Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Бэлтгэл бүлгийн гоёл чимэглэлийн зургийн хичээл. Сэдвийн зургийн хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг): Дүрслэх урлагийн GCD-ийн хураангуй "Зочломтгой зочдод зориулсан хоол"

Хүүхдэд гэр ахуйн эд зүйлсийг арчлахыг үргэлжлүүлэн заах;

"Аяга таваг" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Нэр үгийн хэрэглээг багасгах хэлбэрээр засах;

Өөрийнхөө зохиолыг зохиож сурах;

Техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх - сойзыг чадварлаг ашиглах (сойзны үзүүрээр будаж, босоо чиглэлд барьж, бүхэл бүтэн сойзоор янз бүрийн чиглэлд чөлөөтэй хөдөлж)

Хүнд хэцүү үед хүмүүст туслах хүслийг төлөвшүүл.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

мультимедиа, К.И. Чуковский "Федорино уй гашуу", бөмбөг, цайны аяга, Су-Жок рашаан, зүссэн зураг, гуаш, сойз, усны сав, салфетка, цомгийн хуудас.

Урьдчилсан ажил:

К.И.Чуковскийн "Федориногийн уй гашуу" үлгэрийг унших;

Аяга тавагны тухай яриа;

Хүүхэлдэйний аягатай тоглоомууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, анхааралтай сонсоорой, би та нарт нэг үлгэрээс ишлэл унших болно ("Федориногийн уй гашуу")

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та энэ үлгэрийг таньсан уу? Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? /"Федориногийн уй гашуу"

Энэ үлгэрийг хэн бичсэн бэ? / K.I. Чуковский

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, одоо би танд энэ хүүхэлдэйн киноны богино хэсгийг үзэхийг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (харсны дараа) - Яагаад аяга таваг Федорагаас зугтсан бэ? Тэр түүнийг угаагаагүй, зодсон гэх мэт.

Яагаад аяга таваг Федора руу буцахаар шийдсэн бэ? Аяга нь Федораг өрөвдөж, уучилсан гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо хивсэн дээр чөлөөтэй зогсоод дулааццгаая. “Сав суулга” биеийн тамирын дасгал хийж байна.

Энд том гялалзсан цайны аяга байна.
Маш чухал, дарга шиг.
Энд шаазан аяганууд байна
Маш эмзэг хөөрхий.
Энд шаазан таваг байна,
Зүгээр л тогш, тэд эвдэрнэ.
Энд мөнгөн халбаганууд байна
Энд хуванцар тавиур байна -
Тэр бидэнд аяга таваг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Федора олон аяга таваг хугалсан. Одоо би та нарт түүний хэлтэрхийнээс аяга таваг цуглуулахыг санал болгож байна.

D/I "Зураг цуглуул"

Тоглоомын даалгавар: зураг цуглуул.

Тоглоомын явц: хүүхдүүд ширээн дээр зүссэн аяга таваг цуглуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв. Одоо тойрог дээр зогс. Би чам руу ээлжлэн бөмбөг шидэж, аяга тавагны нэр өгөх болно, та тэднийг энхрийлэн нэрлэх болно. Хэн зөв нэрлэсэн нь ширээний ард сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус та нар Федора маш олон аяга таваг хугалсныг санаж байна. Түүнд тусалж, түүнд зориулж цайны аяга, аяга гэх мэт шинэ аяга таваг зурцгаая.

Цайны аяга, аяга зэргийг шалгаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зурж эхлэхээсээ өмнө Су-Жок хуруугаа пүршээр сунгацгаая.

Хүүхдүүдийн зурсан аяга, цайны аяга. Тэднийг чимэглэх.

Хүүхдүүдийн өөртөө дүн шинжилгээ хийх асуултууд:

Танд аль аяга, цайны аяга хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

Аль аяга, цайны аяга хамгийн тод болсон бэ? Яагаад?

Та Федорад цай уусны дараа аяга тавгаа юу хийхийг зөвлөх вэ? Тэгээд яагаад? Дахиж түүнээс зугтахгүйн тулд аяга тавгаа угаа.

ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

ЗУРАХ замаар

АХЛАХ БҮЛЭГД.

Сэдэв: Fedora-д зориулсан аяга таваг.

Багш Ольга Павловна Федотова

MADOU CRRR 14-р цэцэрлэг Кропоткин

Зорилго: бүрдүүлэх ардын урлаг, гар урлалтай танилцах замаар хүүхдийн урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

О.о. " Танин мэдэхүй” - Гжель гар урлал, ардын гар урчуудын бүтээлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

О.о. " Уран сайхныбүтээлч байдал” - хүүхдүүдийг Гжель уран зураг дээр үндэслэн гоёл чимэглэлийн найрлага бүтээхийг дэмжих.

О.о. " Уншиж байнауран зохиол” - К.Чуковскийн уран бүтээлтэй үргэлжлүүлэн танилцаж, яруу найргийн үгийн сайхныг анзаарахад хүмүүст уриалах.

О.о. "Нийгэмшил" - ардын гар урчуудын ажилд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

О.о. "Харилцаа" - хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх,яриаг тодорхойлолтоор баяжуулах, монолог, харилцан яриаг сайжруулах.

O.o "Эрүүл мэнд" - ажиллаж байхдаа өөрийнхөө байрлалыг ажиглаарай.

O.o "Trud" - ажлаа дуусгаад ажлын байраа цэвэрлэхийг уриал.

O.o "Хөгжим" - хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх. ажилладаг.

Урьдчилсан ажил.

К.Чуковскийн “Федориногийн уй гашуу” бүтээлийг уншиж байна. Gzhel техникийг ашиглан гэр ахуйн эд зүйлс, багаж хэрэгслийг шалгах. Гжель зургийн элементүүдтэй хүүхдүүдийг танилцуулах дасгалууд. Ардын урлаг, гар урлалын танилцуулга.

Хичээлийн материал.

Гуаш, 1, 3-р сойз, савтай ус, салфетка. Картоноор хийсэн гоёл чимэглэлийн хавтан. Gzhel-тэй ил захидал, цомгууд. Гжель хоол, ардын гар урлал - Городец, Хохлома, Дымка. Ардын уран зураг хийх элементүүд ба алгоритмуудын цомог.

Хөгжмийн цуврал:Оросын ардын аялгуу.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Gzhel, Gzhel зураг, Gzhel зургийн элемент, цэцэг, дусал, буржгар, нуман, хил, мастер, дархан.

Хичээлийн явц

I. Хүүхдүүд бүлэгт ордог. Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг өнгөлөг загвартай захидалд хандуулдаг. Захидал дээр "Fedora-аас" гэж том үсгээр бичсэн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ бол бүх аяга таваг нь зугтсан ижил Федорагийн захидал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Федора дахин уй гашуу
Хичээл түүнд ямар ч сайн зүйл хийсэнгүй.
Гэрт дахиж эмх цэгц алга
Тэгээд дахиад л шуугиан дэгдээв.

Бүх аяга таваг хагарчээ
Таваггүй, харин хоол
Жимс, хүнсний ногоо, бүтээгдэхүүн
Тэд бүх чиглэлд гарч ирэв!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Федора дахин хуучин хэв маягаа үргэлжлүүлэв - тэр аяга тавгаа хэлээгүй - тэр бүх таваг эвдэв. Залуус аа, хар л даа, зөвхөн хэлтэрхий үлдсэн байна (эвдэрсэн аяга таваг үзүүл). Федора юу эвдсэнийг харахын тулд хэсгүүдийг нэгтгэж үзье.

D/i "Хэсгүүдийг цуглуул" (Зураг хайчлах).Тоглоомын даалгавар: зураг цуглуул. Тоглоомын явц: хүүхдүүд ширээн дээр зүссэн аяга таваг цуглуулдаг

Бид аяга таваг цуглуулсан. Тэгээд үлдсэн аяга, таваг, цайны аяга айсандаа зугтав. Хараач, магадгүй тэд энд, бидэнтэй хамт нуугдаж байгаа болов уу?

D/i "Ижил төстэй хоол олох"Тоглоомын даалгавар: ижил төстэй хэв маягаар чимэглэсэн ижил төстэй хоолыг олох. Тоглоомын явц: хүүхдүүд хүссэн хоолоо сонгож, урьдчилан бэлтгэсэн дэлгэцийн газар байрлуулна.

Аяга тавагны үзлэг. Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа:

Ямар материалаар аяга таваг хийдэг вэ?

Бидний сонгосон бүх хоол юугаараа нийтлэг байдаг вэ? (Санал болгож буй хариулт: цагаан дэвсгэр, хөх-цэнхэр өнгө)

Энэ зургийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гжель, Гжель зураг)

Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? ("Гжелочка" голын нэрээр) (Хүүхдийн үлгэрүүд)

Гар урчууд бүтээгдэхүүнээ ямар хээгээр чимэглэдэг вэ? (Хүнсний ногоо - цэцэг, өвс)

Гжель зургийн ямар элементүүдийг та мэдэх вэ? (Цэцэг, дусал, буржгар, нуман, хил). Тоглоомын дасгал: Gzhel зургийн элементийг нэрлээд аяга таваг дээрээс ол.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, тэд Федорад тараагдсан аяга таваг цуглуулахад тусалсан. Бүгдүйлчилгээ цуглуулсан. (Бяцхан яриа: үйлчилгээ гэж юу вэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөвхөн нэг таваг байгаа нь харамсалтай - Федора зочдыг урих дуртай, гэхдээ хүн бүрт хангалттай таваг байдаггүй. Би түүнд яаж туслах вэ? (Асуудалтай нөхцөл байдал). Санал болгож буй шийдэл: Fedora-д өмнө нь хийсэн ялтсуудыг өгч, Gzhel будгийн элементүүдээр чимэглээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо би та нарт аяга таваг дээр хэв маяг хийх дарааллыг үзүүлье. Би сойз авч, шаардлагатай хэмжээний цэнхэр будгийг аваад, дээрээс нь бага зэрэг ухарч, сойзоо туузнаас нь өргөхгүйгээр бүхэл бүтэн сойзоор хэвтээ шугам зурна. Дараа нь би ирмэгээс ухарч, доод талд нь шугам зурдаг.Зочин: Бийрээр хэрхэн шугам зурах вэ?

Хүүхдүүд: зүүнээс баруун тийш, бүхэлд нь сойзоор, туузнаас нь өргөхгүйгээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аяганы голд цэцэг зур (үзүүлэх).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гжель зургийн элементүүдэд анхаарлаа хандуулаарай. Та тэдгээрийг ажилдаа ашиглаж болно.

Гэхдээ зурж эхлэхээсээ өмнө хуруугаа дулаацуулъя.

ХУРУУНЫ ГИМНАСТИК

Энд миний бүх хуруу байна, тэднийг хүссэнээрээ дууд (хүүхдүүд задгай алгаа харж, эргүүлнэ)

Ингэснээр тэд ямар ч байдлаар гомдохгүй (гараа үрэх).

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алга таших)

Тэд дахиж сайн суухгүй (гар барих).

Тэд тогшсон, эргэж,

Бид зурахыг хүссэн

II. Хүүхдийн бие даасан ажил.Хэцүү байдалд орсон хүмүүст ганцаарчилсан тусламж үзүүлэх.

(Хөгжмийн дагалдан: Оросын ардын аялгуу)

БИЕИЙН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ "БҮТЭЭГДЭХҮҮН"

Энд том шилэн аяга байна, (гэдсээ хөөргөөд, гараа хажуу тийшээ)

Маш чухал, дарга шиг (нөгөө нь хамар шиг муруй)

Энд шаазан аяга байна, (хөхөл, нэг гар бүслүүр0

Маш эмзэг, хөөрхий.

Энд шаазан таваг (эргэж, гараараа тойрог зурах)

Зүгээр л тогш, тэд эвдэрнэ.

Энд мөнгөн халбага байна, (сунга)

Энд хуванцар тавиур байна -

Тэр бидэнд аяга таваг авчирсан (Том тойрог хий.)

III. Дүгнэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, бид авсан тавагнуудаа биширцгээе.

Гжэлийн тухай шүлэг уншиж байна.

Gzhel - цагаан, цэнхэр.
Хөнгөн гөлгөр шугамууд.
Ер бусын тод цэцэгс
Тэд тэнгэрээс ирсэн бэлэг юм шиг санагдаж байна!

Хүүхдүүдийн өөртөө дүн шинжилгээ хийх асуултууд:

Аль таваг танд хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

Аль хавтан хамгийн тод болсон бэ? (Хамгийн эелдэг, тайван) Яагаад?

Аль хавтан нь хамгийн олон төрлийн элементүүдтэй вэ? Аль нь вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа, та сайн ажилласан - Федора мэдээж таалагдах болно гэж би бодож байна.


"Аяга таваг" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Програм хангамжийн даалгавар:
1. Аяга тавагны төрөл, зориулалтын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх
2. Аяга таваг хийдэг материалын талаархи санаа бодлыг тодруулах
3. Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх
4. Бийр болон усан будгаар зурах чадварыг хөгжүүлэх
5. Дүрслэх урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх
6. Нягт нямбай, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх

Шаардлагатай материал:
1. Төрөл бүрийн материалаар хийсэн аяга таваг
2. "Будсан аяга таваг" танилцуулга
3. “Тавиур” зураг
4. "Аяга таваг"-ын зураг
5. Бүх хүүхдэд зориулсан тавагны хавтгай дүрс (зурах зориулалттай)
6. Усан будаг
7. Сойз
8. Устай аяга
9. Салфетка

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөөдөр манай цэцэрлэгт илгээмж ирлээ. "Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд" гэж бичсэн байдаг. Энэ бидэнд зориулагдсан уу?
Хүүхдүүд:Тиймээ
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд нээцгээе


(Хүүхдүүд багшид багцыг нээхэд тусалдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та энд юу харж байна вэ?
Хүүхдүүд:Аяга таваг (тоглоом)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Аяга гэж юу вэ?
Хүүхдүүд:Эдгээр нь бидний хоол иддэг объектууд юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар хоол харж байна вэ?
Хүүхдүүд:тогоо, таваг, аяга, халбага, сэрээ, хайруулын таваг, коланд, данх, шанага гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар төрлийн тогооны хэрэгсэл байдаг вэ?
Хүүхдүүд:Хоолны өрөө, цайны өрөө, гал тогоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд тоглоом тоглоцгооё "Үүнийг зөв тавиур дээр тавь". Дээд тавиур нь цайны сав суулга, дунд тавиур нь хоолны сав суулга, доод тавиур нь гал тогооны хэрэгсэл юм.
Соронзон самбарт тавиурын дүрсийг хавсаргав.


Багш аяга тавагны зургийг хүүхдүүдэд тарааж, хүүхдүүд хүссэн тавиур дээрээ соронз ашиглан хавсаргана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сав суулга бүр юунд зориулагдсан болохыг та мэдэх үү?
Хүүхдүүд:Аяга - цай, кофе, жүүс, ус ууна. Таваг - шөл, борщ. Тогоо - хоол хийх зориулалттай. Хайруулын таваг - хайруулын таваг гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв. Одоо та нартай хамт хоол болгон хувиргацгаая.

Физминутка
Энд том шилэн аяга байна (Тэд гэдсээ шахаж, нэг гараа туузан дээр тавиад, нөгөө гараа нугалав - "хошуу".)
Маш чухал, дарга шиг.
Энд шаазан аяга байна, (Тэд суугаад нэг гараа бүсэндээ тавив.)
Маш эмзэг, хөөрхий.
Энд шаазан таваг байна (Тэд эргэлдэж, гараараа агаарт тойрог зурдаг.)
Зүгээр л тогш, тэд эвдэрнэ. (Тэд алгаа таших, дэвслэх.)
Энд мөнгөн халбага байна, (Толгой дээр гараа сунгасан.)
Толгой нь нимгэн ишний дээр байрладаг.
Энд хуванцар тавиур байна, (нугалж, сунгасан.)
Тэр бидэнд аяга таваг авчирсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Аяга нь янз бүрийн материалаас гардаг: шил, керамик, шаазан, шавар, металл.
Тоглоом "Юунаас?" (багш нь материалын хувилбарыг санал болгодог бөгөөд хүүхдүүд нь нэр томъёог нэрлэдэг, жишээлбэл: шилэн эдлэл - шил, металл - металл)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ийм мастерууд байдаг - аяга таваг зурдаг зураачид. Үүн дээр янз бүрийн хээ зурдаг. Эдгээр хоол нь маш үзэсгэлэнтэй юм. ("Будсан аяга таваг" танилцуулгын үзүүлбэр)

Зураач байхыг хичээцгээе, хэдэн таваг зурцгаая.
(Багш хүүхдүүдэд А4 хуудсан дээр хэвлэсэн хавтангийн хавтгай дүрсийг өгдөг).


Хүүхдүүд өөрсдөө таваг зурдаг
Сурган хүмүүжүүлэгч:Гайхалтай, бид үүнийг хийсэн. Залуус аа. Би чамайг Үлгэр рүү буцах илгээмж илгээхийг санал болгож байна, та бидний будсан ялтсуудыг хийж болно. Та санал нийлж байна уу?
Хүүхдүүд:Тиймээ
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн дагина яагаад бидэнд аяга таваг илгээсэн гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:Тиймээс бид үүнийг судалж, юунд хэрэгтэйг олж мэдээрэй
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв. Гэхдээ энэ нь тоглоом учраас та түүгээр тоглож болно гэсэн үг. Аяга тавгаа аваад булан руу аваач. "Бид зочдыг урьж байна" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. (Хүүхдүүд тоглоомын өрнөлийг бие даан зохион бүтээж, хөгжүүлдэг)

Сэдвийн танилцуулга: Аяга таваг

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хамтарсан танин мэдэхүй, бүтээмжийн үйл ажиллагааны хураангуй.

Окулова Людмила Андреевна, багш-ярианы эмгэг судлаач; нэгдүгээр мэргэшлийн ангилал,

Русских Надежда Сергеевна , багш; нэгдүгээр мэргэшлийн ангилал,

Тюмень хотын 89-р хосолсон төрлийн МАДОУ цэцэрлэг

Боловсролын чиглэлүүд:"Танин мэдэхүй" (Ертөнцийн нэгдмэл дүр төрхийг бий болгох), "Танин мэдэхүй" (Математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх), "Хэл ярианы хөгжил" (Бичиг үсэг заах), "Уран сайхны болон гоо зүйн үйл ажиллагаа" (Зураг зурах), "Биеийн хөгжил".

Хөтөлбөрийн агуулга.

Зорилго: Сав суулганы төрөл (гал тогоо, хоол, цай), сав суулганы зориулалт, нарийн ширийн зүйл, сав суулга хийсэн материалын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Гжель ардын гар урлалын онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.

  1. Залруулах, хөгжүүлэх. Ажиглалт, харилцан яриа, харааны болон сонсголын анхаарал, ойлголт, сэтгэхүй, санах ой, авианы сонсгол, ерөнхий болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Боловсролын. Хүүхдүүдийн улирал, өвлийн сарууд, долоо хоногийн өдрүүд, өдрийн хэсгүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Тоон тооцооны ур чадварыг бэхжүүлэх. Объектуудын багцыг харьцуулах, объект нэмэх замаар тэдгээрийг тэнцүүлэх чадварыг бэхжүүлэх. Үгийн эхний дууг ялгаж, харгалзах үсэгтэй нь тааруулах чадварыг бэхжүүлэх. Хүүхдүүдийн ардын урлагийн уран зургийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (Гжель, Хохлома). Хүүхдүүдэд энгийн Gzhel чимэглэл (тор, цэг, дусал) дээр тулгуурлан загвар хийхийг заа. Гуаш будгаар будах, сойзны үзүүрээр будах техникийг сайжруулах.
  3. Боловсролын. Хүмүүсийн хөдөлмөрийг хүндэтгэх, аяга тавагтай болгоомжтой харьцах чадварыг төлөвшүүлэх. Хамтран ажиллах, харилцан ойлголцох чадварыг хөгжүүлэх. Хамтарсан боловсролын үйл ажиллагаанд оролцох эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх. Ардын урлагт сонирхол, гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.
  4. Эрүүл мэнд. Биеийн тамир, тоглоомын тусламжтайгаар хүүхдийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нэмэгдүүлж, эрүүл мэндийг дэмжих.

Тайлбар толь бичгийн ажил. Сэдвийн толь бичгийг идэвхжүүл. Нэр үгийг нэр үгтэй, нэр үгийг тоотой хослуулах чадварыг бэхжүүлэх. Хүүхдийн толь бичигт "уран зураг" гэсэн үгийг нэгтгэх.

Тоног төхөөрөмж. Аяга таваг, мольберт, аяга тавагны хавтгай дүрс, үсэг, "гайхалтай цүнх" дүрсэлсэн объектын зургууд. Хоолны үзэсгэлэн (Гжель, Хохлома). Хоёр зүссэн зураг (Гжель зураг дээрх цайны аяга). Гжель зураг дээр үндэслэсэн зургийн схем, чимэглэл. Силуэт - цагаан цаасан дээрх хоосон зүйл - цайны сав. Сойз - №2, гуаш (цэнхэр, цагаан), палитр, ус, салфетка.

Хөгжмийн дэвсгэр: "Шударга", "Өвлийн уран зөгнөл" аялгуу.

Урьдчилсан ажил: Аяга тавагны төрөл, аяга тавагны нарийн ширийн зүйл, аяга таваг хийдэг материалтай танилцах. Гжель, Хохлома гар урлалтай танилцах. Ярилцлага, цомог, ном, тоглоом үзэх. Палетт дээр будгийг холих арга, техник.

Хамтарсан шууд боловсролын үйл ажиллагааны ахиц дэвшил.

Багш-дефектологич хүүхдүүдийг хөгжмийн өрөөнд урьж байна.

Багш - дефектологич: Залуус аа, өнөөдөр бид аяга тавагны үзэсгэлэнд оролцох гэж байна. Гэхдээ энэ замд бидэнд саад бэрхшээл, даалгавар тулгарах болно. Та замд гарахад бэлэн үү? (Хүүхдийн хариулт).

Багш - дефектологич: Энд эхний даалгавар байна. Та бид хоёр хуанлигаа санаж байх ёстой.

D/i "Манай хуанли".

Багш-дефектологич хүүхдүүдтэй хамт жил, сар, долоо хоногийн өдөр, өдрийн цагийг давтана.

Багш - дефектологич: Сайн байна, та эхний даалгавраа амархан гүйцэтгэсэн. Замдаа бид дараагийн даалгавартай байна.

Мобайл дээр аяга тавагны дүрс бүхий объектын зургууд байдаг.

Багш - дефектологич: Мобертыг хараад энд юу харж байгаагаа хэлээч? (Хүүхдийн хариулт).

Багш - дефектологич: Залуус аа, та зурган дээр юу харж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Та энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд: Аяга таваг.

Багш - дефектологич: Бидэнд аяга таваг яагаад хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт). Энэ бүх сав суулгыг цайны сав суулга, гал тогооны хэрэгсэл, ширээний сав суулга гэсэн гурван бүлэгт хувааж болно. Хэрэв бид зочдыг цайнд урих юм бол ямар төрлийн хоол хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Цайны аяга.

Багш - дефектологич: Цайны сав суулгыг нэрлэ.

Хүүхдүүд: Аяга, таваг, цайны аяга, чихрийн аяга.

Багш - дефектологич: Хэрэв зочид үдийн хоолонд ирвэл бидэнд ямар төрлийн хоол хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: ширээний хэрэгсэл.

Багш - дефектологич: Ширээний хэрэгслийг нэрлэ.

Хүүхдүүд: Талхны хайрцаг, таваг, сэрээ, халбага, хутга.

Багш - дефектологич: Ээж гал тогооны өрөөнд оройн хоол бэлдэж байхдаа ямар төрлийн аяга таваг хэрэглэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Гал тогооны хэрэгсэл.

Багш - дефектологич: Ямар сав суулга нь гал тогооны хэрэгсэлд тооцогддог вэ?

Хүүхдүүд: Тогоо, хайруулын таваг.

Багш - дефектологич: Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Залуус аа, би та нарыг сандал дээр суухыг хүсч байна.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Мобайл дээр аяга, тавагны тэгш бус тооны хавтгай дүрс байдаг. (Зургаан аяга, долоон таваг).

Багш - дефектологич: Залуус аа, та мольберт дээр юу харж байна вэ? Хэдэн аяга вэ? Хэдэн таваг вэ? Юу нь илүү вэ, юу нь бага вэ? (Хүүхдийн хариулт). Аяга тавагны тоог тэнцүү болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Аяга нэмж эсвэл таваг ав.

Багш - дефектологич: Хэдэн аяга нэмэх вэ?

Хүүхдүүд: Нэг аяга.

Багш-дефектологич нэг аяга нэмнэ.

Багш - дефектологич: Хэдэн аяга вэ? Хэдэн таваг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Одоо ... (тэнцүү хэсгүүд) аяга, таваг байна. Хэр их вэ?

Хүүхдүүд: Долоо.

Багш-дефектологич: Та долоон тоог яаж авсан бэ?

Хүүхдүүд: зургаа, нэг - долоо.

Багш - дефектологич: Гайхалтай, бид энэ даалгаврыг хялбархан гүйцэтгэсэн. Тэгээд бид жаахан амрах цаг боллоо. Босоод биеийн тамирын дасгал хийцгээе.

Багш-дефектологич нь хүүхдүүдтэй хамт биеийн тамирын дасгал хийдэг.

Биеийн тамирын минут.

"Энд том тогоотой цайны сав байна,

Маш чухал, дарга шиг.

(Гараа хажуу тийш, туузан дээр)

Энд шаазан аяга, маш эмзэг, хөөрхий

(Хүүхдүүд бөхийх)

Энд шаазан таваг байна,

Зүгээр л тогш, тэд эвдэрнэ.

(Хүүхдүүд өөрсдийгөө тойрон эргэдэг)

Энд мөнгөн халбаганууд байна

Толгой нь нимгэн ишний дээр байрладаг.

(Гараа дээш, хөлийн хуруун дээр)

Энд хуванцар тавиур байна

(Гараа хажуу тийш нь барина)

Тэр бидэнд аяга таваг авчирсан."

(Хүүхдүүд гараа урагш сунгана).

Багш - дефектологич: Сайн амраарай. Одоо залуус над дээр ирээрэй. Хараач, надад "гайхалтай цүнх" байгаа, дотор нь зураг байна. Та бүгд ээлжлэн нэг зургийг гаргаж, түүн дээр дүрсэлсэн зүйлийг нэрлэж, объектын нэрийн эхний дууг юу болохыг тодорхойлох болно.

Хүүхдүүд ээлжлэн зураг авч, эхний дууг тодорхойлж, мобайл дээрх тохирох үсгийг олдог.

Багш - дефектологич: Тэгээд энэ даалгавар дууссан. Залуус аа, та хөгжим сонсож байна уу? (Хүүхдийн хариулт).

Хөгжмийн дэвсгэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай үзэсгэлэн яармагт яаран найзуудаа урь! Энэ бол энгийн аяга тавагны үзэсгэлэн биш, харин ардын гар урлалд зориулагдсан юм. Ардын гар урлал гэж юу болохыг надад хэн хэлж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт: эдгээр нь хүний ​​гараар хийсэн объектууд юм). Үзэсгэлэн худалдаанд манай орны өнцөг булан бүрээс урчууд аяга тавгаа авчирдаг гэдгийг та мэдэх үү? Эдгээр бүтээлийг мастерууд, ардын урчууд хийсэн. Бидний өмнө ширээг анхаарч үзээрэй, ардын гар урчуудын хийсэн аяга таваг байна. Эхний ширээ рүү орцгооё, энэ ямар зураг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: Хохлома.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус аа, энэ хоолыг Ижил мөрний эрэг дээр байрладаг Нижний Новгород муж, Хохлома тосгоноос бидэнд авчирсан. Энэ хоол юугаар хийгдсэнийг санацгаая? (Хүүхдийн хариулт). Мастерууд ихэвчлэн ямар загвар зурдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Уран бүтээлчид ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Хүүхдүүд: 4 өнгө - шар, улаан, хар, ногоон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна. Дараагийн ширээ рүү явцгаая. Залуус аа, аяга таваг дээр ямар зураг байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Гжель.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хоолыг Москвагаас холгүй орших Гжель тосгоноос авчирсан. Надад хэлээч, энэ хоол юугаар хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд: Шавараар хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гжель мастерууд аяга таваг будахдаа ямар элементүүдийг ашигладаг вэ?

Хүүхдүүд: дусал, тор, судал, цэцэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гжель мастеруудын ажил яагаад өвлийн цагийг санагдуулдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Зөв шүү, сайн байна. Та залуусыг таньдаг, би бас аяга таваг харуулсан зургуудыг авчирсан боловч эдгээр зургуудын бүх нарийн ширийн зүйлс хоорондоо холилдсон байдаг. Бүхэл бүтэн хоёр зураг гаргахын тулд эд ангиудыг угсарна.

Тавиур дээр зүссэн зургууд байна. Хүүхдүүд зургийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг цуглуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр та зургийг цуглуулсан, юу авсан бэ?

Хүүхдүүд: Цайны аяга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар төрлийн зураг вэ?

Хүүхдүүд: Гжель.

Сурган хүмүүжүүлэгчид: Залуус аа, би та нарыг чадварлаг гар урчууд болгон хувиргаж, эдгээр гайхамшигтай цайны савыг Гжель зурган дээр зурахыг санал болгож байна.
Ажлын байрандаа суу. Миний чамд зориулж бэлтгэсэн өнгийг хараарай. Танд шаардлагатай бүх өнгө байгаа юу?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хэн надад цэнхэр будаг авахыг хэлж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт). Мобайл дээр та Gzhel аяганы дүрсийг харж, хэв маягт анхаарлаа хандуулаарай. Та ижил хэв маягийг бүтээлдээ ашиглаж болно. Бид Gzhel загварыг хэрхэн зурах вэ? (Хүүхдийн хариулт). Одоо хуруугаа дулаацуулж, ажилд бэлтгэж, хурууны дасгал хийцгээе.

Хурууны гимнастик.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,

Бид аяга тавгаа угаасан:

(Нэг далдуугаараа нөгөө далдуугаараа гулсдаг.)

Данх, аяга, шанага, халбага,

Бас том шанага.

Бид аяга тавгаа угаасан:

(Нэг далдуугаараа нөгөө далдуугаараа гулсдаг.)

Бид зүгээр л аяга хагаллаа,

(Бид эрхий хуруугаараа хуруугаа нугалав.)

Шанага нь бас салж,

Цайны хамар хугарсан байна.

Бид халбагаа бага зэрэг хугалсан,

Бид ээждээ ингэж тусалсан."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Яарах хэрэггүй, Оросын ард түмэн яарч байгаа хүмүүсийн тухай "Хэрэв та яарвал хүмүүсийг инээлгэх болно" гэсэн зүйр үгийг санаарай.

Хүүхдүүд "Өвлийн уран зөгнөл"-ийн хөгжмийн дагалдан зурж эхэлдэг.

(Бие даасан ажлын явцад багш хүүхдүүдэд бүтээлч сэтгэлгээний эрх чөлөөг өгч, бие даасан тусламж үзүүлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, чи цайны аяган дээр ямар сайхан Гжэл зурсан бэ? Та бүхнийг үзэсгэлэнд бүтээлээ оруулахыг урьж байна. Та шаргуу ажилласан болохоор бид үзэсгэлэнд байгаа тул тоглохыг санал болгож байна.

Багш - дефектологич, сурган хүмүүжүүлэгч, хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш гартаа тууз барьдаг. Хүүхдүүд багшийн дараа дараах үгсийг давтана.

"(нэр) зугаалахаар гарсан,

Би найз охиноо (найз) сонгож эхэлсэн.

Би соронзон хальсыг хэнд өгөх ёстой вэ?

Бөхийж, нум ав

Тийм ээ, туузаа аваарай!

Бид нэг, хоёр, гурав тоолдог -

Алив, соронзон хальсаа ав!

Хоёр хүүхэд өөр өөр чиглэлд гүйж, тойрог тойрон гүйж, туузыг авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны ажилд баярлалаа! Та хэрхэн хөдөлмөрч жинхэнэ мастер болохыг мэддэг.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

  1. И.А.Морозова, М.А.Пушкарева. "Математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх" (Сэтгэцийн хомсдолтой 6-7 насны хүүхдүүдтэй ажиллах хичээлийн тэмдэглэл) - М.: Мозайка - Синтез, 2010.
  2. И.А.Морозова, М.А.Пушкарева. "Эргэн тойрон дахь ертөнцтэй танилцах." (Сэтгэцийн хомсдолтой 6-7 насны хүүхдүүдтэй ажиллах хичээлийн тэмдэглэл) - М.: Мозайка - Синтез, 2011.

Интернет нөөц:

Maam.ru цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан вэбсайт.

http://www.maam.ru/detskijsad/konspekt-chudo-gzhel.html.

Тюмень хотын 89-р цэцэрлэгийн архиваас авсан зургууд.

Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансийскийн автономит тойрог-Юграгийн сургуулийн өмнөх боловсролын багш нарыг сургалтын материалаа нийтлүүлэхийг урьж байна.
- Сурган хүмүүжүүлэх туршлага, анхны хөтөлбөр, сургалтын хэрэглэгдэхүүн, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай хийх ажлын хэлбэрийг биечлэн боловсруулсан тэмдэглэл, хувилбарууд.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

Бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн тойм:

"Хохлома зураг".

Зорилго:

1. Хүүхдүүдэд гар урлалын түүх, ардын бүтээлийг танилцуулах

гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг, уран зургийн технологи, хохлома зургийн онцлог.

2. Хөхлөг зургийн төрлүүдийн ялгааг тайлбарла.

3. Ажилдаа үнэн зөв байдлын илрэл, төсөөлөл, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

4. Ардын урлагийг сонирхох, хайрлах, Оросын соёлын баялаг өвөөр бахархах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүдэд ардын дархан шиг мэдрэх боломжийг олго.

Тоног төхөөрөмж, материал:

хохлома зураг, ил захидал, хуулбар бүхий бүтээгдэхүүн;

"Хохлома зураг" зурагт хуудас;

"Хохлома зураг" илтгэлүүд;

"Таваг" будах загвар;

усны сав;

тамга (2 хөвөн арчдас);

хуудас цаас;

салфетка;

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрт дээр үед Нижний Новгород Транс-Волга мужид модон сав суулгыг будгаар чимэглэх заншил үүссэн. Ой модоор бүрхэгдсэн энэ бүсэд бараг бүх зүйл модоор хийгдсэн байв. Бүс нутгийн бүх нутаг дэвсгэр хэдэн зуун тосгонд тархсан нэг цех шиг байв. Оршин суугчид тохиролцсон мэт модон эдлэлийн бүх төрлийн үйлдвэрлэлийг хооронд нь хуваажээ. Бүлэг тосгон бүр төвтэй байсан бөгөөд тариачид долоо хоног бүр зах дээр ирж бүтээгдэхүүнээ зардаг томоохон худалдааны тосгон байв. Модон сав суулга хурцалж, буддаг тосгонууд нь уран зургийн урлагт нэрээ өгсөн томоохон худалдааны Хохлома тосгоны эргэн тойронд байрладаг байв. Эндээс л аяга, халбаганууд галын шувуу шиг дэлхий даяар тарсан байв. Худалдаачаас: "Ийм гайхамшиг хаанаас гардаг юм бэ?" гэж асуухад тэрээр "Хохломагаас" гэж бардам хариулав. Тэгээд ийм зүйл болсон: Хохлома, Хохлома. Өнөөдрийг хүртэл будсан хоолыг Хохлома гэж нэрлэдэг.

Гэвч аяга таваг худалдаачдын гарт орохоос өмнө урчуудын “алтан” гараар хийдэг байжээ. Гар урчууд модон эдлэлийг алт хэрэглэхгүйгээр алтаар будах санааг хэрхэн гаргаж ирсэн бэ? Энэ нь мэргэжилтнүүдийн хувьд нууц хэвээр байна. Гэвч олон зуун жилийн турш хөгжсөн үйл явц нь одоо ч гэсэн энгийн цагаан модыг гялалзсан алтан бүтээгдэхүүн болгон хувиргаж байна.

Өнгө өнгийн Хөхлома хоолны нууц юу вэ? Үүнийг хэрхэн хийдэг вэ? Энэ нь тийм ч хялбар биш болох нь харагдаж байна.

1. Модон эдлэлийг "вапа" шаврын шингэн уусмалаар бүрсэн. Шавар нь модны нүхийг хааж, ус үл нэвтрэх давхарга үүсгэдэг.

2. Үүний дараа бүтээгдэхүүнийг түүхий маалингын тосоор чийгшүүлж, сайтар хатаана. Дараа нь хатаах тосоор таглаад дахин хатааж, энэ үйлдлийг 3-4 удаа давтана.

3. Дараагийн шат бол цагаан тугалга юм. Бүтээгдэхүүн нь хагас сүүгээр хучигдсан байдаг: цагаан тугалга эсвэл хөнгөн цагаан нунтаг нь арчдастай бүтээгдэхүүн рүү үрнэ. Бүтээгдэхүүн нь гөлгөр, гялалзсан, металлтай төстэй болдог.

4. Тэгээд л одоо л будагч (загвар хийдэг хүн) ажилдаа ордог. Зургийг тосон будгаар хийдэг. Будгийн бүх элементүүдийг харандаагаар урьдчилан зурахгүйгээр сойзоор нэн даруй гүйцэтгэдэг.

5. Будсан, хатаасан бүтээгдэхүүнийг тосон лакаар бүрсэн (өмнө нь хатаах тосоор хучигдсан) зууханд "халаах" зориулалттай. Температурын нөлөөлөлд өртөх үед лак нь шар өнгөтэй болдог. Дараа нь энэ гайхалтай зөгийн бал алтан өнгө гарч ирнэ. “Алтан хөхүүл” гэсэн хэллэг ингэж гарч ирсэн.

Урчуудын хэлснээр ийм аяга нь халуун, хүйтэнд айдаггүй, сайн угааж, удаан эдэлгээтэй, алттай ганган хээнцэрээр өрсөлддөг, хүн бүрт хүртээмжтэй байдаг.

Асуулт:Мастерууд ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Хариулт:Улаан, хар, бага зэрэг шар, ногоон өнгөтэй.

Асуулт:Та аяга таваг дээр ямар хэв маягийг харж байна вэ?

Хариулт:Навч, жимс, буржгар, цэгүүд.

Асуулт:Эдгээр зургуудыг юутай харьцуулж болох вэ? Гар урчууд өөрсдөө зохион бүтээдэг үү, эсвэл хаа нэгтээгээс зээлдэг үү?

Хариулт:Байгаль нь мөчир, навч, өвстэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв! Мастер ойн талыг мэддэг, хайрладаг: энд viburnum, rowan, lingonberry байдаг - бүх төрлийн жимс, цэцэг, ургамал эрх чөлөөтэй байдаг.

Хохлома уран зураг нь “дээд” бичиг, “арын дэвсгэр” гэсэн хоёр төрөлд хуваагддагийг сайтар харцгаая.

"Уулын" зургийн онцлог нь алтан дэвсгэр дээр зураастай хэв маягийг хэрэглэх явдал юм.

"Арын дэвсгэр" зургийн онцлог нь хээг тойрсон дэвсгэрийг улаан эсвэл хар өнгөөр ​​буддаг. Энэ аргын тусламжтайгаар навч, цэцэг эсвэл шувууд алтан дүрс хэлбэрээр гарч ирдэг.

Гэхдээ ихэвчлэн эдгээр хоёр төрлийн зураг нь нэг бүтээгдэхүүнд хоорондоо нягт уялдаатай байдаг.

Хохлома зураачдын дунд хамгийн дуртай зүйл бол "өвсний хээ" эсвэл "өвс" бөгөөд энэ нь шанагатай төстэй юм. Ихэнхдээ "өвс" дунд цэцэг, шувуу эсвэл загас дүрслэгдсэн байдаг. Хамгийн төвөгтэй хэв маягийг "буржгар" гэж нэрлэдэг: өвс нь том буржгар болж хувирдаг - буржгар.

Энд жимс байна. Lingonberry, үхрийн нүд, уулын үнсний жимсний хувьд нудрах тамга (хөвөн арчдас) хэрэглээрэй. Гэхдээ gooseberries, гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө нь сойзоор нэн даруй будсан байдаг. Улаан будаг хатсаны дараа жимс нь шараар "амьдрах" болно.

Өвсний ир нь нимгэн, жигд гулзайлгах иш бөгөөд үүнээс буржгар муруй иш нь бүх чиглэлд сунадаг. Сойзны даралтыг өвсний ирний хамгийн өргөн хэсэгт хэрэглэнэ.

"Кудрина" бол буржгар дугуй хэлбэртэй өргөн навчтай цэцэгсийн навчны загвар юм.

Ухуулах хуудас нь ихэвчлэн загварчлагдсан үхрийн нүд навч юм. Навч, цэцэг нь ишийг зурж эхэлдэг бөгөөд дараа нь навч эсвэл цэцгийн үндсэн хэлбэрийг зурдаг. Дараа нь навч, цэцгийн стаменууд дээр судлууд зур.

Ийм элементүүдээс та загвар үүсгэж болно.

"Ид шидийн Хөхломын ертөнц"

Соёолж байна

Ямар нэгэн байдлаар баяр ёслолын байдалтай байна

Амаргүй,

Хар ба улаан өвс.

Навч нь улаан болж хувирдаг

Өвлийн амьсгалаас.

Бид Берендей хаант улсад орлоо -

Ид шидийн Хохломагийн ертөнцөд.

(Б. Дубровский)

Өнөөдөр бид Хөхлома зургийн мастерууд болж, "өвс" хээ урлахыг хичээх болно. Хөхлөгийн урлаг бол манай соёлын бахархал юм. Хөхломын алтан хээ нь Оросын газар нутгийн бүх гоо сайхныг өөртөө шингээсэн.

Бие даасан ажлын явцад багш нь хүүхдүүдэд бүтээлч эрх чөлөөг өгч, бие даасан тусламж үзүүлдэг. Та ардын зөөлөн хөгжмийг асааж болно. Хичээлийн төгсгөлд үзэсгэлэн гардаг. Хүүхдүүд тавагаа тусгай тавиур дээр байрлуулж, багштай хамтран шилдэг бүтээлүүдийг сонгодог. Багш сурагч бүрийг магтаж, тэдний юуг хамгийн сайн хийснийг тэмдэглэхээ мартдаггүй.

Та бас сонирхож магадгүй:

Илжиг зүүгээр нэхэх схем ба тайлбар
Амгуруми тоглоом нэхэх нь насанд хүрэгчдийн аль алинд нь таалагддаг маш сонирхолтой үйл ажиллагаа юм...
Винни Пух баавгайн зүүгээр
Орчин үед хүмүүс гар урлалыг сонирхох болсон. Дэгээ гэж юу байдгийг олон хүн мартжээ...
Карнавал ямааны маск
бага насны хүүхэдтэй гэр бүлд зайлшгүй шаардлагатай. Ийм маск шинэ жилийн баяраар ч хэрэг болно...
Зул сарын баярт юу өмсөх вэ
Христийн шашны баяр бол гэр бүл, сүнслэг чухал үйл явдал юм. Хэдийгээр миний амьдралд ...