Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Мастер анги "Театрын маскууд Таны бүтээлч төсөөллийн дагуу хавтанг буд

Хайртай, гэхдээ тэр чамд хайргүй хүнийг яаж орхих вэ?

Тэтгэврийн мөнгө дутагдаж байгаа тухай Кудрины үгс нь тэтгэвэр авагчид мөнгөгүй гэсэн таагүй төлөвлөгөөг нуудаг.

Эмэгтэйчүүдэд зориулсан сүлжмэл малгайны загварууд

Жирэмсэн эмэгтэйчүүдийн пиелонефрит: шинж тэмдэг, оношлогооны аргууд Жирэмсний улмаас пиелонефрит үүсч болох уу?

Зүүгээр оёдлын тодорхойлолт

Хүүхдийн малгайнд зориулсан зүүгээр хийсэн загваруудын тодорхойлолт

Эхлэгчдэд зориулсан сайхан эмэгтэй кардиганыг хэрхэн нэхэх вэ: хээ, гэрэл зургийн санаа бүхий өөрийн гараар эмэгтэйчүүдийн кардигануудын хамгийн анхны, ер бусын загварууд Эмэгтэйчүүдэд зориулсан үслэг захтай цув

Ажлын туршлагын хуанлийн тооцоо гэж юу вэ?

Loceryl: хумсны мөөгөнцрийн эсрэг хэрэглэх заавар Хадгалах хугацаа, нөхцөл

Нэг нас хүрээгүй хүүхдийн үсийг тайрах боломжтой юу?

Хуримын бөгжний талаархи хамгийн түгээмэл шинж тэмдгүүд: өөрийгөө хор хөнөөлөөс хэрхэн хамгаалах вэ Шинээр гэрлэсэн хүмүүс яагаад хоосон бөгжний хайрцагт хүрч болохгүй вэ?

“Даавуун маск нь агаарын бохирдлоос хамгаалах үр дүнгүй болох нь тогтоогдсон

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэлгээний онцлог

Эхлэгчдэд зориулсан ирмэгийн гар урлал, цэцгийн хэв маяг

Алтан загасыг хуванцараар будах хичээл. "Алтан загас" (пластин) бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шинэлэг технологийг ашиглан уран сайхны бүтээлч байдлын талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Материал ба тоног төхөөрөмж

Зорилтот:Хавтгай дээр пластилинографи ашиглан дүрсийг дүрслэх чадварыг бэхжүүлж, хагас эзэлхүүнтэй дүрсийг бүтээх.

Хаягдал материалыг дизайндаа оруулах замаар үлгэрийн дүрсийг гүйцэтгэхэд илэрхий, ер бусын байдалд хүрэх.

Plasticine-тэй ажиллахдаа нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

А.С. Пушкиний бүтээлүүдийг сонирхох.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Ахмад бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан шинэлэг технологийг ашиглан шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Танин мэдэхүйн ярианы чиглэл

Танин мэдэхүйн талбар

Уран сайхны үйл ажиллагаа

"Алтан загас"

Нэгдсэн аргад үндэслэсэн

Зорилтот: Хавтгай дээр пластилинографи ашиглан дүрсийг дүрслэх чадварыг бэхжүүлж, хагас эзэлхүүнтэй дүрсийг бүтээх.

Хаягдал материалыг дизайндаа оруулах замаар үлгэрийн дүрсийг гүйцэтгэхэд илэрхий, ер бусын байдалд хүрэх.

Plasticine-тэй ажиллахдаа нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

А.С. Пушкиний бүтээлүүдийг сонирхох.

Даалгаварууд: Танил зохиолчийг таньж мэдэж, жижиг хэсгүүдээс үлгэрийг таньж, нэрлэж сур.

Уран сайхны үг, урлагийн талаархи анхан шатны ойлголтыг бий болгох.

Өмнөх ажил:А.С.Пушкины бүтээлүүдийг унших, зураг үзэх, шүлэг, үлгэрээс ишлэл цээжлэх, А.С.Пушкиний бүтээлүүдэд зориулсан хөгжим сонсох.

Тоног төхөөрөмж, материал:А.С.Пушкины хөрөг, номын үзэсгэлэн, А.С.Пушкиний үлгэрт зориулсан зураг, "Далайн чимээ" хөгжмийн бичлэг, өмнөх хичээл дээр хийсэн долгионы дүрс бүхий зузаан цэнхэр картон, загасны дүрс, хуванцар багц , нүдэнд зориулсан ирмэг, гялтгануур, стек, гар салфетка, хүүхэд бүрт загварчлах самбар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна:алтан загас, ид шидийн, хайрс, гялалзах, гялалзах, наранд тоглодог.

Байршил:бүлгийн өрөө.

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд.

1. Тоглоомын өрөө. Хийсэн. тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Зураг цуглуулах",

2. Бүтээлч үйл ажиллагаа. Картон дээр хуванцараар зурах (пластинографи).

3. Мюзикл. “Аквариум” хөгжмийн бичлэгийг сонсож байна. Загасны хөдөлгөөний дууг дууриах.

4. Уран сайхны. А.С.Пушкиний "Цар Салтаны үлгэр", "Загасчин ба загасны үлгэр", "Үхсэн гүнж ба долоон баатрын үлгэр", "Алтан азарган тахлын үлгэр" үлгэрүүдийг унших.

5. А.С.Пушкины үлгэрт зориулсан чимэглэл, зургийг авч үзэх.

6. Яриа.

Өглөө. А.С.Пушкиний үлгэрийн чимэглэл, зургуудын үзлэг.

Оньсого хийх.

Эцэг эх, хүүхдүүдэд зориулсан
Бүх хувцас зоосоор хийгдсэн байдаг. (загас)

Цонхон дээр цөөрөм байдаг.
Загас тэнд амьдардаг.
Шилэн эрэг дээр
Загасчид байхгүй. (аквариум)

Яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, загас юутай вэ?

Хүүхдүүд: Загас нүд, ам, сүүл, сэрвээ, хайрстай.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Загас юугаар амьсгалдаг вэ?

Хүүхдүүд. Гилл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, загас хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд. Загас усанд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Загасыг сайхан мэдрэхийн тулд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд. Ус, гэрэл, хоол хүнс, замаг, дулаан.

Дидактик тоглоомууд:"Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Үлгэрийг нэрлэ."

"Алтан загас" хичээл

Хүүхдүүд багшийн хамт бүлэгт орж, зочдыг угтдаг.

Залуус аа, өнөөдөр нэг загас манайхаар ирлээ. Загас нь энгийн биш, алтан өнгөтэй, үлгэрийн орноос сэлдэг. Загас аль үлгэрээс гаралтай болохыг мэдэхийн тулд шүлгийг сонсоорой.

Нэгэн хөгшин эмгэнтэйгээ амьдардаг байсан.
Хамгийн цэнхэр далайгаар;
Тэд эвдэрсэн нүхэнд амьдардаг байв
Яг гучин жил, гурван жил.
Өвгөн тороор загас барьж байв.
Хөгшин эмэгтэй утсаа эргүүлж байв.

("Загасчин ба загасны үлгэр"-ээс)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зөв, сайн байна! Энэ үлгэрийг хэн бичсэнийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: A. S. Пушкин.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, сонсоорой, загас бидэнд нэг юм хэлж байна.

Загас: - Би энгийн загас биш, харин үлгэрийн орноос ирсэн алтан, ид шидтэй загас. Оросын агуу яруу найрагч А.С.Пушкины үлгэрийн орноос. Александр Сергеевич Москвад төрсөн, утга зохиолын орчинд өссөн. Аав маань том номын сантай, авга ах маань шүлэг бичдэг байсан. Яруу найрагчийн асрагч Арина Родионовна түүнд олон үлгэр ярьж өгсөн бөгөөд түүнд маш их таалагдсан тул дараа нь та нар сонсохын тулд шүлэг болгон хувиргасан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Рыбка, манай хүүхдүүд Оросын агуу яруу найрагч А.С. Пушкин. Эндээс сонсоорой (хүүхэд уншсан):

Цонхны доор гурван охин
Орой болтол бид эргэлдэв.
"Хэрвээ би хатан хаан байсан бол"
Нэг охин хэлэхдээ,
Дараа нь бүх баптисм хүртсэн дэлхийн төлөө
Би найр бэлдэх болно."

Эдгээр үгс ямар үлгэрээс гаралтай вэ? Хүүхдүүд үлгэр дууддаг

("Цар Салтаны үлгэр")

Өндөр сүлжмэл зүүгээр хийсэн cockerel
Хил хязгаараа хамгаалж эхлэв.
Бага зэрэг аюул харагдаж байна,
Зүүднээс ирсэн мэт үнэнч манаач
Хөдлөх, хөөрөх,
Нөгөө тал руугаа эргэх болно
Тэгээд хашгирав: "Кири-ку-ку.
Хажуугаар нь хэвтээд хаанчлагтун!"

("Алтан cockerel-ийн үлгэр")

Нэгэн цагт нэгэн тахилч амьдардаг байжээ

Зузаан дух.

Поп зах руу явав

Зарим бүтээгдэхүүнийг үзэх.

Балда түүнтэй уулзав

Тэр хаашаа ч мэдэхгүй явна.

("Тахилч ба түүний ажилчин Балдагийн үлгэр")

"Миний гэрэл, толь! Хэл

Надад бүх үнэнээ хэлээч:

Би дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь юу?

Бүгд ягаан, цагаан?"

("Үхсэн гүнж ба долоон баатрын үлгэр")

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, та олон үлгэр мэддэг! Үлгэрт гардаг алтан загас яагаад хүслийг биелүүлдэг болохыг хэн надад хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: - Тэр ид шидтэй, гайхамшгийг бүтээж чаддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өө, бидний аквариум эсвэл өөр усан санд харсан загаснууд хүслээ биелүүлж чадах уу? (Үгүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Надад хэлээч, А.С яагаад загасаа алтан гэж нэрлэсэн бэ?

Хүүхдүүд: - Энэ нь гялалзаж, гялалзаж, ид шидтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Загасны биеийг бүрхсэн хайрс нь алт шиг том, гялалзсан, наранд тоглодог.

Алтан загас хөгжилтэй тоглож байна

Голын давалгаан дор хайрстай гялалзсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Үлгэрт загас бол энгийн биш, ид шидтэй гэдгийг та зөв тэмдэглэжээ. Аливаа хүслийг биелүүлэх боломжтой. Хэрэв та алтан загастай уулзаж чадвал түүнээс юу асуух байсан талаар бодож үзээрэй?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Гэсэн хэдий ч, загас ямар ч илбэчин байсан ч, жирийн загас шиг юугүйгээр амьдрах боломжгүй юм бэ?

Хүүхдүүд: - Загас усгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм шүү. Тиймээс Алтан загас түүнтэй хамт цөөрөмд сэлэхийг санал болгож байна.

Физик. Нэг минут:

Голын усанд сэлэх ямар сайхан бэ Усанд сэлэх хөдөлгөөн

Зүүн талд банк, баруун талд эрэг Баруун, зүүн тийш эргэдэг

Гол нь урд талын тууз, сунадаг - гараа урагшаа

Дээрээс гүүр - хараарай Сунгах - гараа дээшээ өргө

Илүү хурдан усанд сэлэх Усан сэлэлтийн хөдөлгөөн

Бид хурдан сэлүүрдэх хэрэгтэй

Бид гараараа ажилладаг

Хэн бидэнтэй хөл нийлүүлэх вэ?

Бид голоос мөлхөж, байрандаа алхаж байна

Тэгээд бид зүлгэн дээр амарч байна. Хүүхдүүд ширээн дээр сууна

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хүүхдүүд ээ, та нарын хүн бүр өөрийн гэсэн шидэт загастай болмоор байна гэж бодож байна. Өнөөдөр бид алтан загасыг хуванцараар дүрслэн хийж, загасыг үнэхээр алт шиг харагдуулахын тулд хуванцар дээр гялтганасан хайрс байрлуулна.

Хүүхдүүд хөгжимд ажилладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хараач, залуус аа, бид ямар өөр загас авав.

(тод, гялалзсан, ид шидтэй, сайхан сүүлтэй)

Хүн бүр өөрсдөдөө зориулж алтан загас хийсэн тул тэд өөр байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Та нар мэдэж байна уу, алтан загас зөвхөн сайн мөрөөдөл, хүслийг биелүүлэх болно, эс тэгвээс амандаа ус авч чимээгүй байх болно. Залуус аа, хүсэлдээ хязгааргүй муу, шунахай эмгэн шиг битгий бай.

Загас: - Надад маш их таалагдсан, чи ийм сайхан алтан загас хийсэн, Оросын агуу яруу найрагч А.С. Би чамд А.С.Пушкины үлгэрийн номыг бэлэг болгон өгөхийг хүсч байна, ингэснээр та тэдгээрийг уншиж, хэзээ ч мартахгүй. Одоо би далайн улс руу буцах цаг болжээ. Баяртай залуусаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хичээлийн төгсгөлд би Алтан загасны тухай шүлэг сонсохыг санал болгож байна.

Хүүхэд уншдаг:

Загас, алтан загас,

Чи яагаад чимээгүй байгаа юм бэ?

Яг л амьгүй юм шиг,

Чи юу ч хэлэхгүй.

Нохой хуцаж, үхэр могой,

Муур буланд мэхэлж байна

Чи нэг ч үг хэлэхгүй

Яагаад гэдэг нь тодорхойгүй...

Ядаж нэг юм хэлчихдэг болоосой

Чи юу ч хэлэхгүй.

Тэр амандаа ус уусан бололтой,

Тийм учраас чи чимээгүй байна.

А.Бормашов

Үдээс хойш хүүхдүүдтэй гадаа "Цурхай ба загалмай загас" тоглоом тогло.Тоолох шүлгийг ашиглан "цурхай" удирдагчийг сонгож, бусад тоглогчдыг 2 бүлэгт хуваадаг: тэдгээрийн нэг нь - "хайрга" - тойрог үүсгэдэг, нөгөө нь - "цурхай загас", тэд тойрог дотор сэлдэг. Цурхай тойргийн ард байна.
Багшийн "Цурхай!" дохиогоор цурхай хурдан гүйж, мөгөг барих гэж оролдов.
Загалмайт загас тойрог дээр зогсож буй тоглогчдын аль нэгний ард хурдан хурдан байрлаж, сууна (загалмайт загас хайрганы ард цурхайгаас нуугдана).
Чулууны ард нуугдаж амжаагүй мөгөг загасыг цурхай барьж авдаг. Баригдсан хүмүүс тойргийн гадуур явдаг.
Хэн нь цурхай барьж чадаагүй нь ялна.

Ашигласан уран зохиол.

  1. Белая К. Ю. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын шинэлэг үйл ажиллагаа: Арга зүйн гарын авлага. Бөмбөрцөг, 2004 он
  2. Виноградова Н.А. Цэцэрлэгийн боловсролын төслүүд. Сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан гарын авлага. Iris Press, 2008
  3. Веракса Н.Е., Веракса А.Н. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн төслийн үйл ажиллагаа. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулсан гарын авлага. Москва. Мозайк - Синтез, 2008
  4. Евдокимова E. S. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад дизайн хийх технологи. Москва. Sphere худалдааны төв, 2006 он

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"43-р цэцэрлэг"

Славгород, Алтайн нутаг

Хийсвэр

Ахлах бүлгийн боловсролын салбарт GCD

"Уран сайхны талбай"

"Алтан загас" хуванцар зураг» MBDOU дугаар 43

Сурган хүмүүжүүлэгч: Gartman O.V.

Славгород, 2017 он

Хийсвэр

"Алтан загас" пластилинографи.

Зорилтот: "Мозайк" болон пластилинографийн аргыг ашиглан хуванцараар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Үлгэрийн дүрсийг бүтээхдээ хаягдал материалыг дизайндаа оруулах замаар илэрхий, ер бусын байдалд хүрэх.

2. Хагас эзэлхүүнтэй дүрсийг бүтээх, хавтгай дээр plasticineography ашиглан дүрсийг дүрслэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

3. Plasticine-тэй ажиллах нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

"Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Зураг цуглуулах" дидактик тоглоомууд. “Ус-Ус” хөгжмийн бичлэгийг сонсож байна. Загасны хөдөлгөөний дууг дууриах. А.С.Пушкиний бүтээлээс сэдэвлэсэн "Загасчин ба загасны үлгэр" хүүхэлдэйн киног үзэж байна.

Тоног төхөөрөмж, материал: загасны зураг, усан доорх ертөнц,загасны дүрс бүхий зузаан картон (Бид хүүхдүүд өөрсдөө картонон дээр дэвсгэрийн өнгөлгөө хийдэг), хуванцар багц, стек, гарт зориулсан салфетка, хүүхэд бүрт загварчлах самбар, гялтгануур, хясаа.

GCD шилжих:

1. Зохион байгуулалтын хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Би гүүрэн доор сэлж байна

Тэгээд би сүүлээ савладаг.

Би газар алхдаггүй

Би амтай, гэхдээ би ярьдаггүй

Би нүдтэй - би анивчихгүй,

Би далавчтай, гэхдээ би нисдэггүй.

(Загас)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, залуус аа, энэ бол загас. Олон төрлийн загас байдаг(алгана, цурхай, загалмай загас). Загас хаана амьдардаг вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, загас далайд, далайд, нууранд, голд амьдардаг. Загас усанд амьдардаг, усгүйгээр тэд оршин тогтнож чадахгүй, агааргүй бол та бид хоёр оршин тогтнохгүйн адил. Идэхзагас хэн амьдардагаквариум: сахиусан тэнгэр, муур загас, тоть гуппи загас болон бусад олон загас. Аквариум бол бүхэл бүтэн усан доорх ертөнц юм. Доод талд нь өнгөлөг чулуу, усан доорх ургамал - замаг, хясаа байдаг. Заримзагас Тэд замагаар хооллодог бөгөөд усан доорх ургамал нь усыг хүчилтөрөгчөөр хангадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, өнөөдөр бидэн дээр нэг загас ирлээ. Загас нь энгийн биш, харин алтан өнгөтэй, тэр түүнтэй хамт цөөрөмд сэлэхийг санал болгож байна.

Физик. нэг минут:

Голын усанд сэлэх ямар сайхан бэ (усанд сэлэх хөдөлгөөнүүд )

Зүүн талд эрэг, баруун талд эрэг (баруун, зүүн эргэдэг )

Гол нь урд талын тууз юм, (сунгах - гараа урагшаа )

Гүүр орой дээр байна - хараарай (сунгах - гараа дээш өргөх )

Илүү хурдан усанд сэлэх (усанд сэлэх хөдөлгөөнүүд )

Бид хурдан сэлүүрдэх хэрэгтэй

Бид гараараа ажилладаг

Хэн бидэнтэй хөл нийлүүлэх вэ?

Бид голоос авирч байна (байрандаа алхаж байна )

Тэгээд бид зүлгэн дээр амарч байна. (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

2. Практик хэсэг .

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хүүхдүүд ээ, та нарын хүн бүр өөрийн гэсэн алтан загастай болохыг хүсч байна гэж би бодож байна. Өнөөдөр бид алтан загасыг хуванцараар дүрслэн хийх болно.ялтсуудаар хучигдсан загас, тэдгээрийг масштаб гэж нэрлэдэг. Энэ нь загасны биеийг хамгаалдаггэмтэл: хурц чулуу, бусад махчин амьтдаас. Загас үнэхээр алт шиг харагдахын тулд бид пластилин дээр гялтгануур тавих болно - хайрс.

Ажлын үе шатууд. Хүүхдүүд хөгжимд ажилладаг.

1. Хүүхдүүдтэй хамт загасны бүтцийг тодорхойлох: толгой, бие, сүүл, сэрвээ, нүд, ам.

2. Шар plasticine авч, сүүл, толгой, сэрвээгээр дүүргэ.

3. Эхлээд жижиг хуванцарыг чимхэж аваад, бөмбөлөг хийж, суурь дээр байрлуулж, нимгэн давхаргаар тараана. Бид үүнийг шугамын контураас хэтрүүлэхгүйгээр болгоомжтой хийдэг.

4. Загасны хайрс болгохын тулд улбар шар өнгийн хуванцараас жижиг хэсгийг чимхэж аваад алгаа дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн тэгшлээд загасны биед байрлуулна. Бид масштаб бүрийг бие биенийхээ хажууд байрлуулна. Бид мөр бүрийг ингэж тавьдаг. Дараа нь бид хуванцар дээр гялалзсан хайрсыг тавина.

5. Жижиг хэсгүүдийг дуусга. Нүд: цагаан хуванцар ав. Бид чимхэж, бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд нүдийг нь загасны толгойд хавсаргана. Дараа нь бид хар plasticine авч, загасанд зориулж сурагч хийж, цагаан хуванцар дээр тавь.

6. Бидний ажлыг дуусгахын тулд та plasticine-аас хайрга хийж болно (plasticine холих аргыг ашиглан), бүрхүүлийг картон ёроолд хуванцар жижиг хэсэг болгон хавсаргана. Мөн plasticine-аас замаг хий.

Физик. нэг минут хичээлийн үеэр

Ус чимээгүйхэн цацарч,

Бид дулаан голын дагуу хөвж байна.(Гараараа сэлэх хөдөлгөөн)

Тэнгэрт хонь шиг үүлс бий.

Тэд бүх чиглэлд зугтав.(Сунгах - гараа дээш, хажуу тийш нь сунгах)

Бид голоос авирч байна,

Хатаахын тулд алхцгаая.(Газар дээрээ алхах)

Одоо гүнзгий амьсгаа аваарай.

Тэгээд бид элсэн дээр сууна.(Хүүхдүүд сууна)

3. Эцсийн хэсэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд манай алтан загас байна! Багш, хүүхдүүд алтан загасыг харж байна. Дуртай бүтээлээ тэмдэглэ. Тэд ямар объектуудын тусламжтайгаар ажлын илэрхийлэлд хүрсэн болохыг санаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэдний усан доорх ертөнцөд ямар үзэсгэлэнтэй, тухтай байдаг вэ!

Зорилго: 1) Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

2) Хүүхдүүдтэй ажиллах уламжлалт бус арга барилыг үргэлжлүүлэн зааххуванцар.

3) Тэвчээртэй, тэвчээртэй, анхааралтай байхыг төлөвшүүлэх.

4) Өмнө нь сурсан арга барилаа бататгах баримал: тэгшлэх,

бүхэл бүтэн хэсгийг таслах хуванцар.

5) Загас, түүний биеийн хэсгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Материал: загасны зураг; хуванцар(улбар шар, шар, цагаан, улаан, хар); замаг, чулуугаар хийсэн аквариумын дүрсүүд хүүхэд бүрт зориулсан хуванцар(картоноор хийсэн, будсан загасны дүрс.

Урьдчилсан ажил: Загас харах, загасны тухай ярих, тоглоом харах загас, тухай уран зохиол унших загас, гадаа тоглоом "Загасчин ба загас» .

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Би гүүрэн доор сэлж байна

Тэгээд би сүүлээ савладаг.

Би газар алхдаггүй

Би амтай, гэхдээ би ярьдаггүй.

Би нүдтэй - би анивчихгүй.

Би далавчтай, гэхдээ би нисдэггүй.

Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: Загас.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус аа, энэ бол загас. Олон төрлийн загас байдаг (алгана, цурхай, загалмай загас).

-Загас хаана амьдардаг вэ? (Хүүхдийн хариулт)Тийм ээ, загас далайд, далайд, нууранд, голд амьдардаг. Та бид агааргүйгээр оршин тогтнох боломжгүйтэй адил загас усанд амьдардаг. Идэх загасаквариумд амьдардаг хүмүүс: алтан загас, тоть загас, сахиусан тэнгэр гэх мэт Аквариум бол бүхэл бүтэн усан доорх ертөнц юм. Доод талд нь өнгөлөг чулуу, усан доорх ургамал - замаг, хясаа байдаг. Зарим загасТэд замагаар хооллодог бөгөөд усан доорх ургамал нь усыг хүчилтөрөгчөөр хангадаг.

Залуус аа, шалны дэвсгэр дээр дэлгэн зогсоод жаахан тоглоцгооё.

Цэнхэр тэнгэрт үүлс бий (гараа дээш өргөх,

Уулын дор гол урсдаг (сууж, гараа урагш сунгасан).

Өглөө эрт загасчид голоос тор татаж байна (хөдөлгөөнийг дуурайх - сүлжээгээр ангилах мэт).

Бид маш их загас барьсан (гар нь хажуу тийшээ тархсан,

Бид амттай загасны шөл хийсэн (Чихээ хөдөлгөж байгаа мэт гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх).

Хүүхдүүд ээ, одоо ширээн дээр сууцгаая. (Загасны зургийг үзээрэй). Зургийг хар загас. Түүнд юу байгаа вэ? (Хүүхдийн хариулт, би тэдний хариултыг нэгтгэн дүгнэж байна)У загас биетэй, сэрвээ, сүүл, нүд. Сүүл загасаар үйлчилдэг"жолооны хүрд", мөн усанд сэлэхийн тулд сэрвээ хэрэгтэй. бие ялтсуудаар хучигдсан загас, тэдгээрийг масштаб гэж нэрлэдэг. Энэ нь загасны биеийг гэмтлээс хамгаалдаг: хурц чулуу, бусад махчин амьтдаас гэх мэт.

Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын зүйл хийх болно загварчлал. Бид зурах болно хуванцар алтан загас. Жүрж ав хуванцар, бид үүнийг сүүл, толгойг дүүргэхэд ашиглах болно загас, түрхэх нимгэн хуванцар давхарга. Эхлээд жижиг хэсгийг чимхэж ав хуванцар, үүнээс бөмбөг хийж, суурь дээр нь тавь (толгой, сүүл)мөн түрхээрэй. Бид үүнийг контураас хэтрүүлэхгүйгээр болгоомжтой хийдэг. Дараа нь шар хуванцарсэрвээг нь түрхэнэ. Загасны хайрсыг хийхийн тулд бид жүржийг чимхэж авдаг жижиг хуванцар хэсэг, бөмбөгийг алгаагаар дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн тэгшлээд биен дээрээ тавь загас. Бид масштаб бүрийг бие биенийхээ хажууд байрлуулна. Дараа нь бид 2-р эгнээнд ч мөн адил хийнэ. Залуус аа, бид өөр юу хийж байна вэ? Тэд бидний загасыг бүтээгээгүй? (Хүүхдийн хариулт). Нүд, амаа засах. Нүдээ болгохын тулд цагаан өнгөтэй болоорой хуванцар, түүнээс бага зэрэг чимхээд жижиг бөмбөгийг өнхрүүлэн тэгшлээд нүдийг нь толгой руу нь холбоно загас. Дараа нь бид хар өнгөтэй болно хуванцар(жижиг хэсэг, бөмбөгийг өнхрүүлж, тэгшлээд, хүүхэн хараа хийнэ загас, цагаан дээр давхарласан хуванцар. Ам загас- жижиг нимгэн хиамыг өнхрүүлж, хагасыг нь нугалж, хавсаргана. Энд манайх байна алтан загас бэлэн боллоо! Танд юу байгааг хар Загас сайхан болсон! Та маш их ядарсан байх ёстой юу? Тайвширч тоглоцгооё.

Физминутка "Ус чимээгүйхэн цацагдана"

Ус чимээгүйхэн цацарч,

Бид дулаан голын дагуу хөвж байна. (Гараараа усанд сэлэх хөдөлгөөн.)

Тэнгэрт хонь шиг үүлс бий.

Тэд бүх чиглэлд зугтав. (Сунгах - гараа дээш, хажуу тийш нь сунгана.)

Бид голоос авирч байна,

Хатаахын тулд алхцгаая. (Газар дээрээ алх.)

Одоо гүнзгий амьсгаа аваарай.

Тэгээд бид элсэн дээр сууна. (Хүүхдүүд сууна.).

Сайн байна! Тэгээд одоо эргээд орцгооё бүлэг!

Светлана Смородская

Залуус бүр урьдчилан бэлтгэсэн картон загварыг хүлээн авав загас. Бид гадаад төрх байдлын онцлогийг давтав загас, хайрс биеийг хэрхэн бүрхэж, ямар харагддаг, ямар өнгөтэй байдгийг санаж, залуус биеийг хайрстай бялуугаар бүрхэнэ гэж тохиролцов. хуванцарсүүлээс толгой хүртэлх чиглэлд, сүүл ба сэрвээ нь - plasticine flagella. Тэгээд бүтээлч байдал эхэлсэн! Өнгө хуванцарХүүхэд бүр өөрөө, жингийн хэмжээг сонгохдоо эхлээд хүүхдүүд чимхдэг plasticine болон бөмбөлөг болгон өнхрүүлэв, дараа нь тэдгээрийг хуруугаараа бага зэрэг тэгшлэв.

Ажил ид өрнөж байхад загас, Би "цөөрөм"-ийг тохижуулж эхлэв, хүүхдүүд ч гэсэн надад тусалсан - тэд эмгэн хумсны бүрхүүлийг өнхрүүлж, хайрга наасан. Тэгээд аажмаар эхнийх нь загас


Бас биширээрэй!


Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Үйлдвэрлэлийн процесс нь ялангуяа багаар хийгдсэн тохиолдолд тийм ч үнэтэй биш юм. Бид загасны тухай зураг, түүнчлэн бэлтгэсэн зургийг харлаа.

"Шидэт товчлуурууд" дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл Дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл. Сэдэв: “Шидэт товчлуурууд” Зорилго: Товчнуудын төрөл зүйл, тэдгээрийн зорилгыг танилцуулах. Даалгаварууд:.

Уран сайхны бүтээлч байдлын нэгдсэн GCD-ийн конспект. "Аквариумын загас" пластилинографийг багш Т.В.Козаева бэлтгэсэн.

"Аквариум дахь загас" дунд бүлгийн харааны үйл ажиллагааны GCD-ийн хураангуй. "Аквариум дахь загас" сэдвээр дунд бүлгийн харааны үйл ажиллагааны талаархи GCD-ийн хураангуй Зорилго: аквариум ба түүний оршин суугчидтай танилцах.

"Ид шидийн гацуур мод" дунд бүлгийн дүрслэх урлагийн үйл ажиллагааны хураангуй. Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 153-р цэцэрлэг (MBDOU 153-р цэцэрлэг) Үйл ажиллагааны хураангуй.

Загварчлах дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Дүрслэлийн уламжлалт бус хэлбэр Хуванцар зураг.

"Аквариум дахь загас" дунд бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл Хөтөлбөрийн агуулга: - Хүүхдүүдэд давстай зуурсан гурилтай ажиллах, өнхрүүлэх, загвар ашиглах, стекээр зүсэх, дарах зэргийг үргэлжлүүлэн заах.

Та бас сонирхож магадгүй:

Жирэмсний гурав дахь гурван сар долоо хоногоор: хүүхэд хэрхэн хөгжиж байна
Гурав дахь гурван сар нь бие махбодийн болон сэтгэл санааны хувьд хүндрэлтэй байдаг. Хүүхдийн хэмжээ, байрлал...
Таны даавуу зөөлрүүлэгчийг олоход тань тусална уу!
Хэдэн арван жилийн өмнө гэрийн эзэгтэй нар агааржуулагч байдаг талаар огт мэддэггүй байсан.
Улаан өндөгний баярын сагс: тэдгээрийг хэрхэн яаж хийх вэ Улаан өндөгний баярын өндөгний сагсыг хэрхэн яаж хийх вэ
Дүгнэлт: Улаан өндөгний баярын сагс. DIY Улаан өндөгний баярын сагс. Хэрхэн...
Янз бүрийн насны охидод зориулсан сүлжмэл цамц: тайлбар ба хэв маяг
Нэхмэлийн навчтай шинэ цамц. Ач охиндоо эрт дээр үеэс цамц нэхсэн...