Спорт. Эрүүл мэнд. Тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Миний хичээлийн тэмдэглэл. Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хураангуй “Миний гэр бүл. "Сэтгэлийн тойрог" дасгал

Анна Парилова
3-4 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Миний гэр бүл" хичээлийн хураангуй

Сэдвийн талаархи хичээлийн хураангуй"Миний гэр бүл»

Зорилтот: хүүхдүүдэд ойлголт бий болгох « гэр бүл» , гэр бүлийн харилцааны талаархи анхны санаагаа нэгтгэх гэр бүл.

Хүүхдэд бүрэн эрхт гишүүн байх хүслийг хөгжүүлэх гэр бүлүүдмөн өөрийн гэсэн үүрэг хариуцлагатай.

Бүх гишүүдэд хайр, анхаарал, халамжийн мэдрэмжийг бий болго гэр бүлүүд. Амьтад болон тэдний төлийн нэрийг засаарай.

Тоног төхөөрөмж: гэрэл зураг, амьтдын зураг, уран зураг гэр бүлүүд, амьтны дуу чимээ.

Урьдчилсан ажил: хүүхдүүдийн гэр бүлийн зургийг судлах, тэдгээрийн агуулгын талаархи яриа, гишүүдийн тухай хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан яриа гэр бүлүүд, эцэг эхийн нэр, овог нэрийг сурах.

Арга зүй: харилцан яриа, зураг үзэх, асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх, дидактик дасгал хийх.

Хичээлийн явц:

Танхимд тахиа гарч ирэв.

Тахианы мах - Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Тахиа - Залуус аа, та нар миний аав, ээжийг харсан уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танай эцэг эх хэн бэ?

Тахиа Би тэдний нэрийг санахгүй байна (Дэгдээхэйгээ чимээгүйхэн уйлж эхэлдэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Битгий уурлаарай, тахиа, залуус бид хоёр чамд хамаатан садангаа олоход тусална. Жаахан хүлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид бүгдээрээ аав, ээжтэй, амьтан, шувуудтай, хүүхэд бүрийн эцэг эхийг олж, хэрхэн ярьдагийг харуулцгаая. (тугал, унага, загалмай, зулзага, арслан, дэгдээхэй).

Хүүхдүүд тахианы эцэг эхийн зургийг олсны дараа (үзүүлсэн амьтдын зургаас азарган тахиа, тахиа сонгосон).

Тахиа - Маш их баярлалаа, би ээжийгээ тахиа, аавыгаа азарган тахиа гэдгийг мэддэг болсон, одоо би гэр бүлийн зурагтай. Баяртай, залуусаа!

Хүүхдүүд - Баяртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо тоглоцгооё. Манай үзэг хаана байна?

Хурууны гимнастик

Энэ том хуруу -

Энэ бол хайрт аав

Хамгийн чухал, хамгийн ухаалаг нь

Аав аа, хайрт аав аа.

Аавын хажууд манай ээж байдаг.

Ээжийн хажууд миний ах байдаг

Түүний араас эгч нь -

Дур булаам охин.

Бидний хамгийн гайхамшигтай хүүхэд бол би, энэ бүгд минийх гэр бүл!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, танд байгаа юу? гэр бүл?. Залуус аа, надад та нарын зураг байна гэр бүлүүд, гэхдээ би зурагтай дугтуйнуудыг хаана хийснээ бүрэн мартсан. Та дугтуйг олоход тусална.Дугтуйн дээрх тоог 1-ээс 5 хүртэл бичсэн байна.Хүүхдүүд дугтуй хайж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, энэ хэний зураг вэ? Хүүхдүүд ээ, бидний зурган дээр юу харагдаж байна. Энэ нь зөв - энэ бол таных гэр бүлүүд. Лена, надад өөрийнхөө тухай яриач гэр бүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, энэ юу болохыг надад хэлээч гэр бүл

Тийм ээ, хүүхдүүд, тэдний эцэг эх, өвөө эмээ нар бүгд нэг ... гэр бүл.

Гэр бүлүүд өөр: том, жижиг. Хэрэв орвол гэр бүлд зөвхөн ээж, аав, хүүхэд - энэ бол жаахан юм гэр бүл, мөн эгч, ах, өвөө эмээ байгаа бол энэ нь аль хэдийн байна том гэр бүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нарын хэн нь том юм бэ? гэр бүл

Багш зурагтай зургийг самбар дээр тавьдаг гэр бүлүүд.

Хүүхдүүд ээ, энэ зураг харагдаж байна гэр бүл. Та үүнийг том эсвэл жижиг гэж бодож байна уу? Яагаад? (бүх гишүүдийг нэрлэ гэр бүлүүд) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аав юу хийдэг, ээж юу хийдэг, юу хийдэг вэ завгүй өвөө эмээ(Хүн бүр өөрийн гэсэн бизнестэй завгүй байдаг)

Ямар бизнес?

(IN гэр бүлбүгд бие биедээ хайртай, ахмад нь багадаа халамжилдаг, бага нь томчууддаа туслах ёстой. Хүн бүр өөрийн гэсэн байдаг үүрэг хариуцлага: ээж хоол хийх, эмхлэх, угаах; Аав засвар хийдэг, хүнд ажил хийдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та гэртээ яаж тусалдаг вэ?

(Ширээ зас, хоол идсэний дараа аяга таваг тав, тоосыг арчиж, өрөөгөө эмх цэгцтэй байлгаж, тоглоомоо холдуул, хувцаслаж, хувцсаа эвх.)

Эцэг эхчүүд яагаад тусламж хэрэгтэй байна вэ?

(Насанд хүрэгчид гэрийнхээ эргэн тойронд хийх зүйл их байдаг бөгөөд хүүхдүүд тэдэнд тусалбал тэд баяртай байх болно)

Асуудлын нөхцөл байдлыг уншиж байна "Алхах"Хүүхдүүд ээ, хараач, бид захидал хүлээн авлаа.

“Нэг хүү аавтайгаа зугаалахаар явсан. Тэд хөгжилдөж, хоёулаа инээлдэж, зугаалж үнэхээр их таашаал авсан. Тэд гэртээ буцаж ирээд ээжийн царайд гунигтай байгааг харав."

Ээж яагаад гунигтай байсан бэ? Хүү болон түүний аав юу хийх ёстой байсан бэ?

Тэр юу хийх байсныг манай тахиа асууя?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ээждээ илүү сайн тусалж, хүч чадал олж авах дасгал хийцгээе!

Физминутка "Гэр бүлийн дасгал"

Намар, хавар, зун, өвлийн улиралд

Бид хамтдаа хашаанд гарна гэр бүл.

Тойрог болон дарааллаар зогсоцгооё

Хүн бүр дасгал хийдэг.

Ээж гараа өргөж байна. (Гараа дээш доош)

Аав хөгжилтэйгээр тонгойж байна. (Суулт)

Зүүн ба баруун тийш эргэдэг (Бүх биеээрээ эргэдэг)

Миний ах Сева үүнийг хийдэг.

Би өөрөө гүйдэг (Газар дээрээ гүйж байна)

Тэгээд би толгой сэгсэрнэ. (Толгойгоо хажуу тийш нь хазайлгах)

Тоглоом "Намайг эелдэгээр дууд"

(ээж - ээж, аав - аав, ах - дүү, эгч - дүү гэх мэт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хоёр бие биенээ дууддаг уу гэр бүлд нь найрсаг? Та ээжийгээ ээжээ, ээжээ гэж яаж энхрийлэн дуудах вэ? Мөн аав - аав, аав. Хэрэв та гишүүдийг өөрийнх гэж илүү олон удаа дууддаг бол гэр бүлээрээ энхрийлэн, тэд илүү олон удаа инээмсэглэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ юу болохыг санаж байна уу? гэр бүлбид хэн рүү залгах вэ гэр бүл?

Өнөөдөр бид ярилцлаа гэр бүл. Хүн бүрийн хувьд өөрөө болон түүний хувьд гэр бүл бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйлдэлхий дээр юу байна. IN гэр бүлхүн бүр бие биедээ хэрэгтэй. Туслах. Энэ тухай олон шүлэг, дуунууд байдаг, одоо бид энэ тухай дуу сонсох болно гэр бүл, бүжиглэцгээе.

Елена Сайтгалиева

Сэдвийн хичээл« Гэр бүл» .

Зорилго: Хүнд хандах хандлагыг төлөвшүүлэх гэр бүл, гэр бүлийн үнэт зүйл, уламжлал.

1) П.: Өнөөдөр бид ярилцах маш сонирхолтой сэдэвтэй байна. Гэхдээ эхлээд өмнөх зүйлийн нэг дээр юу ярилцсанаа санацгаая ангиуд.

Даалгавар сэдэв"Хүүхдийн эрх". Энэ нь танилцуулга болж өгдөг.

Үүний төлөө ангиудХүүхдийн эрхийн карт шаардлагатай. Даалгавар нь хүүхдүүд өмнө нь энэ талаар ярилцаж байсан гэж үздэг сэдэв.

П .: Та хүүхдүүд ямар эрхтэй болохыг сонирхож байсан, зочдод мэдлэгээ хуваалцаарай. (Хүүхдүүд хариулдаг. Үүнийг хийхийн тулд тэд дурын зургийг авч, түүн дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар тайлбар хийдэг. Үүнийг зөвлөж байна. " зөв гэр бүл» сүүлчийнх нь байсан).

П .: Тэгэхээр хүүхэд бүр эрхтэй гэр бүл. Өнөөдөр бид ярих болно гэр бүл. Гэхдээ юун түрүүнд юу болохыг бодож, хэлье гэр бүл? (хүүхдийн хариулт)

П .: Та нарыг төрөхдөө хүн бүр гишүүдийнхээ халамжинд хүрээлэгдсэн байсан. гэр бүлүүд, тэд танд овог нэрээ өгсөн. Гэр бүлүүдИйм учраас тэднийг хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх, хүчирхэг, бие даасан болоход нь туслах зорилгоор бүтээдэг. Бүх гишүүд гэр бүлүүд- бие биетэйгээ маш дотно хүмүүс. Хамт амьдарч, хамт аж ахуй эрхэлдэг. Тэд хүнд хэцүү үед ч, энгийн асуудалд ч бие биедээ тусалдаг.

2) Тоглоом "Би зөвшөөрч байна - санал нийлэхгүй байна"

П: Алив тоглоцгооё…

Би танд хэдэн хэллэг хэлье, хэрэв та надтай санал нийлж байвал хоёр гараа дээш өргө, хэрэв зөвшөөрөхгүй бол бүү өргө.

- Гэр бүл бол ойр дотны хүмүүс юм.

Миний эмээ бол миний ээжийн ээж.

Миний өвөө бол миний аавын аав.

- Гэр бүл бол хүмүүсбие биенээ хүндэлдэг хүмүүс.

Өвөө эмээ бол миний эцэг эх.

Би аав, ээжийн охин.

Хүн бүрт хэрэгтэй гэр бүл.

3) Тоглоом Хурууны гимнастик « Гэр бүл» .

П .: Хамтдаа нударгаараа хүчтэй хуруунууд уу? Тиймээс хэрэв байгаа бол хүн хүчтэй мэдрэмж төрдөг гэр бүл. Ингэж бодож байна уу гэр бүл бол хамгийн чухал зүйл?

(Хүүхдүүдийн хариултын жишээ: хайрлах, итгэх, туслах, дэмжих, халамжлах, хүндлэх, ойлгох гэх мэт)

4) Энэ даалгавар нь гэрэл зураг бүхий модыг шаарддаг гэр бүлүүд.

П.: Та нарын зарим нь эцэг эхтэйгээ хамт эдгээр модыг гэр бүлийн зургаар чимэглэсэн. Энэ модыг юу гэж нэрлэж болох вэ? (Хүүхдүүд хариулах: гэр бүл, удам угсаа, удмын бичиг).

П .: Ийм модыг хараад бид таны хамгийн ойр дотны хүнтэй танилцах болно. Мэдээжийн хэрэг, тэдний тухай таны түүхийг сонсох нь маш сонирхолтой юм. (2-3 өгүүллэг)

Удам угсаагаар даалгавар өгөх асуултууд мод:

Зураг дээр хэн байна?

Тэдний сэтгэл санаа ямар байна?

Эмээ тань танд хэрхэн ханддаг вэ?

Та эмээ рүүгээ явах уу?

Чинийх юу вэ гэр бүл?

Хамтдаа юу хийж байгаа юм бэ?

Хамтдаа хаашаа явах вэ?

Та ямар уламжлалтай вэ? гэр бүл?

Аль зүйр үг танд тохирох вэ? гэр бүл? (Хүүхэдтэй хийх урьдчилсан ажил нь тухай зүйр цэцэн үгстэй танилцах гэсэн үг юм гэр бүл).

5) П: Тэгэхээр, гэр бүл бол хүмүүсбие биенээ хайрладаг хүмүүс.

Алив тоглоцгооё

Тоглоом "Бид чамд маш их хайртай".

П .: Дугуйлан зогсоод, гараа чанга атгаж, биднийг найрсаг, хүчтэй гэж төсөөлөөд үз дээ гэр бүл.

(1 хүүхэд тойргийн төвд зогсож байна)

Энэ бол бидний хүүхэд. Чи хэн болох вэ (аав, ээж, авга ах, ах гэх мэт)- өөрөө шийдэж, хүүхдэдээ эелдэг үг хэлэхээ мартуузай.

(Тоглоомын төгсгөлд та асуулт асуух хэрэгтэй хүүхэд рүү: "Та бидний үгийг сонсоход ямар мэдрэмж төрж байсан бэ?"Түүний хариултын дараа бүх хүүхдүүд байрандаа сууна.)

6) П.: Тус бүр гэр бүлүүдөөрийн гэсэн хэрэгцээтэй байдаг. За, Жишээлбэл: өдөр бүр гэр бүлээ тэжээх хэрэгтэй. Гэхдээ хоол ширээн дээр харагдахгүй байна. Тиймээс хэн нэгэн үүнд санаа тавьдаг. Бүгд орсон гэр бүлд үүрэг хариуцлага бий. Ээж, аав хоёр ямар үүрэг хариуцлага хүлээдэг талаар ярилцъя. Би үүрэг хариуцлагыг нэрлэе, чи надад хэн байгааг хэлээрэй тэднийг гэр бүлийнхээ төлөө биелүүлдэг. Бид ээж, аавын дүрсний доор үүрэг хариуцлага бүхий зургуудыг самбар дээр байрлуулдаг.

A) хангахын тулд мөнгө олох гэр бүл.

B) Хүнсний бүтээгдэхүүн худалдаж авах.

B) Хоол хийх.

D) Хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлэх, сургах.

D) Аяга таваг угаах.

E) Хувцас, даавууны цэвэр байдалд анхаарал тавих.

E) Орон сууцыг цэвэрлэх.

G) Орон сууцны засварын ажил.

H) Эрүүл мэнддээ анхаарал тавих.

I) Хэн хувцас засаж, оёж, нэхэж чадах вэ? Нүх, товчийг хэн оёх вэ?

K) Баярыг хэн зохион байгуулдаг вэ? гэр бүлүүд?

Таны үүрэг хариуцлага юу вэ? гэр бүл? (Хариулт).

Зөвхөн эрхээ мэддэг төдийгүй үүрэг хариуцлагаа мартаж болохгүй гэдэг нь маш сайн хэрэг.

7) П: Та хэнтэй гэж бодож байна гэр бүлилүү их үүрэг хариуцлага (ээж).

Ээжийн тухай шүлэг. ( "Ээж дэлхий дээр нэлээд хэдэн жил амьдарсан ...")

Ээж чинь ямархуу хүн бэ? ( "Миний ээж их ...")

8) Та ээжийнхээ тухай маш олон сайхан үгс хэлсэн. Гэхдээ хэн ч ээжийг минь хүчтэй, зоригтой гэж хэлсэнгүй. Та өөр нэг ойр дотны хүн, аавынхаа тухай эдгээр үгсийг хэлэх байх.

Чи өсч, таны нэр чамтай хамт өсдөг. Одоо чамд нэр байна жижиг: Саша, Лиза... Харин чамайг насанд хүрсэн хойноо тэд чамайг нэр, овог нэрээр чинь дуудвал аавуудын чинь нэрийг бүгд мэдэх болно. Яагаад?

(Манай улсад пап, аавын нэрийг өөрийн нэр дээр нэмдэг заншилтай. Эцэг гэдэг нь овог нэр гэсэн үг).

Та бүгд аавынхаа нэрийг мэддэг.

Тоглоом "Насанд хүрэгчдийн нэр".

П: Хөвгүүд аав болох үед тэдний нэр мөн дунд нэр болно.

Тоглоом: Хүүхэд босч, өөрийгөө насанд хүрсэн хүн гэж танилцуулна (алхалт, дуу хоолой, ойртох ба танилцаж байна:

Сайн байна уу, намайг Светлана Сергеевна гэдэг...

Би бол Павел Николаевич.

Маш сайхан!

(Дараа нь Павел Николаевич өөрийгөө танилцуулахаар явав).

6) П: Аав, ээж хоёр танд маш их хайртай, чамайг аз жаргалтай байгаасай гэж хүсдэг бөгөөд үүний төлөө бүх зүйлийг хийдэг.

Одоо нэг минут бодоод үз дээ асуулт: "Эцэг эхээ баярлуулахын тулд би юу хийж чадах вэ?"

Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? анги? Та том болоод өөрийнхөөрөө бүтээхийг хүсэх байх гэр бүл, хүүхдүүдээ өсгөж, сурга. Та ямар харилцаатай болох вэ? гэр бүл?

Зурагт хуудас: Гэр бүл(жишээлбэл, туулай)Хүүхдүүдийн эргэн тойронд зүрх сэтгэлийг нааж, тэдний гол зүйл юу болохыг нэрлэнэ гэр бүл. Жишээлбэл: хайр, хүндэтгэл, дэмжлэг гэх мэт.

-д зориулсан материал ангиуд:

1) мод (удам угсаа)- эцэг эхтэй ажиллах

2) Хүүхдийн эрх бүхий зургууд

3) Easel (том)

4) зурагт хуудас + зүрх + 2 - 3 цавуу

5) картууд "Гэр бүлийн үүрэг хариуцлага" ("Мөнгө хийх", "Орон сууцны цэвэрлэгээ"гэх мэт)





- Урьдчилсан ажил:

Шүлэг, зүйр цэцэн үг

Эцэг эхээ баярлуулахын тулд би юу хийж чадах вэ? (яриа).

Уран зохиол:

1) Пазухина И.А. "Танилцацгаая!"

2) Вахрушев "Сайн уу, дэлхий!"

"Би болон миний гэр бүл" сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хичээл

Зорилтот: хүүхдийн гэр бүлийн тухай ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдээ нэрлэхийг заах;

    гэр бүлийн хүн бүр бие биедээ санаа тавьдаг, хайрладаг гэсэн хүүхдийн үндсэн санааг төлөвшүүлэх;

    гэр бүл, найз нөхдөө хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх;

    хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх;

    сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: "Гэр бүл" сэдэвт зураг, гэр бүлийн гишүүдийн үйл ажиллагааг дүрсэлсэн зургууд. Эд зүйлс: цүнх, цүнх, хормогч, хүүхэлдэй, ном, нүдний шил.

Хичээлийн явц

    Зохион байгуулах цаг

Таавар:

Энэ дэлхий дээр юу ч байхгүй

Насанд хүрэгчид, хүүхдүүд амьд үлдэж чадахгүй байна уу?

Таныг хэн дэмжих вэ найзуудаа?

Таны найрсаг...(гэр бүл)

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг

Үүнийг юугаар ч өөрчлөхгүй!

"Долоон" тоон дээр би "би" -ийг нэмнэ -

Юу тохиолдох вэ?(Гэр бүл)

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. "Гэр бүл" гэдэг үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хэрэв хүн олон төрөл төрөгсөдтэй бол тэр хүн том гэр бүлтэй гэсэн үг юм. Гэр бүл бол хүний ​​амьдралын хамгийн чухал зүйл. Эдгээр нь хамгийн дотны, хамгийн хайртай хүмүүс бөгөөд тэдэнгүйгээр бид оршин тогтнох боломжгүй юм. Эдгээр нь биднийг хайрлаж, халамжилдаг хүмүүс юм.

3. Оньсого

Дэлхийн хамгийн хөөрхөн нь хэн бэ?

Хүүхдүүд хэнд маш их хайртай вэ?

Би асуултанд шууд хариулах болно:

- Бидний хамгийн хайртай...(ээж)

Хүнд ажлыг хэн хийдэг вэ

Бямба гарагт хийж болох уу? -

Сүх, хөрөө, хүрзээр

Манайх барьж, ажиллаж байна ...(аав)

Хэн хэзээ ч хайрлахаас залхдаггүй

Тэр бидэнд бялуу хийж өгдөг,

Амттай бин?

Энэ бол бидний...(эмээ)

Насаараа ажилласан хүн

Арчилгаагаар хүрээлэгдсэн

Ач, эмээ, хүүхдүүд,

Та жирийн хүмүүсийг хүндэлдэг байсан уу?

Одоо олон жил тэтгэвэртээ гарсан

Манай хөгшрөлтгүй...(өвөө)

Хөгжилтэй бяцхан нь хэн бэ?

Энэ нь гэдсэн дээрээ хурдан мөлхдөг үү?

Гайхалтай хүү -

Энэ бол миний хамгийн залуу ...(ах)

Хэн намайг болон миний дүүг хайрладаг вэ

Гэхдээ тэр хувцаслахыг илүүд үздэг үү? -

Маш загварлаг охин -

Миний ууган...(эгч)

Ээжийн эгч -

Огт хөгшин харагдахгүй байна

Тэр инээмсэглэн: "Чи яаж амьдарч байна вэ?"

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ?(авга эгч)

Ээжийн эгчтэй хэн байдаг вэ?

Тэр заримдаа бидэн дээр ирдэг үү?

Над руу инээмсэглэн харж,

"Сайн уу!" - надад хэлдэг ...(авга ах)

- Сайн байна, та бүх оньсого тааварлав. Одоо би танаас ээж, аавынхаа нэрийг хэлэхийг хүсэх болно. (Хүүхдүүд дууддаг). Хэцүү тохиолдолд та өөр асуултыг ашиглаж болно: "Ээжийг чинь Катя эсвэл Света гэдэг үү?"

4. Зохиолын зурагтай ажиллах.

Хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдийн зургийг өгч, тэднийг харахыг хүсдэг. Энэ тохиолдолд гэр бүлийн гишүүн бүрийн үйлдлүүдийн талаар тайлбар өгөх шаардлагатай бөгөөд тэднийг дуудаж байна: Энд аав байна. Аав ажиллаж байна. Энд байна ээж. Ээж ширээ засдаг гэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд асуултанд хариулдаг: "Хэн ажилладаг вэ? Хэн ширээ засдаг вэ? гэх мэт.

5. Биеийн тамирын дасгал

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв (алгаа алгадах)
Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (өргөсөн мөрөөрөө хажуу тийшээ эргэх)
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)
Би хүн бүрийг тоолж чадна; (долоовор хуруугаараа тоолох)
Аав, ээж, ах, эгч,
Мурка муур, хоёр зулзага,
Миний алтан шувуу, крикет бид хоёр -
Энэ бол бидний бүхэл бүтэн гэр бүл! (гар дээрээ хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)

6. "Гэр бүл" дүрд тоглох тоглоом

Ширээн дээр байгаа зүйлс: цүнх, цүнх, хормогч, машин, хүүхэлдэй, ном, нүдний шил.

Одоо бид "гэр бүл" тоглож, дүрүүдийг хуваарилах болно.

Вова аав болно. Вова, чи хэн бэ? (Би бол аав.) Ира ээж болно. Ира, чи хэн бэ? (Би бол ээж.) Зоя охин болно. Зоя, чи хэн бэ? (Би охин.) Саша хүү болно. Саша, чи хэн бэ? (Би хүү байна.) Рома өвөө болно. Рома, чи хэн бэ? (Би өвөө.) Лиза эмээ болно. Лиза, чи хэн бэ? (Би эмээ.)

Хүүхдүүд ээ, бидний аав хэн бэ? (Vova.) Вова, аав ажилдаа бичиг баримтаа авч явахад шаардлагатай нэг зүйлийг ширээн дээрээс ав.

Тоглогч бүр өөрийн дүрд хэрэгтэй зүйлээ сонгоно.

Өглөө аав, ээж хоёр ажилдаа явдаг. Вова, аав ажилдаа хэрхэн явдгийг надад харуул. (Вова харуулж байна.) Хүүхдүүд ээ, аав юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Ира, ээж хэрхэн ажилдаа явж байгааг харуул. (Ира харуулж байна.) Хүүхдүүд ээ, ээж юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Зоя, охиноо юу хийж байгааг надад харуулаач. (Зо үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, охин чинь юу хийж байгаа юм бэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Саша, хүү чинь юу хийж байгааг надад харуулаач. (Саша үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, хүү чинь юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Рома, өвөө юу хийж байгааг надад харуулаач. (Ром үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, өвөө юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Лиза, эмээ юу хийж байгааг надад харуулаач. (Лиза үзүүлэв.) Хүүхдүүд ээ, эмээ юу хийж байна вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт.) Орой нь эцэг эх нь ажлаасаа ирдэг. Хэн гэртээ харих вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

7. Хичээлийн хураангуй

Баярлалаа залуусаа, та нар гэр бүлийн талаар маш их зүйлийг мэдэж байгаад би маш их баяртай байна. Хүн бүрт гэр бүл хэрэгтэй. Гэр бүлийн бүх гишүүд бие биенээ хайрлаж, хүндэлж, халамжлах нь маш чухал юм. Хүсвэл гэр бүлээ зурж аав, ээждээ өгөх боломжтой.

Хичээлийн хураангуй "Миний гэр бүл"

Зорилго: Зорилго: хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэхийг заах. Гэр бүлийн хүн бүр бие биедээ санаа тавьж, хайрладаг гэдгийг мэдэх. Хүүхдийг баярлуулж, гэр бүлтэй гэдгээрээ бахархаарай. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.
Даалгавар: хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдийг нэрлэх, гэр бүл дэх насанд хүрэгчид, хүүхдүүдийн үүргийг ойлгох.

Урьдчилсан ажил: "Гэр бүл" цувралын зургуудыг үзэж байна. Бид гэр бүлийн гэрэл зургуудыг үзэж, гэр бүлийн бүх гишүүдийг нэр, харилцаа холбоогоор нь (хэнтэй холбоотой) нэрлэж сурсан.Бид "Гэр бүл" цувралын зургуудыг үзлээ. Хүүхдүүд болон тэдний эцэг эх "Миний гэр бүл" сэдвээр зураг зурав. Гэр бүлийн тухай уран зохиол унших.

Материал: мольберт, "Гэр бүл" цувралын уран зураг, хүүхэлдэй (аав, ээж, өвөө, эмээ, хүү), фанераар хийсэн далдуу модны дүрс, алганы хуруу тус бүр дээр ээж, аавын царайны дүрс бүхий таг, эмээ, өвөө, хүүхэд, байшин барихад зориулсан барилгын материалтай хайрцаг, ногоон байгууламж.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр суудаг, тэдний өмнө мольберт байдаг (монберт дээр гэр бүлийн зургууд байдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, зураг дээр хэн харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд. Аав, ээж, эмээ, өвөө, эмээ, хүүхэд.

Сурган хүмүүжүүлэгч. "Ээлтэй гэр бүл" тоглоом тоглоцгооё.
(Хүүхдүүд гэр бүлийн гишүүдийг дүрсэлсэн зургуудыг хардаг. Багш гэр бүлийн гишүүдийн аль нэг рүү сум зааж, хүүхдүүд хэн болохыг, гэр бүл дэх түүний үйлдлийг нэрлэнэ)
Тэд хэрхэн инээмсэглэж, хамтдаа сайхан санагдаж, аз жаргалтай байгааг хараарай. Эдгээр залуус гэр бүл. Гэр бүлийн бүх хүмүүс бие биенээ хайрлаж, халамжилж, тусалдаг.

Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, бүхэл бүтэн хүүхэлдэй гэр бүл манайхаар ирлээ. Тэдэнтэй мэндчилье (хүүхэлдэйг гоёл чимэглэлтэй буланд суулгаарай).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, оньсого сонсоорой:

“Тав тав” нь ах дүүс учраас бүгд хамтдаа төрнө

Хэрэв та цэцэрлэгийн ор ухвал хүн бүр нэг хүрз барина.

Өвлийн улиралд бүгд халаалттай машинуудын дунд нуугддаг

Эдгээр нь "тав тав" бөгөөд тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг таамаглаж байна уу?

Хүүхдүүд. Хуруу.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь зөв, эдгээр нь хуруу юм. Эдгээр халаасан савнууд юундаа нуугддаг вэ?

Хүүхдүүд.Бээлий

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, зочдод гэр бүлийн тухай тоглоом үзүүлэх үү? (хүүхдүүдэд гарын дүрс, хуруун дээрх дүрсийг үзүүл - өвөө, эмээ, аав, ээж, хүүхэд)

Нударгаа хийгээд миний араас давт:

Энэ хуруу бол өвөө

Энэ хуруу бол эмээ

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би - энэ бол миний бүхэл бүтэн гэр бүл!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Зочдод тоглолт үнэхээр таалагдсан. Залуус аа, энэ хэн бэ? (өвөө хүүхэлдэйг харуулж байна).

Хүүхдүүд. Өвөө.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та өвөөтэй юу? Та түүнийг ямар хайраар дууддаг вэ?

Хүүхдүүд. Өвөө.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвөөгийн тухай шүлэг сонс.

Унших хугацаа: 3 минут. 3.8k үзсэн.

Зорилтот:

гэр бүлийн тухай ойлголт, гэр бүлийн харилцааны талаархи санаа бодлыг бүрдүүлэх, нэгтгэх.

Даалгаварууд:

  • гэр бүл гэж юу болох талаар хүүхдийн санаа бодлыг олж, нэгтгэн дүгнэх;
  • хамаатан садны тодорхойлолтыг тодруулах, нэгтгэх,
  • гэр бүлийн паспорт зурж, энэ тухай ярих,
  • хамаатан садны тухай түүхийг бүтээх явцад ярианы ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх.

Материалүйл ажиллагааны хувьд: бөмбөг, катерпиллар зурах, гэр бүлийн зураг, хайч, цавуу.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг:

Хүүхдүүд ширээн дээр байраа эзэлдэг.

Багш оньсого тайлахыг санал болгож байна.

1) Би аянга цахилгаанаас айдаггүй,

Ойрхон болохоор...

(ээж)

2) Хүнд кабинетийг зөөнө

Тэгээд тэр залгууруудыг засах болно,

Тэр машин жолоодож байна

Тэгээд бид түүнтэй хамт кино театрт явдаг.

(аав)

3) Саатал үргэлж амттай байдаг,

Амттанд зориулсан бялуу,

Сайхан бин

Манай сайн...

(эмээ)

4) Энэ нь хаа нэгтээ яаж орж ирдэг вэ?

Гэр бүлийн тухай яриа

Би чамд гарцаагүй хэлье

Өөрийнхөө тухай...

(өвөө)

"Гэр бүл" сэдэвт яриа

1. Хүүхдүүдийг гэрэл зургуудыг үзэж, асуултанд хариулахыг урьж байна.

Зураг дээрх хэн бэ?

Эдгээр хүмүүсийг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хэн чамтай хамт амьдардаг вэ? Жагсаана уу.

Таны хамгийн ахмад нь хэн бэ, хэн нь бусдаас дүү вэ?

Дидактик тоглоомууд

1) "Чанарыг нэрлэх"

Ээж (тэр ямархуу хүн бэ?) - жишээлбэл, үзэсгэлэнтэй ...

Өвөө (аль нь вэ?) - ...

2) "Хэн хэний төлөө?"

Хүү эсвэл охины ээж, аав - тэд хэн бэ?

Хүүхэд өвөөтэй ямар холбоотой вэ?

Эмээгийн хувьд аав нь хэн бэ?

3) "Бага нь хөгшин"

Аав том, хүү нь бага.

Ээж, охин, эмээ, нагац эгч, өвөө, ач хүү гэх мэтийг харьцуулж үзээрэй.

"Миний гэр бүл"

Нэг, хоёр, гурав - дөрөв!

Алив, надтай хамт байранд хэн байгаа вэ?

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (тоолохын тулд алга таших)

Ээж, аав, ах,

Хөгжилтэй гөлөг Тишка,

Тоть Кеша бид хоёр (хуруугаа дарааллаар нь цохих)

Манай гайхамшигтай гэр бүл!

Тоглоом "Хайртай хүүхэд"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш асуулт асууж, бөмбөгийг хүүхдэд өгдөг. Хариуд нь хүүхэд бөмбөгийг дараагийнх руу дамжуулдаг.

Та ээждээ ихэвчлэн яаж ханддаг вэ? (ээж, ээж)

Та аавдаа хэрхэн эелдэг байдлаар ханддаг вэ? (аав)

Та өвөөгөө ихэвчлэн юу гэж дууддаг вэ?

Гэр бүлийн паспорт зурах

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг катерпиллар руу хандуулж, гэр бүлийн гишүүдийн зургийг хайчилж, биед нь наахыг санал болгож байна.

Дүгнэж байна

Гэр бүл, ураг төрлийн харилцааны тухай ойлголтыг нэгтгэх. Сурагчид гэр бүлийн гишүүдээ жагсааж, овог нэр, овог нэр, эцэг эхээ ямар мэргэжилтэй болохыг хэлэхийг хүснэ.

Та бас сонирхож магадгүй:

Нөхөртэйгээ унтах боломжтой үед эпизиотоми хийх
Төрөх нь үргэлж эмэгтэй хүний ​​биед сорилт болдог бөгөөд нэмэлт мэс заслын...
Сувилахуйн эхийн хоолны дэглэм - эхний сар
Хөхөөр хооллох нь эх, хүүхдийн амьдралын маш чухал үе юм. Энэ бол хамгийн дээд үе юм ...
Жирэмсэн үед ургийн хөдөлгөөн: цаг хугацаа, норм
Жирэмсэн эхчүүд, ялангуяа анхны хүүхдээ төрүүлэхийг хүлээж буй эхчүүдийн хувьд анх удаагаа хүлээн зөвшөөрч байна ...
Ихрийн ордны эрийг салсны дараа хэрхэн буцааж авах вэ Ихрийн ордны эрэгтэй буцаж ирэхийг хүсч байгааг хэрхэн ойлгох вэ
Түүнтэй хамт байх нь маш сонирхолтой боловч түүнтэй хэрхэн харьцахаа мэдэхгүй байх үе байдаг...