Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Хүүхдэд зориулсан ид шидийн, ер бусын өвлийн хэрэглээ. Хоёрдугаар бага бүлгийн "Өвлийн өвлийн applique өвлийн хөгжилтэй 2-р бага бүлэг" сэдэвт уран сайхны бүтээлч байдлын нээлттэй хичээлийн хураангуй (хэрэглээ)

Хоёрдугаар бага бүлгийн "ЦАСНЫ ХҮН" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй.

Зохиогч: Надежда Валерьевна Галиулина, Саратов хотын Ленинский дүүргийн 156-р нэгдсэн цэцэрлэгийн хүүхдийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш.
Материалын тодорхойлолт:Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуйг би та бүхэнд хүргэж байна.
Шаардлагатай тоног төхөөрөмж:Хайч, энгийн харандаа, цагаан текст засварлагч, цагаан цаас, цэнхэр өнгийн цаас, цавуу, цасан хүний ​​зураг. (Бид янз бүрийн хэмжээтэй цэнхэр цаасан дугуйланг урьдчилан бэлтгэдэг.)


Зорилтот:Хүүхдүүдийн геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх - тойрог.
Даалгаварууд:
1. Хүүхдүүдийн дугуйлангийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, өвөл бол улирал, өвлийн шинж тэмдэг, цасан хүний ​​талаархи санаа бодлыг нэгтгэх.
2. Санах ой, анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх.
3. Эргэн тойрон дахь ертөнцөөс таашаал авах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цонхоор харцгаая! Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
Хүүхдүүд: Өвөл!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? Модтой юу? Шувуутай юу? Амьтад уу? (Хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв! Өвөл цас орно! Бид цаснаас юу барьж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү! Одоо миний оньсого сонсоод хэний тухай яриад байгааг хэлээч?


Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энэ бол цасан хүн! Зургийг хар. Аль цасан хүн надад хэлээч? Ямар өнгөтэй вэ? Маягт уу? Түүний хамар, ам, гар юунаас бүтсэн бэ? гэх мэт.


Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бид хоёр ч бас цасан хүн хийхийг хичээнэ. Гэхдээ цааснаас! (бид хүүхэд бүрт цагаан цаас, цэнхэр цаасаар хийсэн өөр өөр хэмжээтэй гурван тойрог, цавуу мод өгдөг).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цасан хүнийг угсарч, цагаан цаасан дээр цэнхэр дугуйнуудыг наацгаая. Тэгээд бид цасан хүний ​​нүүр, гар, малгайг зурах болно. (хүүхэдтэй ажиллах)



Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ямар гайхамшигтай цасан хүмүүсийг бүтээснээ харцгаая!



Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа! Чи ямар мундаг хүн бэ! Манай бүлэгт хичнээн цасан хүн гарч ирснийг хараарай! Цасан хүнийхээ тухай надад хэлээч! (хүүхдийн хариулт, багш хичээлийн үеэр хүлээн авсан мэдээллийг нэгтгэхийн тулд тэргүүлэх асуултуудыг тавьдаг)

"Цасанд байгаа мод" сэдвээр GCD хураангуй (програм).
Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: Уран сайхны-гоо зүйн, нийгэм-харилцааны.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: Тоглоом, харилцаа холбоо, үр бүтээлтэй, унших.
Багшийн үйл ажиллагааны зорилго нь: цас орох байгалийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; урьдчилан бэлтгэсэн модны мөчир дээр "цасан малгай" түрхэж сурах; ажлаа биширч байх чадварыг хөгжүүлэх.
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн нэгдмэл чанарыг хөгжүүлэхээр төлөвлөсөн үр дүн: тоглоомд суурилсан биеийн тамирын дасгалын багцыг хийхийг сонирхож байна; "Цасан дахь мод" програмд ​​бие даасан найрлагыг бий болгоход идэвхтэй; Цонхноос ажиглалт хийх, хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнд оролцох, багштай ярилцах, С.Есениний "Цагаан хус" шүлгийг сонирхон сонсдог.
Материал ба тоног төхөөрөмж: соронзон хавтан, дээжийн хэрэглээ; наасан мод бүхий цэнхэр эсвэл хар хөх өнгийн цаас, цавуу, салфетка, цавуу түрхэх сойз, манна (хүүхэд бүрт); өвлийн байгалийг дүрсэлсэн зургууд.
Урьдчилсан ажил: алхаж байхдаа цас орж байгааг ажиглаж, цас хэрхэн мод, бутны мөчир дээр цасан бүрхүүл үүсгэдэг, цасны өнгийг тодорхойлох.
Зохион байгуулалт: Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж, дараа нь ширээ рүү шилжинэ.
GCD шилжих:
Зохион байгуулалтын мөч
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?
Хүүхдүүд: - Өвөл.
Б: - Зөв! Хүүхдүүд ээ, Сергей Есениний "Цагаан хус" шүлгийг сонсоорой.
Цагаан хус
Миний цонхны доор
Цасаар хучигдсан
Мөнгө шиг
Сэвсгэр мөчир дээр
Цасан хил
Сойзнууд цэцэглэжээ
Цагаан зах.
А: - Модны цасан бүрхүүл ямар үзэсгэлэнтэй вэ! Хараач, манай сайт үлгэрийн ой болж хувирав! Хүүхдүүд ээ, та үлгэрийн ойгоор зугаалахыг хүсч байна уу?
Д: - Тийм ээ.
А: -Гэхдээ гадаа хүйтэн байгаа тул зугаалахын тулд хувцаслах хэрэгтэй. Та зугаалахдаа юу өмсдөг вэ?
Г: - Хүрэм, бээлий, ороолт, гутал, өмд гэх мэт.
Б: - Сайн байна! Одоо гайхалтай өвлийн ойд зугаалах цаг боллоо!
Биеийн тамирын минут.
· "Үлгэрийн ойгоор алхах"
Нэг нэгээр нь багана үүсгэ.
· "Цасан шуурга байна"
Өндөр өргөгдсөн хөлтэй алхах.
· “Цас орж эхэлсэн”
Тойрог хэлбэрт оруулах.
Цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж байна,
Үлгэрийн зурган дээрх шиг.
Бид тэднийг гараараа барих болно (Хүүхдүүд гараа толгой дээрээ өргөж, хийдэг
Тэгээд бид ээжид гэртээ харуулах болно. цасан ширхгийг барьж байгаа мэт атгах хөдөлгөөн)
Мөн эргэн тойронд цасан шуурга бий (сунгах - гараа хажуу тийш нь сунгах)
Замууд цасанд дарагдсан байв.
Ойд үнэг үсэрч байна, (Байрандаа үсэрч байна)
Зөөлөн улаан бөмбөг шиг.
За, бид явлаа, бид явлаа (тойрогоор алхах)
Тэгээд бид гэртээ ирлээ.
Асуулт: - Ийм гайхалтай ой дундуур алхах нь таатай байна. Гэхдээ манай моднууд цасан бүрхүүлээр бүрхэгдээгүй байна. Модыг гайхалтай мод болгон хувиргацгаая.
Д: - Явцгаая!
"Цасан дээрх мод" програм.
Соронзон самбарт програмын дээжийг хавсаргав.
А: - Хүүхдүүд ээ, ширээн дээр чинь юу байгааг надад хэлээч?
D: - Мод, манна (цас), сойз, цавуу, салфетка бүхий зургууд.
Б: - Сайн байна, тийм ээ! Модны мөчир дээр цас огт ороогүй, өвөл маш хүйтэн байдаг. Хүйтнээс айхгүйн тулд модоо цасаар бүрхье.
Д: - Явцгаая!
А: - Хүүхдүүд ээ, манай цас ямар өнгөтэй вэ?
Д: - Цагаан.
Б: - Зөв! Миний ойн модыг цас хэрхэн бүрхэж байгааг хараарай.
А: - Би сойз авч, цавуугаар дүрж, мөчрүүдийн эргэн тойронд цавуу түрхэж, цас (манна) цацна. Та модны дэргэд цасан шуурга хийж болно.
Багш түүний үгсийг жагсаалын хамт дагалддаг.

Миний ойн модны мөчрийг цас ингэж бүрхэв. Танай ойд их хэмжээний цас орсон уу?

Д: - Тийм ээ.

Хүүхдүүд тухайн сэдвээр аппликейшн хийдэг. Багш нь ажлын арга барилд хяналт тавьж, бэрхшээлтэй тулгарсан хүүхдүүдэд тусламж үзүүлж, нэмэлт мэдээлэл нэмсэн хүмүүсийг урамшуулдаг.


А: - Хүүхдүүд ээ, хуруунууд чинь ядарсан байна, тэдэнтэй тоглоцгооё!

"Бид хашаанд зугаалахаар явлаа" хурууны гимнастик хийж байна.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, Хуруугаа нэг нэгээр нь нугална.

Бид хашаанд зугаалахаар явлаа. Долоовор болон дунд хуруу нь ширээн дээгүүр алхдаг

Тэд цасан эмэгтэйг сийлсэн, хуруу

Хоёр далдуугаараа бөөнөөр "хий".

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж, Тэд бүх хуруугаараа талхыг "үйрмэглэдэг".

Дараа нь бид толгод уруудаж, Тэд тогтоол гаргадаг. алган дээр хуруу.

Мөн тэд цасанд хэвтэж байв. Алга дээр тавьдаг ширээнэг тал, нөгөө тал

Бүгд цасанд дарагдаж гэртээ ирлээ. Тэд алгаа сэгсэрдэг.

Бид шөл идчихээд орондоо орлоо. Тэд халбагаар шөл "иддэг".

Хүүхдийн зурсан зургуудыг индэр дээр тавьдаг.

А: - Өө, манай бүлэгт ямар гайхалтай ой мод ургасан бэ! Салбар болгон дээр асар том цасан бүрхүүл бий. Мөн зарим газраар цасан шуурга модонд ширгэсээр байна. Тэгээд бид ойдоо зугаалж маш их хөгжилтэй байсан.

Тусгал:

Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Шүлэг жилийн аль цагийн тухай ярьж байна вэ?

Өнөөдөр бид хаашаа алхсан бэ?

Өнөөдөр бид юуг цасаар хучсан бэ?

Яагаад мод цасаар хучигдсан байдаг вэ?

Калашникова Надежда Сергеевна

MADO "390-р цэцэрлэг" Перм

"Цасан хүн" сэдэвт хоёрдугаар бүлгийн хэрэглээний нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Цасан хүний ​​найзууд" (дизайн - аппликейшн).

Интеграци:"Уран сайхны бүтээлч байдал" ТББ, "Хөгжим" ТББ, "Биеийн тамир" ТББ

Зорилго: Арын дэвсгэр дээр янз бүрийн хэмжээтэй бэлэн хэлбэрийг байрлуулж, тэдгээрийг сайтар нааж сур.

1) Боловсролын: тойргийг хэмжээгээр нь ялгаж сурах - том - жижиг, багштай хамт үйлдэл хийж сурах, өнгөний нэрийг давтах.

Хөгжим: Максим Дунаевскийн "Цасан хүмүүсийн марш" бүтээл, "Шинэ жилийн үлгэр" киноны "Цасан хүний ​​дуу" дуутай хүүхдүүдэд танилцуулах.

2) Хөгжүүлэлт: гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, цаасан дээр чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх.

Хөгжим: тембр, хэмнэлтэй сонсголыг хөгжүүлэх. Хөдөлгөөнийг хөгжимтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

3) Боловсрол: үнэн зөвийг заах, шинэ жилийн баатруудтай уулзахдаа баяр хөөртэй байдал, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Хөгжим: Хөгжим сонсохдоо сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Материал:

хүүхэд бүрт - өөр өөр өнгийн дэвсгэрийн хуудас, цавуу, хөвөн арчдас, цасан хүний ​​барималд зориулсан хоосон зай - өөр өөр хэмжээтэй 3 тойрог, хар цаасаар хийсэн "хувин" хэсэг, 4 жижиг тойрог - цасан хүний ​​гар, хөл ,

дууссан ажил - үлгэр жишээ багш; хөгжим "Цасан хүмүүсийн марш", цасан ширхгүүд (харааны дасгал хийхэд).

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Хүүхдүүд сандал дээр сууж байна, хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэн дээр хэн нэгэн ирсэн бололтой. Би та нарт одоо оньсого хэлье, чи хэн болохыг таахыг хичээгээрэй.

Хүүхдүүд өвлийн улиралд баримал хийдэг

Дугуй толгойтой гайхамшиг:

Хэн хэнд ухаантай мөрий тавих вэ

Ам нь нум, хамар нь лууван,

Хоёр нүд нь нүүрс,

Тийм ээ, мөчрөөр хийсэн хоёр гар.

Нар гарч, тэр хатав.

Энэ хэн бэ? ……..(Цасан хүн)

(Хаалгаа онгойлгоод цасан хүний ​​баримал авчирна.)

Тиймээ, энэ бол цасан хүн. Аль нь байгааг хараарай (жишээ харуулж байна).

Цасан хүн ганцаараа уйдаж байна гэж хэлээд чамаас өөртэйгөө найзлахыг хүсэв. Бид түүнд туслах уу?

Одоо бид тоглоом тоглож, цасан хүнийг хэрхэн баримал хийхийг сурах болно.

(Бүртгэл "Эрүүл мэнд")

Тоглоом "Бид цасан хүн хийж байна"

(Хүүхдүүд багшийн араас хөдөлгөөнийг давтана)

Бид цасан хүнийг баримал болгож байна (- цасан бөмбөг баримал хийж байгаа мэт хөдөлгөөнүүд)

Хэдийгээр ажил нь тийм ч хялбар биш юм. (- хөлсөө арчих)

Бид найзтайгаа хамт тэшүүрээр гулгадаг (- гараа нуман хэлбэрээр нугалж, доороос дээш урагш сунгах)

Бүх зүйл цасан бөмбөг шиг ургаж байна! (- том комыг харуулах)

Нэг удаа - нэг бөөн бэлэн боллоо. (- тэд ёроолд нь бөөн юм шиг)

Хоёр - бөөн - түүний найз. (- тэд ком тавьж байгаа юм шиг)

Гурав - өөр бөөгнөрөл гарч ирэв (- дээд талд нь бөөн юм шиг)

Цасан хүн болж хувирав! (бүс дээр гараа)

Нүд нь чихэрлэг чихэр (эрхий болон долоовор хуруугаа нийлүүлж дугуй дүрс харуул)

Түүний хамар нь лууван шиг. (хамарт хүрэх)

Бид өнөөдөр сайн байлаа (алга таших)

Бидэнд авьяас байна! (гараа өргөж, даллах)

(О. Киселевагийн шүлэг)

Сайн байна, бид бэлтгэлээ хийцгээе, одоо Цасан хүмүүсийн жагсаалд орцгооё.

Өргөдөл гаргах (практик ажил)

Залуус аа, одоо бид цасан хүнтэйгээ найзууд болно. Эхлээд бид дэвсгэрийг сонгох хэрэгтэй. Миний цаасны өнгийг хараарай (багш харуулж байна - хүүхдүүдийн нэр).

Хүн бүр өнгө сонгож, багшид нэр өгөөд дараа нь хуудас авдаг.

Бидэнд суурь байгаа, одоо цасан хүнд зориулж бөөн юм хэрэгтэй байна.

Таны ширээн дээр янз бүрийн хэмжээтэй цагаан аяганууд, тэдгээрийг наахад хэрэгтэй бүх зүйл бий. Үүнийг маш сайхан хийх ёстой - ингэснээр бидний хүн бүр цасан хүнтэй найз болно. Дараа нь тэр хөгжилтэй болно.

Бид аль дугуйланг эхлээд наах вэ, яагаад? (Хүүхдийн хариулт)

Бид дараа нь алийг нь авах вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Эцэст нь бид хамгийн жижиг тойргийг наах болно.

Одоо түүнд хувин, хөл, гараа жижиг бөөн хэлбэрээр нааж үзье.

(Багш хүүхдүүдийг магтдаг)

Одоо ажилдаа орцгооё.

Хүүхдүүд аппликейшн хийж байх хооронд “Цасан хүний ​​дуу” дууг эгшиглүүлнэ.

"Шинэ жилийн үлгэр" киноноос.

Бид бүх бүтээлийг үзэж, цасан хүнд одоо хэдэн найзтай болохыг нь хэлдэг. Эдгээр нь бидэнд байдаг цасан хүмүүс юм! Сайн байна.

Залуус аа, хар даа, цасан хүн одоо баярлаж, бидэн рүү инээмсэглэж байна ...

Цасан хүн хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлээд найзуудтайгаа зугаалахаар явна.

Одоо бид гараа салфеткаар арчиж, дэвсгэр рүү шилжинэ.

Та сайн ажилласан тул бидний нүд амрах цаг болжээ.

(Бүртгэл "Эрүүл мэнд")

"Цасан ширхгүүд" харааны гимнастик

Цагаан, сэвсгэр, мөсөн од,

Энэ нь тэнгэрт гарч, газарт унадаг.

Цасан шуурга болов - тойруулга эргэлдэж эхлэв.

Салхи сэвэлзэж, цасан ширхгүүд унтаж эхлэв.

Хичээлийн хураангуй:

Залуус аа, өнөөдөр манайд хэн ирсэн бэ?

Тэр ямар ааштай ирсэн бэ?

Бид түүнийг баярлуулахын тулд юу хийсэн бэ?

Цасан хүн ямар сэтгэлээр явсан бэ?

Улсын төсөвт сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

цэцэрлэг № 390 московский дүүргийн

Санкт-Петербург

Уран сайхны бүтээлч байдал

Хөвөн бөмбөлөг ашиглан түрхэнэ

2-оос 3 насны эхний бага бүлэгт

Сэдэв : "Өвөл - өвөл бүх модыг бүрхэв"

Тимофеева

Татьяна Васильевна

Бүлгийн багш

Бага насны хүүхдүүд

хамгийн өндөр мэргэшил

2015 он

Боловсролын шууд үйл ажиллагааг төлөвлөх

Зорилтот: Өвлийн байгалийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох;

Хүүхдийн уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийг дэмжих

Хөвөн бөмбөлөг бүхий шинэ төрлийн хэрэглээтэй хүүхдүүдэд танилцуулах.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны зорилго:

"Уран сайхны бүтээлч байдал"

Хүүхдэд сойз ашиглан цавуугаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Бүтээлч байдлын талаархи сонирхол, эерэг хандлагыг хөгжүүлэх

Нарийвчлал, бие даасан байдал.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөвөн ноосны жижиг хэсгүүдийг урж сур

Том хэсэг.

"Танин мэдэхүй"

Цагаан өнгөний талаархи мэдлэгийг бататгах.

  • Ойлголт, өнгө, хэлбэр, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

"Уран зохиол унших"

Хүүхдүүдийг урлагийн бүтээл сонсоход татан оролцуулах

Уран зохиол (шүлэг, оньсого).

"Нийгэмшил"

Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, харилцах хүслийг хөгжүүлэхба тоглох

Насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэн.

  • Хүүхдүүдийг хүлээж авсан зүйлээсээ баяр баясгаланг мэдрэхэд нь урамшуул

Үр дүн.

"Биеийн тамир"

Хүүхдүүдийн хөдөлгөөнийг тексттэй зохицуулах чадварыг бэхжүүлэх.

Шууд боловсролын үйл ажиллагаанд зориулсан материалууд:

  • өвлийн модны их биений зураг бүхий цэнхэр цаас

15х20 см хэмжээтэй; цавуу сойз; цавуу; хөвөн дэвсгэр;цасан ширхгүүд;

салфетка.

Урьдчилсан ажил:

  • Уран зохиол судлал

T.V. Королев "2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээл" "Сфер" Москва 2009 он.

Э.А. Янушко "Бага насны хүүхдүүдтэй зурах". Москва "Мозайк - Синтез" 2005 он

О.Г. Жукова "Урлагийн үйл ажиллагааны хичээлийн төлөвлөлт, тэмдэглэл" "Iris Press" Москва 2006 он.

  • Өвлийн мод, өвлийн зургийг харж байна

Ой, цасан дээрх мод.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч

Хүүхдүүд

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна.

Маша цасан охин шиг хувцасласан хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг. Сайн байна уу залуусаа.

Холоос

Ийм сэвсгэр, хөнгөн

Зүлгэн дээр, байшингууд дээр

Өвөл ирлээ.

Би бол өвлийн найз охин - өвөл. Би чамд бэлэг, багс, зураг авчирсан.

Залуус аа, одоо жилийн хэдэн цаг болж байгааг хэлж өгөөч?

өвөл

Та өвөлд дуртай юу?

Тиймээ

Би чамд ямар сайхан зураг авчирсаныг хар даа.

Энд юу зурсан бэ?

Хүүхдүүд зургийг хардаг.

Зөв цас, цасан ширхгүүд, цасан шуурга, цасан дахь мод, цастай мод, цасан дахь гацуур мод

Одоо би та нарт нэг оньсого хэлье.

өвлийн улиралд тэнгэрээс унах

Мөн тэд дэлхийн дээгүүр эргэлддэг

Хөнгөн хөвсгөр,

Цагаан...

Цасан ширхгүүд

Өвлийн улиралд ойд цас их ордог. Цас бол жижиг цасан ширхгүүд юм.

Тоглоом тоглоцгооё. Одоо бид цагаан цайвар цасан ширхгүүд болно. Ямар цасан ширхгүүд вэ?

Хөнгөн, сэвсгэр

Маша хүүхдүүдэд цасан ширхгийг тарааж өгдөг

Хөгжмийн тоглоом Маша хүүхдүүдтэй"Цасан ширхгүүд"

Цэлмэг тал руу, нуга руу

Цасан бөмбөг чимээгүйхэн унаж байна.

Цасан ширхгүүд унаж байна,

Хөнгөн хөвсгөр.

Нисье, явцгаая

Тэгээд тэд модны доор хэвтэв.

Цасан ширхгүүд чимээгүй унтдаг

Хөнгөн хөвсгөр.

Гэтэл гэнэт салхи үлээж,

Бидний цасан бөмбөг эргэлдэж эхлэв.

Цасан ширхгүүд эргэлдэж байна

Хөнгөн хөвсгөр.

Хүүхдүүд баруун, зүүн гараа ээлжлэн өргөж, буулгана.

Тэд бүлгийн эргэн тойронд цасан ширхгээрээ гүйдэг. Тэд доош суугаад нүдээ аниад "унтдаг"

Тэд босоод эргэн тойрон эргэлддэг

Маша хүүхдүүдэд ой мод маш үзэсгэлэнтэй, бүх мод цасанд дарагдсан, модны доор цасан шуурга байгаа гэж хэлэв.

Тэгээд би чамд цасгүй маш олон будсан мод авчирсан. Тэднийг хөвөн ноосоор хийсэн сэвсгэр бөмбөлөгөөр хувцаслацгаая. Тэгээд бид өвлийн ойтой болно.

Ажил эхлэхийн өмнө бид дуулгавартай байж, бидэнд туслахын тулд хуруугаа бэлтгэцгээе.

Маша хүүхдүүдтэй нуугдаж тоглодог (2 удаа).

Хуруунууд нуугдаж тоглодог,

Мөн толгойнуудыг нь салгаж,

Энэ мэт, үүн шиг

Тэгээд толгойнуудыг нь салгасан.

Сайн байна, ямар дуулгавартай хуруунууд вэ.

Хуруугаараа нударгаараа (ээлжлэн) шахаж ав.

Маша хүүхдүүдэд мод харуулж байна. Энэ юу вэ?

Мод

Модыг цасаар (хөвөн бөмбөлөг) чимэглэхийн тулд бид мод дээрээ сойзоор цавуу тараах ёстой. Бид цавуугаар юу хэрэглэх вэ?

Сойз

Төмрийн хэсгийн ойролцоо баруун сойз аваарай.

Машад яаж сойз авснаа харуулах уу?

Төмрийн ойролцоо.

Бид зөвхөн үсний үзүүрт цавуу түрхдэг. Бид савны ирмэг дээр илүүдэл цавууг цэвэрлэнэ. Бид цаасыг зүүн гараараа барьдаг.

Сайн хийжээ.

Одоо бид мөчир (модны титэм) дээр цавуу хэрэглэдэг. Түрхсэн.

Маша хүүхдүүдэд модыг хэрхэн түрхэхийг зааж өгдөг.

Одоо бид гартаа хөвөн дэвсгэр авч, жижиг хөвөн хэсгүүдийг нь салгаж аваад модонд наа. Цасан бөмбөлгүүд үүсч эхэлж байна. Бид үүнийг урж аваад дахин болгоомжтой, жигд наа. Мод бүхэлдээ цастай байвал мод сайхан болно.

Маша хүүхдүүдийг магтаж байна, сайн байна, сайн байна. Гэхдээ та бас модны доор цасан шуурга хийх хэрэгтэй.

Цавууг болгоомжтой түрхэж, цагаан цасан ширхгийг (хөвөн бөмбөлөг) наа.

Энэ нь ямар үзэсгэлэнтэй харагдаж байна!

(Маша хүүхдүүдийн техникийн ур чадварт анхаарлаа хандуулж, бие даасан тусламж үзүүлдэг.)

Сайн байна, залуусаа!

Модон дээрээ хэр их цастай вэ? Тэд үнэхээр үзэсгэлэнтэй юм. Ямар моднууд вэ?

Сайхан, цастай, цагаан

Мөн мөчир дээр - цас, цас,

Мөн модны доор - цас, цас.

Мөн ойд - цас, цас.

Мишка модон дээр хичнээн их цас наасанд баяртай байх болно.

Бариулыг дээш өргөв.

Бариулыг доош буулгасан байна.

Алгатай дугуй хөдөлгөөн.

Та нартай уулзах нь надад үнэхээр таалагдсан.

Сайн байна! Өвлийн ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харцгаая.

Моднууд баяраар гоёж, маш дэгжин болжээ.

Машенька дуу бүжиг үнэхээр таалагдсан"Цасан ширхгүүд" Түүний төлөө дахин цасан ширхгээр бүжиглэцгээе.

За, баяртай залуусаа, би энд маш их хөгжилдөж, тоглож, бүжиглэж, та нарт цастай сайхан мод хийхэд тусалсан. Баавгай чам дээр ирж чадаагүй, үүрэндээ унтаж байгаа нь харамсалтай. Гэхдээ би түүнд таны зургуудыг өгье, өвлийн улиралд ойд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харцгаая. Тэгээд хавар би түүнийг чам дээр заавал авчрах болно.


Надежда Сергеевна Быкова

Сэдвийн дагуу хоёрдугаар бага бүлэгт уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан өргөдөл гаргах: "Өвлийн хус"

Бид өнөөдөр чимэглэсэн өвлийн хус. Яагаад яг хус? За, магадгүй учир нь хусЭнэ нь бага насны хүүхдүүдэд бүтээлч сэтгэлгээгээр нь дамжуулахад хялбар байдаг маш тод онцлог шинж чанартай байдаг.

Гэхдээ эхлээд бид үзэх болно өвлийн гоо сайхан. Мод хяруугаар хучигдсан өдрийг сонгох нь хамгийн сайн арга юм, тэгвэл та үлгэрийн мэдрэмжийг авах болно. Үлгэрийн гоо үзэсгэлэн - энэ илэрхийлэлд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул.

Ийм ажиглалт нь хүүхдийн төсөөллийг ихээхэн хөдөлгөж чаддаг. Тэднийг аль болох их мөрөөдөж, сонс. Өөрийгөө байгаа гэж төсөөлөхийг санал болго модны өвлийн хаант улс.

-ийн ажиглалт өвлийн хус

Даалгаврууд:

Ойлголтоо тэлэх хус;

Таних чадварыг хөгжүүлэх хусонцлог шинж чанаруудын дагуу.

Хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх ба байгалийг хамгаалах.

Ажиглалтын явц

Хүүхдүүдийг авчир хус.

Өвөө Фрост гудамжаар алхаж байна,

Хүйтэн хяруу мөчрүүд дээр тархана хус мод.

Хүүхдүүдтэйгээ сайхан наадаарай хус. Түүний их биеийг шалгана уу. (Цагаан, хар судалтай - нарны даашинз шиг харагдаж байна.)Мөчир дээр хүйтэн жавар хичнээн сайхан хэвтэж байгааг анзаараарай хус мод.

Юу байгааг надад хэлээч өвлийн цаг хусамарч байна, амарч байна. Хус хөлдөөгүй, энэ нь амьд боловч хяруунаас мөчир, нахиа нь хэврэг болж, хурдан хугардаг тул тэдэнд хүрч чадахгүй. Хэрэв бид сонгох болноСалхинд тасарсан мөчрүүдийг усанд хийвэл ногоон өнгөтэй болно.

Өнөөдөр бид азтай байсан, өдөр тодорхой болсон, мөн хус хүйтэнд хучигдсан байв.

Унш, эсвэл шүлгээ сур.

Зардал нөмрөгт хус мод,

Мөчир нь мөчир дээр цагирагтай.

Цасан ширхгүүд илүү хөнгөн байх тусам зөөлөн болно.

Өвөл улам хүйтэн болно!

Алхсаны дараа бид ажилдаа орлоо semolina ашиглан програмууд. "Өвлийн хус"

Зорилтот:

хүүхдүүдийг танилцуулах semolina ашиглан уламжлалт бус будгийн техник.

Даалгаврууд:

Маннатай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Модны титэмийг манна үрээр тодруулах чадварыг хөгжүүлэх (хүйтэн)

Бүтээлч байдлын сонирхол, шинэ зүйл сурах хүслийг төлөвшүүлэх.

Энэ төрөл зурахЭнэ нь хэрэгжүүлэхэд хялбар, өвөрмөц байдлаараа гайхагддаг, гэхдээ хамгийн чухал зүйл бол ийм материалтай хичээлүүд нь хүүхдүүдэд хэрэгтэй байдаг - тэд нарийн моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлдэг.












Бидэнд хэрэгтэй болно: хар А-4 картон, цагаан гуаш, сойз, зүссэн цагаан салфетка, PVA цавуу, манна.

Хар картон цаасан дээр зур цагаан гуаштай хус.

Хүүхдүүд цагаан салфетка хийж, PVA цавуугаар наа.

PVA цавуугаар цагаан модны титэм зурж, үрийн шингэнээр цацна (хүйтэн)


Манайх бэлэн боллоо өвлийн хус. Нээрээ, гоо үзэсгэлэн?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Гоо эрвээхэй" уламжлалт бус зургийн техникийг ашигласан хичээлийн хураангуй (дунд бүлэг)Гүйцэтгэсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч Осипова Е.В. Хөтөлбөрийн агуулга: - уламжлалт бус аргыг ашиглан зурах чадварыг нэгтгэх - тусламжтайгаар зурах.

Уламжлалт бус зургийн техник ашиглан "Бороо, бороо, дусал" хичээлийн видео тайланЗорилго: Пипетк ашиглан борооны дүрсийг бүтээх. Зорилго: Боловсрол: Татар хэлээр харилцах чадварыг бэхжүүлэх.

"Эмээгийн зуслангийн байшинд" хоёрдугаар бага бүлгийн уламжлалт бус зургийн аргын талаархи тэмдэглэл."Эмээгийн зуслангийн байшинд" 2-р бага бүлгийн уламжлалт бус зургийн аргын талаархи шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Уламжлалт бус.

"Хэрэмд тусал" бага ангийн нэгдүгээр бүлгийн уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан урлагийн үйл ажиллагааны хичээлийн хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдэд дүрслэх урлагийн үйл ажиллагааны уламжлалт бус аргуудыг үргэлжлүүлэн заах: stencil ашиглан зурах, үстэй сойзоор нугалах.

“Усан будаг” клубын бага бүлэг (3-4 нас) Зурах хичээл. Сэдэв: Нар (алгаагаар зурах) Зорилго, зорилтууд: Хүүхдүүдийг танилцуулах.

Уламжлалт бус давс будгийн техник ашиглан "Өвөл" хичээлийн хураангуйЗорилго: хүүхдүүдийг давс будгийн уламжлалт бус техниктэй танилцуулах. Зорилго: боловсролын - хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Та бас сонирхож магадгүй:

Илжиг зүүгээр нэхэх схем ба тайлбар
Амгуруми тоглоом нэхэх нь насанд хүрэгчдийн аль алинд нь таалагддаг маш сонирхолтой үйл ажиллагаа юм...
Винни Пух баавгайн зүүгээр
Орчин үед хүмүүс гар урлалыг сонирхох болсон. Дэгээ гэж юу байдгийг олон хүн мартжээ...
Карнавал ямааны маск
бага насны хүүхэдтэй гэр бүлд зайлшгүй шаардлагатай. Ийм маск шинэ жилийн баяраар ч хэрэг болно...
Зул сарын баярт юу өмсөх вэ
Христийн шашны баяр бол гэр бүл, сүнслэг чухал үйл явдал юм. Хэдийгээр миний амьдралд ...