Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Олон склерозтой эмэгтэйчүүдэд жирэмслэлт, төрөлт, төрсний дараах үеийн явцын онцлог

Оффисын романс: дууссаны дараа юу хийх вэ?

Зул сарын гацуур зүүгээр оёдог

Шинээр төрсөн хүүхдийн амьдралын хоёр дахь сар

Хүүхэд шээхээсээ өмнө яагаад уйлдаг вэ?

Сарын тэмдэг ирэхээс долоо хоногийн өмнө жирэмсний шинж тэмдэг Жирэмсний толгой өвдөх шинж тэмдэг

Хувцасны загварчлал гэж юу вэ

Анхны харцаар хайр байдаг уу: сэтгэл судлаачдын үзэл бодол Анхны харцаар хайр байдаг эсэх талаар маргаж байна

Аймшигт түүх, ид шидийн түүхүүд Алуурчин хэн бэ? 1-р анги

Гоймоноор хийсэн алтан загас Ямар ч тохиолдолд

Зангиа бол гоёл чимэглэл биш, харин хараат байдлын шинж чанар юм

Нүүрстөрөгчийн хальсны дараа ямар арчилгаа шаардлагатай вэ?

Шивээсний график - нарийн төвөгтэй шугамын энгийн байдал График шивээсний тойм

Патент арьс, жийнс

Целлюлитийн эсрэг зөгийн бал массаж

Бэлтгэл шатанд туршилтын үйл ажиллагааны хичээл. Сэдвийн хичээлийн тойм (бэлтгэл бүлэг): Бэлтгэл бүлгийн туршилтын үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн тойм "Гайхалтай давс. Сэдэв: "Гурилын туршилт"

Зорилтот:Гурилын шинж чанарыг хүүхдүүдэд танилцуулах хүүхдийн туршилт.

Боловсролын зорилго:
Үр тарианы талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах. Гурилын шинж чанарыг танилцуулах.
Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны үр дагаврыг урьдчилан харах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.

Хөгжлийн даалгавар:
Туршилт хийх танин мэдэхүйн сонирхол, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
сонсгол, харааны, хүрэлцэх анализаторуудыг хөгжүүлэх
Анхаарал, сэтгэлгээ, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар.
Хүүхдэд өсгөх түншлэлүүдхосоор ажиллах үед.
Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх, болгоомжтой хандлагаталх руу.

Урьдчилсан ажил:
"Үр тарианы ургац" танилцуулгыг үзэх
Талхны дэлгүүрээр аялах, давстай зуурсан гурил зуурах .

Тайлбар толь бичгийн ажил: гурилан бүтээгдэхүүн, чихэр. найрлага, үр тариа, шигшүүр..

Демо материал: Кроссворд хийх хоосон хуудас. Үр тариа тариалсан талбайн зураг. Гурилын бүтээгдэхүүний үзэсгэлэн Элсэн чихэр, мөөгөнцөр. Улаан буудай, овъёос - хальстай, хальсгүй

Тараах материал:Хавтгай таваг, томруулдаг шил, халбага, лонхтой ус, 2 салфетка. гүн аяга - 2 хүүхдэд зориулсан багц

Тоног төхөөрөмж: Кофе бутлагч (гар ба цахилгаан)

Арга, техник:
Амаар:хүүхдүүдтэй хийсэн яриа, түүх, тайлбар, асуулт, тодруулга, сурган хүмүүжүүлэх үнэлгээ, заавар.
Үр тарианы үр тариа (улаан буудай, арвай, будаа, овъёос, эрдэнэ шиш, хөх тариа), зураг.

Практик:анхан шатны туршилтууд,

Хичээлийн явц.
Зохион байгуулалтын мөч.

Би хачин захидал хүлээн авлаа. Үсэг дотор дөрвөн хоосон нүд байна - шифрлэгдсэн үг. Зөвхөн тодорхой даалгавруудыг гүйцэтгэснээр та түүнд юу бичигдсэнийг олж мэдэхэд тусална.

Эхний нүдэнд PASTA гэдэг үгэнд нуугдаж байгаа үсэг байгаа бөгөөд эхний байранд байна. (М)
Хоёр дахь нүдэнд BULKA гэдэг үгэнд нуугдаж, хоёрдугаарт бичигдсэн үсэг амьдардаг. (U)
Гурав дахь нүдэнд BUBLIK гэдэг үгэнд нуугдаж, үгийн төгсгөлд байрлах үсэг байдаг. (TO)
Дөрөв дэх нүдэнд BATON гэсэн үгэнд нуугдаж, хоёрдугаарт бичигдсэн үсэг байдаг. (A)
- Бид ямар үг авснаа уншъя!
(ГУРИЛ)

Мөн сонирхолтой үйл ажиллагаабэлтгэл бүлгийн туршилтын талаар:

– Гурил юунд хэрэгтэй вэ?
Хариултууд: -Талх, боов, ороомог, жигнэмэг жигнэх зорилгоор
- Сайн байна! Та бүгд зөв хариулсан. Жигнэхийн тулд гурил хэрэгтэй нарийн боов, чихэр, гоймонгийн бүтээгдэхүүн.

Практик хэсэг
– Гурилын шинж чанарыг судлахыг санал болгож байна.

Гурилын үнэрийг зөөлөн үнэрлээрэй. Гурил үнэртэй юу? (Тийм ээ, гурил нь үнэртэй, гэхдээ энэ нь онцгой зүйл юм) - Гурил нь үнэртэй.

Шилэн гурилыг шүүлтүүрээр дамжуулан таваг руу хийнэ. Гурил юу болох вэ? (цацах) - Гурил сул байна.

Чимх гурил аваад ямар мэдрэмж төрж байгаагаа хэлээч? Ямар гурил вэ? (Хөнгөн, зөөлөн, сэвсгэр, агаартай) – Гурил – зөөлөн, сэвсгэр.

Тавагны гурилыг хажуу тийш нь бага зэрэг хөдөлгөж, гурилыг тэгшлээрэй. Гурилан дээр хуруугаараа ямар нэгэн зүйл зурж үзээрэй. – Гурил дээр бичиж, зурж болдог юм байна.

Нэг аяга усанд нэг халбага гурил хийж, зөөлөн хутгана. Гурил юу болсон бэ? (ууссан) - Хоёр халбага нэмнэ. Хутгаж, юу болсныг тодорхойлох уу? (Шингэн зуурмаг болсон) - Холимог наалдамхай, наалдамхай, өтгөн, өтгөн болсон.
Тиймээс жигнэх зуурсан гурил зуурсан байна.

Сэвсгэр боовыг жигнэхийн тулд зуурсан гурилан дээр янз бүрийн орц найрлагыг нэмнэ. найрлага : цөцгийн тос, давс, элсэн чихэр, өндөг, мөөгөнцөр.
- Одоо нэг аяганд бага зэрэг элсэн чихэр, мөөгөнцөр нэмье. Мөн радиатор дээр нэг шилийг мөөгөнцөр, элсэн чихэр, хоёр дахь нь зөвхөн гурилаар хийнэ. Тэгээд жаахан хүлээцгээе.

Биеийн тамирын минут. Дидактик дасгалбөмбөгтэй.
(Хөтлөгч асуулт асууж, бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, хариу нь бөмбөгийг буцааж өгдөг гэх мэт)

Талх хаанаас ирсэн бэ? - дэлгүүрээс.
Та яаж дэлгүүрт орсон бэ? - талх нарийн боовноос.
Тэд нарийн боовны үйлдвэрт юу хийдэг вэ? - талх жигнэх.
Юунаас? - гурилаас.
Гурилыг юугаар хийдэг вэ? - үр тарианаас.
Үр тариа хаанаас гардаг вэ? - улаан буудайн чихнээс.
Улаан буудай хаанаас гардаг вэ? - талбайд өссөн.
Хэн тарьсан бэ? - үр тариа тариалагчид.

- Залуус аа, та гурилыг юугаар хийдэг гэж бодож байна вэ? (үр тарианаас)
– Гурилыг ямар үр тариагаар хийдэг вэ? (Буудай. Овъёос. Арвай. Будаа. Эрдэнэ шиш. Хөх тариа. Сагаган)
- Тийм шүү, залуус аа! Тэд маш их ургадаг үр тариа мөн тэднээс жигнэх төрөл бүрийн бүтээгдэхүүн. Ямар гурилан бүтээгдэхүүн мэддэгээ нэрлэ. (Талх, талх гэх мэт), чихэр..., гоймон....

– Таны тавганд янз бүрийн үр тариа бий. Тэднийг томруулдаг шилээр харж, юу гэж нэрлэдэгийг тодорхойлъё. (Овъёос, улаан буудай, будаа, эрдэнэ шиш, Сагаган).
– Гар болон цахилгаан кофе бутлуурын тусламжтайгаар овъёос, улаан буудайгаар гурил хийхийг хичээцгээе.
-Ямар гурил авсныг харцгаая. (Хүүхдийн хариулт)
-Дэлгүүрийн гурилтай харьцуулж үзье. (Хүүхдийн хариулт)

- Тэр яагаад цагаан биш юм бэ?
Цагаан гурил хийхээс өмнө үр тариа нь ангилах, цэвэршүүлэх хэд хэдэн үе шатыг дамждаг; Үүний дараа л үр тариа нь бидний дэлгүүрт худалдаж авдаг цэвэр цагаан сэвсгэр гурил үйлдвэрлэдэг.

Манай орны хувьд хамгийн түгээмэл талх бол улаан буудай, хөх тариа юм. Ялангуяа ашигтай хөх тарианы талхбүдүүн ширхэгтэй, энэ нь бидний биед шаардлагатай олон микроэлементүүдийг агуулдаг.

Хүмүүс ингэж хэлэхэд гайхах зүйл алга.
Талх бол бүх зүйлийн толгой юм
Талх, ус бол эрүүл хүнс юм.
Талх байхгүй бол муу үдийн хоол.

Талх бидний ширээн дээр ирэхийн тулд олон хүн түүн дээр ажилладаг. Эдгээр нь тракторын жолооч, комбайнч, тариачин, тээрэмчин, талхчин, жолооч, худалдагч гэх мэт.

Бидний талханд анхаарал тавь,
Талхаа битгий үрээрэй!
Бидний талхыг хүндэл
Талхаар бүү тогло.
Та талхыг хаяж болохгүй!
Талхдаа анхаарал тавь, найзууд аа!

- Одоо бүгдээрээ давсалсан зуурмагаар спикелет хийцгээе (бэлтгэсэн зуурсан гурил).

Нэр дэвших: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, туршилтын үйл ажиллагаа
Гарчиг: Хичээлийн тэмдэглэл туршилтын үйл ажиллагааВ бэлтгэл бүлэг"Гурилын туршилт"


Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU " Алтан загас»
Байршил: Ноябрск Ямало-Ненецкийн автономит тойрог

Хийсвэр нээлттэй хичээлбэлтгэл бүлэгт агаартай туршилт хийх талаар

Сэдэв: "Манай гарагийн баялаг"

Багш Власова Алла Викторова 4-р бүлэг

Москва 2014 он

Зорилго: хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи цогц ойлголтыг бий болгох, судалгаа, сонирхлыг хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаахүүхдүүд.

Хөтөлбөрийн агуулга: агаарын шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг баяжуулж, нэгтгэхэд туслах; үндсэн туршилт дээр үндэслэн шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, дүгнэлт гаргах чадварыг хүүхдүүдэд хөгжүүлэх; судалгааны үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх. Хүүхдүүдийг танилцуулах уламжлалт бус технологиагаараар зурах - blotography.

Урьдчилсан ажил: Яриа: “Амьд ба амьгүй байгаль", нэвтэрхий толь дахь чимэглэлийг үзэх; алхаж байхдаа салхи ажиглах.

Материал: бөмбөлөг өөр өөр өнгөхэмжээ, хүүхэд бүрт зориулсан гялгар уут, соруул, хуванцар аяга, битүү тагтай 2 лонх, будаг, цаас, резинэн тоглоом, термостой халуун ус, 2 хоосон шил, техникийн хэрэгсэлсургалт (компьютер, "Fixies" хүүхэлдэйн кино).

Тайлбар толь бичгийн ажил: blotography.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Сайн уу гэж хэлье. (Хүүхдүүд мэндлэх)

Асуулт: Одоо хивсэнцэр дээр очоод дугуйлан зогсоод бие биетэйгээ мэндчилье.

(харилцаа холбооны GAME) харилцаа холбоо

Зэрэгцэн, тойрог хэлбэрээр зогсоцгооё.

"Сайн уу! "бие биедээ.

Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуу биш:

Сайн уу! " ба "Өдрийн мэнд! ";

Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл -

Өглөөний мэнд эхэлнэ.

- ӨГЛӨӨНИЙ МЭНД!

Юу хар даа сайхан бөмбөгБи авчирсан: улаан, ногоон, өө, цэнхэр бөмбөг юу болсон бэ? Тэр гунигтай, жижигхэн болсон (хариулт).

Бөмбөгийг дугуй, уян харимхай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Д: - Бид түүнийг илүү хүчтэй хөөрөгдөх хэрэгтэй.

А: -Үнэхээр үү? Одоо би үүнийг хөөрөгдөж байна (хийлдэг). Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ! Дотор нь юу байгааг би гайхаж байна уу?

Д: - Агаар.

А: Өнөөдөр бид жинхэнэ судлаач эрдэмтэд шиг агаарын тухай ярих болно. Эрдэмтэд олон туршилтын багаж бүхий өрөөнд ажилладаг боловч энэ өрөөг юу гэж нэрлэдэг вэ? Лаборатори.

А: Лабораторид та тодорхой дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой: чимээгүй байх, бие биенээ бүү тасалдуулах. Бие биедээ бүү саад бол, чимээгүй, болгоомжтой, болгоомжтой ажилла. Өнөөдөр би бүлэгт та нарт зориулж жижиг лаборатори зохион байгууллаа.

А: Манай лабораторид очиж туршилт хийцгээе (тэд тойрог хэлбэрээр алхаж, дараа нь ширээ рүү явна)

Тиймээс байгаль найз болох,

Түүний бүх нууцыг олж мэд,

Бүх оньсого тааварыг шийд

Ажиглаж сур

Бид хамтдаа чанарыг хөгжүүлэх болно - анхаарал халамж,

Мөн энэ нь танд бүх зүйлийг олж мэдэхэд тусална

Бидний ажиглах чадвар.

Асуулт: Одоо бид жинхэнэ утгаараа өөрсдийгөө олж байна шинжлэх ухааны лаборатори. Ширээнүүдэд суу. (хүүхдүүд сууна)

А: Тэгэхээр туршилтуудаа эхэлцгээе:

Туршилт No1 “Агаарыг яаж барих вэ? »

А: - Залуус аа, агаарыг харахын тулд түүнийг барьж авах хэрэгтэй. Бид яаж агаар барьж, ямар байгааг нь олж харлаа.

А: Ав хуванцар уут. Үүнд юу байгааг хараарай? (хоосон байна).

А: Тийм ээ, хоосон байна, хэд хэдэн удаа нугалж болно. Тэр ямар туранхай болохыг хараарай. Одоо бид уутыг агаараар дүүргэж, уутыг мушгина. Багц юу болсон бэ? Үнэхээр савлагаа нь хэлбэрээ өөрчилсөн, агаар дүүрэн байна. (хариулт).

Залуус аа, та нар агаарыг мэдэрч чадна гэж бодож байна уу? (Хариулт)

Б: За яахав! Үүнийг шалгаж үзье. Хурц саваа аваад цүнхийг сайтар цоол. Үүнийг нүүрэндээ авчирч, гараараа дар. Танд ямар санагдаж байна?

Дүгнэлт: та агаарыг мэдэрч чадна.

А: Та агаарыг хэрхэн харж чадахаа мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт No2 "Бид хоолой, савтай ус ашиглан агаарыг харж байна"

А: - Тийм ээ, залуус аа, та нарын зөв, агаар тунгалаг, үүнийг харахын тулд барьж авах хэрэгтэй. Тэгээд бид үүнийг хийж чадсан! Бид агаарыг нь барьж аваад уутанд хийж, дараа нь суллав. Энэ нь бидний эргэн тойронд агаар байгаа гэсэн үг юм. Гэхдээ бидний дотор агаар байгаа болов уу гэж бодож байна, та юу гэж бодож байна вэ? (хариулт).

Б: - Шалгацгаая!

А: - Залуус аа, аяга ус руу буулгасан хоолой руу чимээгүйхэн, чимээгүйхэн үлээлгэе. Тэгээд юу болохыг харцгаая.

А: - Өө, залуус аа, ус юу болоод байна вэ?

D: Бөмбөлөг гарч ирдэг.

А: - Бөмбөлөг үү? Тэд яаж тэнд очсон бэ? Шилэн дотор зөвхөн ус байсан (хариулт).

А: - Хөөс бол бидний дотор байгаа агаар гэдгийг би ойлгож байна. Бид хоолой руу үлээж, бөмбөлөг хэлбэрээр гарч ирдэг. Гэхдээ илүү их үлээхийн тулд бид эхлээд шинэ агаар амьсгалж, дараа нь хоолойгоор амьсгалж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

Дүгнэлт: Бид их хэмжээний агаар гаргахад олон тооны бөмбөлөгүүд, бага агаар гаргахад цөөн тооны бөмбөлөгүүд байдаг. Тэд сүрэл, устай сав ашиглан агаарыг харав.

Бөмбөлөг яагаад гадаргуу дээр гарч ирдэг вэ?

Учир нь агаар уснаас хөнгөн.

Туршилт No3 “Агаар жинтэй юу? »

А: Бид одоо үүнийг шалгах болно.

Асуулт: Ширээн дээр эд зүйлсийг тавьсан: резинэн тоглоом, резинэн хэсэг

А: Нэг хэсэг резин аваад усанд хийцгээе. Тэр живсэн. Одоо резинэн тоглоомыг усанд буулгая. Тэр живдэггүй.

Яагаад? Эцсийн эцэст, тоглоом нь резинээс илүү хүнд байдаг уу? Тоглоомын дотор юу байгаа вэ?

(агаар)

Дүгнэлт: Зөв. Учир нь агаар уснаас хөнгөн.

Биеийн тамирын дасгал. "Савангийн хөөс" -ийг танд зориулж байна бага зэрэг сюрприз. (Би ойлгож байна савангийн хөөс). Энэ юу вэ? Бөмбөлөг дотор юу байгаа гэж та бодож байна вэ? Жаахан тоглоцгооё. Би бөмбөлөг үлээх болно, чи тэднийг барьж ав.

Одоо лаборатори руугаа явцгаая. Шинэ нээлтүүд биднийг хүлээж байна.

А: Та агаар сонсож байна уу? Яаж сонсож чадаж байна аа? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт No4 "Бид агаарыг сонсдог"

Асуулт: Хэрэв та ваар эсвэл лонхонд үлээлгэх юм бол эсгий үзэг, савны доороос таглаа эсвэл бөмбөлгийг үлээлгэ.

А: Лонх, тагийг аваад ирмэгээс нь үлээлгээрэй. Та юу сонсож байна вэ? Дуу, агаар.

А: Мөн бид ширээн дээр байгаа хийлдэг бөмбөлөг, энэ бөмбөгөөр агаар сонсохын тулд юу хийж болох гэж та бодож байна вэ? Бид бөмбөгний нүхийг сунгаж, агаарыг аажмаар гаргах хэрэгтэй, бид юу сонсох вэ? Чичирхийлэл, агаар.

Бид агаарыг хэрхэн сонссон бэ? (Сав, шил, бөмбөг бидэнд тусалсан).

Дүгнэлт: Агаарыг янз бүрийн аргаар сонсож болно. Салхи үлээх үед агаарыг хөдөлгөдөг тул та янз бүрийн агаарын чимээг сонсох боломжтой (шүгэл, гаслах)

А: Агаар үнэртэж байна уу? Яаж? (хүүхдийн хариулт)

Туршилт No5 “ҮНЭРЭЭР МЭДЭХ”

Энэ юу вэ? Эдгээр нь магадгүй шидэт савнууд юм.

А: - Хараач, тэдний дотор ямар нэгэн зүйл байгаа юу? (хариулт).

А: -Тийм ээ, агаар, ямар амттай үнэртэй вэ, ямар үнэртэй вэ?

А: -Үнэхээр улбар шар үнэртэй.

А: - Залуус аа, хоёр дахь саванд юу байгааг шалгацгаая.

А: - Энэ саванд байгаа агаар ямар үнэртэй вэ? (хариулт).

Асуулт: Та яагаад хоёр лонхтой хоосон боловч өөр өөр үнэртэй гэж бодож байна вэ (хариулт).

А: - Агаарт өөрийн гэсэн үнэр байдаггүй юм байна. Цэвэр агаарюу ч үнэртэхгүй. Үнэрийг түүнтэй харьцдаг бусад бодисууд түүнд өгдөг.

А: Агаар өөрөө ямар ч үнэргүй ч үнэрийг зөөж чаддаг. Гал тогооны өрөөний үнэрээр бид тэнд ямар хоол бэлтгэсэн болохыг таамаглаж байна.

Дүгнэлт: Агаар үнэргүй.

А: Залуус аа, та нар агаараар зурдаг гэдгээ мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт) Энэ аргыг блотографи гэж нэрлэдэг.

А: Та үүнийг туршиж үзэхийг хүсч байна уу?

А: Одоо бид агаар, будаг, хоолой ашиглан зурахыг хичээх болно. (блотографийн техникийг харуулж байна: цаасан дээр усан будгийн дусал дусааж, ашиглан үлээж өгнө коктейлийн сүрэлВ өөр өөр талууд. (хүүхдүүд зурахыг хичээдэг)

А: Тэгэхээр бид өнөөдөр маш олон туршилт хийсэн. Надад хэлээч, та туршилт хийх дуртай байсан уу (хүүхдийн хариулт)

А: - Одоо би "Ид шидийн бөмбөг" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Бид бүгд тойрог дээр зогсож, бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, өнөөдөр агаарын талаар сурсан бүх зүйлээ ярина.

А: Ямар туршлага танд хамгийн сонирхолтой санагдсан бэ?

А: Та өнөөдөр юу шинээр сурсан бэ? Агаарын будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Бидний хичээл дууслаа, та бүгд анхааралтай, идэвхтэй байсан.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага хосолсон төрөл № 35

Гүйцэтгэсэн: Анастасия Владимировна Колвейвина, нөхөн төлбөрийн төрлийн бүлгийн багш, Комсомольск-на-Амур 2015 он.

Даалгаварууд:

  1. Хүүхдүүдэд агаарын шинж чанарыг танилцуулах (үнэргүй, өнгөгүй, халах үед халж, өсдөг)түүнийг илрүүлэх арга замууд. Хүүхдүүдэд өг энгийн төлөөлөлагаарын бохирдлын эх үүсвэрийн талаар, цэвэр агаар бидний эрүүл мэндэд чухал ач холбогдолтой.
  2. Туршилтын явцад хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх
  3. Хүүхдэд танин мэдэхүйн сонирхол, эргэн тойрон дахь ертөнцийн гайхалтай зүйлийг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй бөмбөлөг, хүүхэд бүрт зориулсан гялгар уут, соруул, хуванцар аяга, нягт таглаатай 2 лонх, жижиг хайрга, устай 2 том сав, халуун саванд халуун ус, 1 хоосон шил).

Дүрүүд: Багш (IN), хүүхдүүд (д).

А: - Сайн байна уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна! Өнөөдөр амралтын өдөр гэдгийг та мэдэх үү бөмбөлөг? Би ямар сайхан бөмбөг авчирсныг хараарай: улаан, ногоон, цэнхэр бөмбөг юу болсон бэ? Тэр ямар нэгэн гунигтай, жижигхэн болсон.

Д: (хариулт).

А: - Бөмбөгийг дугуй, уян харимхай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Д: - Бид түүнийг илүү хүчтэй хөөрөгдөх хэрэгтэй.

А: -Үнэхээр үү? Одоо би түүнийг хөөргөх болно (хийлдэг). Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ! Дотор нь юу байгааг би гайхаж байна уу?

Д: - Агаар.

А: - Ямар агаар вэ? Би юу ч харахгүй байна!

Д: (хариулт)

А: -Та агаар харж байна уу? Та яагаад бодож байна вэ?

А: - Агаар тунгалаг, өнгөгүй, үл үзэгдэх юм байна.

А: - Залуус аа, би агаарт хүрч болох уу? Бариад яах вэ? Бид яаж агаар барьж, ямар байгааг нь олж харлаа.

Гялгар уут ав. Үүнд юу байгааг хараарай? (хоосон байна).

А: - Тийм ээ, хоосон байна, хэд хэдэн удаа нугалж болно. Тэр ямар туранхай болохыг хараарай. Одоо бид уутыг агаараар дүүргэж, уутыг мушгина. Багц юу болсон бэ? Үнэхээр савлагаа нь хэлбэрээ өөрчилсөн, агаар дүүрэн байна. Энэ нь ямар харагдаж байна вэ?

Д: (хариулт).

А: - Дэр шиг харагдаж байна. Агаар уутны бүх зайг эзэллээ. Одоо цүнхийг тайлж, агаарыг нь гаргацгаая. Юу өөрчлөгдсөн бэ? Багц дахин хоосон болов. Би гайхаж байна, яагаад?

Д: (хариулт).

А: - Тийм ээ, залуус аа, та нарын зөв, агаар тунгалаг, үүнийг харахын тулд барьж авах хэрэгтэй. Тэгээд бид үүнийг хийж чадсан! Бид агаарыг барьж аваад уутанд хийж, дараа нь суллав. Энэ нь бидний эргэн тойронд агаар байгаа гэсэн үг юм. Гэхдээ бидний дотор агаар байгаа болов уу гэж бодож байна, та юу гэж бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

Б: - Шалгацгаая!

А: - Залуус аа, аяга ус руу буулгасан хоолой руу чимээгүйхэн, чимээгүйхэн үлээлгэе. Тэгээд юу болохыг харцгаая.

А: Залуус аа, ус юу болдог вэ?

D: Бөмбөлөг гарч ирдэг.

А: Бөмбөлөг үү? Тэд яаж тэнд очсон бэ? Шилэн дотор зөвхөн ус байсан

Д: (хариулт).

А: - Хөөс бол бидний дотор байгаа агаар гэдгийг би ойлгож байна. Бид хоолой руу үлээж, бөмбөлөг хэлбэрээр гарч ирдэг. Гэхдээ илүү их үлээхийн тулд бид эхлээд шинэ агаар амьсгалж, дараа нь хоолойгоор амьсгалж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

Хамараар дамжин цээж рүү орж,

Тэгээд буцах замдаа явж байна.

Энэ нь үл үзэгдэх, гэхдээ

Бид түүнгүйгээр /агаар/ амьдарч чадахгүй.

Б: - Илүү хүчтэй үлээж, юу болохыг харцгаая.

А: - Хөөх, бөмбөлөгүүд маш хурдан өсдөг. Энэ надад нэг зүйлийг санагдуулаад байна, залуус аа?

А: - Хариултууд. Яг л шуурга шиг харагдаж байна. Тэгээд дуугарч байгаа дуслууд яах вэ, тоглоомтой мөстлөг яах вэ??? Мөс дуслах үед мөн шалбаагт бөмбөлөгүүд гарч ирдэг. Дэггүй мөстлөгөө гайхуулъя.

Физминутка "Дэггүй мөс" .

Хөгжилтэй мөс эрдэнэ шиш дээр суув.

Хөгжилтэй мөстлөг доош харан,

Би юу хийхээ харлаа.

Дуслууд унаж эхлэв.

Хоёр мөстлөг доош харав

Тэгээд тэд наранд дуугарав.

Динг, инг. Дусал дуслаарай.

А: Залуус аа, би бүр мартчихаж. Цэцэрлэгт явахдаа замдаа сагс олчихсон. Тэнд юу байгааг хамтдаа харцгаая (нээх, харах).

А: - Энэ юу вэ?

Д: (хайрга; хариулт).

А: - Хайрга чулуугаар юу хийж болно гэж та бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

А: -Тийм ээ, хүүхдүүд шалбааг руу чулуу шидэж байгааг би бас хашаандаа харсан. Эдгээр хайргыг усанд хийж, юу болохыг харцгаая, та юу гэж бодож байна вэ?

А: - Залуус аа, бид усанд хайрга тавихад юу харагддаг вэ?

Асуулт: - Хайрга яагаад живдэг вэ?

Д: (хариулт)

А: - Хайрга нь хүнд болохоор живдэг юм байна.

А: - Тийм ээ, би агаарын талаар хэр их сурсан, гэхдээ бид усанд бөмбөг хийвэл тэд живэх болов уу?

Д: (хариулт)

А: Та яагаад тэгж бодож байна вэ?

Д: (хариулт)

Б: - Шалгацгаая (бөмбөгийг аяга усанд дүрнэ).

Асуулт: - Хачирхалтай, хайрга живсэн боловч бөмбөг унасангүй. Яагаад ийм зүйл болж байна, залуусаа? Та юу гэж бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

Асуулт: - Бөмбөлөг уснаас хөнгөн тул живдэггүй, хайрга нь илүү хүнд тул живж, уснаас агаарыг зайлуулж, бөмбөлөгүүд гарч ирдэг.

А: - Тийм ээ, залуус аа, бид хүйтэн агаараар хүрээлэгдсэн байна. Гэхдээ тэд агаарыг халаавал хөөрнө гэж хэлдэг нь сонирхолтой юм, та нар юу гэж бодож байна вэ? энэ яаж болдог вэ?

Д: (хариулт).

А: - Энэ үнэн эсэхийг шалгая. Сандал дээр суу, би чамд үзүүлье сонирхолтой туршлага: Би хоосонг нь авдаг шилэн лонх, Би бөмбөгийг өмсөж, лонхыг оруулав халуун ус, юу болохыг харцгаая.

А: - Бөмбөг юу болсныг хар даа?

Д: (хариулт).

Асуулт: -Үнэхээр бөмбөлөг хөөрөв, яагаад та нар бодож байна вэ? Энэ нь лонхонд агаар халж, өргөсөж, дээшлэх тул бөмбөгийг хөөргөдөг. Тийм ээ, халуун агаар хүйтэн агаараас хөнгөн гэж та зөв хэллээ.

А: - Залуус аа, бидний сагсанд өөр юу байгааг харцгаая.

А: - Энэ юу вэ? Эдгээр нь магадгүй шидэт савнууд юм.

А: - Хараач, тэдний дотор ямар нэгэн зүйл байгаа юу?

Д: (хариулт).

А: - Тийм ээ, агаар, ямар амттай үнэртэй вэ, ямар үнэртэй вэ?

Д: (хариулт)

А: - Нээрээ кофе шиг үнэртэж байна.

А: - Залуус аа, хоёр дахь саванд юу байгааг шалгацгаая.

А: - Энэ саванд байгаа агаар ямар үнэртэй вэ? (сармис).

Асуулт: Яагаад хоёр лонх хоосон боловч өөр өөр үнэртэй гэж та бодож байна вэ?

Д: (хариулт).

А: - Агаарт өөрийн гэсэн үнэр байдаггүй юм байна. Цэвэр агаараас юу ч үнэртдэггүй. Үнэрийг түүнтэй харьцдаг бусад бодисууд түүнд өгдөг.

Асуулт: - Тэгээд би яагаад хаа сайгүй өөр өөр үнэртэй, гадаа нэг үнэртэй, дотор өөр үнэртэй, агаар буруутай юм бол гэж гайхаж байна: энэ нь бусад хүмүүсийн үнэрийг өөртөө шингээдэг. Саяхан гудамжаар алхаж байтал хажуугаар нэг машин яваад найтааж, хамар хавдаад удаан найтаасан. Яагаад ийм зүйл болж байна, залуус аа, та мэдэхгүй байна уу?

Д: (хариулт).

А: - Би бохир агаар амьсгалж, найтаалгасан юм шиг байна. Тийм ээ, одоо би гудамжинд илүү болгоомжтой алхаж, амаа хааж, хамраа барьж, бохир агаараар амьсгалахгүй байх болно. Та надтай санал нийлж байна уу?

Д: (хариулт).

А: - Бид одоо шалгана. Амаа хааж, хамраа барьж, юу мэдэрч байгаагаа харцгаая.

А: - Үнэхээр агааргүй бол бид эвгүй санагддаг.

А: - Залуус аа, хүний ​​амьдралд ямар агаар хэрэгтэй гэж та боддог вэ? Д: (хариулт).

Асуулт: - Хотын агаар ямар байна гэж бодож байна: цэвэр үү, бохир уу? Яагаад?

Д: (хариулт).

А: - Та хаана цэвэрхэн амьсгалж чадах вэ цэвэр агаар? (гадаа).

А: - Тэгээд одоо би гэдэг тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Шидэт бөмбөг" . Бид бүгд тойрог дээр зогсоод бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, өнөөдөр агаарын талаар сурсан бүх зүйлээ ярина.

Б: - Сайн байна! Залуус аа, би та нартай маш их хөгжилтэй байсан, хичээл таалагдсан уу? Юу нь хэцүү байсан бэ? Юу нь сонирхолтой вэ?

Сургалтын хэлбэр: уламжлалт бус ажил мэргэжилхүүхдийн судалгааны үйл ажиллагааны талаар.
Зорилго: Хүүхдүүдийн усны шингэн төлөв байдлын талаархи ойлголтыг сайжруулах.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Усны шинж чанар, хэлбэр, төрлүүдийн талаархи тодорхой санаа бодлыг хүүхдүүдэд хуримтлуулах;

Яриа, сэтгэхүй, сониуч байдлыг хөгжүүлэх;

Байгаль орчны соёлыг төлөвшүүлэх;

Дүгнэлт, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;

Ажиллаж байхдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: ил тод хуванцар аяга, сав янз бүрийн хэлбэрүүд, гурил, давс, элсэн чихэр, аскорбины хүчил, сүү, зураг, будаг, сойз, хөвөн, алчуур, юүлүүр, ургамлын тос, пипетк, ургамлын дусаах, гаа тос, салфетка, "Ус" аудио бичлэг, коктейлийн соруул, лонхтой ус.

Арга, техник:

Зохион байгуулалтын мөч

Уран сайхны үг

Тодруулга, санал асуулга, тоглоомын техник

Үйл ажиллагааны үе шатуудын загварыг эмхэтгэх алгоритмууд

Туршлага, туршилтыг нэмэгдүүлэх арга танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа.

Хүүхдийн зохион байгуулалт:Хүүхдүүд туршилт, хайгуул хийхээр ширээний ард чөлөөтэй суудаг.

Хичээлийн явц

I хэсэг: Танилцуулга

Гэнэтийн горхины бичлэг сонсогдоно. Багш шүлэг уншдаг

Та усны тухай сонссон уу?
Тэд түүнийг хаа сайгүй байна гэж хэлдэг!
Шалбагт, далайд, далайд
Мөн усны цоргонд,
Яг л мөсөн бүрхүүл шиг хөлддөг,
Манан ой руу мөлхөж,
Энэ нь зууханд буцалж байна,
Данхны уур исгэрнэ.
Түүнгүйгээр бид өөрсдийгөө угааж чадахгүй.
Битгий ид, согтох хэрэггүй!
Би танд тайлагнаж зүрхлэх болно:
Бид түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Н.Рыжова

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, ус юунд хэрэгтэй вэ, ус хэнд хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт). Та усны талаар илүү ихийг мэдмээр байна уу? (хүүхдийн хариулт). Тэгээд тэдний биднийг хүлээж байгаа энэ ширээнд оч янз бүрийн зүйлусны судалгаанд зориулагдсан.

II хэсэг: Туршилтууд

Ус ямар хэлбэртэй вэ?Ширээн дээр шоо, бөмбөг байна. Багш эдгээр объектууд ямар хэлбэртэй болохыг асууна (хүүхдийн хариулт). Ус хэлбэр дүрстэй юу? Үүнийг хийхийн тулд нарийн савыг аваад усаар дүүргэнэ. Энэ усыг өргөн саванд хийнэ. Усны авдаг хэлбэр нь байнга өөрчлөгддөг.

Дүгнэлт:Ус нь ямар ч хэлбэргүй бөгөөд түүний байгаа савны хэлбэрийг авдаг. Ус бол шингэн юм. Борооны дараах шалбааг сана. Зам дээр тэд тархаж, нүхэнд хуримтлагдаж, харагдахгүй газарт шингэдэг, зөвхөн газар чийгтэй байдаг. Тиймээс ус ямар ч хэлбэргүй. Багш хүүхдүүдэд ус ямар ч хэлбэргүй гэдгийг илэрхийлсэн алгоритмыг үзүүлж, соронзон самбар дээр өлгөв.

Ус ямар өнгөтэй вэ?Хоёр аяга авч үзье - нэг нь устай, нөгөө нь сүүтэй. Зургаа аваад аягатай усны ард тавья. Бид зургийг харж болох уу? (хүүхдийн хариулт) Одоо зургийг аяга сүүний ард тавьцгаая. Бид юу олсон бэ? Дүгнэлт: хэв маяг нь усаар харагддаг боловч сүүгээр дамждаггүй. Энэ нь ус бол тунгалаг шингэн гэсэн үг. Тунгалаг усыг тунгалаг болгож болно. Үүнийг хийхийн тулд сойзоо норгоод будаг руу дүрнэ. Усны тунгалаг байдал хэрхэн өөрчлөгдөж байгааг ажиглан бага багаар будаг нэмнэ. Бид үүнийг зурган дээрээс харж байна. Зураг харагдахгүй байна. Тиймээс бид усны энэ шинж чанарыг илэрхийлсэн алгоритмыг ашиглан усыг тунгалаг шингэн гэж дүгнэж байна. Тэгээд бид үүнийг самбар дээр байрлуулдаг.

Ус бол уусгагч юм.Ус амттай юу? Хүүхдүүд усыг туршиж үзээд санал бодлоо илэрхийлдэг. Дараа нь нэг хүүхдийг усанд элсэн чихэр, нөгөөг нь давс, гурав дахь хүүхдийг хутгахад урь. аскорбины хүчил. Бодис ууссаны дараа усыг дахин амтлахыг санал болго. Юу өөрчлөгдсөн бэ? Ус нь амттай байдаг. Ус нь чихэрлэг, давслаг, исгэлэн болсон. Дүгнэлт: ус өөрийн гэсэн амттай байдаггүй. Бидний усанд хийсэн бодисууд юу болсон бэ? (хүүхдийн хариулт) Одоо гурилыг усанд уусгаад үзье наранцэцгийн тос. Энэ даалгаврыг хоёр хүүхэд гүйцэтгэдэг.

Биеийн тамирын минут: « Хурдан гол руу »
Бид хурдан гол руу буув,
(Бид байрандаа алхдаг)

Тэд бөхийж, угаав.
(урагш бөхийж, бэлхүүс дээр гараа)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв,
(гараа алгадах)

Ингэж л бид сайхан сэтгэл сэргээсэн.
(гар барих)

Та үүнийг гараар хийх хэрэгтэй:

Хамтдаа - нэг удаа, энэ бол цээжний цохилт юм.
(хоёр гараа урагшаа тойрог)

Нэг, нөгөө нь туулай.
(гараа урагшаа ээлжлэн дугуйлах)

Бид бүгдээрээ далайн гахай шиг сэлдэг.
(байрандаа үсрэх)

Эгц эрэг рүү гарлаа
(Бид байрандаа алхдаг)

Тэгээд бид гэр лүүгээ явлаа.

Багш хүүхдүүдийг усны судалгаагаа үргэлжлүүлэхийн тулд ширээн дээр буцаж ирэхийг урьж байна. Гурилыг уусгасан шилэнд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Бид юу харж байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Гурил бүрэн уусаагүй, тунадас нь шилний ёроолд живэв. Мөн тос нь уусдаггүй, гадаргуу дээр хөвдөг. Дүгнэлт: бүх бодис усанд уусдаггүй. Ус нь үнэртэй эсэхийг тодорхойлоход хүүхдүүдийг урь. (Хүүхдийн хариулт)

Дараа нь ургамлын дусаах, гаа дуслыг ус руу хутгахыг санал болгож байна. Мөн дахин усны үнэрийг санал болгож байна. Ус нь үнэртэй байдаг. Төрөл бүрийн бодисууд усанд уусвал өнгө, амт, үнэр нь өөрчлөгддөг. Дахин хэлэхэд бид ус ямар ч амт, үнэргүй гэдгийг илтгэх алгоритмуудыг ашиглаж, тэдгээрийг самбар дээр өлгөдөг.

Усны шүүлтүүр.Залуус аа, "Алёнушка эгч, Иванушка ах" үлгэрийг санацгаая. Иванушка юу болсон бэ? (Хүүхдийн хариулт) Та яагаад энэ усыг ууж чадаагүй юм бэ? Энэ нь бохир учраас зөв юм. Гэхдээ ойр хавьд нь цэвэр ус байхгүй нөхцөл байдал бий, гэхдээ ядаж нэг балга ус уух нь амин чухал юм. Байдаг янз бүрийн арга замуудус цэвэршүүлэх. Хамгийн ихтэй энгийн аргаарЭнэ нь танд амьдралд хэрэг болж магадгүй тул бид одоо бие биенээ таньж мэдэх болно. Үүнийг хийхийн тулд: юүлүүр, алчуур, хөвөн ноос, усны савыг авна. Хүүхдүүдтэй хамт бид цэвэрлэх төхөөрөмж - шүүлтүүрийг хэрхэн яаж хийхийг олж мэдэв. Тиймээс хэрэв Алёнушка, Иванушка хоёр ороолтоор дамжуулан усыг цэвэршүүлэх боломжтой гэдгийг мэддэг байсан бол гамшгаас зайлсхийх боломжтой байв.

Багш хүүхдүүдэд ярианы тоглоом санал болгодог

"Ус бол ..."

Даалгавар:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх, тэдний туршлага, мэдлэгийг идэвхжүүлэх, ижил объектыг авч үзэхийг заах. өөр өөр цэгүүдалсын хараа.
Тоглоомын явц:Хөтлөгч хүүхдүүдийг амьтан, ургамал, хүмүүсийн амьдралд ус ямар үүрэг гүйцэтгэдэг болохыг тодорхойлохыг урьж байна.
Энд нэг жишээ байна:"Ургамлын хувьд ус бол ..."

"Хүмүүсийн хувьд ус бол ..." гэсэн хариултын сонголтууд.

Хичээлийн хураангуй:

Алгоритмуудыг ашиглан бид дарааллын мэдээллийг хуулбарладаг туршилтын процессуудусны хэлбэр, шинж чанар, төрлийг судлахад.

Усны заль мэх:

Нэг аяга усанд зүү хийнэ. Гараа норгохгүйгээр яаж зүү авах вэ? (Соронз ашиглан.)

Нэг аяга усанд жижиг зүйл хөвж байна. Гараа норгохгүйгээр яаж авах вэ? Ус нь ирмэгээр урсаж, бие нь өөрөө ширээн дээр унах хүртэл жижиг хайрга чулууг нэг аяга усанд дүрнэ. Дараа нь та зүгээр л ширээн дээрээс авч болно.

Зорилго: Бодис хайлах, хатуурах талаархи санаа бодлыг бий болгох. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Сониуч зан, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Зорилго: Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх химийн шинж чанархүрээлэн буй ертөнц. Танилцуулах янз бүрийн шинж чанаруудбодис (хатуулаг, зөөлөн байдал, уусах гэх мэт). Судалгааны ур чадвар, ажиглагдсан үзэгдэлд дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх. Туршилт хийхдээ аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх туршлагыг нэгтгэх. Хүмүүжүүл найрсаг харилцаа, багаар ажиллах чадвар, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, баяжуулах үгсийн санхүүхдүүд.

Материал: өвөл, зуны хоёр зураг, парафин, мөс, плита, металл аяга, хүйтэн устай сав.

Залуус аа, хараарай, зочид бидэн дээр ирлээ, тэдэнтэй мэндчилээрэй, тэд өнөөдөр бидний хэрхэн тоглохыг харах болно.

Найз руугаа зүүн тийш эргэ

Зүүн гараа найздаа өг

Нэг алхам ухрах, хоёр урагшлах!

Зүүн - баруун тийш эргэх!

Эргэн тойрон эргэцгээе, эргүүлье

Дахин гар нийлэцгээе.

Гурван алхам урагшаа, найзаа.

Манай тойрог ойртох болно!

Эргэн тойрон эргэлдэж, түлхэв

Эргээд зугтаачихлаа!!!

Би чамайг бэлэн байгааг харж байна, суу. Өнөөдөр бид бүлэгтээ бий болгосон лаборатори руугаа явж байна.

-Лаборатори гэж юу вэ?

Бид лабораторийн туслах болно.

-Чи хэн болох вэ? (лабораторийн туслахууд).

Туршилт хийж эхлэх. Лабораторид ажиллах дүрмийг санацгаая. Лабораторийн техникч бүр дараахь зүйлийг хийх ёстой.

  • Ахлах лаборантыг анхааралтай сонс.
  • Дуу чимээ гаргахгүй байх, хөндлөнгөөс оролцохгүй байх, бие биенийхээ даалгаврыг хийх.
  • Аюулгүй байдлын дүрмийг дагаж мөрдөх.

Бэлтгэсэн: "1,2,3,4,5

Би өөрийгөө тойрон эргэлдэж байна, би лабораторийн туслах болно."

Монитор дээр анхаарлаа хандуулж, өнөөдөр лабораторид ямар баатрууд зочилж байгааг хараарай.

Эдгээр баатруудын нэр хэн бэ? (Винни - Пүү, Пиглет)

Эдгээр залуус өнөөдөр танд юу бэлдсэн бэ? гайхалтай баатрууд"Дисней", одоо олж мэдье.

Мөн сонирхолтой материалтуршилтын үйл ажиллагааны талаар:

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу? ( Тийм). Дараа нь сонс.

Надад хийх зүйл их байна - Би цагаан хөнжил
Би бүх дэлхийг бүрхэж, гол мөрнийг мөс болгон хувиргадаг.
Би ой мод, талбай, байшинг хардаг бөгөөд миний нэрийг ... (Өвөл)

Эрх чөлөөтэй амьдрах ямар сайхан юм бэ!
Тогло - тэгээд яарах зүйл алга!
Гудамжинд тоглохоос залхаж байна -
Усанд сэлэх, наранд биеэ шарах. -
Дэлхий дээрх бүх зүйл наранд дулаарч,
Ирлээ, ирлээ...!
Хариулт (зун)

Надад хэлээч, өвөл шууд зун болж хувирах уу?

Үгүй ээ, эхлээд өвөл болно, дараа нь хавар болно, дараа нь зун болно.

Хавар хүйтэн байна уу? (тийм) Дулаан уу? (Тийм)

Хавар нь хүйтэн эсвэл дулаан байж болно, энэ нь хавар өвөл, зун нэгэн зэрэг байдаг гэсэн үг юм: заримдаа хүйтэн байдаг - гэхдээ илүү олон удаа уу? (дулаан). Нар тусч, цас мөс хайлж эхэлж байна. Гадаа улам дулаарч байна. Тэгээд ирэх үү? (зун). Зуны дараа ирэх болов уу? (намар). Намрын улиралд улам бүр хүйтэрч, манай зочид хүртэл энэ тухай ярих боловч заримдаа дулаахан хэвээр байна. Энэ нь намар зун байхаа больсон, бас өвөл биш гэсэн үг юм. Намар нь нэгэн зэрэг өвөл, зун байдаг.

Өвөл юу болдог вэ? (цас, мөс)

Мөс, ямар төрлийн? (хүйтэн, хатуу гэх мэт).

Ширээн дээр очоод нэг хэсэг мөс аваарай. Нэгэнт авчихвал юу болох вэ? (хайлж эхэлсэн).

Яагаад ийм зүйл болдог вэ? (гарын дулаанаас).

Үүнийг эвдэх гэж оролдох уу?

Мөс аваад хуруугаараа харах уу?

Найзууддаа юу гэж хэлэх вэ, ямар мөс вэ? (мөс тунгалаг)

Сайн байна! Одоо хажуугийн тавган дээр өөр нэг хэсгийг ав.

Тэд адилхан уу? Энэ юу вэ чи мэдэх үү? Магадгүй найзууд чинь мэддэг болов уу?

Та мэдэхгүй, гэхдээ би мэднэ - энэ бол парафин (найрал ба ганцаарчилсан давталт).

Ямар парафин? (хатуу, тунгалаг бус гэх мэт)

Парафин шингэн болж хувирдаг гэж та бодож байна уу?

Санаж үзье: мөс ус болж хувирахын тулд бид юу хийсэн бэ? (халах).

Та яаж халаасан бэ? (алга)

Парафиныг алгаараа халаагаад үзээрэй, энэ нь ажилладаг уу? (Үгүй)

Надад хэлээч, гар чинь халуун байна уу? (дулаан)

Энэ нь зөв, дулаахан. Тэгвэл яагаад парафин хайлдаггүй вэ? Хэн хэлэх вэ?

Хүүхдүүд: бага зэрэг дулаан, гар хангалттай халуун биш.

Бид юу хийх ёстой вэ? Хэрэв та үүнийг өөрийн гараар хийж чадахгүй бол. Магадгүй үүнээс ч илүү халуун байж болох зүйл байгаа болов уу?

Хүүхдүүд: нар, зуух.

Яахав гадаа нар байгаа ч бид зуухтай. Тэр маш халуухан байна!

Хүүхдүүд: халаана.

Гайхалтай, парафиныг халааж, асгарахгүйн тулд төмрийн аяганд хийнэ. Хүүхдүүд парафин хайлтал хайлж байгааг хардаг.

-Одоо аяганд юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд: шингэн

- Шингэн хаанаас ирсэн бэ, манай найзуудад хэн тайлбарлах вэ?

Хүүхдүүд: Халаасны дараа парафин шингэн болсон.

Сайн байна! Би чамайг амрахыг санал болгож байна. Хамтдаа дугуйлан зогсооцгооё.

Халаалт

Бид эргэлзэлгүйгээр халаах бүх хөдөлгөөнийг давтана!

Хөөе! Газар дээр нь үсэрцгээе

Ээ! Бид хамтдаа гараа даллана.

хэ - хэхэ! Нуруу нугалж,

Бид гутал руу харав.

Хөөе - хөөе! Доош бөхийв

Бид шал руу ойртлоо.

Ухаантай байрандаа эргүүл.

Үүнд бидэнд ур чадвар хэрэгтэй.

Найз минь чамд юу таалагдсан бэ?

Маргааш дахин үр дүн гарах болно!

Залуус аа, одоо та хатуу шингэн болж хувирдаг гэдгийг мэдэж байна.

- Би яаж дахин хэцүү болгох вэ?

Хүүхдүүд: дажгүй.

Энэ нь зөв, шингэн, халуун парафиныг хатуу болгохын тулд түүнийг хөргөх хэрэгтэй.

Үүнийг яаж хийх вэ? Та мэдэх үү?

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл.

Авах хэрэгтэй хүйтэн усба халуун парафин хийнэ.

- Шингэнийг яах вэ?

Хүүхдүүд: Энэ нь хөргөж, өнгө нь өөрчлөгдөж, нэг бүхэл бүтэн болж эхлэв.

Ухаалаг залуус аа, тийм ээ, би парафин болсон үед нь хүрэхийг санал болгож байна.

Хүүхдүүд: Парафин шингэн байсан ч одоо хатуурч эхэлсэн.

Дүгнэлт: Халуун нь халж, хүйтэн нь хөрнө.

Одоо бид Винни найзуудынхаа бэлдсэн хөвсгөр ба гахайн "Хатуу - Шингэн" тоглоомыг тоглох болно. Хэрэв объект "хатуу" бол та доошоо бөхийж, өвдөгөө гараараа атгаж, хэрэв "шингэн" бол босоод гараа дээшлүүлнэ.

Жишээлбэл: (блок - ус; тоосго - цай; чулуу - сүү; мөс - шүүс; харандаа - коктейль гэх мэт).

Сайн байна. Залуус аа!

Бидний цаг дууслаа. Бид бүлэгтээ буцаж очих цаг боллоо, найзуудтайгаа баяртай гэж хэлье, дахин уулзъя. "Өөрийгөө эргүүлж, хүүхэд болоорой" гэсэн үгсээ хэлье.

Та бас сонирхож магадгүй:

аяндаа зулбалт аяндаа зулбах
Зулбах буюу аяндаа үр хөндөлт гэж нэрлэгддэг эмгэг нь эмгэгийн тасалдал юм ...
Сүйт бүсгүйд зориулсан тансаг хуримын будалт: гэрэл зураг, санаа, чиг хандлага Загварын чиг хандлага, санаанууд
Эмэгтэй хүн бүр өөр өөрийн гэсэн өвөрмөц, үзэсгэлэнтэй, нүдний өнгө бүр өөрийн гэсэн сэтгэл татам байдаг....
Италийн цүнхний брэндүүд: хамгийн шилдэг нь
string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10) "error stat" string(10)...
Хавирган сар уяач руу харав, Тэнгэрлэг биш, харин газрынх нь ганган юм оё.
Шөнө яагаад хумсаа тайрч болохгүй гэж?
Сарны хуанли нь ихэнх гоо сайхны процедур, тухайлбал үс засах,...