Спорт. Эрүүл мэнд. Тэжээл. Биеийн тамирын заал. Загварын хувьд

Ахлах бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй. Хичээлийн хураангуй "Ээждээ зориулсан цэцэг" Аппликацын баглаа цэцгийн хичээлийн хураангуй

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Ахлах бүлгийн "Вааранд цэцэг" аппликейшн хичээлийн хураангуй.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд өөрийн гараар мэндчилгээний хуудас хийхийг заах; талыг нь нугалсан цааснаас хайчилж ав.Зүсэх, наах арга техник, хайч, цавуугаар ажиллах дүрмийг бататгах.Цэцгийн баглаа хийхдээ орон зайн болон логик сэтгэлгээ, бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх, цавуу, хайчаар болгоомжтой ажиллах.Ээжийгээ хайрлах, хүндэтгэх, түүнд таалагдах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дээж; өнгөт цаас; квиллинг хийх техникийг гүйцэтгэх бэлэн олон өнгийн эд анги. PVA цавуу, сойз, салфетка, цаасан хуудас.

1 Хичээлийн явц: Танилцуулга: В.Шуграевагийн шүлэг “Ээждээ”: Би саванд нахиа тарина, цонхон дээр тавина. Яараарай, нахиа, цэцэг нээ - надад үнэхээр хэрэгтэй байна. Цонхны гадаа салхи шуурга цастай өвөл болж, Өдөр бүр илүү өндөр болно Миний цэцэг ургана. Хаврын тооллын дагуу 3-р сарын 8-нд би ээждээ цэцэг өгөх болно.

Хаврын тэргүүн сар - Гуравдугаар сар: Хүйтний эрч суларч, байгаль дэлхий сэргэж, нарны туяа улам бүр гийгүүлж, дэлхийг дулаацуулж, анхны зөөлөн өвс, цэцэг гарч ирдэг тул хүмүүст маш их баяр баясгаланг авчирдаг. Цэцэг бол хавар ирж буйн нэгэн шинж тэмдэг бөгөөд хөвгүүд, залуучууд, эрэгтэйчүүд баяр ёслолын баатар болсон бүсгүйчүүддээ анхаарал хандуулж, хайрлаж, биширдэг уламжлалт шинж тэмдгүүдийн нэг юм.Эдгээр бол манай охид, ээжүүд, эмээ нар юм. Залуус аа, та ээждээ хайртай юу (тиймээ) Ээж чинь ямар хүн бэ (эелдэг, анхааралтай, хайртай, үзэсгэлэнтэй) Тэр юу хийх дуртай вэ? Залуус аа, та ээждээ тусалж байна уу? Ээжийн анхааралд, ээжийгээ хайрлах хайр энэ хорвоо дээр ээжээс илүү үнэ цэнэтэй зүйл байхгүй.Өнөөдөр бид танд гэнэтийн бэлэг бэлдэх болно, бид үүнийг өөрийн гараар хийх болно. Картыг "Вааранд цэцэг" гэж нэрлэе, 3-р сарын 8-нд та хайртай ээжүүддээ баяр хүргэх болно.

2. Үндсэн. Багш дээжийг тавиур дээр өлгөдөг. Залуус аа, ил захидал дээр юу харж байна вэ (ваар, цэцэг). Багш ажлыг хэрхэн хийхийг алхам алхмаар харуулж байна.Таны ширээн дээр ил захидлын хоосон зай байна.Дөрвөлжин авч, талыг нь нугалж, зүүн талд нь нугалж, хуудсыг доод талаас баруун дээд булан хүртэл хайчилж ав. , ваарны хэлбэрийг бий болгох. Ваар бэлэн болсон үед ваарыг бүхэлд нь цавуугаар биш, зөвхөн ирмэгийн дагуу нааж, ирмэгийг нь гараараа үрж болохгүй, зөвхөн нэг ширхэг цавуугаар үрж болохгүй гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул. цаас. Вааранд байгаа цэцгүүдийг цаасан өнхрөх техникээр хийсэн булаар дүүргэх юм уу, квиллинг гэж нэрлэдэг. Бидэнд шахаж, догол хийх замаар янз бүрийн хэлбэр дүрс өгөх боломжтой. "дэлбээ". Дараа нь багш цэцгийн баглаа хийдэг. Хүүхдүүдийг ч мөн адил хийхийг урьж, ээждээ вааранд цэцэг өгөхийг хүс.Эхлэхээсээ өмнө хайчаар ажиллах шидэт дүрмийг давтъя.Залуусаа, надад хэн хэлж чадах вэ: 1. Хайчаа үзүүрээр нь бүү барь. 2. Хайчыг нээлттэй орхиж болохгүй. 3. Ажиллаж байхдаа зүүн гарынхаа хурууг ажиглаарай. 4. Ширээний ирмэг дээр унахгүйн тулд хайчаа ширээн дээр тавь.

5. Хайчаа хааж, бөгжөө найз руугаа чиглүүл. 6. Явж байхдаа хайчаар зүсэж болохгүй.Цавуугаар ажиллах. Үүнийг бид хичээлийн үеэр ч, ажлын үеэр ч хүүхдүүдэд сануулдаг. 1. Бийр дээр цавуу их түрхэж болохгүй. 2. Тархсаны дараа сойзоо тавиур дээр тавина. 3. Дүрсүүдийг зөвхөн тосон даавуун дээр тарааж, наахдаа алгаа биш салфеткаар хэлбэрээ дарна.

Бие даасан үйл ажиллагаа: Хүүхдүүдийн ажлыг хянах, нэмэлт үзүүлбэр үзүүлэх, даалгаврыг зөв гүйцэтгэхэд нь туслах, амжилтыг урамшуулах, хүүхэд бүрийн бие даасан байдлыг сайжруулах.

Евгения Борисова

Ахлах бүлгийн "Ээждээ зориулсан ид шидийн цэцэг" сэдвээр өргөдөл гаргах GCD-ийн хураангуй.

Евгения Борисова

Боловсролын бүс: урлаг, гоо зүйн хөгжил.

Боловсролын бусад салбаруудтай нэгтгэх:танин мэдэхүй, нийгмийн болон харилцааны хөгжил, ярианы хөгжил.

Зорилтот:Нэгдэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгох.

Сургалтын даалгавар:

Хүүхдүүдийг бүлгийн үйл ажиллагаанд таатайгаар оролцоход нь үргэлжлүүлэн урамшуул.

Цэцгийн хэсгүүдийг болгоомжтой наах ур чадварыг бэхжүүлэх.

Зохиол бүтээх ур чадварыг бэхжүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар:

Гоо зүйн амт, цаасан дээр жолоодох чадварыг хөгжүүлэх.

Төсөөлөл, бүтээлч байдал, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Ажилдаа үнэн зөвийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдэд гоо үзэсгэлэн, ээжийгээ хайрлах тухай ойлголтыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:Тоглоомын нөхцөл байдал, багшийн асуулт, үйл ажиллагааны аргуудыг үзүүлэх, сануулах, туслах, дээжийг шалгах, тайлбар өгөх, хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа, урамшуулах, хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх, эргэцүүлэх, хувь хүний ​​хандлага, зааварчилгаа.

Урьдчилсан ажил:Зэрлэг, цэцэрлэгийн цэцэгсийн зураг, зургийн цомгийн үзлэг. Дидактик тоглоом: "Цэцгээ ол.", "Долоон цэцэгт цэцгээ цуглуул", Ф.Шубертын "Цэцгийн вальс" дууг сонсох.

Демо материал:өнгөт дээж.

Тараах материал: хайч, цавуу, цавуу сойз, салфетка, тосон даавуу, ханын цаас, сойзны тавиур, янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй өнгөт цаасны дөрвөлжин (12*12; 10*10; 8*8, Нэмэлт бүтээлч байдалд зориулсан өнгөт цаас.

Ганцаарчилсан ажил:Саша, Стас нартай хамт цэцгийн хэсгүүдийг тууштай, үнэн зөв холбох чадварыг бэхжүүл.

Ялгаварласан хандлага:Бусдаас өмнө ажлаа дуусгасан хүүхэд дараагийн цэцгийн хоосон зайг хайчилж болно.

Зохион байгуулах цаг

Энэ ямар баяр болохыг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт, нэмэлт).

Ээжүүддээ зориулж бүхэл бүтэн сагс цэцэг цуглуулцгаая, гэхдээ бидний цэцэг энгийн биш, бид тэднийг ид шидтэй болгоно. Өнгөний дээжийг харцгаая. Цэцэг нь өөр өөр өнгөтэй байдаг: шар, хөх, цайвар хөх, улбар шар гэх мэт, тэдгээр нь бие биенээсээ ялгаатай байдаг.

Одоо би танд ажлын дарааллыг харуулах болно.

* Эхлээд том дөрвөлжин өнгийн цаас аваад диагональ байдлаар нугалав. Энэ нь гурвалжин болж хувираад дараа нь дахин 2 дахин нугалав. Залуус аа, гурвалжны дээд хэсэг нь үргэлж нэг буланд байх ёстойг анхаараарай, энэ нь дараа нь бидний цэцгийн төв болно.

* Дараа нь хайч ашиглан гурвалжны ирмэгийг ирмэгээс төв рүү нь хүрэхгүйгээр болгоомжтой тайрч, дараагийн ажлын хэсэгт зай үлдээдэг.

* Эхний цэцгийн хоосон хэсгийг хайчилж авсны дараа би үүнийг сайтар задалж, тэгшлэв. Энэ нь ямар үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай.

* Одоо залуусаа, би дунд дөрвөлжинг аваад эхнийх шиг диагональ байдлаар нугалаад гурвалжинг дахин 2 удаа нугалах болно. Залуус аа, гурвалжингийн оройг бүү мартаарай, учир нь энэ бол манай цэцгийн төв юм. Эдгээр дэлбээнүүд эхнийхээс ч илүү сайн болсон.

* Цэцгийг өтгөн болгохын тулд би жижиг дөрвөлжин авч, эхний болон хоёр дахь шигээ диагональ байдлаар нугалж, дараа нь хоёр дахин нугалж, дараагийн хэсгийг нь хайчилж ав.

* Хараач, залуусаа, би ирээдүйн цэцэгт зориулж өөр өөр өнгө, хэмжээтэй 3 хоосон зай авсан. Одоо би тэднийг бие биетэйгээ холбох болно. Үүнийг хийхийн тулд би эхний хэсгийг аваад, нөгөө 2-оос том хэмжээтэй, ширээн дээр тавиад, дунд хэсгийг нь дээр нь, жижиг хэсгийг нь дээр нь тавь. Цэцэг ямар сайхан, үзэсгэлэнтэй, олон өнгийн цэцэг болохыг хараарай. Энэ нь задрахгүйн тулд би цэцгийн бэлэн хэсгүүдийг байрлуулсан дарааллаар нь цавуугаар холбоно. Одоо би хайч, цаасны хаягдлыг хойш тавиад, сагс зурсан ханын цаасыг авч, сагсан дээр цэцгээ наа. Миний цэцэг төвд байрлах болно, залуус та нар төв цэцэгнээс цэцэг нааж, энэ нь танд илүү тохиромжтой байх болно.

Бусдаас түрүүлж ажлаа дуусгасан хүн өөр цэцэг хайчилж болно.

Мөн хичээлийн үеэр хайч, цавуу хэрэглэх дүрмийг давтаж, хүүхдүүд ажиллаж эхэлдэг.

Хүүхдүүд цэцэгнийхээ өнгөний схемийг бие даан сонгодог.

Хүүхдүүд аппликейшн хийдэг. Шаардлагатай бол багш тусалдаг.

Тусгал

Багш нь хүүхдүүдийн хийж гүйцэтгэсэн хамтын ажлыг ширээн дээр тавьж, тэднийг гарч ирэхийг хүснэ. Хүүхдүүдээс өөрсдийн болон бусад хүүхдүүдийн ажлыг үнэлэхийг хүснэ. Хүүхдүүдийн ажлын үнэн зөвийг тэмдэглэж, хүүхдүүдийг магтдаг.

Та ажлынхаа юунд хамгийн их таалагдсан бэ?

Танд юу хэцүү байсан бэ?

Одоо бид шидэт цэцэг бүхий сагсыг алдартай газар байрлуулна. Манай ээжүүд энэ сайхан цэцэгсийг хараад инээмсэглэнэ.


Даалгаварууд:

Хүүхдүүдэд энгийн найрлагыг хэрхэн бүтээхийг үргэлжлүүлэн заах; хуудсан дээрх цэцгийн дүрсийг янз бүрийн аргаар байрлуул. Найрлага бүтээх арга техник, түүнийг наах арга техникийг нэгтгэх, найрлагын өнгөний схемд өнгө сонгох чадварыг бий болгох. Гоо сайхны ойлголт, гоо сайхны мэдрэмжийг хөгжүүлэх; хөгжмийн бүтээлээр дамжуулан төсөөлөл, уран зөгнөл, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх. Уран зохиол, хөгжимд дурлах.

Арга зүйн техник:

1. Яриа;
2. Үзэл бодол;
3. Үзүүлэх;
4. Тайлбар;
5. Сануулах;
6. Уран сайхны үг.

Материал:

1. Өнгөт цаас (хүүхэд бүрт ½ ландшафтын формат)
2. Өөр өөр өнгийн цаасан салфетка, өнгөт цаас - дурдан (найрлын хувьд)
3. Цавуу багс (хүүхэд бүрт 1 ширхэг)
4. PVA цавуу
5.Цагаан салфетка (хүүхэд бүрт 1 ширхэг).

Урьдчилсан ажил:

1. Уран зохиолын төрлүүдийн тухай яриа: шүлэг, өгүүллэг, үлгэр.
2. Уран зохиолын бүтээл унших.
3. А.Пушкин, С.Есенин, К.Чуковский, Х.К.-ийн хөрөг, уран бүтээлтэй танилцах. Андерсен.
4. Тэдний бүтээлийн чимэглэлийг шалгах.
5. Зэрлэг, цэцэрлэгийн цэцгийн ил захидалтай танилцах, үзэх.
6. Цэцгийн тухай шүлэг сурах.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, энэ хөргийг хараарай. (Х.С.Андерсений хөргийг харуулах) Та түүнийг таньж байна уу?

Хүүхдүүд:

Энэ бол Х.К.Андерсен.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тиймээ. Энэ бол Х.К.Андерсений алдарт Данийн үлгэр юм. Энэ зохиолчийн ямар үлгэрийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эдгээр зургуудад дүрслэгдсэн үлгэрийн нэр юу вэ (Х.С. Андерсений "Бяцхан Идагийн цэцэг" үлгэрт зориулсан зургуудыг үзүүлж байна).

Хүүхдүүд:

Эдгээр нь Х.С.Андерсений "Бяцхан Айдагийн цэцэг" үлгэрийн зураглал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Чиний зөв. Энэ бол яг энэ үлгэр юм. Таны бодлоор энэ бүтээлийн гол дүрүүд хэн бэ?

Хүүхдүүд:

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв. Хааны ордны цэнгэлдэх хүрээлэнд өөр ямар цэцэг бүжиглэж чадах вэ?

Хүүхдүүд:

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тиймээс би чамд хэсэг хугацаанд зураач болж, хааны ордны цэнгэлдэх хүрээлэнд бүжиглэх боломжтой ид шидийн цэцэгсийг өөрөө бүтээхийг санал болгож байна. Ширээнээсээ хараарай, та цавуу, өөр өөр өнгийн цаасан салфетка, өнгөт цаас - дурдан (найрлагын хувьд) хараарай. Энэ материалаас ямар цэцэг хийж болох талаар бодож үзээрэй. Гэхдээ эхлээд та ямар аргаар үзэсгэлэнтэй цэцэг үүсгэж болохыг санах хэрэгтэй.

1-р арга нь цаасан туузыг олсоор эргүүлэх;
2-р арга нь объектын (гар) эргэн тойронд цаасан туузыг боох;
Гурав дахь арга бол цаасан бөмбөгийг өнхрүүлэх явдал юм.

Энэ бол бидний санаж байгаа олон техник юм. Ажилдаа орохын өмнө жаахан амарцгаая.

"Аянга" динамик түр зогсолт

(Хүүхдүүд найрал дуугаар үгсийг дуудаж, тохирох хөдөлгөөнийг хийдэг).

Бидний өмнө өргөн нуга бий,
(хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь сунгана)

Бидний дээр ой өндөр,
(гараа дээш өргөх)

Баруун талд нь нарс мод,
(тэд гараа доошлуулж, бүсэндээ байрлуулж, их биеийг баруун тийш эргүүлнэ)

Зүүн талд гацуур
Тэд толгойгоо шуугиулж байв.
(Их бие зүүн тийш эргэх)

Аянга цохилоо
(Өмнөө гараа алгадах)

Бид хурдан байшин руу гүйв.
(хөнгөхөн гүйлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид амарсан. Одоо ажилдаа ор.

Хүүхдийн бие даасан бүтээлч үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Цэцэг нь ямар өөр, сонирхолтой цэцэг болсон бэ. Та тэдний талаар юу хэлэх вэ, Света? Чи юу гэж бодож байна, Марат? Любамилад ямар бүтээл таалагдсан бэ, яагаад?

Бүтээлд хүүхдүүд дүн шинжилгээ хийдэг. Багш ялгаатай үр дүнг нэгтгэн дүгнэдэг боловч эерэгээр төгсдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Мөн бүх бүтээлүүд өөр өөрийн гэсэн өвөрмөц, ид шидтэй, маш үзэсгэлэнтэй гэдэгт би итгэдэг. Хэрвээ Х.К.Андерсен амьд байсан бол та түүний үлгэрт ямар их хичээнгүйлэн шинэ баатруудыг бүтээснийг тэмдэглэх байсан гэж би боддог. Одоо “Х.С.Андерсений үлгэр” үзэсгэлэнгээ гаргаад бүх бүтээлээ тэнд байрлуулъя.

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид дүрүүдтэйгээ тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Хичээл: "Сэвсгэр зураг - утас утас" "Цэцэгтэй ваар" ноосон утсаар хийсэн аппликейшн Бэлтгэл бүлэг.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

"Мэдлэг", "Хөдөлмөр", "Аюулгүй байдал", "Эрүүл мэнд".

1. Хүүхдэд хэд хэдэн объектоос зохиол зохиож, тэдгээрийг цаасан дээр чөлөөтэй байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх; объектыг хэд хэдэн хэсгээс дүрсэлж, хүссэн утас сонгох.

2. Аппликацын тусламжтайгаар өнгөний мэдрэмж, уран сэтгэмж, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

3. Байгальд зөв хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн зорилго: Хүүхдүүдэд ноосон утаснаас аппликейшн хийхийг заах. Хэрэглээний техникийг баяжуулах. Нарийн моторт ур чадвар, нүдийг хөгжүүлэх. Дүрслэх урлагийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн материал: өөр өөр өнгийн ноосон утас, хайч, PVA цавуу, өнгөт картон, энгийн харандаа.

Арга, техник: үзүүлэх, тайлбарлах, харилцан яриа.

Зохион байгуулалтын хэсэг.

Хүүхдүүд ээ, надад хэлээч, та амралтанд дуртай юу? Та ямар амралтанд дуртай вэ? Та төрсөн өдрөөрөө найз нөхөд, хайртай хүмүүстэйгээ уулзах дуртай юу? Та төрсөн өдрөөрөө ихэвчлэн юу өгдөг вэ? (хүүхдийн жагсаалт)

Ямар ч бэлэг тааламжтай байх бөгөөд хүн бүр цэцгийн баглаатай байх болно. Та яагаад бодож байна вэ?

Учир нь цэцэг нь маш үзэсгэлэнтэй юм.

Та ямар цэцэг мэддэг вэ? (сарнай, chamomile гэх мэт) Сайн байна, одоо оньсого таахыг хичээцгээе?

Би ааштай, зөөлөн сэтгэлтэй

Ямар ч амралтанд хэрэгтэй.

Би цагаан, шар, улаан байж болно,

Гэхдээ би үргэлж үзэсгэлэнтэй хэвээр байна!

Цэцэрлэгт буржгар байдаг -

Цагаан цамц,

Алтан зүрх.

Энэ юу вэ?

(Chamomile)

Би цэвэрхэн талбайд сэвсгэр бөмбөг шиг цагаан болж,

мөн сэвшээ салхи үлээв - иш үлдсэн.

(Dandelion)

Цонхон дээр, тавиур дээр

Зүү ургасан

Тийм ээ, торго цэцэг -

Улаан ба улаан.

Цэцэрлэгт, зам дээр, миний цонхны доор

Өнөөдөр нар өндөр ишний дээр цэцэглэв

(Наранцэцэг)

Цас бүрхэгдсэн дов толгод дээр,

Цагаан цасан малгай дор

Бид бяцхан цэцэг олсон

Хагас хөлдсөн, бараг амьд.

(Цасан ширхгүүд)

Бяцхан цэнхэр хонх өлгөөтэй байна,

Хэзээ ч дуугардаггүй.

(Хонх)

Сайн хийлээ! Жаахан тоглоё? (Сонгох тоглоом:

"Тэнгис хэцүү байна" тоглоомыг та бүгд мэднэ. Бид ойд, цэлмэг газарт байгаа тул "Өвс найгаж байна" гэж хэлээд цэцэг дүрслэх болно. Хамгийн ялгаатай, хамгийн үзэсгэлэнтэй!

Төсөөллийн тоглоом.

(Хүүхдүүд хөгжимд шилжиж, хөгжим дуусахад хүүхдүүд хөлдөж, цэцэг дүрсэлдэг)

Хөгжим сонсогддог: К.Румьянова - Шидэт цэцэг

Долоон цэцэгт цэцэг тоглоом: Хоёр багт хуваагдан хэн хамгийн хурдан цаасан цэцэг цуглуулж чадахыг хараарай.)

Төрсөн өдөрт зориулж, ойд зориулж

Хайртай найздаа бэлэг болгон

Сургуулийн амралт, нэрийн өдрүүдээр

Бид улаан лиш цэцэг, мандарваа цэцэг өгдөг.

Даффодил, алтанзул цэцэг, час улаан сарнай,

Мөн шар, сэвсгэр мимозагийн мөчрүүд"

Сайхан цэцгийн баглаа бидэнд баяр баясгаланг авчирдаг

Мөн одод, тэнгэр, газрын гоо үзэсгэлэн

Өгөөмөр, сайхан сэтгэл.

Цэцэг нь гадаад төрхөөрөө, зарим нь нарийн үнэрээрээ биднийг татдаг. Цэцэг нь бидэнтэй адил өөрийн гэсэн шинж чанартай байдаг. Сарнай бахархаж, өөрийгөө бүх цэцгийн хатан хаан гэж үздэг.

Улаан лууван - хатуу, ноцтой. Цасан ширхгүүд эелдэг. Chamomile нь дур булаам юм. Цэцэг бүр өөрийн гэсэн сэтгэл татам байдлыг ерөнхий цэцгийн баглаа дээр авчирдаг. Яруу найрагчид цэцэгт шүлгээ зориулж, зураачид уран зурагтаа цэцгийг дүрсэлж, хөгжмийн зохиолчид хөгжим зохиодог. ("Щелкунчик" балетаас П.Чайковскийн "Цэцгийн вальс" хөгжмийн бүтээлийг сонсохыг санал болгож байна)

Багш цэцгийн зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүдтэй хамт тэд ямар үзэсгэлэнтэй, өнгөлөг, дэлбээтэй, төвтэй болохыг хардаг. Олон цэцэг байвал баглаа гэж нэрлэдэг гэж багш тайлбарлав

Цэцэг яагаад үргэлж үзэсгэлэнтэй, сэтгэл татам байдгийг та мэдэх үү? Үгүй юу? Нэг цэцэг гоо үзэсгэлэнгийнх нь нууцыг хэлэхийг сонсох хүртлээ би ч мэдэхгүй байсан. Цэцэг өглөө бүр дасгал хөдөлгөөнөөр эхэлдэг нь харагдаж байна. Би ч гэсэн "цэцэг" дасгал сургамаар байна уу?

"Цэцэг" дасгал.

Цэцэгт хэлдэг, цэцэг

"Цаасаа ав

Замдаа гар

Тийм ээ, хөлөө дар

Толгойгоо сэгсэр

Өглөө наранд мэндлээрэй

Ишийг бага зэрэг хазайлгана

Энд цэцгийн цэнэглэгч байна.

Одоо шүүдэрээр өөрийгөө угааж,

Эцэст нь бүгд бэлэн байна

Энэ өдрийг бүх сүр жавхлантайгаар тэмдэглэ.

(Хүүхдүүд гараа өргөж, доошлуулдаг.

Хүүхдүүд өвдгөө өндөрт өргөж байрандаа алхдаг.

Толгой эргэх, хазайх.

Гар барих. Хүүхдүүд ширээнд сууна.)

Практик хэсэг.

Багш бүлэгт янз бүрийн өнгийн ноосон утас, сүлжмэлийн зүү, дэгээ бүхий сагс авчирдаг. Тэр сагсыг ширээн дээр тавиад хүүхдүүдэд агуулгыг нь үзүүлж эхлэв. Богино яриа өрнүүлдэг: утаснууд юугаар хийгдсэн, юунд зориулагдсан, юу нэхэх боломжтой, ноосон утаснаас юу нэхэж болох вэ, тэдгээр нь юу вэ? (дулаан, хүйтнээс хамгаалах).

Чи бид хоёр яаж сүлжихээ мэдэхгүй байна (хэдийгээр охидууд том болоод сурах нь гарцаагүй). Харин нөгөө талаас бид утаснуудаас өөр зүйл хийж болох юм—үзэсгэлэнтэй, ер бусын.Хараач (утаснаас хийсэн хоёр, дөрвөн хавсралтыг харуулж байна). Сайхан биш гэж үү? Тэд ямар ер бусын байдаг вэ? Тиймээ. Тэд маш сэвсгэр, дулаахан, зөөлөн байдаг тул та тэдэнд хүрч, цохихыг хүсдэг.

Би эдгээр зургуудыг хэрхэн хийснийг та тааж чадах уу? Тийм ээ, би утсыг картон дээр наасан бөгөөд ингэснээр тэд жинхэнэ уран зураг болж хувирав

Залуус аа, бид ноосон утас ашиглан цэцэгтэй ваар бүтээх болно. Та бүгд дуртай цэцэгсээ байгалийн хэлбэрийг нь хадгалан дүрслэх болно.

Хэрэглэхийн өмнө бид хурууны дасгал хийдэг.

Хаалттай хаалга

Хаалган дээр цоож байна,

Хэн үүнийг нээж чадах вэ?

(мөрөө хавчих)

Тэд татсан, мушгисан,

(хажуу тийш татах, атгасан гараа эргүүлэх)

Тэд тогшиж, нээв.

(багсны суурийг бие биенийхээ эсрэг тогшиж, сойзнуудыг хооронд нь тараана)

Ажлын үе шатууд:

1. Цэцгийн ваар зурахдаа энгийн харандаа ашиглана.

2. Цавуугаар түрхэнэ.

3. Тохиромжтой өнгөт утсыг сонго.

4. Харандаагаар зурсан зургийн дагуу яг наа.

Эцсийн хэсэг.

Би хүүхдүүдтэй хийсэн ажлын үр дүнг дүгнэдэг. Би Т.Собакинагийн шүлгээр хичээлээ төгсгөж байна

Хэрэв би цэцэг түүвэл

Хэрэв та цэцэг сонговол ...

Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч -

Тэд хоосон байх болно

Мөн мод бут ... .

Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.

Үзэсгэлэнгийн дизайн.

Инна Воробьева
"Үзэсгэлэнт цэцэг" самбарын ахлах бүлгийн урлагийн үйл ажиллагааны (хэрэглээ) хичээлийн хураангуй.

Ахлах бүлгийн хэрэглээний талаархи хичээлийн хураангуй

Сэдэв: « Самбар - сайхан цэцэг»

(багийн ажил)

Багш боловсруулсан: Воробьева I. 32-р цэцэрлэгт "Спикелет"-тай. Круглолеское

Ставрополь муж, Александровский дүүрэг.

Зорилтот: Хүүхдийн гоо зүйн ойлголт, уран сэтгэмж, бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

1Байгаль орчныг өөрчлөх, түүнд элементүүдийг нэвтрүүлэх хүслийг бий болгох гоо сайханөөрийн гараар бүтээсэн.

2. Өмнө нь сурсан арга техникийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх аппликейшн.

3Хаягдал материалаар ажиллах шинэ арга техникийг заах (салфетка),загвар ашиглаж сур.

4Багаар ажиллах ур чадварыг бэхжүүлэх.

Материал: цавуу, загвар өнгөянз бүрийн салфеткагаас өнгө, хоосон сагс дээр самбар. хайч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та одоо жилийн хэдэн цаг болж байгааг мэдэх үү?

Хүүхдүүд:Хавар

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Бид хаврын улиралд ямар баяр тэмдэглэдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ ямар баяр вэ? Та ээжүүддээ юу өгөх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Хүүхдийн чихэр, төрөл бүрийн бэлэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээжийн хэрэг, та нар бүгдээрээ мундаг залуус бөгөөд ээжүүддээ маш их хайртай бөгөөд энэ бол тэдний баяр гэдгийг битгий мартаарай! Гэхдээ бодоод үз, чи юу ч мартаагүй байна уу? Бүх ээж, эмээ, охидын дуртай зүйл. үл хамаарах зүйлгүй юу?

Хүүхдүүд: Цэцэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, бүх эмэгтэйчүүд, үл хамаарах зүйл, хайртай цэцэг!

Залуус аа, та нар замдаа явж байхад анги, д манай бүлэгБяцхан Брауни Кузя зочилжээ. Тэр ямар нэгэн боодол үлдээсэн. Энэ юу болохыг харцгаая?

Багш боодлыг задалж хүүхдүүдэд үзүүлнэ цэцгийн сагс бүхий самбар,

Залуус аа, та нар үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: зориулалтын сагс өнгө!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кузя энэ сагсыг ээжид чинь өгөхийг хүссэн байх, гэвч баяр руугаа яаран явах замдаа тэр бүх нахиа алджээ. Кузад бүх нахиа цуглуулахад тусалцгаая. Бид Кузад туслах уу?

Хүүхдүүд: тусалцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ажлын байрандаа суугаад үйлдвэрлэлээ эхлүүлцгээе өнгө.

(багш хүүхдүүдэд бэлэн загвар тарааж өгдөг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би та нарт аль хэдийн дөрөв нугалж, дунд нь үдэгчээр бэхэлсэн салфетка тарааж байна. Тэд дөрвөлжин шиг харагдаж байна. Та дөрвөлжин дугуйлан хайчилж авах хэрэгтэй Салфетканы дунд хэсгийг үдэгчээр бэхлээрэй - энэ нь нахиалах дунд хэсэг байх бөгөөд хайчаар болгоомжтой дөрвөлжин дугуйлан хайчилж ав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ эхлээд хайч хэрэглэх дүрмийг санацгаая.

(хүүхдийн хариултыг сонсох)

Хүүхдүүд тойрог хайчилж авав.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (шалгаж тэнцсэн)Бүгд үүнийг таслав. Сайн байна! Одоо хараарай, манай тойрог давхаргуудаас бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь маш олон байдаг. Одоо хамгийн дээд давхаргыг аваад дунд нь хуруугаараа дар (хүүхдүүдэд үүнийг хэрхэн хийхийг зааж өгдөг)гэх мэт шалны дараагийн давхарга бүр дээр тэд дуусахгүй.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа, харагтун, танд үлээсэн нахиа байна. Харин нахиа тавиад жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут:

Саванд байгаа цонхон дээр

Босоод цэцэг

Наранд хүрэв

Нар руу инээмсэглэв

Наранд навчис

Эргүүлсэн цэцэг

Нахиа нь задарсан байна

Тэд наранд живэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч Тэгээд одоо үргэлжлүүлье, одоо бидэнд хэрэгтэй байна цэцэг дэлгэрчээ,Үүнийг хийхийн тулд бид навчийг төгсгөлөөс нь болгоомжтой шулуун болгож, нахиалах дунд хүрнэ (багш үүнийг хэрхэн хийхийг зааж өгдөг)

Хүүхдүүд үүнийг хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач залуусаа үзэсгэлэнтэйчи нахиа авсан

Одоо чинийхийг цуглуулцгаая том баглаа цэцэг

Хүүхдүүд ойртож байна самбармөн нахиагаа нэг нэгээр нь наа самбар

Багшаа хар даа ҮзэсгэлэнтэйБидэнд баглаа ирлээ!Ээжүүдэд чинь үнэхээр таалагдана гэж бодож байна!

Та бас сонирхож магадгүй:

Нөхөртэйгээ унтах боломжтой үед эпизиотоми хийх
Төрөх нь үргэлж эмэгтэй хүний ​​биед сорилт болдог бөгөөд нэмэлт мэс заслын...
Сувилахуйн эхийн хоолны дэглэм - эхний сар
Хөхөөр хооллох нь эх, хүүхдийн амьдралын маш чухал үе юм. Энэ бол хамгийн дээд үе юм ...
Жирэмсэн үед ургийн хөдөлгөөн: цаг хугацаа, норм
Жирэмсэн эхчүүд, ялангуяа анхны хүүхдээ төрүүлэхийг хүлээж буй эхчүүдийн хувьд анх удаагаа хүлээн зөвшөөрч байна ...
Ихрийн ордны эрийг салсны дараа хэрхэн буцааж авах вэ Ихрийн ордны эрэгтэй буцаж ирэхийг хүсч байгааг хэрхэн ойлгох вэ
Түүнтэй хамт байх нь маш сонирхолтой боловч түүнтэй хэрхэн харьцахаа мэдэхгүй байх үе байдаг...