Šport. Zdravie. Výživa. Telocvičňa. Pre štýl

Zhrnutie lekcie o duchovnej a morálnej výchove detí a oživení duchovných hodnôt rodiny „Cesta po ceste dobra. Zhrnutie hodiny mravnej výchovy v prípravnej skupine

Materská škola Tyumina Natalya Alekseevna MDOU Tagai "Alyonushka" Učiteľský región Uljanovsk, okres Mainsky, dedina Tagai

OSI: "kognitívny vývoj" , "Sociálny a komunikačný rozvoj" , "Umelecký a estetický rozvoj" , "Vývoj reči" .

Typy detských aktivít: kognitívne a výskumné, vnímanie fikcie, hranie, produktívne, hudobné.

Ciele: pomôcť deťom objaviť obsah pojmu "nechuť" , naučte deti budovať vzťahy v skupine založené na vzájomnom rešpekte, naučte ich byť mierotvorcami v konfliktných situáciách: neurážať sa, neľutovať sa, uzatvárať mier, odpúšťať si. Poskytnúť pochopenie elementárneho rozsahu základných pojmov ortodoxnej kultúry: odpustenie, duša, stvorenie. Pomôcť deťom, dať do súladu základné pojmy duchovnej a mravnej kultúry s ich odrazom v každodennom živote detí.

Materiál a výbava: okvetné lístky z farebného kartónu, Čítačka 2, "láskavý svet" o duchovnej a mravnej kultúre, autor Shevchenko L.L.; disk so zvukovou stopou piesne "úsmev" , biely papier, farebné ceruzky.

(Deti sedia na stoličkách)

Organizačný moment.

Vychovávateľ:

Dobré ráno chlapci! Som veľmi rád, že vás všetkých vidím. Prišli ste dnes do škôlky v dobrej nálade? (odpovede detí).

Vychovávateľ:

Navrhujem, aby ste si zahrali hru, ktorá je nám už známa "Farebná nálada" . A vtedy nám hneď bude jasné, kto má akú náladu. (Vyzvem deti, aby si vybrali farbu okvetného lístka, ktorá zodpovedá ich nálade, a ostatné deti hádajú. Okvetné lístky zbierame v "harmanček nálady" ) .

Vychovávateľ:

Chlapci, teraz vám navrhujem počúvať jednu báseň.

Urážlivé slovo, urážlivé slovo!
Ako bolestivo to môže zasiahnuť!
Jedovatý had je pripravený uhryznúť,
To štípe a vaše srdce sa stáva temným.

Aj ten, kto sa urazil, aj ten, kto sa urazil,
Hoci búrka hádok pominula,
Mlčia a nepozerajú si do očí.
Počúvaj radu, moje drahé dieťa,

Buďte láskaví a zdvorilí už od kolísky,
Len sa snažte robiť dobré veci
A nehovorte hanlivé slová.

Vychovávateľ:

Deti, čo iné môže človeka uraziť? (nespravodlivosť, hrubosť, klamstvo, neúctivé zaobchádzanie).

Môžem sa dotknúť zášti? (nie).

Má vôňu, chuť? (nie).

Chlapci, čo vás osobne môže uraziť? Cítili ste niekedy odpor? (rozprávky pre deti).

Vychovávateľ:

Kto podľa vás spôsobuje priestupok? (Človek, jeho činy a činy, jeho slová).

Vychovávateľ:

Môže sa priateľstvo rozbiť, ak jeden z chalanov nazve ostatných urážlivými menami? (Odpovede detí).

Vychovávateľ:

Chlapci, čo by ste mali urobiť, aby ste obnovili svoje priateľstvo? (požiadajte o odpustenie, nehovorte hrubé slová).

A teraz navrhujem vypočuť si ďalšiu báseň.

Urazil som svoju sestru
A urazil ju
Robím ju tak nešťastnou
Verochku som nevidel.

Cítil som sa nesvoj
V srdci je smútok
Pristúpil som k sestre
Požiadal o odpustenie.

Vychovávateľ:

Prečo sa chlapec cítil smutný v duši? (urazil svoju sestru).

Ako chlapec vrátil pokoj do jeho duše? (Požiadať o odpustenie).

Chlapci, ako by ste mali požiadať o odpustenie? (Odpovede detí).

Správne. A tomu, kto prosil o odpustenie, musí byť odpustené a nie sa ním uraziť.

Vychovávateľ:

Pripomeňme si jedno veľmi dôležité životné pravidlo:

Ako chcete, aby sa ľudia správali k vám, tak sa správate vy k nim.

Vychovávateľ:

Ako by ste sa mali správať k ľuďom? (Laskavo, s úctou, častejšie sa usmievajte, volajte menom).

Chlapci, vidíte tú urážku? (Áno, na tvári človeka).

Ukážte urážku na svojich tvárach. Ja som zrkadlo a ty sa doňho pozeráš. Teraz sa pozrite jeden na druhého. Tak si sa usmial.

Vychovávateľ:

Čo ťa najviac uráža tu v škôlke, v našej skupine? (odpovede detí).

Vychovávateľ:

Navrhujem, aby ste si zahrali hru "Kto koho prvý urazil" . Táto hra vám pomôže zmieriť a odpustiť všetky krivdy.

Kto koho prvý urazil? (učiteľ)

On ja! Nie on ja! (deti)

Kto koho prvý urazil? (učiteľ)

Kto koho udrel ako prvý? (učiteľ)

On ja! Nie on ja! (deti)

Predtým ste boli takí priatelia, však? Prečo ste sa nepodelili?

zabudol som! A zabudol som! (Deti objímajú).

Vychovávateľ:

Zášť je jedným z najničivejších ľudských pocitov. Usadí sa hlboko v duši a začne ochromovať nielen dušu, ale aj ľudské telo. Tým, že sa urážame, robíme zlo predovšetkým sebe.

Chlapci, povedzte mi prosím, ako sa cítite, keď ste niekoho urazili? (Je to zlé, moja duša je ťažká, smutná, nepríjemná).

Vychovávateľ:

Často sa stáva, že sa sami rozhodneme, že sme odpustili osobe, ktorá nás urazila, no znovu a znovu prežívame bolesť, spomínajúc na minulosť. To znamená, že skutočné odpustenie ešte len príde.

Vychovávateľ:

Nenávisť žije v našom srdci. Len ona spí. A neférové ​​činy jej dávajú príležitosť prebudiť sa. Prebúdza sa z nespravodlivosti. A ak sa zobudí, cíti sa zle, ťažko. Musíme sa snažiť zabudnúť na dôvody a neprechovávať odpor voči ostatným, nemyslieť na to, nenechať to dlho zostať v duši.

A ak sa vo vás zrazu prebudí odpor, musíte na to zabudnúť, ospravedlniť sa za svoje činy, urobiť niečo pekné, potriasť rukou, usmiať sa, objať, pozrieť sa do očí.

Vychovávateľ:

Chlapci, počúvajte ešte jednu báseň.

"Kto koho urazil?"

(K. Ldov)

Premýšľajte o tom, deti:
Lida alebo mačiatko
Mala by existovať odpoveď?
Sladko som si oddýchol

Mačička na vankúši;
Zrazu sa prikradla Lída
K driemajúcej Meowshke.
Zobudil mačičku

Začal to zbierať...
Nešťastne ospalý
Pussy zakričala
Začal s dobrovoľníctvom

A poškriabaj Lidu, -
Spôsobené minx
Trpká urážka!
Ktorý z nich, povedz mi,

Mala by byť odpoveď -
Kto koho urazil?
Premýšľajte o tom, deti.

Vychovávateľ:

Odpovedzte, chlapci, kto koho v tejto básni urazil? (odpovede detí)

Vychovávateľ:

Dovoľte nám, deti, súhlasiť s vami, že nikdy nikoho neurazíme, ani malé mačiatko!

deti:

Sľubujeme!

Vychovávateľ:

Chlapci, teraz sa pozrite na tento obrázok. ("Detská modlitba" , Čítačka 2, str. 69).

Čo je zobrazené na obrázku? (Dievča sa modlí. Prosí Matku Božiu o niečo).

Vychovávateľ:

Nevieme, o čo žiada, ale možno žiada, aby sa naučila, ako odpustiť svojim previnilcom.

Vychovávateľ:

Chcem vám tiež povedať o takom dni, akým je Nedeľa odpustenia. Toto je posledný deň pred pôstom. V tento deň je bežné, že ľudia žiadajú o odpustenie všetkých príbuzných, priateľov a známych za ľahké hriechy, nedorozumenia či urážky. Táto nedeľa sa koná iba raz do roka a považuje sa za svätú. Len raz do roka máme od Boha šancu naučiť sa odpúšťať a prosiť o odpustenie.

Vychovávateľ:

Chlapi, usmejme sa na seba všetci, pozrime sa nežne do očí, poprosme jeden druhého o odpustenie a zabudnime na všetky urážky.

Vychovávateľ:

A teraz vás všetkých pozývam zaspievať pieseň "úsmev" . (Deti spievajú pieseň na soundtrack).

Vychovávateľ:

Chlapci, sadnime si za stoly a vyčarme úsmev na tvojej rodine a priateľom.

Kreatívna činnosť "úsmev" . (Deti na hudbu piesne "Ak si milý" kresliť portréty).

Reflexia.

Teraz sa pozrime na všetky kresby a vyberieme tie najlepšie.

Pamätajte, chlapci, toto sú milé slová, ktoré vám pomôžu uzavrieť mier a odpustiť všetky urážky.

* Aby sa slnko usmievalo
Snažil som sa zahriať teba a mňa,
Musíte byť len láskavejší
A nech čoskoro uzavrieme mier!

Zhrnutie mimoškolskej hodiny mravnej výchovy pre žiakov základných škôl „Priateľstvo a čo nám bráni byť priateľmi?


Cieľ: rozvíjanie chápania hodnoty priateľstva, upevňovanie vedomostí detí o pozitívnych a negatívnych vlastnostiach charakteru človeka.
Úlohy:
Vzdelávacie: definovať podstatu pojmu „priateľstvo“, vlastnosti skutočného priateľa; Pomôžte deťom uvedomiť si, aké vlastnosti sú dôležité v priateľstve.
vývojové: rozvíjať komunikačné zručnosti potrebné pre formovanie priateľstva a kolektivizmu v detskom prostredí;
Vzdelávacie: formovať mravné vlastnosti (schopnosť nadväzovať priateľstvá, vážiť si priateľstvo) a priateľské vzťahy v skupine rovesníkov, pestovať kolektivizmus a vzájomnú pomoc.
Vybavenie: power pointová prezentácia, pedagogické situácie, hudobný doprovod, kartičky s prísloviami o priateľstve, kartičky s rozprávkovými postavičkami, ilustrácia čistinky, kruhy, kvetinové vzory.
Plán lekcie
1.1. Nálada študentov na hodiny
2. Úvodná časť vyučovacej hodiny
3. Hlavná časť vyučovacej hodiny
3.1. Rozhovor o priateľstve
3.2. Hra "Kto sa s kým kamaráti?"
3.3. Hra "Temné a svetlé tašky"
3.4. Hra "Semafor"
3.5. Hra "Čo by som robil?"
3.6. Telesná výchova „Priateľstvo“
3.7. Kvíz „Rozprávkové postavičky“
3.8. Hra „Zbierajte príslovie“
3.9. Hra „Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia“
4. Záverečná časť vyučovacej hodiny
4.1. Moment prekvapenia
4.2. Úvaha „Glade of Mood“
4.3. Rozlúčka
Priebeh lekcie
1. Organizovaný začiatok vyučovacej hodiny
1.1. Nálada študentov na hodiny

Dobré popoludnie, milí hostia! Sme radi, že vás vidíme. (snímka 1)
Chlapci, dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu. Prišli k nám hostia, pozdravme ich.
(Deti pozdravujú hostí)
Naši hostia chcú vidieť, akí ste chalani. Povedzme spolu: (snímka 2)
Sme priateľskí!
Sme pozorní!
Sme usilovní!
Sme výborní študenti
Podarí sa nám to.
Výborne chlapci. Teraz môžete pokojne sedieť na svojich miestach.
2. Úvodná časť vyučovacej hodiny
Dnes máme nezvyčajnú lekciu a veľmi zaujímavú, vážnu tému, a aby ste to zistili, musíte vyriešiť krížovku. (snímka 3) Prečítam vám hádanky a vy odpoviete zdvihnutím rúk, ale opýtam sa tých, ktorí zdvihnú ruky správne.
1. Dievčatko
Vysoký ako necht.
Zrodený zo semena
Jej domovom je jej kvet.
kto to je? (palec)
2.Je veselý, živý,
A vrtuľa za mojím chrbtom,
Zdvihne náladu
Miluje sladký džem
Dieťa vždy rozosmeje.
kto to je? Povedz mi!
(Carlson)
3.Je krásna a milá.
A jej meno pochádza zo slova „popol“. (Popoluška)
4.Bola priateľkou trpaslíkov
A vy to, samozrejme, poznáte.
(Snehulienka)
5. Môj otec má cudzieho chlapca,

Nezvyčajné, drevené,
Na súši aj pod vodou
Hľadá sa zlatý kľúč
Všade strká svoj dlhý nos...
Kto je toto?..
(Pinocchio)
6.S modrými vlasmi
A s obrovskými očami.
"Umy si zuby! Umy si ruky!"
Rád vedie! (Malvína)


Chlapci, aké bolo kľúčové slovo? Je pravda, že dnes je náš rozhovor venovaný priateľstvu a priateľom, ale budeme diskutovať aj o tom, čo nám bráni byť priateľmi. (snímka 4)
3. Hlavná časť vyučovacej hodiny
3.1. Rozhovor o priateľstve

Čo je podľa teba priateľstvo?
Výborne, chlapci, a teraz vám dám definíciu priateľstva z Ozhegovovho slovníka:
Priateľstvo je blízky vzťah založený na vzájomnej dôvere, náklonnosti a spoločných záujmoch (snímka 5)
Koho považujeme za priateľov? Odpovede detí sa počúvajú.
Ponúkam vám aj definíciu z Ozhegovovho slovníka:
Priateľ je človek, ktorý má s niekým priateľstvo. (snímka 6)
Aké úžasné slovo - „priateľstvo“!
Vyslovíte slovo „priateľstvo“ a okamžite si spomeniete na vtipné kreslené postavičky: toto je vtipná Čeburaška a krokodíl Geňa (snímka 8), toto je muzikál Levíča a múdra korytnačka. Svet kina, svet kníh, náš svet, v ktorom žijeme, nám dáva úžasnú komunikáciu – komunikáciu s priateľom.
Priateľ je obľúbená kniha, ktorú čítaš a zaujímaš sa o ňu, priateľ je mama, ktorá ti určite pomôže v ťažkých chvíľach, kamarát je učiteľ v škole, vychovávateľ, ktorý ti pomôže nahliadnuť do tajov poznania, kamarát je (snímka 9) starý medvedík s odtrhnutým uchom, ktorý ťa bude počúvať, keď ti bude zle.
3.2. Hra "Kto sa s kým kamaráti?" (snímka 10)
Čítali sme veľa rôznych rozprávok a navrhujem, aby ste si zahrali hru „Kto sa s kým kamaráti? Každý má na svojom stole biely papier, na ktorom sú vyobrazené rozprávkové postavy. Pripomeňme si, ktorá z týchto rozprávkových postáv sa s kým kamaráti.
Prasiatko Macko Pú,
Baby Carlson,
Mačka Leopold - myši,
Baba Yaga
Levie mláďa - korytnačka,
Popoluška - myši,
Malvína - Pinocchio,
Popoluška - myši
Cheburashka - krokodíl Gena
Malvína – Pinocchio
Pozrime sa, čo máme. Kto je tu zvláštny? Prečo sa s ním nikto nekamaráti?
Chlapi, čo podľa vás pomáha a čo bráni priateľstvu? deti. Pomáha láskavosť, vzájomné porozumenie, spolupráca, slušnosť a zmysel pre humor. Hrubosť, osočovanie, bitky, urážky, tvrdohlavosť a sebectvo prekážajú.
3.3. Hra "Temné a svetlé tašky"(snímka 11)
Na doske mám dve tašky, akej farby sú tašky. Dnes naplníme tieto vrecia. Do jedného vreca dáme „temné“ vlastnosti človeka a do druhého tie „svetlé“. Najprv však každý z vás vytiahne z tašky papierik s napísanou kvalitou. Pomenujete vlastnosti a pripevníte na tašku cedule.
"Svetlé vlastnosti" "Temné vlastnosti"
Úprimnosť Lenivosť
Presnosť Prefíkanosť
Láskavosť Neposlušnosť
Starostlivá klamstvo
Prívetivosť Závisť

Aké vlastnosti nám podľa vás bránia v spoločnom živote? Ktoré nám pomáhajú?
3.4. Cvičenie "Semafor"
Chlapci, na stole máte zelené a červené „semafory“ – zelené a červené kruhy, „Áno“ je zelené, „nie“ je červené. Ukážem vám vlastnosti umiestnené vo vreciach. Treba sa zamyslieť, či túto vlastnosť máte a odpovedať semaforom. Chlapci, mal niekto vlastnosti z tejto tašky Spravidla má každý človek „tmavé“ aj „svetlé“ vlastnosti?
3.5. Hra "Čo by som robil?"(snímka 12)
Zahráme si hru "Čo by som robil?" Na stole máte žlté kartičky, na ktorých sú napísané situácie. Musíte si situáciu prečítať a vo dvojici sa poradiť, čo by ste v tejto situácii urobili.
1. Váš priateľ si neurobil domácu úlohu a požiada váš notebook, aby si ju skopíroval (Snímka 13)
2. Váš priateľ používa zlé slová a výrazy. (snímka 14)
3. Váš priateľ dostáva za štvrťrok zlé známky a vy máte zakázané sa s ním kamarátiť. (snímka 15)
4. Váš priateľ urobí zlú vec a všetci o tom budú vedieť, vrátane vás (snímka 16)
5. Váš priateľ vám navrhne, aby ste urobili niečo zlé. (snímka 17)
3.6. Telesná výchova „Priateľstvo“(snímka 18)
A teraz je čas, aby sme si trochu oddýchli, veselá myška nás pozýva do tanca. Všetci sa postavili rovno a opakovali po našej myške.
Výborne, vy a ja sme si oddýchli a teraz si ticho sadneme na svoje miesta.
Teraz sa pozrime, aké úplné sú vaše znalosti na tému „O priateľstve a priateľoch“.
3.7. Kvíz „Rozprávkové postavičky“(snímka 19)
1. Jedného dňa sa dali dokopy štyria hudobníci a stali sa priateľmi. Koncertovali sme spolu, odháňali lupičov, žili spolu bez smútku... Vymenujte týchto kamarátov hudobníkov. (Hudobníci mesta Brémy: Kohút, Mačka, Pes, Somár.) (snímka 20)
2. Ktoré dievča zachránilo svojho kamaráta z ľadového zajatia? Rešpektujete jej činy a prečo? (Gerda pomohla svojmu priateľovi Kaiovi.) (snímka 21)
3. Tento hrdina padol na posteľ a chytil sa za hlavu a povedal: "Som ten najchorejší človek na svete!" Dožadoval sa liekov. Dali mu ho a on odpovedal: „Priateľ zachránil priateľovi život! O kom to hovoríme? A aký liek dostal pacient? (Carlson. Liekom je malinový džem.) (snímka 22)
4. Ktorí dvaja kamaráti ležali na piesku a spievali pieseň o slnku? Pomenovať ich? (Levíča a korytnačka.) (snímka 23)
5. Dievča s modrými vlasmi malo veľa priateľov, ale jeden tam bol vždy. kto to je? (Pudl Artemon.) (snímka 24)
Výborne, chlapci! Existuje veľa kníh o priateľstve a priateľoch. Ich čítaním si získavate priateľov v podobe literárnych hrdinov.
3.8. Hra „Zbierajte príslovie“(snímka 25)
Existuje veľa prísloví o priateľstve. Hra „Zbierajte príslovia“. Počuli ste a viete, že príslovia obsahujú ľudovú múdrosť. Chcel som vám ich predstaviť, ale včera večer, keď som ich skladal, som náhodou vypustil a pomiešal všetky slová v prísloviach...
Môžete mi pomôcť zbierať ich?
Na vašich stoloch sú ružové karty, posuňte ich bližšie k sebe. Odporúčam vám pracovať vo dvojiciach.
Ak priateľa nemáte, hľadajte ho, …………… (a ak ho nájdete, postarajte sa oň)
Nemajte sto rubľov, ……….. (ale majte sto priateľov)
Jeden za všetkých a ………………(všetci za jedného)
Starý priateľ je lepší……… (noví dvaja)
Priateľ je známy……………….(v problémoch)
Priateľstvo je ako sklo:…………(ak ho rozbiješ, už ho nebudeš môcť dať dokopy)
3.9. Hra „Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia“(snímka 26)
Zahrajme si hru "Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia." Spýtam sa ťa a ty odpovieš zhodne: "Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia!" Buďte opatrní, môže tam byť pasca.
Komu z vás môžem bezpečne zveriť akúkoľvek úlohu?
Koľkí z vás prídu do triedy o hodinu neskôr?
-Kto vie, že na to, aby si bol šťastný, musíš byť vždy pravdivý?
Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia.
- Kto z vás, povedzte mi to nahlas, chytá v triede muchy?
-Kto sa vie nenahnevať a okamžite uzavrieť mier s kamarátom ?
Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia.
- Kto dá pri volejbale gól cez okná?
-Kto z vás si vie nájsť priateľov a nešetrí hračkami?
Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia.
-Kto vždy ide dopredu a ponúkne priateľskú ruku?
Toto som ja, toto som ja, toto sú všetci moji priatelia.
Výborne, chlapci, vidím, že viete byť priateľmi.
4. Záverečná časť vyučovacej hodiny
Naša lekcia sa blíži ku koncu. A na záver vám chcem ponúknuť zákony priateľstva, ktoré sľubujete napĺňať a dodržiavať.
Zákony priateľstva: (snímka 27)
Pomôžte priateľovi v núdzi.
Vedieť sa podeliť o svoju radosť s priateľom.
Nesmejte sa na nedostatkoch svojho priateľa.
Zastavte svojho priateľa, ak robí niečo zlé.
Vedieť prijať pomoc, radu a nenechať sa uraziť kritikou.
Neklam svojho priateľa.
Naučte sa priznať svoje chyby a zmierte sa so svojím priateľom.
Nezraď svojho priateľa.
Správajte sa k svojmu priateľovi tak, ako by ste chceli, aby sa správali k vám.

"Je ľahké stratiť priateľa, ale je oveľa ťažšie ho nájsť." Ak máš priateľa, staraj sa o priateľstvo s ním, váž si to.
4.1. Moment prekvapenia(snímka 28)
Navrhujem, aby ste si pozreli video o našej triede „Sme priateľskí chlapci“
4.2. Úvaha „Glade of Mood“
Chlapci, pozrite, toto je moje očistenie nálady. Na stoloch máte ružové a červené kvety, ak ste mali záujem, nalepte si ružové kvety, ak ste mali zlú náladu a vôbec vás to nezaujímalo;
(deti prídu na nakreslenú čistinku a nalepia kvety podľa nálady).
4.3. Rozlúčka
Týmto sa naša lekcia skončila a nakoniec vám chcem zacitovať báseň.
„Kto vrúcne verí v priateľstvo, kto vedľa teba cíti rameno,
Nikdy nespadne, nestratí sa v žiadnych problémoch,
A ak zrazu zakopne, priateľ mu pomôže vstať,
Spoľahlivý priateľ mu v problémoch vždy podá ruku.“
Chlapci, poďakujme našim hosťom za účasť na našej lekcii.

Materiál je určený pre deti staršieho predškolského veku.
Lekcia o duchovnej a morálnej výchove: Cesta do „Dobrosvetiya“

ciele: prispieť k vytvoreniu pojmu „láskavosť“; formovať emocionálny postoj k realite ako základ pre rozvoj morálnych citov

Podporovať formovanie tvorivej predstavivosti;
- vzbudiť v deťoch túžbu konať dobré skutky a pomáhať druhým.

Úlohy:

Naučte študentov vyjadrovať svoje myšlienky o dobrých skutkoch;
- predstaviť techniku ​​kreslenia „monotypu“;
- rozvíjať schopnosť pracovať v tíme, vyjadrovať svoj názor a rozum.

GCD ťah.

Deti vstúpia do skupiny a postavia sa do kruhu.

Dobré ráno, milé deti, som rád, že vás vidím.

Dnes pôjdeme do krajiny Dobrosvetiya. Ale najprv sa musíme pozdraviť, pozdraviť sa, môžete povedať (Deti pokračujú: „Ahoj“, „Ahoj“, „Dobré ráno“ atď.) Správne, chlapci. Alebo sa môžete pozdraviť bez slov, skúsme.
- Natiahnime sa a potrasme si rukami.
- Objíme sa okolo pása
- Prikývnime hlavami.
- Páčilo sa ti pozdraviť?
- A teraz vás pozývam na cestu. Tam, na okraji Joy, blízko Friendly River, vedľa Smiling Glade in the Caring Oveľa častejšie sa nachádza krajina Dobrosvetiya. A pôjdeme tam na oblakoch Dobra.
(Znie sprievodná skladba Shainskyho piesne „Clouds“)

Deti sedia na oblakoch (obruč a na nej modrá prikrývka umiestnená na koberci.

Pohodlne sa usaďte, zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Predstavte si, že sedíte na nadýchanom oblaku ako mäkká hora nadýchaných vankúšov. Tvoje oblaky pomaly stúpajú k oblohe. Cítiš, ako ti vietor fúka do tváre? Vznášate sa okolo jemného slnečného lúča, ktorý sa vás dotýka svojimi lúčmi. Rozhodla sa hrať s vami. Pošteklí vás v nose a ušiach, vyhrieva sa v jeho lúčoch.
(otvor nám oči)
No, ty a ja sme sa ocitli v krajine dobra a priateľstva.

Vychovávateľ:

Chlapci! Niekto nám to hodil do okna,
Pozri, list.
Možno je to slnečný lúč
Čo nás šteklí na tvári?
Možno je to vrabec
Pri lietaní ste to zhodili?

Chcete vedieť, od koho je ten list? Skúste hádať z tejto piesne.
Hrá pieseň Shapoklyak.

deti: List poslal Shapoklyak.

Vychovávateľ: Výborne, uhádli ste správne. Pamätáte si, čo sa stalo Shapoklyakovi?

deti: Áno, odletela na balónoch.

Vychovávateľ: Pozrime sa, čo nám táto pani napíše.
Učiteľ prečíta list:
Dobrý deň, milí chlapci! Do tohto mesta ma priviedli balóny. Ale aj tu stretávam zlých obyvateľov. A dom dobra, ktorý postavil krokodíl Gena a jeho priatelia, zostal ďaleko za sebou. Pre mňa samotného je to také ťažké, prosím, pomôžte mi. Už nikdy nebudem nahnevaná stará žena, zlomyseľná a chuligánska. Zbohom, váš Shapoklyak.

Vychovávateľ: Ako môžeme pomôcť Shapoklyakovi?

deti: Pozývame vás žiť s nami. Napíšeme inzerát.
Pomôžme jej postaviť dom dobra.

Vychovávateľ: Ale tehly na dom budú špeciálne, dostaneme ich, ak správne splníme úlohy. Dúfam, že chápete, že práca nie je taká jednoduchá, máme pred sebou dlhú cestu a musíme splniť nejednu úlohu. Každá úloha je jedna tehla a každá tehla je súčasťou domu, nášho domu dobra.

Chlapci, pozrite sa okolo seba.

Ach, čo sa stalo s kvetmi, viem chlapi, zlý vietor priletel do krajiny láskavosti, odtrhol všetky lupienky a rozhádzal ich všade, čo mám robiť? Potrebujeme pomoc pri zbere kvetov. Dobre, teraz si každý vezme 1 okvetný lístok, vyrieši príklad, ktorý je na ňom napísaný, nájde správnu odpoveď a postaví sa vedľa svojho okvetného lístka

Vychovávateľ: Výborne! Máme za sebou prvú etapu cesty. A môžeme položiť prvú tehlu domu dobra.
Na podlahu rozložíme dom z krabíc (1 krabica)
Kým si zbieral kvety, našiel som na čistinke niečo zaujímavé, pozri, čo to je?

deti: Okuliare.

Vychovávateľ:Áno, sú to okuliare, nie sú jednoduché, ale čarovné, každý, kto si ich nasadí, sa stane láskavým a začne každého komplimentovať. Poďme si to overiť.
Stojace v kruhu, komunikatívna hra „Komplimenty“ (deti si navzájom dávajú komplimenty a rozdávajú si okuliare okolo kruhu a dávajú si ich na oči)
Môžeme pokračovať v stavbe domu. Položenie ďalšej tehly
- Teraz si trochu oddýchni. Mám nezvyčajnú loptu (v polkruhu, sedí na stoličkách) - toto je „Ples dobrých skutkov“. Poďme sa hrať. Hodím loptu a privolám zlé skutky. A vy, keď ste to chytili, musíte povedať opak, teda antonymum. Deti sa hrajú, vyberajú si antonymá.

Roztrhnite knihu - zlepte ju
Push - objatie
Byť smutný - byť šťastný
Úsmev - plač
Byť hrubý - ospravedlniť sa
Hádka - uzavrite mier
Odobrať – rozdať
Uraziť - ľutovať
Dobro - Zlo
No, zarobil si ďalšiu tehlu. Náš dom rastie.

4. Vychovávateľ:- Chlapci, pozrite, čo je toto? (slnko bez lúčov naše slnko nemá dostatok lúčov a aby ich malo, musíme mu pomôcť, ako sa dozviete z ďalšej úlohy). Pozorne počúvajte. "Dotknem sa ťa lúčom slnka a ty mi budeš musieť povedať, aký dobrý skutok si v poslednej dobe urobil." S každým dobrým skutkom, ktorý urobíte, budú zo slnka vyrastať lúče.
Odpovede detí.
- Vidíte, koľko dobrých skutkov ste urobili v poslednej dobe?
Myslím, že sme zarobili ďalšiu tehlu. Chlapci, náš dom sa opäť rozrástol.

5. Vychovávateľ: A teraz chcem vedieť, či sú moji priatelia dobrí?
Hra "Pavučiny". Cvičenie „Sieť láskavých slov“. Mám „klbko milých slov“, ktoré odovzdám Olyi. Voľný koniec nite si dvakrát omotá okolo dlane a loptičku odvalí smerom k jednému z chlapcov, pričom pohyb sprevádza želaním dobrého alebo komplimentom. Ten, kto prijme loptičku, si omotá niť okolo dlane a milým slovom odovzdá loptičku ďalšiemu dieťaťu atď.

Vychovávateľ: Teraz sa pozrite na sieť milých slov, ktorú sme vytvorili. Akú máš teraz náladu? Zmenilo sa to? Akým spôsobom a prečo?

deti: Nálada sa stala radostnou, veselou, pretože bolo príjemné počúvať milé slová.

Vychovávateľ: Bolo príjemné povedať takéto slová svojim priateľom?

deti: A bolo pekné povedať kamarátom milé slová.

Vychovávateľ: Položili sme piatu tehlu domu dobra.

Otvorte okvetný lístok s písmenom R.
- Posledný okvetný lístok s číslom 6 zostáva na našej čarovnej lúke (Deti odpovedajú 6). Je na ňom úloha „Povedz slovo“. Ja začnem a vy skončíte zdvihnutím ruky a odpovedaním.

Blok ľadu sa roztopí z teplého slova (ďakujem)
Starý peň zozelenie, keď začuje (dobré popoludnie)
Ak nadávaš za žarty, musíš povedať (Prosím, odpusť mi)
Ak má priateľ problémy (Pomôžte mu)
Riešte spory slovami, nie päsťami.
No, poďme dokončiť strechu nášho domu. Dom je pripravený.

Hra „Dobrý – neláskavý“
Hudba sa zapne.
No, poďme dokončiť strechu nášho domu. Dom je pripravený. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Myslím, že toto nie je poslednýkrát, čo sme navštívili krajinu „Dobrosvetiya“ a nabudúce bude náš dom dobra určite obývaný dobrými postavičkami z rozprávok.

Všetci ľudia potrebujú láskavosť
Nech je viac dobrých.
Nie nadarmo sa hovorí, keď sa stretneme
"Dobré popoludnie" a "Dobrý večer."
A nie nadarmo máme
Prianie "Dobré ráno."
Láskavosť je od nepamäti
Ľudská dekorácia...

Postavme „Pyramídu priateľstva a láskavosti“ (dám deťom svoju dlaň, ony položia dlane navrch).

Cítiš, ako teplo mojich rúk jemne prechádza do tvojich rúk? Povedz mi, čo by ste si navzájom priali?
(Hrá pieseň od Cat Leopold „If you are kind!“)

Ďakujem za pozornosť!

Fedorina Julia Viktorovna, materská škola MDOU „Malysh“, región Uljanovsk, obec Repyovka, učiteľ

Na stiahnutie materiálu alebo!

MŠ MBDOU č. 32 „Topolek“, územie Stavropol

Synopsa „ÚCTA K RODIČOM“

Vasilyeva Natalya Vladimirovna

učiteľ

ZHRNUTIE HODINY DUCHOVNEJ A MRAVNEJ VÝCHOVY V PRÍPRAVNOM SKUPINE MATERSKEJ ŠKOLY K TÉME:

"ÚCTA K RODIČOM"

Ciele a ciele lekcie: vštepovať deťom pocit úcty k rodičom a staršej generácii (starým rodičom), aktualizovať u detí emocionálne prežívanie rodinných vzťahov; podporovať rozvoj dobrej vôle, tolerancie, porozumenia a vzájomnej pomoci v rodinnom živote.

Didaktické vybavenie a vybavenie: Model „Harmanček“, mikrofón, kamera, hlasový záznamník, noviny.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, dnes by nás mal navštíviť novinár z novín „Doshkolyonok“ a urobiť s nami rozhovor, buďte zdvorilí a pozorní a pokúste sa odpovedať na všetky jeho otázky.

Do skupiny vstupuje dieťa s atribútmi novinára (kamera a mikrofón).

novinár: Ahojte chalani! Chcel som vám položiť pár otázok pre naše noviny. Tému nášho rozhovoru hádajte sami.

Novinár spolu s učiteľkou prinesie vopred pripravený harmanček so siedmimi okvetnými lístkami, na každom je vyobrazený člen rodiny (obrázky sa dajú vystrihnúť z novín a časopisov): mama, otec, babka, dedko, deti.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa, akú nezvyčajnú sedmokrásku nám dnes priniesol novinár. Každý okvetný lístok tejto sedmokrásky zobrazuje člena rodiny.

Vytvorenie modelu rodiny.

Učiteľka zavolá postupne sedem detí, ktoré si odtrhnú lupeň z harmančeka.

Vychovávateľ: Spočítajme, koľko okvetných lístkov mal celkovo náš rumanček?

Vychovávateľ: Správne, sedem.

Učiteľ vytiahne kartičku so slovom „Sedem“

Vychovávateľ: Teraz, chlapci, predstavte si seba ako člena rodiny, ktorý je zobrazený na vašom okvetnom lístku a pomenujte sa (som mama, som otec, som dcéra atď.)

Učiteľ umiestni slovo „ja“ vedľa kartičky so slovom „sedem“

novinár:

Toto slovo pozná každý
Nevymenil by som to za nič!
K číslu „sedem“ pridám „ja“ -
čo sa stane? (rodina)

Vychovávateľ: Takže vy a ja sme uhádli, o čom sa s nami chce novinár rozprávať. Vidíte, chlapci, aké zaujímavé slovo „rodina“ je. To znamená, že každý človek má príbuzných, alebo inak povedané príbuzných, ktorí sú nám najbližší a ktorých najviac milujeme. Každý z vás má aj svoju rodinu. Niekto má viac, niekto menej.

Novinár pozýva deti (3-5 osôb), aby porozprávali o zložení svojej rodiny, o tom, s kým žijú starší členovia rodiny (starí rodičia). Počas odpovedí novinár pristupuje k deťom s mikrofónom a fotografuje, učiteľka nahráva odpovede detí na diktafón.

Vychovávateľ: Kto je podľa vás najdôležitejšou osobou v rodine? Kto to používa O väčší rešpekt?

Vychovávateľ: B O Najväčší rešpekt máme k našim rodičom (mame a otcovi) a starým rodičom, ktorí majú životné skúsenosti. Žili dlhšie a vedia a dokážu oveľa viac ako my. Vypočujte si príslovia a výroky o úcte k rodičom:

  • Ten, kto rešpektuje svoju vlastnú matku, nebude urážať niekoho iného.
  • Kto si ctí svojich rodičov, toho si budú ctiť aj jeho deti.
  • Nájdete všetko na svete okrem otca a matky.
  • Ak budeš ctiť svojho otca a matku, budeš navždy šťastný.

Vychovávateľ: Chlapci, prečítajme si zaujímavý príbeh, ktorý bol uverejnený v našich novinárskych novinách.

Učiteľ rozloží vopred pripravené noviny s nápisom „Predškolské dieťa“

Starý otec veľmi zostarol. Nohy nechodili, oči nevideli, uši nepočuli, nemal zuby. A keď jedol, tiekla mu z úst dozadu. Syn a nevesta ho prestali sedieť pri stole a nechali ho stolovať pri sporáku. Raz mu priniesli obed v pohári. Chcel s ním pohnúť, no pustil ho a rozbil. Svokra mu začala vyčítať, že im všetko pokazil doma a rozbil poháre a povedala, že odteraz mu bude večerať vo vani. Starec si len vzdychol a nepovedal nič. Jedného dňa sedia manžel a manželka doma a vidia svojho malého syna, ako sa hrá na podlahe s doskami – na niečom pracuje. Otec sa spýtal: "Čo to robíš?" A chlapec hovorí: „To ja, otec, robím vaňu. Keď budeš s mamou dosť starý na to, aby ťa nakŕmil z tejto vane." Manželia sa na seba pozreli a začali plakať. Hanbili sa, že urazili starého muža; a odvtedy ho začali posadiť za stôl a dohliadať naňho.

Otázky pre deti(otázky kladie učiteľ spolu s novinárom, novinár pristupuje k odpovedajúcim deťom s mikrofónom):

  • Prečo dedko zhodil všetko na zem, rozbil taniere, možno to urobil naschvál? ( Dedko bol veľmi starý, mal slabé ruky, dobre nevidel)
  • Prečo sa stalo, že sa dedko začal v rodine urážať? ( môjmu synovi a jeho manželke bolo nepríjemné, že sa lámal riad, jedlo padalo na zem, museli upratovať po dedovi)
  • Myslíte si, že je možné uraziť starších ľudí, pretože sa už nedokážu o seba postarať a pracovať rovnako so všetkými ostatnými? ( je to nemožné, pretože jedného dňa aj syn a jeho manželka zostarnú a tiež nebudú môcť robiť všetko opatrne)
  • Ako si chlapcovi rodičia uvedomili svoju chybu, že urazili jeho starého otca? (syn si od nich zobral príklad, ako sa správať k starším ľuďom, myslel si, že takto sa treba starať o rodičov, keď zostarnú)
  • Ako sa vaši rodičia správajú k vašim starým rodičom, ako sa o nich starajú? ( pomáhajú upratovať byt, kupujú im lieky, jedlo, blahoželajú im k sviatkom, pozývajú ich na návštevu)
  • Miluješ svojho otca a mamu, starých rodičov? Ako im prejavujete svoju lásku? ( Pomáham mame - usteliem si posteľ, umyjem šálky a lyžičky, nakŕmim domáce zvieratá; Nájdem okuliare pre babku, keď ich stratí, prinesiem dedkovi noviny)
  • Postaráte sa o svojich rodičov, keď budú starí? (Postarám sa o nich tak, ako sa starajú o svojich starých rodičov).

Vychovávateľ: Teraz si trochu oddýchneme a natiahneme prsty.

Prstová gymnastika „Priateľská rodina“

Prsty sú priateľská rodina.

Jeden bez druhého nedokážu žiť.

(Zotvorte prsty každej ruky do pästí a uvoľnite ich.)

To je veľký! A tento je priemerný.

Prsteň a posledný je náš malíček, zlatko!

Woohoo! Zabudol si na ukazovák.

Aby prsty žili spolu,

(Striedavo zdvihnite prsty oboch rúk)

Spojíme ich a vykonáme pohyby...

(Každý prst na ruke postupne spájame s palcom).

Vychovávateľ: Vidíte, chlapci, aké je pre nás všetkých dôležité rešpektovať svojich rodičov, starať sa o nich, poslúchať svojich rodičov a tiež sa starať o rodičov našich rodičov - starých rodičov.

Vychovávateľ: Požiadaš rodičov o povolenie predtým, ako začneš podnikať? Prečo si pýtaš povolenie? (Keďže rodičia vedia, ako to urobiť, vedia, ako veľa urobiť, aby neurobili chyby.)

Vychovávateľ: Predtým, keď boli ľudia hlboko nábožní, snažili sa dodržiavať Božie prikázania, vrátane cti svojich rodičov. Pred akoukoľvek úlohou prevzali od rodičov požehnanie, aby bola úloha dobre vykonaná. Rodičia sa modlili za svoje deti, aby im Pán pomohol vo všetkých ich záležitostiach a snahách: „Pane Ježišu Kriste, Syn Boží, požehnaj, posväť, zachovaj toto moje dieťa silou svojho životodarného kríža.

Možno sa niektoré z vás matiek dajú pokrstiť pred spaním alebo pri iných príležitostiach? Takto vás žehnajú, aby vás modlitba chránila a chránila.

Takto sa vám prejavuje rodičovská láska a starostlivosť a mali by ste svojich rodičov milovať a počúvať ich rady.

Ako môžete prejaviť svoju lásku - je to len slovami?

Nestačí povedať: Mami, veľmi ťa milujem! Hoci sú milé slová dôležité, ešte dôležitejšie je dokázať svoju lásku skutkami.

· Pri návrate z prechádzky si oblečenie úhľadne zaveste na vešiak;

· Položte palčiaky na radiátor, aby sa vysušili;

· Nalejte mačiatku čistú vodu;

· Skúste si pripraviť vlastnú posteľ;

· Odložte hračky bez pripomenutia;

· Pomôžte pripraviť stôl: podávajte chlieb, upravte lyžice a vidličky;

· Dajte babičke trochu vody, aby zmyla liek;

· Prineste dedkovi papuče;

· A mnohé ďalšie dobré skutky, ktoré ste si vy sami mysleli urobiť bez toho, aby vám to pripomínali!

Vychovávateľ(obracia sa na novinára): Vážený novinár, nevadí vám zhrnúť náš rozhovor?

  • O čom bol náš dnešný rozhovor?
  • Čo nové ste sa naučili?
  • O akom príbehu ste čítali v novinách?
  • čo sa ti najviac páčilo?

Učiteľ tiež ponúka vypočutie odpovedí detí zaznamenaných na záznamníku.

Vychovávateľ(obracia sa na novinára): vážený novinár, aby bol váš článok ešte zaujímavejší, s chalanmi pre vás pripravíme kresby a rodinné fotografie.

novinár: dakujem chalani! Idem pripraviť článok do novín. Dovidenia!

Vychovávateľ: Dovidenia! A vy a ja budeme čakať, kým vyjdú noviny.

Následná práca: vydanie novín „Ako pomáham svojej rodine“ s rodinnými fotografiami, kresbami a príbehmi detí o ich rodine.

Organizácia nepretržitých vzdelávacích aktivít pre deti v seniorskej skupine na tému „Vpustite láskavosť do svojho srdca“

Ciele prioritnej oblasti vzdelávania:
„Sociálny a komunikačný rozvoj“:
Ovládanie noriem a pravidiel akceptovaných v spoločnosti, pestovanie morálnych a morálnych vlastností dieťaťa (pozornosť, dobrá vôľa, milosrdenstvo, túžba pomáhať)
Vytvoriť si predstavu dobra a zla, ukázať krásu dobrých skutkov a nie krásu zlých, dať deťom príležitosť lepšie pochopiť, že každý človek má slobodu voľby: konať dobro alebo zlo
Ciele OO v integrácii:
"Kognitívny vývoj": oboznamovanie sa s okolitým sociálnym svetom, rozširovanie obzorov detí, formovanie primárnych predstáv o sociokultúrnych hodnotách našich ľudí,
„Vývoj reči“: rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi; obohacovanie slovnej zásoby detí.
„Umelecký a estetický rozvoj“: rozvoj estetického cítenia detí, umeleckého vnímania, obrazových predstáv, predstavivosti; rozvoj emocionálnej citlivosti, emocionálnej reakcie na literárne a hudobné diela,
Plánované výsledky GCD
Ciele: dieťa má pozitívny vzťah k svetu, iným ľuďom i sebe samému a má zmysel pre sebaúctu; aktívne komunikuje s rovesníkmi a dospelými, zúčastňuje sa spoločných hier. Dokáže vyjednávať, brať ohľad na záujmy a pocity druhých, vcítiť sa do neúspechov a radovať sa z úspechov iných, primerane vyjadruje svoje pocity vrátane pocitu sebavedomia a snaží sa riešiť konflikty.
Predpoklady pre vzdelávacie aktivity:
komunikatívnosť – schopnosť počúvať, vyjednávať, vyjadrovať svoj názor
kognitívna - schopnosť myslieť;
regulačné - vie, ako dodržiavať určité pravidlá,
osobné – schopnosť vidieť a počuť nielen seba, ale aj svoje okolie.
Vybavenie pre učiteľa: Dispozície: planéta dobra, planéta zla, hviezdy 6 ks, bábika - postavička Horplosha, (obojstranná bábika - na jednej strane milá, priateľská tvár, na druhej strane nahnevaná grimasa), balóniky naplnené gélom - 15 ks, multimediálne vybavenie
Výbava pre deti: Horploshikovove figúrky
Úvodná časť (motivačná, prípravná fáza)
Chlapci, čo je podľa vás dobré? (Odpovede detí).
Dobro prichádza v rôznych podobách. Jedna dobrá vec, ktorú môžete vidieť a dokonca sa jej dotknúť rukami: sú to obrazy, sochy, knihy, poklady. To všetko je možné vidieť v múzeách, na výstavách a niektoré aj v škôlke či doma. Hračky, vaše ručné práce, vytvorené vlastnými rukami, sú tiež dobré.
Je tu dobro, ktoré môžeme počuť – hudbu, piesne, zvuky prírody, úprimné básne, milé rozprávky, nežné slová.
Ale existuje taká dobrota, ktorú by mal v sebe nosiť každý z nás, dospelí aj deti: láskavé srdce, láskavá duša, láskavé slová. Je to taký človek, ktorý robí dobré skutky. Pomáha každému, kto má problémy, či už je to človek, zviera alebo aj rastlina. O takýchto ľuďoch sa hovorí: „Dobrý človek“.
Hlavná časť (obsah, fáza činnosti)
Čítanie autorskej rozprávky o putovaní malej Hviezdy.

V ďalekom, ďalekom vesmíre žili malé veselé hviezdy. Spolu sa hrali, zabávali, krútili sa v harmonickom okrúhlom tanci a nikdy sa nenudili. Veď celú noc potrebovali svietiť na oblohe a osvetľovať vesmírne cesty. A potom sa jedného dňa tá najnezbednejšia hviezda zakývala natoľko, že spadla z neba a skončila rovno na planéte zla. Táto planéta bola studená, pichľavá, skalnatá, nikdy na nej nerástli kvety, vtáky nikdy nespievali, celá bola pokrytá tŕňmi, tŕňmi a ostrými kameňmi. Malá cestovateľka dlho blúdila medzi tŕňmi a kameňmi, žiadala, aby jej pomohla vrátiť sa do neba, no zo všetkých strán počula len: „Nechaj ma na pokoji, nechceme ti pomôcť, wow, ty“ si taká škaredá - choď od nás preč...“ všetci odohnali Hviezdu, bodli ju ostrými tŕňmi a odstrčili... malá Star bola úplne zarmútená. Na takejto planéte nie je ľahké nájsť priateľov, ktorí by vás radi videli.
Potom sa však náhle zdvihol vietor a trochu zakrúžil našu hrdinku na inú planétu. Malá Hviezda sa zahriala a rozhodla sa obzrieť, kde skončila. Táto planéta vôbec nebola ako planéta zla. Všetko to bolo pochované v krásnych kvetoch, bolo počuť spev vtákov, lietali motýle. Bola to planéta Dobra. Obyvatelia dobrej planéty si nového hosťa okamžite všimli. Pozvali ju, aby tu zostala navždy. Koniec koncov, Zvezdochka bola veľmi láskavá, ako všetci ostatní na planéte Dobra. Tu bolo počuť len: „Zostaň s nami, drahá Hviezda. Poďme sa spolu hrať. Zostaň s nami ešte chvíľu."
Malá Hviezda teda zostala žiť na planéte Dobra, všetci obyvatelia planéty ju veľmi milovali, hrali sa a bavili sa s ňou. Ale niekedy, za jasných hviezdnych nocí, sa malá hviezda pozrela na oblohu, kde jej kamarátky-sestry, hviezdy ako ona, krúžili vo veselom okrúhlom tanci a veľmi sa chcela vrátiť na oblohu.
otázky:
1. Páčila sa vám rozprávka? Kto je hlavnou postavou rozprávky? aká je?
2. Kam išla Hviezda ako prvá? Ako sa cítila? prečo?
3. Čo sa jej stalo na planéte Dobra?
4. Na akej planéte by si chcel žiť?
Chlapci, takto naše slová a činy vytvárajú okolo nás malý svet dobra alebo zla. Ak sme k sebe priateľskí, milí a vnímaví, všetko okolo nás kvitne, ale ak sme drzí, zarastie to zlými, chladnými tŕňmi.
D/I „Vyhodnoťte akciu“
Teraz sa pozrite, kto nás prišiel navštíviť. Presne tak, Horplosha. Vždy nám pomáha rozlíšiť dobré skutky od zlých. Nasaďte si malého Horploshikiho na ruku, posaďte sa a poďme sa trochu hrať. Spolu s Horploshy budete hodnotiť rôzne situácie:
1. situácia: Deti vyšli na prechádzku a uvideli starú babičku, pomohli jej odniesť tašku domov. (Khorplosha sa raduje);
2. situácia: chlapec chytil mačku a ťahá ju za chvost (Khorplosha sa hnevá);
Situácia 3: Dievča prechádza okolo obchodu a narieka: Mami, kúp mi, no, kúp mi aspoň niečo (Khorplosha sa hnevá)
4. situácia: Deti vyšli na prechádzku, vzali si so sebou omrvinky chleba a nakŕmili vtáky (Khorplosha sa raduje)
Situácia 5-8 na obrazovke.
Situácia 9-10 – muzikál.
(Odstrániť Horplosh).
D/I „Dokonči vetu dobrým skutkom“
Začnem frázu a vy sa ju pokúsite dokončiť:
- Chlapec našiel stratenú hračku a...
- deti vyrobili krásneho snehuliaka a okoloidúci Saša...
- Mama ochorela a ľahla si a dcéra......
- babka spustila prútik a ………….
- všetky deti odkladali hračky a Lisa.....
Vytvorenie problémovej situácie
-Chlapi, ako môžeme pomôcť malej hviezde vrátiť sa do neba k jeho sestrám?
(Odpovede detí)
Deti, ak sa pokúsite priviazať k loptičkám hviezdu, možno sa jej podarí na nich odletieť k svojim sestrám. Skúsme to. Nevadí vám darovať svoje balóny na dobrú vec?
Povedzme milé slová hviezde zbohom! D/I „Povedz milé slovo“
(prejdi okolo hviezdy a vymysli láskavé slová a výrazy)
Zviažeme loptičky a hviezda odletí.
Záverečná časť (reflexná fáza)
-Je ľahšie byť dobrým alebo zlým?
Pre tých zlých je to asi jednoduchšie.
Byť láskavý znamená dávať
Vaše teplo k ostatným.
Byť láskavý znamená pochopiť
Aj blízkych aj cudzích ľudí
A niekedy nepoznáš radosť,
Starostlivosť o druhých.
Samozrejme, pre dobro je to ťažšie,
A predsa pozri
Koľko priateľov má?
A zlý je vždy len jeden.
Aby som to zhrnul: Deti, páčila sa vám naša dnešná hodina? čo sa ti najviac páčilo? Naša lekcia sa volá
"Vpustite láskavosť do svojho srdca", myslíte si, že sme vpustili láskavosť do našich sŕdc? Čo dobré a dobré sme urobili?
Dnes sme pomohli malej rozprávkovej hviezde, ale v našom skutočnom, nerozprávkovom živote sú každý deň chvíle, keď si vyberáme, čo robiť: pomôcť alebo odmietnuť, ľutovať alebo prejsť okolo, zobrať hračku alebo sa vzdať, urobiť dobro alebo zlo? Aký je váš výber?
Výborne. Vyberáme si dobro a vždy sa budeme snažiť ísť cestou dobra.
Tanec „Cesta dobra“

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zlatá rybka vyrobená z cestovín Na každú príležitosť
Navyše, v každej kuchyni je jednoducho veľa hlavných komponentov pre túto činnosť! Čo ak...
Kravata nie je ozdobou, ale atribútom závislosti
Stylisti, ktorí dávajú odporúčania na vytvorenie základného pánskeho šatníka, v jednom...
Aká starostlivosť je potrebná po uhlíkovom peelingu?
Laserový uhlíkový peeling bol pôvodne vyvinutý v Ázii a teraz sa stal jedným z...
Tetovacia grafika - jednoduchosť v zložitých líniách Grafické náčrty tetovania
Tetovania v grafickom štýle sú skutočne nezvyčajné, a preto sú zvyčajne oddelené od ostatných...
Pätka so saténovým stehom
Keď si kúpite nový šijací stroj v krabici s náradím a príslušenstvom, vždy...