Sport. Salomatlik. Oziqlanish. Sportzal. Uslub uchun

"Momiq mushukcha" o'rta guruhida noan'anaviy texnikadan foydalangan holda rasm chizish darsining qisqacha mazmuni (qattiq cho'tka bilan urish). Maktabgacha yoshdagi bolalar bilan poke usuli yordamida rasm chizish

Nadejda Lichman

Kim bolaligida kulgili yoqimli mushukchani orzu qilmaydi? Uning tashqi ko'rinishi bilan hayot o'zgaradi, qiziqarli va qiziqarli bo'ladi.

“Uy hayvonlari va ularning bolalari” loyihasining mavzusi yakunlandi. Men qattiq yarim quruq cho'tka va akvarel bo'yoqlari yordamida bolalar bilan mushukcha chizishga qaror qildim.

Vazifalarni belgilang:

Tasvirlangan ob'ektning xususiyatlarini etkazish qobiliyatini rivojlantirish;

Qattiq cho'tka va yumshoq cho'tka bilan bo'yashni yaxshilang;

Kerakli rangni o'zingiz tanlang;

Bolalarning ijodiy qobiliyatlarini, tasavvurlarini, estetikasini rivojlantirish;

Tasviriy san'atga barqaror qiziqishni rivojlantirish.

Bolalarning stollarida mushukchaning konturlari chizilgan qog'oz parchalari bor.

Motivatsiya.

Bolalar, men sizga bir topishmoq aytmoqchiman, diqqat bilan tinglang:

U sutni aylantiradi va baland sakrashni yaxshi ko'radi.

Chiziqli kichkina imp, bu faqat bizning... (mushukcha).

To'g'ri, bu mushukcha, mushukcha mehribon, o'ynoqi va juda chiroyli hayvon.

U o'z uyini, egalarini yaxshi ko'radi. Qaysi biringizda mushukchalar, mushukchalar, muhrlar bor? (Bolalarning javoblari). Sizning uy hayvonlaringiz sizsiz uyda zerikib ketgan bo'lishi mumkin. Ularni zeriktirmaslik uchun nima qilishimiz kerak? (Men bolalarga o'z uy hayvonlari uchun mushukcha do'stini chizishni taklif qilaman.) Va mushukchalari bo'lmaganlar uchun men sotib olmoqchi bo'lganini chizishni taklif qilaman.

O'QITUVCHI VA BOLALARNING BIRGA FAOLIYATI.

Va bugun biz chizish uchun juda qiziqarli bo'lamiz.

Ayting-chi, mushukchada qanday mo'ynali kiyim bor? (Yumshoq, yumshoq, issiq, qizil, kulrang, oq, qora.)

Qanday qilib momiq mo'ynani chizishingiz mumkin? (Bolalarning javoblari.)

Endi men sizga mushukcha uchun mo'ynali kiyimni qanday chizishni ko'rsataman.

Biz quruq, qattiq cho'tkaga kerakli rangdagi ozgina bo'yoqni olamiz va cho'tkani vertikal holda ushlab turamiz, go'yo cho'tka tovoni bilan taqillatayotgandek, tepaga teshiladi.

Kontur bo'ylab va dizaynning ichida pokesni qo'llang. Bo'yoq quriganida, biz mushukchalarimizning ko'zlarini, burnini va mo'ylovlarini yumshoq cho'tkaning uchi bilan bo'yashni tugatishimiz kerak.

BOLALARNING MUSTAQIL FAOLIYATI.

Bolalar ishi. Shaxsiy yordam.







Chizish tugallangach, chizmalar taxtaga osib qo'yiladi.

O'qituvchi aytadi:

"Biz uy hayvonlarini juda yaxshi ko'ramiz: biz ularni boqamiz, g'amxo'rlik qilamiz va erkalaymiz.

Biz mushuklar, muhrlar va mushukchalarni o'zimizga do'st deb bilamiz."

Rasmlarga qarang. Har bir mushukcha o'ziga xos tarzda juda chiroyli va yoqimli.




Qanday mushukchalarni oldingiz? (Mehribon, aqlli, mehribon, o'ynoqi, kulgili, o'ynoqi, sodiq va boshqalar)

Mushukchalaringizga qanday ismlar berasiz? (Bolalarning javoblari.)

REFLEKSIYA.

Bugun nima qildik?

Ular kimni chizishgan?

Sizga mushukchani shu tarzda chizish yoqdimi?

Yaxshi bolalar! Siz bilan qilgan ishimiz menga juda yoqdi.

Barchangizga, hamkasblar, e'tiboringiz uchun rahmat!

Mavzu bo'yicha nashrlar:

"Boyo'g'li" o'rta guruhidagi davra darsining qisqacha mazmuni (qattiq cho'tka bilan urish) Darsning maqsadi: bolalarga tasvirlashning yangi usulini o'rganishga yordam berish - qattiq, yarim quruq cho'tka bilan urish, bu ularga tasvirlangan narsalarni eng yorqin tarzda etkazish imkonini beradi.

"Teddy Bear" o'rta guruhida rasm chizish bo'yicha eslatmalar Maqsad: - Bolalarni yangi chizish texnikasi - "poke" (quruq elim cho'tkasi) bilan tanishtirish;

"Quvnoq qor odam" noan'anaviy rasm chizish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni (barmoq chizish, poking, irmik bilan bo'yash) Ta'lim yo'nalishi "Badiiy va estetik rivojlanish" Dumaloq shakldagi narsalarni chizish, rasmni bajarish qobiliyatini o'rgatishda davom eting.

O'RTA GURUHDAGI DARS XULOSASI. "Momiq mushukcha". Qattiq, yarim quruq cho'tka bilan poke. Qattiq cho'tka bilan siz har qanday bola bilan bo'yashingiz mumkin.

O'rta guruhdagi qishki yurishning qisqacha mazmuni "Oq momiq qor havoda aylanmoqda" Munitsipal byudjetli maktabgacha ta'lim muassasasi "15-sonli bolalar bog'chasi" Hayotning beshinchi yilidagi bolalar uchun yurishning qisqacha mazmuni.

Badiiy ijod bo'yicha GCD referati (chizma) "Momiq ayiqcha" MDOU Krasnogorsk bolalar bog'chasi "Solnyshko" NOD (to'g'ridan-to'g'ri ta'lim faoliyati) "FLUFFY BEAR" katta guruhida 2015 yil

O'rta guruhdagi rasm chizish darsining qisqacha mazmuni.

Mavzu: "Tulki". (paket bilan rasm chizish)

1980-sonli GBOU bolalar bog'chasi o'qituvchisi I.P.Kletskaya tomonidan tuzilgan

Maqsad: bolalarni kontur bo'ylab va kontur ichida qattiq yarim quruq cho'tka bilan teshishga o'rgating; Vazifalar:

Tarbiyaviy: poke yordamida gouash bilan chizish qobiliyatini rivojlantirish; butun yuzaga naqsh qo'llang; tulkining tashqi ko'rinishining xususiyatlarini rasmda etkazish

Rivojlantiruvchi:. Atrofdagi dunyoni tasavvur qilish va idrok etish, kognitiv qobiliyatlarni rivojlantirish.Qiziqishni rivojlantirishga yordam bering.

Tarbiyaviy: tirik tabiatga g'amxo'rlik bilan munosabatda bo'lishni tarbiyalash.

Ishlayotganda aniqlikni rivojlantiring.

Dastlabki ish:bolalar bilan tulkining rasmlariga qarab. E.I Charushinning "Tulki bolalari" hikoyasini o'qish, tulki haqida bolalar qofiyasini yodlash.

Uskunalar va materiallar:

Tulki, mushuk, itning rasmlari, flanelgraf, ko'krak qafasi, tulki shablonlari, qattiq cho'tkalar №6, yupqa sincap cho'tkalari №2, A4 qog'oz varag'i, gouache, oddiy qalam, lattalar, cho'tkalar uchun stendlar , suv uchun stakan.

O'qituvchi guruhga sandiq olib keladi.

Bolalar, bu erda kim yashiringanini bilmoqchimisiz?

"Kim g'alati?" o'yini o'ynaladi. Flanelgrafda mushuk, it, tulki tasviri tushirilgan kartalar bor.

Kim g'alati va nima uchun?

Tulki, chunki u yovvoyi hayvon, mushuk va it uy hayvonlari.

To'g'ri. Ko‘kragimda tulki yashiringan. Endi biz ko'kragiga boramiz va sizga yoqqan tulkini tanlaymiz (ko'krakdaTurli xil tulki naqshlari mavjud: tulki yotadi, o'tiradi, tik turadi). Bolalar o'zlarining konturini tanlaydilar va oddiy qalam bilan chizadilar.

Keling, tulki haqida bilgan bolalar bog'chasi qofiyasini eslaylik. (rasmni ko'rsatish)

Kichkina tulki biladi:
Uning butun go'zalligi mo'ynali kiyimida.
O'rmonda qizil mo'ynali kiyim yo'q,
O'rmonda boshqa ayyor hayvon yo'q.

Tulkining qanday mo'ynali kiyimi bor? (momiq)

Bu qanday rang? (qizil yoki to'q sariq)

Tarbiyachi: Yaxshi! Bizning kichkina tulkimiz bir xil mo'ynali kiyimga ega bo'lishi uchun men poking usuli yordamida mo'ynali kiyimni chizishni taklif qilaman. Lekin birinchi navbatda biz buni bo'yoqsiz bajarishga harakat qilamiz.

Bolalarga cho'tkani qanday qilib to'g'ri ushlab turish kerakligini eslating va ko'rsating.

Mashqni bajaring - cho'tka bilan isinish.

Keling, cho'tkani shunday olaylik - (uch barmoq bilan, lekin cho'tkaning metall qismidan yuqorida).

Va endi biz taqillatishni boshlaymiz.

Biz konturimizni chizamiz (bo'yoqsiz kontur bo'ylab teshiladi)

Biz yana boshimizga kelamiz. (biz boshni pok bilan bezatamiz)

Biz uni poke bilan bezatamiz,

Bizning kichkina tulkimiz hamma joyda. (Rasmning hammasini silang)

O'qituvchi yana bir bor ko'rsatadi va tushuntiradi. Bolalar birinchi navbatda tulkining konturini barmoqlari bilan chizadilar, so'ngra tulkining konturi bo'ylab bo'yoqsiz qattiq cho'tkali cho'tka bilan teshadilar. Qo'l tirsagiga suyanadi, cho'tka uchta barmoq bilan, metall qismdan yuqorida, cho'tka vertikal ravishda qog'oz varag'iga joylashtiriladi va yuqoridan tushiriladi, harakatlar ritmik ravishda takrorlanadi. Bolalar o'qituvchidan keyin takrorlaydilar. Bolalarni o'zlari pokes bilan chizishni boshlashga taklif qiling. Birinchidan, kontur bo'ylab, bir-birining yonida pokes qilish, pokes o'rtasida bo'sh joy qoldirmaslik. Keyin tulkining konturi ichidagi sirtni bo'yash uchun tasodifiy pokelardan foydalaning.

Jismoniy daqiqa

Va payshanba kuni u bizga keldi
Ayyor kichkina tulki, (O'rnida yurish tulkining yumshoq qadamlariga taqlid qiladi)
Qizil dumini ko'rsatdi
Shunday yumshoq va yumshoq. (Ko'zlaringiz bilan iloji boricha orqaga qarashga harakat qilib, tanani o'ngga va chapga buradi)

Biz o'tirdik va turdik
Tulki kabi yashiringan (Squats)
Biz teshikdan sichqonchani qidirdik (cho'qqisiga o'tirdik va barmoqlarimiz bilan erni silkitayotganga o'xshdik)
Bunday mo''jizalar! (O'rningdan turing va qo'llaringizni yon tomonlarga yoying, elkangizni ko'taring).

Bo'yoq quruq bo'lgandaYumshoq cho'tka bilan ko'zlarni, burunlarni, antennalarni, panjalardagi tirnoqlarni va boshqalarni torting.. Dars oxirida natijalar umumlashtiriladi. Tarbiyachi: Yaxshi! Qarang, sizning tulkilaringiz qanchalik go'zal, qizil va mayin. Endi bizning tulkilarimiz qishki o'rmonda issiq bo'ladi.


Mavzu bo'yicha: uslubiy ishlanmalar, taqdimotlar va eslatmalar

Matematikadan dars konspekti O`rta guruhda matematikadan dars konspekti Mavzu: Reja (sayohat xaritasi) Dastur vazifalari: Elementar reja bo`yicha harakatlanish ko`nikmasini shakllantirish, ob'ektlarning nisbiy o`rnini to`g`ri aniqlash.

O‘rta guruhda matematikadan dars konspekti Mavzu: Reja (sayohat xaritasi) Dastur maqsadlari: Boshlang‘ich reja bo‘yicha harakatlanish, to‘g‘ri...

O'rta guruhda noan'anaviy rasm chizish usullaridan foydalangan holda tasviriy san'at darsining qisqacha mazmuni.

O'rta guruhda noan'anaviy rasm chizish usullaridan foydalangan holda tasviriy san'at darsining qisqacha mazmuni....

Maqsad: poking usuli yordamida chizishni o'rganishni davom ettirish, cho'tkani ushlab turish qobiliyatini mustahkamlash; rang va geometrik shakllar (doira, tasvirlar, uchburchak) haqidagi tasavvurlarini chuqurlashtirish; barcha tirik mavjudotlarga mehr va muhabbatni tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar : mushukning qalam konturi bilan peyzaj varag'i, cho'tka, qora, kulrang va yashil gouache, salfetkalar, cho'tkalar uchun stendlar, payetlar (har bir bola uchun), molbert, mushuklar tasvirlari, xat va namunali konvert, mushuk.

Yuklab oling:


Ko‘rib chiqish:

Shahar maktabgacha ta'lim muassasasi, 29-sonli "Quyosh" umumiy rivojlanish bolalar bog'chasi, Tuapse tumani Tuapse munitsipaliteti

An'anaviy bo'lmagan usullardan foydalangan holda rasm chizish darsining qisqacha mazmuni

(qattiq cho'tka bilan teshish)

o'rta guruhda

"Momiq mushukcha"

O'qituvchi Kirilenko O.V.

"Momiq mushukcha" o'rta guruhida noan'anaviy texnikadan (qattiq cho'tka bilan urish) rasm chizish darsining qisqacha mazmuni

Maqsad: poking usuli yordamida chizishni o'rganishni davom ettirish, cho'tkani ushlab turish qobiliyatini mustahkamlash; rang va geometrik shakllar (doira, tasvirlar, uchburchak) haqidagi tasavvurlarini chuqurlashtirish; barcha tirik mavjudotlarga mehr va muhabbatni tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar: mushukning qalam konturi bilan peyzaj varag'i, cho'tka, qora, kulrang va yashil gouache, salfetkalar, cho'tkalar uchun stendlar, payetlar (har bir bola uchun), molbert, mushuklar tasvirlari, xat va namunali konvert, mushuk.

Darsning borishi:

Tarbiyachi: Bugun bizga bitta mehmon keladi. Bu kimligini bilmoqchimisiz? Keyin mening topishmoqni toping:
Momiq dumi va moʻylovi...

Bundan yoqimli go'zallik yo'q!

Panjalar yumshoq yostiqlar,

Quloqlar yuqoriga ko'tarilgan.

Xo'sh. Bir oz o'ylab ko'ring.

Siz taxmin qildingizmi? Bu... (mushuk).

To'g'ri! Mushuk nimaga o'xshaydi? U momiq, to'rt oyog'i, momiq dumi va uzun mo'ylovi bor. Bugun men sizni mushuklar ko'rgazmasiga olib boraman va biz ularni batafsil ko'rib chiqamiz. Mushuklarga qarang. Chiroylimi? Ularning barchasi boshqacha. Ham mayin, ham silliq, ham nozik va to'liq, quvnoq va g'amgin. Keling, bir oz o'ynaymiz: "Mushuklarning odatlari" o'yini

Sizga bir oz ko'rsatamizUlar oyoq uchida yurishadi. Qilmaslikka harakat qilish

Qanday qilib mushuk yumshoq yuradi. shovqin qilmang.

Siz zo'rg'a eshitasiz: urmoq, urish, urish,

Quyruq pastga: op-op-op.

Lekin, bekamu dumini ko'taring. Joyga osongina va qanday qilib sakrash

Mushuk tez bo'lishi mumkin. yuqoriroq mumkin.

Jasorat bilan yuqoriga yuguradi.

Sakrab sakrab, yana sakrab,

Yo oldinga, yoki orqaga qaytish.

Va keyin u jimgina miyovlaydiUlar cho'kkalab, o'zini ko'rsatishadi

Va u burchakda pichirlab uxlab qoladi. Ular uxlayotganlarini.

Hey bolalar, bu erda nimadir bor! Bu mening do'stim mushuk Murkaning xati. Bu erda aytilishicha, Murka mushukchalarini yo'qotgan! Konvertda yana nima bor? Bu uning mushukchalaridan birining portreti! Qarang, u qanchalik bekamu, chiroyli va quvnoq! Bolalar, Murka uchun nima qilishimiz mumkin? Biz mushukchalarni chizamiz va chizmalarni koridorga osib qo'yamiz va hammadan so'raymiz: bu mushukchalarni kimdir ko'rganmi? Biz, albatta, Murkaga yordam beramiz.

Endi biz mushukchani batafsil ko'rib chiqishimiz kerak. Mushukchaning tanasi qanday shaklda? Tana oval shaklida. Va bosh? To'g'ri - bu doira. Bolalar, panjalar qayerda? Mushukcha ularni o'zining ostiga qo'ydi. Uning dumi va panjalari ham ovaldir. Va quloqlar uchburchakdir.

Momiq mushukchani qanday chizishni kim biladi? Biz qanday usul yoki texnikadan foydalanamiz?

To'g'ri. Poking. Keling, sizga qanday chizishni ko'rsataman.

/ Ko'rsatish / - Avval mushukchaning konturi bo'ylab - boshi, tanasi, dumi, panjalari, so'ngra ichkariga teging.

Bu momiq mushukcha bo'lib chiqdi. Mushukcha uchun rasm chizishni tugatishni yana nimani unutdim?

To'g'ri, ko'zlar va burunlar. Lekin men ularni chizmayman, lekin ularni yopishtiraman. Qarang, mushukcha qanday ajoyib bo'lib chiqdi!

Qanday chizish kerakligini eslaysizmi? Ayting-chi, Dasha, biz chizishni qaerdan boshlaymiz? Keyin nima chizamiz, Sonya. Chizilgan rasmni qanday bezashingiz mumkin? Keling, mushukchaga bir oz o't qo'shamiz. Xuddi shunday, tepish bilan.

Bolalar, barcha mushukchalarni chiroyli va yumshoq qilishga harakat qiling.

/ Bolalarning mustaqil ishi, individual yordam /

Siz qanday ajoyib odamsiz! Ona mushuk, albatta, barcha mushukchalarini topadi. Qarang, qaysi mushukcha eng mayin? Kim eng tez? Eng qiziqarli? Eng itoatkormi? Keling, hammaga taxalluslar beraylik (Fluff, Ugolyok, Murzik, Musya, Barsik, Tishka, Chernysh, Vaska).

Ey bolalar, eshityapsizmi? Menimcha, kimdir u erga kelgan! Bu yerda kim mırıldanyapti? Mana, bizga Murka keldi! Uning mushukchalarini qanchalik chiroyli chizganingizni ko'ring va siz bilan bir oz o'ynang. Endi u ularni albatta topadi va ular bilan hamma narsa yaxshi bo'ladi!


Munitsipal maktabgacha ta'lim muassasasi 29-sonli "Solnyshko" bolalar bog'chasi, Tuapse tumani Tuapse munitsipaliteti

An'anaviy bo'lmagan usullardan foydalangan holda rasm chizish darsining qisqacha mazmuni

(qattiq cho'tka bilan teshish)

o'rta guruhda

"Momiq mushukcha"

O'qituvchi Kirilenko O.V.

"Momiq mushukcha" o'rta guruhida noan'anaviy texnikadan (qattiq cho'tka bilan urish) rasm chizish darsining qisqacha mazmuni

Maqsad: poking usuli yordamida chizishni o'rganishni davom ettirish, cho'tkani ushlab turish qobiliyatini mustahkamlash; rang va geometrik shakllar (doira, tasvirlar, uchburchak) haqidagi tasavvurlarini chuqurlashtirish; barcha tirik mavjudotlarga mehr va muhabbatni tarbiyalash.

Materiallar va jihozlar : mushukning qalam konturi bilan peyzaj varag'i, cho'tka, qora, kulrang va yashil gouache, salfetkalar, cho'tkalar uchun stendlar, payetlar (har bir bola uchun), molbert, mushuklar tasvirlari, xat va namunali konvert, mushuk.

Darsning borishi :

Tarbiyachi: Bugun bizga bitta mehmon keladi. Bu kimligini bilmoqchimisiz? Keyin mening topishmoqni toping:
Momiq dumi va moʻylovi...

Bundan yoqimli go'zallik yo'q!

Panjalar yumshoq yostiqlar,

Quloqlar yuqoriga ko'tarilgan.

Xo'sh. Bir oz o'ylab ko'ring.

Siz taxmin qildingizmi? Bu... (mushuk).

To'g'ri! Mushuk nimaga o'xshaydi? U momiq, to'rt oyog'i, momiq dumi va uzun mo'ylovi bor. Bugun men sizni mushuklar ko'rgazmasiga olib boraman va biz ularni batafsil ko'rib chiqamiz. Mushuklarga qarang. Chiroylimi? Ularning barchasi boshqacha. Ham mayin, ham silliq, ham nozik va to'liq, quvnoq va g'amgin. Keling, bir oz o'ynaymiz: "Mushuklarning odatlari" o'yini

Sizga bir oz ko'rsatamiz Ular oyoq uchida yurishadi. Qilmaslikka harakat qilish

Qanday qilib mushuk yumshoq yuradi . shovqin qilmang.

Siz zo'rg'a eshitasiz: urmoq, urish, urish,

Quyruq pastga: op-op-op.

Lekin, bekamu dumini ko'taring . Joyga osongina va qanday qilib sakrash

Mushuk tez bo'lishi mumkin. yuqoriroq mumkin.

Jasorat bilan yuqoriga yuguradi.

Sakrab sakrab, yana sakrab,

Yo oldinga, yoki orqaga qaytish.

Va keyin u jimgina miyovlaydi Ular cho'kkalab, o'zini ko'rsatishadi

Va u burchakda pichirlab uxlab qoladi. Ular uxlayotganlarini.

Hey bolalar, bu erda nimadir bor! Bu mening do'stim mushuk Murkaning xati. Bu erda aytilishicha, Murka mushukchalarini yo'qotgan! Konvertda yana nima bor? Bu uning mushukchalaridan birining portreti! Qarang, u qanchalik bekamu, chiroyli va quvnoq! Bolalar, Murka uchun nima qilishimiz mumkin? Biz mushukchalarni chizamiz va chizmalarni koridorga osib qo'yamiz va hammadan so'raymiz: bu mushukchalarni kimdir ko'rganmi? Biz, albatta, Murkaga yordam beramiz.

Endi biz mushukchani batafsil ko'rib chiqishimiz kerak. Mushukchaning tanasi qanday shaklda? Tana oval. Va bosh? To'g'ri - bu doira. Bolalar, panjalar qayerda? Mushukcha ularni o'zining ostiga qo'ydi. Uning dumi va panjalari ham ovaldir. Va quloqlar uchburchakdir.

Momiq mushukchani qanday chizishni kim biladi? Biz qanday usul yoki texnikadan foydalanamiz?

To'g'ri. Poking. Keling, sizga qanday chizishni ko'rsataman.

/ Ko'rsatish / - Avval mushukchaning konturi bo'ylab - boshi, tanasi, dumi, panjalari, so'ngra ichkariga teging.

Bu momiq mushukcha bo'lib chiqdi. Mushukcha uchun rasm chizishni tugatishni yana nimani unutdim?

To'g'ri, ko'zlar va burunlar. Lekin men ularni chizmayman, lekin ularni yopishtiraman. Qarang, mushukcha qanday ajoyib bo'lib chiqdi!

Qanday chizish kerakligini eslaysizmi? Ayting-chi, Dasha, biz chizishni qaerdan boshlaymiz? Keyin nima chizamiz, Sonya. Chizilgan rasmni qanday bezashingiz mumkin? Keling, mushukchaga bir oz o't qo'shamiz. Xuddi shunday, tepish bilan.

Bolalar, barcha mushukchalarni chiroyli va yumshoq qilishga harakat qiling.

/Bolalarning mustaqil ishi, individual yordam /

Siz qanday ajoyib odamsiz! Ona mushuk, albatta, barcha mushukchalarini topadi. Qarang, qaysi mushukcha eng mayin? Kim eng tez? Eng qiziqarli? Eng itoatkormi? Keling, hammaga taxalluslar beraylik (Fluff, Ugolyok, Murzik, Musya, Barsik, Tishka, Chernysh, Vaska).

Ey bolalar, eshityapsizmi? Menimcha, kimdir u erga kelgan! Bu yerda kim mırıldanyapti? Mana, bizga Murka keldi! Uning mushukchalarini qanchalik chiroyli chizganingizni ko'ring va siz bilan bir oz o'ynang. Endi u ularni albatta topadi va ular bilan hamma narsa yaxshi bo'ladi!

Bolalarda rasm chizishga qiziqish erta rivojlanadi. Bolalar qog'oz ustida cho'tka yugurish, bo'yoq surtish, nuqta va dog'lar yasashni yoqtirishadi. 2-3 yoshida bola o'z chizmalarida ba'zi narsalarning konturlarini ajrata boshlaydi va 4 yoshga kelib biror narsani ongli ravishda tasvirlash istagi paydo bo'ladi. Qalamlar, flomasterlar, cho'tkalar va bo'yoqlar bilan chizish ob'ektlarning konturlari va tafsilotlarini aniq ko'rsatish uchun asboblardan ishonchli foydalanishni talab qiladi. Boshlang'ich va o'rta maktabgacha yoshdagi bolalar rasm chizish qobiliyatini shakllantiradilar va rivojlantiradilar, oddiy vazifalarda texnikani mashq qiladilar. An'anaviy bo'lmagan chizish texnikasi sizga oddiy harakatlar bilan va tez qog'ozda vizual tasvirni yaratishga imkon beradi, bu esa bolaga ijobiy his-tuyg'ular va ijodiy faoliyat natijasidan qoniqish beradi.

O'rta guruhdagi darslarda noan'anaviy rasm chizish texnikasi

4-5 yoshli bolalar rasm chizishdan oldin ko'pincha noaniqlik, ba'zan hatto qo'rquvni boshdan kechirishadi. Qalam va cho'tkadan foydalanish mahorati hali ham rivojlanib bormoqda, shaklni shakllantirish harakatlari kamdan-kam hollarda aniq bo'ladi. Chizmachilikning asosiy darslarida o‘rta guruh o‘quvchilari qalam bilan vertikal va gorizontal chiziqlar, cho‘tka bilan uzluksiz chiziq chizishni o‘rganadilar, oddiy shakllarni chizishadi va kontur ichida rasm chizish mahoratini mashq qiladilar. Bolalarning diqqati beqaror, ular tez charchaydilar, monoton harakatlar bajarilayotgan ishga qiziqishni kamaytiradi. An'anaviy bo'lmagan usullarda chizish bolalarni hayratda qoldiradi va g'ayrioddiy narsalar va asboblar yordamida qog'ozda tasvirlar yaratishga e'tiborini faollashtiradi. O'qituvchining vilkalar yoki tish cho'tkasi bilan chizishini tomosha qilish, bolalarda zavqlanish va chizish istagi paydo bo'ladi.

An'anaviy bo'lmagan usullardan foydalangan holda rasm chizish darslarida o'rta guruhdagi bolalarning yosh xususiyatlariga mos keladigan rivojlanish va o'quv vazifalari bajarilishi kerak:

  • Qo'llarning nozik motorli ko'nikmalarini rivojlantirish. Har xil asboblar bilan harakatlarni bajarish bolaning qo'lini barmoq uchlari va kaftlar yuzasida rivojlantiradi, asab tugunlari qo'zg'aladi, ular miya yarim korteksiga impuls yuboradi - fikrlash va nutq markazlari faollashadi.
  • Fazoviy fikrlashni rivojlantirish va ob'ektlarni vizual idrok etish. Bola ob'ekt tasviridagi individual detallar va shakllarni topishni o'rganadi, uni qog'ozga chizish jarayonida etkazishi mumkin. Blotlar qilish, mum bilan chizish va tazyiqlar qilish orqali bolalar varaqning markazini aniqlash qobiliyatini mustahkamlaydilar va kompozitsiya va ritm hissini rivojlantiradilar.
  • Turli materiallar bilan ishlashga o'rgatish. Mashg'ulotlar davomida bolalar oq qog'ozda oddiy bo'yoqlar va qalamlar yordamida tasvirlarni yaratish mumkin emasligini bilib oladilar. Ijodiy ishlarda kundalik buyumlar, tabiiy va chiqindi materiallar asos sifatida karton va rangli qog'ozlardan foydalaniladi;
  • Tasavvurni faollashtirish va reja orqali mustaqil fikrlashga qiziqishni shakllantirish. Agar qo'shimcha ta'lim to'garagi faoliyatining bir qismi sifatida noan'anaviy usullarda rasm chizish darslari o'tkazilsa, o'quvchilar o'qiydigan xonada imzolangan qutilar bilan to'xtash joyini tashkil qilish tavsiya etiladi. Bolalar turli xil texnikalarni o'zlashtirgani sayin, ular turli xil materiallardan foydalanish imkoniyatiga ega bo'ladilar. O'rta guruh o'quvchilariga dars mavzusi bo'yicha rasm chizishni istagan asboblarni tanlash mumkin. Siz bolalarga noan'anaviy rasm chizishning bir qismi sifatida ilgari o'rganilmagan ob'ektni tanlashda navbatma-navbat ruxsat berishingiz mumkin: dars boshida talaba ob'ektni tanlaydi, o'qituvchi u bilan tasvirni qanday yaratishni aytadi.
  • Yaxshi kayfiyatni yaratish, o'ziga ishonchni rivojlantirish, keskinlik va qo'rquvni yo'qotish. O'rta guruh bolalari bilan noan'anaviy tarzda rasm chizish o'yin elementlarini o'z ichiga oladi: harakatlar jumlalar bilan birga keladi (“Yomg'ir-yomg'ir, tomchi-tomchil-tomchil!” - nuqtalar paxta tayoqchasi bilan qo'yiladi. “Biri olma, ikkitasi olma, keyin kompot bo'ladi! ” - bosma qog'ozlar olma bo'lagi bilan amalga oshiriladi va hokazo), chizmalar yaratish muammoli vaziyatni hal qilishdir (dandelionlar maysazor tasvirlangan plakatda gullamaydi. , va bolalar unga pok bilan gullar chizishadi) va hokazo.
  • Kollektiv faoliyatga qiziqishni shakllantirish. 4-5 yoshli bolalar hali juftlik yoki guruhlarda qanday qilib uyg'un ishlashni bilishmaydi. O'rta guruhda bolalar individual reja orqali fikrlashni o'rganadilar. Ammo talabalar birgalikda oddiy topshiriqlarni bajarishdan xursand. O'qituvchi topshiriqni e'lon qiladi, bolalar bir xil harakatlarni umumiy qog'oz varag'ida (whatman qog'ozi yoki yarim-whatman qog'ozi) bajaradilar. Masalan, "Kuzgi o'rmon" darsida ko'pikli kauchuk bo'lagi bilan daraxtlarning tojlarini chizish vazifasi beriladi. Yigitlar umumiy stolga o'tirishadi, unda yalang'och tanasi va daraxtlar shoxlari tasvirlangan Whatman qog'ozi yotadi. Har bir inson daraxt tanlaydi, ko'pikli kauchukning bir qismini oladi va barglarni sariq, to'q sariq, jigarrang va qizil bo'yoqlar bilan bo'yashadi. Bunday mashg'ulotlar oxirida o'qituvchi bolalarning e'tiborini hamma yaxshi ishlaganligi sababli bunday to'liq va chiroyli rasm olinganiga qaratishi kerak.
  • Estetik didni rivojlantirish. An'anaviy bo'lmagan rasm chizish texnikasi bolalarni klassik bo'lmagan usullardan foydalangan holda ob'ektning teksturasini, hayvonlarning mo'ynasini yoki qushlarning patlarini taqlid qilishni o'rgatadi. Bolalarda go'zallikni g'ayrioddiy ko'rish qobiliyati rivojlanadi. Ko'pikli shimgichning shaklsiz tazyiqlari yoki qattiq cho'tka bilan poke tugagan ishda organik ko'rinadi. Chizish jarayonida bolalar naqsh elementlarida ranglarni birlashtirish qobiliyatini rivojlantiradilar va rangli fonda tasvir yaratish uchun echimlarni tanlashni boshlaydilar.

An'anaviy bo'lmagan usullardan foydalangan holda rasm chizish darslarida bilimlarning uzluksizligi tamoyiliga rioya qilish kerak. Bolalar o'z asarlarida g'ayrioddiy ob'ektlar yoki klassik bo'lmagan texnikalar bilan tasvirlarni yaratish orqali oddiy darslarda olingan ko'nikmalarni mustahkamlaydilar va yaxshilaydilar: keyinchalik noan'anaviy tarzda chizish uchun cho'tka yoki qalam bilan ob'ektning konturini chizadilar; rasmni applikatsiya elementlari (qog'oz yoki plastilin) ​​bilan bezash; mavzuning elementlarini odatdagidek to'ldirish; fonni bo'yashni o'rganing.

Barmoqlarni bo'yash (barmoq grafikasi)

Maktab yoshiga qadar (7 yosh) bolaning atrofidagi dunyo ob'ektlari va hodisalarini o'rganadigan etakchi jarayonlar vizual va teginish hissi bo'lib qoladi. Yosh guruhlarda barmoq bilan bo'yash ham o'yin, ham klassik rasm chizish texnikasiga o'tish bosqichi bo'lib, bolalar asosan ko'p rangli nuqtalar bilan bosilgan rasmlarni to'ldirishdi. O'rta guruhda o'quvchilar barmoqlar bilan turli elementlarni: nuqta, dog'lar, chiziqlar, chiziqlar chizish ko'nikmalarini shakllantiradilar va rivojlantiradilar. Bo'yoq bilan qasddan ifloslanish qiziqarli, barmoqlaringiz bilan bo'yoq surtish - bu o'ziga xos tuyg'u, shunchaki bo'yash emas, balki zarbalar bilan tasvir yaratish, natijadan mamnun. Mashg'ulotlar davomida maxsus barmoq bo'yoqlaridan foydalanish mumkin: ular hipoalerjenik va og'izga tushsa, xavfsiz va engil mustahkamlikka ega. An'anaga ko'ra, o'rta guruhda ular gouache bilan bo'yashadi, lekin akvarel bo'yoqlari yordamida barmoqlar bilan bo'yash mumkin: ular gouache kabi qalin emas, lekin bo'yoq olishdan oldin barmog'ingizni stakan suvga botirishingiz kerak yoki avval akvarel bilan hujayralarga cho'tka bilan toza suv tushiring.

O'rta guruh o'quvchilari bilan siz diagrammalar yordamida barmoq bilan bo'yashni sinab ko'rishingiz mumkin. Doskada odam yoki hayvonning tasvirini bosma qog'ozlar yordamida chizish va qalam burmalarini qo'shish bo'yicha bosqichma-bosqich ko'rsatmalar mavjud. O'qituvchi har bir bosqichni ovoz chiqarib, uning bajarilishini namoyish etadi va bolalar takrorlaydi. Barmoqlar bilan rasmlarni bosqichma-bosqich chizish xaritalari ota-onalar va maktabgacha tarbiya o'qituvchilari uchun ko'plab qo'llanmalarda (masalan, Ilona Molnarning "Izma, nuqta, zarba. Barmoqlar bilan chizish" kitobida) taqdim etilgan.

O'rta guruhda barmoqlarni bo'yash

Barmoq uchida chizish texnikasi:

  1. Bola barmog'ini gouache bo'yog'i bilan kavanoz yoki piyola ichiga botiradi.
  2. Har bir barmoq boshqa rang bilan bo'yalgan.
  3. Bola qog'oz varag'iga barmoq uchlari bilan chizadi, agar kerak bo'lsa, kerakli rangni qayta bo'yaydi.
  4. Ish oxirida barmoqlaringizni sovun bilan yuving, gouache osongina yuviladi.

"guldasta"

Barmog'ingizga yashil bo'yoq qo'yish
Qog'ozga chiziqlar chizish
Gul poyalari
Boshqa rangdagi bo'yoq qo'llaniladi
Gullar nuqta bilan chizilgan
Yangi rang
Ikkinchi gul
Cho'tkasi zarbalari bilan gul chizish
Aralash bo'yoqlar (sariq + qizil)
Gullarni chizish jarayoni
Kelebek chiziqlar bilan chizilgan
Kelebek shakli tekis va egri chiziqlardan foydalanadi
Ishning yakuniy bosqichi
Chizma tayyor

Kaftlar bilan chizish

Kaftlar bilan bo'yash, xuddi barmoq uchlari kabi, bo'yoqni bosish va bo'yashni o'z ichiga oladi. O'rta maktab o'quvchilari uchun ushbu texnikada chizish variantlari: "Kurma izini qiling va qush, sakkizoyoq, baliq va boshqalarni yasash uchun rasmni yakunlang." (bolalar cho'tka yoki barmoq bilan qo'shimcha elementlarni chizishlari mumkin), "Buni qilish uchun rasmni qo'l izlari bilan to'ldiring ..." (qo'l izlari daraxt shoxlaridagi barglarga, vazadagi gullarga, kirpi ignalariga aylanadi).

O'rta guruhda kaftlar bilan jamoaviy rasm

Palma bo'yash texnikasi:

  1. Bola qo'lini bo'yoq solingan idishga soladi. O'rta guruhda bolalar boshqa qo'l bilan ushlab turgan cho'tka yordamida kaftlariga bo'yoq surishni o'rganishlari kerak, bu ko'nikma "Bulfinch", "Titmouse", "Butterfly" mavzularida qo'llaniladi, qachonki palma izi bo'lishi kerak; ko'p rangli.
  2. Xurmo va barmoqlar taassurot qoldirish uchun qog'oz varag'iga mahkam bosiladi. Dizayningiz bo'yicha kaftingiz bilan dumaloq, vertikal yoki gorizontal harakatlar qilishingiz mumkin.
  3. Ish oxirida qo'lingizni sovun bilan yuving.

"Titmouse"

Kaftga sariq bo'yoq surtish (titmouse ko'kragi)
Boshqa rangdagi bo'yoqni qo'llash (bu ishda bola ko'k va qora bo'yoqlarni aralashtirdi)
Xurmo qog'oz varag'iga mahkam joylashtiriladi
Imprint
Bola cho'tka bilan qushning boshini bo'yaydi
Panjani chizadi
Ikkinchi panjani chizadi
Gagani tugatish
Titmosning ko'zini chizadi
Chizma tayyor

Barmoq izlari texnikasining palma bo'yash bilan uyg'unligi

O'rta guruh o'quvchilari uchun kaft va barmoqlar yordamida ob'ekt kompozitsiyasini yoki murakkab tasvirni chizish bo'yicha topshiriqlar taklif etiladi. Birinchidan, katta detallarni yoki dizayn asosini ko'rsatish uchun qo'l izlari tayyorlanadi, keyin barmoqlar bilan qo'shimcha elementlar chiziladi. “Ertaklar daraxti”, “Oqqushlar”, “Qiziqarli sakkizoyoqlar”, “Baliqlar” mavzularidagi topshiriqlarni bajarishda barmoq bilan bo‘yash va xurmo bo‘yash texnikasi kombinatsiyasidan foydalaniladi. Bu topshiriqlarda bolalarda kompozitsiyaning markazini topish, tasvirni aniq etkazish uchun barmoq bilan bo'yashning turli usullari, ranglar va bo'yoq soyalarini uyg'unlashtirish qobiliyati rivojlanadi.

"Ertaklar daraxti"

Kaftga bo'yoq qo'llash
Kaftingizni qog'oz varag'iga bosing
Palma bosma - daraxt tanasi va shoxlari
Bo'yoq barmog'ingizga tushadi
Barmog'ingiz bilan zarbalarni chizish
Barmoqlarni bo'yash jarayoni
Yashil soyalarning kombinatsiyasi
Boshqa rangdagi bo'yoqlar yig'iladi
Daraxt barglari nuqta bilan chizilgan
Peri daraxti tayyor

Poking chizish

Poking usuli momiq va tikanli narsalarni yoki narsalarni simulyatsiya qilish uchun juda yaxshi. Dars davomida sizga har qanday rangdagi qog'oz varaqlari yoki hayvonlar shaklidagi blankalar, qattiq cho'tkali cho'tkalar, gouache, bir stakan suv va salfetkalar kerak bo'ladi. Poke rasm darslari "Mushuk", "Rojdestvo daraxti", "Kirpi", "Dandelionlar", "Qishda quyon" mavzularida o'tkaziladi.

Poking texnikasi:

  • Quruq cho'tka gouache idishiga solinadi va bo'yoq chiziladi.
  • Cho'tkani vertikal holda ushlab turing, u bilan qog'ozga uring - siz poke olasiz.
  • Boshqa rangdagi bo'yoqni olishdan oldin, cho'tka stakanda yuvilishi va peçete bilan yaxshilab quritilishi kerak. Poke faqat yarim quruq cho'tka bilan amalga oshiriladi.
  • Tasvirlangan buyum yoki ob'ektning konturi pokes bilan to'ldirilgan, rejaga muvofiq kerakli tafsilotlarni oddiy cho'tka bilan chizish mumkin.

"Momiq mushukcha"

Yigitlar qattiq cho'tka bilan gouashni olishadi va qog'ozga poke bilan chizish jarayoni

Monotip

Monotip - bu tasvirning bir qismini bosib chiqarish orqali chizish texnikasi. Ushbu chizish usuli oddiy deb hisoblanadi, ammo har bir guruhdagi sinflar uchun mos keladi katta maktabgacha yoshdagi bolalar bir ishda turli xil ranglar va soyalardan foydalangan holda landshaft monotiplarini chizishadi. Monotip bilan chizish ob'ektning o'rtasini topish qobiliyatini yaxshilaydi va simmetriya hissini rivojlantiradi.

Monotip texnikasi:

  1. O'rtada bir varaq buklangan.
  2. Dog'lar qog'ozning bir qismiga turli rangdagi bo'yoqlar yordamida chiziladi.
  3. Choyshab buklanadi va kaftingiz bilan dazmollanadi.
  4. Varaq ochiladi va natijada olingan tasvirni cho'tka va bo'yoqlar yordamida bezash mumkin.

"Kapalak"

Dog'lar varaqning bir qismiga o'rtasi bilan qo'llaniladi turli rangdagi dog'larni chizish jarayoni.

Monotip texnikasidan foydalanib, siz nafaqat nosimmetrik tasvirni, balki ikkita bir xil ob'ekt bilan chizilgan rasmni ham yaratishingiz mumkin. Bunday holda, butun ob'ekt qog'ozning yarmiga chiziladi va varaqning ikkinchi yarmiga oyna tasvirida bosiladi.

Tish cho'tkasi bilan chizish

Tish cho'tkasi bilan chizish texnikasi oddiy: yigitlar cho'tkalarga bo'yoq qo'yishadi va dizaynga muvofiq qog'oz varag'iga chiziqlar chizishadi. Ushbu rasm chizish darslarini o'rta guruhda boshqa noan'anaviy chizish texnikasi (barmoq, paxta chig'anoqlari) yoki applikatsiya elementlari bilan birlashtirish tavsiya etiladi.

"Baliq suyagi"

Rangli qog'ozning uchburchagi varaqga yopishtirilgan - magistral Biz tish cho'tkasi bilan qarag'ay ignalarini chizamiz.

Spray

Bolalar kichik guruhlarda purkash texnikasi bilan tanishadilar: ular tish cho'tkasi yoki taroq bilan bo'yoq olib, uni qog'oz varag'iga yo'naltiradilar va qalamni cho'tkalar / tishlar ustiga o'tkazib, rangli chayqalishlar oladilar. O'rta guruhda ko'p qatlamli püskürtme yordamida chizmalarni yaratish qobiliyati rivojlanadi.

Ko'p qatlamli püskürtme texnikasi:

  1. Stencillar tasvirni yaratish uchun ishlatiladi. Ushbu texnikani joriy qilish uchun darslarda trafaretlar qog'oz varag'iga qisqichlar bilan biriktiriladi.
  2. Bo'yoq cho'tka ustiga chiziladi va qog'oz varag'i ustiga sepiladi.
  3. Rejaga muvofiq keyingi stencil qo'llaniladi, boshqa soyaning chayqalishlari amalga oshiriladi.
  4. Old va fon bilan ob'ekt yoki kompozitsiyaning hajmini taqlid qiluvchi murakkab tasvirni yaratish uchun trafaretlar olib tashlanadi.

"Qishki o'rmon"

Stencils: qor ko'chkilari, daraxt tanasi va tojlari, qor parchalari Suv bilan suyultiriladigan buzadigan amallar bo'yoqlari va bo'yoqlarni yaratish uchun asboblar Birinchi qatlam Ikkinchi qatlam Uchinchi qatlam Shablonlar olib tashlanganidan keyin dizaynning ko'rinishi

Shimgich yoki ko'pikli kauchuk bo'lagi bilan chizish

Shimgich yoki ko'pikli kauchuk bilan bo'yash texnikasi bo'yoq bilan bosib chiqarish mahoratini shakllantirishga asoslangan. Ko'pikli kauchuk tazyiqlar ob'ektning tuzilishini yaratadi, ular hayvonlarning mo'ynasini, gul to'dalarini, bulutlarni, daraxt tojlarini va boshqalarni chizish uchun ishlatiladi. Sinflar uchun siz ushbu texnikada chizish uchun gubkalar sotib olishingiz mumkin yoki siz bolalaringiz bilan birga qilishingiz mumkin; oddiy va chop etish oson asbob yasang: bir bo'lak Ko'pik tutqich vazifasini bajaradigan kiyim pichog'i bilan ushlanadi.

"Jo'ja"

Shimgichdan ko'pikli kauchukning bir qismi kesiladi
Biz ko'pikli kauchukni kiyim pichog'i bilan ushlaymiz (yigitlar bu harakatni mustaqil ravishda bajaradilar)
Biz ko'pikli kauchukga bo'yoq qo'yamiz va vertikal harakatda chop etamiz
Tovuqni chizish
Cho'tka bilan tafsilotlarni qo'shing

Tabiiy materiallar bilan chop etish

Chop etish bilan chizish - chizishning oddiy usuli: bo'yoq chizilgan yoki cho'tka bilan ob'ektning bosilgan yuzasiga surtiladi va vertikal harakat bilan biz qog'oz varag'iga bosma joylashtiramiz. O'rta guruh talabalari uchun klassik chizish texnikasidan foydalangan holda nashrlardan kompozitsiya yaratish bo'yicha topshiriqlar mos keladi. Masalan, "Kompot pishirish" topshirig'ini bajarish uchun bolalar cho'tka yordamida panning konturlarini chizishadi, ular ichida yarim olmaning ko'p rangli bosma rasmlarini joylashtiradilar. Tabiiy bosma materiallar variantlari: barglar, tekis gullar (romashka, romashka), qobiqlar, kesilgan bodring, olma, limon.

"Sabzavotli salat"

Chop etish uchun sizga piyoz va bodring kerak bo'ladi
Cho'tka bilan salat idishini bo'yash
Biz piyoz bilan bo'yoq yig'amiz va uni varaqqa qo'llaymiz.
Piyoz chop etadi
Bodring bilan chop etish
Salat tayyor

Paxta tayoqchalari bilan chizish

Yosh guruhlarda yigitlar paxta tayoqchalari bilan chizishga harakat qilishdi: ular bo'yoqlarni olib, qog'oz blankalarini yoki nuqtali qog'oz varag'idagi tasvirni (Rojdestvo daraxti, sarafan, choynak) bezashdi. O'rta guruh o'quvchilari uchun vazifa yanada murakkablashadi: ular bo'sh qog'ozda paxta sumkasi bilan tasvir yaratish qobiliyatini rivojlantiradilar. Bolalar nuqtalar, dog'lar, chiziqlar, turli xil chiziqlar va oddiy geometrik shakllar (halqalar, doiralar) bilan chizadilar. Qadimgi guruhlarda nuqtalilik texnikasini joriy qilishda paxta tayoqchalari yordamida nuqta bilan chizish alohida ahamiyatga ega bo'ladi.

"Rowan filiali"

Ishlash uchun sizga bir nechta paxta chig'anoqlari, akvarel yoki gouache kerak
Filial chiziqlar bilan chizilgan
Rezavorlar dog'larda chizilgan
Rowan rezavorlari dastalari chizilgan
Barglar zarbalar bilan chizilgan
Rezavorlarning yadrolari nuqta bilan chizilgan
Rowan novdasi tayyor

Paxta yostiqchalari bilan chizish

An'anaviy bo'lmagan rasm chizish darslarida paxta yostiqchalari gouache bilan ishlash uchun vosita sifatida ishlatilishi mumkin yoki chizilgan asos uchun g'ayrioddiy material sifatida ishlatilishi mumkin. Paxta yostiqchalari bilan chizib, ularni butun yuzasi bilan qog'oz varag'iga qo'llang, yarmiga yoki chorakka katlayın.

"Gul"

Qismning kerakli shaklini olish uchun paxta yostig'i yig'iladi, bo'yoqlar rejaga muvofiq paxta yostig'i bilan amalga oshiriladi.

"Balonlar"

Rasm fonini yaratish - osmon
Paxta yostiqchalari - to'plar yopishtirilgan
Paxta yostiqchalarida rasm chizish
Paxta yostiqchalaridagi naqshlar
To'plarning iplari cho'tka bilan yakunlanadi

Vilka bilan chizish

G'ayrioddiy ob'ekt bilan chop etishning yana bir varianti - vilkalar (metall yoki plastmassa) bilan chizish. Guash tekis plastinkaga quyiladi, vilkaning tekis yuzasi bo'yoqni yig'ish uchun ishlatiladi va qog'ozga bosiladi.

"Lolalar"

Vilkaga bo'yoq qo'yish
Vilkani qog'oz varag'iga qo'ying
Chop etish
Poya va barglarni cho'tka bilan chizing
Lolalar tayyor

G'ijimlangan qog'oz bilan chizish

Siz g'ijimlangan qog'ozdan foydalanib, bo'yoq izlarini qilishingiz mumkin. Ushbu texnikadan foydalangan holda rasm chizish vazifalari o'rta maktab o'quvchilari uchun klassik rasm yoki applikatsiya elementlarini birlashtirish orqali qiyinlashtiriladi.

"Yaproqlar tushmoqda"

Bolalar qog'oz chiziqlaridan aplikatsiya qilishadi - g'ijimlangan qog'oz gouache bo'yoqlari - barglar

Blotografiya

Blotografiya - bu dog'lar va dog'lar yordamida tasvir yaratish usuli. Ushbu texnikani qo'llash uchun sizga akvarel, bir stakan suv, cho'tka va plastik naycha kerak bo'ladi. Blotlar klassik tarzda dizayn bilan to'ldirilishi mumkin, siz dastlab qog'ozda mo'ljallangan tarzda dog'lar bilan bezatilgan dizaynni yaratishingiz mumkin.

Blot bo'yash texnikasi:

  1. Suvga yaxshilab namlangan cho'tka bilan akvarel bo'yog'ini qo'llang.
  2. Bir qog'oz varag'ida nuqta hosil bo'ladi yoki tomchi qo'yiladi.
  3. Naychadan havo puflang, bo'yoq bilan dog'ni torting.

"Gilos guli"

Qog'oz varag'iga bir tomchi qo'ying Naychalarni bo'yoq ustiga puflang Dog'ni - magistralni portlatib yuboring Daraxt tanasiga bo'yoq tomchilarini qo'ying va novdalarni puflang Yashil bo'yoq tomchilarini qo'ying O'tlarni puflang Oq bo'yoq tomchilarini qo'ying To'ldiruvchi pushti bo'yoq bilan Tomchilarni portlatib yuboring - gilos gullari

Nikografiya

O'rta guruhda jun ip bilan chizish ipga bo'yoq qo'yish, uni qog'oz varag'iga surtish va ipning harakati bilan naqsh hosil qilishdan iborat. Jun ipi bulut yoki bulutni, itni yoki qo'yni tasvirlash uchun mos keladigan ajoyib naqsh yaratadi.

"Tuchka"

Yig'ilgan bo'yoq bilan ip qog'ozga qo'yiladi, ip boshqa varaq bilan qoplanadi, bola ipni turli yo'nalishlarda harakatga keltiradi, cho'tka yordamida biz tomchilarni chizamiz.

Semolina bilan chizish

Aslida, bolalar elim (odatda PVA) bilan chizishadi. Tasvirning belgilangan konturiga cho'tka bilan elim qatlami qo'llaniladi, irmik quyiladi va ustiga qog'oz varag'i mahkam joylashtiriladi. Keyin ortiqcha irmik chizmadan silkitiladi va keyingi detal xuddi shu tarzda yaratiladi. O'rta guruhda bolalar trafaretni diqqat bilan chizish va kontur ichida elim qo'llash qobiliyatini rivojlantiradilar. Semolina oq bo'lgani uchun, bu texnikada chizish uchun asos sifatida rangli qog'oz yoki karton ishlatiladi.

"Onamga sovg'a"

Biz stencilni cho'tka bilan elim bilan qo'llaymiz, ustiga bir varaq qog'ozni qo'yamiz - keyingi elementni to'ldirish uchun onam uchun sovg'a tayyor.

Sham bilan chizish

Bolalar noodatiy asbob - sham yordamida chiziqlar, dog'lar, oddiy geometrik shakllarni chizish ko'nikmalarini rivojlantiradilar. Ushbu dars uchun sizga asos sifatida qalin oq qog'oz varag'i, oddiy sham (shamning bir bo'lagi), akvarel bo'yoqlari va cho'tka kerak bo'ladi.

Shamni bo'yash texnikasi:

  1. Sham bilan qog'oz varag'ida bolalar rejaga muvofiq tafsilotlarni chizishadi.
  2. Cho'tkadan foydalanib, choyshabni akvarel bo'yoqlari bilan bo'yash.
  3. Mum tasvirlari akvarellar orqali paydo bo'ladi.

"Qish manzarasi"

Shamdan foydalanib, varaqning pastki qismida Rojdestvo daraxti va yuqori qismida qor parchalarini chizing.
Varaqni ko'k, ko'k va qora akvarellar bilan bo'yash
Qishki manzara tayyor

Mumli qalamlar bilan chizish

Ushbu texnikadan foydalangan holda rasm chizish darslarida bolalar bir vaqtning o'zida ikkita klassik qobiliyatni rivojlantiradilar - qalam bilan chizish (mum rangli qalamlar, qoida tariqasida, qalam shakliga ega) va cho'tka yordamida fonni bir yoki bir nechta akvarel ranglari bilan to'ldirish. Natijalar g'ayrioddiy va jonli ishlardir.

"Yozgi o'tloq"

Oq qog'oz varag'ida biz gullar, kapalaklar, quyoshni chizamiz
Bargni ko'k va yashil akvarellar bilan to'ldiring
Tugallangan ish

Scratch (mumografiya)

O'rta guruh o'quvchilari bilan siz siyoh yoki bo'yoq bilan to'ldirilgan qog'ozga chiziqlar chizish orqali grattage - chizishni sinab ko'rishingiz mumkin. Ota-onalari bilan uyda bolalar dars uchun ushbu texnikadan foydalangan holda chizish uchun asos tayyorlashlari mumkin, siz bolalar bog'chasida ishning bu qismini bajarishingiz mumkin (lekin bo'yoqni quritish ma'lum vaqtni olishini unutmang); Baza yaratish uchun sizga mumli qalamlar, qora gouache va chizish uchun keng cho'tka kerak, sizga o'tkir tayoq kerak (go'shtni qovurish uchun yog'och shishdan foydalanishingiz mumkin);

Vaksografiya texnikasi:

  1. Varaqning sirtini mumli qalamlar bilan ranglang.
  2. Choyshabni qora gouache bilan bo'yash.
  3. Bo'yoqni to'liq quriting.
  4. Chiziqlar bilan naqsh yaratish uchun bo'yoqni chizib oling.

"Uy"

Varaqni turli rangdagi mumli qalamlar bilan bo'yash
Mum ustiga qora gouache surting
Bo'yoqni quriting
Chizilgan rasmni chizish
Tugallangan ish

Nam doka orqali chizish

An'anaviy bo'lmagan rasm chizish darslarida bolalar noodatiy asboblar yordamida rasm chizish mumkinligini yoki ular tanish cho'tka va bo'yoqlar bilan, lekin qo'shimcha kutilmagan materiallardan foydalangan holda rasm chizish mumkinligini bilib oladilar. Shunday qilib, ishlash uchun nam doka yordamida original asar yaratish imkonini beradi.

Doka orqali chizish texnikasi:

  1. Paxta tayoqchalaridan foydalanib, stakandan suv torting va choyshabning butun yuzasini yaxshilab namlang.
  2. Ho'l choyshabga doka qatlamini qo'llang va uni tekislang. Doka qog'ozga yopishib, harakatsiz bo'lishi kerak.
  3. Doka ustiga biz odatdagidek cho'tka yordamida akvarellar bilan bo'yashamiz. Chizilgan rasmni to'liq quriguncha qoldiring.
  4. Biz quritilgan ishdan dokani olib tashlaymiz - qog'ozda doka matosining teksturasi ko'rinishidagi naqsh qoladi.

Nam doka orqali noan'anaviy chizish texnikasidan foydalangan holda chizish

An'anaviy bo'lmagan texnikada rasm chizish bo'yicha dars uchun eslatmalarni tuzish

Dars yozuvlarida o'qituvchi tomonidan qo'yilgan maqsad va vazifalar ko'rsatilishi kerak. Siz dars mavzusi bo'yicha dastlabki ishni tavsiflashingiz kerak: hayvonlar va qushlarni, sayr paytida tabiat hodisalarini kuzatish, she'rlar va ertaklarni o'qish, kitoblardagi rasmlarga qarash. Sinfda rag'batlantiruvchi materiallardan foydalanish (rasmlar va plakatlarni o'rganish, og'zaki xalq amaliy san'atining kichik shakllarini o'z ichiga olgan holda, suhbat o'tkazish, kutilmagan lahza yoki o'yin vaziyatini yaratish), ochiq va didaktik o'yinlarni o'tkazish, jismoniy tarbiya darslari va barmoq gimnastikasi qayd etilgan. .

Gigienik me'yorlarga muvofiq, o'rta guruhda rasm chizish darsi 20 daqiqadan ortiq davom etmaydi va quyidagi bosqichlardan iborat:

  1. Tashkiliy vaqt 1 daqiqa.
  2. Darsning rag'batlantiruvchi boshlanishi 4-6 daqiqa.
  3. Amaliy qism: 10 daqiqa davomida o'qituvchi tomonidan harakatlarni to'g'ridan-to'g'ri ko'rsatish va bolalar tomonidan rasm chizish.
  4. 2-3 daqiqa davomida chizmalarni ko'rsatish va muhokama qilish.
  5. Xulosa 1 daqiqa.

"Rus xalq o'yinchoqlari matryoshka" o'rta guruhida noan'anaviy rasm chizish bo'yicha darsning qisqacha mazmuni.
Tashkiliy daqiqa va salomlashish.
O'qituvchi bolalardan uy qurgan qo'g'irchoq haqida topishmoq so'raydi.
Bolalarga uy qurgan qo'g'irchoqlar va yog'och o'yinchoqlar rasmlari ko'rsatiladi. O'qituvchi bolalarga uy qurgan qo'g'irchoq haqidagi hikoyani eslatadi.
Uya qurgan qo'g'irchoq haqida she'r o'qish.
Suhbatni o'tkazish: barcha uyali qo'g'irchoqlar bir xilmi, bu o'yinchoqlar o'rtasidagi farq nima?
Jismoniy tarbiya darsi "Biz, uy qurayotgan qo'g'irchoqlar, juda kichkinamiz."
Barmoq mashqlarini bajarish.
Amaliy qism: o'qituvchi monotip bilan chizish usulini ko'rsatadi, bolalar ushbu texnikadan foydalangan holda apron va sharf chizishadi; paxta chig'anog'i yordamida pok bilan rasm chizishni namoyish qilish, bolalar uya qo'g'irchoqlarining kiyimlarini nuqta va dog'lar bilan bezashadi.
Asarlarni namoyish qilish va muhokama qilish.
O'qituvchi darsni yakunlaydi va bolalarga qiziqish va harakat uchun minnatdorchilik bildiradi.

O'rta guruhda noan'anaviy rasm chizish uchun uzoq muddatli rejalashtirish

Noan'anaviy rasm chizish bo'yicha ish dasturini ishlab chiqishdan oldin, ushbu sohada maktabgacha yoshdagi bolalar bilan ishlash bo'yicha uslubiy qo'llanmalar bilan tanishish tavsiya etiladi:

  • Borodkina N.V. Bolalar bog'chasidagi vizual faoliyat. 3 yoshdan 7 yoshgacha bo'lgan bolalar uchun dars eslatmalari. - Rivojlanish akademiyasi, 2012 yil.
  • Doronova T.N. Bolalarning tabiati, badiiy va tasviriy faoliyati. - Ma'rifat, 2007 yil.
  • Nikitina A.V. Bolalar bog'chasida noan'anaviy chizish texnikasi. - Karo, 2010 yil.
  • Lykova I. A. Bolalar bog'chasidagi vizual faoliyat. O'rta guruh. - "Tsvetnoy mir" nashriyoti, 2016 yil

An'anaviy bo'lmagan chizmachilik dasturi quyidagilarni o'z ichiga olishi kerak:

  • O'quv kursining maqsad va vazifalari.
  • Darsda qo'llaniladigan o'qituvchining ish usullari va usullari (vizual, og'zaki, o'yinlar).
  • Taqvim-tematik rejalashtirish: dars mavzulari va har birining dastur mazmuni.
  • Bolalarning badiiy faoliyatini tahlil qilish shakllari: asarlarni tahlil qilish, bolalar bog'chasi zalida rasmlar ko'rgazmasi, kichik guruhlar o'quvchilari uchun ko'rgazmali mashg'ulotlar o'tkazish.

Bolalar bog'chasida noan'anaviy ijodkorlik mavzusidagi video

"Qishki o'rmon" o'rta guruhida barmoq uchi bilan rasm chizish bo'yicha darsdan parcha.

O'rta guruhda noan'anaviy usul - poking yordamida rasm chizish bo'yicha ochiq darsning qisqacha mazmuni

An'anaviy bo'lmagan chizish texnikasi - ho'l doka orqali chizish (dars)

Noan'anaviy bo'yash texnikasi - buzadigan amallar bo'yash

O'rta guruhda rasm chizishning noan'anaviy usullari bo'yicha dars - shisha ustida barmoq bilan bo'yash

O'rta guruhda shimgichni bo'yash darsi

"Maktabgacha yoshdagi bolalar bilan rasm chizishning noan'anaviy usullari" veb-seminari

An'anaviy bo'lmagan rasm chizish darslari bolalarning tasavvuriga keng imkoniyatlar yaratadi. Har safar quvonch, o'yin va o'z kuchiga ishonish imkoniyatidir. Cho'tka va qalam bilan chizish qo'rquvi asta-sekin yo'qoladi, chunki mum bilan chizish, ko'pikli shimgich va barglar bilan chop etish, paxta chig'anoqlari bilan tishlash va tish cho'tkasi bilan chayqash orqali bola o'zining ijodiy qobiliyatlarini ochadi. Yorqin va g'ayrioddiy natija kichik rassomlar uchun yoqimli bo'lib, ular chizishni davom ettirishni va turli materiallar va asboblar bilan ishlash ko'nikmalarini oshirishni xohlashadi.

Sizni ham qiziqtirishi mumkin:

Karnaval echki niqobi
kichik bolali oilalarda shunchaki zarur. Bunday niqoblar Yangi yilda ham qo'l keladi...
Suvga cho'mish marosimiga nima kiyish kerak
Suvga cho'mish muhim oilaviy va ma'naviy voqeadir. Va hayotimda shunday bo'lishiga qaramay ...
Tug'ilishdan oldin vilkasi chiqqanda qanday ko'rinadi?
Homiladorlik - bu ayol doimiy intizor bo'lgan sehrli vaqt. VA...
Rang turi chuqur kuzgi bo'yanish
Rang turlari nazariyasida eng jozibali fasllardan biri kuzdir. Oltin, mis va bronza...
Kiyimdagi gulli bosma
Bizning tasavvurimiz doimo moda olamidagi so'nggi tendentsiyalarni hayratda qoldiradi. Shuning uchun, tartibda ...