Sport. Salomatlik. Oziqlanish. Sportzal. Uslub uchun

Katta guruhdagi Ftskm primrozlari. Katta yoshdagi bolalar guruhida bahor mavzusidagi "Primrozlar. tadbirlarni ustuvor amalga oshirish bilan

Dars mavzusi:"Bahor yordamchilari"

Kunning til twister:

Biz tepdik, oyoq osti qildik,

Biz terakga yetib keldik.

Biz terakga yetib keldik -

Ha, biz hamma narsani oyoq osti qilamiz.

Darsning maqsadi: o'simliklar hayotidagi bahorgi o'zgarishlar, primrolar, noyob o'simliklar bilan tanishish, ularni muhofaza qilish va tabiatga hurmat ko'rsatish zarurligi haqida tushunchalarni rivojlantirish.

Uskunalar va materiallar: bo'sh rasm "Kurtaklari gullaydi."

Dastlabki ish

Biz daraxtlarni kuzatishni davom ettiramiz. Agar kuzda biz barglarning rangi va ularning shoxlardagi soni qanday o'zgarishini kuzatgan bo'lsak, endi bizning vazifamiz birinchi barglar paydo bo'lgan vaqtni o'tkazib yubormaslik va ularni tekshirishdir. Keling, bolalar bilan ular aniq nimani ko'rishlarini muhokama qilaylik. Har bir bola "o'z" daraxtini tanlashi va uni kuzatishi mumkin.

I qism. Biz yordam beramiz

Maqsadlar: hisoblash ko'nikmalarini shakllantirish, to'plamlarni ob'ektlar soni bo'yicha taqqoslash qobiliyati; buyrakning tuzilishi bilan tanishish.

O'qituvchi. Negadir bahor kelmayapti! Uning qiladigan ishlari ko‘p bo‘lsa kerak. Keling, unga yordam beraylik, keyin u kelib biz bilan o'ynashi mumkin.

"Kurtaklar gullamoqda" rasmiga asoslangan ish. Keling, filialga qaraymiz va kurtaklarni topamiz. Yashil barglar va gullar hozircha ularning ostida sovuqdan yashirinadi. Kurtaklari barcha shoxlarda aniq ko'rinadi. "Keling, kurtaklarni ochishga yordam beraylik" - har biriga kichik yopishqoq yashil bargni torting. Keling, diqqat bilan qaraylik - bizning rasmlarimizdagi barcha kurtaklar "gullagan"mi?

Keling, ishni birgalikda tekshiramiz. Birinchidan, filiallarni hisoblaymiz. Qayerdan hisoblashni boshlaymiz? Daraxt tepada o'sadi, ya'ni eng qadimgi novdalar ... (pastda), ular birinchi bo'lib paydo bo'ldi va biz ular bilan hisoblashni boshlaymiz.

O'ngdagi (chapdagi) ikkinchi (birinchi, uchinchi) shoxda nechta barg bor? Biz lentalarni chizish orqali "tasdiqlangan" novdalarni belgilaymiz. (Biz kuzatadigan haqiqiy daraxtlarning shoxlarini belgilash uchun shunga o'xshash lentalardan foydalanamiz.) Qaysi novdada barglar ko'p? Chapda (o'ngda) nechta kurtak ochildi? Qaerda ko'proq barglar bor - chapda yoki o'ngda?

Har bir holatda, bolalar olingan qiymatlarni kerakli raqam bilan bog'lashlari kerak.

Isitish "kurtaklari gullaydi". Daraxt shoxlariga kurtaklar o'rniga barglar chizdik. Ular juda kichik va shuningdek, o'ralgan. Keling, "uyg'ongan" buyrakda nima sodir bo'lishini tasavvur qilishga harakat qilaylik.

1. Bolalar cho'kkalab, boshlarini qo'llari bilan yopadilar. Bir qo'lning barmoqlari ikkinchi qo'lning barmoqlariga mahkam bosilib, buyrakning yuqori qismini hosil qiladi. - Buddagi tender barglari sovuqdan qattiq tarozilar bilan qoplangan, katlanmış.

2. Barmoqlaringizni ajratmasdan, qo'llaringizni yon tomonlarga yoying - buyraklar shishiradi.

3. Sekin-asta turamiz, qo'llar yon tomonlarga tarqaladi - tarozilar tushadi, barglar gullaydi.

4. Biz oyoq barmoqlari ustida turamiz va cho'zamiz - barglar quyoshga qarab cho'ziladi.

Keling, butun mashq majmuasini 3-4 marta takrorlaymiz.

II qism. Primrozlar

Maqsadlar: bolalarni primrozlar bilan tanishtirish va ularga g'amxo'rlik qilish zarurati; so'zlarning semantik asoslarini topish qobiliyatini rivojlantirish.

Bahor kelishining birinchi kunlarida yana nima qiladi? U erni primrolar bilan bezatadi!

Didaktik o'yin "So'zni so'rang". Keling, primrozlar tasvirlangan chizmalarni ko'rib chiqaylik. Keling, bolalardan nima uchun bu gullarning barchasi primrolar deb atalishini taxmin qilishni so'raymiz. Ajablanarlisi shundaki, bu o'simliklar nafaqat qor bo'lganda birinchi bo'lib gullaydi, balki qor ostida ham gullaydi!

Keling, qor bo'lagi, koltsfoot va tush o'ti kabi o'simliklar qanday nom olganligini aniqlashga harakat qilaylik.

Qor bo'laklari qor ostida gullaydi. Bu turli xil gullarning nomi. Ulardan ba'zilari (g'oz piyozi, sariyog'li anemon, skilla, corydalis) paydo bo'lganidan keyin atigi 1-1,5 oy o'sadi va keyingi bahorga qadar ba'zilari ildiz mevalarni ekmoqchi, boshqalari - piyozchalar, boshqalari esa - ko'proq yoki kamroq qalin ildizpoyalarni saqlaydi.

Koltsfoot. Bu o'simlik barglarining pastki qismi onaga o'xshab teginish uchun yumshoq va issiq his qiladi. Va yuqori qismi, aksincha, o'gay ona kabi qattiq va sovuq. Avval bu o'simlik gullaydi, keyin barglar paydo bo'ladi. Kuzgacha ular kelgusi bahorda gullash uchun ozuqa moddalarini to'plashadi. Lungwort xuddi shunday o'sadi.

Lumbago yoki uyqu o'ti. Erta bahorda, engil qarag'ay o'rmonida siz egilgan shaggy binafsha qo'ng'iroqlarni ko'rishingiz mumkin. Aftidan, kimdir ataylab uzilgan gullarni kalta poyaga tiqib qo‘yganga o‘xshaydi – axir, hali barglari ham, poyalari ham o‘smagan. Bir necha kundan keyin gullar keng ochiladi va qo'ng'iroq o'rtada sariq stamenslar to'plami bilan yorqin olti nurli yulduzga aylanadi.

Qadim zamonlarda odamlar kechqurun ochiq joylarda topilgan sayohatchilar bu zaharli o'simlikning tutunidan uxlab qolishgan deb o'ylashgan. Shuning uchun ular uni uyqu o'ti deb atashgan.

Ko'pgina mamlakatlarda primrozlarning shifobaxsh kuchi va sehrli qobiliyatlari bilan bog'liq e'tiqodlar mavjud.

Odamlarning uylarini bahorning birinchi xabarchilari bilan bezash istagi tufayli ko'plab primroslar noyob o'simliklarga aylandi. Ularga alohida e'tibor bilan munosabatda bo'lish kerak. Va uylaringizni tirik o'simliklar bilan bezash, ularni oqsoqollaringiz yordamida o'stirish yaxshiroqdir.

Darsning qisqacha mazmuni. Keling, topishmoqlarni hal qilishga harakat qilaylik - biz bugun bilib olgan barcha tushunchalar ularda "yashirin".

Shoxlarda zich bo'laklar bor,

Yopishqoq barglar ularda uxlab yotadi. (Buyraklar.)

U qattiq musht edi,

Va u ochganda, u gulga aylandi. (Bud.)

Qor ostidan gullaydi,

Hammadan oldin bahorni qarshi oladi. (Qor barglari, primrolar.)

Yer yuzida son-sanoqsiz gullar,

Ammo bitta alohida narsa bor -

Eng birinchi, eng nozik.

Biz uni chaqiramiz ... (qor pardasi).

Kuzatuv ishlari

Biz bolalarni "Qor tomchilari" ijodiy ishida o'z taassurotlari va his-tuyg'ularini etkazishga taklif qilamiz. Har bir bola vakillik qilish uchun primrozni tanlashi kerak. Ehtimol, bolalar o'z tanlovlarini tushuntirishlari mumkin. Keling, har bir o'zimizning primrolarni plastilin va don yordamida "chizamiz".

Keling, qushlar haqida she'rlar o'rganamiz, chunki tez orada biz ko'chmanchi qushlarni bizning hududimizda uchratamiz.

"Erigan yamoqlarda" kuzatuvi" Keling, bolalar e'tiborini erigan joylarda qorlar orasida nafaqat o'tlar, balki birinchi hasharotlar, o'rgimchaklar va qurtlarni ham ko'rish mumkinligiga qaratamiz. Kunduzi ular isinadilar, oyoqlarini cho'zadilar va kechqurun, sovuq yana kuchaygach, ular yana yoriqlar, barglar tagida, moxda, o'tlarda yashirinadilar.

"Primroses" mavzusidagi tayyorgarlik guruhidagi GCD haqida qisqacha ma'lumot.

Muallif: Tatyana Vladimirovna Shmidt, o'qituvchi. Munitsipal byudjetli maktabgacha ta'lim muassasasi "Yagodka" kombinatsiyalangan bolalar bog'chasi p. Aleksandrovskoe" Tomsk viloyati.
Maqsad.
Primrozlar g'oyasini mustahkamlash uchun ularni tashqi ko'rinishi bilan aniqlashga o'rgating.
Qor bo'lagi - Galandus bilan tanishtiring, haykaltaroshlik orqali uning paydo bo'lishi g'oyasini mustahkamlang.
Uyg'onish tabiatini ko'rsatish, qulay sharoitlar bilan bog'liqlik (uzoq kunlar, issiqlik, namlikning ko'pligi).
Go'zallikni sezish, undan zavqlanish, himoya qilish qobiliyatini rivojlantiring.
Material.
Bahor kostyumi, gullarning uch o'lchamli tasvirlari: primrose, koltsfoot, lungwort, anemone, galandus.
D/o‘yini “Avval nima, keyin nima”, har bir bola uchun koltsfoot tasviri bilan 3 ta karta (gullash ketma-ketligida).
D/o‘yini “Tilaklar guli”, o‘rmonda o‘zini tutish qoidalarining buzilishi va gul o‘sishi sharoitlari, gulbarglarning uchlarida, buzilishlarni tuzatuvchi rasmlar tasvirlangan gul.
Plastilin, taxtalar, lattalar, karton (bolalar soni bo'yicha).
Dastlabki ish.
A. Onegovning "Anemon", "Medunitsa", "Koltsfoot" hikoyalarini o'qish. V.S.Molozhavenkoning "Go'zallik sirlari" kitobidan parchalarni o'qish.
She'rlarni yodlash.

Darsning borishi.

1. Bahor kelib, topishmoq so‘raydi.
Hamma joyda qor erisa,
Kun uzoqlashmoqda
Agar hamma narsa yashil rangga aylansa
Va dalalarda oqim jiringlaydi.
Agar quyosh yorqinroq porlasa,
Agar qushlar uxlay olmasa
Shamol isib ketsa,
Shunday qilib, u bizga keldi ... bahor.
2. Siz yordam bering
Mening kiyimimni chiroyli qiling
Qor erishi uchun,
Biz qor ostidan uyg'ondik
Uyqudan olingan primrozlar.
Primrozlar nima? (Bolalarning javoblari).
Primrozlar erta gullash va qor barglari deb ham ataladi.
Bu nomlarni tushuntiring (Bolalarning javoblari).
Birinchi gullar paydo bo'lishiga nima sabab bo'ladi? (Bolalarning javoblari).
Qor bo'roni gullari bizga to'g'ridan-to'g'ri bo'ron va qor shohligidan keladi.
Va eng qizig'i shundaki, turli joylarda o'z qor barglari bor.
Keling, birgalikda Tomsk viloyatida o'sadigan qor barglarini sanab o'tamiz.
3. Barmoqlar bilan o'ynash.
Qorli bo'shliqdan keyin Qo'llaringizni yon tomonlarga cho'zing, kaftlaringizni pastga tushiring.
Gullar gullaydi. Bir qo'lingizni yuqoriga cho'tkalang, barmoqlar ochiq.
Qanchadan beri ko'rmadingiz Xuddi shu narsa, boshqa qo'l bilan.
Bu mo'rt go'zallik! Ikkala qo'lingizga zarba bering, kaftlaringizni yuqoriga ko'taring.
Bu yerda primrose gullari bor, Barmoqlarni navbat bilan bir tomondan, so'ngra boshqa tomondan egib oling.
Koltsfoot choyshablari
Koridalis esa tepalikli,
Anemon, shabada bilan,
Shirin sharbati bilan o'pka,
Oqimli cho'milish kostyumi.
Bu yerda vodiy nilufar va ko'k bor,
Meni unut va toza.
Biz barcha qor barglarini yaxshi ko'ramiz
Biz go'zallikni saqlab qolamiz.
4. Xalq orasida qanday qor bo'lagini oltin buloq deb atashadi? (Primrose.)
Nega unga bunday taxallus berilgan? (Bu bir nechta kalitlarga o'xshaydi.)

Yana nima deyiladi? (Primrose, to'ng'ich, qo'chqor, sigirning ko'z yoshlari, qo'zilar, Xudoning oqimlari, oltin tayoq va oddiy kalitlar.)
5. Topishmoqni toping: "U ham o'gay ona, ham ona, bu gulning nomi nima?" (Koltsfoot.)


Nega bu gul shunday nomlangan?
Koltsfoot qanday o'simlikka o'xshaydi? (Dandelion.)
U karahindibadan qanday farq qiladi? (barg shakli, poyasi va gullashi.)
Gullaydigan koltsfootning barglari bormi? (Yo'q.)
6. Didaktik o'yin "Birinchi nima, keyin nima".
Koltsfootning gullash ketma-ketligini ko'rsatib, kartalarni tartibda joylashtiring.


Nima uchun kartalarni shunday tartibda joylashtirganingizni tushuntiring. Bolalar javoblari.
7. Qaysi qordon juda shirin deb ataladi?
Bola: "O'pka o'ti gullaydi -
U gullar malikasi!
Uning yonida primrose bor
Oltin palto kiygan».


Gulning nomini tushuntiring.
Uning gullari qanday rangda? Nima uchun o'pka gulining rangini o'zgartiradi?
O'pka o'ti bahorgi sovuqdan qanday himoya qiladi?
8. Bu gulga qarang. (Ko'rsatish.)


U nima deyiladi? (Anemon.)
Nega anemon shunday nomlangan? (Chunki uning yupqa poyadagi gullari juda kuchsiz shamolda ham tebranadi.)
Anemonga qarab, tashqarida havo tiniq yoki bulutli ekanligini aniqlash mumkinmi? Qanaqasiga? (Gullar ochiq bo'lsa, aniq, ular yopiq bo'lsa, bulutli bo'ladi.)
9. Jismoniy mashqlar.
Ertalab maysazorda biz o'yinni boshladik.
Men qor bo'lagiman, sen bog'lovchisan,
Bizning davramizga qo'shiling.
Bir, ikki, uch, to'rt -
Doirani kengroq yoying
Va endi biz oqimlarmiz,
Keling, poyga o'tkazaylik.
Biz to'g'ridan-to'g'ri ko'lga shoshilamiz,
Ko'l katta bo'ladi.
Yana aylanada turing -
Keling, quyoshda o'ynaymiz.
Biz quvnoq nurlarmiz.
Biz o'ynoqi va issiqmiz.
10. Va quyosh bilan yana bir gul paydo bo'ladi, hamma uni qor guli deb ataydi (galanthus). (Ko'rsatish.)

Shoir M. Serov bu gul haqida juda yaxshi yozgan:
“Tozalash joyida
Bir gul ko'tariladi.
U qordan olgan
Pastga tushadigan yoqa.
Birdaniga,
Yengil shamolga qarshi.
Men ingichka oyoq ustida turdim,
Qo'lida qo'ng'iroq bilan."
11. Deyarli barcha qor barglari Qizil kitobga kiritilgan va bu gullar ko'proq bo'lishi uchun, hech bo'lmaganda bizning xayoliy tozalashimizda, keling, modellashtirishda qor bo'lagini - Galanthusni tasvirlaylik.
Poya va bargning tuzilishiga e'tibor bering, gul va barg hajmini solishtiring.


(O'qituvchi bolalarning holatini kuzatib boradi va kerak bo'lganda yordam beradi.)
12. Qarang, biz qanday ajoyib tozalashni amalga oshirdik,


va sizning yordamingiz bilan kiyindim.


Umid qilamanki, siz primroslarga g'amxo'rlik qilasiz va bitta qizni yoqtirmaysiz ...
Bola:“Yaylovda gul
Yugurish paytida men uni sindirib tashladim
Men uni yirtib tashladim. Nima uchun
Men tushuntira olmayman.
Bir stakan ichida
U bir kun turdi va qurib qoldi.
Va u qancha bo'lardi
Siz o'tloqda turdingizmi?"
Endi biz o'rmonda o'zini qanday tutish kerakligini bilib olamiz "Arzular guli" o'yinini o'ynab, lekin sizniki emas, balki gulning istaklari. Istaklar rasmlarda shifrlangan va ob'ektlarning rasmlari ularni qanday bajarish kerakligini sizga aytib beradi. (Bolalar navbatma-navbat o'z istaklarini bajaradilar.)


Yaxshi bolalar va unutmang, hamma narsa sizga bog'liq. Gullarga qanchalik ehtiyotkor bo'lsangiz, Qizil kitob shunchalik nozikroq bo'ladi.

Maktabgacha yoshdagi bolalar (5-6 yosh) uchun "Tabiatda ufqlar va kognitiv-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish" ta'lim sohasidagi bevosita ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni ishlab chiqilgan. Bu "Primroses" mavzusini ochib beradi. Maqsad: bolalarning bahorning birinchi gullari haqidagi g'oyalarini aniqlashtirish va kengaytirish.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

GCD haqida qisqacha ma'lumot

ta'lim sohasida "Ufqlar va kognitiv rivojlanish –

Tabiatdagi tadqiqot faoliyati"

Mavzu: "Primrozlar".

Maqsad: bahorning ilk gullari haqidagi fikrlarni aniqlashtirish va kengaytirish;

Vazifalar: o'sayotgan gullarga qoyil qolish, ularning go'zalligini ko'rish va idrok etish, tabiatning go'zal ijodlariga g'amxo'rlik qilishni o'rgatish; bizga ajoyib gullar bergani uchun tabiatga minnatdorchilik tuyg'usini uyg'otishga intiling; estetik did va tabiatga hurmatni tarbiyalash.

Uskunalar: primrozlar bilan mavzu va mavzu rasmlari.

Faoliyatni tashkil etish

1. Tashkiliy moment.

"Bahor qo'shig'i"(S.Ya. Marshak.)

Qor endi avvalgidek emas – dalada qorayib ketdi. Ko‘llardagi muzlar yorilib ketgandek, yorilib ketdi.
Bulutlar tezroq harakatlanmoqda, osmon balandlashdi, chumchuq tomda yanada quvnoq sayr qildi.
Choklar, yo‘llar kundan-kunga qorayib, majnuntollardagi sirg‘alar kumushdek jilvalanadi.

O'rmonni yosh barglardan tashqari yana nima bezatadi?

2. Qor bo‘laklari haqida suhbat.

O'rmonda birinchi gullar qachon paydo bo'ladi? (Qor erishi bilanoq, birinchi erigan yamalar paydo bo'ladi).

"Primrose" so'zini qanday tushunasiz? Ha, bular bahorda o'rmon va o'tloqda birinchi bo'lib gullaydigan gullar. Birinchi bahor gullari! Biz ulardan qanday xursandmiz! Har bir gul o‘zining hayosi, go‘zalligi bilan bizni to‘lqinlantirib, musaffoligi, nozik hidi bilan bizni quvontiradi. O'rmonda biz ko'rgan birinchi gullar qanday? O'rmon yaltiroqlari bahorda, primrolar gullaganda g'ayrioddiy go'zallikka ega bo'lishi mumkin. Topishmoq qaysi gul haqida gapiradi?

Oq qor qalpog'i ostida qor bilan qoplangan gumbazlar yaqinida

Biz yarim muzlagan, zo'rg'a tirik kichkina gul topdik.

U erigan yamoqdagi loydan birinchi bo‘lib chiqdi. U kichkina bo'lsa-da, sovuqdan qo'rqmaydi.

U qor ostidan gullab, bahorni hammadan oldin kutib oladi. ( Qor pardasi)

Uning ko'k gullari, xuddi yulduzlar kabi, qor bo'ylab sochilgan. Ular nozik va xushbo'y. Aynan ular, sovuqdan qo'rqmaydigan, qishdan qo'rqib, asta-sekin tark etayotgan kichiklar. Qishda daraxtlarning shoxlari yalang'och, o'rmonda soya yo'q va butun quyosh qor barglariga boradi. Qor gulining balandligida, har qanday kecha sovuq bilan yakunlanishi mumkin, ammo gullaydigan qor barglari bunday sovuqdan qo'rqmaydi. Ular bir oz cho'kadi va gulbarglarning ko'k rangi tungi sovuqdan yanada qalinroq bo'lib tuyuladi.

3. Jismoniy tarbiya darsi "Qor pardasi"."Qor pardasi" yozuvida bolalar o'zlarini qor bo'laklari sifatida tasavvur qiladilar, yupqa muzni jasorat bilan yorib o'tadilar, quyosh va yorug'likka qo'llarini cho'zadilar, uyg'ongan o'rmonga hayron bo'lishadi, barcha aholi bilan salomlashadilar va bahorda quvonadilar.

Qor bo'lagi o'rmonning qorong'ida qaradi - bahorda yuborilgan kichik bir skaut;

Qor hali ham o'rmon ustidan hukmronlik qilsin, uxlab yotgan o'tloqlar qor ostida yotsin;

Muz uxlayotgan daryoda harakatsiz qolsin - skaut kelgandan keyin bahor keladi. (E. Serova)

Qor bo'laklari bo'lish sizga yoqdimi? O'zingizni qanday his qildingiz?

4. Didaktik o'yin "Bahor gullari".Bolalar rasmlarni tanlaydilar, gullarni nomlaydilar va o'zlari biladigan primroslar haqida gapiradilar. O'qituvchi ularni qolganlari bilan tanishtiradi.

Biroz vaqt o'tgach, ular o'rmonda gullaydi corydalis. Bu o'simlik kichik, mo'rt, nozik, mayda tuklar bilan. Uning barglari nozik va yumshoq. Ularning barchasi bir-biriga o'xshaydi. Faqat vaqti-vaqti bilan lilac corydalis orasida yorqin qizil gullar mavjud.

Sehrgar tabiat o'rmonni gulli gilam bilan bezatdi. Issiq oyoqlari bilan saxovatli bahor qadamlar va turli sovg'alar beradi. O'rmonda qor barglari va koridalis gilamlari bor, o'tloqda o'tloq gullaridan iborat rang-barang gilam bor. Yaylov gilamida qanday gullarni ko'rish mumkin?

Koltsfoot Bahorda birinchi bo'lib gullaydi. Erigan yamoqlarda to'p-to'da rangpar poyasi paydo bo'ladi, ular qo'rqib ketgan bolalar kabi bir-biriga yopishib olishadi. Balki ularni issiqroq saqlash uchunmi? Ammo ular gul uslubida yaxshi kiyingan: boshdan oyoqqa - bekamu barg tarozida. Oyoqsimonlar oilasida 4-6 ta poya bor. Bu gul ajoyib! Ertalab u quyosh bilan ochiladi.

Va kechqurun u o'zining go'zalligini yashiradi va o'zini yopadi. Gullar so'nadi va katta yashil barglar paydo bo'ladi. Barglarning bir tomoni issiq, yumshoq paxmoq bilan qoplangan - ona, ikkinchisi esa silliq, sovuq - o'gay ona.

Qaysi gullar gullab, o'tloqdagi gilamni oltinga aylantiradi? (Kimdan karahindiba )

Karahindiba nimaga o'xshaydi? (Quyoshda, oltin to'pda, yulduzda, broshda va hokazo.)

Qamishzorga uy quradi, uyqusirab daryo uxlaydi,

Quyosh daryo qirg'oqlariga tomchilarni sachratib yubordi.

Tomchilar gulga aylandi va atrofdagi hamma narsani yoritib yubordi!

Yangi sariq sarafanda karahindiba o'tloqi bor.

Dandelion quyoshni shunchalik yaxshi ko'radiki, u o'zining jo'shqin nigohini undan uzoqlashtirmaydi. Sharqdan quyosh chiqadi - karahindiba sharqqa qaraydi, zenitga ko'tariladi - karahindiba boshini yuqoriga ko'taradi, quyosh botishiga yaqinlashadi - karahindiba quyosh botishidan ko'zini uzmaydi. (S. Krasikov)

Dandelion eng yaxshi asal o'simliklaridan biridir, asalarilar, bumblebees va kapalaklar unga tashrif buyurishni yaxshi ko'radilar. Dandelion asal qalin va xushbo'y. Ertalab quyoshli o'tloqda soatsiz vaqtni bilib olasiz - karahindiba ertalab soat 5-6 da ochiladi va kunduzi soat 2-3 da sariq chiroqlar allaqachon o'chadi. (Men Zuevman)

Va bu erda o'tloq sariyog'i . Uning gulbarglari xuddi atlas bilan qoplangan. Baxmal bilan qoplangan nozik stamensli mo'rt, nozik gul.

U gullaganda o'pka o'ti Uning gullari pushti. Biroz vaqt o'tgach, ular qip-qizil, keyin binafsha rangga aylanadi. Va so'lib qolgan gullar ko'k rangga ega. Xuddi shu poyadagi gullar turli vaqtlarda gullaganligi sababli, siz kichik guldasta olasiz. Lungwort shirin guldasta deb ham ataladi, chunki uning gullarida juda ko'p shirin sharbat-nektar mavjud.

Anemon. Bu o'simlik faqat kuchli bahor shamollari mavsumida gullaydi.

Tushdagi o't. Uzoq o'rmon devor kabi turadi va o'rmonda, o'rmon cho'lida,
Boyo'g'li shoxda o'tiribdi. U yerda uyqusirab o‘t o‘sadi.
Ular uyqusiragan o't uyquli so'zlarni biladi deyishadi:
U so'zlarini pichirlashi bilanoq boshi tushadi.
"Uyqu o'ti" (I. To'qmoqova)

Primrose (Primula)Bu o'simlik "bahorning oltin kalitlari" deb ataladi.

Vodiy nilufar. O'simlik bahorning ramzi bo'lib, uning chinni stakanlaridan qizil boncuklar hosil bo'ladi.

Hatto kechasi ham chumoli uyini sog'inmaydi:
Tong otguncha chiroqlar yo'lni yoritib tursin.
Katta ustunlarga bir qatorda oq lampalar osilgan.

Bog'da qanday gullarni ko'rishingiz mumkin? (Lolalar, sümbüller, za'faronlar, vodiy zambaklar, primrolar, nilufarlar va boshqalar)

5. Ochiq o'yin "O'zingizga sherik toping".

Bolalar primroslarning bitta rasmini olishadi va signal berilganda, primrolar uchun "uy" ni qidiradilar: o'rmon yoki bog'.

6. Suhbat “Primroslarga g'amxo'rlik qiling!”

Afsuski, primroslarning hayoti qisqa muddatli. Ko'pincha odamlar birinchi gullarni juda tez o'lishini o'ylamasdan terishadi.

"Binafsha guldastasi"

Quvnoq nur quyuq qarag'ay ignalari ignalari orqali to'kildi. Men o'rmon yo'li bo'ylab ketayotgan edim va birdan guldastani topdim.

Bir guldasta o'rmon binafshalari moxli dumda yotardi. Men esa ularga rahmim keldi, xafa bo‘ldim.

Gullar allaqachon so'na boshlagan, gulbarglari osilgan. Nima uchun ular tanlab olingan va poyalari singan?

Menga binafshalarning xira nolasini eshitgandek tuyuldi, u borgan sari sokinroq bo'ldi, lekin yuragimni ranjitdi.

Bolalar, nega binafshalar nola qildilar? Agar ular gaplasha olsalar, bizga nima deyishardi? Biz ularga nimani va'da qila olamiz?

Men gul tersam, sen gul tersang,

Agar hamma: men ham, sen ham, gul tersak,

Hamma o'tloqlar bo'm-bo'sh, go'zallik bo'lmaydi.

Qizil kitobda shunday deyilgan: "Yo'q qilmang, yirtmang, oyoq osti qilmang". Bu so'zlar odamlarga: "Uni saqlang, o'ssin - va siz nafaqat o'rmon va o'tloqlarda, balki qalbingizda ham boyib ketasiz" degan amrga o'xshaydi.

Qoidalarni eslang:

  • O'rmonda yoki o'tloqda gul termang. Chiroyli o'simliklar tabiatda qolsin.
  • Guldastalar faqat odamlar tomonidan o'stiriladigan o'simliklardan tayyorlanishi mumkinligini unutmang.
  • Bog'da primroslarni ekib, ularga g'amxo'rlik qiling.
  • Do'stlaringizga va oilangizga primroslarni himoya qilish haqida ayting.

7. Gilamdagi gullar.

O'qituvchi bolalarni gilamga nitkografiya yordamida gullar qo'yishni taklif qiladi.

Dastur tarkibi:

Bolalarning primrozlar haqidagi tushunchalarini mustahkamlash;

So‘z boyligingizni boyiting(oʻtpoya, nilufar, oʻpka oʻti, qorboza, momaqaymoq. shifobaxsh, himoyalangan, primrolar, nihol, poya, ildiz, urugʻ, gul, barg)

Bolalarni otlar uchun sifatlarni tanlashni o'rgatishda davom eting;

Fonemik ongni rivojlantirish;

So'z boshida qattiq va yumshoq undosh tovushlarni aniqlashni o'rganishni davom eting; "l", "l" tovushlari bilan boshlanadigan so'zlarni tanlang.

Tabiatga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishni tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar:

O'rmon tozaligi tasvirlangan whatman qog'oz varag'i, gullar fotosurati: primrozlar. Chaykovskiyning "Gullar valsi" ning audio yozuvi, to'p, tol novdasi, chiplar, cho'chqachilik banki.

Foydalanilgan adabiyotlar:

M.A. Vasilyeva "Bolalar bog'chasida ta'lim va tarbiya dasturi"

O.S.Ushakova "Maktabgacha yoshdagi bolalar uchun nutqni rivojlantirish usullari"

Dastlabki ish:

"Primroses" mavzusida tashqi dunyo bilan tanishish uchun GCD

"Qizil kitob", "Bahor gullari" mavzularida suhbatlar.

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining borishi

Kirish qismi:

Bolalar aylanada turishadi. O'qituvchi bahor haqida she'r o'qiydi:

Qor endi avvalgidek emas -

U dalada qorayib ketdi,

Ko‘llardagi muzlar yorilib ketgandek, yorilib ketdi.

Bulutlar tezroq harakatlanmoqda, osmon balandlashdi,

Chumchuq tomda yanada quvnoq chiyilladi.

Kurtaklari sharbat bilan shishiradi va tez orada barcha qorlar eriydi.

Va yosh yashil barglar o'rmonni bezatadi.

Asosiy qism:

Suhbat

Bu she’rda bahorning qanday belgilarini eshitdingiz?

O'rmonni yosh barglardan tashqari yana nima bezatadi? (gullar)

O'rmonda birinchi gullar qachon paydo bo'ladi? (qor eriy boshlaganda va er ochilganda, birinchi erigan yamalar paydo bo'ladi)

Bahor biz tomon tez qadamlar bilan kelayapti, oyoqlari ostida qor ko'chkilari eriydi,

Dalalarda qora erigan yamalar ko'rinadi. Ko'rinib turibdiki, bahorning oyoqlari juda issiq!

Bahorda paydo bo'ladigan birinchi gullarni bir so'z bilan qanday chaqirish mumkin? (primrozlar)

Siz primrolarni ziyorat qilishni va bahorda primrolar gullaganda o'tloqlarning ajoyib go'zalligini ko'rishni xohlaysizmi?

Va biz sehrli so'zlar yordamida harakat qilamiz:

La-la-la - men gulchambar to'qdim;
Lo-lo-lo - qarag'ay daraxtining chuqurligi bor;
la-la-la - bu mening yurtim;
li-li-li - biz gul topdik;
lu-lu-lu - barchangizni yaxshi ko'raman.

Birinchi to'xtash "Sehrli"

Qor ostidan gullaydi,

Hammadan oldin bahorni qarshi oladi. (Qor pardasi)

Nima uchun bu gul qor guli deb ataladi? (qor hali erimagan, qor pardasi allaqachon yorib, quyoshga yaqinlashmoqda)

Bu qanday gullar? Ularni tasvirlab bering.

Har bir so'z uchun bolalar chiplarni chiroyli so'zlarning cho'chqachilik bankiga qo'yishadi.

Nozik, chiroyli, birinchi, mo'rt, g'ayrioddiy, erta, bahor, oq, ko'k, binafsha.

Xalq orasida shunday deyilgan: "Birinchi gul muzni buzadimi?" Bu maqolni qanday tushunasiz?

(Bolalar maqolning ma'nosini tushuntiradilar.)

Tongda qor bo‘lagi yerdan chiqdi.

U qo'rqib qaradi: bolalar uni yirtib tashlashadimi?

Ammo bolalar mehr bilan: “Katta bo'linglar!

Biz sizga tegmaymiz: hamma narsa gullashi kerak!

Yigitlar olomon ichida o't ustida yugurishadi,

Va qor guli gullaydi - nozik ko'k!

Nega bu gullarni tera olmaysiz? (Ular Qizil kitobga kiritilgan)

Barmoq gimnastikasi:

Bo'shliqda baland gul o'sdi (qo'llar yuqoriga)

Bahor kuni ertalab men gulbarglarni ochdim (qayiq kabi kaftlar)

Barcha gulbarglarga go'zallik va oziqlanish (kaftlaringizning orqa tomonini birlashtiring)

Ular birgalikda er osti ildizlarini beradi. (Barmoqlaringizni oching)

Whatman qog'ozida qor barglari fotosurati ko'rsatilgan.

Sehrli so'zlarimizni aytaylik (Artikulyatsiya gimnastikasi takrorlanadi)

Ikkinchi bekat "Solnechnaya"

"Koltsfoot."

O'qituvchi o'simlikning nomini aytmasdan, koltsfootning tavsifini beradi, so'ngra hikoyani davom ettirgan holda rasmni ochadi.

Bu gul ochiq joylarda o'sadi, u asalarilar va arilarni nektar bilan oziqlantiradigan birinchi o'simlikdir.(shirin sharbat) . Bu o'simlik birinchi navbatda gullarni, keyin barglarni hosil qiladi. Uning yupqa poyasi bor, u gulni sovuqdan himoya qilish uchun paxmoq bilan qoplangan. Bargning bir tomoni yumshoq, iliq, mehribon, ona kabi; ikkinchisi silliq, sovuq, o'gay onaga o'xshaydi, shuning uchun gulning nomi.

Ona va o'gay onasi. (fotosurat Whatman qog'oziga biriktiradi)

Nishabda, o'tloqda, qorda yalangoyoq, -

Birinchi gullar, sariq ko'zlar.

Bu dorivor o'simlik bo'lib, uning qaynatmasi yo'talni davolashda yordam beradi.

Bu o'simlikni tasvirlab bering: kichik, quyoshli, sariq, dorivor, foydali.

“Musiqiy” uchinchi bekat:

Chaykovskiyning "Gullar valsi" musiqa sadolari ostida raqsga tushgan bolalar.

to'rtinchi bekat "Sariq glade"

Oltin va yosh bir hafta ichida kul rangga aylandi,

Men cho'ntagimda sobiq momaqaymoqni yashiraman.

Keling, karahindibaga bir nechta chiroyli so'zlarni aytaylik: u qanday? (momiq, oltin, yumaloq, havodor, dorivor). Karahindiba qaynatmasi ishtahani ochishga yordam beradi, karahindiba barglaridan salat ham tayyorlanadi.

beshinchi bekat "O'yin"

D/i "Gul qanday o'sadi"
Bolalardan gullarning o'sishi ketma-ketligi bo'yicha rasmlarni joylashtirish so'raladi: urug' - urug'dan unib chiqish - o'simta - barglarning ko'rinishi - kurtakning ko'rinishi - gulning ko'rinishi - gul so'lib qolgan - urug'larning shakllanishi.

D/I "Gullar o'sishi uchun nima kerak?"

Psixo-gimnastika "Bahor gullari"
(Chaykovskiy musiqasi ostida ijro etiladi.)
Tasavvur qiling-a, siz kichik gul urug'larisiz. Siz gulzorda erga ekilgansiz. Quyosh nurining iliq nuri erga tushib, urug'larni isitdi. Ulardan juda zaif, mo'rt, himoyasiz mayda kurtaklar o'sib chiqdi. Ammo hozir bahor quyoshi isib, mayda nihollar tez o'sishni boshlaydi. Mana kuchayib, yerga teshib, nihoyat toza havoga chiqqan nihol. Barging o'sibdi, poyasi mustahkam bo'ldi, yorug'likka, quyoshga cho'zding. Qanday yaxshi! Poyada kichik kurtak paydo bo'ldi. U o'sadi, shishiradi va nihoyat gulbarglarini ochadi. Avvaliga gulbarglari biroz ajinlangandek ko'rinadi, lekin keyin ular tekislandi va atrofdagilar chiroyli bahor gulini ko'rdilar.

oltinchi bekat "Sladkaya"

Kiyim-kechak opa-singillar

Mehmonlarni kun bo'yi kutib olishadi,

Ular sizni asal bilan davolashadi. (O'pka o'ti)

Whatman qog'ozida o'pkaning fotosurati joylashtirilgan. O'pka o'ti - erta bahorda paydo bo'ladi. Bu o'simlikning poyasida ba'zi gullar to'q pushti, boshqalari lilak, boshqalari esa yorqin ko'k rangga ega. Bu gulning nomi qaysi so'zdan olingan (asal). Nega? (Chunki bu o'simlikning gullari shirin xushbo'y nektar bilan to'ldirilgan). Bu gul qanday hasharotlarga kerak? Lungwort yorqin quyosh nurini yaxshi ko'radi. Asalarilar gulning rangiga qarab, unda asal bor yoki yo'qligini darhol aniqlaydilar. Ochilmagan pushti kurtaklarda juda kam asal bor. Asal to'plansa, gul nilufar rangga aylanadi, so'nasa esa ko'karadi. Tomoq og'rig'i va yo'tal uchun quritilgan barglari va poyasidan choy ichishadi.

Lungwort, bu qanday? (shirin, asal, pushti, ko'k, chiroyli, xushbo'y, aromatik)

sakkizinchi bekat "Oppoq qor"»

Qarang, o‘tloqimiz qanday go‘zal gullagan. "L" tovushi bilan boshlanadigan primrose nomini biladigan bolalar. (Vodiy nilufari)

“l” tovushi bilan boshlanadigan ko‘proq so‘zlarni ayting.

(qayiq, chang'i, ot, chiroq, lak, qaldirg'och, kelinchak)

Endi bu tovushni ohista ayting (l). Li tovushi bilan boshlangan so‘zlarni ayting.

(Muz, barg, sevgi, yuz, chiziq, o'rmon)

Vodiy nilufarining fotosurati whatman qog'oziga joylashtirilgan.

Yakuniy qism:

Bolalar, sayohatimiz sizga yoqdimi?

Bahorda birinchi bo'lib paydo bo'ladigan gullar qanday nomlanadi?

O'zingiz bilgan primrolarni nomlang.

Nega bu gullarni guldastalarga yig'a olmaysiz?

Noyob o'simliklar yozilgan kitob qanday nomlanadi?

Keling, chiroyli so'zlar to'plamiga qancha chiplar to'plaganingizni hisoblaylik.

Moskva davlat byudjeti ta'lim muassasasi, 1117-sonli "Sincap" birlashtirilgan bolalar bog'chasi

To'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyatining qisqacha mazmuni

nutqni rivojlantirish bo'yicha

katta guruhda

"Primrozlarni ziyorat qilish."

(Ta'lim sohasi: aloqa, sotsializatsiya)

O'tkazgan: katta guruh o'qituvchisi

Silchenko Irina Nikolaevna

2013 yil aprel


Shahar maktabgacha ta'lim muassasasi

umumiy rivojlanish bolalar bog'chasi

tadbirlarni ustuvor amalga oshirish bilan

bolalarning badiiy va estetik rivojlanishi bo'yicha 5-son

GCD haqida qisqacha ma'lumot

"Primrozlar"

katta maktabgacha yoshdagi bolalar uchun (5-6 yosh)

Komsomolsk-na-Amur

GCD maqsadi……………………………………………………………………………………

GCD vazifalari………………………………………………………………………………….

Uskunalar……………………………………………………………………………….

Darsni tashkil etish………………………………………………………………………………

Gcd ning borishi……………………………………………………………………………………………………………………………………

2.1 Mini-tadqiqot uchun material tanlash…………………………….

2.2. “Primroses” video fragmenti ijro etilmoqda……………………………..

2.3 Prirozlar haqida suhbat. “Primrose” atamasining izohi…………………….

2.4 Mini-tadqiqot………………………………………………

2.5 Adabiy lahza………………………………………………

2.6.Fotosuratlar bilan ishlash…………………………………………………….

2.7.“Men birinchi bahor guliman” ijodiy ish……………………………..

2.8 “Gul” dam olish lahzasi……………………………………………….

Darsning qisqacha mazmuni……………………………………………………………………………….

Manbalar ro‘yxati…………………………………………………………………………………

Ilovalar

1-ilova. “Adonis” bo'yash kitobi uchun primrose chizmasi…………………

2-ilova. “Bahor guli” bo'yash kitobi uchun primrose chizmasi……………….

3-ilova. “Dandelion” bo'yash kitobi uchun primrose rasmi……………..

4-ilova. “Qor tomchisi” bo'yash kitobi uchun primrose chizmasi……………

5-ilova. “Vodiy nilufari” rang berish kitobi uchun primrose chizmasi………………..

6-ilova. "Venera shippagi" bo'yash kitobi uchun primrose chizilgan ....

7-ilova. Hikoya. N. I. Sladkov. Tol bayrami……………………………

8-ilova. Hikoya. N. I. Sladkov. Gul sevuvchi ……………………………..

Maqsad: bolalarda primrolar, ularning o'ziga xos xususiyatlari va tabiatdagi xatti-harakatlar qoidalari haqida bilimlarni shakllantirish.

Vazifalar:

    bolalarning bahorning xarakterli belgilari haqidagi tushunchalarini kengaytirish;

    primrose o'simliklarining xilma-xilligi bilan tanishtirish;

    kognitiv qiziqish, tasavvur, fikrlash va olingan bilimlarni ishda qo'llash qobiliyatini rivojlantirish;

    taqqoslash va tahlil qilish qobiliyatini rivojlantirish;

    bolalarning so'z boyligini boyitish;

    muloqot qobiliyatlarini, mustaqillik, mehnatsevarlik, kuzatuvchanlik, qiziquvchanlikni tarbiyalash;

Uskunalar: primroslarning fotosuratlari, bo'yash uchun primrolarning rasmlari (1-6-ilovalar), rangli qalamlar. Bahorgi o'tloqning katta rasmi (primrozlarsiz).

Qo'shimcha material: 1) Microsoft Office PowerPoint taqdimoti "Primroses"; 2) "Primroses" video fragmenti (3,25 min.); 3) fotosuratlar.

Dastlabki ish: N. Sladkovning "Tol bayrami", "Gul sevuvchi" hikoyalarini o'qish. (7-ilova, 8-son).

1. Darsni tashkil etish

Dars bolalarning tashqi ko'rinishini tekshirib, diqqatni tortadigan o'qituvchining atrofiga yig'ilishi bilan boshlanadi.

Tarbiyachi: Salom yigitlar! Sizni ko'rganimdan juda xursandman!

2. GCD harakati

2.1. Mini-tadqiqot uchun material tanlash

Eshik taqilladi. Bir bola kiradi - Bahor.

Men bahor-qizil,

Men erni uyqudan uyg'otaman,

Men buyraklarimni sharbat bilan to'ldiraman,

Men hamma joyda gul o'stiraman.

Seni ziyorat qilish uchun keldim,

Va u guldasta olib keldi.

Tarbiyachi: Va endi biz guldasta bahori nima olib kelganini taxmin qilamiz(biz topishmoqlar qilamiz va bahor guldastasini "yig'amiz").

2.2. "Primroses" video fragmenti ijro etilmoqda(Slayd raqami 5)

2.3. Primrozlar haqida suhbat. "Primrose" atamasining izohi

Tarbiyachi: Har doim odamlar birinchi gullardan xursand bo'lishdi. Nima deb o'ylaysiz? (Bolalarning javoblari)

To'g'ri. “Qish qaytmaydi, bahor keldi” degandek, bu gullar bizga birinchi bo‘lib quvonch baxsh etadi.

2.4. Mini-tadqiqot

Biz primrozlarga qaraymiz, ular bir-biridan qanday farq qilishini va qanday o'xshashligini aniqlaymiz. Keling, primrolarning nomlarini ko'rib chiqaylik. ( Slayd 6)

2.5. Adabiy lahza

Bahor gullari sharafiga she'rlar, qo'shiqlar, ertaklar yaratildi (bolalar uchun she'rlar oldindan tarqatiladi).

2.6. Fotosuratlar bilan ishlash: bolalar tanish gullarni (vodiy zambaklari, ayol tuflisi) aniqlaydilar.

Sizning e'tiboringizni gullar keyinchalik bizni xursand qilishiga qaratamiz, lekin biz ularga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishimiz kerak.

2.7. "Men birinchi bahor guliman" ijodiy ish(gulsiz kliringli plakat osilgan).

Tarbiyachi: Bir vaqtlar primrolar bu tiniqlikni yaxshi ko'rardi. Ular erta bahorda, o'rmonda hali qor bo'lganda gullashdi. Quvnoq, gullab-yashnagan o'tloq hammaga yoqdi. Odamlar bu erga dam olish uchun kelishgan va har safar uyga qaytganlarida, ular birinchi qor barglarini terib, momaqaymoqlardan gulchambarlar to'qishgan. Oradan bir necha yil o'tdi va er bo'sh edi. Primrozlar g'oyib bo'ldi. Tozalash qayg'uga aylandi. Keling, kliringni tiklaylik - keling, yaxshi sehrgarlarga aylanaylik va kliringda primroslarni ekamiz (bolalar primrolarni bo'yashadi va ularni tozalashga joylashtiradilar).

Shunday qilib, bizning tozalashimiz gulladi.

2.8. Dam olish vaqti "Gul"(Slayd raqami 10)

Tarbiyachi: Har bahorda bunday tozalagichlar bizni gullar bilan xursand qilish uchun nima qilish kerak?

Biz xatti-harakatlar qoidalarini muhokama qilamiz. (Primrolar suvda turmaydi - ular bir zumda quriydi. Va eng muhimi, odamlar go'zallikni yo'q qiladi! Insonning gullarga bo'lgan muhabbati qor barglariga achinarli bo'lib chiqdi: ular kamdan-kam uchraydi. Ko'plab primrolar Qizil kitobga kiritilgan.) ( Slayd raqami 11)

Kelajakda boshqa bolalarni gullarning noyob turlari bilan tanishtirish maqsadida siz va men o‘zimiz “Qizil kitob”ni yaratamiz.

3. Darsning qisqacha mazmuni

Tarbiyachi: Shunday qilib, primrolarni ziyorat qilish bo'yicha sayohatimiz tugadi.

    Bolalar, sayohatimiz sizga yoqdimi?

    Bahorda birinchi bo'lib paydo bo'ladigan gullar qanday nomlanadi? Ularga nom bering.

    Nega bu gullarni guldastalarga yig'a olmaysiz?

    Manbalar ro'yxati

    Bolalik: maktabgacha ta'lim uchun namunali ta'lim dasturi / T.I. Babaeva, A.G.Gogoberidze, O.V.Solntseva va boshqalar - Sankt-Peterburg: "Childhood-Press" nashriyoti, 2014. - 000 p. ISBN 978-5-906750-00-0

    Bolalik: Bolalar bog'chasida bolalarni rivojlantirish va tarbiyalash dasturi / V. I. Loginova, T. I. Babaeva, N. A. Notkina va boshqalar; Ed. T. I. Babaeva, 3. A. Mixaylova, L. M. Gurovich: nashriyot uyi. 3-chi, qayta ko'rib chiqilgan. - Sankt-Peterburg: "Bolalik-matbuot" nashriyoti, 2007. - 244 p. ISBN 5-89814-076-X 978-5-89814-076-2

    Kondratyeva N.N. "Biz". Bolalar uchun ekologik ta'lim dasturi. – Sankt-Peterburg: “Bolalik-Press” nashriyoti, 2006. – 240 b. ISBN: 5-89814-057-3

    Bizning uyimiz tabiat: maktabgacha ta'lim bo'yicha tanlov kursi uchun dastur. – Vladivostok: PC IRO nashriyoti, FSBI "Lazovskiy davlat qo'riqxonasi", "Feniks" jamg'armasi, 2013. - 68 b. ISBN 978-5-98892-026-7

    Nikolaeva S.N. Bolalar bog'chasida ekologik ta'lim usullari. Bolalar bog'chasining o'rta va katta guruhlari bolalari bilan ishlash: bolalar bog'chasi o'qituvchilari uchun kitob / S.N. Nikolaev. – 4-nashr. – M.: Ta’lim, 2002. – 208 b., 8 varaq. kasal. – ISBN 5-09-011526-5

    Nikolaeva S.N. Maktabgacha yoshdagi bolalarni bolalar bog'chasida va uyda tabiat bilan tanishtirish. – M.: Mozayka-Sintez, 2013. – 120 pp.: rang. yoqilgan ISBN 978-5-4315-0175-3

    Elektron resurs https://yandex.ru/images/search

    Elektron resurs http://go.mail.ru/search_images

    Elektron resurs http://go.mail.ru/search_video

    Elektron resurs http://allforchildren.ru

    Elektron resurs http://razdeti.ru/semeinaja-biblioteka

    Elektron resurs http://stihi-rus.ru/1/Fet/148.htm

    Elektron resurs http://www.youtube.com

Sizni ham qiziqtirishi mumkin:

Karnaval echki niqobi
kichik bolali oilalarda shunchaki zarur. Bunday niqoblar Yangi yilda ham qo'l keladi...
Suvga cho'mish marosimiga nima kiyish kerak
Suvga cho'mish muhim oilaviy va ma'naviy voqeadir. Va hayotimda shunday bo'lishiga qaramay ...
Tug'ilishdan oldin vilkasi chiqqanda qanday ko'rinadi?
Homiladorlik - bu ayol doimiy intizor bo'lgan sehrli vaqt. VA...
Rang turi chuqur kuzgi bo'yanish
Rang turlari nazariyasida eng jozibali fasllardan biri kuzdir. Oltin, mis va bronza...
Kiyimdagi gulli bosma
Bizning tasavvurimiz doimo moda olamidagi so'nggi tendentsiyalarni hayratda qoldiradi. Shuning uchun, tartibda ...