1-2 минут)
  4. Эцсийн хэсэг (дүгнэлт) (2-3 минут)

ТЭР. Мищук. “Найзууд аа, гар нийлэцгээе!” сэдэвт хэрэглээний хичээл

Хүүхэд бүтээж байхдаа ертөнцийг мэддэг.

Байгууллагын боловсролын үйл ажиллагаа
Үйл ажиллагааны төрөл Сэдэв/материал Зорилго/Хөтөлбөрийн агуулга
Өргөдөл "Найрамдлын дугуй бүжиг"
Материал.
Хамтын найрлага, өнгөт цаас, хайч, цавуу, сойз, бөмбөрцөгт зориулсан чимэглэсэн суурь.
Хүүхдүүдэд цаасан дээрээс хүмүүсийн загварлаг дүрсийг хайчилж, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, дүрсийг нэг найрлагад (дэлхий даяар) байрлуулах чадварыг эзэмшүүлэх.
Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг баяжуулах: тив, өөр өөр ард түмэн, нөхөрлөлийн тухай ойлголтыг тодруулах.
Нарийвчлал, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.
Хичээлийн үе шат GCD контент
Урьдчилсан ажил Дэлхийн бөмбөрцгийг судалж, тивүүдийн талаарх мэдлэгээ бататга. Олимпийн цагирагуудын өнгөтэй аль тив тохирохыг санаарай.
Янз бүрийн ард түмэн, үндэстний талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.
Үндсэн хэсэг "Бүх үндэстэн анд байх ёстой" сэдэвт яриа
Багш бөмбөрцөг авчирч, хүүхдүүдээс энэ нь юу болохыг мэдэх эсэхийг асууна. Хүүхдүүдийн хариулт. Энэ бол олон янзын ард түмэн амьдардаг манай Дэлхий гарагийн загвар гэдгийг тодруулна уу.
Дэлхийн тухай шүлэг уншдаг.

Манай үзэсгэлэнт Дэлхий гараг!
Тэнгис, далай, ой мод, талбайнууд,
Салхи, манан, бороо, цас орно:
Дэлхийн хүн бүр чамд хайртай!

Манай тав тухтай гараг бол Дэлхий юм.
Энд бүх зүйл тайтгарлын төлөө, энд бүх зүйл орон сууцанд зориулагдсан.
Дэлхийг хөдөлмөрийн хүмүүс чимэглэсэн,
Зам, цэцэрлэг, хот барих замаар.

Өө, дэлхий ямар хамгаалалтгүй вэ?
Манай ертөнцөд эрх мэдлийг хуваалцдаг хүмүүсийн өмнө
Дэлхийг дэлбэлж, устгахад бэлэн байна -
Бидний нийтлэг, хайртай, цорын ганц хоргодох газар.

Сансар огторгуйгаас асуудал унаж болно
Тэгээд л энэ гараг дээрх амьдрал дуусна.
Болор бөмбөлөг шиг гараг нь хэврэг.
Бурхан түүнийг ивээг, сайн гар!

Дэлхий бол бидний авдар, эх орон, гэр орон,
Та бид бүгд хамтдаа амьдардаг.
Сайхан зүйлийг бүтээцгээе, бүтээцгээе
Эх хүн шиг эх дэлхийгээ хамгаалж, хайрла!

Панасюк Л.

Багш хүүхдүүдээс дэлхийн бөмбөрцөг дээр хөх, шар, ногоон өнгөтэй (далайн ба далай, газар, ой мод) юу дүрслэгдсэнийг асууна. Тэрээр манай гараг дээр таван тив байдгийг тодруулж, хүүхдүүдийг нэрийг нь санаж байхыг урьж байна.
Тэрээр хэлэхдээ, дэлхий дээр өөр өөр үндэстэн ястнууд амьдардаг, өөр хэлээр ярьдаг, өөр өөр уламжлал, зан заншилтай, үндэсний хувцастай том, жижиг олон орон байдаг.
Тоглоом "Энэ улсад хэн амьдардаг"
Багш улс орныг, хүүхдүүд тэнд амьдардаг хүмүүсийг нэрлэнэ. (Жишээ нь Орос - Оросууд).
Тэд бүх үндэстэн өөр өөр боловч хүн бүр нөхөрлөл, хүндэтгэлтэйгээр нэгдэх ёстой гэдгийг тодотгож, дэлхий дээр дайн тулаан, хэрүүл маргаан гарах ёсгүй;
Нөхөрлөлийн тухай зүйр цэцэн үгсийг санаарай.
Нөхөрлөл бол агуу хүч юм.
Найзыгаа золгүй явдалд бүү орхи.
Үнэнч найз нь үнэт чулуунаас дээр.
Том хэрүүлээс бага зэрэг нөхөрлөл дээр.
Найзгүй бол амьдрал хэцүү.

Багш ард түмний найрамдлын Олимпийн бэлгэдлийг санахыг санал болгож байна. (Олимпийн цагираг). Хүүхдүүдээс хоорондоо холбогдсон таван цагираг ямар утгатай болохыг асууна. (Таван тив). Европ - хөх, Ази - шар, Африк - хар, Австрали - ногоон, Америк - улаан.
Олимпийн цагиргууд нь зөвхөн нөхөрлөл, дэлхий дээрх бүх тамирчдын уулзалт биш, харин бүх ард түмний найрамдал, эв нэгдлийн бэлэг тэмдэг юм гэж багш хэлэв.

Хүүхэд ард түмний найрамдлын тухай шүлэг уншиж байна.
Өнөөдөр дэлхий дээр маш олон үндэстэн байгаа үед
Одоо бид бие биетэйгээ мөр зэрэгцэн зогсож байна,
Та буудлагын галлерей шиг амьдралаар тоглож болохгүй,
Хэн нэгний сэтгэлд цасан шуурга шуурч байгааг анзааралгүйгээр.
Бид гаднаасаа ялгаатай нь мэдээжийн хэрэг,
Гэхдээ бидний судсанд ижил цус урсдаг.
Хамгийн хүйтэн жавар дээр дахин
Арьсны өнгийг тооцохгүй.
Бид бүгд ижил мэдрэмжтэй байдаг
Мөн зүрх нь адилхан цохилдог
Эцсийн эцэст миний сэтгэл хоосон байх ёсгүй,
Бусад хүмүүс тусламж гуйн хашгирах үед.
Тийм ээ, бид өөр өөр уламжлал, итгэл үнэмшилтэй,
Гэхдээ энэ бол бидний хувьд гол зүйл юм.
Дэлхий дээр аз жаргалын хүрээ бий болох ёстой.
Ингэснээр таны нүүрэнд инээмсэглэл тодорно.
Би дэлхийн бүх хүмүүст уриалж байна,
Нэгдээрэй, нэг гэр бүл болоорой.
Амьдралд хүн бүрийн гол хариултууд,
Ёс суртахууны дайныг зогсоож, үүнийг олцгооё!

Өнөөдөр тэд манай гаригийн бүх хүүхдүүдэд нөхөрлөлийн дугуй бүжиг хийж, охид хөвгүүд гар барин дэлхийг тойрон бүжиглэх болно гэж багш хэлэв. (Төв хэсэгт бөмбөрцөг дүрсэлсэн том цаас авчирна). Та бид хоёр Олимпийн цагирагны өнгө шиг таван өнгийг сонгох бөгөөд энэ нь манай гаригийн янз бүрийн тивийн хүүхдүүдийн нөхөрлөлийг илтгэх болно.

Хэрэглээний хэрэгжилтийн схемийн тодорхойлолт.

Биеийн тамирын минут Гимнастик "Найрамдлын марш"
Би алхаж байна, чи алхаж байна - нэг, хоёр, гурав. (Хүүхдүүд байрандаа алхдаг.)
Би дуулдаг, чи дуулдаг - нэг, хоёр, гурав. (Хүүхдүүд зогсож байхдаа хоёр гараараа биеэ авч явдаг).
Бид алхаж, дуулдаг - нэг, хоёр, гурав. (Хүүхдүүд гараа барьж, байрандаа алхдаг.)
Бид маш найрсаг амьдардаг - нэг, хоёр, гурав. (Хүүхдүүд байрандаа алхаж, алга ташина.)
Эцсийн хэсэг (дүгнэлт) Дэлхий дээрх бүх ард түмнийг юу нэгтгэж байгааг дахин хэлье. (Найрамдал). Нөхөрлөлийг харуулах хамгийн сайн арга юу вэ? (Найздаа тусалж, найзуудтайгаа гар барьж, тойрог хэлбэрээр бүжиглээрэй, энэ нь манай гаригийн эргэлтийг бэлэгддэг).
Үр дүнд нь хүүхдүүдийн дүр төрхийг харцгаая, тэд дэлхийн хүн бүрийн хувьд нөхөрлөл ямар чухал болохыг харуулахын тулд гар гараасаа хөтлөлцөн манайд зочлохоор аль тивээс ирснийг санацгаая.

Өргөдөл гүйцэтгэх журмын тодорхойлолт

Багш нь өргөдлийн бүх үе шатыг тайлбарлахад онцгой анхаарал хандуулах ёстой.

  1. Өнгөт тэгш өнцөгт хуудасны хоосон хэсгийг өнгөт талыг дотогшоо харуулан хагасаар нугалав. (Зураг 1);
  2. Энгийн харандаа ашиглан тойм зураарай - та загвар ашиглаж болно - хувцастай хүү эсвэл охин. Хэрвээ хүүхдүүдийн бэлтгэлийн түвшин хангалттай өндөр байвал энэ үе шатыг орхигдуулж болно. (Зураг 2);
  3. Бид ажлын хэсгийг зүүн гартаа барьж, баруун гараараа хүний ​​дүрсийг хайчилж эхэлдэг. Бид хайчаа шулуун барьж, өөрөөсөө холдуулдаг;
  4. Бид хүний ​​бэлэн хэлбэрийг задалдаг. (Зураг 3);
  5. Үүнийг цавуугаар зөөлөн тарааж, багшийн удирдлаган дор бөмбөрцөг бүхий суурь хуудсан дээр наа. Бүх хүүхдүүд дугуй бүжиг хийхийн тулд бяцхан хүмүүс дээр наалддаг.

Зургийн цомог: applique хийх загварууд

Хуудсыг хагасаар нугалах Охин, хөвгүүнийг огтолж авах эрэгтэй хүний ​​тойм

"Хөгжилтэй алиалагч" хаягдал материалаас бэлтгэх бүлгийн урлаг, гоо зүйн хөгжил

Зорилго: хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх

  • хүүхдүүдийг алиалагч мэргэжлээр танилцуулах
  • өнгө, геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх
  • тэгш өнцөгтийн булангуудыг зөв зүсэх чадварыг хөгжүүлэх
  • пропорцийг ажиглаж цаасан дээр зургийг байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх
  • баяр хөөртэй байдлыг бий болгох
  • циркийн янз бүрийн мэргэжлийг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх

Материал: хуванцар бөмбөлөг, хайч, PVA цавуу, сойз, нойтон салфетка, тосон даавуу, өнгөт картон хуудас, олон өнгийн чихрийн цаас, эсгий үзэг, алиалагчийн нүүр, утас, алиалагчийн дүрслэл.

Хичээлийн явц

Сонирхолтой, сонирхолтой!
Хүн бүр энд ирэхийг хүсч байна!
Чимээ шуугиантай, хөгжилтэй!, Бас давчуу
Алим унах газар байхгүй!

Акробатчид энд байна, заанууд
Тэгээд мэдээж морж.
Алиалагч хүн болгоныг инээлгэх болно
Таныг онигоогоор зугаацуулахын тулд.

Багш, хүүхдүүдийн хоорондох яриа. Циркийн мэргэжлийн танилцуулга.

Энэ шүлэг юуны тухай вэ? (циркийн тухай)

Цирк юунд зориулагдсан вэ?

Та циркийн ямар мэргэжлийг мэддэг вэ? (дасгалжуулагч, жонглёр, илбэчин, хуурмагчин, гимнастикч, олсоор алхагч, алиалагч)

Эдгээр мэргэжлээр ажилладаг хүмүүс юу хийдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Циркт янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажилладаг бөгөөд амьтад тэдэнд тусалдаг. Эдгээр мэргэжлээр тусгайлан бэлтгэгдсэн байдаг. Эдгээр нь зоригтой, шийдэмгий, эелдэг хүмүүс юм. Тэд өөрсдийн бүтээлээрээ үзэгчдэд баяр баясгалан, хөгжилтэй, сайхан сэтгэлийг авчирдаг.

Дасгалжуулагчид - (амьтдыг сургах нохой, бар, тоть, баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр хүмүүс маш зоригтой, тэд барын торонд орохоос айдаггүй. Мөн сургасан амьтад эзнээ ойлгож, хайрлаж, түүний бүх шаардлагыг биелүүлдэг.

Жонглёрчид (тэд янз бүрийн зүйлийг агаарт шидэж, барьж авдаг)

Багш: Жонглёр нь маш хэцүү тул өдөр бүр шаргуу бэлтгэл хийх хэрэгтэй.

Илбэчин - Циркийн ганц ч тоглолт илбэчингүйгээр дуусдаггүй. Тэрээр шидэт саваагаар мэлхийг үзэсгэлэнтэй цэцэг, туузыг могой болгон хувиргаж чадна. Тэр бол жинхэнэ илбэчин бөгөөд циркийн талбайд гайхамшгийг бүтээдэг.

Иллюзионист бол циркийн урлагийн тусдаа төрөл бөгөөд түүний даалгавар нь гар, тусгай төхөөрөмж эсвэл туслахуудын анхаарлыг сарниулах үйлдлийг ашиглан объект, амьд оршнолуудыг өөрчлөх хуурмаг байдлыг бий болгох явдал юм.

Агаарын нисэгчид бол циркийн том оройн доор өндөрт янз бүрийн дасгал хийдэг жинхэнэ тамирчид юм. Тэд уян хатан, уян хатан, зоригтой хүмүүс юм.

Олс алхагч - урт шонтой тэнцвэржүүлэгчтэй гарынхаа хөдөлгөөнийг ашиглан тэнцвэрийг хадгалдаг.

Тэнцвэржүүлэгч - унжсан утсан дээр хөлийнхөө булчингийн хүчин чармайлтаар тэнцвэрт байдалд хүрч, утсан дээрх тулгуур цэгийг биеийн хүндийн төвтэй зэрэгцүүлэхийг оролддог. Энэ хүсэл нь бүх олсоор алхаж буй хүмүүсийн ажлын онцлог шинж юм. Энэ нь гар аргаар тэнцвэржүүлэх үйлдлээр хамгийн тод илэрдэг бөгөөд энэ нь жүжигчин гар эсвэл толгой дээрээ тэнцвэрээ хадгалж байдаг.

Алиалагч - (тэр хүмүүсийг инээлгэдэг)

А- Энэ бол циркийн хамгийн хөгжилтэй мэргэжил. Циркийн ганц ч тоглолт алиалагчгүйгээр болдоггүй.

Хөгжим сонсогдож байна: хөгжилтэй алиалагч орж ирэв.

Залуус аа, надад хэлээч, би яагаад циркийн дарга юм бэ?

Би бүгдийг хийж чадна; сургагч, жонглёр, илбэчин байх.

Анхаарал төвлөрлийг харуулдаг

Хүүхдүүд сандал дээр сууж, хоёр талт соронзон хальсны доор бөмбөг наасан; Алиалагч нэг удаад нэг бөмбөг гаргадаг.

Би таныг жонглёр болохыг урьж байна. хүсч байна уу?

Бөмбөгийг гаргана (хүүхдүүд бөмбөг шидэж, барьж авдаг)

Физминутка "Улаан алиалагч"

Улаан, сэвхтэй алиалагч (хүүхдүүд толгойгоо цохиж, сэвх толбо харуулдаг)
Залуус үнэхээр дуртай (гурван гар алгадах)
Хамар нь улаан улаан лооль шиг (гараараа хамраа ээлжлэн цохих,
Мөн түүний нүдэнд урам зориг байдаг (гараараа нүдээ дүрсэлж, сормуусаа хуруугаараа алгадах)

Одоо тэр уйлж байна, одоо тэр инээж байна (долоовор хуруугаа босоогоор нүд рүү, дараа нь уруул руу чиглүүлнэ)
Нэг бол эелдэг зантай, эсвэл тэмцдэг (тэд гараа цохиж, дараа нь нударгаа урагш шиднэ)
Өө, тэр ямар болхи вэ (гар нь бүсэндээ, бие нь баруун тийш хазайсан - зүүн,
Гэхдээ бид бүгдэд тэр хүн ийм л хэрэгтэй (гараа цээжин дээрээ, хажуу талдаа, бүслүүрээр тайлсан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ ажил бүрийг сурах хэрэгтэй.

Чамтай хамт их хөгжилтэй байсан, гэхдээ би явах хэрэгтэй байна, өөр хүүхдүүд намайг хүлээж байна.

Алиалагч явлаа. (хөгжим рүү)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Клепагийн аппликейшн хийцгээе.

Гэхдээ таны ердийн материалаас, чихрийн цааснаас биш.

Малгайг диагональ байдлаар нугалж, талыг нь зүссэн дөрвөлжин чихрийн цааснаас хийж болно. Та гурвалжин авах болно.

Толгой - дөрвөлжин авч, булангуудыг таслана - та тойрог авах болно

Комбинзон - чихрийн боодол авч, талыг нь нугалж, булангуудыг нь тайрч, талыг нь огтолж, нэг тэгш өнцөгтийг бие биентэйгээ соль. (хоёр өөр өнгө)- наадаг

Бид бүхэл бүтэн чихрийн цаасыг дундуур нь мушгиж нум хийдэг.

Гар - өмдтэй адилхан хий

Гутал - чихрийн цаасыг хагасаар нугалж, гутал зурж, хайчилж ав

Бид чихрийн цаасны нүүрийг баян хуур шиг нугалж, дугуйлан хайчилж ав - эдгээр нь нүд, хамар байх болно. Ам - эсгий үзэгээр зур.

Үс - цавуу тарааж, утаснууд - энэ нь үс байх болно

Та бидний жонглёр хийсэн бөмбөг шиг үлдсэн дугуйланг нааж болно.

Бидний ажлыг маш сайхан болгохын тулд хуруугаа сунгацгаая.

Хурууны гимнастик.
"Бид зам дагуу явна
Бид чамтай хамт цирк рүү явна.
Хуруугаа дээш өргө

Хамтдаа алхаарай, хөгжилтэй байгаарай.
Хамтдаа гараа сольцгооё
Тэгээд бид дахин алхах болно
1-2-3-4-5

Бид тоглохдоо хөгжилтэй байх болно."
Ажилдаа орцгооё.

Хичээлийн хураангуй: Ажлаа хий.

Хөгжим тоглож, алиалагч гарч ирнэ.

Алиалагч: Би хажуугаар нь явж байтал чам дээр ирлээ, чи энд юу хийж байсан юм?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Клепаг хараарай. Бид танд гэнэтийн бэлэг барьж байна.

Бэлтгэл бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй

"Дизайн хэрэглүүр"

Зорилтот: IN, ON, DER, ABOVE гэсэн орон зайн угтвар үг, ДЭЭД, ДЭЭД хавтгайн чиг баримжаа ашиглан төлөвлөгөөний дагуу зохиол зохиохыг заах.

Програм хангамжийн даалгавар:Хүүхдүүдэд програмын агуулгыг эргэцүүлэн бодох, хүссэн өнгөт цаас сонгох, сурсан зүсэх арга техникийг ашиглах, хуудсан дээр зургийг сайхан байрлуулахыг заа. Зохиолын сургалт.

Хуудас дээрх объектын байршлыг зааж өгөх угтвар үг ашиглах.

Бүтээмжтэй үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх. Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Хуудас дээр жолоодох чадварыг бий болгох. Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх.

Сонсголын ойлголтыг хөгжүүлэх.

Арга, техник: Үзүүлэн, тайлбар, асуулт, хүүхдийн практик үйл ажиллагаа, сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ.

Өмнөх ажил:Байгалийн тухай үлгэр унших.

Ганцаарчилсан ажил:Идэвхгүй хүүхдүүдийг идэвхтэй байхад нь урамшуул.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Түрхэх, наах, цэгцлэх, олон өнгийн, стенил, зүсэх, тойм.

Тоног төхөөрөмж: ногоон А5 картон, 4х20 см хэмжээтэй 2 шар тууз, 5х5, 6х6, 6х6 см хэмжээтэй өнгөт цаасны хоосон зай, 3.5 см диаметртэй дугуй хэлбэртэй стенк, хар эсгий үзэг, хайч, PVA цавуу, сойз цавуу, даавуу, тавиур, өнгөт аяга, өнгөт харандаа.

Хичээлийн явц:

1. Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр та бид хоёр маш сонирхолтой хичээл хийх болно. Нүдээ аниад хөгжим сонсцгооё, жилийн аль үед энэ хөгжмийг сонсож байна гэж төсөөлж байна уу? (хүүхдүүд хөгжим сонсдог).

Багш асуулт асууна: Та ямар хөгжим сонссон, юу төсөөлж байсан бэ? (хөгжим нь хөгжилтэй, бид зуныг төсөөлж байсан). Хүүхдүүд ээ, та нар цэцэгстэй хөндийд эрвээхэйнүүд бидний эргэн тойронд нисч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. (хүүхдүүд дахин хөгжим сонсдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид цавуу, хайч, өнгөт цаас, өнгөт харандаа ашиглан зуны өдрийн гоо сайхныг цаасан дээр дамжуулах болно. Чи бид хоёр "Нуга дахь эрвээхэй" уран зураг хийнэ.

2. Үндсэн хэсэг:

1) Зурагт үзүүлсэн шиг цаасан туузыг баян хуур шиг нугалав. Баян хуурын урд талд тойрог зур.

2) Контурын дагуу тойрог хайчилж, цэцгийн хэд хэдэн хоосон зайг аваарай. Тойрог салгахгүйгээр зурагт үзүүлсэн шиг контурын дагуу зүсэлт хийнэ.

3) Өнгөт хоосон зайнаас эрвээхэйг бүтээх. Үүнийг хийхийн тулд дөрвөлжингийн өнгөт талыг дотогшоо харан диагональ байдлаар нугалав. Эрхий болон долоовор хуруугаараа нугалаа тэгшлээрэй. Квадратыг задалж, нөгөө хоёр эсрэг талын булангуудыг диагональ байдлаар нугалав. Атирааны хэсгийг тэгшлээрэй.

Квадратыг задалж, эсрэг талын хоёр талыг дотор талд нь өнгөт тал руу нь харуул. Та гурвалжин хэлбэртэй дүрс авах хэрэгтэй.

Ажлын хэсгийг дээд талыг нь дээш харуулан байрлуул. Дээд давхарга дээр баруун болон зүүн булангуудыг бие биен рүүгээ нугалж, суурийн хэвтээ шугамаас цааш цухуйна.

Үүссэн энгэрийг бие бие рүүгээ дахин нугална. Эдгээр нь эрвээхэйний далавч"

Суурийг хоёр тэнцүү хэсэгт хуваасан дунд шугамаас, энгэрийн хооронд. Гурвалжин эсвэл хагас тойрог хэлбэрээр ховил хий.

4.) Өнгөт цааснаас цоолбороор тойрог хийж, далавч дээр тэгш хэмтэйгээр наа.

5.) Суурь дээр хэрэглүүрийн элементүүдийг тарааж, хүүхдүүдийг өнгөт харандаа ашиглан нугыг цэцэгсээр дуусгахад урь.

Хүүхдүүдийн нэгийг хамгийн сайн бүтээл сонгоход урь.


Та бас сонирхож магадгүй:

Карнавал ямааны маск
бага насны хүүхэдтэй гэр бүлд зайлшгүй шаардлагатай. Ийм маск шинэ жилийн баяраар ч хэрэг болно...
Зул сарын баярт юу өмсөх вэ
Христийн шашны ёслол бол гэр бүлийн болон сүнслэг чухал үйл явдал юм. Хэдийгээр миний амьдралд ...
Залгуур нь төрөхөөс өмнө гарч ирэхэд ямар харагддаг вэ?
Жирэмслэлт бол эмэгтэй хүн байнга тэсэн ядан хүлээж байдаг ид шидийн үе юм. БА...
Өнгөний төрөл намрын гүн будалт
Өнгөний төрлүүдийн онолын хувьд хамгийн дур булаам улирлын нэг бол намар юм. Алт, зэс, хүрэл ...
Хувцас дээрх цэцэгсийн хэвлэмэл
Загварын ертөнц дэх хамгийн сүүлийн үеийн чиг хандлага бидний төсөөллийг байнга гайхшруулж байдаг. Тиймээс дарааллаар нь...