Спорт. Эрүүл мэнд. Хоол хүнс. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Хүүхдийн зуны гутлын загвар загвар

Үслэг дээлний хамгийн үнэтэй үслэг эдлэл юу вэ?

Дизайн дахь байгалийн чулуу: олборлолт, боловсруулалт

Татарын баярууд: үндэсний, шашны

Унтаж буй хүүдээ аавын захидал

Хүүхэд эцэг эхтэйгээ унтаж чадах уу?

Дэлхийг илүү сайхан газар болгосон хоёр лалын шашинтны түүх

Богино хугацааны ой санамж Богино хугацааны ой санамж нь хангалттай

Рамадан сарын төгсгөл ба Ид аль-Фитр

Юлия Паршута, Марк Тишман нар - Тэвчихийн аргагүй (2017)

ДНХ-ийн шинжилгээгээр Прохор Чаляпин хүүгүй болохыг харуулсан

Прохор Чаляпины загалмайлсан эх дуучны аав нь түүний өвөө байж магадгүй гэж мэдэгджээ

Нюша - хувийн амьдралынхаа талаар анхны бөгөөд сүүлчийн удаа илэн далангүй хэлэхэд: Бидний Егороос салах болсон шалтгаан нь орвонгоороо эргэв ... Энэ түүх таны хувьд дууслаа.

Нюшагийн нөхөр дуучин Егор Крид хоёр дахин хамт байгаа гэрэл зургийн эвлүүлэгт уурлаж, тэр бүр шүтэн бишрэгчдээ заналхийлж, зургуудыг устгахыг хүсэв.

Хамгийн сайн найз нь Водонаевагаас татгалзав

Хоёрдугаар бага бүлгийн "сансрын нисгэгчдийн өдөр" хичээлийн хураангуй. 2-р бага бүлгийн "Сансрын нисгэгчдийн өдөр" сэдэвт иж бүрэн нэгдсэн хичээл нэгдүгээр бага бүлгийн Сансрын нисэгчдийн өдөр

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Анхны сансрын нисэгчид" сэдэвт нээлттэй хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Хүүхдэд сансрын тухай болон анхны сансрын нисгэгч Ю.Гагарины тухай ойлголт өгөх. Сансрын нисгэгчдийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжилд хувь нэмэр оруулах.

Хүүхдүүдийн бодит байдлын объект, үзэгдлийн энгийн дүр төрхийг хэрэглээний хэлбэрээр дамжуулах чадварыг нэгтгэх.

Хүчтэй, зоригтой байх хүслийг төлөвшүүл. Эрүүл амьдралын хэв маягийг бий болгох.

Тайлбар толь бичгийг идэвхжүүлэх: сансрын нисгэгч, сансрын нисгэгч, сансрын костюм, пуужин.

Тоног төхөөрөмж: Ю.А-ийн хөрөг. Гагарин, Дэлхий гараг, сансрын хиймэл дагуул, хөлөг онгоцыг дүрсэлсэн зургууд, Белка, Стрелка нохойнууд; хүүхэд бүрт зориулсан өргөдлийн материал.

Урьдчилсан ажил: "Сансар огторгуй" сэдвээр яриа өрнүүлэх, сансрын тухай номуудтай танилцах; сансрын тухай зураг, тоглоомын нөхцөл байдал (гадаа тоглоом) "Оддын хаалга".

Хичээлийн явц:

Тавиур дээр - анхны сансрын нисгэгч Юрий Гагарины хөрөг, гар урлал, ном, сансрын тухай цомог.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, сансрын нисгэгчид хэн болохыг та мэдэх үү? (Хариулт.)

1961 оны 4-р сарын 12-нд Зөвлөлтийн сансрын нисгэгч Юрий Алексеевич Гагарин "Восток-1" хөлгөөр дэлхийд анх удаа дэлхийг тойрон хувьсгал хийснийг та мэдэх үү. (Хөрөг зураг). Түүний сансарт хийсэн анхны нислэг нь хамгийн хэцүү бөгөөд аюултай байв. Гэвч сансар огторгуйг эзлэх итгэл, хүсэл нь бүх саад бэрхшээлийг даван туулсан.

Дөрөвдүгээр сарын 12, залуус аа, сансрын нисгэгчдийн төдийгүй сансрын пуужин бүтээх ажилд оролцож буй дизайнеруудын баяр юм. Тэд анхны сансрын хиймэл дагуулыг бүтээж чадсан. (Зураг харуулах). Эхлээд Белка, Стрелка нохойнууд сансарт нисч, дараа нь хүн. (Зураг харуулах). Юрий Гагарин сансар огторгуйгаас манай гаригийг харсан бөгөөд энэ нь бөөрөнхий бөгөөд түүнд маш жижиг мэт санагдсан. (Зураг харуулах). Тэрээр анх удаа сансар огторгуйг байлдан дагуулсан хүн учраас гавьяа байгуулсан.

Хүүхдүүд ээ, сансарт ниссэн хүн ямар байх ёстой вэ? (Хариулт).

Хүчтэй, зоригтой, эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (Хариулт).

Сансрын нисгэгч юу өмссөн бэ? (Хариулт).

Биеийн тамир:

"Бид пуужингаар нисч байна

сар руу хар

Бид эрүүл саруул хүүхдүүд

манай цэцэрлэгт.

Ингээд л - нислэг дууслаа,

"Амрах" одны хөлөг.

(Хөлийн хуруун дээр, тойрог хэлбэрээр гүйж, биеийн дагуух гараа хойш тавьдаг. Биеийн тамирын дасгал: Гар - урагш, дээш, хажуу тийш, доошоо.

Залуус аа, хүн яагаад сансарт нисэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ? (Хариулт.)

Та сансарт нисэхийг хүсч байна уу?

Сансарт гарахад ямар тээврийн хэрэгсэл туслах вэ? (Хариулт).

"Пуужин бүтээх" дидактик тоглоом.

Хүүхдүүдэд пуужин бүтээх геометрийн дүрсийг санал болгодог.

Тэнгэрт одод тод гэрэлтдэг

Бөмбөлгүүдийг шиг гялалздаг.

Манай Гагарин - хүүхдүүд мэддэг

Дэлхийн бүх хүмүүсийн өмнө.

Оддод зочилсон.

Явцгаая залуусаа

Сансрын нисгэгчид тоглоцгооё

Бид бүгд сансарт нисэх болно.

Бид нисэх гэж байна

Шинэ оддын хөлөг онгоц барьж байна!

(Хүүхдүүдийг Пуужингийн хэрэглээний материалыг урьдчилан бэлтгэсэн ажлын байранд урь. Пуужингийн дээжийг үзүүлж, эд ангиудыг нь хэрхэн наахыг тайлбарла.)

Өргөдлийг бөглөж дууссаны дараа стенд дээр хүүхдийн бүтээлүүд тавигддаг.

Хүүхдүүд ээ, өөрийгөө сансрын нисгэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэд пуужин бүтээж, сансарт ниссэн. Та бүхэн пуужингаа ямар хэлбэртэй, ямар хамартай, ямар тогтворжуулагчтай, цоргоноос ямар дөл гарч байгааг хэлээрэй.

Энэ нь бидний хичээлийг дуусгаж байна. Сайн хийлээ! Бүгд л ажлаа хийсэн. Бүгдэд нь баярлалаа.


Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Венгеровскийн 4-р цэцэрлэг

Бага насны төсөл

бүлэг

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Төслийн удирдагч: сурган хүмүүжүүлэгч С.А. Бондаренко

Венгерово 2016 он

Төслийн хамаарал: Хэдэн арван жилийн өмнө өчигдрийн хөвгүүдийн цөөхөн нь сансрын нисгэгч болохыг хүсдэггүй байв. Энэ мөрөөдөл нь өнөөгийн хүүхдүүдэд огт хамаагүй юм. Үүний зэрэгцээ сансрын далайн дээрэмчид, оддын дайн болон бусад харь гаригийн амьтад тэдний дуртай хүүхэлдэйн киноны баатрууд юм. Зохиомол баатрууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд байхгүй гаригуудын талаар буруу мэдээлэл өгч, тэдэнд сөрөг сэтгэл хөдлөлийг бий болгож, айдас хүйдэсийг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг. Тиймээс хүүхдийн сансрын талаархи санаа бодлыг бий болгох ажлыг чадварлаг бий болгох нь чухал юм.

Асуудал: Юрий Алексеевич Гагарины сансарт анхны нислэгийн тухай баяр - Сансрын нисгэгчдийн өдрийг хүүхдүүд мэддэггүй. Энэ асуудлыг шийдэхийн тулд энэ төсөл төрсөн.
Асуудлын үндэслэл:
1. Эцэг эхчүүд Оросын баяр ёслол, тухайлбал сансрын нисгэгчдийн өдөр хангалттай анхаарал хандуулдаггүй.
2. Хүүхдэд сансарт ниссэн анхны хүн, Орост нэгэн баяр болох Сансрын нисгэгчдийн өдөр байдаг тухай мэдлэг байдаггүй.

Төслийн төрөл: танин мэдэхүйн, бүтээлч.
Төслийн төрөл: богино.
Төслийн оролцогчид: "Зөгий" бага бүлгийн хүүхдүүд, багш нар, эцэг эхчүүд.

Зорилтот: Хүүхдүүдийг Оросын баяр - Сансрын нисгэгчдийн өдөр, сансар огторгуй, анхны сансрын нисгэгч Ю.А.Гагаринтай танилцуулах.

Даалгаварууд:
1. Хүүхдүүдэд Оросын баяр - Сансрын нисгэгчдийн өдөр, сансрын тухай, анхны сансрын нисгэгч Ю.А.Гагарины тухай мэдлэг олгох. Сансрын тухай зураг үзэх сонирхлыг төрүүл. Үйл ажиллагаа, нэгдэлд сургах.
2. Сонсголын болон харааны анализаторыг идэвхжүүлж, хүүхдийн яриа, төсөөлөл, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх. Бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг хамтран ажиллахад урамшуулах.
3. Сансарт ажиллаж буй хүмүүсийг хүндэтгэх, сахилга бат, сониуч зан чанарыг төлөвшүүлэх. Эх орноо хайрлах, бахархах мэдрэмжийг төрүүлэх. Насанд хүрэгчдийн үгийг сонсоход хүүхдүүдийг урамшуул.
4. Үгийн санг идэвхжүүлэх: гариг, сансар, одны орд, пуужин, сансрын хувцас, сар, орчлон ертөнц, сансрын нисгэгч.

Төслийн тооцоолсон үр дүн:
1. Хүүхдийн орон зайн сэдэвт сонирхол, тэдний танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны илрэл.
2. Хүүхдүүд бие даан санаачилга гаргана: зураг үзэх, харилцан ярианд оролцох, асуулт асуух; Тэд барилгын материал, барилгачин, пуужин зэргээс санааныхаа дагуу бүтээж, ажилдаа бүтээлч, нарийн ширийнийг харуулдаг.
3. Тэд дуртайяа зурах, баримал хийх, тоглох.


Төслийн үйл ажиллагааны бүтээгдэхүүн: Бүлгийн бүртгэл, хүлээн авалт; "Сансрын аялал" хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн; эцэг эхчүүдэд зориулсан хавтас гулсагч «« Амралт 4-р сарын 12 - Нисэх ба сансрын нисгэгчдийн өдөр Юрий Алексеевич Гагарин - Сансарт ниссэн анхны хүн. Сансрын нисгэгчдийн түүх”, хүүхдүүдийн эцэг эхтэйгээ хамтран бүтээсэн “Энэ гайхамшигт орон зай” үзэсгэлэн.

Төслийн хэрэгжилт:

Эцэг эхтэй ажиллах:


- "Хүүхдийг сансар огторгуйд танилцуулъя" зөвлөгөө;
- хавтас - шилжих " Амралт 4-р сарын 12 - Нисэх ба сансрын нисгэгчдийн өдөр
Юрий Алексеевич Гагарин - Сансарт ниссэн анхны хүн. Сансрын нисгэгчдийн түүх";
- "Хүүхдийг сансар огторгуйд танилцуулахдаа ямар ажлын хэлбэрийг ашиглаж болох вэ, Сансрын нисгэгчдийн өдөр, анхны сансрын нисгэгч" яриа;
- "Энэ гайхалтай орон зай" хүүхдүүдтэй хамт зурсан зургууд.

Хүүхэдтэй ажиллах (хавсралтыг үзнэ үү):


1. "Орон зай" сэдвээр материалыг авч үзэх;
2. “Тэнгэр ямар байдаг вэ?” харилцан яриа;
3. "Сансрын аялал" програм;
4. "Орон зай" сэдвээр шүлэг унших, оньсого тааварлах;
5. Пуужин, од, онгоц, нар (эсвэл геометрийн дүрсээр) тоолох саваанаас (давхуулан) байрлуулах;
6. Гадна тоглоомууд: "Нар, бороо", "Нарлаг туулай";
7. Хурууны гимнастик "Үүлс", "Нар гэрэлтэж байна";
8. "Сансар руу нисэх" дүрд тоглох тоглоом;
9. "Сэвшээ салхи" амьсгалын дасгал;
10. Биеийн тамирын "Пуужин";
11. "Винни Пух", "Саран дээр мэдэхгүй" хүүхэлдэйн кино үзэх.
Ажлын хураангуй:
1. "Энэ гайхалтай орон зай" бүтээлийн үзэсгэлэн
2. Хүүхдүүдтэй хамтарсан ажил "Сансрын аялал"

Хэрэглээ

Яриа "Тэнгэр ямар байдаг вэ?"

Даалгаврууд. Хүүхдийн ой санамжинд тэнгэр, тэнгэрт байгаа үзэгдлийн цогц дүр төрхийг сэргээж, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хүрээг идэвхжүүлж, улмаар харилцан ярианд оролцох хүслийг бий болгох. Хүүхдэд асуулт тавих замаар сэтгэцийн бүх үйл явцыг идэвхжүүлэх. Үгийн санг баяжуулах.
Харилцааны урсгал:
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хүүхдүүд ээ, бид өдөр бүр гадаа гарч, ... хардаг (хүүхдийн хариулт). Толгойгоо өргөөд бид өнөөдөр үүлэрхэг эсвэл цэлмэг, үүлэрхэг эсвэл бороотой эсэхийг мэдэх болно. Тэнгэр гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт). Одоо шүлгийг сонсоорой:
Хар, час улаан, хөх, улаан
Тэнгэр өөр.
Өглөө орой улаан өнгөөр ​​гэрэлтдэг шиг,
Шөнөдөө лаа унтарвал хар өнгөтэй
Чийдэн, гар чийдэн, дэнлүү,
Та сартай оддыг хардаг. Хараач.
Өглөө. Мөн нар туяа илгээдэг
Манай тэнгэр дахин цэнхэр болж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тэнгэр бол дэлхий дээрх өргөн уудам орон зай юм. Заримдаа илэрхийлэгддэг - тэнгэрийн хөх бөмбөгөр. Тэнгэр бол бидний толгой дээрх бүх орон зай юм. Залуус аа, надад хэлээч, тэнгэр ямар байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт).
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Өдрийн цагаар энэ нь цайвар, цэнхэр эсвэл цэнхэр өнгөтэй байдаг. Цэлмэг өдрүүдэд нар тэнгэрт гэрэлтдэг. Шөнөдөө тэнгэр харанхуйлж, хар болж, одод, сараар чимэглэгддэг. Тэнгэрт өдөр, шөнийн үүл хөвж байдаг ч заримдаа тэнгэр цэлмэг, цэлмэг, үүлгүй байдаг. Үүл гэдэг нь жижиг дусал ус эсвэл мөсний жижиг хэсгүүдийн хуримтлал юм (хүйтэн улиралд усны уур агаар мандалд өтгөрдөг). Усны уур үргэлж агаарт байдаг. (Ярилцлагын явцад багш тайлбар өгч, хүүхдүүдийн хариултыг баталж, нэгтгэн дүгнэж, харааны материалыг харуулахаа мартуузай - ямар тэнгэр байдаг вэ: цэлмэг, гунигтай, хар, одтой, нартай, үүлэрхэг, юу болох вэ? тэнгэрт: солонго, бороо, аянга, аянга, үүл гэх мэт. Ярилцлага нь сэтгэл хөдөлгөм, эрч хүчтэй, хүүхдийн идэвхийг нэмэгдүүлэх ёстой. Ярилцлагын үеэр багш заримдаа хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах, гүнзгийрүүлэхийн тулд шинэ мэдээлэл өгдөг. тухайн зүйл, үзэгдэл (Тэнгэр яагаад харанхуй, гунигтай байдаг вэ? Үүл ямар харагддаг вэ?) Үг хэллэгийн ажлын арга нь сурган хүмүүжүүлэгчийн бие даасан үгсийн утгыг тайлбарлах, найрал дуугаар үгийг давтах явдал юм. сурган хүмүүжүүлэгч). Та шүлэг уншиж эсвэл оньсого тааж яриагаа дуусгаж болно.
Тэнгэр дээр юу ч байхгүй
Эргэн тойрон үүлс хөдөлж байна.
Тэнгэр амьсгалж байна
Алс холоос тэнгэрт одод
Бөмбөлгүүдийг гялалзах шиг
Тэнгэрийг чимэглэх
Тэгээд өглөө алга болно
Мөрөөдөл шиг уусч байна.
Шувууд тэнгэрт чөлөөтэй нисдэг,
Зөвхөн тэдэнд далавч өгдөг,
Гэхдээ заримдаа хүмүүс мөрөөддөг:
Тэд дэлхий дээгүүр нисдэг.
Баруун талд нь тэнгэр, зүүн талд нь тэнгэр,
За, чи нисч байна, нисч байна:
Толи үнэн, толи уран зохиол,
Та шууд хэлж чадахгүй!
"Намайг бүү март" цэцэг шиг -
Нарийхан цэнхэр.
Заримдаа эрдэнэ шишийн цэцэг шиг
Заримдаа, далай шиг!
Гэхдээ ийм өдрүүд байдаг
Ууртай, харанхуй
Тэр үед өнгө өөрчлөгддөг -
Хөмсөг зангирч, харлана.
Шөнөдөө - тод одод,
Үдээс хойш - гэрэлтсэн нартай!
Үүлтэй, цасны өнгө...
Энэ юу вэ? Энэ бол ... (Тэнгэр.)

"Сансар огторгуй" сэдвээр материалыг авч үзэх


"Дуннотой хамт сансрын аялал" илтгэл, хүүхэлдэйн киног үзэж байна



"Сансар огторгуй" сэдвээр шүлэг унших, оньсого тааварлах

Дэлхий
Нэг цэцэрлэгт гариг ​​байдаг
Энэ хүйтэн орон зайд
Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,
Замын шувуудыг дуудаж,
Үүн дээр зөвхөн нэг цэцэглэдэг
Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана
Мөн соно зөвхөн энд байна
Тэд гайхан гол руу харав ...
Эх дэлхийгээ халамжил
Эцсийн эцэст үүнтэй адил зүйл байхгүй!
Яков Аким
ххх
нарны систем
Анхны нарны шуургатай таарч байна
Бяцхан мөнгөн ус.
Хоёр дахь нь түүний ард Сугар нисдэг
Хүнд, өтгөн уур амьсгалтай.
Гурав дахь нь тойруулга эргэлдэж байна,
Бидний дэлхийн өлгий.
Дөрөвдүгээрт - Ангараг, зэвэрсэн гариг,
Улаан - хамгийн улбар шар.
Тэгээд тэд зөгий сүрэг яаран,
Тэдний тойрог замд астероидууд.
Тавдугаарт - Бархасбадь, маш том
Одтой тэнгэрт харагдана.
Зургаа дахь нь гоёмсог цагираг бүхий Санчир гариг ​​юм.
Нарны туяа дор дур булаам.
Долдугаарт - Тэнгэрийн ван, буйдан шиг хэвтэж,
Эцсийн эцэст түүний алс холын зам хэцүү байдаг.
Наймдугаарт - Далай ван, дөрөв дэх хийн аварга
Үзэсгэлэнтэй цэнхэр цамцтай данди.
Плутон, Чарон, системийн есдүгээрт,
Харанхуйд тэд дуэт тоглож цагийг өнгөрөөдөг
ххх
Биднийг гэрэлтүүлээрэй, нар, гэрэлтээрэй ...
Яков Аким
Чамтай хамт амьдрахад амархан!
Бас замдаа дуу хүртэл
Өөрөө дуулдаг.
Үүлний цаанаас биднээс
Битгий яв, битгий яв!
Мөн ой, талбай, гол мөрөн
Дулаан, нартай байхыг урьж байна.
- Биднийг гэрэлтүүл, нар, гэрэлт,
Үүлний ард бүү яв!
Зараагийн ойролцоо хурц наранд
Нуруу нь илүү хурдан ургадаг.
- Дэмий хоосон цуурхал тарж байна,
Нар бидний санааг зовоож байна.
Мэлхий хааяа - ква-ква,
Тэр бас дулаацах дуртай!
- Биднийг гэрэлтүүл, нар, гэрэлт,
Өглөө эрт босдог.
Чамайг энд байгаа цагт бид нисэхгүй
Урд зүгт, харийн орнууд руу.
ххх
Саран дээрх аялал
Жанни Родари
-Сарны гэрэлт далайн дэргэд
Тусгай нууц -
Энэ нь далай шиг харагдахгүй байна.
Энэ далай дахь ус
Жаахан биш,
Мөн загас байхгүй.
Түүний долгион руу
Усанд шумбаж чадахгүй байна
Та дотор нь цацаж болохгүй.
Чи живж чадахгүй.
Тэр далайд сэлж
Зөвхөн тэдэнд тохиромжтой
Хэн сэлж байна
Үүнийг огт хийж чадахгүй хэвээр байна!
ххх
ЮРИ ГАГАРИН
Би нэг өдөр ааваасаа асуув:
"Тэгээд Юрий Гагарин гэж хэн бэ?
Тэр маш чухал хүн байх ёстой.
Би түүний талаар сайн мэдэхгүй байна ... "
Тэгээд аав надад хариулав:
"Чи энэ талаар надаас асуусанд баяртай байна,
Тэр бол зоригтой, зоригтой нисгэгч,
Эх орноо дэлхий дахинд алдаршуулсан.
Гагарин дэлхийн анхны хүн байсан
Хэн нэгэн удаа сансарт ниссэн.
Манай гаригийн хөвгүүдэд
Тэр надад сансрын нисгэгч болох мөрөөдлийг өгсөн."
Одоо би мэдсэндээ бахархаж байна
Юрий Гагарин гэж хэн байсан бэ?
Надаас асуу, би танд бахархалтайгаар хариулах болно:
Тэрээр анх одод руу явсан сансрын нисгэгч юм
Би сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна
Гагарин бол миний жишээ юм.
Тэрээр анх удаа сансарт ниссэн хүн юм
Дараа нь ЗХУ-д.
Дэлхий нийт сэтгэл догдлон сонсов -
Энэ нь хүн бүрийн хувьд гайхамшиг биш гэж үү?
Эхлээд сансарт ниссэн
Зөвлөлтийн хүн!
Түүнээс хойш олон жил өнгөрчээ.
Бид үүнд дассан
тэнд юу болсон
Дахиж ганцаараа биш.
Сансрын нисгэгчдийн өдөр ирлээ.
Би ч бас хүсч байна -
Би зүгээр л том болох хэрэгтэй байна
Тэгээд би сансарт явна!
Зохиогч - Татьяна Шапиро
ххх
Сайхан одтой тэнгэр
Гаригуудын үзэсгэлэнт ертөнц.
Гэхдээ би танд нухацтай хэлье:
Үүнээс илүү сайхан газар байхгүй!
Сүүн зам мөлхөх болтугай
Алмазан тоос
Гэхдээ тэр итгэдэг, хүлээдэг, найдаж байна
Хайрт дэлхий,
Алс холын галактик байх болтугай
Тэгээд дуудаж, дуудаж,
Гэхдээ сансрын нисгэгчдийн баярын өдөр
Эргэн тойрон хавар цэцэглэдэг
Мөн зүрх нь маш итгэлтэй байдаг
Чамайг буцааж тогшино:
Батлагдсан, батлагдсан
Үүнээс илүү сайхан газар байхгүй!
ххх
Римма Алдонина
Одод
Од гэж юу вэ?
Хэрэв тэд чамаас асуувал -
Зоригтойгоор хариул:
Халуун хий.
Мөн нэмнэ үү
Үргэлж юу байдаг
Цөмийн реактор -
Од бүр

Сансар огторгуйг сонирхох нь бага насандаа сэрдэг. Та оньсого ашиглан хүүхдүүдийг сансар огторгуйд танилцуулж эхэлж болно.Хүүхдүүдийн оньсого нь ертөнцийг илүү гэгээлэг болгодог тул бүх хүүхдүүд тэдэнд хайртай. Эдгээр нь зөвхөн хүүхдийн сэтгэхүйг хөгжүүлэхэд чиглэсэн оюуны дасгалууд биш бөгөөд энэ нь объект, үзэгдлийн хамгийн гайхалтай шинж тэмдгийг комик, хялбаршуулсан хэлбэрээр харуулсан, хүүхдийг амьтан, ургамлын ертөнцтэй танилцуулдаг аман ардын урлагийн нэг төрөл юм. .
Тусгай хоолой байдаг
Түүнд орчлон ертөнц харагдаж байна,
Калейдоскоп оддыг харна уу
Одон орон судлаачид ... (телескоп)
Тусгай сансрын хөлөг байдаг,
Энэ нь дэлхий рүү хүн бүрт дохио илгээдэг.
Ганцаардсан нууцлаг аялагч шиг
Хиймэл нэг нь тойрог замд нисдэг ... (хиймэл дагуул)
Эхлэл ч үгүй, төгсгөл ч үгүй
Толгойн ар тал, нүүр байхгүй.
Хүн бүр мэддэг: залуу ч бай, хөгшин ч бай,
Тэр бол том бөмбөг.
(Дэлхий)
Жилд дөрвөн удаа хэн хувцас солих вэ? (Дэлхий)
Тэнгэрт шар таваг өлгөөтэй байна.
Шар хавтан нь хүн бүрт дулааныг өгдөг.
(Нар)
Хаалган дээр, цонхны дэргэд
Энэ нь тогшихгүй
Тэгээд босох болно
Тэгээд хүн бүрийг сэрээ.
(Нар)
Эмээгийн овоохой дээр
Өргөгдсөн талх.
Нохой хуцдаг, тэд үүнийг авч чадахгүй.
(Сар)
Харанхуйд асар том сүүл анивчуулж,
Хоосон зай дахь тод оддын дунд яаран гүйж байна
Тэр од биш, гариг ​​биш,
Орчлон ертөнцийн нууц - ... (сүүлт од)
Шөнө замыг гэрэлтүүлдэг
Одууд унтахгүй.
Бүгдийг унтаарай, тэр унтаж чадахгүй байна
Тэнгэрт бидний төлөө гэрэлтдэг ... (Сар)

Гадна тоглоомууд

"Нар, бороо"
Зорилтот:
Хүүхдүүдийн бие биетэйгээ мөргөлдөхгүйгээр бүх чиглэлд гүйх, дохиог хурдан хариулах чадварыг хөгжүүлэх.
Тоглоомын явц: Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Багш нар: бүгд алхаж, тоглож, бороо орж байна гэж хэлэхэд тэд хурдан газар руугаа зугтдаг.
Бороо, бороо, илүү хөгжилтэй
Дусал дуслаар харамсах хэрэггүй,
Зүгээр л биднийг битгий норгоорой
Цонхыг бүү тогш!

"Нарны туулай"
Зорилтот:
Төрөл бүрийн хөдөлгөөн хийж сурах, харааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх, гэрэл, харанхуйн талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Материал: толь.
Тоглоомын явц: Цонхоор нар харагдах мөчийг сонгоод толин тусгалаар туяа барьж, нарны туяа хана, тааз, сандал дээр хэрхэн үсэрч буйд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулаарай ... Гэрлийн цэг дээр хүрэхийг санал болго. нарны туяа.
нарны туулайнууд
Ханан дээр үсрэх
нарны туулай,
Тэд чимээгүйхэн унадаг.
Нарны хурц туяа
Зайчиков тавив.
Охид, хөвгүүд
Лучик сэрлээ.

Хурууны гимнастик

"Нар гэрэлтэж байна"
Зорилтот:
Гарын харилцан уялдаатай хөдөлгөөн, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, хувцасны хавчаарыг тайлах, бэхлэхийг сурах.
Материал: Шар дугуй (давхар талт), 15 см диаметртэй зузаан картоноор хийсэн хувцасны хавчаар.
Тоглоомын явц. Тоглоомыг үлгэрээр эхлүүлээрэй: "Цонхоор хар: нар ямар хурц гэрэлтэж байгааг харж байна. Адилхан нар хийцгээе. Бид энэ тойргийг (шоу) нар болгон хувиргах болно. Бид түүнийг туяа болгоно. Бобби зүүг тойргийн ирмэг дээр хэрхэн холбохыг хүүхдүүдэд үзүүл. Хувцасны хавчаарыг хоёр хуруугаараа нэгэн зэрэг дарах хэрэгтэй гэдгийг хүүхдүүдэд анхаарч үзээрэй. Дараа нь хүүхдүүдийг туяаг "салгахад" урь. ("Одоо нар хурц гэрэлтдэггүй").

"Үүлс"
Бид хуруугаа хооронд нь холбосон
Тэгээд бариулыг нь сугалав.
За, одоо бид Дэлхийгээс ирлээ
Бид үүлийг түлхэж байна.
(Дасгалыг зогсож байхдаа хийдэг. Хүүхдүүд хуруугаа хооронд нь холбож, гараа алгаа урагш сунгаж, дараа нь дээш өргөж, аль болох өндөр сунгана).

"Салхи" амьсгалын дасгалууд:

хамрын зөв амьсгалах чадварыг сургах; гүн дуусах. (Багш дасгалын зөв гүйцэтгэлийг харуулав: тэд хамраараа амьсгалж, уруулаа гуурсаар нугалж, сэвшээ салхи шиг удаан үлээж. Амьсгалахдаа амаа хаасан эсэхийг шалгаарай. 4-5 удаа давтана).

Биеийн тамирын "Пуужин"

Ганц хоёр, пуужин байна.
(хүүхэд гараа өргөдөг)
Гурав дөрөв, удахгүй хөөрнө.
(гараа хажуу тийш нь сунгах)
Нар руу нисэхийн тулд
(гараараа тойрог)
Сансрын нисгэгчдэд нэг жил шаардлагатай.
(хацар дээрээ гараа барьж, толгой сэгсэрнэ)
Гэхдээ хонгор минь, бид айхгүй байна
(гараа хажуу тийш, бие нь баруун, зүүн тийш хазайсан)
Бидний хүн нэг бүр тамирчин
(гараа тохойгоор нь нугалах)
Дэлхий дээгүүр нисч байна
(гараа хажуу тийш нь сунгах)
Түүнд сайн уу гэж хэлье.
(гараа дээш өргөн, даллах)


"Сансрын аялал" програм

Даалгаврууд. "Сансрын аялал" хамтын зохиол бүтээх сонирхлыг төрүүлэх. Хүүхдүүдэд бэлэн хэлбэрээс (дөрвөлжин, гурвалжин, янз бүрийн хэмжээтэй тойрог) пуужингийн дүрс хийхийг заах. Бэлэн хэлбэрийг наах ур чадварыг нэгтгэх. Материал, уран сайхны илэрхийлэх хэрэгслийг бие даан сонгох нөхцлийг бүрдүүлэх. Хэлбэр, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Сониуч зан, өөртөө итгэх итгэлийг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил:
Орон зайн тухай яриа (ил захидал, гэрэл зураг, дидактик хэрэглүүр). "Нар, бороо" гадаа тоглоом. Төрөл бүрийн объектоос пуужин тавих (харандаа, тоолох саваа, гутлын үдээс).

"Сансрын нисгэгч" хурууны гимнастик.
Харанхуй тэнгэрт одод гэрэлтдэг
(Хуруунуудаа шахаж, тайлах)
Сансрын нисгэгч пуужингаар нисдэг.
(толгойн дээгүүр алгаа хавсран)
Өдөр нисч, шөнө нисдэг
Тэгээд газар руу харна.
Тэр талбайнуудыг дээрээс харж,
(хуруугаа нэгтгэх)
Уулс, гол мөрөн, далай тэнгис.
(Гараа хажуу тийш нь сунгана)
Тэр дэлхийн бөмбөрцгийг бүхэлд нь харж,
Дэлхийн бөмбөрцөг бол бидний гэр юм.
("дээвэр" толгой дээрх алга).
Материал, багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж.
Whatman цэнхэр (саарал, нил ягаан) өнгө, цаасны хэлбэрүүд - дөрвөлжин, гурвалжин, тойрог, цавуу. үзэх материал.
Хичээлийн агуулга.
Багш хүүхдүүдэд "Пуужин" шүлгийг уншиж өгдөг:
Сансрын пуужин дахь нисгэгч
Дэлхийг дээрээс харав.
Өөр хэн ч биш, дэлхий дээр хэн ч байхгүй
Ийм гоо сайхныг олж хараагүй.

Багш нь фланелграф эсвэл соронзон самбар дээр геометрийн хэлбэрээс (бие - дөрвөлжин, хамар гурвалжин гэх мэт) пуужингийн дүрсийг зурдаг. Ажилд бэлтгэсэн нарийн ширийн зүйлд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Хүүхдүүд өргөдөл гаргадаг.
"Пуужин" динамик түр зогсолт
Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,
(Хөл дээрээ босох, өргөх)

Бид пуужин дээр нисдэг.
(Дээш, аль болох өндөр сунгах)
Хөлийн хуруун дээр бос
Тэгээд гараа доошлуул.
(Гараа аажмаар доошлуул.)
Нэг хоёр гурав! Сунгах.
(өргөх, дэмжих).
Энд пуужин ирж байна!
(Хөнгөн гүйлтээр газар дээр нь гүйх).
Хичээлийн дараа.
"Сансрын аялал" үзэсгэлэнгийн дизайн. Шүлэг унших:
Г.Сапгир
Галт сүүлээ дэлгэж,

Сүүлт од оддын хооронд урсдаг.

- Сонсооч, од эрхэс,
Сүүлийн мэдээ,
гайхалтай мэдээ,
Тэнгэрийн мэдээ!
Зэрлэг хурдаар гүйж байна
Би Наранд зочилж байсан.
Би дэлхийг алсаас харсан
Мөн дэлхийн шинэ хиймэл дагуулууд.

Би дэлхийгээс ниссэн
Усан онгоцнууд миний араас нисэв!







"Хүүхдийг сансар огторгуйд нэвтрүүлэх" зөвлөгөө.

Орон зай - энэ бол манай гарагийг хүрээлж буй төгсгөл, захгүй асар том орон зай юм. Энэ орон зайд одод хөдөлж, гаригууд тойрон эргэлдэж, сүүлт од, солир нисдэг.
Дэлхий бидний амьдарч буй гараг юм. Сансраас харахад энэ нь үзэсгэлэнтэй цэнхэр бөмбөг шиг харагдаж байна (хүүхдүүдтэй хамт дэлхийн бөмбөрцөг эсвэл гаригуудыг дүрсэлсэн зургуудыг авч үзье). Дэлхийн ихэнх хэсгийг өргөн уудам далай тэнгисийн цэнхэр усаар бүрхсэн байдаг. Цагаан толбо нь үүл, цас, мөс юм. Газар нь ногоон хүрэн өнгөтэй, чулуу, хөрсөөр бүрхэгдсэн асар том орон зай юм.
Дэлхий Энэ бол бидний мэддэг цорын ганц амьдрах боломжтой гараг юм. Дэлхий дээр хэт халуун ч биш, хэт хүйтэн ч биш учраас хүмүүс, ургамал, амьтан амьдрах боломжтой. Дэлхийд уух ус, амьсгалах агаар бий. Эдгээр нь бүх амьд организмд зайлшгүй шаардлагатай.
Дэлхий гариг ​​нь бусад гаригууд, сүүлт одууд, астероидууд, солирын бодисуудын хамт нарны аймгийн нэг хэсэг бөгөөд энэ нь эргээд асар том оддын систем болох Галактикийн нэг хэсэг юм. Нарны аймаг нь хиймэл дагуултай есөн том гараг ба цорын ганц од болох Нарнаас бүрддэг бөгөөд түүний эргэн тойронд системийн бүх биетүүд эргэлддэг.

Сар яагаад сар болж хувирдаг вэ?

Сарны харагдах байдал өдөр бүр өөрчлөгддөг. Эхлээд нарийн хадуур шиг харагддаг, дараа нь тарган, хэд хоногийн дараа дугуй хэлбэртэй болдог. Хэдэн өдрийн дараа тэргэл сар аажмаар багасч, дахин хадуур шиг болдог. Хавирган сарыг ихэвчлэн сар гэж нэрлэдэг. Хэрвээ сарны хавирган сарыг "С" үсэг шиг зүүн тийш эргүүлбэл сар "хөгширдөг" гэж хэлдэг бөгөөд удалгүй бүрмөсөн алга болдог. Сарны энэ үеийг "шинэ сар" гэж нэрлэдэг. Дараа нь, аажмаар, нарийхан хавирган сар баруун тийш эргэлдэж, бүтэн сар болж хувирдаг. Цацахаасаа өмнө "өсдөг". Сар нь маш өөр бөгөөд бага зэрэг мэдэгдэхүйц "хадуур" -аас бөөрөнхий тод гоо сайхан болж аажмаар өөрчлөгддөгийг тайлбарлахын тулд та бөмбөрцөг бүхий загварт хандаж болно. Үүнийг хийхийн тулд танд бөмбөрцөг, зарим төрлийн гэрлийн эх үүсвэр, жишээлбэл, лаа, жижиг бөмбөг - "Сар" хэрэгтэй. Сар дэлхийг хэрхэн тойрон эргэдэг, гэрэлтүүлэгт юу тохиолддог, энэ нь сарны харагдах байдалд хэрхэн нөлөөлдөг болохыг хүүхдүүдэд харуул. Дэлхийг тойрон эргэвэл сар түүн рүү бүрэн гэрэлтсэн гадаргуу эсвэл хэсэгчлэн гэрэлтсэн эсвэл харанхуй болж эргэдэг. Тийм ч учраас сарны дүр төрх нь сарын туршид байнга өөрчлөгддөг (сар, сарыг дүрсэлсэн зургуудыг үзэх).
Дэлхийд ойрхон хиймэл дагуул
Ойсон гэрлээр гэрэлтдэг.
Одоо сар шиг, дараа нь дугуй,
Бидэнд бага зэрэг дулааныг өгдөг.
Энэ нь ус татдаг
Тэнгэрээс далайд,
Тэгээд ус
Нааш цааш хөдөлдөг
Урсгал, урсац бийс.
Тэр бас үзэсгэлэнтэй
Хэрэв бүх зүйл асаалттай байвал
Тэнгэрт бүтэн сар.

"Гариг ба одод".
Манай дэлхий бол асар том бөмбөг юм. Манай дэлхийг тойрон хүрээлж буй бүх зүйлийг, тэр дундаа гарагийг орчлон ертөнц буюу сансар огторгуй гэж нэрлэдэг. Сансрын орон зай маш том бөгөөд бид пуужинд хичнээн нисч байсан ч түүний ирмэг дээр хэзээ ч хүрч чадахгүй. Манай дэлхийгээс гадна бусад гаригууд байдаг: Ангараг, Сугар, Бархасбадь, Санчир, Тэнгэрийн ван, Буд, Далай ван, Плутон. Гаригуудаас гадна одууд байдаг.
Одод бол асар том гэрэлтдэг галын бөмбөг юм. Нар бол од бөгөөд энэ нь хийн халуун бөмбөг, нарны аймгийн гэрэл, дулаан, амьдралын эх үүсвэр юм. Дэлхийтэй ойрхон байрладаг тул бид түүний гэрлийг харж, дулааныг мэдэрдэг. Нарнаас хэд дахин том, илүү халуун одод байдаг ч тэд дэлхийгээс маш хол гэрэлтдэг тул шөнийн тэнгэр дэх жижиг цэгүүд шиг бидэнд харагддаг. Хүүхэд энэ үзэгдлийг ойлгохын тулд та өдрийн цагаар, орой харанхуйд гар чийдэнгийн гэрлийг харьцуулж болно. Өдрийн цагаар хурц гэрэлд гар чийдэнгийн туяа бараг харагдахгүй ч оройн цагаар тод гэрэлтдэг. Оддын гэрэл нь дэнлүүний гэрэлтэй төстэй: өдрийн цагаар наранд бүрхэгдсэн байдаг (хүүхэдтэй явж байхдаа гудамжинд нар, оддыг ажиглах). Тиймээс оддыг зөвхөн шөнийн цагаар харж болно. Хүүхэдтэйгээ "Нарны туяа" дууг дуул:
Ингэж нар мандаж байна
Илүү өндөр, өндөр, илүү өндөр!
(Хүүхдүүд доошилсон гараа аажмаар өргөж, хөлийнхөө хуруун дээр зогсдог.)
Шөнө болоход нар жаргах болно -
Доош, доош, доош.
(Хүүхдүүд гараа аажмаар доошлуул.)
Сайн Сайн
Нар инээж байна.
Мөн нарны дор бүгд
Дуулах нь хөгжилтэй.
(Хүүхдүүд чөлөөтэй бүжиглэдэг.)
Та толин тусгал ашиглан "Нарлаг туулай" тоглоомыг тоглож болно. Мөн "Нар, бороо" хурууны гимнастикийн элементүүдтэй гадаа тоглоомд:
Тэнгэрт нар
Хөгжилтэй гэрэлтдэг.
баяр хөөртэй гэрэлтэж,
Хүүхэд дулаахан байна.
(Хүүхдүүд гараа өргөж, алгаа хажуу тийш нь даллана.)
Бага багаар бороо орно
Замуудыг норгоно.
Дусал дуслаар, дусал дуслаар.
(Хүүхдүүд хуруугаараа алган дээрээ тогшдог.)
Замуудыг норгоно.
(Гараа зөөлөн сэгсэр.)
Бороо, биднийг бүү айлга, (Тэд хуруугаараа заналхийлэв.) Чи, бороо, биднийг гүйцэж ир!

Өнөөдөр би цэцэрлэгийн хоёрдугаар бага бүлгийн Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуйг та бүхэнд хүргэж байна.

Хүүхдүүд байгалиасаа их сониуч, нууцлаг, үл мэдэгдэх бүх зүйлд татагддаг тул энэ сэдэв нь сурагчдын дунд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгоно. Одоо 3-5 настай орчин үеийн хүүхдүүд сансрын хөлөг, харь гарагийнхныг сонирхож байгаа боловч тэдний мэдлэг нь өнгөцхөн бөгөөд тэдний насны хувьд үргэлж хангалттай мэдээлэлтэй, ойлгомжтой мэдээлэл байдаггүй үзэл бодолд тулгуурладаг. Заримдаа тэд орон зайг Оддын дайн, далайн дээрэмчид, i.e. хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр цацагдаж буй түрэмгийлэл.

Зорилго: "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Хэл ярианы хөгжил" зэрэг боловсролын салбаруудыг нэгтгэх замаар сансар огторгуй, одод, сансрын нисгэгчид, нарны аймгийн гарагуудын нэрс, Орос улсад байдаг баярын тухай анхан шатны мэдлэгийг бий болгох. ", "Урлаг, гоо зүйн хөгжил", "Нийгмийн харилцааны хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Материал: сансрын тухай үзүүлэх материал (зураг, зураг).

Урьдчилсан ажил: дурангийн дүрс бүхий харааны хэрэглүүрийг үзэх, дуран хийх (цаасан алчуурыг будах).

1. Боловсролын:

  • Сансрын нисгэгч, сансрын хөлөг, сансрын хөлөг, жингүйдэл, сансрын хувцас, дэлхийн таталцлын хүч, нарны аймаг, од, одон орон судлаач гэсэн үгсийн утгыг тайлбарла.
  • Яриадаа шинэ үг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг асуултанд хариулахад урамшуулах.

2. Хөгжиж буй:

  • Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • гоо зүйн амтыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна
  • шинэ мэдлэгтэй танилцахдаа сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх
  • шүлэг сонсох замаар хэмнэлийн мэдрэмжинд хавсаргах, ой санамж, яриаг хөгжүүлэх

3. Боловсролын:

  • Хамтарсан үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хэлэлцээр хийх чадварыг бий болгох
  • Сонирхолтой, аюултай мэргэжилтэй хүмүүсийг хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэхэд хувь нэмрээ оруулах, тэдний ажил нийгэм, хүний ​​​​хувьд ач холбогдлыг ойлгоход туслах.

Хичээлийн явц:

Асуулт: Залуус аа, бид захидал хүлээн авлаа гэж Лиза Барбоскина (алдарт "Барбоскина" хүүхэлдэйн киноны баатар) бичсэн байна, тэр маш их бухимдаж байна, учир нь түүний ах Дружок сансрын нисгэгч болж, сансарт нисэхийг хүсч байгаа боловч тэр мэдэхгүй байна. Сансрын нисгэгч гэж хэн бэ, тэнд юу нисч болох вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та сансрын нисгэгч гэж хэн болохыг мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

-Тийм ээ, энэ хүн сансарт сансарт ниссэн хүн.

А: Та сансрын нисгэгч болж, сансрын аялалд явахыг хүсч байна уу? Дараа нь бидэнд сансрын костюм хэрэгтэй - энэ бол сансарт ажиллахад зориулагдсан тусгай хамгаалалтын хувцас, учир нь агаар байхгүй, маш хүйтэн байдаг.

"Сансрын нисгэгч" тоглоом:

Би сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна! (бэлхүүс дээр гараа)

Би сансрын хувцас өмссөн (хувцаслалтын дуураймал)

Би пуужин дээр нисэх болно (гараа дээш өргөөд толгой дээрээ холбоно)

Тэгээд би бүх гаригийг нээх болно (гараараа том тойрог хий)

-Залуус аа, сансарт ниссэн анхны хүн бол манай нутаг нэгтэн Юрий Гагарин бөгөөд хүн нисэхийн өмнө Белка, Стрелка нэртэй ноход сансарт очиж, нэг өдрийн дараа эх дэлхийдээ эсэн мэнд буцаж ирсэн.

-1961 оны 4-р сарын 12-нд Юрий Гагарин "Восток-1" хөлгөөр бидний амьдарч буй эх дэлхийгээ тойрон нисч, дараа жилээс тус улсын хоёр дахь нисэгч-сансрын нисэгч Герман Титовын санал болгосноор Манай улсад Нисэх, сансрын нисгэгчдийн өдрийг жил бүр тэмдэглэж эхэлсэн.

Асуулт: В.Степановын "Юрий Гагарин" шүлгийг уншина, хүүхдүүд хамтдаа хэд хэдэн удаа давтана (дараа нь хүүхдүүд тойрог болж хувирна):

Сансрын пуужинд (дугуйгаар хөдөлж, бие биенийхээ гараас барина)

"Зүүн" нэртэй

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан. (гараа дээш өргөх)

Энэ тухай дуу дуулдаг (гараа дээш өргөөд, биеэ сэгсэрнэ)

Хаврын дусал: (гараа доошлуулж, гар барина)

Үүрд ​​хамт байх болно (төв хэсэгт нэгдэх)

Гагарин ба дөрөвдүгээр сар!

-Залуу сансрын нисэгчид, бид юугаар сансарт нисэх вэ?

D: Пуужин дээр!

Асуулт: Мөн бид хаанаас пуужин авч болох вэ, учир нь бидэнд зөвхөн модуль байдаг, гэхдээ сансрын хөлөг байхгүй.

Хүүхдүүд пуужин бүтээхийг санал болгодог (пуужингийн дүрслэлийг индэр дээр өлгөх).

"Пуужин бүтээх" тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дэлхийгээс үүл рүү хөөрнө

Мөнгөн сум шиг.

Бусад гаригууд руу нисэх

Хурдан…

Хүүхдүүд:. (пуужин)

А: Тийм шүү, сансрын нисэгчид пуужингаар (сансрын хөлөг) сансарт нисдэг, гэхдээ тэр хаанаас хөөрдөгийг та мэдэх үү? Пуужин хөөргөх нь сансрын буудлаас явагддаг бөгөөд энэ нь сансарт пуужин хөөргөх тусгайлан зориулагдсан, тоноглогдсон газар юм (зураг харуулах).

Асуулт: Одоо та өөрийн бодлоор хэрэгтэй бүх зүйлээ аваад нислэгт бэлдээрэй.

Б: (Хүүхдүүд барьсан пуужингийн эргэн тойронд хивсэн дээр сууна). 5, 4, 3, 2, 1 - ЭХЭЛ!

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна

Гаригуудаар аялах.

Бидний хүсч буй зүйл -

Энэ рүү нисцгээе!

Асуулт: Залуус аа, сансрын нисгэгч ер бусын нөхцөлд, таталцалгүй ажиллах ёстой тул эрүүл мэнд, айдасгүй, хүчтэй, ухаалаг байх ёстой гэж та юу гэж бодож байна вэ? Таны бодлоор жингүйдэл гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариулт). Энэ нь юу болохыг бодож үзье?

(Багш таталцлын тэг бүсэд байгаа сансрын нисгэгчдийн зургийг харуулав).

Сансарт хүн дэлхийн таталцлын хүчинд нөлөөлдөггүй, үүний улмаас бид хөл дээрээ бат зогсож, унахгүй, тэнд таталцлын хүч байхгүй тул сансрын нисэгчид хөл дээрээ зогсож чадахгүй, тэд "хөвөгч", гэхдээ усанд биш, харин агаарт.

"Жингүйдэл" тоглоом

Багш хүүхдүүдийг хивснээс босож, аль болох өндөрт үсрэхийг урьж байна.

А: Залуус аа, та нар агаарт байхдаа биеийн жинг мэдэрдэггүй. Та мөн лифтэнд сууж байхдаа, тэр доошоо хөдөлж эхлэх тэр мөчид, трамплин дээр үсрэх үед, машин жолоодож, гэнэт нүхэнд унах үед дэлхий дээр жингүйдлийн мэдрэмжийг мэдрэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Пуужин нь жолоочтой (гараа дээш өргөөд толгой дээрээ холбоно)

Жингүйдэл сонирхогч, (гараа хажуу тийш нь сунгаж, биеэ сэгсэрнэ)

Англиар сансрын нисгэгч (гараа дэлгээд мөрөө хавчина)

гэхдээ оросоор ... (сансрын нисгэгч) (бүсэндээ гар)

Хүүхдүүд сансарт сансрын нисгэгчдийн хөдөлгөөнийг дуурайж, гараа жигд хөдөлгөж, "агаарт хөвдөг"

А: Одоо сансрын аялалдаа ямар эд зүйл авч явсныг харцгаая. (Хүүхдүүд халбага, сэрээ, хөнжил, жимс үзүүлнэ)

А: Залуус аа, та нар сансарт халбага сэрээтэй хоол идэж чадахгүй. Та яагаад жингүйдлээс болсон гэж бодож байна, тийм ээ? Хоолоо тавган дээр тавих нь бас бүтэлгүйтэх болно, учир нь энэ нь сансрын хөлөг даяар тархах болно, учир нь. дэлхийн татах хүч байхгүй. Тиймээс сансрын нисэгчид шүдний оо шиг тусгай хуруу шилэнд хоол хүнс авдаг. Мөн та дэрэн дээр унтаж чадахгүй, тэр зүгээр л таны толгойноос нисэх болно. Сансарт ч ор байхгүй. Сансрын нисэгчид пуужингийн хананд наалдсан тусгай унтлагын уутанд унтдаг (Багш зургийг харуулав).

А: Залуус аа, "Сансрын нисгэгчдэд зориулсан өглөөний цай" тоглоом тоглоцгооё.

ТОГЛООМ "Сансрын нисгэгчдэд зориулсан өглөөний цай".

Хүүхдүүд хүүхдийн хоолны нэр хүндтэй компанийн савлагаанаас жимсний нухаш иддэг. Залуу сансрын нисэгчид тагийг нь тайлсны дараа цүнхийг дарж, нухашаа өөр дээрээ дусал ч асгахгүй идэхэд л хангалттай.

V: За залуусаа, бид сэтгэлээ сэргээлээ! Сансрын нисгэгчдийн өглөөний цай таалагдсан уу? Одоо бид пуужинд суугаад цэцэрлэг рүү буцах болно.

Хүүхдүүд гараа толгой дээрээ нийлүүлж, өрөөний эргэн тойронд хэд хэдэн тойрог "нисч", нислэгээ өвөрмөц дуугаар дагалддаг бөгөөд тус бүр өөрийн "сансрын талбай" - өндөр сандал дээр буудаг.

А: Тэгээд бид газар руу ниссэн. Одоо бид лабораторид байна, дурангаа ажиглалт хийхэд бэлтгэ (энэ нь оддыг ажиглах боломжийг олгодог тусгай төхөөрөмж бөгөөд дүрсийг ихээхэн томруулж, ойртуулдаг) одоо бид одон орон судлаачид (тэнгэрийн биетүүдийг ажигладаг эрдэмтэд: од, гаригууд) болно. , өөрөөр хэлбэл сансарт юу болдог).

Багш нь өмнө нь хүүхдүүд өөр өөр өнгөөр ​​будаж байсан цаасан алчуурыг тарааж өгдөг.

Асуулт: Одон орон судлаачид, одоо та нар дурангаар гаригуудыг ажиглах болно, би та нарт фланелграфаар манай нарны аймгийн гаригуудыг харуулах болно.

"Гаригуудыг судлах" тоглоом

Асуулт: Залуус аа, манай нарны аймгийн бүх гаригууд нарыг тойрон эргэдэг (шар тойрог хавсаргаж, шүлгийг уншиж байхдаа өөр өөр өнгө, хэмжээтэй бусад гаригуудыг индэрт хавсаргана уу).

Бүх гаригууд эмх цэгцтэй байна

Бидний хэн нэгэн рүү залга:

Нэг удаа - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв бол Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан наймдугаарт бичигдэж байна.

Түүний дараа аль хэдийн, дараа нь,

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг. (А. Хит)

А: Залуус аа, та нар манай нарны аймгийн загвар хиймээр байна уу? Гэхдээ бид үүнийг яаж хийх вэ, та надад хэлж чадах уу? Бидэнд цавуу картон, гаригуудын загварууд (өөр өөр өнгийн тойрог хайчилж), гэрэл зураг - нарны аймгийн дээж байна.

ХЭРЭГЛЭЭ "Нарны аймгийн гаригууд"

Материал:

хар эсвэл хар хөх өнгийн картон, цавуу, хөвөн нахиа, улаан, шар, цэнхэр гуаш, өнгөт цааснаас урьдчилан хайчилж авсан тойрог- гаригууд:

Мөнгөн ус нь жижиг хүрэн тойрог юм;

Сугар гариг ​​- илүү том ягаан тойрог;

Дэлхий - цэнхэр тойрог, арай том;

Ангараг бол ягаан тойргийн хэмжээтэй улаан тойрог юм;

Бархасбадь - хөх шиг саарал хэмжээтэй;

Санчир гариг ​​нь саарал өнгөтэй цагирагтай цагаан өнгөтэй;

Тэнгэрийн ван - цэнхэр, хэмжээ нь цэнхэр өнгөтэй;

Далай ван - нил ягаан, хөх шиг;

Плутон (заавал биш, эрдэмтэд одоо Плутон бол гариг ​​биш гэдэгтэй санал нийлэх хандлагатай байдаг) - цагаан өнгөтэй, хүрэн өнгөтэй.

Явц:

  1. Бид нарыг наадаг - шар тойрог.
  2. Нарны эргэн тойронд бусад гаригуудыг наа.
  3. Гаригуудын нэгний эргэн тойронд (Санчир гариг) бид урьдчилан зүссэн цагиргийг наа.
  4. Бид санал болгож буй өнгөт хөвөн нахиагаар цэгүүдийг хийдэг - эдгээр нь од юм.

А: Залуус аа, та нар шөнө орой тэнгэр өөд хардаг уу? Та тэнд юу харж байна вэ? Магадгүй од, сар, тийм ээ? Эрт дээр үед хүмүүс оддыг тэнгэрт цохиулсан мөнгөн хадаас гэж боддог байсан ч үнэн хэрэгтээ халуун хийн бөмбөлөг бөгөөд зуны улиралд маш тод гэрэлтдэг манай нар ч бас од гэдгийг та мэдэх үү. Оддын өнгө нь түүний гадаргуугийн температураас хамаардаг. Тиймээс хамгийн халуун одод бол цэнхэр эсвэл цагаан өнгөтэй, бага халуун нь шаргал өнгөтэй, зөвхөн халуун нь улаан өнгөтэй байдаг. Хөвөн арчдастай олон өнгийн оддыг зурцгаая, бид сансар огторгуйн гайхалтай зургийг авах болно.

А: Залуус аа, Лиза Барбоскина ах Дружкадаа маш их санаа зовж, санаа зовж байна, бид түүнийг яаж тайвшруулж, сансарт ямар сонирхолтой, ямар үзэсгэлэнтэй болохыг харуулах вэ? Та сансар огторгуйн талаар ямар зургууд хийснээ хараарай, гэхдээ та түүнд үзүүлэхийг хүсч байна уу? Үзэсгэлэн гаргаж, хүн бүрт Лиза Барбоскина болон таны эцэг эх, эмээ өвөө нарт үзүүлцгээе.

(Маргааш нь Лиза Барбоскинагаас захидал үлдээж, цэцэрлэгт ирэхэд нь хүүхдүүдэд уншиж өг.

"Эрхэм залуус аа, би та бүхний сайхан бүтээлд маш их талархаж байна, одоо би Дружок ах маань сансарт нисэхийг маш их хүсч байгааг ойлгож байна, яагаад гэвэл тэнд маш сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй байдаг. Маш их баярлалаа!!! Лиза Барбоскина")

А: Залуус аа, бидний өнөөдрийн адал явдал танд таалагдсан уу? Та ямар шинэ үг сурсан бэ? Өнөөдөр бид ямар тоглоом тоглосныг санаж байна уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Та тэр даруй пуужин бүтээж чадсан уу, эсвэл ямар нэгэн хүндрэл гарсан уу? Хэрэв сансрын нисгэгч гэх мэт гайхалтай мэргэжлүүд байгаагүй бол одон орон судлаач хүмүүс сансар огторгуйн талаар ийм их зүйлийг мэддэг байх байсан гэж та юу гэж бодож байна вэ?

Гарчиг: 2-р бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Сансар огторгуй" цогцолбор сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, тоглоомын хичээл, 2 бага, дунд бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MBDOU "Сувдан" 466-р цэцэрлэг
Байршил: Нижний Новгород муж, Нижний Новгород хот

"Залуу сансрын нисэгчид" сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан хоёрдугаар бүлгийн бие бялдрын зугаа цэнгэл

Зорилтот:Хүүхдүүдийн үгсийн санг баяжуулах, эх орон, эх орноороо бахархах.

Даалгаварууд:Хүүхдийг сансар огторгуй, түүний гаригуудтай танилцуулах; "сансрын нисгэгч" гэж хэн бэ, ямар үүрэг гүйцэтгэдэг талаар санаа өгнө үү. Хүүхдийн толь бичгийг "сансрын нисгэгч", "пуужин", "гараг гараг", "сансар" гэсэн шинэ ойлголтоор дүүргэх. Нэгдэлийн мэдрэмжийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн өсөлтийг дэмжинэ.

Байршил: биеийн тамирын заал.

Тоног төхөөрөмж:хүүхдийн тоогоор цагираг, массажны дэвсгэр - 3 ширхэг., 2 бөмбөлөг, 2 вандан сандал, 2 жижиг бөмбөг, 2 хонгил (нуман), зөөлөн модуль, хүүхдийн тоогоор бөмбөг, хувцас (хиймэл үс, банзал, бөмбөлгүүдийг) .

Зугаа цэнгэлийн явц:

Тэргүүлэх:Эрхэм хүндэт залуус аа, 4-р сарын 12-нд бид ямар баяр тэмдэглэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Тэргүүлэх:Зөв шүү, сайн байна.

Хөвгүүд, охид хоёулаа

Сэрээд сайхан зүүд зүүдлээрэй

Хүн бүр сансрын тухай мөрөөддөг

Алс холын тэнгэрийн тухай.

Өнөөдөр сансрын нисгэгчдийн баяр! -

Энэ өдрийн мэнд хүргэе.

Гагарин бидэнд нээсэн.

Түүний тухай маш их зүйл ярьсан.

Тэргүүлэх:Тиймээс өнөөдөр бид сансарын аялалд гарна. Бид залуу сансрын нисэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ. Тиймээс сансарт нисэхэд бэлэн байгаарай.

Сансарт хийсэн анхны нислэгийн бичлэг "Явцгаая" дуугарч байна.

Тэргүүлэх:

Сансрын пуужинд

"Зүүн" нэртэй

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод руу авирч чадсан.

Энэ тухай дуу дуул

Хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар.

Тэргүүлэх:оньсого таавар:

Тэр нисгэгч биш, нисгэгч биш

Тэр онгоц жолооддоггүй

Бас асар том пуужин

Хүүхдүүд ээ, хэн хэлэх вэ?

Хүүхдүүд: Сансрын нисгэгч.

Тэргүүлэх: Сайн байна, тийм ээ.Та сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна уу? Пуужин дээр нисэх, сансарт гарах уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Тэргүүлэх: Би өглөө эрт босдог

Би цэнэглэгчээ авч байна -

Би бөхийж, үсэрдэг

Би сансрын нисгэгч болохыг хүсч байна.

Танхимыг тойрон алхаж, баганад нэг нэгээр нь алхах - 3-р сарын (1,2,3,4)

Туузан дээр гараа. Өндөр өвдөгний марш. Бид хөлөө дээш өргөөд, хамтдаа хөгжилтэй алхаж байна. (1,2,3,4)

Гүйхэд бэлтгэгдсэн, тохойгоороо гараа бөхийлгөж, хивсний хооронд могой гүйж марш.

Туузан дээр гараа. Хажуугийн давалтанд бэлэн байгаарай. Гуравдугаар сар баруун талд. Зүүн тал.

Ердийн алхам бол 3-р сарын 1,2,3,4. Бид "Амьсгалах", "Амьсгалах" амьсгалыг сэргээдэг.

Газар дээр нь 1,2-ыг зогсоо.

Дасгал. "Дуулгаа шалгая." I.p. - зогсож, хөл хамтдаа, гараа туузан дээр тавина. 1 - толгойгоо баруун тийш, 2 - толгойгоо зүүн тийш хазайлгах. Эхлэх байрлалыг хүлээн авч, дасгал хийж эхэл, 1.2 (4-5 удаа).

Дасгал. Бүсээ шалгацгаая. I.p. - өвдөг дээрээ, гараа бүс дээрээ. 1 - гараа хажуу тийш, нуруу, өсгий дээр; 2 - sp руу буцах.

Эхлэх байрлалаа аваад, дасгал хийж эхэл, 1.2 (5-6 удаа). Бид бослоо.

Дасгал. "Жингүй байдлын байдал". I.p. - гэдсэн дээр хэвтэх, гар нь хажуу тийш; 1 - толгой, хөл, гараа өргөх; 2 - sp руу буцах. Эхлэх байрлалыг хүлээн зөвшөөрч, дасгал хийж эхлээрэй. (4-6 удаа) Дасгал. "Баяр баясгалан". I.p. - хөл хамтдаа, гар нь биеийн дагуу.

1 - үсрэх, хөлийг нь салгах, гараа дээш өргөх; 2 - I.p руу буцах.

Тиймээс бид сансрын нисгэгч болж, сансарт гарахад бэлэн боллоо.

Тэргүүлэх: Бидэнд нислэг зохион байгуулахын тулд бид пуужин барих болно.

"Пуужин" тэмцээн

1 хүүхэд:Сансарт нисэх

Дэлхийг тойрох ган хөлөг онгоц.

Цонхнууд нь жижиг ч гэсэн

Тэдний дотор бүх зүйл нэг дор харагдана:

Тал хээр, далай тэнгис,

Эсвэл магадгүй чи бид хоёр!

2 хүүхэд: Би сар руу нисэхийг хүсч байна

Судлаагүй ертөнцөд ор.

Бас сайхан зүүд шиг

Хамгийн тод од дээр хүр.

3 хүүхэд:Алс холын тойрог замд нисэх

Бид бүгдэд үл мэдэгдэх хэмжээсүүд,

Нууцлаг орон зай хаана хадгалагддаг

Өргөн уудам ертөнцийн олон нууц.

Тэргүүлэх:Сайн байна залуусаа! Сайхан дулаарсан.

Сансрын пуужингууд өөр гариг ​​дээр ирлээ. Одоо та түүний гадаргууг судлах хэрэгтэй. Дараагийн даалгаварт бид сансрын нисгэгчдийнхээ ур чадварыг шалгах болно.

"Сансрын ангал".

Массажны дэвсгэрийг шалан дээр тавьдаг тул хүүхэд "ангалын дундуур" алхах ёстой.

Тэргүүлэх:Сансрын нисгэгчид авхаалж самбаатай байхаас гадна онилсон байх ёстой. Дараа нь бид бай онож сурдаг.

"Онцгой мэргэн бууч". Бөмбөгийг цагирагт цохих.

1 хүүхэд: Хүмүүс удаан хугацааны турш бодож байсан
Манай хавтгай дэлхий
Яахав, байнга л унждаг.
Бүх одод, нар, сар.

Тэргүүлэх:Үл мэдэгдэх гариг ​​дээрх бүх саад бэрхшээлийг даван туулахын тулд танд үлдсэн бүх хүч хэрэгтэй болно.

"Солирын бороо" буухиа

Тэргүүлэх:Та гараа дээшээ татаж, вандан сандал дээр мөлхөж, хонгил руу авирч, үсэрч, гараараа гимнастикийн хананд уясан бөмбөлөг рүү хүрч, буцаж явах хэрэгтэй.

1 хүүхэд:Биднийг том болох өдөр ирнэ
Сансарт зоригтой пуужин хөөргөцгөөе.
Аз жаргалтай цагт дэлхий рүү бууцгаая.
Цэцэг, хөгжим, тэд биднийг тэнд угтах болно.

2 хүүхэдХүмүүс сансар огторгуйг эзэлдэг.
Тэд бүр сар руу нисдэг.
Тэгээд сансарт гар

Сансрын нисгэгчийн хувьд энэ нь маш амархан.

Тэргүүлэх:Одоо нэртэй тоглоом тоглоцгооё "Сансрын нисэгчид"

Хүүхдүүд тойрог дээр гараа барьж зогсдог. Хүүхдүүдийн ард шалан дээр цагираг байдаг - эдгээр нь пуужин (хүүхдээс 2 бага) юм. Хөгжим дуугарах үед сансрын нисгэгчдийн тоглоомын оролцогчид тойрог хэлбэрээр хөдөлж эхэлдэг (алхах, гүйх, үсрэх ...), хөгжим зогссоны дараа хүүхдүүд сансрын нислэг хийх чөлөөт пуужингийн цагирагыг хурдан эзэлдэг. Хангалттай пуужингүй сансрын нисэгчид сансарт нисдэггүй.

Тэргүүлэх: Сансар огторгуй ямар агуу, үзэсгэлэнтэй вэ
Хичнээн нууцлаг
Гэхдээ зөвхөн бодох чадвартай.
Аливаа оньсого таавар шийдэгдэх болно.
Тэгээд дараагийн уралдаан зарлалаа"Сансрын нууцууд"

Энэ нь дэлхийг тойрон хөвдөг.
Мөн дохио өгдөг.
Энэ бол мөнхийн аялагч юм
эрхтэй. (хиймэл дагуул)

Дэлхийгээс үүлэнд нисч,
Мөнгөн сум шиг.
Бусад гаригууд руу нисэх
Хурдан. (пуужин)

Тэр шөнө шиг хар юм
Мөн тоо томшгүй олон одод бий.
Гаригууд ба одны ордууд.
Энэ нь маш их юм.
Энэ ямар газар вэ
гэсэн асуулт гарч ирнэ
Тэгээд бүгд хариулах болно
Эцсийн эцэст энэ нь адилхан. (зай)

Галт нүд ганцаараа тэнүүчилж байна.
Хаана ч ийм зүйл болдог
Дулаахан харагдаж байна. (нар)

Тэр орон зайг эзэлдэг
Пуужингийн удирдлага.
Зоригтой, зоригтой сансрын нисгэгч
Энгийн гэж нэрлэдэг. (сансрын нисгэгч)

Тэргүүлэх:Тэгээд одоо нэртэй тэмцээн болно "Ангарагчууд"
Тоглогч бүрт Ангарагийн хувцастай нэг сандал (сандал тус бүр дээр: хиймэл үс, банзал, бөмбөлгүүдийг) тавьдаг. Дохиогоор бид өөрсдөдөө юм тавьж эхэлдэг.
Тэргүүлэх:Эндээс манай тэмцээн өндөрлөж байна. Бүх залуус өөрсдийгөө баталж, залуу сансрын нисгэгчид гэж нэрлэхэд бэлэн гэдгээ харуулав.

Хүүхдүүд хөгжимд танхимаас гарна.

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр" сэдвээр боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (ярианы хөгжил, бусадтай танилцах, уран сайхны бүтээлч байдал).

Зорилтот:хүрээлэн буй бодит байдалтай танилцах үндсэн дээр яриа, урлагийн чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- Нар, Дэлхий, сансар огторгуй, сансрын анхны нислэгийн тухай анхны мэдээлэл өгөх; улирлын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
- загварчлах сонирхол, хурууны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;
- танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, анхааралтай сонсох чадварыг сургах

материал: хоёр тоглоом - нохой; хавар, дэгээ, одны дүрс; шар бөмбөг; дэлхийн бөмбөгний зохион байгуулалт; сансрын хөлгийн загвар; plasticine, загварчлах самбар, нойтон салфетка.

Зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны явц

Сурган хүмүүжүүлэгч нь байгалийн өөрчлөлтийн цонхон дээр ажиглалт зохион байгуулж, тэргүүлэх асуултуудыг асууж, эцэст нь авчирдаг. үр дүн:
- Нар илүү хурц гэрэлтдэг. Илүү дулаарлаа. Өвөл дуусч, цас хайлсан. Удалгүй өвс ногоорч, модны навчис, анхны цэцэг гарч ирнэ.
Дараа нь тэр хүүхдүүдийг цонхны гадна харсан зүйлээ хэлэхийг урамшуулдаг (хамтын хариу).
- Хүүхдүүд ээ, та нар бүгд маш ухаалаг, хурдан ухаантай, алив, оньсого таагаарай, би ямар улирал таасан бэ?
сул цас
наранд хайлж,
Салхи мөчир дээр тоглодог
Шувууны дуугарах чимээ
Тиймээс бидэн дээр ирлээ ... (хавар)
- Хамгийн сүүлд хаврын анхны баяраа тэмдэглэсэн. Хэний баяр байсан бэ? (3-р сарын 8, ээжүүдийн баяр)
-Өнөөдөр би танд бас нэгэн хаврын баярын тухай ярина. Гэхдээ эхлээд бид ... харах болно (гайхах мөч ... зураг хаанаас ирснийг олж мэд. хэн өгсөн)
Хүн бүр хаврын шинж тэмдгийг мэддэг. (Хүүхдүүдэд хаврын зургийг үзүүлэв) Юу илүү тод гэрэлтдэг вэ? Хайлах гэж юу вэ? Хэн ирж байна вэ? (Дэгээний дүр төрх, "Дэгээнүүд ирлээ" зургийг үзүүлэв) Хавар дэгээнүүд бидэн рүү буцаж ирдэг. Нэг минутын турш дэгээ болон хувирцгаая.
Биеийн тамирын минут
Бүх дэгээ нар нойрсож байна,
Тэд үүрэндээ суудаг
Тэгээд үүрээр сэр
Хашаандаа чимээ шуугиантай байх болно.
"Рокс" сэрж, "далавч" дэвсэж, "нисдэг" (гүйж, гараа даллаж). "Нислэг"-ийн үеэр "дүрээ"
- За, дэгээ давтаарай, хаврын улиралд юу тод гэрэлтдэг, дулаацдаг, жигнэх вэ? Нар! Нар бол дэлхий тойрон эргэлддэг том од гэдгийг та мэдэх үү? (Багш том шар бөмбөлөг, түүний эргэн тойронд гаригийг "тойрог" дүрсэлсэн жижиг бөмбөлөг үзүүлэв.)
- Залуус аа, манайд нохой ирж ​​байна. Ингээд танилцацгаая!
- Бидний нэрийг Белка, Стрелка гэдэг! Бид бол сансрын нохой! Олон жилийн өмнө "Восток" сансрын хөлөг хөөргөсөн бөгөөд багийнхан нь би болон миний найз охин Стрелка гэсэн хоёр нохойноос бүрдсэн байв. Хэсэг хугацааны дараа манай хөлөг дэлхийг тойрон хувьсгал хийсэн. (Багш дэлхийн загварыг "тойрох" хөлөг онгоцны загварыг харуулж байна). Дэлхийг тойрон ниссэний дараа багийнхан дэлхий рүү буцаж ирэв. Энэхүү аяллын дараа эрдэмтэд сайтар тунгаан бодсоны эцэст хүн сансарт үлдэх ямар ч аюул байхгүй гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. Белка, Стрелка нарын дараа 1961 оны 4-р сарын 12-нд Юрий Гагарин сансарт нисэв. За тэгээд бусад олон хүмүүс сансраас дэлхийг харж чадсан. Түүнээс хойш жил бүрийн 4-р сарын 12-нд бид сансрын нисгэгчид болон сансарт амжилттай нисэхэд тусалдаг бүх хүмүүсийн баяр болох Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд түүх байна!

Та бас сонирхох болно:

Гэрийн хэрэглээнд зориулж оёдлын машиныг хэрхэн сонгох вэ - мэргэжилтний зөвлөгөө
Хэрхэн хийхээ мэдэхгүй хүмүүст оёдлын машин нь аймшигтай төвөгтэй мэт санагдаж магадгүй ...
Орны даавууг хэрхэн угаах вэ
Мэдээжийн хэрэг, гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл нь эмэгтэй хүний ​​амьдралыг ихээхэн хөнгөвчлөх боловч машин нь ...
Сэдвийн танилцуулга:
Татьяна Бояркина Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн зуны амралт зугаалгын зохион байгуулалт...
Салсны дараа хуучин нөхрөө хэрхэн хурдан мартах вэ Хэрэв та хуучин нөхрөө мартаж чадахгүй бол
Гэр бүл салалт нь үргэлж стресс, сэтгэл хөдлөл, нулимс юм. "Өмнө нь" гэдэг үгийг сэтгэлд өвдөлтөөр өгдөг, ...