Šport. zdravje. prehrana. Telovadnica. Za stil

Roditeljski sestanek o okoljski vzgoji v vrtcu. Roditeljski sestanek v starejši skupini: »Vzgajanje ljubezni in spoštovanja do narave pri predšolskih otrocih. Okoljska vzgoja

Občinska proračunska predšolska izobraževalna ustanova

"Vrtec št. 10" v mestu Aleysk, Altai Territory

Roditeljski sestanek

ob 1 mlajša skupina"sonce"

na temo: “Ekologija in mi!”

razvijalec:

Shanina Elena Yakovlevna

Vzgojitelj: MBDOU "Vrtec št. 10"

Aleysk

2016

Roditeljski sestanek v 1. mlajši skupini

Tema: “Ekologija in mi!”

Cilj:

  • Dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev;
  • Oblikovanje pravil za okolju prijazno interakcijo z okoljem;
  • Povečanje vloge družine pri vzgoji otrokove ljubezni do narave.

Naloge:

1. S starši se pogovorite o problemu razvoja okoljske kulture otroka;

2. seznaniti starše z različnimi oblikami okoljsko vzgojnih dejavnosti z otroki doma;

3. Še naprej razvijati okoljske standarde obnašanja v okolju;

4. Vključite starše v delo skupine in vrtca za oblikovanje okoljske kulture predšolskih otrok.

Čas: marec

Oblika obnašanja: Okrogla miza

Udeleženci: starši, učitelji.

Priprava na roditeljski sestanek

1. Pripravite vprašalnike in izvedite anketo med starši.

2. Razvoj in izvedba projekta okoljske vzgoje »Modra kapljica«

3. Priprava predstavitve za projekt »Modra kapljica«.

Dnevni redi:

2. Predstavitev projekta okoljske vzgoje “Modra kapljica”

4. Vprašanja o ekologiji za starše.

5. Zaključne besede učiteljev.

Potek srečanja:

1. Uvod učiteljice Shanina E.Ya.

"Kako to misliš, brez trave in ptic,

In brez ljubezni do brenčeče čebele,

Brez žerjavov nad borovo goščavo,

Brez lepih lisičjih obrazov?

Kdaj boš končno razumel

O človek, krona narave,

Kaj je tvoj konec brez narave? »

Beseda »ekologija« in njene izpeljanke so trdno vstopile v naš vsakdanji besednjak, vendar jo razumejo na različne načine. V znanstveni literaturi je veliko definicij. Najpogostejši: ekologija je veda o odnosih živih organizmov med seboj in z okoljem. Čudovita in čudovita narava - neizčrpen vir estetski občutki in izkušnje. Ne morete ljubiti narave, ne da bi jo poznali. Več ko veš, bolj razumeš in ljubiš. Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli. In odgovornost za življenje naše družbe, za usodo naše zemlje bo padla na njihova ramena. In od nas odraslih je odvisno, ali bodo ljubili in skrbeli za našo naravo, ali bodo znali predvideti posledice svojih dejavnosti v ekološkem okolju.

Predšolsko otroštvo – začetni fazi oblikovanje človekove osebnosti, njegove vrednostna naravnanost v okoliškem svetu. V tem obdobju je položen pozitiven odnos naravi," svet, ki ga je ustvaril človek", sebi in ljudem okoli sebe.

"Brez okoljsko znanježivljenje je danes nemogoče. Ljudje jih potrebujemo kot zrak, kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza je brezbrižnost do našega skupnega doma, do narave« (V. A. Aleksandrov)

Otroci pogosto kruto ravnajo z naravo in za vse to smo krivi odrasli. Niso nas mogli naučiti videti lepega in poskrbeti, da nas vse, kar nas obdaja, samo osrečuje.

Nahranite ptice, obesite podajalnik zunaj okna ali na balkon. Otrok bo tja sam položil hrano. Če želite razveseliti svojega otroka, mu nabavite papigo ali želvo ali hrčka. Razložite in naučite, kako pravilno skrbeti zanje in otrok bo srečen. Mnogi otroci sanjajo, da bi imeli prijatelja v bližini, to je mucek ali mladiček. Nauči nas videti lepoto sveta okoli nas in ne bo zaman. Če otrok vse obravnava skrbno in skrbi za ta »dom«, vaša vzgoja ne bo zaman. Pozorni bodo ne samo na svet okoli sebe, ampak tudi na vas, odrasle.

Na koncu svojega sporočila bi rad ponudil pesem

V. Orlova "Živi primer"

Pri nas kadarkoli v letu

Modra narava uči

Pouk poteka po koledarju

Po živem začetniku

Ptice učijo petja

Pajkova potrpežljivost

Roj čebel nas uči

Delovna disciplina

Nauči te živeti v službi

In po pravici

Uči nas resnicoljubnosti

Sneg nas uči čistosti

Sonce uči prijaznosti

Po naravi vse leto, treba se je naučiti

Mi, drevesa vseh vrst

Vsi veliki gozdni ljudje,

Uči močno prijateljstvo.

Ena od vsakoletnih nalog našega vrtca je okoljska vzgoja predšolskih otrok.

Okoljska vzgoja- to je poznavanje živih bitij, ki obdajajo otroka v njihovem življenjskem okolju in našem glavna naloga, naučite jih varovati in skrbeti za to, kar vidijo.

Da bi ugotovili odnos staršev do problema okoljske vzgoje, smo izvedli anketo.

Na podlagi rezultatov, ki smo jih videli, smo prišli do zaključka, da 90 % staršev ve, kaj je ekologija in jih zanimajo njeni problemi. 10 % staršev na to vprašanje ne ve ali preprosto ni želelo odgovoriti. 80% staršev je odgovorilo na vprašanje o prisotnosti rastlin in živali v hiši. To pomeni, da ima večina družin najljubše živali in rastline, za katere skrbijo. Starši so se na vprašanje, kako lahko pomagajo vrtcu ali skupini pri razvoju ekološkega okolja, odzvali zelo aktivno – 75 %. In to pomeni prinašanje rož, sajenje sadik, udeležba na čistilni akciji na območju predšolske vzgojne ustanove. 30 % staršev rado preživi čas s svojo družino v naravi, v gozdu pa 55 % staršev svojim otrokom omogoči gledanje televizijskih oddaj o okolju. Na preostala vprašanja so vsi starši odgovorili pozitivno, to pomeni, da poteka delo na okoljski vzgoji, starši se z otroki pogovarjajo o tem, kaj se sme in česa ne, tako na sprehodu kot doma.

Ti in jaz imava en cilj – vzgajati bodoče ustvarjalce življenja. Kakšen je človek, je svet, ki ga ustvarja okoli sebe. Rada bi verjela, da bodo naši otroci, ko bodo veliki, ljubili in varovali vsa živa bitja.

Delo s starši pri okoljski vzgoji predšolskih otrok je eden izmed komponente delo vrtca. Samo z zanašanjem na družino, le s skupnimi močmi lahko rešimo našo glavno nalogo - vzgojo človeka s velike tiskane črke, okoljsko pismena oseba.

Prosimo za vašo pozornost, da vidite, kako poteka delo na okoljski vzgoji v naši skupini

2. Predstavitev projekta okoljske vzgoje “Modra kapljica”.

V današnjem času so problemi okoljske vzgoje stopili v ospredje, na katere so vsi pozorni. več pozornosti. Zakaj so ti problemi postali aktualni? Razlog je človekova dejavnost v naravi, ki je pogosto nepismena, okoljsko nepravilna, potratna, kar vodi v rušenje ekološkega ravnovesja.

Vsak od tistih, ki so prinesli in povzročajo škodo naravi, je bil nekoč otrok. Zato je vloga tako pomembna vrtci pri okoljski vzgoji otrok.

3. Vprašanja za starše

Pripravili smo vprašanja, na katera morate odgovoriti vi, starši.

1. Zakaj listi na vrhovih dreves odpadejo zadnji? (Ker so mladi)

2.Katere črne jagode poznate? (Aronija, borovnica, robida, aronija, črna)

ribez.)

3. Nihče ne graja, ona pa trepeta. Kdo in zakaj? (Aspen, ker dolga noga list)

4.Rastlina povezana z zvonjenjem? (Zvonec)

5.Ime katere rastline je sestavljeno iz delca, predloga in stražarnice? (ne-pozabnica)

6. Poimenuj priimke, ki izhajajo iz imen živali.

(Zverevi, Volkovi, Koškini, Krotovi, Zajcevi, Karpovi, Kozlovi)

7. Poimenuj divje užitne rastline. (Kopriva, kislica, repinec, meta, origano, šipek, šentjanževka)

8.Ime katerih živali je sestavljeno iz 2 črk? (Ježek, že, jak)

9. Poimenuj rastline, ki imajo človeška imena. (Roza, Veronika, Ivan da Marija)

Marjetica, Ivan-čaj, koruznica itd.)

10. Kdo ima ušesa na nogah? (Pri kobilici)

4. Zaključna beseda učitelja

Naše srečanje se bliža koncu

Živimo v isti družini,
Živeti moramo v enem krogu,
Bodimo prijatelji in rešimo svoj dom.

Tako, da vsaka mala mladost
Trganje rože, lomljenje hrasta.
Pomislil sem, kaj je naredil?
In odgovoril je na njegovo vprašanje -
Uničil sem vse, kjer sem odraščal!

Dajmo, starši, pomislimo tudi mi -
Kako pri otrocih postaviti temelje prijaznosti.
Kako jih naučiti ljubiti zemljo,

Varujte naravo.

Vedno bodite branilci

In ne zameri nikomur.

Če povzamem.
Zemlja je naša velika hiša, v kateri živimo. In lastnik v tej hiši je moški. In ta lastnik mora biti prijazen in skrben.

Sklep roditeljskega sestanka:

  1. Prispevajte celovit razvoj otrokovo osebnost.

čas izvedbe: stalno

  1. Aktivno sodelujte pri delu skupine in vrtca za razvoj ekološke kulture predšolskih otrok.

čas izvedbe: stalno

Dodatek 1

Okoljski izzivi

Ocenite situacije in kaj je bilo v njih storjeno narobe.

Prva situacija.

- Tukaj je kamin. »Zakurimo tukaj,« je predlagal Vanja.
Zakaj tukaj? Pojdiva pod tisto drevo, tam je bolj udobno,« sta ugovarjala dekleta. Fantje so izkopali luknjo pod drevesom in stran vrgli zemljo, da ne bi motila. (Priporočljivo je kuriti na starem kurišču, pod drevesi pa je zaradi nevarnosti požara strogo prepovedano).
Druga situacija.
Fantje so pod grm izkopali jamo in vanjo pospravili vse smeti, ki so ostale po dopustu. (Smeti morate odnesti s seboj, ostanke hrane lahko le zakopljete. Ne pozabite! Zapuščen kos papirja se razgradi v 2 letih, pločevinka - vsaj 70 let. Pustili ste plastična vrečka bo ležal nekaj sto let. In drobci pločevinke ali steklenice lahko povzročijo škodo tudi po 2000 letih. In v sončnem vremenu lahko delček stekla deluje kot leča in povzroči gozdni požar.
Tretja situacija
Eno od deklet je pripomnilo: »V gozdu je nekaj tiho. Tudi ptički ne pojejo. Totalno dolgočasno. Tranzistor moramo obrniti glasneje. (V gozdu ne morete povzročati hrupa ali prestrašiti njegovih prebivalcev.)
Četrta situacija
Dekleta so prišla v gozd po borovnice. Jagod je toliko, da bi lahko pobrali polno skodelico, ne da bi zapustili svoje mesto. Ko so bili vrčki polni in so bila njihova usta in ustnice črne od jagod, je eno od deklet dejalo:
-Škoda, da Maša ni z nami, in ne vidi, kaj dobro mesto našli smo ga.
"Nič, ji bova nabrala grmovja z jagodami in ji pokazala," je predlagal drugi. (Ne morete nabirati jagod z vej).

Peta situacija.

Vova in njena mama sta šla v gozd nabirat gobe. - Poglej, poglej, mati ptica leti tako nizko, da ga lahko ujamem! Naj živi v naši hiši.

"Ne, tega ne moreš storiti," je rekla moja mama. Zakaj je tako odgovorila? (Sinu ni dovolila vzeti ptiča, ker je vedela, da je to pišče, ki se uči leteti. Odraščal bo v gozdu, v ujetništvu pa bo umrl.)

Šesta situacija

Nekega dne sta Serjoža in njegovi starši prišli k reki. Blizu obale

Okoli je plavalo veliko majhnih rib.

Daj mi kozarec, ujel bom nekaj rib, je Serjoža prosil starše.

»Ne moreš jih ujeti,« je rekel oče in pojasnil, zakaj. Kaj je rekel očka?

(Majhne ribe so mladice velikih rib. Potrebujejo prostor za rast in razvoj, a v kozarcu hitro poginejo. In če vsi ulovijo mladice, bo v reki malo rib.

Dodatek 2

Vprašalnik za starše "Okoljska vzgoja otrok"

Polno ime________________________________________________________________

1. Veste, kaj je ekologija, kaj preučuje, kaj počne? ___________________________________________________________________________________________________________

2.Ali vas osebno zanima? ta problem?_________________________________________

Kako se to kaže?________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

3. Kako doživljaš naravo, imaš rad živali in ptice? ___________________________________________________________________________

4. Ali imate sobne rastline, in katere? Če ne, zakaj ne?_______________

____________________________________________________________________________________________

5.Ali ima družina psa, mačko ali druge živali?___________________________

____________________________________________________________________________________________

6.Za kakšen namen si

Ste jih kupili?________________________________________________________________

7.Ste že kdaj izdelovali ptičje krmilnice?___________________________

8. Ali svojemu otroku berete knjige o naravi?_______________________________________

9.Ali vaš otrok gleda televizijske oddaje o naravi?__________________________

10. Kakšen je vaš odziv na mučenje živali? ________________________________

__________________________________________________________________________________________________

11.Ali pogosto hodite z otrokom v gozd?________________________________________________

___________________________________________________________________________________________

12 Kako lahko pomagate pomoč predšolskim vzgojnim ustanovam o ekologiji? __________________________________

________________________________________________________________________________________________

13. Ali podpirate tekoče predšolsko delo o okoljski vzgoji predšolskih otrok?________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________

14.Ali otroke seznanjate s pravili obnašanja v naravi? _________________________________

___________________________________________________________________________________________

15. Vaši predlogi, želje. ___________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________


Tema: "Ekologija in mi!»

Čas: novembra

obrazec: Okrogla miza

Udeleženci: starši, učitelji, otroci.

Cilj: Dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev;

Oblikovanje pravil za okolju prijazno interakcijo z okoljem;

Povečanje vloge družine pri vzgoji otrokove ljubezni do narave.

Naloge:

1. S starši se pogovorite o problemu razvoja okoljske kulture otroka;

2. seznaniti starše z različnimi oblikami okoljsko vzgojnih dejavnosti z otroki doma;

3. Nadaljevati z oblikovanjem okoljskih standardov obnašanja v okolju;

4. vključiti starše v delo skupine in vrtca za oblikovanje okoljske kulture predšolskih otrok.

Priprave na roditeljski sestanek:

1. Staršem priskrbite vabila na sestanek.

2. Pripravite vprašalnike in izvedite anketo med starši.

3. Organizirajte in priredite razstavo otroških risb

4. Organizirajte razstavo knjig, revij, didaktične igre na okoljsko temo.

5. Izbor glasbene spremljave.

6. Pripravite zloženke z nasveti za starše.

7. Organizirajte fotografsko razstavo »Narava je pravljica«.

9. Opozori starše na razpoložljivost udobna oblačila in čevlje.

1. Uvod . Predstavitev s fotografijami otrok (glasbaa 1)

"Kako to misliš, brez trave in ptic,

In brez ljubezni do brenčeče čebele,

Brez žerjavov nad borovo goščavo,

Brez lepih lisičjih obrazov?

Kdaj boš končno razumel

O človek, krona narave,

Kaj je tvoj konec brez narave? »

Beseda »ekologija« in njene izpeljanke so trdno vstopile v naš vsakdanji besednjak, vendar jo razumejo na različne načine. V znanstveni literaturi je veliko definicij. Najpogostejši: ekologija je veda o odnosih živih organizmov med seboj in z okoljem.

Čudovita in čudovita narava je neusahljiv vir estetskih občutkov in doživetij. Ne morete ljubiti narave, ne da bi jo poznali. Več ko veš, bolj razumeš in ljubiš. Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli. In odgovornost za življenje naše družbe, za usodo naše zemlje bo padla na njihova ramena. In od nas odraslih je odvisno, ali bodo ljubili in skrbeli za našo naravo, ali bodo znali predvideti posledice svojih dejavnosti v ekološkem okolju.

Predšolsko otroštvo- začetna stopnja oblikovanja človekove osebnosti, njegove vrednotne usmeritve v svetu okoli sebe. V tem obdobju se oblikuje pozitiven odnos do narave, »sveta, ki ga je ustvaril človek«, do sebe in ljudi okoli sebe.

»Današnje življenje je nemogoče brez okoljskega znanja. Ljudje jih potrebujemo kot zrak, kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza je brezbrižnost do našega skupnega Doma, do Narave« (V. A. Aleksejev).

Otroci že od prvih let življenja oblikujejo zametke ekološke kulture. Otroci doma vidijo, kako mama skrbi za rože, mačko ali psa. Same vleče k vsemu živemu, želijo si pobožati žival in občudovati čudovite rože.

Z odraščanjem se otroci naučijo, da ima vsako bitje svoj »dom«, v katerem je vse za njegovo življenje.

Korenine moramo pokriti s snegom, s pojasnilom, da jim pomagamo preživeti pozimi. Ko ste pozimi z otroki v gozdu, bodite pozorni na tišino v gozdu, na njegovo lepoto in na to, kako dobro se v gozdu diha.

Spomladi se narava preobrazi, mi pa se veselimo vsake nove travice in novega lista. Začne se delo na dachi in otroci vam pomagajo, čeprav zelo malo, vendar jih privlači, ko vidijo, kako to počnete. V bližini počitniških območij je gozd, tja greste z otroki. Vsi posegamo po naravi, da se sprostimo in zadihamo. svež zrak, poslušaj žuborenje potoka. Mi odrasli nabiramo cvetje in zdravilna zelišča, naberemo jih le toliko, kolikor jih potrebujemo, korenin pa ne trgamo.

Ko v gozdu nabirate gobe in jagode, vzemite le tiste, ki jih poznate, druge pa pustite pri miru. Živali jih potrebujejo, se z njimi hranijo in zdravijo. Tako kot na primer mušnica, tako lepa je, občudujte jo, vendar se je ne dotikajte, prišel bo los in jo uporabil za zdravljenje. Da gobe ne bi izginile iz našega gozda, ne motite micelija, otrokom razložite, da je treba gobe rezati z nožem, tu bo zrasla nova goba.

Otroci pogosto kruto ravnajo z naravo in za vse to smo krivi odrasli. Niso nas mogli naučiti videti lepega in poskrbeti, da nas vse, kar nas obdaja, samo osrečuje.

Nahranite ptice, obesite podajalnik zunaj okna ali na balkon. Otrok bo tja sam položil hrano. Če želite razveseliti svojega otroka, mu priskrbite papigo ali ščilkavca, želvo ali hrčka. Razložite in naučite, kako pravilno skrbeti zanje in otrok bo srečen. Mnogi otroci sanjajo, da bi imeli prijatelja v bližini, to je mucek ali mladiček. In če si doma nabavite žival, jih ne vrzite na cesto, ko odrastejo, so živali in zaupajo ljudem. Želim vam, da pri otrocih gojite sočutje, jih naučite videti lepoto sveta okoli sebe in to ne bo zaman. Če otrok vse obravnava skrbno in skrbi za ta »dom«, vaša vzgoja ne bo zaman. Pozorni bodo ne samo na svet okoli sebe, ampak tudi na vas, odrasle.

Na koncu svojega sporočila bi rad ponudil pesem V. Orlova.

"Živa abeceda"

Pri nas kadarkoli v letu

Modra narava uči

Pouk poteka po koledarju

Po živem začetniku

Ptice učijo petja

Pajkova potrpežljivost

Roj čebel nas uči

Delovna disciplina

Nauči te živeti v službi

In po pravici

Uči nas resnicoljubnosti

Sneg nas uči čistosti

Sonce uči prijaznosti

Narava ima vse leto, treba se je učiti

Mi, drevesa vseh vrst

Vsi veliki gozdni ljudje, Učijo trdno prijateljstvo.

2. Ena od vsakoletnih nalog našega vrtca je okoljska vzgoja predšolskih otrok.

Okoljska vzgoja- to je poznavanje živih bitij, ki otroka obkrožajo v njegovem habitatu, in naša glavna naloga je, da jih naučimo varovati in skrbeti za to, kar vidijo.

Da bi ugotovili odnos staršev do problema okoljske vzgoje, smo izvedli anketo.

Na podlagi rezultatov, ki smo jih videli, smo prišli do zaključka, da 85 % staršev ve, kaj je ekologija in jih zanimajo njeni problemi, 15 % staršev pa ne ve ali preprosto ne želi odgovoriti na to vprašanje. 60% staršev je odgovorilo na vprašanje o prisotnosti rastlin in živali v hiši. To pomeni, da ima večina družin najljubše živali in rastline, za katere skrbijo. Na vprašanje, kako bi lahko pomagali vrtcu ali skupini pri razvoju ekološkega okolja, so starši odgovarjali zelo aktivno – 75 %. In to pomeni prinašati rože, saditi sadike, sodelovati pri skupnem čiščenju na ozemlju vrtca. 30% staršev rado preživlja čas s svojo družino v gozdu gledati televizijske oddaje o ekologiji. Le majhen odstotek staršev ima mnenje o vprašanju, kot je branje literature o ekologiji. Samo 25 % Na preostala vprašanja so vsi starši odgovorili pozitivno, to pomeni, da poteka delo na okoljski vzgoji, starši se z otroki pogovarjajo o tem, kaj se sme in česa ne, tako na sprehodu kot doma.

Ti in jaz imava en cilj – vzgajati bodoče ustvarjalce življenja. Kakšen je človek, je svet, ki ga ustvarja okoli sebe. Rada bi verjela, da bodo naši otroci, ko bodo veliki, ljubili in varovali vsa živa bitja.

3. Delo s starši pri okoljski vzgoji predšolskih otrok je ena od sestavin dela predšolske ustanove. Le z oporo na družino, samo s skupnimi močmi lahko rešimo našo glavno nalogo - vzgojiti človeka z veliko začetnico, okoljsko pismenega človeka, človeka, ki bo živel v 21. stoletju.

Vabimo vas, da si ogledate video o

"Kako se je pojavil naš planet!"

V današnjem času so problemi okoljske vzgoje stopili v ospredje in se jim namenja vse več pozornosti. Zakaj so ti problemi postali aktualni? Razlog je človekova dejavnost v naravi, ki je pogosto nepismena, okoljsko nepravilna, potratna, kar vodi v rušenje ekološkega ravnovesja.

Vsak od tistih, ki so prinesli in povzročajo škodo naravi, je bil nekoč otrok. Zato je vloga predšolskih ustanov pri okoljski vzgoji otrok tako velika.

4. Ogrevanje za starše. "Postavi na svoje mesto"Glasba 2

IN različne države V svetu je problem zbiranja in odvoza smeti precej pereč, vendar ga aktivno poskušajo rešiti. Uvajajo se nove tehnologije za njegovo predelavo. Dirigirano socialni projekti namenjeno razvijanju ozaveščenega odnosa prebivalcev do zbiranja in sortiranja odpadkov. Vsi ti ukrepi so namenjeni zmanjševanju onesnaževanja okolja. Vsaka država ima svoje rezultate in dosežke v boju s problemom smeti.

V Evropi so prakso ločevanja odpadkov začeli aktivno promovirati v zgodnjih 80. letih prejšnjega stoletja. Nemčija je postala ena prvih držav, kjer so to prakso uporabili. Zdaj sistem večbarvnih zabojnikov za smeti deluje v skoraj vseh državah sveta. V Nemčiji je zbiranje in recikliranje odpadkov ločena panoga. Odpadke odvažamo na posebna mesta v zabojnikih. Podzakonski akti jasno urejajo zahteve za odlagališča, prevoz, zabojnike za zbiranje in prevoz odpadkov, njihovo skladiščenje in razvrščanje.

5. Za oblikovanje ekološke kulture je potrebno dati otrokom osnovna znanstvena znanja o naravi, ohraniti zanimanje za razumevanje sveta okoli sebe, naučiti jih videti čudovito v običajnem, nenavadno v znanem in vzbujati estetska doživetja. .

In zdaj vas vabimo, da razmislite in nadaljujete izjavo:

"Moj otrok bo skrben do narave in skrbel za svet okoli sebe, če bom ...").

Vsak od staršev poda svoj odgovor, kaj bi naredil, da bi otrok spoštoval naravo.

5. 6. Video vprašanja otrok.

Naši fantje so pripravili vprašanja, na katera morate odgovoriti vi, starši.

1. Zakaj listi na vrhovih dreves odpadejo zadnji? (Ker so mladi)

2.Katere črne jagode poznate? (Aronija, borovnica, robida, aronija, črna

ribez.)

3. Nihče ne graja, ona pa trepeta. Kdo in zakaj? (Aspen, ker ima list dolgo steblo)

4.Rastlina povezana z zvonjenjem? (Zvonec)

5.Ime katere rastline je sestavljeno iz delca, predloga in stražarnice? (ne-pozabnica)

6. Poimenuj priimke, ki izhajajo iz imen živali.

(Zverevi, Volkovi, Koškini, Krotovi, Zajcevi, Karpovi, Kozlovi)

7. Poimenuj divje užitne rastline. (Kopriva, kislica, repinec, meta, origano, šipek, šentjanževka

8.Ime katerih živali je sestavljeno iz 2 črk? (Ježek, že, jak)

9. Poimenuj rastline, ki imajo človeška imena. (Rose, Veronica, Ivan da Marya,

marjetica, kresnica, koruza itd.)

10. Kdo ima ušesa na nogah? (Pri kobilici)

7.Otroške pesmi.Glasba 3

In zdaj, dragi starši, želimo vas razveseliti s pesmimi, ki vam jih bodo povedali tudi vaši otroci!

1. otrok.

Pazite, prijatelji, naravo, in rože, in drevesa, in travnike, in živali, in zemljo, in vodo Konec koncev je narava naš zanesljiv prijatelj.

2. otrok.

Drevo, trava, roža in ptica. Ne vedo vedno, kako se braniti. Če bodo uničeni, bomo ostali sami na planetu.

3. otrok.

Če izgovorijo besedo domovina, se takoj spomnijo na staro hišo, ribez na vrtu, debel topol na vratih, zlate deviške zemlje ... Obstajajo različne domovine,

Ampak imamo samo eno.

4. otrok

Gozd imamo radi v vsakem letnem času, Slišimo reke, ki počasi govorijo ... Vse to se imenuje narava, Zanjo vedno skrbimo!

5. otrok

Ugotovil sem, da imam ogromno družino. In pot in gozd, Na polju - vsak klas, Reka, nebo nad menoj - To je vse moje, draga!

6. otrok Naš planet Zemlja je zelo radodaren in bogat,

Gore, gozdovi in ​​polja so naš dom, fantje!

Otroci v zboru: Poskrbite za svoj planet, Konec koncev ni drugega planeta na svetu.8. Skupne dejavnosti staršev in otrok.

Glasba 4

"Pobarvaj planet v svetle barve"

Drage mame in očki, ustvarimo planet prihodnosti, kakršen naj bo, vaši otroci pa vam bodo pri tem pomagali. Material: Pobarvanka "Planet Zemlja", modra lepenka,, vijolična Zdrob

, predhodno pobarvan z gvašem. Potresemo zdrob skupino modre, rumene, zelena

, do določenih meja na planetu - ocean, kopno itd. 9. Trenutek presenečenja. Dragi gostje, za vas smo pripravili tudi presenečenje. Starši izvajajo pesem Jurija Antonova» (»Ne trgaj rož, ne trgaj

Plusovka).

Pesem staršev "Ne trgaj rož, ne trgaj jih." Yu AntonovPovzetek srečanja:

10. Najlepša hvala, da ste izvedli tako čudovito pesem in da ste nas danes združili. Naše srečanje se je končalo in rad bi povedal:(Glasba.)

v spremstvu

Glasba 1

Voditelji: 1) Živeti bi morali v isti družini, Živeti bi morali v istem krogu, Bodimo prijatelji in rešimo svoj dom.

2) Tako, da je vsaka mlada mladost, ki je utrgala rožo, zlomila hrast, pomislila, kaj je storil? In odgovoril je na njegovo vprašanje - Uničil sem vse, kjer sem odraščal!

Oba: Dajmo, starši, pomislimo tudi na to, kako pri otrocih postaviti temelj prijaznosti. Kako jih naučiti ljubiti zemljo,

Varujte naravo.

Vedno bodite branilci

In ne zameri nikomur!

Glasba 4Srečanje se konča obglasbeni

Starši dobijo delo, ki ga opravljajo skupaj z otroki.

Aplikacija 1

Okoljski izzivi

Ocenite situacije in kaj je bilo v njih storjeno narobe.Prva situacija.- Tukaj je kamin. Zakurimo tukaj,« je predlagal Vanja. Zakaj tukaj? Pojdiva pod tisto drevo, tam je bolj udobno,« sta ugovarjala dekleta. Fantje so izkopali luknjo pod drevesom in stran vrgli zemljo, da ne bi motila. (Priporočljivo je kuriti na starem kurišču, pod drevesi pa je zaradi nevarnosti požara strogo prepovedano). Druga situacija. Fantje so pod grm izkopali jamo in vanjo pospravili vse smeti, ki so ostale po dopustu. (Smeti morate odnesti s seboj, le ostanke hrane lahko zakopljete. Ne pozabite! Zapuščen kos papirja se razgradi v 2 letih, pločevinka - najmanj 70 let. Plastična vrečka, ki jo pustite za seboj, bo ležala nekaj sto let. In drobci pločevinke ali steklenice lahko povzročijo škodo tudi po 2000 letih. V sončnem vremenu lahko kos stekla deluje kot leča in povzroči gozdni požar. Tretja situacija Ena od deklet je opazila: »V gozdu je nekaj tiho. Tudi ptički ne pojejo. Totalno dolgočasno. Tranzistor moramo obrniti glasneje. (V gozdu ne morete povzročati hrupa ali prestrašiti njegovih prebivalcev.) Četrta situacija Dekleta so prišla v gozd po borovnice. Jagod je toliko, da bi lahko pobrali polno skodelico, ne da bi zapustili svoje mesto. Ko so bile skodelice polne, njihova usta in ustnice pa črne od jagod, je eno od deklet dejalo: "Škoda, da Maša ni z nami, in ne vidi, kako dobro mesto smo našli." "Nič, ji bova nabrala grmovja z jagodami in ji pokazala," je predlagal drugi. (Ne morete nabirati jagod z vej).

Peta situacija.

Vova in njena mama sta šla v gozd nabirat gobe.

Glej, glej, mama ptička leti tako nizko, da jo lahko ujamem! Pusti jo živeti

pri nas doma.

"Ne, tega ne moreš narediti," je rekla mama. Zakaj je tako odgovorila?

(Sinu ni dovolila, da bi vzel ptico, ker je vedela, da je piščanček, ki se uči

leteti. Odrasel bo v gozdu, a v ujetništvu bo umrl.)

Šesta situacija

Nekega dne sta Serjoža in njegovi starši prišli k reki. Blizu obale

Okoli je plavalo veliko majhnih rib.

Daj mi kozarec, bom ujel nekaj rib, je Serjoža prosil starše.

»Ne moreš jih ujeti,« je rekel oče in pojasnil, zakaj. Kaj je rekel očka?

(Majhne ribe so mladice velikih rib. Potrebujejo prostor za rast in razvoj ter

v banki bodo hitro umrli. In če bodo vsi lovili mladice, jih bo

premalo rib.)

Sedma situacija

Kolya in Vitya sta se igrala na dvorišču in videla velikega modrega metulja, ki je pristal na veji.

Ujemimo jo,« je prosil Vitya.

Ne moreš loviti metuljev, je rekel Kolja.

Tako ali tako ne koristijo,« je odgovoril Vitya. Kateri fant je imel prav?

(Metuljev je nemogoče ujeti in uničiti, saj metulj ni le lepa, ampak tudi koristna žuželka. V zraku lovi muhe, komarje, mušice, s katerimi se hrani. Z ubijanjem žuželk, za katere menimo, da so “ nepotrebno,« porušimo ekološko ravnovesje.)

Osma situacija

V nedeljo sta se Katya in njena mama odpravili na sprehod v gozd. Na tratah so cvetele rože, pelo se je

ptice. Katja je videla velike lepe zvonove in hotela nabrati šopek, a ji je mama rekla

ni dovolil. Zakaj?

(Zvončki so gozdna lepota. Veliko ljudi pride v gozd in vsi jih občudujejo. K na isto,

majhne žuželke se ponoči in v slabem vremenu skrivajo v zvončastih skodelicah, če

nabirajte rože, žuželke bodo ostale brez hiš.)

Če povzamem. Zemlja je naša velika hiša, v kateri živimo. In lastnik v tej hiši je moški. In ta lastnik mora biti prijazen in skrben.

Dodatek 2

Vprašalnik za starše "Okoljska vzgoja otrok"

Polno ime________________________________________________________________

1. Veste, kaj je ekologija, kaj preučuje, kaj počne? ___________________________________________________________________________________________________________

2. Vas osebno zanima ta problem?____________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

3. Kako doživljate naravo, imate radi živali in ptice? ___________________________________________________________________________

4. Ali imate sobne rastline in kakšne? Če ne, zakaj ne?_______________

____________________________________________________________________________________________

5. Ali ima družina psa, mačko ali druge živali?__________________________

____________________________________________________________________________________________

6. Ste posadili drevo?________________________________________________________________

7. Ste že kdaj izdelovali ptičje krmilnice?__________________________

8. Ali svojemu otroku berete knjige o naravi?________________________________________________

9. Ali vaš otrok gleda televizijske oddaje o naravi?_______________________________

10. Ali je vaš otrok rad v gozdu?________________________________________________

11. Ali greste z otrokom pogosto v gozd?________________________________________________

12. Ali vaš otrok pozna imena dreves, rož, jagod itd.?___________________

______________________________________________________________________________________________

13. Ali svojemu otroku poveste o prednostih dreves? zdravilna zelišča, jagode, žuželke, ptice?_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

14. Ali vaš otrok pozna pesmi, uganke, izreke, pregovore o naravi?______________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

15 .Ali vaš otrok kaže skrben odnos do živali in rastlin?_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

16 .Ali menite, da bo vaš otrok pridobil znanje o naravi v vrtec?___________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________

17. Kako lahko pomagate predšolskim vzgojnim ustanovam pri ekologiji? __________________________________

________________________________________________________________________________________________

18. Ali podpirate delo, ki se izvaja v predšolskih vzgojno-izobraževalnih ustanovah za okoljsko vzgojo predšolskih otrok? __________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________

Kako se to kaže?________________________________________________________________

19. Ali otroke seznanite s pravili obnašanja v naravi? _________________________________

Ali je to potrebno narediti? __________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________

Občinska proračunska predšolska izobraževalna ustanova
"Vrtec št. 4 "Solnyshko" mestnega okrožja Uryupinsk

Roditeljski sestanek v starejša skupina
o okoljski vzgoji predšolskih otrok
"Naravni svet in otrok"

Pripravili in izvedli:
Učitelj v MBDOU "Vrtec št. 4 "Solnyshko"
Akimenko O.N.

Uryupinsk – 2016

Cilj: Ustvarjati pogoje za sodelovanje med starši, učenci, vzgojitelji, njihovo pozitivno čustveno in psihično zbliževanje; povečati zanimanje staršev za okoljska vzgoja otroci in okolje nasploh; povečati raven okoljske usposobljenosti staršev, vlogo družine pri negovanju ljubezni otrok do narave.
Cilji: Pogovorite se s starši o problemu razvoja okoljske kulture otroka. Nadaljevati z oblikovanjem okoljskih standardov obnašanja v okolju.
Vključite starše v delo skupine in vrtca za oblikovanje okoljske kulture predšolskih otrok.
Plan dogodka:
Uvodne besede.
Identifikacija težav. Vaja "Vprašanje in odgovor"
Delo v vrtcu na okoljski vzgoji predšolskih otrok.
Analiza vprašalnikov.
Didaktična igra "Pravila vedenja v naravi"
Informacije v “Kotičku za starše”
Ekološka igra "Poišči nenavadnega"
Končna beseda
Sklep roditeljskega sestanka.
Pripravljalna dela:
Pripravite vabila za starše, ki jih naredijo otroci v obliki aplikacije.
Pripravite vprašalnike in izvedite anketo med starši na temo »Okoljska vzgoja v družini«.
Organizirajte razstavo obrti iz naravnih materialov "Jesenski šopek".
Ustvarite mapo za gibanje Človek in ekologija.
Potek srečanja:
1. Uvod:
Vzgojiteljica: dober večer, dragi starši! Danes smo se zbrali, da bi skupaj razpravljali o vprašanjih na temo "Naravni svet in otrok."
Torej to veselje jutri
Uspelo ti je začutiti.
Zemlja mora biti čista
In nebo bo jasno.
In ta Zemlja, brez varčevanja.
Stoletje za stoletjem mučen,
In vse je vzel samo zase
"Razumna" oseba.
Zdaj so hiteli reševati
"Naravno okolje"
Toda zakaj smo tako pozni?
Ste začutili težave?
Skozi tovarne in tovarne dim
Težko nam je videti
Vse trpljenje Zemlje
Moramo potrpeti.
Kako dolgo bomo imeli dovolj vode?
Kaj pa, če je v njem raztopljen strup?
Kako dolgo bodo ti gozdovi zdržali?
Kje trkajo sekire?
Reši polja, gozdove, travnike
In čisto prostranstvo rek - vsa Zemlja
Samo ti lahko
Razumen človek!
»Današnje življenje je nemogoče brez okoljskega znanja. Ljudje jih potrebujemo kot zrak, kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza je brezbrižnost do našega skupnega Doma, do Narave.« (V.A. Aleksejev)
Okoljsko vzgojo je priporočljivo začeti s zgodnjem otroštvu, od razvoja razumevanja lepote narave, ljubezni do nje, usmerjenosti k dobremu in lepemu, ki ji je lastno.
Predšolsko otroštvo je začetna stopnja oblikovanja osebnosti in njene dragocene orientacije v svetu okoli nas. Otroštvo, najbolj ugodno obdobje za razvoj vseh lastnosti otrokove osebnosti. V tem obdobju se oblikuje pozitiven odnos do narave, do sebe in ljudi okoli sebe.
Vrtec je prvi člen v sistemu kontinuirane okoljske vzgoje, zato ni naključje, da se učitelji in starši soočajo z nalogo, da pri otrocih oblikujejo temelje okoljske kulture.
Spoštovani starši, prosim vas za odgovore na številna vprašanja. Razmislite in poiščite pravi odgovor. (odgovori so napisani na kartončkih)
2. Identifikacija problema. Vaja "Vprašanje in odgovor"
»Kaj je razlog okoljske težave ogrožajo zdravje in življenja ljudi?
ODGOVORI:
Onesnaževanje okolja
Zmanjšanje gozdnih površin
Dezertifikacija tal, njeno onesnaženje
Podnebne spremembe
Ozonske luknje
Vzgojitelj: Kaj storiti v tej situaciji? Povejte svoje misli in naslednje korake.
(Odgovore napišejo starši)
- Pazite in varujte naravo
- Ne mečite smeti, ampak jih reciklirajte.
- Gojite ljubezen do narave že od zgodnjega otroštva
- Pokaži osebni zgled V pozitiven odnos do narave.
Vzgojitelj: Težko je najti osebo, ki je ravnodušna do narave. S pomočjo naravnega okolja imajo odrasli možnost vsestransko razvijati otroka, ga vključiti vanj skupne dejavnosti, dajte izvedljiva navodila. Otroke moramo naučiti videti lepoto živih bitij, jo ceniti in si prizadevati, da bi jo po svojih najboljših močeh varovali, ji pomagali, varovali in ohranjali vsa živa bitja.
Kolikor se bomo z otroki pogovarjali o naravi, o skrbi zanjo, ne bomo dosegli želeni rezultat, dokler otroka ne peljemo v naravo, dokler ne damo zgleda skrbnega in skrbnega odnosa do njega.
Lepota in raznolikost narave, sezonske spremembe neposredno vplivajo čustveno stanje otroke, vzbuditi željo opazovati, sklepati, pripovedovati, spraševati.
3. Delo v vrtcu na okoljski vzgoji predšolskih otrok.
Preučevanje naravnega okolja in oblikovanje temeljev ekološke kulture predšolskega otroka je eno od pomembnih področij dela vrtca. To delo se izvaja vsak dan, skrbno in dosledno.
- Sezonski sprehodi in izleti
- Pohodništvo v naravi
- razredi
- pogovori
- delo z naravoslovnim koledarjem
- didaktične igre o ekologiji
- branje fikcija o naravi
4 Analiza vprašalnikov.
In zdaj bomo govorili o raziskavah o okoljskih vprašanjih.
Anketa je pokazala, da je večina anketirancev znala odgovoriti na vprašanje, kaj je ekologija in kaj preučuje. (65%) Z otrokom se pogovarjajo o naravi, o pticah in ga seznanijo s pravili obnašanja v njej - 60%. Večina staršev je delo ocenila okoljsko izobraževanje predšolskih vzgojnih ustanov pozitivno. Mnogi se odzvali klicu pomoč in pokazali aktivnih dejanj pri udeležbi razne prireditve okoljske narave, ki se izvajajo v predšolski vzgojni ustanovi in ​​zunaj nje. (Mestne akcije, vseslovenska in mednarodna tekmovanja).
5. Didaktična igra »Pravila vedenja v gozdu. Žalosten in vesel travnik"
Vzgojitelj: Tudi vi, dragi starši, lahko prispevate in nam pomagate pri oblikovanju začetkov ekološke kulture pri naših otrocih. Ko hodite z otrokom, bodite pozorni na lepoto jesenski gozd, o pticah selivkah, na naravni pojavi: padanje listov, sneženje. Pri opazovanju vremena lahko uporabite ljudska znamenja.
Katere ljudske znake poznate? (odgovori staršev)
6. Informacije v “Kotičku za starše”
JESENSKA ZNAMENJA
Če listje jeseni hitro odpade, potem lahko pričakujemo hladno zimo.
Plodovi pozno zorijo - za dolgo zimo.
Topla jesen pomeni dolgo zimo.
Če je jeseni toplo in jasno, lahko upate na dobro letino.
Če prva zmrzal nastopi zgodaj, je napovedana snežna zima, in če je prva zmrzal pozna, potem bo mila zima s spremenljivim vremenom.
Veliko želoda na hrastu pomeni dolgo, ostro zimo.
Pozne gobe - pozen sneg.
Jeseni škripanje in prasketanje dreves je znak suhega vremena.
Dokler ne odpade listje s češenj, ne glede na to, koliko snega zapade, zima ne bo prišla, otoplitev jo bo pregnala.
Če se piščanci začnejo taliti zgodaj jeseni, bo zima topla.
Velika letina rowanovih jagod pomeni velike zmrzali.
Če je veliko orehov, gob pa ni, bo zima snežna in ostra.
Veliko pajčevin v indijskem poletju - za jasno jesen in hladno zimo.
Pozno odpadanje listov pomeni ostro in dolgo zimo.
Pojav komarjev pozno jeseni vodi v mile zime.
Zgodnji odpad listov pomeni zgodnjo zimo.
Topla jesen pomeni dolgo zimo.
Jesenska zmrzal - do suhega in sončnega vremena, do vedra, do toplote.
Oblaki so redki - jasno bo in hladno.
7. Ekološko ogrevanje “Find the odd one out”
(Za igro so potrebne slike, ki prikazujejo predmete)
Jabolko, marelica, hruška, lubenica. (sadje - jagodičje)
Hrast, smreka, lila, breza. (Drevesa - grmovnice)
Rook, lastovka, mačka, škorec. (Ptice so živali).
Vijolica, tulipan, nagelj, pelin. (Rože - trava)
Delfin, morski pes, krava, losos. (Ribi je žival)
Hrošč, metulj, kačji pastir, vrabec. (Žuželke - ptice)

8. Končna beseda
Vzgojitelj: Narava - neizčrpen vir estetski občutki in doživetja. Ne morete ljubiti narave, ne da bi poznali njene zakone. Več ko veš, bolj jo razumeš in ljubiš.
Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli in postali odrasli. In odgovornost za usodo naše Zemlje, naše regije, naše narave bo padla na njihova ramena.
Naloga staršev je, da skupaj, skupaj pripeljemo otroka do razumevanja naše skupnosti, do razumevanja sveta okoli nas, sveta Narave.


Priložene datoteke

»V vsakem človeku narava raste ali kot zrnje ali kot plevel;

prvo naj pravočasno zalije, drugo pa uniči.«

Bacon Frančišek.

Količina prisotni starši: ___.

Čas: I četrtina.

Oblika: okrogla miza.

Trajanje: 1 – 1,5 ure.

Tarča:

Oblikovanje načel ekološke kulture, oblikovanje zavestno pravilnega odnosa do narave v vsej njeni raznolikosti, do ljudi, ki jo varujejo.

Razumevanje vrednosti življenja in zdravja ter njune odvisnosti od okolja.

Povečanje vloge družine pri vzgoji otrokove ljubezni do narave.

Naloge:

Pokažite staršem, da morajo svojim otrokom privzgojiti okoljsko kulturo.

Ugotoviti raven okoljske kulture družine z anketiranjem staršev.

Razširite razumevanje staršev o oblikah dejavnosti okoljske vzgoje z otroki.

Nadaljevati z oblikovanjem okoljskih standardov za človekovo vedenje v okolju.

Vključite starše v sodelovanje pri oblikovanju okoljske kulture predšolskih otrok.

Priprave na roditeljski sestanek:

Pripravite vprašalnike in anketirajte starše.

Fotografska razstava "Otroci in narava"

Organizirajte razstavo priročnikov, didaktičnih iger in okoljskih pravljic za okoljsko vzgojo.

Poberi glasbena spremljava, ustvarite diapozitive na temo srečanja.

Predstavitev “Eko citati”, “Zelena lekarna”

Predstavite načrt dogodkov, izvedenih med študijsko leto o okoljski vzgoji.

Potek srečanja:

"Za ribe - voda, za ptice - zrak,

do zveri - gozd, stepa, gore,

vendar človek potrebuje domovino in

varovanje narave pomeni

zaščitite domovino."

Prišvin Mihail Mihajlovič

dober večer, dragi starši! Danes na našem srečanju predlagamo razpravo pomembna tema“Okoljska vzgoja otrok v vrtcu in doma”

Kaj se je zgodilo EKOLGIJA?(Odgovori.)

Ekologija – znanost o našem skupnem domu, o planetu Zemlja.

Grški "oikos" pomeni hiša, "logos" pomeni znanje, znanje o hiši. Dom je naš planet Zemlja.

Se vam zdi ta tema relevantna? Zakaj? (Izjave staršev.)

Na začetku našega okrogla miza Prosim vas, da izpolnite vprašalnik “Okoljska vzgoja v družini.”

Leto 2017 je bilo v Rusiji razglašeno za leto ekologije. In to ni brez razloga.

Človek in narava sta ena celota, nedeljiva. Narava ima velik vpliv na nas in problem odnosa med človekom in naravo ni nov, obstaja že od nekdaj.

Danes so okoljske spremembe na našem planetu takšne, da spodbujajo ljudi, da se poglobijo v bistvo tega problema in se vključijo v njegovo praktično rešitev. Danes je od okoljske nevednosti ljudi do zločina proti človeštvu le še korak. In ti okoljski nevedneži se oblikujejo v družini, v vrtcu, šoli in inštitutu.

Ne morete ljubiti narave, ne da bi jo poznali. Več ko veš, bolj razumeš in ljubiš. Čez nekaj let bodo naši otroci odrasli. In odgovornost za življenje naše družbe, za usodo naše zemlje bo padla na njihova ramena. In od nas odraslih je odvisno, ali bodo ljubili in skrbeli za našo naravo, ali bodo znali predvideti posledice svojih dejavnosti v ekološkem okolju.

Predšolsko otroštvo je začetna stopnja oblikovanja človekove osebnosti, njegove vrednotne usmerjenosti v svet okoli sebe. V tem obdobju se oblikuje pozitiven odnos do narave, »sveta, ki ga je ustvaril človek«, do sebe in ljudi okoli sebe.

»Današnje življenje je nemogoče brez okoljskega znanja. Potrebujemo jih

ljudje kot zrak kot zdravilo za bolezen, katere diagnoza

– brezbrižnost do našega skupnega Doma, do Narave« (V.A. Aleksejev).

Kolektivna razprava o vprašanjih

Povejte mi prosim svoje stališče do naslednjih vprašanj:

Ima vaš otrok rad naravo? Kako se to kaže?

Kako se vam zdi. Zakaj imajo nekateri otroci radi naravo in varujejo živali, drugi pa ne?

Kako pogosto ste z otrokom na prostem? Kako potekajo ti sprehodi?

Ste že kdaj z otrokom opazovali naravne pojave? Znaki, učijo pesmi o naravi?

Ste že kdaj sadili drevesa s svojim otrokom? Pripravite hrano za prezimovanje ptic. Jih hraniti, nabirati zdravilna zelišča?

Kar je največ. Po vašem mnenju pomaga razviti sočutje, dobri odnosi vsemu živemu?

Naravni svet okoli nas je bogat, lep in neskončno raznolik. In otrok predšolska starost odprt, zaupljiv in dovzeten za okolje. Zato je naloga in dolžnost odraslih: staršev in učiteljev vpeljati otroka v ta svet, razkriti njegovo lepoto in edinstvenost, ga naučiti ljubiti in skrbeti za naravo.

Bi šli na pohod? Vabim vas na potovanje. Na potovanju se ne bomo pogovarjali le o lepoti narave in njenih prebivalcih, temveč bomo govorili tudi o skrbi za Zemljo – za hišo, v kateri živimo.

Preden gremo na izlet, nas bodo otroci spomnili na pravila obnašanja v naravi.

Prva zapoved

Mravlje so gozdni redarji;

Ni zaman, da so jih ljudje tako imenovali!

Da bo gozd lep in zdrav,

Brez škodljivih ličink in hroščev,

Zapoved druga.

NE zlomite ga, otroci!

Drevesa imajo veje!

Vsaka veja

Za drevo - otroka.

Tretja zapoved

Za ježke in veverice

Gozd je naš dom.

Torej ni vredno

Vzemite jih s seboj v mesto

Četrta zapoved

Molji letijo v gozdu,

Boogers in hrošči se plazijo ...

Vsi imajo svoje opravke.

Videli jih boste na poti -

Ne zameri mi, samo odmakni se!

Peta zapoved.

Čeprav si še otrok,

Ampak ti nisi prašič,

Ne smeti na jasi,

Počisti vse za sabo!

Šesta zapoved.

Ne delajte hrupa v gozdu, fantje.

To je neprijetno za gozdne prebivalce!

Bodi tiho

Nihče ne potrebuje hrupa.

Sedma zapoved.

Ne prižigaj ognja v gozdu,

Varujte gozd pred ognjem,

In če ste varali, upoštevajte:

Ugasnite, preden odidete!

Osma zapoved.

NE nabirajte šopkov v gozdu,

To si morate zapomniti.

Naj rastejo rože v gozdu!

Zaščitite lepoto gozdov!

Deveta zapoved.

Ne uničujte ptičjih gnezd!

In ne dovolite drugim!

Deseta zapoved.

NE teptajte gob z nogami,

Naj jih bo veliko pred vami.

Vzemite užitno gobo,

Neužitno - pustite!

Enajsta zapoved

Gozd ima svojo glasbo...

Poslušajte jo, prijatelji!

V gozdu ni potrebe po hrupu in ropotu:

Ne smeš delati hrupa, kričati ali kričati

In glasno prižgite glasbo!

Dvanajsta zapoved

Ne moreš metati stekla v gozd,

Steklenic ne morete razbiti;

Ostri drobci so nevarni -

Na njih se boš strašno porezal.

Zapoved 13

Zabava z ognjem brez odraslih je nevarna -

Zabava bi se lahko končala grozljivo.

Včasih je gozd zelo suh,

Požar se bo sprevrgel v resno katastrofo!

1. Izbira imena ukazov "Očistimo vzmet"

Odpravili smo se na pot in tukaj je prva naloga. Naš izvir, ki napaja in napaja vse prebivalce gozda, je prekrit s suhim listjem, s čiščenjem katerega bomo spoznali, brez česa ni življenja na planetu Zemlja. ( Med razvrščanjem listov so starši sestavili tri besede: LAHKA ZRAK VODA.)

2. “Potrebne stvari na pohodu”

Naslednji test. Za pohod potrebujemo potrebne stvari, z igro DA ali NE bomo ugotovili, kako pripravljeni smo:

Na pohod bomo vzeli posteljo - NE

Kuhali bomo hrano - brez mikrovalovne pečice

Sem majhen in oddaljen

Vredno me je pogledati

In takoj boste spoznali pot. (Kompas.) - Ga vzamemo s seboj? - DA

Vsi ga potrebujemo na pohodu,

Je zelo prijazen do ognja,

V njej lahko skuhate ribjo juho,

Skuhajte dišeči čaj. (Bowler.) - Ga potrebujemo ali ne? - DA

V leseni hiši

Palčki živijo.

Tako dobrosrčni ljudje

Vsem razdelijo lučke. (Ujema se.)

Nenadoma ni bilo vžigalic, ki bi nam lahko pomagale, kaj bi prišlo? bencin? - NE

Steklo ali povečevalno steklo? – DA

V njem je kar precej prostora.

Prepotoval je kup držav.

Vsak ga vzame na pot

Ker je to – (Kovček.) – vzamemo - NE

Na meni visita dva pasova

Na zadnji strani so žepi.

Če greš z mano na pohod,

Jaz bom visel za tabo. (Nahrbtnik) - DA

Gremo na pot, prijatelji, kakšno vreme nas čaka?

Med pohodom lahko vreme napovemo po različnih znamenjih. Lahko narediš to?

Krokar zakika na…. (na dež)

Zjutraj močno rosi - vreme čez dan bo... (dobro)

Vrabčki se kopajo v prahu ali v mlaki.... (deževalo bo)

Lastovke letijo nizko nad tlemi - do ... (dež)

Če se mušica zvija v krogih - do ...... (lepo vreme), če pride v vaš obraz - do ..... (dež)

Dežuje, v lužah so mehurčki - kaj to pomeni? (dolgo bo deževalo).

Ti in jaz sva šla na jaso in kot običajno v pravljici, ni preprosta, ampak začarana, na njej rastejo rastline, da bi ugotovili, kakšna rastlina je, morate uganiti uganko

Gozd je kot pravljično kraljestvo, ARTEM

Povsod tam rastejo zdravila.

V vsaki travi, v vsaki veji -

In zdravila in tablete.

Samo ne rabiš biti len, MASHA F.

Samo naučiti se moraš

Poiščite rastline v gozdu

Ki so primerne za zdravljenje!

Ali uganete, o čem se bomo zdaj pogovarjali? Rastlin ne bomo ugibali s pomočjo ugank, temveč s pomočjo naših pomočnikov, čutil.

(Nudimo vrečke iz cunj, polnjene z: sivko, pelinom, lipo, vrtnino, meto, baldrijanom. Če so starši v dvomih, otroci postavljajo vodilna vprašanja.)

"Kako se obnašati v naravi?"

Narava hrani veliko skrivnosti in skrivnosti, a jih razkrije le tistim, ki v gozd pridejo s prijaznostjo. Ne pozabi na to! Pomembno je, da se sami ne zavzamete za divje živali. Pomembno je, da o tem prepričate svoje tovariše.

Dragi starši, predlagam, da naš planet okrasite z vsem, kar želite, pred vami so najrazličnejši predmeti in model našega planeta, mladi strokovnjaki, naši fantje, pa bodo ocenili vaša dejanja. Razložili in pokazali bodo, kakšen bi moral biti planet.

OTROCI: Zapuščen kos papirja se razgradi v 2 letih, pločevinka pa najmanj 70 let. Plastična vrečka, ki jo pustite za seboj, bo trajala nekaj sto let. In drobci pločevinke ali steklenice lahko povzročijo škodo tudi po 2000 letih. In v sončnem vremenu lahko delček stekla deluje kot leča in povzroči gozdni požar.

Dragi odrasli! Mi, otroci, vas vabimo, da okrasite planet z rožami, metulji in pticami. Živali, drevesa.

Dragi starši, v naši skupini pogosto poteka akcija »Posadi drevo« in »Podarimo vsaki ptičici krmilnico«, danes pa bi povzela akcijo »Modra narava nas uči v vsakem letnem času.« Vi, dragi starši , skupaj z vašimi otroki doma ustvarjali otroške knjige o naravi. Knjig je bilo veliko, vse so bile zanimive, otroci so živahno pripovedovali vsebino svojih knjig. S skupnim delom smo se približali lepoti in skrivnostni svet narave. Vsi udeleženci bodo prejeli diplome in nepozabna darila. Učitelj je vabljen k podelitvi diplom in daril. dodatno izobraževanje Pirožok A.A.

Če povzamem.

Zemlja je naš veliki dom, v katerem živimo vsi. In lastnik te hiše je moški. In ta lastnik mora biti prijazen in skrben.

Ti poskrbi za nas!

Masha S. - Gledam globus - globus,

In nenadoma je vzdihnil kakor živ;

In celine mi šepetajo:

"Poskrbi za nas, skrbi za nas!"

Rodion. - Morje in gozdovi so v alarmu

Rosa na travi je kot solza,

In izviri tiho sprašujejo:

"Poskrbi za nas, skrbi za nas!"

Kate. - Globoka reka je žalostna,

"Poskrbi za nas, skrbi za nas!"

Sonja. - Jelen je ustavil svoj tek:

»Bodi moški, človek!

Verjamemo vate - ne laži.

Čuvaj nas, čuvaj nas!"

Mila. - Gledam globus - globus,

Tako lepa in draga.

In ustnice šepetajo: "Rešil ga bom!"

Rešil te bom, rešil te bom!"

Starši in otroci naj vzamejo aktivno sodelovanje pri vseh dejavnostih skupine in vrta vzgajati okoljsko pismenega državljana naše države.

Roditeljski sestanek o okoljski vzgoji predšolskih otrok na temo "Narava in mi" v starejši skupini

»Otrok je po naravi vedoželjen raziskovalec, odkrivalec sveta. Naj se torej pred njim odpre čudoviti svet v živih barvah, svetlih in živahnih zvokih, v pravljicah, igrah, ustvarjalnosti, lepoti.«

V. A. Suhomlinskega

Cilj: dvig ravni okoljske usposobljenosti staršev.

Naloge:

Pogovorite se s starši o problemu razvoja okoljske kulture otroka;

Usposobiti starše v organizacijskih veščinah različne oblike dejavnosti z otroki o okoljski vzgoji doma;

Vključite starše v delo skupine in vrtca za oblikovanje okoljske kulture predšolskih otrok.

Spodbudite zanimanje staršev za skupno ustvarjalnost z otroki: izdelava obrti iz naravnih materialov.

Priprave na roditeljski sestanek:

Staršem posredujte vabila na srečanje (lahko v obliki prijave).

Okrasite dvorano (spremenite jo v gozd).

Organizirajte razstavo ročnih del iz naravnih materialov in otroških risb.

Organizirajte razstavo revij, knjig, izobraževalnih iger o ekologiji.

Pripravite zloženke z nasveti za starše.

Pripravite kartice "Drevesa", "Grmovnice" našega območja.

Potek srečanja:

Starši sedijo za mizami.

Vzgojiteljica: Dober večer, dragi starši! Hvala, da ste si vzeli čas in prišli na naše srečanje. Želim vam prebrati pesem, ki nam bo pomagala orisati temo našega srečanja:

Učitelj bere pesem Antona Mozyakova. Poskrbite za naravo!

Drevo je upognjeno in joče v vetru.

Sonce se je zbudilo zgodaj zjutraj.

Potok šumi in poje pesem.

Stari hrošč se smeje in udarja s perutmi.

Ray se je z roko dotaknil drevesa

List se je nasmehnil: "Ne skrbi, prijatelj!"

Kdo je zlomil to vejo drevesa?

Je morda tod mimo prihitel traktor ali prekucnik?

Kdo bi lahko zmotil mir v tišini?

Zlomiti, uničiti, morda kakšnega sovražnika?

Ni naslovnika, samo tukaj je problem:

Drevo je umrlo, morda za vedno?!

Vasya je verjetno igral tukaj zvečer?

Je fant pomotoma zlomil vejico?

Konec koncev, razbijanje ni gradnja! Je res, prijatelji?

Po takih zakonih se ne da živeti!

Pomagal bom ubožcu in prevezal rano.

In fantom v skupini bom povedal resnico:

Pazite, ljudje, na travnik, travo, rože.

Brez te lepote je nemogoče živeti na svetu.

Vzgojiteljica: O čem govori ta pesem? Kaj je po vašem mnenju treba storiti, da bo otrok skrbno ravnal s svetom okoli sebe in znal ceniti njegovo lepoto in edinstvenost?

Naša tema današnje srečanje"Narava in mi". Ne bomo se samo spoznali pomembne vidike okoljske vzgoje predšolskih otrok, temveč razmisliti tudi o možnostih dela s naravni material oblikovati čustveno pozitiven odziv na komunikacijo z naravo, spodbujati opazovanje in radovednost.

Učiteljev govor.

Kako vzbuditi zanimanje otrok za skrivnostni svet narava? Narava nas obdaja vse življenje in je element normalnega bivanja in zdravja. Razumevanje njegove posebnosti kot živega bitja, zakonitosti življenja, dojemanje lepote narave se oblikuje pod vplivom odraslih.

Narava pusti globok pečat v otrokovi duši, s svojo svetlostjo, raznolikostjo in dinamičnostjo vpliva na njegova čustva. Otroku se zdi, da je odkritelj, da je prvi slišal čivkanje kobilice, da je videl, da je veliko snega. lepe snežinke, poje mu škorec. Tako otroci prvič dojamejo naravo, jih pritegne, vzbudi njihovo radovednost. Predšolski otroci gledajo z velikim zanimanjem svet okoli nas, vendar vsi ne vidijo, včasih niti ne opazijo glavne stvari. In če je v bližini odrasel človek, ki se čudi z njimi, jih uči ne samo gledati, ampak tudi videti, se bodo otroci želeli naučiti še več. Poleg tega mora odrasel ne samo dati določeno znanje, ampak tudi naučiti otroke ljubiti in skrbeti za naravo, svoje domače kraje, svojo domovino. Zato je tako pomembno, da otrokom v razvoju postavimo temelje ekološke kulture notranji svetčlovek zgodi še posebej hitro. Vtisi iz otroštva vplivajo na celotno nadaljnje življenje človeka: na njegovo vedenje, dejanja in etiko okolja. Ljubezen do narave ne pomeni le pasivnega razmišljanja (ne kvari, ne uničuj, skrbno ravnaj), ampak tudi ustvarjanje (goji, varuj, varuj). Da bi otroci skrbno, skrbno, humano ravnali z naravo in bili nestrpni do primerov kršitve pravil komunikacije z naravo, jih je treba vsakodnevno krepiti z opazovanjem, poskusi, igrami, delovna dejavnost itd.

Doseg skrben odnos Za domačo naravo To je mogoče, če otroka seznanite z njegovimi skrivnostmi, mu pokažete »zanimivost« v življenju rastlin in živali, ga naučite uživati ​​v vonju cvetočih zelišč, lepoti rože in pokrajini svojih domačih krajev.

Zaznavanje narave pomaga razviti takšne lastnosti, kot so veselje, čustvenost, občutljiv, pozoren odnos do vseh živih bitij. Glavno sredstvo za razumevanje narave je opazovanje. Če otroke naučite občudovati svetle barve nebo ob sončnem zahodu in vzhodu, prostranstva polj, različne oblike snežinke, let ptic, bo otrok razvil umetniški okus, bolje bo razumel svet okoli sebe in si prizadeval ustvariti lepoto z lastnimi rokami.

Naravni svet je neverjetno lep, skrivnosten in čudovit. Vsaka travka, list in vejica so edinstveni in skrivajo izjemne skrivnosti.

Sposobnost prodreti v te skrivnosti, občutiti lepoto narave in jo opazovati je velika sreča. Otrokom je treba že od zgodnjega otroštva začeti vzgajati sposobnost videti večno lepoto življenja v naravi, ki nas obkroža.

Na to vprašanje nam bodo pomagali odgovoriti starši, ki smo jih začeli: »Moj otrok bo skrbel za naravo in svet okoli sebe, če bom jaz ...«.

Utemeljitve:

Vzgojiteljica: Kaj boste storili, če vaš otrok:

    Ste ujeli metulja?

    Zlomiti vejo drevesa?

    Ste pustili smeti na ulici?

Zaključek: Otroke je treba naučiti spoštovati naravo z zgledom.

Vzgojiteljica: Kako dobro mi, odrasli, poznamo naravo okoli nas? Bomo lahko otrokom posredovali zanesljive informacije? Igrajmo se in preverimo svoje znanje. In vaši otroci nam bodo pomagali.

Morda vas bo zanimalo tudi:

Zlata ribica iz testenin Za vsako priložnost
Poleg tega je v kateri koli kuhinji preprosto veliko glavnih komponent za to dejavnost! Kaj če ...
Kravata ni okras, ampak atribut odvisnosti
Stilisti, ki dajejo priporočila za ustvarjanje osnovne moške garderobe, v enem...
Kakšna nega je potrebna po karbonskem pilingu?
Laserski karbonski piling je bil prvotno razvit v Aziji, danes pa je postal eden izmed...
Tatoo grafika - preprostost v kompleksnih linijah Grafične tatoo skice
Tetovaže v grafičnem slogu so res nenavadne, zato so običajno ločene od ostalih...
Tačka za satenast vbod
Ko kupite nov šivalni stroj v škatli z orodjem in pripomočki, vedno...